K2 „Black Panther“ pro jihokorejskou armádu

Foto: K2 „Black Panther“ /  ROKA
K2 „Black Panther“ / ROKA

Společnost Hyundai podepsala s korejskou obranou agenturou pro zadávání obraných zakázek DAPA (Defense Acquisition and Procurement Agency) smlouvu na dodání prvních sto nejnovějších jihokorejských hlavních bojových tanků K2 „Black Panther“ (Černý panter). Smlouva dosahuje hodnoty 820,29 milionu dolarů.

Jihokorejská armáda posiluje

V aktivní službě jihokorejské armády ROKA (Republic of Korea Army) najdeme 1027 tanků K1 a 484 tanků K1A1. Část tanků je modernizována na standard K1A2, za použití technologií z nejnovějšího tanku K2 „Black Panther".

U druhosledových jednotkách a v rezervě najdeme také přibližně 800 letitých, ale hloubkově modernizovaných tanků M48. Zajímavostí je 35 tanků T-80U/UK dodaných z Ruska v rámci vyrovnání dluhů z dob Sovětského svazu.

Tankové jednotky armády Jižní Koreje již brzy dostanou významnou posilu v podobě 100 nejnovějších tanků K2 „Black Panther". Současné plány počítají s nákupem až 500 tanků K2, které nahradí letité M48 a nejstarší tanky K1.

Dodávka první série sto tanků K2 se rozběhne v první polovině letošního roku a skončí v roce 2017. Počátečních operačních schopností dosáhne první jednotka s tanky K2 v polovině roku 2016.

Prvních 35 kusů tanků K2 dostala jihokorejská armáda pro vojenské testy již v polovině letošního roku. Oproti sériovému modelu jsou tyto tanky vybaveny německými motory MTU-890 o výkonu 1100 kW (1500 koní). Sériové modely získají již jihokorejské motory od firmy Doosan, které však vycházejí z německého „powerpacku" MTU-890.

Tank K2 disponuje i plynovou turbínou s elektrickým generátorem schopným poskytnou elektrický výkon 75 kW. Generátor dokáže zásobovat elektrické přístroje tanku (včetně například natáčení věže, hlavně atd.), i když je hlavní motor vypnutý. Šetří se tak palivo a potlačují se demaskující projevy, jako je hluk nebo infračervená stopa. Jde o ceněnou vlastnost například při dlouhodobém hlídkování na místě.

K2 „Black Panther"

Představme si základní parametry. Hmotnost tanku K2 je 55 tun a má tříčlennou posádku. Tank údajně dokáže obsluhovat dvojčlenná nebo dokonce jednočlenná posádka. Umožnit to má pokročilý systém řízení palby, který dokáže sám vyhledávat a zaměřovat cíle.

Jihokorejský tank disponuje velmi pokročilým podvozkem se schopností měnit světlou výšku nad terénem. Světlou výšku dokáže změnit jen jeden pás nebo přední či zadní část tanku.

Díky tomu lze snížit minimální a maximální elevaci kanónu, ale také zlepšit jízdní vlastnosti na zpevněných cestách, nebo naopak v terénu. Systém také výrazně snižuje vibrace působící na kanón i zaměřovací systémy, a tím se zlepšuje přesnost střelby za pohybu tanku.

Hlavní výzbroj tvoří kanón s hladkým vývrtem ráže 120 mm o délce 55 ráží (L55) německé firmy Rheinmetall. Automatický systém nabíjení pojme 16 nábojů a umožňuje střílet rychlostí až 15 ran za minutu.

Tank pojme celkově 40 kusů munice. Kromě podkaliberních nebo kumulativních nábojů se počítá také s jihokorejskou inteligentní municí KSTAM (Korean Smart Top-Attack Munition). Jde o munici vycházející z izraelského typu SMArt 155, která se po horní balistické křivce inteligentně navádí na cíle ukryté za překážkou – například na zakopané tanky. Dosah munice KSTAM je dva až pět kilometrů.

Sekundární zbraň představuje s hlavní spřažený kulomet ráže 7,62 mm a kulomet ráže 12,7 mm umístěný na střeše věže.

Bohaté je elektronické a senzorové vybavení. Tank obsahuje denní/noční i termovizní senzory včetně milimetrového radaru umístěného na přední straně věže. Systém řízení palby ve spolupráci se senzory dokáže zaměřit a „zamknout" cíl velikosti tanku až na vzdálenost 10 km. K2 je také schopen účinně odhalovat, zaměřovat a postřelovat nízko letící cíle, jako jsou bitevní vrtulníky.

