Západní koalice proti Islámskému státu získává další země

Foto: Německý voják; ilustrační foto / Public Domain
Německý voják; ilustrační foto / Public Domain

Německá spolková vláda v úterý 1. prosince schválila nasazení armády do operací proti Islámskému státu (IS). Celou akci ještě musí posvětit německý parlament. Nasazení německých vojáků bude čistě nebojového charakteru. Němečtí vojáci se stanou součástí Západní koalice, která je podřízena americkému velitelství CENTCOM v Tampě v americkém státě Florida, přičemž námořní operace jsou řízeny z velitelství v Kuvajtu a letecké operace z velitelství v Kataru.

Německo pro misi uvolní dohromady 1 200 vojáků z pozemních sil, letectva i námořnictva. Do akce se zapojí jeden tankovací letoun Airbus 310 MRTT, který bude operovat z turecké základny Incirlik. Na tuto základnu dosedne také šest proudových průzkumných letounů Tornado RECCE německého letectva. Tornada zajistí průzkum nad Sýrií a severním Irákem.

Nasazení těchto strojů však provázejí problémy, neboť německé letectvo v současné době disponuje 93 stroji, z nichž je pouze 66 v provozuschopném stavu, přitom jen 29 je schopno okamžitého nasazení. Přitom loni bylo dle zpráv německé armády okamžitého nasazení schopno 38 strojů.

Německé problémy s neschopností udržet letadla v provozuschopného stavu údajně souvisí s nedostatkem náhradních dílů. Tento fakt je také zapříčiněn podfinancováním obranného rozpočtu, což je fenomén společný pro většinu evropských zemí. Šest letadel bude operovat po dvojicích, z nichž budou vždy dva letouny v akci, dva budou mít pohotovost a další dva budou podstupovat nezbytnou údržbu.

Německo dále do akce nasadí jednu fregatu, která zajistí asistenci francouzské letadlové lodi Charles de Gaulle, která se plaví ve východním Středomoří a Francouzi z ní podnikají vzdušné údery proti IS. Německo také přislíbilo poskytovat koalici data ze svých průzkumných satelitů.

Na žádost Paříže Německo synchronizuje svůj radarový satelit SAR-Lupe s francouzským průzkumným satelitem Helios, což si však vyžádá změnu orbity německého satelitu. Mluvčí německého ministerstva obrany uvedl, že sdílení zpravodajských a satelitních dat s Ruskem není v plánu.

Německá mise začne od 1. ledna 2016, mandát je stanoven na jeden rok. První dvě průzkumná Tornada a tankovací letouny se však do Turecka přemístí už příští týden.

Provoz průzkumných letadel podle německého ministerstva obrany zajistí několik stovek mužů, dalších 100 až 200 vojáků se postará o tankovací Airbus, fregatu obslouží 250 námořníků. Několik německých důstojníků bude také zařazeno ke koaličnímu velitelství.

Němečtí vojáci získají výzbroj pouze pro vlastní obranu a proudová Tornada budou vybavena střelami vzduch-vzduch.

Německý rozpočet na boj s IS je pro příští rok plánován na 134 milionů euro. Německo se také zavázalo navýšit svou misi v Mali ze současných 200 na maximálně 650 mužů, což umožní Francii přesměrovat své síly jinam.

Německá ministryně obrany Ursula von der Leyen také oznámila, že Německo hodlá posílit svou jednotku v severním Iráku, která zajišťuje trénink kurdských sil, na 150 ze současných 100 mužů. Německo rovněž Francii přislíbilo podpůrnou lékařskou pomoc v případě nečekaných událostí.

Další zemí, která aktivně zasáhne proti IS je Velké Británie. Poslanci britského parlamentu ve středu 2. prosince schválili nasazení britského letectva k útokům na IS. Vášnivá debata o bojovém nasazení britských sil proti IS se sice táhla dlouhých deset hodin, ale návrh premiéra Davida Camerona byl nakonec přijat.

Nicméně premiér Cameron uvedl, že nasazení britských pozemních sil proti IS nehrozí a nasazení britských vojáků do pozemních operací by byla to dle jeho názoru chyba. Proti bojovému nasazení britských letadel protestovalo před budou britského parlamentu na 2000 protiválečných aktivistů.

Britskému letectvu byl rozhodnutím parlamentu pouze rozšířen mandát, neboť se aktivně operací proti IS účastní už delší dobu. Letadla RAF však dosud prováděla pouze průzkumné akce. Do průzkumných misí bylo nasazeno osm proudových letadel Tornado a drony.

