K2 „Black Panther“ pro jihokorejskou armádu

Foto: K2 „Black Panther“ /  ROKA
K2 „Black Panther“ / ROKA

Společnost Hyundai podepsala s korejskou obranou agenturou pro zadávání obraných zakázek DAPA (Defense Acquisition and Procurement Agency) smlouvu na dodání prvních sto nejnovějších jihokorejských hlavních bojových tanků K2 „Black Panther“ (Černý panter). Smlouva dosahuje hodnoty 820,29 milionu dolarů.

Jihokorejská armáda posiluje

V aktivní službě jihokorejské armády ROKA (Republic of Korea Army) najdeme 1027 tanků K1 a 484 tanků K1A1. Část tanků je modernizována na standard K1A2, za použití technologií z nejnovějšího tanku K2 „Black Panther".

U druhosledových jednotkách a v rezervě najdeme také přibližně 800 letitých, ale hloubkově modernizovaných tanků M48. Zajímavostí je 35 tanků T-80U/UK dodaných z Ruska v rámci vyrovnání dluhů z dob Sovětského svazu.

Tankové jednotky armády Jižní Koreje již brzy dostanou významnou posilu v podobě 100 nejnovějších tanků K2 „Black Panther". Současné plány počítají s nákupem až 500 tanků K2, které nahradí letité M48 a nejstarší tanky K1.

Dodávka první série sto tanků K2 se rozběhne v první polovině letošního roku a skončí v roce 2017. Počátečních operačních schopností dosáhne první jednotka s tanky K2 v polovině roku 2016.

Prvních 35 kusů tanků K2 dostala jihokorejská armáda pro vojenské testy již v polovině letošního roku. Oproti sériovému modelu jsou tyto tanky vybaveny německými motory MTU-890 o výkonu 1100 kW (1500 koní). Sériové modely získají již jihokorejské motory od firmy Doosan, které však vycházejí z německého „powerpacku" MTU-890.

Tank K2 disponuje i plynovou turbínou s elektrickým generátorem schopným poskytnou elektrický výkon 75 kW. Generátor dokáže zásobovat elektrické přístroje tanku (včetně například natáčení věže, hlavně atd.), i když je hlavní motor vypnutý. Šetří se tak palivo a potlačují se demaskující projevy, jako je hluk nebo infračervená stopa. Jde o ceněnou vlastnost například při dlouhodobém hlídkování na místě.

K2 „Black Panther"

Představme si základní parametry. Hmotnost tanku K2 je 55 tun a má tříčlennou posádku. Tank údajně dokáže obsluhovat dvojčlenná nebo dokonce jednočlenná posádka. Umožnit to má pokročilý systém řízení palby, který dokáže sám vyhledávat a zaměřovat cíle.

Jihokorejský tank disponuje velmi pokročilým podvozkem se schopností měnit světlou výšku nad terénem. Světlou výšku dokáže změnit jen jeden pás nebo přední či zadní část tanku.

Díky tomu lze snížit minimální a maximální elevaci kanónu, ale také zlepšit jízdní vlastnosti na zpevněných cestách, nebo naopak v terénu. Systém také výrazně snižuje vibrace působící na kanón i zaměřovací systémy, a tím se zlepšuje přesnost střelby za pohybu tanku.

Hlavní výzbroj tvoří kanón s hladkým vývrtem ráže 120 mm o délce 55 ráží (L55) německé firmy Rheinmetall. Automatický systém nabíjení pojme 16 nábojů a umožňuje střílet rychlostí až 15 ran za minutu.

Tank pojme celkově 40 kusů munice. Kromě podkaliberních nebo kumulativních nábojů se počítá také s jihokorejskou inteligentní municí KSTAM (Korean Smart Top-Attack Munition). Jde o munici vycházející z izraelského typu SMArt 155, která se po horní balistické křivce inteligentně navádí na cíle ukryté za překážkou – například na zakopané tanky. Dosah munice KSTAM je dva až pět kilometrů.

