K2 „Black Panther“ pro jihokorejskou armádu

Foto: K2 „Black Panther“ / ROKA
K2 „Black Panther“ / ROKA

Společnost Hyundai podepsala s korejskou obranou agenturou pro zadávání obraných zakázek DAPA (Defense Acquisition and Procurement Agency) smlouvu na dodání prvních sto nejnovějších jihokorejských hlavních bojových tanků K2 „Black Panther“ (Černý panter). Smlouva dosahuje hodnoty 820,29 milionu dolarů.

Jihokorejská armáda posiluje

V aktivní službě jihokorejské armády ROKA (Republic of Korea Army) najdeme 1027 tanků K1 a 484 tanků K1A1. Část tanků je modernizována na standard K1A2, za použití technologií z nejnovějšího tanku K2 „Black Panther".

U druhosledových jednotkách a v rezervě najdeme také přibližně 800 letitých, ale hloubkově modernizovaných tanků M48. Zajímavostí je 35 tanků T-80U/UK dodaných z Ruska v rámci vyrovnání dluhů z dob Sovětského svazu.

Tankové jednotky armády Jižní Koreje již brzy dostanou významnou posilu v podobě 100 nejnovějších tanků K2 „Black Panther". Současné plány počítají s nákupem až 500 tanků K2, které nahradí letité M48 a nejstarší tanky K1.

Dodávka první série sto tanků K2 se rozběhne v první polovině letošního roku a skončí v roce 2017. Počátečních operačních schopností dosáhne první jednotka s tanky K2 v polovině roku 2016.

Prvních 35 kusů tanků K2 dostala jihokorejská armáda pro vojenské testy již v polovině letošního roku. Oproti sériovému modelu jsou tyto tanky vybaveny německými motory MTU-890 o výkonu 1100 kW (1500 koní). Sériové modely získají již jihokorejské motory od firmy Doosan, které však vycházejí z německého „powerpacku" MTU-890.

Tank K2 disponuje i plynovou turbínou s elektrickým generátorem schopným poskytnou elektrický výkon 75 kW. Generátor dokáže zásobovat elektrické přístroje tanku (včetně například natáčení věže, hlavně atd.), i když je hlavní motor vypnutý. Šetří se tak palivo a potlačují se demaskující projevy, jako je hluk nebo infračervená stopa. Jde o ceněnou vlastnost například při dlouhodobém hlídkování na místě.

K2 „Black Panther"

Představme si základní parametry. Hmotnost tanku K2 je 55 tun a má tříčlennou posádku. Tank údajně dokáže obsluhovat dvojčlenná nebo dokonce jednočlenná posádka. Umožnit to má pokročilý systém řízení palby, který dokáže sám vyhledávat a zaměřovat cíle.

Jihokorejský tank disponuje velmi pokročilým podvozkem se schopností měnit světlou výšku nad terénem. Světlou výšku dokáže změnit jen jeden pás nebo přední či zadní část tanku.

Díky tomu lze snížit minimální a maximální elevaci kanónu, ale také zlepšit jízdní vlastnosti na zpevněných cestách, nebo naopak v terénu. Systém také výrazně snižuje vibrace působící na kanón i zaměřovací systémy, a tím se zlepšuje přesnost střelby za pohybu tanku.

Hlavní výzbroj tvoří kanón s hladkým vývrtem ráže 120 mm o délce 55 ráží (L55) německé firmy Rheinmetall. Automatický systém nabíjení pojme 16 nábojů a umožňuje střílet rychlostí až 15 ran za minutu.

Tank pojme celkově 40 kusů munice. Kromě podkaliberních nebo kumulativních nábojů se počítá také s jihokorejskou inteligentní municí KSTAM (Korean Smart Top-Attack Munition). Jde o munici vycházející z izraelského typu SMArt 155, která se po horní balistické křivce inteligentně navádí na cíle ukryté za překážkou – například na zakopané tanky. Dosah munice KSTAM je dva až pět kilometrů.

Sekundární zbraň představuje s hlavní spřažený kulomet ráže 7,62 mm a kulomet ráže 12,7 mm umístěný na střeše věže.