Britové operují z kyperské základny Akrotiri a už několik hodin pro odhlasování návrhu zaútočili první čtyři britské britské letouny Tornado pumami Paveway na pozice IS. Britové posílí své síly na Kypru o další dvě Tornada a šest letadel Eurofighter Typhoon, která podle dostupných informací už opustila svou domovskou základnu Lossiemouth v Moray ve Skotsku a odlétla na Kypr.

Zdroje: BBC, DefenseNews

Nahlásit chybu v článku


Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • leviathan
  13:49 07.12.2015

  Powerslave -- toto je velmi rozsireny cisto formalny (pozitivisticky) vyklad prava. -- Ak ma suverenny stat na svojom uzemi ci uz z vlastnej vole, alebo aj proti svojej voli, ...Zobrazit celý příspěvek

  Powerslave
  -- toto je velmi rozsireny cisto formalny (pozitivisticky) vyklad prava.
  -- Ak ma suverenny stat na svojom uzemi ci uz z vlastnej vole, alebo aj proti svojej voli, teroristicku organizaciu, ktorej teroristicke ciny preukazatelne presahuju hranice toho statu a BR OSN blokuje zainteresovana velmoc, tak je zasah podla mna v poriadku.

  -- Vobec si neviem predstavit, ako by pri takomto striktne pozitivistickom vyklade prava prezil stat Izrael co i len 5 rokov.

  --- Vobec si neviem predstavit, ze by na uzemi napr. Gruzinska vznikla teroristicka organizacia, ktora obsadi prihranicne oblasti s Armenskom a zacne napadat Gruzinske aj Armenske vladne sily v blizkosti ruskych vojenskych zakladni v Armensku, popritom odreze hlavy par ruskym obcanom, znici pravoslavne pamiatky nevycislitelnej hodnoty, vyhodi do luftu par barakov v Moskve ... a Rusi by nezasiahli bez gruznskeho povolenia?? V r.2008 Rusi bombardovali Gruzinsko za to, ze si chcelo uplatnit suverenitu na vlastnom uzemi. co by asi urobili, keby na ich uzemi vznikla obdoba Daes?

  --- akcia proti ISIS je proste moralne cista a ziaduca nech ju urobi ktokolvek a kludne aj bez povolenia diktatora, samzrjm. s ohladom na zivoty civilistov, humanne ... atd atd atdSkrýt celý příspěvek

 • Powerslave
  10:14 06.12.2015

  Jakákoliv "ofenzíva" bez mandátu OSN či svolení legitimní vlády daného území je jednoduše agresí a narušení svrchovanosti daného státu. Nechápu, o jaké operaci zahrnující mimo ...Zobrazit celý příspěvek

  Jakákoliv "ofenzíva" bez mandátu OSN či svolení legitimní vlády daného území je jednoduše agresí a narušení svrchovanosti daného státu.

  Nechápu, o jaké operaci zahrnující mimo další i pozemní postup vlastních sil v Sýrii se tedy bavíme.

  Letecká/logistická a zejména informační podpora OS Sýrie se jeví více než dostatečnou pomocí, za předpokladu, že je cílem likvidace ISIL/ISIS. Zároveň je nutné přestat podporovat jakkoliv "mírná" opoziční uskupení, protože skutečná opozice sedí v Damašku za Assadem a její prioritou je ukončení konfliktu v Sýrii.

  Leteckou podporou nemyslím bombardování průmyslové infrastruktury, která bude v blízké době osvobozena a ani sestřelování ruských bombardérů.

  Jinak článek, který se spíše zabývá tou operačně-taktickou činností není mimo mísu. 4/5Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  07:33 06.12.2015

  Snažíme se diskuzi na Armádních novinách držet na určité úrovni. Od diskutujících očekáváme proto soudnost, respekt a dostatečný rozhled. Z toho důvodu byla rataarmata zablokován, ...Zobrazit celý příspěvek

  Snažíme se diskuzi na Armádních novinách držet na určité úrovni. Od diskutujících očekáváme proto soudnost, respekt a dostatečný rozhled. Z toho důvodu byla rataarmata zablokován, neboť plevelil diskuzi nic neříkajícími příspěvky.Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  15:54 04.12.2015

  Tisice neregistrovanych votrelcov vtrhne do Nemecka kazdy den a Nemci si budu nad nepriatelmi Nemecka poletovet s fotacikmi! Rommel by zvracel.

  Tisice neregistrovanych votrelcov vtrhne do Nemecka kazdy den a Nemci si budu nad nepriatelmi Nemecka poletovet s fotacikmi! Rommel by zvracel.