Sekundární zbraň představuje s hlavní spřažený kulomet ráže 7,62 mm a kulomet ráže 12,7 mm umístěný na střeše věže.

Bohaté je elektronické a senzorové vybavení. Tank obsahuje denní/noční i termovizní senzory včetně milimetrového radaru umístěného na přední straně věže. Systém řízení palby ve spolupráci se senzory dokáže zaměřit a „zamknout" cíl velikosti tanku až na vzdálenost 10 km. K2 je také schopen účinně odhalovat, zaměřovat a postřelovat nízko letící cíle, jako jsou bitevní vrtulníky.

Pancéřová ochrana je na nejvyšší úrovni, i když její parametry jsou samozřejmě tajné. Čelní pancíř věže je údajně schopen odolat podkaliberní munici ráže 120 mm vypálené z kanónu o délce 55 ráží (L55). Počítá se také s využitím reaktivního pancíře.

Samotnou kapitolou jsou prostředky pro „měkké" i „tvrdé" ničení řízených střel protivníka. Milimetrový radar dokáže odhalit přilétající střelu. Systémy tanku pak dle typu střely odhodí v požadovaném směru kouřové granáty (maskující tank ve viditelném a infračerveném spektru) nebo spustí elektromagnetické rušení. Počítá se také s prvky aktivní obrany schopné ničit ruční reaktivní protitankové granáty (RPG) a řízené střely.

Díky svým unikátním vlastnostem K2 zaujal i celou řadu zemí světa. K2 se například stane základem pro turecký tank Altaj.

Hyundai navíc chce tank K2 nabízet státům na Blízkém východě a Africe, kde podle společnosti existuje významný exportní potenciál. O tank K2 například projevila zájem i maďarská armáda. 

Zdroj: Defense-Update

Nahlásit chybu v článku


Související články

Leopard 2A7 pro Bundeswher

Německá armáda získala první tank Leopard 2A7, nejnovější verzi rodiny tanků Leopard 2. Celkově ...

Jihokorejské houfnice K9 Thunder pro Polsko

Jihokorejská firma Samsung Techwind dodá Polsku 120 pásových podvozků samohybné houfnice K9 Thunder. ...

AMPV: Americká armáda nahrazuje transportéry M113

Americká armáda (U.S. Army) v rámci programu AMPV (Armored Multi-Purpose Vehicle) vybrala nástupce ...

Ruská armáda modernizuje tanky T-72

V současné době páteř ruských tankových vojsk tvoří typ T-72. Díky zpoždění se zaváděním nového ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • RiMr71
    19:48 05.01.2015

    Pro SeaWolf - no mě to neříkejte, já to vím, to jiní tady (opakovaně) při každé příležitosti i nepříležitosti háží miliardami a o tom, jak se to utrácí za americké dolary :) Naše ...Zobrazit celý příspěvek

    Pro SeaWolf - no mě to neříkejte, já to vím, to jiní tady (opakovaně) při každé příležitosti i nepříležitosti háží miliardami a o tom, jak se to utrácí za americké dolary :)
    Naše dolary to nejsou a můžeme být jen rádi, že je točí demokratické země - američani s Izraelem a ne třeba Iránci se Severní Koreou.

    Jak se tu často řeší asymetrické hypotetické konflikty, tak možný souboj pancéřových hord ze Sev. Koreje proti mnohem menším hightech jihokorejským jednotkám by byl "zajímavý". Ale samozřejmě v kontextu celé situace na korejském poloostrově bezpochyby strašlivý..Skrýt celý příspěvek

  • Beld
    18:26 05.01.2015

    no ono hlavne naprosta vetsina z tech 3,1mld je realizovana v podobe nakupu americke vojenske techniky . Cili v konecnem dusledku to neni prilis vyznamny vliv. Na druhou stranu ...Zobrazit celý příspěvek

    no ono hlavne naprosta vetsina z tech 3,1mld je realizovana v podobe nakupu americke vojenske techniky . Cili v konecnem dusledku to neni prilis vyznamny vliv.

