Karel Cimala

     

Hypersonické novinky (5)

V dnešním závěrečném tématu o fyzikálních bariérách, jimž čelí vědci při vývoji hypersonických zbraní, popíšeme některé překážky při použití elektroniky.

Hypersonické novinky (4)

V dnešním pokračování volného seriálu představíme hypersonický Air Force One pro amerického prezidenta a řešení tepelného namáhání hypersonických střel.

Hypersonické novinky (3)

V dnešním pokračování seriálu ze světa hypersoniky představíme čínský hypersonický kluzák DF-17 a nástrahy při konstrukci hypersonických střel.

Americká protiraketová obrana vs. hypersonické střely Ruska a Číny, část 2.

V prvním článku dvoudílené série jsme si představili základní prvky a schopnosti americké protiraketové obrany pro ničení cílů v exoatmosféře GMD (Ground-Based Midcourse Defense). V dnešní druhé a poslední části se podíváme na účinnost GMD a směry vývoje celé americké národní protiraketové obrany.

Americká protiraketová obrana vs. hypersonické střely Ruska a Číny, část 1.

Obamova administrativa zastavila řadu vývojových programů v oblasti hypersoniky. Lze zmínit hypersonickou „klouzavou“ hlavici HTV-2 (Hypersonic Technology Vehicle 2) nebo „scramjet“ střelu Boeing X-51, které ve své době byly na čele technologického vývoje.