Pancéřová ochrana je na nejvyšší úrovni, i když její parametry jsou samozřejmě tajné. Čelní pancíř věže je údajně schopen odolat podkaliberní munici ráže 120 mm vypálené z kanónu o délce 55 ráží (L55). Počítá se také s využitím reaktivního pancíře.

Samotnou kapitolou jsou prostředky pro „měkké" i „tvrdé" ničení řízených střel protivníka. Milimetrový radar dokáže odhalit přilétající střelu. Systémy tanku pak dle typu střely odhodí v požadovaném směru kouřové granáty (maskující tank ve viditelném a infračerveném spektru) nebo spustí elektromagnetické rušení. Počítá se také s prvky aktivní obrany schopné ničit ruční reaktivní protitankové granáty (RPG) a řízené střely.

Díky svým unikátním vlastnostem K2 zaujal i celou řadu zemí světa. K2 se například stane základem pro turecký tank Altaj.

Hyundai navíc chce tank K2 nabízet státům na Blízkém východě a Africe, kde podle společnosti existuje významný exportní potenciál. O tank K2 například projevila zájem i maďarská armáda. 

Zdroj: Defense-Update

Nahlásit chybu v článku


Související články

Leopard 2A7 pro Bundeswher

Německá armáda získala první tank Leopard 2A7, nejnovější verzi rodiny tanků Leopard 2. Celkově ...

Jihokorejské houfnice K9 Thunder pro Polsko

Jihokorejská firma Samsung Techwind dodá Polsku 120 pásových podvozků samohybné houfnice K9 Thunder. ...

AMPV: Americká armáda nahrazuje transportéry M113

Americká armáda (U.S. Army) v rámci programu AMPV (Armored Multi-Purpose Vehicle) vybrala nástupce ...

Ruská armáda modernizuje tanky T-72

V současné době páteř ruských tankových vojsk tvoří typ T-72. Díky zpoždění se zaváděním nového ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • semtam
    20:28 06.01.2015

    GAVL Obě země (CZ i SK) dávají ročně na armádu shodně 1% HDP. Tak tudy cesta nevede. Váš návrh je sice zajímavý, ale obávám se, že by to přineslo víc škody než užitku. Vznikala ...Zobrazit celý příspěvek

    GAVL

    Obě země (CZ i SK) dávají ročně na armádu shodně 1% HDP. Tak tudy cesta nevede. Váš návrh je sice zajímavý, ale obávám se, že by to přineslo víc škody než užitku. Vznikala by třecí plocha ohledně pořizování a dislokací techniky i nasazení vojsk ve válečných konfliktech. I malé pobaltské státy o podobné věci v nejbližší budoucnosti neuvažují.
    Nějaká cesta existuje ve společném nákupu techniky a i u toho se nemůžeme sto pro dohodnout. Takže si myslím, že to není dobrý nápad.Skrýt celý příspěvek

  • semtam
    20:15 06.01.2015

    Obměna tankového vojska přichází v úvahu až po roce 2020. Životnost T-72 M4CZ končí roku 2025. Ve skladech máme cca 100 nemodernizovaných T-72. Armádu čeká a snad opravdu čeká ...Zobrazit celý příspěvek

    Obměna tankového vojska přichází v úvahu až po roce 2020. Životnost T-72 M4CZ končí roku 2025. Ve skladech máme cca 100 nemodernizovaných T-72. Armádu čeká a snad opravdu čeká výměna a doplnění techniky. Tak na tanky je čas 10 let.

    Info ohledně ceny nových tanků:
    V roce 2003 zakoupilo Řecko 170 Leopard 2HEL (zhruba verze 2A6) za 1.8 MLD USD. Jednotková cena 10.6 mil. USD ( 8.18 mil. EUR)

    Leclerc dle dostupných údajů k roku 2014 stojí cca 13.5 mil. USD ( 11 mil. EUR).

    AČR by potřebovala min. 100-120 tanků, aby mohla využít potenciál této techniky.Skrýt celý příspěvek

  • GAVL
    19:55 06.01.2015

    Dočasný vývoj armád bych vůbec neřešil to je úplná zbytečnost. Když se spojilo československo tak měli Slováci asi ani ne tři gymnasia a ani jednu vysokou školu. Někdy se začít ...Zobrazit celý příspěvek

    Dočasný vývoj armád bych vůbec neřešil to je úplná zbytečnost. Když se spojilo československo tak měli Slováci asi ani ne tři gymnasia a ani jednu vysokou školu.
    Někdy se začít musí a řešit rozdíly dosavadní je nesmysl.
    Co se týče placení, tak to by bylo jako teď každý stát by odváděl shodné procento. Pokud by se dohodlo 1% pro oba , nebo více to už je věc dalšího jednání.
    Financování je vlastně to nejméně problematické.
    Osobně bych viděl hlavní problém právě v demenci a naprosté neochotě našich politiků se na čemkoli dohodnout pokud jim z toho osobně něco nekápne.

