Kamikadze drony Hero-120 pro americkou námořní pěchotu

Kamikadze drony Hero-120 pro americkou námořní pěchotu
Vypouštěcí zařízení pro drony Hero-120 na vozidle LAV-25 / Foto: UVision (Zvětšit)

Americká námořní pěchota (USMC) některá svá vozidla a lodě vybaví kontejnery pro vypouštění kamikadze dronů rodiny Hero. Drony Hero i modulární vypouštěcí zařízení MCL (Multi-Canister Launcher) dodá izraelská firma UVision.

V roce 2019 začala USMC v rámci programu OPF-M (Organic Precision Fires-Mounted) poptávat zbraně dlouhého dosahu pro své obrněné průzkumné prapory LAR Battalions (Light Armored Reconnaissance Battalions). Nejdelší dostřel v praporech nyní mají 81mm minomety M252 umístěné v lehkých obrněných vozidlech LAV-M (Light Armored Vehicle – Mortar), což je samohybný minomet postavený na základě průzkumného vozidla LAV-25. Dosah minometu je do 6000 metrů.

Úkolem LAR Battalions je průzkum a „rušení“ protivníka před příchodem hlavních pozemních sil USMC. Jádro pozemní složky USMC tvoří pěší prapory. Hlavním dopravním prostředkem pěších praporů na pevnině (nemluvíme o samotném aktu vylodění) je obrněné taktické vozidlo JLTV (Joint Light Tactical Vehicle). 

USMC v roce 2019 nově požadovalo pro své LAR Battalions schopnost provádět přesné údery na vzdálenost sedm až 100 kilometrů. OPF-M ale není konkrétní zbraňový systém, ale postupně se vyvíjející skupina systémů dlouhého dosahu. OPF-M kromě efektorů (mluví se i o prostředcích elektronického boje) zahrnuje celý průzkumný a velící ekosystém – pochopitelně, než použijeme munici s doletem několik desítek kilometrů, je nutné nejdříve protivníka objevit a poté zkoordinovat útok.


LAV-M s minometem M252

V červenci letošního roku USMC jako počáteční schopnost OPF-M vybrala izraelský kamikadze dron Hero-120 od firmy UVision. Na počáteční nákup neznámého počtu dronů USMC vydá 6,9 milionu dolarů. Jde tedy o úvodní malou dodávku pro provedení vojskových zkoušek. Pokud půjde vše dobře, další objednávky jistě budou brzy následovat.

Stejná firma také dodá modulární osminásobné vypouštěcí zařízení MCL. V plánu jsou také čtyřnásobné a šestinásobné verze MCL. Každé zařízení obsahuje vyměnitelný transportní a vypouštěcí kontejner s dronem. K nesení kontejnerů MLC poslouží také JLTV a nová robotická plavidla LRUSV (Long Range Unmanned Surface Vessel).

„Systém Hero-120 byl zvolen po absolvování série náročných demonstrací, polních zkoušek a hodnotících procesů. Zkoušky prováděné v USA s našim jednonásobným i vícenásobným kontejnerem potvrdily vynikající výkon munice proti různým cílům, jako je pěchota nebo lehká a těžká obrněná vozidla,“ uvedla firma UVision.


Kamikadze drony od UVision

Dron Hero-120 je největší člen taktické rodiny kamikadze dronů Hero. UVison nabízí také operační a strategické systémy. Nejvýkonnější operační dron Hero-400EC má 10kg bojovou hlavici a dolet 150 kilometrů, nevýkonnější strategický dron Hero-1250 nese 30kg bojovou hlavici do vzdálenosti 200 kilometrů.

Kontejner MCL rozměrově pojme nejmenší taktickou verzi Heron-30 i největší operační dron Hero-400EC. V případě přebíjení MCL se mění celé kontejnery i s příslušnými drony. USMC zatím neoznámila zájem koupit další drony rodiny Hero, ale akvizice dalších verzí je velmi pravděpodobná.

Hero-120 má startovací hmotnost 12,5 kilogramu a bojovou hlavici o hmotnosti až 4,5 kilogramu. Bojová hlavice je buď tříštivo-trhavá nebo kumulativní. Iniciaci hlavice lze provést při dopadu nebo se zpožděním.

