Kapitán Amerika dostane nový ochranný štít

-
11. 10. 2012
-
3 komentářů
-
Jan Grohmann
Neprůstřelné vesty zachránily za poslední dekádu bez nadsázky tisíce životů. Nově vyvíjené vesty jsou stále lehčí, pohodlnější a přitom stejně odolné jako předchozí generace. Na druhou stranu, v žádném případě nejsou dokonalé a stále představují pro vojáky nutné zlo. Americká armáda se proto rozhodla popohnat investicí 90 miliónů dolarů vývoj nových materiálů a technologií pro novou generaci neprůstřelných vest.
Desítky miliónů dolarů od americké armády získala univerzita John Hopkins, která vede vývojový tým složený z řady dalších univerzit, soukromých subjektů a také vývojových pracovišť americké armády. Cílem mnohamilionové investice je snížit o 30 % hmotnost neprůstřelné vesty a zvýšit o 50 % její efektivitu.
"Co Kapitán Amerika potřebuje, je nový štít a my se chystáme ho vyrobit," říká K.T. Ramesh ředitel institutu pro extrémní materiály na John Hopkinsové univerzitě. Vědci se při vývoji nové vesty zaměří na klasické balistické hrozby, jako jsou přímé zásahy puškových projektilů, ale i proti komplexnějším hrozbám, například následkům explozí IED.
Největším problémem pro vědce bude rozšířit aktivní plochu vesty chránící tělo vojáka. V současné době jsou neprůstřelné vesty složené z měkké balistické vložky a tvrdých keramických platů (SAPI). Měkká vložka se skládá z řady kevlarových tkanin chránicí vojáka proti fragmentům z výbuchů, pistolovým projektilům nebo i odraženým střelám. Naproti tomu tvrdé keramické pláty chrání hrudní koš vojáka a jsou schopné vydržet přímý zásah od standardního puškového projektilu až do ráže 7,62 mm.
Foto: Pánev je velké a kritické místo lidského těla. V podbřišku člověka se srdečnice větví do stehenních tepen. Při zásahu do těchto míst neleze použít klasické škrtidlo, ale pouze speciální (neohrabané) zdravotnické nástroje. / US Army
Avšak kritická místa jako je krk, podbřišek, a pánevní oblast, je současnými vestami nepokryta. Je známo, že povstalci v Afghánistánu jsou mentorování, aby mířili právě do podbřišku koaličního vojáka, kde není chráněn keramickým plátem. Zásah do této části lidského těla často vede k přerušení srdečnice, což vede k masivnímu krvácení. Smrt pak nastává do několika málo minut.
Se současnou úrovní technologie, by pokrytí všech těchto ploch vedlo k neúměrnému nárůstu hmotnosti vesty a také k výraznému zhoršení pohyblivosti vojáka. To může paradoxně uživatele vesty vystavit většímu nebezpečí.
Vědci budou vyvíjet nejen nové keramické materiály, ale i nové měkké balistické vložky nebo konstrukci a střih vesty. Kdy se nových vest můžeme dočkat, to není známo. K.T. Ramesh pro stanici Fox News řekl: "Jestliže se chystáte dát někomu oblečení a řeknete, tohle tě ochrání, je lépe vědět, že to je opravdu pravda."
Zdroj: Fox News
Související články
Válka v Iráku způsobila revoluci ve válečné medicíně
Jako každý válečný konflikt i ten v Iráku přinesl velký pokrok ve válečné medicíně. Irácká válka ...
-
12.12.2011
-
1 komentářů
-
Jan Grohmann
Speciální škrtidlo břicha zachrání lidské životy na bojišti
Jedním z hlavních důvodů smrti na bojišti je masivní ztráta krve při střelném zranění či výbuchu. ...
-
17.01.2012
-
1 komentářů
-
Jan Grohmann
Letecká medicína pomáhá zachraňovat životy nejen na bojišti
Byla to běžná patrola. Čtveřice Humvee nedaleko afghánského města Lógar přibrzdila, aby se vyhnula ...
-
29.02.2012
-
0 komentářů
-
Pavel Boháček
Americká armáda zavádí kevlarové trenýrky
Pozornost se zaměřuje k rozkroku vojáka. Ne nebojte se, nejedná se o nějakou sexuální narážku, ale o ...
-
01.03.2012
-
1 komentářů
-
Jan Grohmann
Takže takhle balistická vesta (možná už spíš balistický oblek) bude navržen aby byl používán s ECH nebo budou vyvíjet novou balistickou helmu? ECH už je totiž v testování v ...Zobrazit celý příspěvek
Takže takhle balistická vesta (možná už spíš balistický oblek) bude navržen aby byl používán s ECH nebo budou vyvíjet novou balistickou helmu? ECH už je totiž v testování v Afghanistánu.
Doufám že AČR, potažmo MO koupí konečně něco pořadnýho co se balistiky týče.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...