    Ohledně toho co píše Jura99 o stížnostech ze strany Slováků, tak v tom jsme experti úplně stejní jako oni, řeči se vedou voda teče. Zrovna vy sám jste se tak projevil Juro99.
    http://www.ceskenoviny.cz/zpra...
    http://zpravy.idnes.cz/zvyseni...
    prosil bych přečíst a následně hodnotit slovenské investice. Nebabrejme se v minulosti. Hleďme kupředu, tam je náš cíl.

    Zpět ke K2 pokud pominu veškeré mé zábrany v pořízení , tak společná pevně svázaná armáda by měla větší kupní sílu a mohli bychom případně uvažovat o nákupu takovéto techniky a dokázali bychom postavit funkčnější tankové těleso. Obešlo by se to bez procesů , které nyní musí probíhat mezi armádami. To by se týkalo veškerých budoucích nákupů.

    Problém součinnosti společných nákupů více armád , má zásadní problém. Jeden chce zrovna teď tanky , druhej zrovna teď děla a třetí zrovna teď nic. Tak se nakonec nekoupí nic pro nikoho.Skrýt celý příspěvek

  • jj284b
    18:06 06.01.2015

    Firefighter: nie tak uplne. Kvalita prebije kvantitu coho su dokazom vsetky tankove bitky od konca studenej vojny. odporucam si precitat cosi o bitke na 73 Eastning, kde ovela ...Zobrazit celý příspěvek

    Firefighter: nie tak uplne. Kvalita prebije kvantitu coho su dokazom vsetky tankove bitky od konca studenej vojny. odporucam si precitat cosi o bitke na 73 Eastning, kde ovela mensia americka tankova jednotka za postupu rozstrielala Iracku tankovu diviziu. jej velitel po vojne vyhlasil ze za niekolko tyzdnov leteckej kampane prisiel o 2 tanky, no po 30 minutach bojov proti Abramsom prisiel o celu diviziu..

    prevaha modernych strojov oproti starsim kusom je neskutocna. a len tak pre zaujimavost, na 73 eastning vobec neslo o nicenie tankov na velke vzdialenosti. Iracania mali svoje stroje zakopane na odvratenej strane kopca, a americania im v podstate vosli to palebnej pozicie.. a aj tak boli schopni ich porazit.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
    14:24 06.01.2015

    GAVL: spíš než úkolování dvěma prezidenty, vládami apod. by bylo spíš zajímavé, kdo by tu společnou armádu platil. Když si projdete slovenské a české investice do armády za ...Zobrazit celý příspěvek

    GAVL: spíš než úkolování dvěma prezidenty, vládami apod. by bylo spíš zajímavé, kdo by tu společnou armádu platil. Když si projdete slovenské a české investice do armády za posledních 20let je to rozdíl světelných let. Díky, ale nechci jako daňový poplatník financovat něco Slovákům a pak ještě paradoxně poslouchat jejich nářek, že je obíráme nebo brzdíme ve vývoji.
    Výroba tanku je časově náročná, takže co nebude vyrobeno před potenciálním konfliktem, tak během konfliktu už nedovyrobíte.Skrýt celý příspěvek

  • David
    14:21 06.01.2015

    Několikrát zde byl zmíněn Izrael. Nejenže dostává pomoc od USA, ale sám vydává vysoké částky na armádu. Přesné číslo z hlavy nevím, navíc je to hodně zatajováno a ukrýváno do ...Zobrazit celý příspěvek