Dron Hero-120 ale patří mezi relativně lehkou munici – například protitanková řízená střela Javelin má 8,4kg bojovou hlavici. Javelin má však dosah pouze pět kilometrů.

Pomocí přímého spojení lze Heron-120 řídit na vzdálenost až 40 kilometrů. Vytrvalost ve vzduchu je 60 minut. Maximální rychlost je 185 km/h a dostup až 485 metrů. Podle izraelských médií je střední kruhová odchylka v cíli (CEP) méně než jeden metr, takže není problém útočit například na okna budov.


Na evropském trhu drony Hero-120 od UVision nabízí německá Rheinmetall; větší foto / Foto: Rheinmetall

Izraelský dron používá inerciální a satelitní navigaci a pro koncové navádění nebo průzkum elektro-optickou hlavici. Dron zvládá obousměrné datové spojení. Ovládaní dronu je možné (teoreticky) předávat nebo zprostředkovávat přes jiné platformy, ať už na zemi, na moři nebo ve vzduchu.

Další požadovanou schopností, která ale bude zřejmě dostupná až v pozdější fázi OPF-M, je možnost ovládání roje dronů. V roce 2018 jediný operátor USMC zkušebně ve vzduchu řídil šest dronů (typ dronů nebyl uveden). Požadavkem je koordinované řízení roje až 15 dronů. Jediný operátor ve vozidle LAV-M tak může (nebo bude moci) řídit najednou všech osm dronů Heron.

V současné struktuře LAR Battalion je celkově 139 vozidel rodiny LAV (zdroj, strana 14), z toho deset samohybných minometů LAV-M. Pokud všechna vozidla LAV-M dostanou možnost odpalovat drony, může celý prapor najednou vyslat až 80 kamikadze dronů. Tak lze, navíc při zvolení různých směrů a letových hladin, stejně jako různých úhlů útoku, překonat i velmi silnou protivzdušnou obranu, ať už na zemi nebo na moři.

Není ale zcela jasné, zda si jednotlivá vozidla LAV-M v praporech zachovají své 81mm minomety i možnost vysílat kamikadze drony, nebo některá vozidla o své minomety přijdou (ze zveřejněných obrázků to není patrné). Přesná struktura vozidel v praporech zatím není ujasněná.

Zroj: JPostThe Drive

Nahlásit chybu v článku


Související články

Americká námořní pěchota a ostrovní blitzkrieg v Tichém oceánu

Americká námořní pěchota (USMC), hlavní invazní síla Ozbrojených sil Spojených států, projde ...

Námořní pěchota vyřadí pětinu vrtulníků AH-1Z Viper a UH-1Y Venom

Podle amerického portálu The Drive:War Zone americká námořní pěchota (USMC) v rámci reformy Force ...

Průzkumné vozidlo ARV pro americkou námořní pěchotu

Společnosti Textron Systems a General Dynamics Land Systems (GDLS) postaví konkurenční prototypy ...

Námořní pěchota otestovala robotický raketomet NMESIS

Během cvičení SINEX (Sinking Exercise) americká námořní pěchota (USMC) otestovala expediční ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • flanker.jirka
    18:19 13.10.2021

    ...pořád si melu svou, jedna Tatra s kontejnerem ISO 1C ke každému mpr a mají přímo u sebe zajištěn, průzkum a ničení bez nutnosti volat leteckou podporu. V porovnání s náklady na ...Zobrazit celý příspěvek

    ...pořád si melu svou, jedna Tatra s kontejnerem ISO 1C ke každému mpr a mají přímo u sebe zajištěn, průzkum a ničení bez nutnosti volat leteckou podporu. V porovnání s náklady na letadla a bitevní vrtulníky má toto charakteristiku stealth a je to "za pár korun"
    Azerbajdžán takto používá kontejnery s šesti mnohem většími drony Harpy.
    https://en.topwar.ru/139943-az... Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
      18:21 13.10.2021

      pardon, devíti kusy Harpy

      pardon, devíti kusy Harpy

  • alexa123
    14:57 13.10.2021

    Príspevok z jednoznačne slovenského proruského webu. Ak je to pravda a nie je to Hoax tak potom pánboh nech pomôže Európe a USA. Možno tento príspevok nesúvisí s "kamikadze dronmi" ...Zobrazit celý příspěvek