 • Libertz
  14:38 04.12.2015

  Problem Nemecka je ze sa stale nejako neprebrali a davaju mizerne 1% z HDP na armadu, v sucasnej situacii si myslim zeby mali davat aspon tie 2% ako su odporucania NATO. Taktiez ...Zobrazit celý příspěvek

  Problem Nemecka je ze sa stale nejako neprebrali a davaju mizerne 1% z HDP na armadu, v sucasnej situacii si myslim zeby mali davat aspon tie 2% ako su odporucania NATO. Taktiez ale suhlasim s nikom ze je to na druhu stranu standardny stav, ako vieme z minulosti, vyspele mocnosti (ako je dneska Nemecko) sa vedeli zmobilizovat v kratkom case a situacia sa tak aj v priebehu roka mohla rapidne zmenit, a to nehovorim ako rychlo by to prebehlo dnes. Len Nemci mi pridu ako zaspati, taka Britania uz zacala konat, Francuzsko sa uz tiez prebudza. Bolo by dobre uz trosku upustit od socialnej EU politiky, lebo to robi iba viacej problemov nez uzitku. Zoberte si trebars USA pred WW2, nato aky obrovsky mali ekonomicky potencial davali tiez podpriemer na armadu, po pearl harbore sa v priebehu kratkej doby z nich stala nezastavitelna masineria a japonci nemali v podstate nejaky realisticky plan ako sa pred nimi ubranit. Od konca studenej vojny europske mocnosti sa drasticky na obranne rozpocty vykaslali (ok beriem, uz zrazu nebola hrozba od vychodu) ale zase odtial potial, za posledne dva roky je situacia na medzinarodnej scene a na strednom vychode dost divoka a zatial vela nenasvedcuje tomu zeby sa to malo zmiernit, pokial sa nezacne razne konat. A bohuzial toto nespravia ziadne socialne balicky...Skrýt celý příspěvek

 • niko
  13:53 04.12.2015

  to juhelak: Nemecke dodavky zbrani Kurdom niekolkonasobne prevysuju tie ceske. Okrem toho trvaju podstatne dlhsie.

  to juhelak: Nemecke dodavky zbrani Kurdom niekolkonasobne prevysuju tie ceske. Okrem toho trvaju podstatne dlhsie.

 • juhelak
  13:46 04.12.2015

  ratataarmata: nebudu z toho delat frasku, pac tahle debata by nemela konce.. pokud 60 statu utoci proti teroristicke skupine bez valneho ucinku, navic jde momentalne o par uderu za ...Zobrazit celý příspěvek

  ratataarmata: nebudu z toho delat frasku, pac tahle debata by nemela konce.. pokud 60 statu utoci proti teroristicke skupine bez valneho ucinku, navic jde momentalne o par uderu za tyden, tak je neco spatne. Navic USA má podle me nejlepsi monitorovaci a vyzvedné prostředky na světě, že tam nemci poslou par letounu na pruzkum a jeden tankovací o který se bude starat 200 vojaku..proste trapas..o britanii a francii jsem nemluvil a ani jejich aktivity nekritizoval.
  Ale opticky mi prijde ze když ACR predavala svoje skladové zásoby zbraní a munice kurdum, kterí i díky tomu vyhnali is z celkem velkeho uzemí..tak pro porážku IS udělala víc nez Německo.Skrýt celý příspěvek

 • niko
  13:40 04.12.2015

  Chlapi hovori z vas neznalost problematiky. Podla tych cisel je nemecke letectvo v standardnom stave. Je totiz standardny stav, ked sa 60 % lietadiel nachadza v prevadzkyschopnom ...Zobrazit celý příspěvek

  Chlapi hovori z vas neznalost problematiky. Podla tych cisel je nemecke letectvo v standardnom stave. Je totiz standardny stav, ked sa 60 % lietadiel nachadza v prevadzkyschopnom stave a 40 % je na generalnych opravach a inych planovanych servisoch. Presne tak, to predpokladam bude aj v ceskom letectve. Takze ak ma Nemecko z 93 lietaddiel 66 v letuschopnom stave je to normalne. Tiez je normalne, ze lietadla nasadene do bojovych misii mimo uzemia Nemecka musia splnat nejake poziadavky. Napriklad aj rezurz do dalsej opravy atd atd. Takze 29 lietadiel schopnych bojoveho nasadenia v zahranici do 1 tyzdna od poziadania nie je zle cislo.
  Inak pre info. Nemci skoro na vsetky misie poslednych rokov nasadzovali svoje lietadla do prieskumnych misii. Jednak je to lacnejsie a hlavne davaju tym najavo nejaky ten svoj neagresivny postoj. Proste pozostatky minulosti, ktore sa verejnosti lepsie predaju.Skrýt celý příspěvek

 • JirkaM
  13:38 04.12.2015

  Tak schválně, chce NATO zničit ISIS, nebo zabránit Assadovi aby dostal pod kontrolu celou Sýrii a zase tam provozoval tolerantní sekulární stát tak jako to dělal dříve? A není ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak schválně, chce NATO zničit ISIS, nebo zabránit Assadovi aby dostal pod kontrolu celou Sýrii a zase tam provozoval tolerantní sekulární stát tak jako to dělal dříve?