Bohaté je elektronické a senzorové vybavení. Tank obsahuje denní/noční i termovizní senzory včetně milimetrového radaru umístěného na přední straně věže. Systém řízení palby ve spolupráci se senzory dokáže zaměřit a „zamknout" cíl velikosti tanku až na vzdálenost 10 km. K2 je také schopen účinně odhalovat, zaměřovat a postřelovat nízko letící cíle, jako jsou bitevní vrtulníky.

Pancéřová ochrana je na nejvyšší úrovni, i když její parametry jsou samozřejmě tajné. Čelní pancíř věže je údajně schopen odolat podkaliberní munici ráže 120 mm vypálené z kanónu o délce 55 ráží (L55). Počítá se také s využitím reaktivního pancíře.

Samotnou kapitolou jsou prostředky pro „měkké" i „tvrdé" ničení řízených střel protivníka. Milimetrový radar dokáže odhalit přilétající střelu. Systémy tanku pak dle typu střely odhodí v požadovaném směru kouřové granáty (maskující tank ve viditelném a infračerveném spektru) nebo spustí elektromagnetické rušení. Počítá se také s prvky aktivní obrany schopné ničit ruční reaktivní protitankové granáty (RPG) a řízené střely.

Díky svým unikátním vlastnostem K2 zaujal i celou řadu zemí světa. K2 se například stane základem pro turecký tank Altaj.

Hyundai navíc chce tank K2 nabízet státům na Blízkém východě a Africe, kde podle společnosti existuje významný exportní potenciál. O tank K2 například projevila zájem i maďarská armáda. 

Zdroj: Defense-Update

Nahlásit chybu v článku


Související články

Leopard 2A7 pro Bundeswher

Německá armáda získala první tank Leopard 2A7, nejnovější verzi rodiny tanků Leopard 2. Celkově ...

Jihokorejské houfnice K9 Thunder pro Polsko

Jihokorejská firma Samsung Techwind dodá Polsku 120 pásových podvozků samohybné houfnice K9 Thunder. ...

AMPV: Americká armáda nahrazuje transportéry M113

Americká armáda (U.S. Army) v rámci programu AMPV (Armored Multi-Purpose Vehicle) vybrala nástupce ...

Ruská armáda modernizuje tanky T-72

V současné době páteř ruských tankových vojsk tvoří typ T-72. Díky zpoždění se zaváděním nového ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Jan Grohmann
  11:44 05.01.2015

  Strikehawk: "Ještě nikdy se nestalo, že by zbraň předvedená na přehlídce ke dni vítězství nebyla zavedena do výzbroje," no... kromě maket globálních raket GR-1, kterými Sovětský ...Zobrazit celý příspěvek

  Strikehawk: "Ještě nikdy se nestalo, že by zbraň předvedená na přehlídce ke dni vítězství nebyla zavedena do výzbroje," no... kromě maket globálních raket GR-1, kterými Sovětský svaz vystrašil v roce 1965 Západ. :)
  http://www.astronautix.com/lvs... Skrýt celý příspěvek

 • mattea
  11:28 05.01.2015

  strikehawk: kvalitní příspěvek, díky.

  strikehawk: kvalitní příspěvek, díky.

 • strikehawk
  11:25 05.01.2015

  Lukas Němci o Leo 3 přemýšlejí už 20 let a vypadá to, že pokud nedostanou impuls v podobě Armaty budou přemýšlet dalších 20 let...... Datum předvedení Armaty je napevno ...Zobrazit celý příspěvek

  Lukas

  Němci o Leo 3 přemýšlejí už 20 let a vypadá to, že pokud nedostanou impuls v podobě Armaty budou přemýšlet dalších 20 let......

  Datum předvedení Armaty je napevno stanoveno na 9. května 2015 což může znamenat jediné. Vývoj je v podstatě ukončen a projekt je ve fázi LRIP (low rate initial production ) čemuž odpovídá tvých 12 ks na přehlídce. Ještě nikdy se nestalo, že by zbraň předvedená na přehlídce ke dni vítězství nebyla zavedena do výzbroje. Ano, armata bude extrémně drahá kvůli celé řadě inovativních až revolučních prvků - proto plán na pouze překvapivých 2000 ks a zbytek T-72B3/T-90 šup do rezervy a pro pohraniční konflikty.