    Príspevok z jednoznačne slovenského proruského webu. Ak je to pravda a nie je to Hoax tak potom pánboh nech pomôže Európe a USA. Možno tento príspevok nesúvisí s "kamikadze dronmi" ale podľa až veľmi súvisí.

    https://www.armadnymagazin.sk/... Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
      16:20 13.10.2021

      i přes původ toho článku bych s tím celkem souhlasil. Stačí se podívat, co za komponenty se v Číně vyrábí, bezmála všechno. Naše šance je, že díky osobní prosperitě se Číňani ...Zobrazit celý příspěvek

      i přes původ toho článku bych s tím celkem souhlasil. Stačí se podívat, co za komponenty se v Číně vyrábí, bezmála všechno. Naše šance je, že díky osobní prosperitě se Číňani zřeknou totality a stane se z nich něco jako Japonsko. Lidi jsou tam milí a s tou totalitou je to horší podle našeho tisku než v reálu u nich.Skrýt celý příspěvek

      • ruleta
        17:26 13.10.2021

        Dyt je to presne proti duchu toho clanku. To, ze se komponenty vyrabeji v Cine - tak je to prave ten hardware co je v clanku zminovany a dle autora prave toto neni dulezite. ...Zobrazit celý příspěvek

        Dyt je to presne proti duchu toho clanku. To, ze se komponenty vyrabeji v Cine - tak je to prave ten hardware co je v clanku zminovany a dle autora prave toto neni dulezite. Dulezity je kod a sorryJako cinsky developer je neco jako indicky developer. Chci tim rici, ze zapad a evropsky vychod ma nejlepsi programatorske mozky - limitem je prave etika (hlavne na zapade).Skrýt celý příspěvek

    • Bystroushaak
      10:18 15.10.2021

      Pridanie novej investície vo výške 1,5 miliardy dolárov by urýchlilo prijatie AI Pentagónu v priebehu nasledujúcich piatich rokov.

      Tady bych asi hledal motivaci :)

      Pridanie novej investície vo výške 1,5 miliardy dolárov by urýchlilo prijatie AI Pentagónu v priebehu nasledujúcich piatich rokov.

      Tady bych asi hledal motivaci :)

  • zdeno
    13:14 13.10.2021

    robotizace bojové činnosti stále postupuje,vyhraje ten co má lepší rušičky, systémy elektronického průzkumu a software, dalším stupněm budou autonomní robotické zbraně a za 200 let ...Zobrazit celý příspěvek

    robotizace bojové činnosti stále postupuje,vyhraje ten co má lepší rušičky, systémy elektronického průzkumu a software, dalším stupněm budou autonomní robotické zbraně a za 200 let tu máme Terminátora v reálu - těšte se :-)Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
      13:24 13.10.2021

      to nebude 200let ale max 20let.

      to nebude 200let ale max 20let.

      • Miroslav
        13:40 13.10.2021

        Ono to nie je ani tak o tom, či takého robota dokážeš postaviť a kedy, ale čo to bude stáť. V reále bude vždy lacnejšie dať 19 ročnému chlapcovi do rúk útočnú pušku a vyslať ho v ...Zobrazit celý příspěvek

        Ono to nie je ani tak o tom, či takého robota dokážeš postaviť a kedy, ale čo to bude stáť. V reále bude vždy lacnejšie dať 19 ročnému chlapcovi do rúk útočnú pušku a vyslať ho v ústrety osudu. A keď sa nevráti, tak poslať ďalšieho a rodičom predchádzajúceho pohľadnicu.Skrýt celý příspěvek

        • Klimesov
          13:51 13.10.2021

          No ono je to spíše o rozlišovacích schopností umělé inteligence a pak o vyhodnocování důležitosti cíle. To jsou ty věci, které robotizaci nejvíce omezují. I u těchto kamikadze ...Zobrazit celý příspěvek

          No ono je to spíše o rozlišovacích schopností umělé inteligence a pak o vyhodnocování důležitosti cíle. To jsou ty věci, které robotizaci nejvíce omezují. I u těchto kamikadze dronů je stále zapotřebí zásah člověka, v technice kde se počítá s umělou inteligencí založenou na strojovém učení takzvaný virtuální člen osádky, se stále počítá se zásahem člověka. Takže dokud se nevymyslí a nepostaví umělá inteligence s abstraktním vnímáním, myšlením a rozhodováním, nebo nějaký komplexní výukový program, tak jak mají lidé a kde se člověk učí vše co umí, pro umělou inteligenci, tak vždy tam bude potřeba zásah člověka, který rozhodne na co se bude útočit. Robotizace mu jen usnadní rozhodovací proces.Skrýt celý příspěvek