  A není zvláštní, že NATO útočí pouze na sekulární státy ve kterých mohou ženy chodit do práce, smí řídit auta, nemusí tvrdit, že burku vlastně nosí rády atd, zatímco islamistické režimy jako je Saudská Arábie jsou jeho spojenci?Skrýt celý příspěvek

 • ratataarmata
  13:32 04.12.2015

  juhelak: Jen ukazuji jak lžiláskaři dělají ze západu jednou světového policajta a strašáka a podruhé bezmocného slabocha, podle toho jak se jim to hodí. Angažmá Německa je prostě ...Zobrazit celý příspěvek

  juhelak: Jen ukazuji jak lžiláskaři dělají ze západu jednou světového policajta a strašáka a podruhé bezmocného slabocha, podle toho jak se jim to hodí. Angažmá Německa je prostě vítanou posilou. Anglie tak úplný nováček není, bombardovala IS již v iráku a Francie islamisty likvidovala taky a nejen v Sýrii, po útoku v Paříží jen útoky zintenzivnila. Ono to taky něco stojí! Západ platí milardy dolarů, aby ničil něco co nestvořil a řešil konflikty které nezpůsobil. Proto je ta kolaice o 60 státech důležitá - pár z nich, co to umí, bojuje a ostatní to podporují finančně a diplomaticky. To je stejně důležité jako přímý útok.Skrýt celý příspěvek

 • Pavka
  13:20 04.12.2015

  Juhelak: Na druhou stranu téměř vždy když mělo Německo silnou armádu tak to nedopadlo dobře jak pro okolí, tak především nakonec pro samotné Německo.

  Juhelak: Na druhou stranu téměř vždy když mělo Německo silnou armádu tak to nedopadlo dobře jak pro okolí, tak především nakonec pro samotné Německo.

 • juhelak
  13:11 04.12.2015

  ratataarmata : ty jsi solidní blázen a paraniok.. z meho prispevku nejak vydedukovat pro ruskou propagandu..tleskám :D I pres váš nesouhlas si myslim ze je nemecká armáda v ...Zobrazit celý příspěvek

  ratataarmata : ty jsi solidní blázen a paraniok.. z meho prispevku nejak vydedukovat pro ruskou propagandu..tleskám :D I pres váš nesouhlas si myslim ze je nemecká armáda v rozkladu..polovina provozuschopných letadel..misto kulometů drevené smétáky.. myslim ze i pres nepomer v mnozství je nase ermáda efektivnější a akceschopnejsi.Skrýt celý příspěvek

 • ratataarmata
  12:23 04.12.2015

  To je zvláštní, Německo už není co bejvalo, Anglie je směšná, USA jsou břídilové a Francie nemá ani na palivo do stíhaček. A přitom z Moskvy neustále zní - agresivní NATO chce ...Zobrazit celý příspěvek

  To je zvláštní, Německo už není co bejvalo, Anglie je směšná, USA jsou břídilové a Francie nemá ani na palivo do stíhaček. A přitom z Moskvy neustále zní - agresivní NATO chce válku s Ruskem, zbrojí a neustále nás ohrožuje a přibližuje se k našim hranicím. Celý západ a USA stojí jen na zbrojních dodávkách a kšeftech se zbraněmi a přitom žádné pořádné a funkční nemá Jak jen musí být to Rusko slabé, když se bojí tak slabého západu. Tohle vaši ideologové nějak nedomysleli. Nebo je to ten dialektický soulad protikladů o kterém nám soudruzi léta vyprávěli?Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  12:11 04.12.2015

  Vzdyt je to směšné, Německo už není co bývalo..jestli si boj proti IS predstavují tak že tam pošlou pruzkumné letadla..myslim že západní koalici na ty jeji 2-3 údery denně stačí i ...Zobrazit celý příspěvek

  Vzdyt je to směšné, Německo už není co bývalo..jestli si boj proti IS predstavují tak že tam pošlou pruzkumné letadla..myslim že západní koalici na ty jeji 2-3 údery denně stačí i dosavadní průzkum..
  Kdyby tam Miloš vyslal pár českých sniperů v rámci cvičení střelby na živé cíle, tak udělají víc práce než Francie s Německem dohromady...možná by stačil i jeden. :o)Skrýt celý příspěvek

 • ratataarmata
  12:08 04.12.2015

  Tak je to správné, tak to má být!

  Tak je to správné, tak to má být!

Načítám diskuzi...