Kapoun: Česká republika umí vyrábět satelity i rakety

Kapoun: Česká republika umí vyrábět satelity i rakety
Dispenser ve výrobní hale S.A.B. Aerospace / Foto: S.A.B. Aerospace (Zvětšit)

Petr Kapoun je ředitelem a zakladatelem brněnské společnosti S.A.B. Aerospace, která je nejvýznamnější českou firmou v oblasti vesmírného průmyslu. Obrovským trendem poslední doby je tzv. „New Space“, což je nové označení pro komercializaci kosmického prostoru. Podle Petra Kapouna právě v nastupující éře „New Space“ Česká republika hraje jednu z hlavních rolí v Evropě.

V posledních letech se zásadně zjednodušil a zlevnil přístup do kosmického prostoru. S komercializací kosmického prostoru se začal používat termín „New Space“. Co pro Vás tento termín znamená a jak komercializace kosmického prostoru ovlivní naše životy?
Kosmický prostor ovlivňuje naše životy každý den. Jak málo si uvědomujeme, že bez družic by život na Zemi, tak jak jej známe dnes, jen sotva fungoval. A New Space znamená, že můžeme technologie posunout ještě o další krok kupředu, naše životy tím zlepšit a také je udělat bezpečnější. Zároveň – v éře New Space už to nebudou státy a agentury, které takové technologie staví. Budou to firmy, univerzity, vizionáři a lidé s dobrým nápadem. Protože přístup do vesmíru bude více a více dostupnější (nejen finančně).

Vesmír je obrovský a neustále rostoucí byznys. Jak velký podíl na tomto byznysu může získat ČR? Sehraje například vesmírný průmysl v ČR stejnou roli jako letecký průmysl?
Ročně dnes v ČR vesmírný průmysl realizuje zakázky v hodnotě 1 mld. Kč. V roce 2014 to bylo pouze 250 milionů Kč. Příští rok to bude ke dvěma miliardám. A to mluvím jen o zakázkách pro Evropskou vesmírnou agenturu. Pokud naskočíme na pole New Space, můžeme hrát jednu z hlavních rolí v Evropě. Technologie a lidi na to máme.

Jaké vesmírné technologie ČR umí navrhnout a vyrobit, a jaký máme potenciál do budoucna?
Umíme téměř všechno – konstrukce raket a jejich motorů. Stavíme družice a sondy. Zajišťujeme přístup do vesmíru pro malé družice. Máme tu odborníky na komunikaci, software, optiku a elektroniku. Máme zasvěcené matematiky, fyziky a chemiky. Máme skvělé univerzity. A máme velkou politickou podporu. Pokud takový potenciál nevyužijeme, bude to prohra.


Dispenser; větší foto / Foto: S.A.B. Aerospace

Vaši firmu proslavil tzv. dispenser schopný na oběžnou dráhu doručit až několik desítek družic. Ambicí S.A.B. Aerospace je umísťovat satelity na dispenser přímo v Brně. Jak si máme celý proces představit a jak se dispenser i se satelity dostane z České republiky na kosmodrom?
Dispenser je takový autobus pro družice. Umíme jich najednou poslat až sto. Běžně se posílaly třeba jen dvě. Družice se sejdou v Brně. Připevníme je na dispenser. Odešleme celé zařízení letadlem na Francouzskou Guyanu, odkud evropské rakety startují. Celé to trvá pouhé dva týdny.

V současné době dodáváte dispenser pro raketu Vega, připravujete dispenser pro Ariane 6 a výhledově mluvíte o raketách Falcon 9 firmy SpaceX. Dočkáme se někdy toho, že v Brně dispenser osadíte satelity a pošlete ho do firmy SpaceX?
Toho se snad nedočkáme. Naopak – nechceme naše know-how prodávat do Ameriky. Chceme, aby Evropa a Česká republika byla napřed.

Česká republika pracuje na vlastním vojenském satelitu GOLEM. Půjde o konstelaci až čtyř menších satelitů. Fotky maket družic GOLEM lze najít na internetu. Lze umísťovat satelity GOLEM na dispenser přímo v ČR a následně vše posílat jako hotový balíček na kosmodrom?
Ano, to by bylo možné. A dokonce si myslím, že pro bezpečnost této české mise i vhodné. Celý proces budeme mít „doma“ pod kontrolou.


Pomocný stupeň rakety Vega AVUM (Attitude Vernier Upper Module) s družicemi na dispenseru SMSS (Small Spacecraft Mission Service), který vyrobila česká firma S.A.B. Aerospace; větší foto / Foto: ESA - J. Huart

Unikátním českým projektem je dvojice satelitů SLAVIA pro mapování surovin v kosmickém prostoru. V souvislosti s projektem se mluví také o jeho pozdější komercializaci. Jak si komercializaci představit a jaký podíl z této komercializace zůstane v ČR?
Jedním z cílů mise Slavia je vytvořit mapu nerostných zdrojů ve vesmírném prostoru kolem nás. Taková mapa zdrojů má pro budoucí těžbu ve vesmíru nesmírnou komerční cenu.