    Několikrát zde byl zmíněn Izrael. Nejenže dostává pomoc od USA, ale sám vydává vysoké částky na armádu. Přesné číslo z hlavy nevím, navíc je to hodně zatajováno a ukrýváno do jiných resortů, ale před několika lety vojenské výdaje Izraele převyšovaly 6% (a dřív byly ještě vyšší). ČR se podle mne dostane maximálně na 1,5%HDP. Nepředpokládám, že by nějaké výrazné zvýšení výdajů na obranu bylo průchozí. A za méně peněz je méně muziky.
    Tanky (MBT) podle mého názoru AČR potřebuje. Je ale otázkou, kolik by jich mělo být. A to, že by se při akvizici nového tanku mělo spolupracovat s okolními státy, beru jako samozřejmost. Chápu ale, že realizace takového projektu by byla náročná.
    Nákup K2 mi připadá poněkud nerealistický.
    A co se týče Leclercu- ten tank měl prostě smůlu. Ale pokud by AČR nakoupila přebytečné francouzské stroje, jistě by byly za mnohem nižší cenu.
    Mimochodem - padla zde zmínka o tom, že o K2 projevilo zájem Maďarsko. Má o tom někdo nějaké relevantní informace, příp . zdroj? Já osobně to slyším poprvéSkrýt celý příspěvek

  • GAVL
    12:47 06.01.2015

    Pokud nezavedeme kompletní výrobu K2 na evropském území, je jeho použitelnost v boji mizivá. Během několika týdnů jejich počet prostě klesne na nebojeschopnou mez a nebude je čím ...Zobrazit celý příspěvek

    Pokud nezavedeme kompletní výrobu K2 na evropském území, je jeho použitelnost v boji mizivá. Během několika týdnů jejich počet prostě klesne na nebojeschopnou mez a nebude je čím doplnit.

    Malinko by pomohlo pokud bychom a prosím nespadněte naznak, propojili armádu naši a slovenskou do jednoho celku, do jedné armády s jedním generálním štábem a se sloučením útvarů dle druhů vojsk a s postupnou unifikací výzbroje.
    Bylo by asi velmi zajímavé jak by probíhalo úkolování armády dvěma prezidenty, vládami a parlamenty.
    Pokud jde o samotnou armádu, velmi bychom snížili režii jednotlivých druhů vojsk i při různorodosti některé výzbroje. Především snížením počtu uniformovaných úředníků, údržba vojenských objektů a podobně. Tím bychom vyšetřili na provozních nákladech nemalé finance.Skrýt celý příspěvek

  • Lukas
    12:25 06.01.2015

    To nie takie proste Nawet świetnie wyszkolony czołgista na T-72A nie ma szans z słabo wyszkolonym czołgistom w Abramsie... To nie lata 60te - dziś nowoczesne czolgi mają ...Zobrazit celý příspěvek

    To nie takie proste
    Nawet świetnie wyszkolony czołgista na T-72A nie ma szans z słabo wyszkolonym czołgistom w Abramsie...

    To nie lata 60te - dziś nowoczesne czolgi mają precyzyjną stabilizacje uzbrojenia oraz SKO, termowizory itp....
    To daje przewagę - pierwszy widzę, pierwszy strzelam, pierwszy trafiam...

    Inna sprawa gdy wozy są podobne - np. T-72M4Cz vs T-72B3...
    Tutaj wszystko zależy od wyszkolenia i taktyki...

    Teren jest ważny - na pustyni można strzelać na 2000-2500 m
    W Polsce szacuje sie, że starcia pancerne odbywać się będa na dystansie 1300-1500 m, a nierzadko na 800 m! (na to wpływ ma uksztąłtowanie terenu, zalesienie, oraz zabudowa )

    Teren górzysty to jeszcze inna sprawa - tutaj obrońca moze małymi siłami blokowac trasy przejazdu (ktore czesto są nie do ominięcia)

    Tak jak w Asal Uttar w 1965...

    Jak już pisałem - ACR nie potrzeba dziś leopardów, czy innych MBT
    Priortyety powinny być inneSkrýt celý příspěvek

  • strikehawk
    11:03 06.01.2015

    RiMr71 Vše co se týká Izraele a jeho příjmu americké pomoci je přikryto dost hustou informační mlhou. Všechny nezávislé zdroje vysloveně upozorňují, že oficiální výčet pomoci ...Zobrazit celý příspěvek

    RiMr71

    Vše co se týká Izraele a jeho příjmu americké pomoci je přikryto dost hustou informační mlhou. Všechny nezávislé zdroje vysloveně upozorňují, že oficiální výčet pomoci nad rámec obvyklých položek jako je FMS – Foreign Military Sales, DCS – Direct Commercial Sales, FMF – Foreign Military Financing (direct military aid) a ESF – Economic Support Fund což je zhruba vašich 3,1 Miliard + na jeden 600 mil na konkrétní projekt Iron Dome není zdaleka kompletní, protože financování řady projektů a toků financování není zveřejněno. Můžete si myslet že odhad kolem 20 miliard je přehnaný ale já na něm trvám........Skrýt celý příspěvek