          • Miroslav
            14:06 13.10.2021

            Zásadný problém umelej inteligencie je práve to učenie. Človek sa učí celý život. Už v tele matky vníma a reaguje na podnety. Každý deň prijímame tisíce podnetov bez toho aby sme ...Zobrazit celý příspěvek

            Zásadný problém umelej inteligencie je práve to učenie. Človek sa učí celý život. Už v tele matky vníma a reaguje na podnety. Každý deň prijímame tisíce podnetov bez toho aby sme si to uvedomovali. A čo je dôležité, tieto podnety spájame a kombinujeme a tým vytvárame nové vzorce správania. Stroj môže mať kameru, môže mať mikrofón ale nemá chuť, čuch a hmat. 3 z piatich zmyslov nemá buď vôbec, alebo sú veľmi obmedzené. Ako teda naučíme robota za pár dní to, čo sa my učíme dlhé roky?Skrýt celý příspěvek

          • Jura99
            14:28 13.10.2021

            stroj na zabíjení většinu těch našich znalostí nepotřebuje. A chuť už vůbec ne, čich spíš také ne. Stačí mu optický senzor a solidní analýza obrazu. Obojí už existuje. K ...Zobrazit celý příspěvek

            stroj na zabíjení většinu těch našich znalostí nepotřebuje. A chuť už vůbec ne, čich spíš také ne. Stačí mu optický senzor a solidní analýza obrazu. Obojí už existuje. K dokonalosti kvalitní software, který mu řekne, jak se skutečnostmi zjištěnými v obrazu naložit.Skrýt celý příspěvek

          • Miroslav
            14:33 13.10.2021

            Myslíš, že je rozumné poslať niekde stroj za milióny a pritom nebude chápať súvislosti a riešiť problémy? Kto sa mu postaví do cesty aby si ho mohol zamerať a vyhodnotiť ho ako ...Zobrazit celý příspěvek

            Myslíš, že je rozumné poslať niekde stroj za milióny a pritom nebude chápať súvislosti a riešiť problémy? Kto sa mu postaví do cesty aby si ho mohol zamerať a vyhodnotiť ho ako cieľ likvidácie? A či je potrebný čuch alebo hmat? No cítim plyn, logicky tam nebudem strieľať aby som nevyletel do vzduchu napríkladSkrýt celý příspěvek

          • Jura99
            16:17 13.10.2021

            Nemusí to být stroj za miliony, ale něco na způsob tohoto kamikadze dronu, který bude umět senzorem autonomně rozpoznat různé cíle a bude mít primitivní zadání do rozpoznaného cíle ...Zobrazit celý příspěvek

            Nemusí to být stroj za miliony, ale něco na způsob tohoto kamikadze dronu, který bude umět senzorem autonomně rozpoznat různé cíle a bude mít primitivní zadání do rozpoznaného cíle bez zásahu lidské obsluhy prostě narazit. To už dnešní technologie určitě umí. Senzory čuchu existují, lidské senzory už nejsou dokonalejší, než umělé senzory, například zrak, máš omezený sektor pohledu i vzdálenost, na kterou něco rozpoznáš (bez přístrojů). Stroj může mít úhel 360 a nazoomuje si, co ho zaujme.Skrýt celý příspěvek

          • Miroslav
            22:12 13.10.2021

            O tom sme sa už bavili mnohokrát. Pripusťme, že takého Robocopa je možné zostrojiť už dnes a za lacný peniaz. Ok, ale kto normálny dá stroju na zabíjanie kompetenciu rozhodovať ...Zobrazit celý příspěvek

            O tom sme sa už bavili mnohokrát. Pripusťme, že takého Robocopa je možné zostrojiť už dnes a za lacný peniaz. Ok, ale kto normálny dá stroju na zabíjanie kompetenciu rozhodovať autonómne o živote a smrti človeka. A vôbec, bude sa vedieť rozhodnúť správne? Bude vedieť identifikovať spoľahlivo vlastných od nepriateľa? Čo ak bojujúce strany budú využívať rovnakú výstroj a výzbroj? Ako sa bude orientovať kto je kto?Skrýt celý příspěvek