Česká republika umí navrhnout a postavit družice. Dosáhnout oběžné dráhy Měsíce je snadnější a levnější než kdykoliv předtím. Je v potenciálu České republiky vyslat sondu na oběžnou dráhu Měsíce například s využitím technologií projektu SLAVIA a následně například vydělávat na poskytování služeb s mapováním povrchu Měsíce?
Bylo by to hezké. Ale zrovna Měsíc zatím není v národním kosmickém plánu ČR hlavním tématem.

Podle Vás je ve schopnostech ČR postavit vlastní nosnou raketu. Můžete nám Vaši vizi blíže představit. Je vůbec technicky a byrokraticky možné ze střední Evropy vypustit raketu?
Technicky to možné je. O tom není pochyb! Z právního hlediska to samozřejmě obtíž je. Jenže to jen v případě, když mluvíme o kosmodromu v zeměpisné šířce ČR – to by asi opravdu nešlo. Jenže já nesním o takovémto kosmodromu. Raketa může startovat i z letadla. A takové letadlo může klidně odletět z Brna, dostat se do bezpečného koridoru nad oceán a až tam se stane kosmodromem, který raketu vypustí.


Česká družice typu „cubesat“ VZLUSAT-2 a v pozadí model vojenské družice GOLEM. Oba typy družic lze umístit na dispenser S.A.B Aerospace; větší foto / Foto: Twitter Tomáš Kopečný, náměstek ministra obrany pro průmyslovou spolupráci

Jaké jsou nové trendy a nastupující technologie ve snímkování povrchu Země? Jaké nové možnosti a schopnosti přinesou?
Hlavním trendem jsou stále dokonalejší kamery a jejich rozlišení. Je neskutečné, jaké detaily jsme dnes schopni monitorovat z družice. Už to není jen sci-fi hollywoodských trháků.

Jistě jste slyšel pojem „planetární vyhledávač“, který komerčním uživatelům dokáže pomocí systémů strojového učení vyhledávat objekty, scény, fenomény nebo vzory v satelitních snímcích. Tedy něco jako „planetární Google“. Jaké nové možnosti „planetární vyhledávač“ přinese?
Máme na Zemi neskutečné množství dat a snímků z družic. Všechna jsou dostupná. Ale nezvládáme je zpracovat. Takový vyhledávač by mohl pomoci je protřídit a naservírovat nám zrovna to, co je pro další poznání klíčové. Kdo ví, co všechno na těch snímcích můžeme ještě objevit.

Poslední otázka směřuje na firmu S.A.B Aerospace. Jaké jsou vaše ambice nebo vize, kde chcete firmu dovést za pět nebo deset let?
Mojí vizí je, aby se Česká republika stala jednou z předních zemí kosmického průmyslu na světě. Máme na to. A chci to dokázat společně s ostatními firmami, institucemi a partnery.

SAB. Aerospace s.r.o. je největší českou společností věnující se vývoji a výrobě komponent, testování a montáži konstrukcí pro mezinárodní organizace, kosmické agentury i soukromé společnosti, které dlouhodobě působí ve vesmírném průmyslu. V roce 2004 vzniká společnost SAB Aerospace Srl. se sídlem v italském Beneventu, a v roce 2014 byla založena česká dceřiná společnost SAB Aerospace, která brzy po svém založení zahajuje v brněnském Jihomoravském inovačním centru vývoj i výrobu Dispenseru nosné rakety VEGA a konstrukci součástek pro Carrier Modul z projektu Exo Mars 2020. Jedním z výsledků spolupráce s českými i mezinárodními partnery je zahájení prací na komponentách pro zařízení Exobiology Facility, které je určeno pro testování a následné doručení biologických vzorků k Mezinárodní vesmírné stanici. V srpnu 2019 se SAB Aerospace s.r.o. stává samostatnou společností v rámci holdingu SAB, v čele s Petrem Kapounem, a vyhrává klíčovou zakázku na vývoj a konstrukci nosného modulu sondy PLATO, středně velké vědecké mise v rámci Evropské kosmické agentury.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Kopečný: Geopolitické soupeření o vesmír už běží. A Češi jsou u toho

Mocnosti soupeří o nové geopolitické rozložení sil a ze Země se soutěžení přesouvá do vesmíru. Státy ...

DRACO: Jaderně-termální pohon pro vojenské kosmické lodě

Tři společnosti pro americkou vojenskou výzkumnou agenturu DARPA navrhnou experimentální kosmickou ...

STRATOM a GOLEM: Česká republika jako kosmická velmoc

Český premiér Andrej Babiš ve své knížce Sdílejte, než to zakážou! se mimo jiné věnuje velmi ...