    Na druhou stranu dostava izrael dalsi finance v podobe slev a neoficialnich projektech s vzajemnou spolupraci . Dat na koncepcni armadu +- 3%Hdp a staneme se zemi , ktera se ubrani temer cemukoliv . aka swis. jen hory nemame . Skrýt celý příspěvek

  • SeaWolf
    18:21 05.01.2015

    For Lukas: Egyptskou a Syrskou armádu cvičili Sověti. Jordánskou armádu cvičili Britové a přesto je Izraelci dokázali porazit na hlavu. For RiMr71: Ano USA dotuje špičkové ...Zobrazit celý příspěvek

    For Lukas: Egyptskou a Syrskou armádu cvičili Sověti. Jordánskou armádu cvičili Britové a přesto je Izraelci dokázali porazit na hlavu.

    For RiMr71: Ano USA dotuje špičkové zbraně pro IDF ( jako F15, F16, AH64...atd ) ale tím udržuje vlastní zaměstnanost a v klidu silnou židovskou komunitu v USA ( v USA žije stejně židu kolik v samotném Izraeli ) na oplátku poskytuje Izrael USA špičkové technologie, zkušenosti a informace z regionu které USA "neumí" získat.

    Němce k podpoře Izraele žádná mezinárodní dohoda nezavazuje. Němci k tomu také přistupují pragmaticky, a protože chtějí udržet loděnice včetně konstrukční kanceláře pracující za vývoji a zdokonalování v chodu, aby se udrželi na špičce.

    Pokud Izraelská armáda přijme nějaký zbraňový systém je to pro tento systém nejlepší možná reference, která v konečném důsledku prodává, to je prostě realita.Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
    17:19 05.01.2015

    Aktuální info nemám, ale zprávy z roku 2013 praví: "I přes škrty a rozpočtové tlaky poskytnou Američané letos Izraeli vojenskou pomoc ve výši 3,1 miliardy dolarů. Nad rámec toho ...Zobrazit celý příspěvek

    Aktuální info nemám, ale zprávy z roku 2013 praví:
    "I přes škrty a rozpočtové tlaky poskytnou Američané letos Izraeli vojenskou pomoc ve výši 3,1 miliardy dolarů. Nad rámec toho Washington poskytl do dnešního dne více než 460 milionů na financování izraelské protiraketové obrany Iron Dome a obranných systémů. Dalších 200 milionů dolarů by mělo v roce 2014 Izraeli pomoci postavit nové baterie protiraketového systému."
    Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/izrael-...

    Ať počítám jak počítám, 20 miliard se dopočítat nemohu...Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
    17:05 05.01.2015

    Strikehawk "Izrael dostává značnou podporu od USA. Mám dojem, že celkový roční příspěvek je v různých formách cca 20 miliard USD !!! " Tak máte dojem, nebo to víte? :) Já mám ...Zobrazit celý příspěvek

    Strikehawk "Izrael dostává značnou podporu od USA. Mám dojem, že celkový roční příspěvek je v různých formách cca 20 miliard USD !!! "

    Tak máte dojem, nebo to víte? :)

    Já mám třeba dojem, že to je blbost, ale protože to nevím jistě, tak to nepublikuju... :)Skrýt celý příspěvek

  • semtam
    16:26 05.01.2015

    Lukas Jo, to máš pravdu u Vás je hrdost na armádu na mnohem vyšší úrovni než u nás. Ale zase nikdy v ČR se financování armády probíralo před volbami ( což také o něčem ...Zobrazit celý příspěvek

    Lukas

    Jo, to máš pravdu u Vás je hrdost na armádu na mnohem vyšší úrovni než u nás.
    Ale zase nikdy v ČR se financování armády probíralo před volbami ( což také o něčem vypovídá). U nás se jen rozebírala profesionalizace armády a se slibovalo její efektivita a modernizace... Skutek utek a politici si z armády udělali zdroj financí ať už v podobě nízkého rozpočtu, nebo nákupu nové techniky.
    Ale máš pravdu v to, že naše společnost na to moc nereaguje.