  • CerVus
    10:18 06.01.2015

    Firefighter: souhlasím, že Evropa by se měla držet nejrozšířenějšího typu. Pokud by nedej bože k něčemu došlo nebude poté problém techniku kdekoli opravit. Ale sám jsem teda také ...Zobrazit celý příspěvek

    Firefighter: souhlasím, že Evropa by se měla držet nejrozšířenějšího typu. Pokud by nedej bože k něčemu došlo nebude poté problém techniku kdekoli opravit.
    Ale sám jsem teda také názoru, že pro nás jsou MBT luxusem a téměř stejnou práci za mnohem méně peněz odvedou lehké tanky/stíhače. Pokud se naše finanční situace za pár let zlepší, a stav armády bude stabilizován až poté bych pokud to ještě bude třeba koukal po MBT a to právě takévém které je kompatibilní s armádami okolo. Stejně těch našich pár tanků v současné době nic nezmůže. Na druhou stranu dvoj nebo trojnásobek stíhačů za stejné provozní náklady odvede mnohem více práce a dokáže pokrýt větší prostor. (chápu že ta t72 zas tolik peněz nestojí, myslím tím spíše moderní tank).
    Na druhou stranu ale vidím problém v naší politické reprezentaci, která je tím kdo nakupuje zbraně od "spřátelených subjektů" ne armáda. Navíc tyto zbraně jak všichni moc dobře víme jsou většinou vzhledem k možné konkurencí: 1) značně předražené, 2) zbrojovka je není schopna v normálním tendru udat 3) pro nás vesměs nevhodné.
    A hlavně nám stále chybí nějaká pořádná, promyšlená koncepce hodnotící operační možnosti armády a provázanost jednotlivých složek a výzbroje.
    Když už máme ty blbé pandury, tak teď by se mělo hledat něco co je adekvátně doplní, jen aby to nebyl zase takový poruchový nikým nevyzkoušený krám. Ona země která má hluboko do kapsy by neměla zbrojovkám sloužit jako testovací dráha, která ještě zaplatí vývoj dané techniky.Skrýt celý příspěvek

  • Charlie
    09:36 06.01.2015

    Firefighter: to co popisujete je přesně filozofie SSSR - elitní prvosledové útvary měly ve výzbroji T-64/T-80/T-90, zatímco druhosledové a mobilizované útvary měly dostávat T-72 ...Zobrazit celý příspěvek

    Firefighter: to co popisujete je přesně filozofie SSSR - elitní prvosledové útvary měly ve výzbroji T-64/T-80/T-90, zatímco druhosledové a mobilizované útvary měly dostávat T-72 (což byl levný válečný typ).

    Počítalo se s tím, že na zastavení úderu špičkových sil kapitalistů (Challengery, Leopardy, Abramsy, Leclerky) bude potřebovat něco kvalitnějšího a až se mezi sebou elitní útvary vybijí, začně rozhodovat kvantita a rychlost doplňování útvarů. Proto také ve skladech ležely tisíce T-55. Roli sehrávalo i to, že záložáci měli kvůli snazšímu výcviku dostávat to, na čem cvičili během ZVS.Skrýt celý příspěvek

  • Firefighter
    09:24 06.01.2015

    Zdravím, po přelouskání diskuse bych rád přispěl svým názorem. Většina válek jasně ukázala, že kvantita je daleko víc než kvalita. Na co kupovat kšunty co nám tu budou ...Zobrazit celý příspěvek

    Zdravím,

    po přelouskání diskuse bych rád přispěl svým názorem. Většina válek jasně ukázala, že kvantita je daleko víc než kvalita.

    Na co kupovat kšunty co nám tu budou reznout v garáži když stačí mít v evropě jeden kvalitní ale jednoduchý MBT který by se v případě rozsáhlého konfliktu (ty bojůvky v Afghánistánu či jinde nestojí za řeč) dal namnožit na desetitisíce kusů. Dle mého by stejně v globální válce nejvíce rozhodovali tanky který jsou sice zastaralé, ale je jich mnógo. Hypermoderní kšunty odvedou příliš mnoho zdrojů od jiných potřebných věcí. Možná by se hypoteticky hodilo vytvořit EU MBT s tím, že by měl každý stát jen pár kusů na školení školitelů a pak je jen namnožit a vyškolit na ně posádky.