  Armata bude revoluční už z principu naprostého oddělení posádky od prostoru zbraně, nabíjecího mechanismu, munice, mimo věž, pro což v současné době neexistuje ekvivalent, tohle uznej....
  Ani T-64 nebyla tak zásadní změna filozofie.


  Na zbytek musíme počkat do květnaSkrýt celý příspěvek

 • Lukas
  10:51 05.01.2015

  Błędna interpertacja... Dlaczego niemcy pozbyli się leopardów 2 A4? - Bo Herr zmniejszyło się do 65 tyś żołnierzy.... Niemcy nie chcą trzymać wozów w rezerwie, gdyż ...Zobrazit celý příspěvek

  Błędna interpertacja...

  Dlaczego niemcy pozbyli się leopardów 2 A4?
  - Bo Herr zmniejszyło się do 65 tyś żołnierzy....

  Niemcy nie chcą trzymać wozów w rezerwie, gdyż konserwacja kosztuje
  Złomować ich też nie chcieli - bo to też kosztuje...

  A doskonale wiedizeli że leopardy 2 A4 to wartościowy wóz który można sprzedać - więc sprzedawali do Finlandii, Turcji, Chile...
  Zamiast wydać kilkaset milionów Euro na złomowanie wozów albo ich utrzymanie w magazynach - zarobili
  Biznes...

  W dodatku dziś zarabiają na serwisie bo Polska, Turcja czy Singapur muszą kupować części do czołgów - niemieckie części...

  Kolejna sprawa to modernizacja wozów...
  Niemcy po prostu wiedzą jak zarobić...

  Inna sprawa że sprzedaż Leopardów 2A5 była bardzo krytykowana - gdyż wojsko i eksperci otwarcie mówili, że Herr powinna mieć 350 czołgów (obok 350 SPz Puma)

  Przypominam też że każdy niemiecki leopad 2 A6 był wcześniej leopardem A4 (został tylko przebudowany :) )


  Co do Rosjan i Armaty - tak wszystko wskazuje że w maju zaprezentują prototyp T-14 12 sztuk...

  Tyle że FR ma problem - juz teraz wiadomo że czołg bedzie drogi... (pomijam już to ze nadal maja problemy z napędem dla wozu - po prostu nie maja dobrego silnika)

  Nie wiadomo czy program nie zostanie przerwany...
  FR nie może sobie pozwolić by ich krajowe produkty kosztowały tyle co zachodnie...
  Dlatego też np. modernizuja T-72B do B3 a nie produkują T-90A które są lepsze...

  Z resztą dużym mitem obrosla Armata....
  Ten wóz nie bedzie taki futurystyczny jak zapowiadano...

  Nowością w stosunku do T-90A będzie (ma być) lepsze zawieszenie (lepsza mobilność) oraz poprawa stabilizacji uzbrojenia itp...
  Pancerz będzie lepszy - ale nie grubszy (po prostu nie bedzie tylu osłabionych stref co w T-72/ T-90)

  Słowem wóz ten pozbędzie się wad ktorych nie dalo się poprawić w tozach serii T-72/T-90...

  Ale nie będzie to rewolucja jaką był w latach 60tych T-64


  Co do Niemców - oni już myślą o Leopardzie -3
  Ale on wcale nie bedzie miał armaty 140mm
  Tylko 120 mm o obniżonym odrzucie....
  Jak wszystko pójdzie dobrze to w 2020 zobaczymy prototyp Leoparda-3Skrýt celý příspěvek

 • kubo4747
  10:42 05.01.2015

  Leopardy by mali dostať 140mm kanón, tak isto aj Leopard 3. Ono ten 140mm prestrelí všetko, keď už teraz klasické 120mm nemajú problém, samozrejme aj vďaka modernej munícií. A ...Zobrazit celý příspěvek

