Kaspické moře: Ruský trumf na Středním východě

Raketová korveta Grad Svijažsk třídy Bujan-M Kaspické flotily odpaluje střelu s dlouhým doletem Kalibr (2013). / Print Screen YouTube

Lodě ruského námořnictva v Kaspickém moři jsou vybaveny raketovými systémy s dosahem několika tisíc kilometrů. Tyto střely mohou zasáhnout prakticky jakékoliv místo na Středním východě, včetně všech amerických a spojeneckých základen v této oblasti.

Návrat Ruska na Střední východ

Síla ruské armády i námořnictva se opírá z velká části o střely vzduch-země a země-země velkého dosahu. Do této oblasti, díky robustní vývojové základně ještě z dob Sovětského svazu, Rusko stále investuje značné prostředky.

Střely nejsou jen vojenským nástrojem pro dobu války, ale také silným politickým nástrojem v “období míru” (v mezidobí do další války) - tedy nástrojem, díky kterému Rusko dokáže vnucovat svou vůli svým nepřátelům.

Rusko se ze strategického hlediska snaží vnucovat svou vůli mimo jiné zemím na Středním východě. Už ale i Sovětský svaz řešil problém, jak v této oblasti fyzicky působit nebo jak do této oblasti promítat svou vojenskou moc. Američané mohli vyslat do oblasti své mohutné loďstvo, Sovětský svaz ale sousedil na jihu s víceméně nepřátelskými/proměnlivými/neutrálními státy.

V 80. letech se sice Sovětský svaz snažil upevnit svou moc v oblasti pomocí invaze do Afghánistánu, ale z tohoto území se v roce 1989 stáhl. Invaze také způsobila zhoršení vztahů s Íránem, Pákistánem a Čínou. Po rozpadu Sovětského svazu se navíc hranice Ruska posunula o 1500 až 2000 km severně a Rusko tak dále přišlo o schopnost vnucovat svou vůli v oblasti Středního východu.

Takový stav pro Rusko není v žádném případě žádoucí, neboť Střední východ je velkým vývozcem ropy. Rusko má jasný důvod ovlivňovat země a bezpečnostní situaci Středního východu, s cílem udržet cenu ropy na požadované úrovni tak, aby Rusko mohlo naplňovat svůj státní rozpočet prodejem vlastní ropy.

Díky své neschopnosti promítnout vojenskou sílu na Střední východ Rusko mohlo jen přihlížet válce v Perském zálivu v roce 1991, invazi Američanů do Iráku a Afghánistánu v roce 2003 a výstavbě amerických a britských základen v oblasti.

Představení techniky a poslání Kaspické flotily.

Kaspické moře jako přístup do Orientu

Jediný koridor, který Rusko fyzicky propojuje se Středním východem, je Kaspické moře. V této oblasti se mohou volně pohybovat nejen lodě ruského námořnictva, ale také dálkové bombardéry ruského letectva.

V Kaspickém moři operuje především dvě fregaty třídy Gepard (Projekt 11661), šest raketových korvet třídy Bujan a Bujan-M (Projekt 21630, Projekt 21631), jedna korveta třídy Tarantul (Projekt 1241) a tři raketové čluny třídy Matka (Projekt 206MR). 

Brzy se k lodím připojí nové korvety třídy Karakurt (Projekt 22800) a hlídkové lodě Projekt 22160. Menší lodě mohou proplout přes řeky a propojovací kanály do Černého moře a zpět.

Tyto lodě jsou schopny pomocí střel Kalibr zasáhnout cíle až na vzdálenost několika tisíc kilometrů. Přesný dolet a schopnosti střel Kalibr nejsou známý. Maximální dolet je asi 2500 km, některé zdroje mluví ale o variantách s doletem až 4000 km. Při “konzervativním” doletu 2500 km mohu ruské lodě zasáhnout cíle až v Jemenu.

Dlouhou dobu se o schopnostech ruských střel vedly odhady - část odborníků ruské raketové schopnosti podceňovalo. V rámci propagandistického boje se Západem, a také v rámci upevňování své moci na Střednín východě, se Rusko rozhodlo předvést západním pozorovatelům své raketové schopnosti v Sýrii.

V minulém roce lodě z Kaspické flotily pomocí střel zasáhly cíle v Sýrii na vzdálenost 1500 km. Celkově lodě vyslaly 26 střel. Do útoky se také zapojila ruská bombardovací letadla se střelami Ch-55 (dolet 3000 km) a Ch-101 (5500 km).