          • Klimesov
            06:42 14.10.2021

            Primitivní schopnosti stroje vedou k primitivním výkonům. Stále je tu jeden a ten samý podstatný problém. Co když se nepřítel zachová, a počítejte s tím že zachová, tak aby ho ...Zobrazit celý příspěvek

            Primitivní schopnosti stroje vedou k primitivním výkonům.
            Stále je tu jeden a ten samý podstatný problém.
            Co když se nepřítel zachová, a počítejte s tím že zachová, tak aby ho umělá inteligence nedokázala rozpoznat? Udělá vše pro to aby jí zmátl. To znamená bude reagovat nepředvídatelně a to v neznámém prostředí.
            Už dnes existují prostředky REB, už dnes existují prostředky na snížení nebo rozbití radarové, tepelné a jiné signatury. Co když osádka tanku (potencionálního cíle) naháže na svůj stroj různé maskovací sítě, větve, klacky, kusy železa, betonu a všeho možné tak aby rozbili svou vizuální signaturu, a mezi takové stroje najebou falešné cíle. Co pak. Pak je veškerá vaše technika založena na primitivním rozpoznávání bezcenná, nefunkční a porážka je na světě, protože jste nedal do databáze rozpoznávání pojízdný křák o dané signatuře, kterou nepřítel vymyslel a udělal hodinu před útokem.
            Takže stále. Dokud umělá inteligence nebude schopna abstraktního myšlení, to znamená dokud nebude schopna reagovat na nepředvídatelné události v neznámém prostředí, tak stále tam bude potřeba zásah člověka, který rozhodne na základě dat, které mu ten robotický systém dodá. A rozhodne se na základě svých zkušeností, intuice, výcviku, taktiky a abstraktního myšlení, které člověk má.Skrýt celý příspěvek

          • Jura99
            08:01 14.10.2021

            Miroslav: etika je řekněme pro demokratické státy problém k řešení. Ale když se zamyslíš nad dosavadními hloupými zbraněmi, tam jsi odpálil salvový raketomet s dostřelem 20km a ...Zobrazit celý příspěvek

            Miroslav: etika je řekněme pro demokratické státy problém k řešení. Ale když se zamyslíš nad dosavadními hloupými zbraněmi, tam jsi odpálil salvový raketomet s dostřelem 20km a neřešil kdo je kdo v cílové zóně, protože to ani řešit nešlo. Prostě když se spleteš a bude to friendly fire nebo tam budou civilisté, je to daň kruté války. V tomto je zbraň s umělou inteligencí posun k lepšímu, i když se párkrát třeba splete.
            Klimesov: totéž platí pro nechytré zbraně. Když se protivník zamaskuje, že jej nerozpozná elektrooptické čidlo a jeho analytický SW, velmi pravděpodobně jej nerozpozná ani pozorovatel pouhým okem nebo dalekohledem. Víc bych vsázel na ten SW, že rozpozná, že na obrazu není něco v pořádku. Navádění na cíl má spektrum možností, například družice vyfotí cíl (třeba ten netypicky zamaskovaný), velení rozhodne že to cíle je a fotku cíle pošle do kamikadze dronu, který v daném prostoru zrovna vyčkává. A ten si podle té fotky cíl ztotožní a zničí jej.Skrýt celý příspěvek

          • Klimesov
            08:34 14.10.2021

            Jurta99 "velení rozhodne že to cíle je a fotku cíle pošle do kamikadze dronu, který v daném prostoru zrovna vyčkává" Už o tom píšete sám. Bez zásahu člověka, robotizace ještě ...Zobrazit celý příspěvek

            Jurta99
            "velení rozhodne že to cíle je a fotku cíle pošle do kamikadze dronu, který v daném prostoru zrovna vyčkává"

            Už o tom píšete sám. Bez zásahu člověka, robotizace ještě dlouhou dobu nebude fungovat. Ale bude zefektivňovat bojovou činnost a zjednodušovat nebo spíše urychlovat rozhodovací a reakční proces.
            A to je celá pointa toho co jsem psal.Skrýt celý příspěvek

          • Jura99
            16:22 14.10.2021

            Klimesov: snímky z družice nebude luštit nad lupou personál, SW sám vytipuje možné cíle. Pak je krátká cesta k tomu, aby jakkoliv zamaskovaný objekt, třeba i netypicky, byl na ...Zobrazit celý příspěvek