  Leopardy by mali dostať 140mm kanón, tak isto aj Leopard 3. Ono ten 140mm prestrelí všetko, keď už teraz klasické 120mm nemajú problém, samozrejme aj vďaka modernej munícií. A malá konštrukcia tanku není vždy výhodná, pretože v malom priestore sa nedokáže tak efektívne využiť priestor na ochranu posádky, munície a pod. Tiež pri malých tankoch není až tak dobrá elevácia kanónu ako u väčších, ale to už je dnes zrejme riešiteľné. A samozrejme sa musí myslieť aj na posádku, ktorá keď nemá pohodlie a mala by sa v tanku zdržiavať dlhšiu dobu, tak klesá sústredenosť posádky. A toto je problém dnešných ruských tankov. Boli navrhnuté na rýchle prelom a na zvyšok sa nemyslelo.Skrýt celý příspěvek

 • strikehawk
  10:30 05.01.2015

  Opravuji : opona spadne již tento rok 9. května na Rudém náměstí.
  Coming soon.............................

  Opravuji : opona spadne již tento rok 9. května na Rudém náměstí.
  Coming soon.............................

 • strikehawk
  10:07 05.01.2015

  Všech snílků o nákupu starých Leo 2A4 z německých zásob bych se rád zeptal proč se asi Německo tak "nerozumně" snaží zbavit 25 let starých tanků a ponechává si pouze nezbytné ...Zobrazit celý příspěvek

  Všech snílků o nákupu starých Leo 2A4 z německých zásob bych se rád zeptal proč se asi Německo tak "nerozumně" snaží zbavit 25 let starých tanků a ponechává si pouze nezbytné minimum nejmodernějších 2A7?

  Po analýze všech dostupných informací, článků, prohlášení a historických konsekvencí je možno prohlásit, že tento důvod má jediné jméno :

  ARMATA

  je možné, dle mého názoru dokonce velmi pravděpodobné, že se příští rok 9. května odehraje v režii jedné ze dvou světových tankových škol ( SSSR/ruská , německá ) revoluce, která odkáže tanky Abrams, Leopard , Leclerc, Chalenger 2 do pozice šrotu vhodného maximálně pro asymetrické konflikty ( ISIS, Afghanistán ) a jako výzbroj pro druhosledové jednotky ( viz úloha určená všem T-90/T-72B3 v Ŕuské Federaci )

  Němci samozřejmě mají nouzové záložní řešení pro tento případ spočívající v nové věži s automatickým nabíjením a kanonem ráže 140 mm, je ovšem jasné, že je to pouze dočasné řešení.

  Klasická 80 let stará koncepce typu Leo 2 je totiž na konci technického života. Západní tanky se totiž nebezpečně vzdálily rozumné hranici hmotnosti za kterou se považovalo 60 t daných únosností mostů v evropském prostoru ( 50 t + 20% rezerva ) a tento handicap již není možné nijak odstranit ze samotných konstrukčních důvodů daných koncepcí. Věž představuje natolik velký obestavěný prostor, že další zvyšování ochrany ( aktivní / pasivní ) automatické nabíjení, zvýšení ráže apod. posunuje tank k hranici 75-80 t. s touto hmotností je i tank s motorem 1100 kW v podstatě podle dnešních měřítek hluboce podmotorován a roztáčí se spirála zvýšení výkonu ( hmotnosti ) motoru atd, úprav zavěšení a převodovky s dalším nárustem hmotnosti atd.........

  Upřímně vzato, bylo načase aby někdo provedl radikální změnu filozofie a dostal tank ve formě nové bojové platformy na úroveň techniky 21. století. Je samozřejmě možné, že Rusové po všem humbuku představí pouze x-tou designovou variaci na téma T-72 ale z mnoha důvodů si myslím. že k tomu tentokrát nedojde. Z již uveřejněných informací o konstrukčním uspořádání ( kapsle pro osádku, externí lafetace, rychlé nabíjecí zařízení, celokruhový radar nebo bezosádková věž ) společně s uveřejněnými snímky nové houfnice Koalicja, která parametricky zcela deklasuje dosavadního nezpochybnitelného leadra PzH 2000 ( 18 ran/min oproti 8-9/ min u PzH 2000, dva kanony a pouze dvoučlenná osádka oproti 5 ) a která patří do rodiny Armata, je jasné, že se máme nač těšit.

  Oddělení posádky od veškerého mechanického ovládání se přibližuje revoluci v letectví, kterou představovalo řízení FBW (fly-by-wire). Podívejte se na kokpit letadel v roce 1980 ( viz též začátek zavádění Leopard 2 ) a dnes. Stejný rozdíl bude představovat Armata.