Přehled českých kosmických aktivit

Na první pohled se může zdát, že Česká republika nemá v oblasti vesmíru co nabídnout. Nic ale nemůže ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Coldvel
  21:59 18.08.2021

  "Podle Vás je ve schopnostech ČR postavit vlastní nosnou raketu. Můžete nám Vaši vizi blíže představit. Je vůbec technicky a byrokraticky možné ze střední Evropy vypustit ...Zobrazit celý příspěvek

  "Podle Vás je ve schopnostech ČR postavit vlastní nosnou raketu. Můžete nám Vaši vizi blíže představit. Je vůbec technicky a byrokraticky možné ze střední Evropy vypustit raketu?
  Technicky to možné je. O tom není pochyb!"

  Buďto já neumím pracovat s webovým prohlížečem, a nebo by ten borec měl přestat brát ty léky....

  Jaká česká firma je schopna vyvinout raketový motor na kapalné pohonné látky pro kosmickou raketu?

  Pokud vím jen Explosia dělá motory na TPH, ale jen pro dělostřelecké rakety.Skrýt celý příspěvek

 • darkstyle
  16:00 17.08.2021

  Je to síce pekné.. No je S.A.B Aerospace vlastne česká spoločnosť? Nie nie je.. Má len českého konateľa.. Dispenser - je to veľmi rýchlo rozvíjajúce sa odvetvie.. Mám však ...Zobrazit celý příspěvek

  Je to síce pekné..

  No je S.A.B Aerospace vlastne česká spoločnosť? Nie nie je..
  Má len českého konateľa..

  Dispenser - je to veľmi rýchlo rozvíjajúce sa odvetvie..

  Mám však pocit, že S.A.B momentálne zaostáva - vyrába dispensory pre Mid class rakety Vega.. (dajú sa použiť aj na iné rakety - zatiaľ sa nepoužívajú- nie su certifikované)

  Konkurencia ako Sherpa- tá už má za sebou 2 misie na Heavy class raketách Falcon 9..

  Na Vegách nemá S.A.B žiadnu exkluzivitu napríklad tam lietalo aj ION Satellite Carrier od D-orbitu..
  Ten už by mal koncom roka mať za sebou 4 misiu - S.A.B len jednu..

  Sherpa dokonca má už 5 dispensorov za sebou na 3 letoch - teda spravila 2 dispenzory na 1 let už 2x..Skrýt celý příspěvek

  • darkstyle
   15:36 18.08.2021

   Doplním sám seba o krásny článok lídra v dispenseroch:

   Ruag..

   https://spacenews.com/ruag-spa...

   Doplním sám seba o krásny článok lídra v dispenseroch:

   Ruag..

   https://spacenews.com/ruag-spa...

  • Jura99
   08:38 19.08.2021

   kdyz chces byt presny, tak je to ceska firma (zapsana v ceskem obch. rejstriku), ktera ma zahranicniho a minoritne ceskeho spolecnika. K tomu ceskeho jednatele (coz nebyva standard ...Zobrazit celý příspěvek

   kdyz chces byt presny, tak je to ceska firma (zapsana v ceskem obch. rejstriku), ktera ma zahranicniho a minoritne ceskeho spolecnika. K tomu ceskeho jednatele (coz nebyva standard u nejakych pouhych filialek). Vesmirny obor je v CR na primerene urovni, lidi jsou tu schopni a chteji si hrat.Skrýt celý příspěvek

   • darkstyle
    11:35 19.08.2021

    Český jednatel je viac menej samozrejmosťou, nechceš asi aby ti jednak s úradmi nečech, čo nepozná úplne miestne zvyklosti.. 3% českého spoločníka nestačia na zvolanie ani valného ...Zobrazit celý příspěvek

    Český jednatel je viac menej samozrejmosťou, nechceš asi aby ti jednak s úradmi nečech, čo nepozná úplne miestne zvyklosti..

    3% českého spoločníka nestačia na zvolanie ani valného zhromaždenia..
    Tak významný podiel má..

    Keď sa pozrieme aká je hodnota toho podielu, je nám jasné, že ide skôr o dodatočnú penu konateľa za hospodárske výsledky hospodárenia - teda, keď sa budú rozdávať dividendy tak aby dostal 3% - a bol motivovaný ich vytvárať..

    Rozprávať nám tu ale rozprávky o tom, že Česko dokáže vytvoriť raketu schopnú dosiahnuť orbitu..
    A tváriť sa, že on by na Falcon 9 nešiel je smiešne..Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     17:09 19.08.2021

     uplnou samozrejmosti domaci jednatel neni, domaci byva treba prokurista nebo zmocnenec jednatele s generalni, ale omezenou plnou moci. Jednatel je totiz ze zakona omezen pouze peci ...Zobrazit celý příspěvek

     uplnou samozrejmosti domaci jednatel neni, domaci byva treba prokurista nebo zmocnenec jednatele s generalni, ale omezenou plnou moci. Jednatel je totiz ze zakona omezen pouze peci radneho hospodare, coz lze vylozit ruzne, takze je na miste ostrazitost od spolecnika. Jinak pochopitelne, ze minoritni podil je motivace a take zdroj odmeny k platu.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...