Kanadský projekt nové útočné pušky

Foto: Prototyp nové zbraně upevněný na testovací stolici; větší foto / DRDC
Prototyp nové zbraně upevněný na testovací stolici; větší foto / DRDC

Kanadská vojenská výzkumná organizace DRDC (Defence Research and Development Canada) a firma Colt Canada představili vysoce zajímavý projekt nové útočné pušky, resp. osobního zbraňového systému vojáka. Hlavní technickou novinkou je využití velmi lehké teleskopické puškové munice a inteligentního zaměřovacího systému.

Hlavní osobní zbraní kanadských vojáků je od roku 1984 útočná puška Colt Canada C7 a karabina C8 vycházející z americké pušky M16, resp. AR-15.

Podobně jako Spojené státy, i Kanada již nějakou dobu hledá náhradu za své útočné pušky, které konstrukčně spadají do 50. let minulého století. Kanaďané od roku 2009 spustili program SIPES (Soldier Integrated Precision Effects Systems) s cílem najít nový osobní zbraňový systém pro kanadské ozbrojené síly CAF (Canadian Armed Force).

Program se soustředí na několik klíčových oblastí – novou lehkou konstrukci útočné pušky typu bull-pup, nový 40mm granátomet, integrovanou brokovnici kalibru 12, teleskopickou munici a pokročilý zaměřovací systém.

Jedním z hlavních cílů projektu SIPES je výrazně snížit hmotnost útočné pušky. Při konstrukci se tak počítalo s použitím velmi lehké teleskopické munice nebo lehkých konstrukčních materiálů. Konstruktéři se ale také zaměřili na zvýšení palebné síly, přesnosti a integraci chytrého příslušenství, jako jsou pokročilé zaměřovače.

DRDC zveřejnila krátké video z testování

Program řeší i vývoj nového 40mm granátometu se zásobníkem na 3 granáty, nebo integrované brokovnice kalibru 12. Cílem je, aby plně osazený prototyp zbraně, včetně 40mm granátometu a pokročilého zaměřovače, měl hmotnost menší než útočná puška C7 s jednoranným granátometem M203.

„Ve střednědobém horizontu tato zbraň představuje smrtící, flexibilní, víceúčelovou platformu," říká Serge Lapointe, jenž se podílí na vývoji zbraně. „Bude moci pracovat ve všech válečných operacích v nejkomplexnějších terénech, od městského prostředí, hory, džungle, pouště nebo Arktidu."

Hlavní „revolucí" je využití teleskopické munice. Oč jde? Munice, jak ji všichni známe, je tvořená střelou zapuštěnou v mosazné nábojnici. U teleskopické munice je však střela téměř celá nebo úplně vsunutá do speciální polymerové nábojnice a vložena přímo do prachové náplně.

Například teleskopická munice vyvíjená pro americký program LSAT je o 40 % lehčí a zabírá o 12 % méně objemu než běžný náboj 5,56×45 mm NATO. Menší rozměry dovolují konstruovat menší (lehčí) zásobníky nebo i vnitřní palebných mechanismus.

Kanadští vojáci testují prototypy útočné pušky konstrukce bull-pup. / DRDC

Součástí vývoje je i nová generace zaměřovačů. Vědci pracuji na systémech schopných automaticky vyhledávat/zaměřovat cíle a určit jejich přesnou polohu v prostoru (geolokace).

Systém automaticky, podobně jako v případě systémuTrackingPoint, automaticky upraví záměrný bod cíle vzhledem k jeho vzdálenosti a výškové poloze (při započítaní dalších proměnných). Stejně tak zaměřovací systém bude informace o cíli sdílet ve společné síti.

V tomto případě ale se výzkumníci dostávají na tenký led, neboť jde vlastně o situaci, kdy zbraň sama určí, kdo je cílem a kdo ne.

"Musíme být velmi opatrní, pokud umožníme počítačům rozhodovat o tom, kdo je cíl .... Může to pomoci vojákům, ale musíme si uvědomit, že počítače mohou dělat chyby, a rozhodně nechcete zastřelit špatnou osobu," upozorňuje Walter Dorn, profesor obranných studií na Canadian Forces College a Royal Military College of Canada.

Foto: Granátomet je umístÄ›n nad puÅ¡kovou hlavní. / DRDCGranátomet je umístěn nad puškovou hlavní. / DRDC

Velká pozornost byla věnována ergonomii zbraně. Vědci podrobně sledovali, jako vojáci zbraně používají při různých situacích – například pří přebíjení v leže, při zakleknutí apod. Zjištění pak promítli do konstrukce zbraně a rozložení jednotlivých ovládacích prvků.