    strikehawk

    Ono čekat na nový MBT je pěkný, ale obávám se, že to bude cenově nedostupný. Pokud ta doba nastane, že příjdou asi Němci s nový MBT, tak Leo2 půjde s cenou dolu. Poté spíš koupit Leo2 a pilovat výcvik. protože ten je to nejdůležitější a Leo2 sice nebude TOP, ale stále dostačující síla.Skrýt celý příspěvek

  • strikehawk
    16:20 05.01.2015

    SeaWolf přesně jak říká Lukas - Izrael dostává značnou podporu od USA. Mám dojem, že celkový roční příspěvek je v různých formách cca 20 miliard USD !!! Plus další fondy z ...Zobrazit celý příspěvek

    SeaWolf

    přesně jak říká Lukas - Izrael dostává značnou podporu od USA. Mám dojem, že celkový roční příspěvek je v různých formách cca 20 miliard USD !!!
    Plus další fondy z Německa - ano Německo stále platí Izraeli. Buď ve formě výzbroje ( ponorky mám dojem má Izrael téměř zadarmo ) anebo licencí, transferu technologií a možná i nějakých pár miliard EUR cash ročně

    To se to potom utrácí .......:-))))Skrýt celý příspěvek

  • strikehawk
    16:09 05.01.2015

    David, lepší je počkat na evropskou odpověď a pak postupovat společně s okolními státy tzn Slovensko, Maďarsko, Rakousko ( záměrně vynechávám Polsko, které sleduje vlastní ...Zobrazit celý příspěvek

    David,

    lepší je počkat na evropskou odpověď a pak postupovat společně s okolními státy tzn Slovensko, Maďarsko, Rakousko ( záměrně vynechávám Polsko, které sleduje vlastní lokální mocenskou politiku ) nebo se dokonce ve spolupráci s těmito státy aktivně podílet na projektu vývoje a dočasně přijmout asymetrické řešení typu nákup nových ATGM, dovyzbrojení ALCA ( Brimstone by se mi moc líbil ) atd.

    Utratit stovky mil EUR za nákup a naprosto nutnou modernizaci L 2 A4 do standartu výrazně převyšující T-72M4 jsou vyhozené peníze.Skrýt celý příspěvek

  • Lukas
    16:03 05.01.2015

    Pro SeaWolf - zapomnialeś dodać że państwa arabskie z reguły maiały źle wyszkoloną i wyposażoną armię... No i Izrael otrzymuje spore dotacje od USA (oraz kupuje po niskich ...Zobrazit celý příspěvek

    Pro SeaWolf - zapomnialeś dodać że państwa arabskie z reguły maiały źle wyszkoloną i wyposażoną armię...

    No i Izrael otrzymuje spore dotacje od USA (oraz kupuje po niskich cenach okręty z Niemiec)

    Tak więc - raczej nie da się tego zrobić...

    Pro semtam - politycy politykami - u nas też myślą tylko jak wygrac wybory....
    Tu chodzi o stosunek spoleczeństwa do wojska i wydatków...
    U nas polityk który głośno mówił o zmniejszeniu wydatków na armię raczej wielu głosów nie dostanie...

    Prędzej wygra ten kto obieca, że dwukrotnie zwiększy wydatki...

    I takie jest u nas podejście...Skrýt celý příspěvek

  • SeaWolf
    15:56 05.01.2015

    Chtěl jsem se vyjádřit k jednotlivým typům techniky a jejich modernizace případně náhrady ( Leopard / Merkava za T72 nebo potřeby polního dělostřelectva a PVO ) ale nakonec napíšu ...Zobrazit celý příspěvek

    Chtěl jsem se vyjádřit k jednotlivým typům techniky a jejich modernizace případně náhrady ( Leopard / Merkava za T72 nebo potřeby polního dělostřelectva a PVO ) ale nakonec napíšu jen jednu myšlenku.