    Zajímavé jsou konflikty Izraele, které tu rozebíráte. Viděl jsem několik dokumentů a tam zas bylo poukazováno na to, že i s horším tankem (M48) a velice dobrou posádkou je možné natřít protivníka který má sic o něco lepší techniku (T62) ale zato daleko horší výcvik posádek.

    Dalším problémem je, že v případě bitvy v zastavěném území je tank velice zranitelný a dle mého by se většina věších konfliktů dneška odehrávala zejména ve městech.

    V asymetrickém konfliktu zas není MBT třeba, tam stačí lehké a pohyblivé tanky, BVP a pod..Skrýt celý příspěvek

  • semtam
    06:26 06.01.2015

    GAVL Rozšířenost Leclercu souvisí i s velkým zastoupením přebytečných Leopardů. Tak jako vydírání bych to nenazval, spíš jako antimonopolní výběr :D Tak o výrobě celého ...Zobrazit celý příspěvek

    GAVL

    Rozšířenost Leclercu souvisí i s velkým zastoupením přebytečných Leopardů.

    Tak jako vydírání bych to nenazval, spíš jako antimonopolní výběr :D
    Tak o výrobě celého tanku jsem snad nepsal, jen o kompletaci. Roztříštěnost celkové techniky zemí NATO tu bude neustále. Pokud bychom to měli brát až takhle, tak bychom kvůli tomu, že nemáme jednotnou výzbroj, nemohli zavést pomalu nic. U K2 by logistika nebyla až tak mizerná, jak si asi myslíte. Klíčové komponenty tanku se vyrábí v zemích NATO a samotné verze Leo2 také rozbíjí pomyslnou jednotnost výzbroje. Modernizace starých verzí tuto nejednotnost ještě víc rozšíří.
    Když srovnáme K2 s T-72M4CZ. Tak nám vychází větší kompaktnost s K2.

    A omezovat armádu, pokud by nedosahovala na "evropský" standart, je cesta do pekel.Skrýt celý příspěvek

  • GAVL
    00:56 06.01.2015

    Nevím zda je u Leclercu vysoká cena důsledkem nerozšíření, či je nerozšíření důsledkem vysoké ceny. Souhlasím, že by se dalo pomocí K2 vydírat , ale jen do omezené míry. ...Zobrazit celý příspěvek

    Nevím zda je u Leclercu vysoká cena důsledkem nerozšíření, či je nerozšíření důsledkem vysoké ceny.

    Souhlasím, že by se dalo pomocí K2 vydírat , ale jen do omezené míry. Zavádění včetně výroby celého tanku v našich podmínkách by spotřebovalo mnoho financí a návratnost by nebyla tak velká i v součinnosti s dalšími zeměmi v naší situaci. Dále by pokračovala přílišná roztříštěnost jednotnosti výzbroje. S tím spjatá roztříštěnost evropských průmyslových kapacit NATO na udržení bojeschopnosti tankových sil v případě globálního konfliktu. Toto se týká jakékoli techniky vyrobené mimo evropské státy NATO. Dále tu máme logistické problémy, na které dojeli i Němci v druhý světový.

    Pokud tedy není vhodné MBT z produkce evropských států NATO, nové a za cenu, kterou si můžeme dovolit, nezbývá než upustit od tankového vojska ve chvíli, kdy doslouží naše současné tanky.
    Bohužel se zatím nic vhodného ani nerýsuje pokud vím.Skrýt celý příspěvek

  • semtam
    21:39 05.01.2015

    GAVL Rozumím Vašim připomínkám. Jednalo se mi o sražení ceny MBT. Jak jsem i psal, větší počet kusů by mohl mít vliv na transfer technologií a pokud možno aby jsme si dokázali ...Zobrazit celý příspěvek

    GAVL

    Rozumím Vašim připomínkám. Jednalo se mi o sražení ceny MBT. Jak jsem i psal, větší počet kusů by mohl mít vliv na transfer technologií a pokud možno aby jsme si dokázali provést opravy a údržbu sami a proč ne. Nebojte Evropu tím neochudíme, protože celé vybavení může být evropského původu a kompletace by měla probíhat také zde.
    Tento záměr může být dobrý tlak na evropské výrobce, kteří by nakonec mohli být i cenově vstřícnější než nyní. Jak i psal Lukas USA má ve skladech tisice Abramsu, ale zdráhá se je prodávat a navíc starou techniku má ve zvyku prodávat za těžký peníz. Estonsko může vyprávět, jak chtělo koupit Bradley...
    Rád bych nakoupil evropskou techniku, ale jestli bude předražená tak nám nezbývá než koupit jinde a nebo rušit druhy vojsk...