Zatím jde však pouze o prototyp zbraně a není vůbec jasné, zda zbraň v této podobě kanadská armáda zavede do výzbroje. „Tyto výzkumné práce umožnily DRDC prozkoumat inovativní technologie a další aspekty, jako je ergonomie. Podobné práce umožní armádě identifikovat budoucí podobu zbraně," říká Jason Kenney, mluvčí kanadského ministerstva obrany.

Bohužel bližší technické informace ani časový plán vývoje není k dispozici.

Zdroj: National PostDRDC

Nahlásit chybu v článku


Související články

LSAT: Nové trendy v ručních palných zbraní, část 3

Prioritou programu Pokročilé bojové pušky ACR (Advanced Combat Rifle) se stalo zvýšení ...

Ruská cesta: Nové trendy v ručních palných zbraní, část 4.

Ruský přístup ke konstrukcí zbraní měl a má svá specifika. Ruská výzbroj, ač možná nemá špičkové ...

Vize útočné pušky: Nové trendy v ručních zbraních, část 5.

V dnešním článku si představíme návrh nové munice a útočné pušky podle návrhu Z.A. Prisovského ...

EXACTO: Manévrující puškové střely míří do armády

Američtí odstřelovači již zanedlouho mohou získat manévrující puškové střely EXACTO (EXtreme ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • RiMr71
  12:22 10.03.2015

  ...tak ten Miculek je tedy skutečně čiperný důchodce :)

  ...tak ten Miculek je tedy skutečně čiperný důchodce :)

 • Slavoslav
  21:03 08.03.2015

  z.a.p

  pracuje sa na tom

  z.a.p

  pracuje sa na tom

 • z.a.p
  19:48 08.03.2015

  Slavoslav, nechal jsem poznamku u clanku Nove trendy c.5. Mas zajem komunikovat na soukrome urovni? Zda se mi, ze Tvoje znalosti jsou dostatecne, pro ty ucely. Znas dost z ...Zobrazit celý příspěvek

  Slavoslav,

  nechal jsem poznamku u clanku Nove trendy c.5. Mas zajem komunikovat na soukrome urovni? Zda se mi, ze Tvoje znalosti jsou dostatecne, pro ty ucely. Znas dost z historie a zda se mi, ze jsi technicky typ. Zkratkovite - ano byl jsem kdysi v oboru 14 let, nyni jsem v duchodu, ziju v Kanade. Vetsinu casu jsem ztravil v inzenyringu a konstrukci (tez vseobecnou strojarinu). Mel bych zajem neco zacit v Evrope.Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  16:21 08.03.2015

  z.a.p

  to beriem, len som nejak nepochopil zsuvislost s beznabojnicovym strelivom v tvojom prispevku

  teda ak nenarazas na samozapal u beznabojnicoveho streliva

  z.a.p

  to beriem, len som nejak nepochopil zsuvislost s beznabojnicovym strelivom v tvojom prispevku

  teda ak nenarazas na samozapal u beznabojnicoveho streliva

 • z.a.p
  18:52 07.03.2015

  Slavoslav: Dobre, ja sa pozrem. Teplo je u vsech palnych zbrani centralni zalezitosti. Vlastne, kdyz o tom clovek premysli trochu jinak, je to spalovaci motor s ...Zobrazit celý příspěvek

  Slavoslav:

  Dobre, ja sa pozrem.

  Teplo je u vsech palnych zbrani centralni zalezitosti. Vlastne, kdyz o tom clovek premysli trochu jinak, je to spalovaci motor s 'odhoditelnym' pistem. U spalovacich motoru jsou ztraty teplem asi 1/3 z celkoveho objemu pocatecni chemicke energie. U rucnich zbrani je to skoro totez.Skrýt celý příspěvek

 • z.a.p
  18:47 07.03.2015

  D-d: To je jen granatova cast. Pripada mi to cele nejake 'nakasirovane'. Jak zminujete tu "kapacitu zasobniku" - za tu jsem se dostal na paskal s mym navrhem. Lide ...Zobrazit celý příspěvek

  D-d:
  To je jen granatova cast. Pripada mi to cele nejake 'nakasirovane'.