            Klimesov: snímky z družice nebude luštit nad lupou personál, SW sám vytipuje možné cíle. Pak je krátká cesta k tomu, aby jakkoliv zamaskovaný objekt, třeba i netypicky, byl na území ovládaném nepřítelem považován vždy za cíl a AI se už ani neptala, jestli jej má zničit. Civilní traktor nebo kombajn obvykle nejezdí na pole pracovat s maskováním.Skrýt celý příspěvek

          • Miroslav
            00:31 15.10.2021

            Jura: Celkom vtipné by bolo keby nepriateľ našiel spôsob ako presvedčiť toho terminátora aby prebehol. Taká mašina totiž nemá ideály. Tá proste si robí svoju prácu - bojuje. Si ...Zobrazit celý příspěvek

            Jura: Celkom vtipné by bolo keby nepriateľ našiel spôsob ako presvedčiť toho terminátora aby prebehol. Taká mašina totiž nemá ideály. Tá proste si robí svoju prácu - bojuje. Si predstav, že nepriateľ si zámerne oblečie uniformy protivníka a tak zmätie Robocopa. Podobný prípad v praxi sme už videli aj u nás v roku 1968 keď sovietske jednotky nevedeli ako reagovať v prípade stretu s ČSĽA ktorá mala rovnaké vybavenie. Začali to teda riešiť maľovaním tzv Inváznych pruhov. Ale čo keby rovnaké namaľovali aj naši? To by spôsobilo riadny zmätok kde by pálil každý po každom alebo nikto po nikomSkrýt celý příspěvek

          • Jura99
            08:20 15.10.2021

            Miroslav: jsou dvě věci buď robocopa hacknout a přetáhnout na svoji stranu nebo jej zmást aby nepoznal nepřítele. Hacknout nesmí být snadné a zmást musí být složité. ...Zobrazit celý příspěvek

            Miroslav: jsou dvě věci buď robocopa hacknout a přetáhnout na svoji stranu nebo jej zmást aby nepoznal nepřítele. Hacknout nesmí být snadné a zmást musí být složité. Indentifikačních markantů je téměř nekonečné množství, vč. dalších indicií jako směr odkud útočí, na jakém území atd. Ale AI zbraně nejspíš budou zaváděny od těch jednodušších, na robocopa si ještě pár let počkáme, ty jednodušší jsou např. něco jako staré známé miny. Rozdíl je jen v tom, že stará mina neřeší, kdo na ni šlápnul, protože to nepozná (zde tedy byl také etický problém), zatímco AI mina bude mít alespoň základní schopnost rozpoznat, vůči komu hodlá explodovat. Kamikadze dron je taková vzdušná mina, čeká na místě, až někdo půjde nebo pojede a rozpozná ho, akorát že tam nevydrží dlouho.Skrýt celý příspěvek

          • Miroslav
            15:31 15.10.2021

            Vojna je matkou improvizácie... Stačí pozrieť na Afganistan. Tam vedeli, že napadnú konvoj obrnených vozidiel nemá cenu. Vedeli, že nemá cenu mínovať lebo Američania začali ...Zobrazit celý příspěvek

            Vojna je matkou improvizácie... Stačí pozrieť na Afganistan. Tam vedeli, že napadnú konvoj obrnených vozidiel nemá cenu. Vedeli, že nemá cenu mínovať lebo Američania začali používať MRAP. Tak proste začali ukladať nálože vedľa cesty. Práve toto spôsobilo najviac fatálnych strát medzi spojencami. Proste ten bok je slabo chránený a ešte je to aj lacné a jednoduché. Proste v takej vojne vždy prídeš na niečo, čo ti pomôže prispôsobiť sa danej situácii. A nepochybujem, že v krátkom čase by sa aj našiel spôsob (metódou pokus-omyl) ako oblbnúť AI tak, aby nepoznal kto je kto.Skrýt celý příspěvek

          • TC82
            13:53 17.10.2021

            U téhle kategorie zbraní, jediné co se chce je dolet do nějaké oblasti a tam naraž do něčeho co vypadá nejvíc jako tank nebo jiná obrněná technika... Tohle nevyžaduje žádné složité ...Zobrazit celý příspěvek

            U téhle kategorie zbraní, jediné co se chce je dolet do nějaké oblasti a tam naraž do něčeho co vypadá nejvíc jako tank nebo jiná obrněná technika...
            Tohle nevyžaduje žádné složité rozhodovací procesy, ani umělou inteligenci s abstraktním vnímáním.
            Má to být co nejjednodušší a co nejlevnější, pořád je to věc na jedno použití.Skrýt celý příspěvek

      • Torong
        14:36 13.10.2021

        A já myslel, že Terminátor už je plně funkční a běžně používaný. Aspoň podle tvých příspěvků v diskuzích...