    Vozidla palebné podpory nemohou zastoupit tanky kvůli slabému pancíři....
    Ale jako doplněk palebné podpory nejsou špatné a jestli by jsme měli zase nízký počet MBT, tak by se nám hodili.

    Leclerc byl opravdu jedním z nejdražších tanků, odpovídá tomu i jeho rozšíření. Samozřejmě, vše záleží na nabídkách.

    Ohledně typu tanků moc na výběr nemáme. Ariete se nevyrábí dlouho a ani se nepokoušeli o export. Leclerc možná použité stroje a zbývá Leo2.Skrýt celý příspěvek

  • Charlie
    21:08 05.01.2015

    GAVL: stíhač tanků nemůže z principu úplně nahradit klasický tank. Nešlo to ani za války, nejde to ani teď - chybí mu vždy nějaká zásadní vlastnost (otočná věž, pancéřová ochrana, ...Zobrazit celý příspěvek

    GAVL: stíhač tanků nemůže z principu úplně nahradit klasický tank. Nešlo to ani za války, nejde to ani teď - chybí mu vždy nějaká zásadní vlastnost (otočná věž, pancéřová ochrana, pohyblivost...), která je obětována ve prospěch nižší hmotnosti, případně menších rozměrů nebo ceny.

    Pokud jde o novém MBT pro naši armádu - myslím, že v současné době je jakákoliv náhrada T-72 těžké sci-fi a tyhle rusáky budeme provozovat až do roztrhání pásů. Celá debata se tedy může klidně točit kolem evropských i exotičtějších typů a co by bylo pro nás vhodné.

    Měli bychom brát ale v potaz několik důležitých parametrů:
    1) dostupnost
    2) perspektivnost
    3) cena
    4) náklady na provoz

    Je dobré si uvědomit, že řada vybavení není na těžké západní tanky dimenzována (třeba už jen nosnost pontonových mostů by mohla být problém, stejně jako nosnost ženijních provizorních mostů), nosnost mostů jako takových...

    Druhá věc je, že ten tank musí být k dispozici, mít solidní potenciál k dlouhodobější službě (cca 20-30 let minimálně), takže kupovat staré klumpry typu Leo 2A4 nemusí být zrovna výhra.

    Zajímalo by mě, jak by se tvářila Merkava Mk.4 bez přídavných pancířů - jak by se snížila odolnost v porovnání s hmotností, protože mi u ní přijde, že je koncipována jako odolná ze všech stran a to by v našich podmínkách a nasazení nemuselo být nutné - nám by stačila klasická ochrana pření polosféry. Na druhou stranu, pokud bychom ten tank chtěli poslat do mise typu Irák nebo Afgán, kde hrozí hlavně povstalci s RPG, tak můžeme nandat "plnou polní" a máme super obrněnej tank do městské zástavby.Skrýt celý příspěvek

  • GAVL
    20:46 05.01.2015

    Stále zde čtu , že K2 či jiný asijský produkt má německé to či ono. To je sice hezké, ale tank má v sobě po boji nějaký ty díry a ty je potřeba řešit. U vrstvených pancířů asi ...Zobrazit celý příspěvek

    Stále zde čtu , že K2 či jiný asijský produkt má německé to či ono. To je sice hezké, ale tank má v sobě po boji nějaký ty díry a ty je potřeba řešit. U vrstvených pancířů asi nestačí jen zarvat špunt z téměř čehokoli jako do děravého sudu. Taková nutnost výměny celé věže či dílů pancíře, případně větších částí podvozku pak může být problém pokud jsem ve válce s Čínou a mám to vozit z Koree, nebo Japonska. Transferem technologií si nejsem jist. I kdyby byli technologie prodány tak musíme zavádět další výrobu, něčeho co už tu v Evropě v podstatě je.

    Co se týče CV90 tak jsem sám příspěvky ( k článku o jeho verzi jako vozidle palebné podpory) propagoval jeho zavedení místo T72. Zkostnatělí zastánci klasických MBT odmítají, budiž.
    Pak tedy potřebuji MBT klasičtějšího pojetí co do hmotnosti a odolnosti a k přihlédnutí k optimální váze. Z modernějších tanků evropského původu my zbývá Leclerc a Ariete. Tyto tanky mají již vybudovanou průmyslovou základnu v Evropě , takže pokud se bavíme jako člen NATO tak co kde jinde hledat . Obzvlášť pokud je třeba podporovat ekonomiku a vojenský průmysl členských zemí NATO. Pro udržení kvality produkce je třeba udržovat více evropských výrobců obrněné techniky. Nepočítám Rusko to je prý potenciální nepřítel. Větší sjednocení výzbroje je dost podstatné, naše T72 tomu nepomáhají.
    Další otázka děla. Nechápu proč kupovat tank s německým dělem od Korejců. Leclerc má dělo , Ariete má též dělo. Pokud ta děla stačí jim tak proč by neměla stačit nám. Když už budu teda trvat na německým kanonu tak ho koupím od Němců i s celým tankem. Proč do toho strkat Korejce, abych ochudil člena NATO o korejskou provizi a tím oslabil obranyschopnost NATO.