    Podle mě by si menší státy jako je ČR, Slovensko nebo Maďarsko mělo brát příklad z koncepce obrany a budování armády od Izraele. Tato malá země o velikosti Moravy ( bez Slezka ) byla schopna odolat několikanásobně větším a početně silnějším nepřátelům než je ona sama a to několikrát za sebou.

    Tato koncepce rozvoje AČR a jeho udržitelnosti by měla být dlouhodobě neměnná a samozřejmě přizpůsobena místním podmínkám.Skrýt celý příspěvek

  • strikehawk
    15:54 05.01.2015

    Lukas nepochopils mě. Souhlasím s tebou, že ČR má naprosto jiné priority než nákup nových tanků - od PVO až po BVP, dělostřelectvo atd....atd...... Podfinancování je tak ...Zobrazit celý příspěvek

    Lukas

    nepochopils mě. Souhlasím s tebou, že ČR má naprosto jiné priority než nákup nových tanků - od PVO až po BVP, dělostřelectvo atd....atd...... Podfinancování je tak dlouhodobé, že by bylo potřeba rozsáhle investovat téměř ve všech zbraních...

    A právě to je ten důvod proč si myslím, že kopírovat polskou cestu v podobě nákupu Leo 2A4 není vůbec vhodné pro ČR. Aby bylo jasno, nekritizuji toto řešení pro Polsko, které má jiné zájmy, jiné ambice atd..... ale pro ČR je to zbytečná neefektivní investice, protože bez výrazné modernizace na úroveň Leo 2 A6/7 ( dobře třeba i s původním Rh120 mm L44 když chceš ) neposkytuje modifikace 2 A4 žádnou extrémní výhodu oproti T-72M4. Problém je pouze malý počet ks.Skrýt celý příspěvek

  • semtam
    15:29 05.01.2015

    K tomu leasingu, koncová cena by se asi zvětšila. Ale myslím, že by jsme nemuseli platit aspoň 5 let pronájem.
    Naši politici moc do budoucna nevidí. Jen na 4-leté období :-)

    K tomu leasingu, koncová cena by se asi zvětšila. Ale myslím, že by jsme nemuseli platit aspoň 5 let pronájem.
    Naši politici moc do budoucna nevidí. Jen na 4-leté období :-)

  • semtam
    15:22 05.01.2015

    Lukas ČR (AČR) potřebuje jak píšete PVO, OT, BVP, atd. Gripen měl být na leasing. Za každý jeden Gripen jsme od roku 2004 (2005) jsme zaplatili 71 mil. USD!!! Tím pádem by ...Zobrazit celý příspěvek

    Lukas

    ČR (AČR) potřebuje jak píšete PVO, OT, BVP, atd.

    Gripen měl být na leasing. Za každý jeden Gripen jsme od roku 2004 (2005) jsme zaplatili 71 mil. USD!!! Tím pádem by jsme je měli splacené! Je také otázka zda SAAB by s tímhle souhlasil, ale nejspíš ano.

    Pokud nepočítám již pronajaté Gripeny a tanky plus modernizované MIL. Tak AČR potřebovala na základní obnovu cca 6 MLD USD.

    Kdyby se to rozložilo na 10 let. Roční navýšení vychází na 600 mil. USD což je 0,3% HDP ČR!

    Tak navýšení o 0,5 by dostačilo na základní obnovu AČR. Pokud by jsme chtěli mít moderní armádu komplet, tak 2% (což žádá i NATO) je plně dostačující.Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
    15:04 05.01.2015

    to Lukas - souhlasím s tím, že AČR má mnohem akutnější problém v oblasti PVO, dělostřelectva, BVP, OT a ručních zbraní. Náhrada tanků není akutní, v případě potřeby lze ...Zobrazit celý příspěvek

    to Lukas - souhlasím s tím, že AČR má mnohem akutnější problém v oblasti PVO, dělostřelectva, BVP, OT a ručních zbraní. Náhrada tanků není akutní, v případě potřeby lze modernizovat skladové T-72 na úroveň M4CZ nebo lepší.Skrýt celý příspěvek