  Jak zminujete tu "kapacitu zasobniku" - za tu jsem se dostal na paskal s mym navrhem. Lide nepochopili, jednak jak rikate - narust vahy, ale pak hlavne tu skutecnost ze s narustem pravdepodobnosti zasahu nebude treba palit tolik ran; tedy teoreticky.Skrýt celý příspěvek

 • Deadog
  17:15 07.03.2015

  Jeste me zaujala jedna vec, mrknete jak je ten zasobnik bachraty, viz.foto3. To je minimalne 3, mozna 4rady? Pokud kluci neexperimentuji kvuli uspore vahy naboju jeste s kapacitou ...Zobrazit celý příspěvek

  Jeste me zaujala jedna vec, mrknete jak je ten zasobnik bachraty, viz.foto3.
  To je minimalne 3, mozna 4rady? Pokud kluci neexperimentuji kvuli uspore vahy naboju jeste s kapacitou zasobniku. Podle te tloustky bych to typl na 50ksSkrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  15:37 07.03.2015

  z.a.p

  zaujimalo by ma co myslis stym odvodom tepla u beznabojnicoveho streliva

  apropo, hodil som ti par poznamok k clanku o tom tvojom projekte ak mas zaujem

  z.a.p

  zaujimalo by ma co myslis stym odvodom tepla u beznabojnicoveho streliva

  apropo, hodil som ti par poznamok k clanku o tom tvojom projekte ak mas zaujem

 • z.a.p
  02:57 07.03.2015

  Ja jsem podobneho nazoru s tim, ze mene verim hi-tech pokud jde o rucni zbrane. Smart casto ve svem dopadu znamena s-t-u-p-i-d.

  Ja jsem podobneho nazoru s tim, ze mene verim hi-tech pokud jde o rucni zbrane. Smart casto ve svem dopadu znamena s-t-u-p-i-d.

 • Charlie
  23:03 06.03.2015

  Vymýšlí kraviny. Kdyby radši ukutili funkční SmartGun, s jeho automatickým sledováním cílů... :P Vážně: BullPup má dost nepěknou vlastnost dělat hrozný kravál přímo u ucha, dost ...Zobrazit celý příspěvek

  Vymýšlí kraviny. Kdyby radši ukutili funkční SmartGun, s jeho automatickým sledováním cílů... :P

  Vážně: BullPup má dost nepěknou vlastnost dělat hrozný kravál přímo u ucha, dost lidí si na to špatně zvyká (poměrně problém s tím měli Britové když zaváděli tu svojí parodii na pušku).Skrýt celý příspěvek

 • z.a.p
  22:03 06.03.2015

  Kdyz se clovek podiva (diky Deadogu) na ty videa, tak si musi uvedomit, jak jsou ty B-pupy uz dovedeny k dokonalosti. Ja opravdu nevim, proc vymyslet neco jineho (pokud ovsem ...Zobrazit celý příspěvek

  Kdyz se clovek podiva (diky Deadogu) na ty videa, tak si musi uvedomit, jak jsou ty B-pupy uz dovedeny k dokonalosti. Ja opravdu nevim, proc vymyslet neco jineho (pokud ovsem nechceme prejit na jinou munici).

  Tady je Mistr (protoze opravdu mistrem je) Miculek predvadejici tri nejznamejsi: https://www.youtube.com/watch?...

  Souhlasim s tim, ze DesertTech vypada opravdu dobre a je jediny americky b-pup opravdu na urovni (jo, vim o Kel-tech). Kdo vi co bude uznano za vhodne do budoucna. Armady se asi zdrzi; zavest novou zbran je opravdu nakladna zalezitost.Skrýt celý příspěvek

 • Kusa
  19:54 06.03.2015

  Na té druhé fotce je ergonomický model vyrobený z hliníkových profilů které se používají na stavbu strojů a td. Jen demonstrátor ergonomie. Ale přiznávám že zbraň tohoto rozložení ...Zobrazit celý příspěvek

  Na té druhé fotce je ergonomický model vyrobený z hliníkových profilů které se používají na stavbu strojů a td. Jen demonstrátor ergonomie. Ale přiznávám že zbraň tohoto rozložení a velikosti by byla přínosem.Skrýt celý příspěvek

 • Deadog
  19:08 06.03.2015

  Ja si naopak myslim, ze je to celkem zivotaschopne, podivejte se na rozmery na druhe fotce, jak to drzi vojaci. Je to luxusne kompaktni,dokonce bych rekl mensi nez tavor nebo aug. ...Zobrazit celý příspěvek

  Ja si naopak myslim, ze je to celkem zivotaschopne, podivejte se na rozmery na druhe fotce, jak to drzi vojaci. Je to luxusne kompaktni,dokonce bych rekl mensi nez tavor nebo aug. Ale podle me jde nejspise jen o testovani te munice, bullpub konceptu je cela rada, Austeyr , nebo nove pusky od Desertech MDR.
  S brokovnici bych si taky hlavu moc nelamal, Cry precisio vyvinula nedavno podvesnou 6ti rannou revolverovou brokovnici.