    Děsně se kde kdo tady divý , že ten či onen evropský stát snižuje počty tankových jednotek a přitom u toho všichni čumíme na korejský, nebo japonský LCD, mobily Samsung a podobně. Televize, radia , klimatizační jednotky, auta. Kam se podívám samej Korejec a Japonec. Šunt zastupuje Čína. Jako by to nestačilo, začnem kupovat i asijské zbraně a překupovat přes ně i naši vlastní evropskou produkci. Evropa se v prdel obrací.

    K čekání na tank x-té genarace.
    Je zajímavé jak neustále nad něčím ofrňujem a sníme o něčem dokonalém až nakonec nemáme raději nic. Případně předražený prdlajs jako s Gripenama.

    Co se týče ceny třebas Leclercu
    Hledět na prvotní doporučenou cenu a dělat uzávěry bez vyjednávání může být zavádějící.

    Souhlasím se semtam částečně.
    Než samotný top tank je důležitější top posádka a celková součinnost s ostatními druhy vojska. Nejsem však velkým zastáncem nákupu německé ač nezpochybnitelně kvalitní techniky.Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
    20:17 05.01.2015

    Více k MBT tento výborný článek:
    http://www.valka.cz/clanek_117...

    Více k MBT tento výborný článek:
    http://www.valka.cz/clanek_117...

  • RiMr71
    20:16 05.01.2015

    K tomu aktivnímu podvozku - jestli se nepletu, tak tento používal koncept MBT u dááávnotomu "NATO tanku". Ze kterého se pak vyvrbil Abrahms, Leopard a snad i ten francouzský ...Zobrazit celý příspěvek

    K tomu aktivnímu podvozku - jestli se nepletu, tak tento používal koncept MBT u dááávnotomu "NATO tanku". Ze kterého se pak vyvrbil Abrahms, Leopard a snad i ten francouzský prístroj.
    Jak vidno, doba dozrála i na takovéto "fičury".Skrýt celý příspěvek

  • Karlos73
    19:58 05.01.2015

    Rusko-Ukrajinskym konfliktom nastala renesancia tankovej techniky. Stale viac statov sa zamysla nad obstaranim tejto tazkej techniky. Konflikt RU-UK ukazal, ze expedicne vojsko s ...Zobrazit celý příspěvek

    Rusko-Ukrajinskym konfliktom nastala renesancia tankovej techniky. Stale viac statov sa zamysla nad obstaranim tejto tazkej techniky. Konflikt RU-UK ukazal, ze expedicne vojsko s lahkou technikou uzemie neziska a ani neubrani! A aj bez tankov (tazkej techniky), tento asimetricky konflikt sa riesi velmin tazko. Nad tankami sa seriozne zamyslaju v nasom regione len Poliaci. Slovensko, Cesko, Madarsko udrzuju len sposobilost na tuto techniku.
    Je mozne, ze Nemecko sleduje tieto trendy a chute statov na tuto techniku a je mozne ze spusti linky a ponukne nove stroje... Uz to to niekdo pisal, ze keby sme sa viacero statov dohodli na kupe vacsieho poctu takych Leopard 2 A6/L55 (Polsko,Cesko, Slovensko, Rumunsko, Chorvatsko,Bulharsko, Pobaltske staty), tak by aj cena mohla byt velmi zaujimava tohoto spickoveho tanku. Tank sa uz viackrat ukazal ako idealny bojovy obranny prostriedok, viac krat to preukazal Izrael, kde pocetne mensie vojsko dokaze vdaka obrnenej technike drzat v sachu pocetne vacsie armady alebo nepriatelske uzemie....(merkava5 4+6 vojakov dokaze drzat velke uzemie a pokryvat ho palbou, a zarovet odolavat vacsine zbraniam protivnika...) Osobne by som bol za, ak by Slovenska armada zaobstarala aspon 45~80 tankov Leopard2 A6...Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 5