Kanaďané testují v Arktidě stealth skútry

Foto: Kanadští vojáci operující za severním polárním kruhem / Canadian Forces
Foto: Kanadští vojáci operující za severním polárním kruhem, ilustrační foto / Canadian Forces

O nerostné bohatství pomalu tající Arktidy má zájem řada severských států. Kromě Ruska a Spojených států je to především Kanada. Operace za severním polem však vyžadují speciální techniku. Kanadská armáda proto v rámci posilování svých severských vojenských kapacit testuje nový hybridní sněžný stealth skútr.

Celkově si právo využívat nerostné bohatství Arktidy nárokuje pět států – Rusko, Norsko, Dánsko, USA a Kanada. Kontrola zdrojů je základním předpokladem k přežití a rozvoji lidské skupiny nebo státu. Pravidla fungování lidské společnosti jsou pak neúprosná - vyhraje jednoduše ten, kdo disponuje největší sílou a odhodláním.

Pozadu v boji o severské zdroje nechce zůstat ani Kanada. Před pár dny zjistili kanadští novináři, že armáda javorového listu testuje za polárním kruhem nový hybridní sněžný skútr. Stroj nese jméno „Loki“ po lstivém bohu ze severské mytologie, jenž se dokázal proměnit v jakékoliv zvíře nebo člověka.

Hlavní předností sněžné motorky Loki je kombinace elektrického a spalovacího motoru. V chladném a suchém podnebí, jaké panuje v Arktidě, se velmi dobře prostorem šíří zvuk. Pokud se potřebují vojáci dostat někde nepozorovaně (třeba pří průzkumu) je nutné snížit zvukové projevy na minimum. Nový sněžný skútr tedy není „neviditelný“ pro radary, ale pro lidské ucho.

Video: Pod Arktidou leží ohromné nerostné bohatství / YouTube

Bohužel elektrický pohon má díky málo výkonným bateriím jen omezený dojezd. Loki je proto vybaven spalovacím motorem, který mu umožňuje překonávat dlouhé vzdálenosti. Elektrický pohon slouží pouze pro závěrečné přiblížení se do cílové oblasti.

Projekt skútru Loki se datuje do roku 2011, kdy kanadská konzervativní vláda slíbila masivní posílení kanadských vojenských schopností na dálném severu. Modernizační balíček se však z větší části nepodařilo z politických důvodů realizovat. Loki naštěstí politické tahanice přežil.

V současné době kanadská armáda skútr Loki intenzivně testuje. „Tyto experimenty porovnávají Lokiho s běžně dostupnými skútry, jež jsou ve výzbroji kanadské armády. Porovnáváme tažnou sílu, rychlost, dojezd, pohyblivost a samozřejmě hlučnost,“ cituje kanadský tisk vládní vyjádření k testování skútru Loki.

Ač vývoj hybridních skútrů je očividnou snahou kanadské armády posílit své vojenské schopnosti na dálném severu, oficiální vyjádření armády zní vyhýbavě. „Obecně v armádě platí, že cokoliv tišší je lepší. Ať už to letí, pohybuje se po moři nebo kdekoliv jinde, pokud je to tišší, je to výhodné pro jakoukoliv armádu,“  říká Noel Paine, mluvčí Kanadského centra pro obranný výzkum a vývoj.

Zdroj: Huff Post

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

VIDEO: Kanadská armáda testuje nové balistické přilby

Kanadská armáda v těchto dnech testuje svou nejnovější balistickou přilbu. Nová helma je vyvíjená ...

Význam armád národních států ve 21. století – Část 1. Historický vývoj

Účast na mezinárodních cvičeních, nasazení v zahraničních misích, pomoc při povodních, toto jsou ...

Význam armád národních států ve 21. století – Část 2. Pozice a úkoly armády v státě

První díl našeho seriálu skončil konstatováním, že armáda – ať již vnímaná jako ozbrojené síly nebo ...

Význam armád národních států ve 21. století – Část 3. Civilní kontrola armády

Po zveřejnění posledního článku jsem byl požádán, abych se v dalším pokračování více věnoval civilní ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!