  http://six12.com/...
  https://www.youtube.com/watch?...
  https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

 • z.a.p
  19:05 06.03.2015

  O beznabojnicove munici jiz bylo receno mnoho - a mnohokrat bylo priznano, ze sama o sobe nic neresi. Pridava dva problemy: utesneni komory a odvod tepla. Kdyby skutecne byla tak ...Zobrazit celý příspěvek

  O beznabojnicove munici jiz bylo receno mnoho - a mnohokrat bylo priznano, ze sama o sobe nic neresi. Pridava dva problemy: utesneni komory a odvod tepla. Kdyby skutecne byla tak zasadne prinosna, nikdo by se nenamahal s konstrukci pusky typu AN94. (viz jeden z predchozich clanku)

  Osobne si myslim, ze moznost existuje v nabojnici ze syntetickych materialu. Samozrejme, takova nabojnice by asi spis izolovala, nez prevadela teplo do hlavne, coz nemusi byt spatna vec. Pro zlepseni vahy naboje by mozna prospela nabojnice z lehke slitiny (kovu) a je znamo, ze jsou vyrobci munice do pistoli, kteri je uplatnuji. Pri tlacich ktere jsou pritomny v puskove munici, jsou vsak udajne (zatim) nevyhovujici. Ale kdo rika, ze nebude existovat pohonna latka ktera zrychli strelu postupne, tudiz rozlozi tlak na delsi dobu se stejnym vysledkem..Skrýt celý příspěvek

 • z.a.p
  18:46 06.03.2015

  Aniz bych uvadel nformace toho druhu, ke kterym nejsem opravnen (byl jsem kdysi zamestnan v prumyslu rucnich zbrani v teto zemi) muj prevazujici dojem je ten, ze se jedna o "pet ...Zobrazit celý příspěvek

  Aniz bych uvadel nformace toho druhu, ke kterym nejsem opravnen (byl jsem kdysi zamestnan v prumyslu rucnich zbrani v teto zemi) muj prevazujici dojem je ten, ze se jedna o "pet project" pro par lidi, jehoz existence prospeje jejich kariere bez toho, ze by to prineslo nejaky primy uzitek v kratkodobe perspektive. Pripoustim, ze to muze obohatit vseobecnou znalost; to je tak asi vse. Ale, to je jen muj pohled zvenci.

  Tento program se pohybuje hlemyzdim tempem, coz je dalsim naznakem, ze neni myslen zcela vazne. Vezmete si to takto - program mel udajne zacit v r.2008 a mame 2015 - to je 7 let a to na co se divate, je pouha studie sestavena na aluminiovych vytazcich ze sady 80/20. To zrejme neni dost na to, aby se to nechalo brat vazne.

  Ac jsem znel v predchozim asi dost negativne, je jiste mozne, ze technika s sebou prinasi urcity pokrok. Nedavno jsem cetl, ze se konecne uplatnuji I v rucnich zbranich slitiny titanu (cisty titan je mekky) a tak je mozne, ze se system necha ponekud vylehcit. V kazdem pripade vsak skoncite s necim, co vylozene 'nepadne do ruky'.

  Rucni zbrane jsou pouzitelne jen proti personalu nepritele a dojde-li k jejich pouziti, bude to pravdepodobne opet lidsky personal kdo je pouzije, ne robot. Pokud jde o operaci obsahlejsiho druhu, (kupr. k navadeni delostrelecke palby) potom by robot mohl hrat uzitecnou roli. Je mozne, ze budouci vyvoj se bude tim smerem ubirat.

  Jinak ja sam se hram 'na valku' nevenuji; pripadaji mi hloupe. Ale opet, proti gustu zadny disputat.Skrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  17:24 06.03.2015

  Hezký koncept, ale jak bylo řečeno, asi to bude trpět podobnými problémy, jako OICW. Netuším, kde to má mít brokovnici o které je v článku řeč. Cena bude zjevně větší než u běžné ...Zobrazit celý příspěvek

  Hezký koncept, ale jak bylo řečeno, asi to bude trpět podobnými problémy, jako OICW. Netuším, kde to má mít brokovnici o které je v článku řeč. Cena bude zjevně větší než u běžné pušky, ale pokud by se odpovídajícím způsobem zvýšila i palebná/smrtící síla, zájemce by si to našlo. A čert ví, třeba mají Kanaďané v roce 2014 něco, co američané v roce 1991(?) neměli. Slitiny, metalurgie, atd. - pokrok je ve všem.