  Armata bude v pozemních silách tím, čím měl být v US letectvu F22 Raptor. Strojem na naprosté ovládnutí pozemního bojiště a technologický průlom, který odkáže generačně starší tanky do pozice šrotu. Pokud se předpokládá vybavení tanku novým kanonem 152 mm je vymalováno - západ bude muset vyvinout adekvátní odpověď což si vyžádá nejméně 10 let.

  Nakupovat tedy Leo 2A4 nebo tanky od kopírovačů typu K-2 nebo type-10 by byl čilý nerozum. Počkejme na květen 2015. Už se nemůžu dočkat ........Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  10:02 05.01.2015

  Ponowie - o czym rozmawiacie... Licencyjna produkcja 200-250 czołgów (bo ile moglibyście razem zamówić?) jest kiepskim biznasem... (Zobaczcie ile Hiszpanów kosztowała licencja ...Zobrazit celý příspěvek

  Ponowie - o czym rozmawiacie...

  Licencyjna produkcja 200-250 czołgów (bo ile moglibyście razem zamówić?) jest kiepskim biznasem...
  (Zobaczcie ile Hiszpanów kosztowała licencja na montaż w Santa Barbara Leopardów 2E - tylko montaż! - ponad 50% komponentów wyprodukowano w Niemczech)

  Przy Waszej sytuacji finansowej skupiłbym się na BWP/KBWP....
  A nie inwestowaniu dużych pieniędzy w nowe czołgi....

  T-72M4Cz nie musi być tak szybko wymieniony (co innego BVP-2 czy systemy przeciwlotnicze...)
  Nawet u nas powinniśmy zmodernizować PT-91 do standardu PT-91M (i używać ich jeszcze przez 20 lat)

  Oczywiście warto rozglądać się - Francuzi oferowali już 54 Leclercki pierwszej serii produkcyjnej... (Kolumbii)
  Może to nadal jest aktualne? (tyle że obawiam się że cena może być duża)

  Brytyjczycy nie sprzedają Challenger - oni wycofane czołgi albo złomują - albo demontują części dla innych wozów...

  Zabawne jest że Amerykanie mają około 6000 M1 Abrams w rezerwie - i jakoś specjalnie nie oferują ich sojusznikom z NATO.
  Nawet M1A1HA na początek miałby sens (wstawić tylko nowy termowizor)


  Jest jeszcze inna droga...
  Włosi wycofali ponad 100 B1 Cenatauro...
  Zawsze można spróbować jes kupić - w zamian za kontrak na modernizacjie do standardu Cenatauro 2 (a więc z armatom 120mm L/45)

  :)Skrýt celý příspěvek

 • Klaba
  08:37 05.01.2015

  My nedokážeme uživit pořádný výcvik 30 starších tanků, takže přemýšlet na novými je v tomhle státě zbytečnost

  My nedokážeme uživit pořádný výcvik 30 starších tanků, takže přemýšlet na novými je v tomhle státě zbytečnost

 • daniel78
  06:26 05.01.2015

  Type 10 měl stát obdobně jako K2, udávalo se 8,2 mil USD, ale nedávno jsem viděl už cenu 11,3 mil USD, ale jak to bude v reálu a co je v ceně započteno... Co se týče exportu ...Zobrazit celý příspěvek

  Type 10 měl stát obdobně jako K2, udávalo se 8,2 mil USD, ale nedávno jsem viděl už cenu 11,3 mil USD, ale jak to bude v reálu a co je v ceně započteno... Co se týče exportu zbraní, tak ten byl donedávna zakázán a v 2014 nějak uvolněn (Čína sa radostí přivítala...), ale v jakém rozsahu nevím. Ostatně Turci měli zájem o Type 10, ale pro zákaz se dohodli na K2.Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  00:00 05.01.2015

  kubo4747

  Jó ten Type10 to bude asi světová špička a věřím, že ho Japonci uvolní i na vývoz. Ovšem cena bude tak astronomická, že si sotva někdo pořídí.

  kubo4747

  Jó ten Type10 to bude asi světová špička a věřím, že ho Japonci uvolní i na vývoz. Ovšem cena bude tak astronomická, že si sotva někdo pořídí.