  • David
    14:57 05.01.2015

    Pro Strikehawk - je faktem, že v květnu se ukáže. Ale pouze pro Rusy. Zavedení do výzbroje RF je prakticky hotovou záležitostí, otázkou ale je, v jakých bude počtech. Podotýkám, ...Zobrazit celý příspěvek

    Pro Strikehawk - je faktem, že v květnu se ukáže. Ale pouze pro Rusy. Zavedení do výzbroje RF je prakticky hotovou záležitostí, otázkou ale je, v jakých bude počtech.
    Podotýkám, že nejsem zrovna příznivcem nákupu přebytečných Leopardů 2. Ale nějak bude muset Česká republika, ale i Evropa zareagovat. Přitom ve vývoji není žádný nový evropský tank! A i na příkladu Armaty je zjevné, že vývoj nového tanku si vyžádá obrovské množství financí, ale také hodně času. Z tohoto úhlu pohledu by nákup přebytečných Leopard 2 byl docela dobrým kompromisním řešením, když v podstatě jedinou reálnou alternativou je další provozování T-72 M4Skrýt celý příspěvek

  • Lukas
    14:26 05.01.2015

    PRO strikehawk Z Armadom jeszcze nic nie jest pewnego... Raz zę problemy techniczne są nierozwiązne - a są one duże mimo iż pomysł z kapsułom na załogę i oddzieleniem od ...Zobrazit celý příspěvek

    PRO strikehawk
    Z Armadom jeszcze nic nie jest pewnego...
    Raz zę problemy techniczne są nierozwiązne - a są one duże mimo iż pomysł z kapsułom na załogę i oddzieleniem od amunicji jest stary - i testowany zarówno w Rosj jak i USA czy Niemczech już 30 lat temu...

    A dwa - koszty....

    T-90A też miał być szeroko produkowany...
    A nie jest
    2000 czołgów dla obecnej armii rosyjskiej to prawie wszystkie używane w brygadach (mając coś ok 2500-2800 czołgów aktywnych - reszta w rezerwie...)

    Rosjanie dość często kłamna - przykladem jest informacja o oficjalnym wycofaniu z użytkowania czołgow T-80...
    http://www.altair.com.pl/news/...
    Oficjalnie od 2 lat w FR nie eksploatuj się tych wozow...
    Nieoficjalnie - nawet w rosyjskiej TV puszczono migawkę z któreś z brygad gdzie widać było T-80UE-1 (to jest wersja oparta o kadłub T-80B z wieżą T-80U/UD)

    Tak więc jestem spokojny...


    Co do Niemców - tu nie chodzi o projekty z czasu Zimnej Wojny...
    To nie będzie bardzo ciężki wóz uzbrojony w potężną 140mm armate...

    Natomiast to będzie wóz, który bedzie miał dobrze chronione burty, oraz strop...
    Oraz zwiększoną ochornę przeciwminową. Przy czym nie będzie to droższy wóz od nowego Leopada 2... (całkiem możliwe że kadłub będzie oparty o SPz Puma)

    Niemcy jeszcze w 2002 roku testowali 2 osobowe czołgi (komputer miał zastąpić celowniczego)

    Jeśli chodzi o ACR - szczerze dziwie się pewnym decyzją...
    Np. Dlaczego Gripena wzięto w leasing? (a nie kupiono na kredyt?)

    I dlaczego zerwano kontrakt na Pandura odbierając jednocześnie ponad 100 wozów... (trzeba było albo totalnie anulować kontrakt albo kupić te planowane 200 Pandurów - a tak to macie problem, po ACR potrzebne są kolejne KBVP)

    Gdyby nastapił jakiś "cud" i ACR miałaby budżet 2% PKB i i tak czołgi należy traktować jako najmniej ważne...