        A já myslel, že Terminátor už je plně funkční a běžně používaný. Aspoň podle tvých příspěvků v diskuzích...

        • Jura99
          16:31 13.10.2021

          ty ses sice technologicky zastavil u navádění pumy člověkem po drátě joystickem, ale vývoj šel dopředu, elektrooptické navedení na cíl, podle obrázku cíle, už normálně funguje. K ...Zobrazit celý příspěvek

          ty ses sice technologicky zastavil u navádění pumy člověkem po drátě joystickem, ale vývoj šel dopředu, elektrooptické navedení na cíl, podle obrázku cíle, už normálně funguje. K čemu myslíš, že má heron to optické čidlo ?Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
    13:12 13.10.2021

    Zaujímalo by ma rozdiel medzi kamikadze dronom a riadenou strelou

    Zaujímalo by ma rozdiel medzi kamikadze dronom a riadenou strelou

    • HansCartman
      13:20 13.10.2021

      Řízená střela je odpálená z bodu A na cíl v bodě B a prakticky jen vyletí, doletí co nejrychleji kam má a tam trefí cíl.. Zatímco kamikaze dron je plně ovladatelný a dokáže se ...Zobrazit celý příspěvek

      Řízená střela je odpálená z bodu A na cíl v bodě B a prakticky jen vyletí, doletí co nejrychleji kam má a tam trefí cíl..
      Zatímco kamikaze dron je plně ovladatelný a dokáže se delší dobu pohybovat nad bojištěm (v tomto případě 60 minut), kroužit, pomocí senzorů získávat zpravodajské informace a nakonec je na eden na cíl..Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
      13:23 13.10.2021

      dron postoji na miste a pocka si na cil. Raketa si rovnez veze i palivo ke startu, ale vcelku jinak podobne.

      dron postoji na miste a pocka si na cil. Raketa si rovnez veze i palivo ke startu, ale vcelku jinak podobne.

    • Klimesov
      13:40 13.10.2021

      Principem jde o podobné zbraně, ale liší se způsobem nasazení a vedením samotného útoku. Řízené střely se používají na předem vytipované cíle. tedy cíl vybraný před odpalem samotné ...Zobrazit celý příspěvek

      Principem jde o podobné zbraně, ale liší se způsobem nasazení a vedením samotného útoku.
      Řízené střely se používají na předem vytipované cíle. tedy cíl vybraný před odpalem samotné střely, kdy operátor potom jen udržuje správný smě. Ovšem pokud se nejedná o střelu vystřel a zapomeň.
      Kamikadze dron se naproti tomu nejprve prskne do vzduchu do oblasti, kde se předpokládá pohyb nebo shromáždění nepřítele a až poté se hledá vhodný cíl pomocí senzorů zabudovaných v dronu.Skrýt celý příspěvek

    • Arccos
      14:06 13.10.2021

      A kromě výše zmíněných vlastností se také nevyužitý dron může vrátit a znovu použít. Drony Hero to umožňují za pomocí padáku (nevím, které všechny verze, nechce se mi to hledat).

      A kromě výše zmíněných vlastností se také nevyužitý dron může vrátit a znovu použít. Drony Hero to umožňují za pomocí padáku (nevím, které všechny verze, nechce se mi to hledat).

  • Jura99
    12:17 13.10.2021

    Heron-120 je výborná zbraň, elektrooptické navádění dává tušit větší či menší schopnost autonomního navedení na cíl. Takovýto chytřejší "salvový raketomet" by slušel v AČR.

    Heron-120 je výborná zbraň, elektrooptické navádění dává tušit větší či menší schopnost autonomního navedení na cíl. Takovýto chytřejší "salvový raketomet" by slušel v AČR.

Načítám diskuzi...