 • semtam
  23:58 04.01.2015

  GAVL Dobrá myšlenka pořídit tanky společně s SK a HU. Rumunsku také potřebuje nové stroje a možná by se mohlo připojit Slovinsko, Chorvatsko a Bulharsko. Jenže k společným nákupům ...Zobrazit celý příspěvek

  GAVL
  Dobrá myšlenka pořídit tanky společně s SK a HU. Rumunsku také potřebuje nové stroje a možná by se mohlo připojit Slovinsko, Chorvatsko a Bulharsko. Jenže k společným nákupům jsem skeptický. Za pokus by to stálo.
  Leclerc je po Abramsku snad nejdražší tank. K2 má také 3-člennou posádku a jak jsem psal kanon, motor a další součásti jsou převážně evropského původu a verzi si zajisté zákazník může zvolit to co mu nejvíc vyhovuje. Pokud by jsme s Maďarskem nakoupili dohromady cca 200 kusů, tak věřím, že by se Korea nezdráhala souhlasit s výrobou komponentů i v našich zemí.Skrýt celý příspěvek

 • kubo4747
  23:50 04.01.2015

  Keď sme u tých "exotických" tankoch, tak ma veľmi zaujíma japonský tank Typ 10.

  Keď sme u tých "exotických" tankoch, tak ma veľmi zaujíma japonský tank Typ 10.

 • semtam
  23:41 04.01.2015

  Jan Grohmann píšete v článku: "Jihokorejský tank disponuje velmi pokročilým podvozkem se schopností měnit světlou výšku nad terénem. Světlou výšku dokáže změnit jen jeden pás ...Zobrazit celý příspěvek

  Jan Grohmann

  píšete v článku:
  "Jihokorejský tank disponuje velmi pokročilým podvozkem se schopností měnit světlou výšku nad terénem. Světlou výšku dokáže změnit jen jeden pás nebo přední či zadní část tanku."

  Na tomto videu v minutě 1:35 je vidět, že K2 dokáže sednout kompletně na dno korby. Máme tomu rozumět tak, že K2 ve stoje dokáže změnit světlou výšku komplet oběma pásy a za jízdy, jak popisujete?

  https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

 • GAVL
  23:37 04.01.2015

  Logické by bylo zavést leopardy pro naše tankové cosi, ale tím zajímavější je projevený zájem o K2 maďarskou armádou. Otázkou je, proč nekoupit třeba Leclercy? Francie je v ...Zobrazit celý příspěvek

  Logické by bylo zavést leopardy pro naše tankové cosi, ale tím zajímavější je projevený zájem o K2 maďarskou armádou.

  Otázkou je, proč nekoupit třeba Leclercy? Francie je v NATO její zájmy jsou totožné s našimi možná víc jak ty německé. Tím by se získal slušný tank a pomohlo by se sjednocení výzbroje v rámci NATO. Dále přecvičení by bylo vzhledem ke stejnému počtu členů osádky jednodušší.
  Věřil bych i tomu, že pokud bychom nakupovali leclercy jako okleštěná V4 (V4-Polsko) tak by nám vyrobili i funglovky. Možný by byl jistě i transfer technologií a tedy i domácí výroba. V současné době kdy jim USA a Německo zatrhli obchod s Ruskem co se týče lodí a Indie jim dělá žížalky ohledně stíhaček, budou rádi za jakýkoli obchod.

  K2 je zbytečná exotika.Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  22:56 04.01.2015

  Tak ČR má poslední možnost nákupu ex-německých tanků. Jaká bude nejspíš promarněna. Francie má jen 400 Leclerc a snižuje na 200 ks do r. 2020. Několik kusů tanků Chalenger 2 nabízí ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak ČR má poslední možnost nákupu ex-německých tanků. Jaká bude nejspíš promarněna. Francie má jen 400 Leclerc a snižuje na 200 ks do r. 2020. Několik kusů tanků Chalenger 2 nabízí i Británie.

  Pokud by ČR chtěla v budoucnu nové tanky. Tak zbývá jen M1A2. Jaký je dost drahý. Potom Leo 2A7(6), turecký Altay je spíš určen pro země arabského světa.