    Systemy przeciwlotnicze kosztują kilka mld USD,
    dodatkowe myśliwce (conajmniej 1,5 mld USD)
    Artyleria (haubice 155 L/52, moździerze 120mm dla każdego batalionu, MLRS - może ATACMS? - ko też kilka mln USD)
    I BWP oraz wyposażenie piechoty....


    Czołgi na samym końcu - zważywszy że nie tak dawno odebraliśie z fabryki ostatnego T-72M4Cz - więc mogą poczekać...Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
    12:54 05.01.2015

    Potřeba nového tanku podle mně úzce souvisí s další koncepcí mechanizovaných brigád AČR. Momentálně máme jen jedinou 7. mbr, která si klidně vystačí s jedním tankovým praporem. ...Zobrazit celý příspěvek

    Potřeba nového tanku podle mně úzce souvisí s další koncepcí mechanizovaných brigád AČR. Momentálně máme jen jedinou 7. mbr, která si klidně vystačí s jedním tankovým praporem. Kupovat 30 - 40 nových tanků asi není moc efektivní. Pokud bychom ovšem brali vážně současnou změnu trendu NATO zpět k obraně teritoria a založili i druhou mbr, tak už by se dalo uvažovat o efektivním nákupu 80 - 100 tanků. Pokud ne, stačí přezbrojit 7. mbr například na vozidla řady CV-90, nebo ještě lépe unifikovat všechny jednotky na Pandury a k nim vozidla palebné podpory - CV90120, respektive B1 Centauro nebo nový japonský MCV. S "exotičností" asijských vozidel to není tak žhavé - německé motory a kanony, munice NATO, spojovací vybavení na přání ...Skrýt celý příspěvek

  • CerVus
    12:11 05.01.2015

    Ono obecně pokud by naše armáda někdy v budoucnu potřebovala nahradit t72, tak vzhledem ke naší velikosti, počtu kusů, nákladům na servis a rozpočtu armády je plnohodnotný tank ...Zobrazit celý příspěvek

    Ono obecně pokud by naše armáda někdy v budoucnu potřebovala nahradit t72, tak vzhledem ke naší velikosti, počtu kusů, nákladům na servis a rozpočtu armády je plnohodnotný tank možná luxus. Buď by bylo lepší jak se vyvine projekt polského Pl-01 nebo vzít nějaký jiný lehký tank jako je třeba švédský CV-90105.Skrýt celý příspěvek

  • strikehawk
    11:49 05.01.2015

    Jan Grohmann

    OK, beru :-) ale je to vyjímka potvrzující pravidlo....

    Jan Grohmann

    OK, beru :-) ale je to vyjímka potvrzující pravidlo....

  • semtam
    11:46 05.01.2015

    Lukas Neříkám kupovat hned. T-72M4CZ ještě vydrží a proto předpokládám až nákup nových tanků. Staré už moc nebudou... Ovšem, pokud by vyšel společný nákup tanků CZ, HU i SK ...Zobrazit celý příspěvek

    Lukas

    Neříkám kupovat hned. T-72M4CZ ještě vydrží a proto předpokládám až nákup nových tanků. Staré už moc nebudou...

    Ovšem, pokud by vyšel společný nákup tanků CZ, HU i SK (nebo i dalši), tak proč ne?
    I pokud by jsme udělali 50% z tanku, tak to je úspěch. Licence jako taková je nereálná.

    Finančně na tom nejsme zle, jen nejsou uvolněné peníze. Polska dává 2% HDP (10 MLD USD), pokud ČR dá taky 2% HDP má armáda 4 MLD USD. Nyní dáváme jen 1%....

    I tak dle mého názoru jsme šli v 90-letech na to špatně. Měli jsme spíš modernizovat MIG-21 na verzi MIG-21-93 nebo MIG-21-2000. A peníze dávat postupně do zbytku armády. Samotný pronájem Gripenu stojí ročně 100 mil. USD. Takhle by jsme odsunuli nákup/pronájem letounů až k roku 2020. Ale v té době to byla nejlepší možná volba, když se o modernizaci vůbec neuvažovalo. Armádu hlavně trápí to 1% HDP....Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 5