KAPITÁN

-
16. 6. 2012
-
10 komentářů
-
Jan Grohmann
Afghánistán byl od nepaměti dějištěm větších či menších konfliktů a jen málokdy zažil období klidu. Připomeňme anglické válečné tažení v 19. století, krvavé občanské války v roce 1929 nebo v roce 1978. Poslední občanská válka se navíc stala záminkou k vpádu Sovětských vojsk do země. Po deseti letech a statisíců mrtvých se Sověti sice stáhli, ale Afghánistán upadl do další krvavé občanské války - tentokrát mezi Talibánem a vládními silami (Severní aliance). Po několika letech bojů převzal moc v zemi Talibán, který si ji udržel až do roku 2001…
Čeští vojáci v Afghánistánu
V roce 2001 došlo k rozsáhlým teroristickým útokům na Spojené státy. Bezprecedentní útoky vyvolaly tak bezprecedentní odpověď - byl poprvé aktivován 5. článek smlouvy Severoatlantické aliance:
Smluvní strany se dohodly, že ozbrojený útok proti jedné nebo více z nich v Evropě nebo Severní Americe bude považován za útok proti všem, a proto odsouhlasily, že dojde-li k takovému ozbrojenému útoku, každá z nich uplatní právo na individuální nebo kolektivní obranu, uznané článkem 51 Charty Spojených národů, pomůže smluvní straně nebo stranám takto napadeným tím, že neprodleně podnikne sama a v souladu s ostatními stranami takovou akci, jakou bude považovat za nutnou, včetně použití ozbrojené síly, s cílem obnovit a udržet bezpečnost severoatlantické oblasti.
Ač si to mnozí tehdy neuvědomili, útok se tak dotýkal i České republiky, resp. hodnot a civilizace, kterou se rozhodla Česká republika pomoci chránit.
Již od počátku se Česká armáda do akcí aktivně zapojovala. Měli jsme své chemiky a zdravotníky v Iráku a později také v Afghánistánu. Navíc, poprvé od druhé světové války, se čeští vojáci zapojili do přímých bojových operací.
Prvním bojovým turnusem se stalo afghánské nasazení 601. skupiny speciálních sil v roce 2004, poté pak v roce 2006 a 2010. Nebojovali však jen speciálové. Do ostrých akcí a přestřelek se dostali také příslušníci provinčního rekonstrukčního týmu v Lógaru nebo také čeští mentoři afghánských vojáků ve Wardaku.
Komiks Kapitán - o českých vojácích v Afghánistánu
My v Armádních novinách se samozřejmě snažíme české vojáky a českou armádu všemožně podporovat. Bohužel máme pocit, že naše Armáda ne vždy je schopna se účinně prezentovat a prodávat sebe sama, své poslání, své cíle a úspěchy.
Rozhodli jsme se proto k netradičnímu kroku, který nemá na české mediální scéně obdoby - vytvořit plnohodnotný internetový komiks o českých vojácích v Afghánistánu. Proč zrovna komiks? Jde o moderní a populární formu sdělní, která může jednak bavit, ale třeba i šířit důležité téma mezi širokou veřejnost.
Staňte se fanoušky Kapitána na FaceBooku
Komiks nepopisuje konkrétní jednotku, konkrétní akce a ani se nesnaží držet striktně pravděpodobnosti, že se může to nebo ono stát/nestát. Naše zápletka a příběh jsou smyšlené. Chceme, aby náš komiks lidi bavil a současně vzdal poctu naším vojákům, kteří nasazují své životy ve válce.
Nyní se pojďme už podívat na první díl. Další části příběhu můžete čekat na speciální stránce každých 14 dní. Přejeme příjemnou zábavu a pokud možno, silný emoční zážitek.
Díl č.1 - Noční můry
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Kresba: Tomáš Juřena, Scénář: Jan Grohmann
Komentáře
Pěkné, velice pěkné. Taky bych ocenil více ''stránek'', ale na druhou stranu si uvědomuji, že musí být obtížné komix kreslit. Doufám, že bude hodně pokračování.
Pěkné, velice pěkné. Taky bych ocenil více ''stránek'', ale na druhou stranu si uvědomuji, že musí být obtížné komix kreslit. Doufám, že bude hodně pokračování.
Načítám diskuzi...