  Zbývá K2 jaký určitě má svůj potenciál. Kanon, motor i el. přístroje můžou být německé a korejský zůstává vlastně jen pancíř, tudíž je stejně vybaven jako Leopard.Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  20:30 04.01.2015

  Jasne, jasne Tylko dlaczego wlaśnie w Niemczech trwa ostra dyskusja - bo okazało isę że Bundeswehra ma za mało czołgów dokładniej Munster - 93 blt Augustdorf - 203 blt ...Zobrazit celý příspěvek

  Jasne, jasne
  Tylko dlaczego wlaśnie w Niemczech trwa ostra dyskusja - bo okazało isę że Bundeswehra ma za mało czołgów

  dokładniej

  Munster - 93 blt
  Augustdorf - 203 blt
  Pfreimd-104 blt
  Bad Frankenhaisen - 393 blt
  To aktywne bataliony czołgów (4x44 =176 A6)

  W Augustdorf, Pfreimd i Bad Frankenhaisen będą miały pluton czołgów do szkolenia "współpracy z bronią pancerną" - GefSim PzZg - (3x4 = 12 - leo A5)

  Dodatkowo w Munster jest batalion szkolny - dla szkoły podoficerskiej - nazywa się on "Offizieranwärter-Bataillon" - OA-blt i ma tez 44 leo 2A6

  Jest też kompania szkolna ( 13 -> 5 A6 i 8 A5) do szkolenia kierowców dzialonowych itp (szeregowych)

  Razem 225 leo 2 A6 i 20 A5
  I Bundeswehra nie posiada ani sztuki więcej...
  Np. Leopardy A5 przyjechały do Polski prosto z batalionów (nie z magazynów)

  http://augengeradeaus.net/wp-c...
  Tu macie dokładne plany^ - harmongram przemian w Bundeswehr...


  Jakieś A4 może posiadać KMW - które odkupowała te czolgi...
  Z przeznaczeniem na przebudowe na Bergepanzer 3 oraz Pionierpanzer 3
  : )

  Holendrzy gdyby mieli choć kompanie leopardów w magazynach to dziś by ją reaktywowali... (już żałują sprzedania A6 do Finlandii)
  Ale nie mają, więc niedawno podpisali porozumienie z Niemcami w sprawie utworzenia wspolnej Holendersko- niemieckiej kompani czołgów (z mieszanymi zalogami :) )

  Tak więc nie ma - po prostu nie ma już zmagazyniowanych leopardów
  Wszystkie państwa co miały sprzedąły...
  Zostąły jakieś pojedyńcze sztuki z Austri i Szwajcarii oraz ew. te Hiszpańskie (to ostatnia okazja na zakup sensownej ilości...)Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  18:47 04.01.2015

  Holandsko snad mělo maximálně 450 Leo2 a nyní jich zůstalo asi 20-40 kusů ve skladech.

  Holandsko snad mělo maximálně 450 Leo2 a nyní jich zůstalo asi 20-40 kusů ve skladech.

 • BoudiSVK
  17:13 04.01.2015

  Pokial viem tak prve nemecke 2A7 su modernizovane z skladov holandskej armady. A niekde som čital že by holandania mali mat este okolo 500 leo2 uskladnenych.

  Pokial viem tak prve nemecke 2A7 su modernizovane z skladov holandskej armady. A niekde som čital že by holandania mali mat este okolo 500 leo2 uskladnenych.

 • CerVus
  16:40 04.01.2015

  Tak oni teď začali nakupovat A7, takže v horizontu pár let by se mohli pár desítek a5 nebo a6 zase zbavovat. Pro nás není lepší tank. Jednak je obecně dost rozšířený a jednak ho ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak oni teď začali nakupovat A7, takže v horizontu pár let by se mohli pár desítek a5 nebo a6 zase zbavovat. Pro nás není lepší tank. Jednak je obecně dost rozšířený a jednak ho mají ve výzbroji tři sousední armády se kterými kdyby se něco dělo budeme spolupracovat. Naše armáda by se obecně měla co nejvíce přiblížit standardům Bundeswehru beztak většího spojence sdílejícího naše zájmy stejně jako Polsko nenajdeme.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 4 z 5