  Osobně očekávám vývoj technologie pěšáka (když budou odpovídající baterie/palivové články) směrem k různým exoskeletonům. Tam by neměl být problém nést v rukou "jenom" pušku (nebo lehký kulomet) a na předloktích, kde 90% váhy ponese exoskelet, mít připojeno několik trubic metal-storm granátometů.

  Sice ne příliš taktická, ale technicky zajímavá byla představa filmařů filmu "Na hraně zítřka":
  https://www.youtube.com/result...

  a výrobců počítačové hry "Call Of Duty Advanced warfare".
  https://www.youtube.com/watch?...

  Případně hry Ghost recon future soldier:
  https://www.youtube.com/watch?...
  https://www.youtube.com/watch?...

  Jeden proti desítkám fousáčů s kalašnikovy - to je směřování dnešních bojových možností a technologií. Není potřeba dodat do operačního prostoru desetitisíce vojáků, kteří by utloukli nepřítele čepicemi. Stačí jeden dobře chráněný voják, který dodá koordináty nepřítele dalekonosnému dělostřelectvu, nebo týmy (SAS, SEAL, SPETZNAZ, atd.) které mají takovou palebnou sílu a výdrž, že při správném nasazení vydají za stovky obyčejných pěšáků.Skrýt celý příspěvek

 • Kusa
  16:56 06.03.2015

  Já doufám že z toho bude jako výstup minimálně kvalitní spolehlivá teleskopická munice. Co se týče zbraní moc cest na zlepšení není max lepší a lehčí materiály. Jediný pokrok ve ...Zobrazit celý příspěvek

  Já doufám že z toho bude jako výstup minimálně kvalitní spolehlivá teleskopická munice. Co se týče zbraní moc cest na zlepšení není max lepší a lehčí materiály. Jediný pokrok ve zbraních očekávám v zmíněné teleskopické potažmo beznábojnicové munici.Skrýt celý příspěvek

 • jancz
  14:25 06.03.2015

  já v tom vidím tohle :D http://www.giantfreakinrobot.c...

  já v tom vidím tohle :D http://www.giantfreakinrobot.c...

 • z.a.p
  14:03 06.03.2015

  Jo, a Kanadane navic pri vedomi zmineneho (maleho ucinku cehokoli pod 30mm) uvazuji konvencni LV 40mm. Tim se snazi 'vnutit' se do tzv. lehke munice (ktera stejne lehka neni) v ...Zobrazit celý příspěvek

  Jo, a Kanadane navic pri vedomi zmineneho (maleho ucinku cehokoli pod 30mm) uvazuji konvencni LV 40mm. Tim se snazi 'vnutit' se do tzv. lehke munice (ktera stejne lehka neni) v puskove casti.

  Rika se tomu 'vezmi Pavlovi a dej Petrovi". vysledek je ten samy, ne-li horsi. Pokud jde o "pokrocile sensory" tak to je uplne mimo. To by byla uplna zkaza s hromadou postrilenych vlastnich vojaku anebo jeste hure - byt strelen sam. Nejlesi je variabilni bojovy puskohled (nebo kolimator) s menitelnym zvetsenim mezi 1-4 a se vstupem kolem 25mm.Skrýt celý příspěvek

 • z.a.p
  13:53 06.03.2015

  Ne tak doslova, ten granatomet byl od zacatku minen jako spolecna cast zbrane a byl umisten navchu coz dava smysl (jestli nejaky smysl v te koncepci je). Vaha, vaha, vaha - je ...Zobrazit celý příspěvek

  Ne tak doslova, ten granatomet byl od zacatku minen jako spolecna cast zbrane a byl umisten navchu coz dava smysl (jestli nejaky smysl v te koncepci je).

  Vaha, vaha, vaha - je hlavni a neuniknutelny problem. Je-li treba zit s vahou, tak radeji nest vic puskove munice. Proto prisli se smesnou razi 20mm ktera je tak dobra na zabijeni komaru.... no ne tak docela, ale musite byt setsakra dobry strelec, coz je v praktickych podminkach (stress, cas expozice cile) nemozne. Tato myslenka nema sanci na preziti.

  Kazdy muze uplatnit sve vlatni videni (treba i slovy) a ja jsem se o to pokusil ve sve vlastni viditelne vyjadrene "vizi". Takove reseni ovsem vyzaduje novou munici, coz je asi to same jako se dotazovat o kamen z Marsu. Sance pramala, ne-li nulova.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2