CNN následně přišla s tvrzením, že jedna střela spadla v Íránu. Nicméně tuhle neověřitelnou informaci lze téměř s jistou přiřadit do propagandistického boje mezi Západem a Ruskem. Ruský raketový útok každopádně potvrdil dlouhý dosah, vysokou přesnost a spolehlivost ruských střel dlouhého doletu.

Zajímavé je, že pro ruský raketový útok poskytl svůj vzdušný prostor Írán - to dokazuje výrazné posílení spolupráce mezi Ruskem a Íránem. Tuhle vstřícnost si Teherán nechá jistě zaplatit od Moskvy slevou (případně jinou vstřícností) na dodávky ruské vojenské techniky.

Propagační video ukazující Západu možnosti Kaspické flotily ničit americké a spojenecké základny na Středním východě.

Hrozba pro ruské zájmy - americké základny v Afghánistánu

Michail Nikolajevskij z Vojensko-průmyslového kurýru se zamyslel nad vojenskými možnostmi, které mají Spojené státy pro zničení prostředků ruského námořnictva v oblasti Kaspického moře. Nikolajevskij především upozorňuje na špatné vztahy mezi Ruskem a Turkmenistánem, které mohou využít Spojené státy při případném útoku na ruské lodě.

Turkmenistán odmítá vstoupit do Ruskem vedené Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OSKB), odmítá vstoupit do Ruskem vedené Spojené protivzdušné obrany (SNS), od ruských občanů vyžaduje vízům a zakázal zákon o dvojím rusko-turkemenském občanství. Zároveň Rusko v letech 2016 až 2018 odmítlo kupovat turkmenský plyn.

Nikolajevskij se tak domnívá, že vzdušný prostor Turkmenistánu mohou využít americké dálkové bombardéry nebo speciální jednotky k útoku na ruskou Kaspickou flotilu. Americká letadla by jako svůj výchozí bod využila základnu Bagrám v Afghánistánu.

Hlavním cílem amerického útoku se stanou nejen nosiče střel dlouhého doletu, ale také přístavy a zařízení Kaspické flotily ve městech Machačkala a Astrachaň, případně radarové zařízení ve městech Kaspijsk a Armavir.

Ruský autor se domnívá, že útok v první vlně provedou bombardéry B-2 Spirit ze střelami s plochou dráhou letu AGM-158 JASSM-ER s doletem až 1000 km. Teoreticky tak mohou americká letadla ničit ruské radary a velitelská stanoviště v celé oblasti Kaspického moře již hlubokou ze vzdušného prostoru Turkmenistánu.

V druhé vlně se zapojí bombardéry B-1 a B-52 s protilodními střelami. Ruský autor odhaduje, že půjde o tradiční útok s rozestupem 20 minut mezi útočícími vlnami a s aktivní fázi 15 minut pro každou vlnu. Americká letadla budou v každé vlně schopné odpálit několik desítek střel proti pozemním cílům i lodím.

Problém však je, že při takovém útoku se americké letectvo nemůže spolehnout na klasický průzkum. Informace o umístění jednotek na pobřeží a lodí v Kaspickém moři půjde získat pouze ze špionážních satelitů a od zpravodajských služeb. O zaměření samotných lodí během akce se pak může postarat jeden letoun E-3C AWACS, který je schopný svým výkonným radarem detekovat také hladinové cíle.

Nicméně podle ruského autora bude přelet amerických letadel na afghánsko-turkemenské hranici zaznamenán (pomocí ruských radarů v Tádžikistánu) a ruské velení získá 25 minut až 40 minut na přijetí rozhodnutí.

Obrana ruských zájmů na Středním východě

Jaké má Rusko možnosti obrany? Podle ruského autora protiraketové systémy lodí Kaspické flotily mají proti raketovému útoku americké letadel, v nejlepším případě, pouze 20 % šanci na zničení útočících raket (při jedné útočící střele proti jedné lodi).

Záchytné stíhačky MiG-31 podle ruského autora zvednou účinnost ruské PVO v oblasti Kaspického moře na 50 % proti letadlům, nicméně boj s americkými střelami dlouhého dosahu budou muset zajistit především protiraketové systémy na ruských lodích a na pobřeží.

Nikolajevskij proto doporučuje vytvořit mohutné prostředky PVO (radary i aktivní prvky ničení) v Lagaňi (sever Kaspického moře), Kizljaru, Izberbaši a Kaspijsku (Dagestán). Nicméně i v případě vybudování masivní PVO v těchto oblastech ruské letectvo a námořnictvo nezabraní odpálení amerických střel.

Jedinou možností na zamezení případného útoku je přehrazení přístupu do vzdušného prostoru Turkmenistánu. Ruský autor doporučuje posílení PVO ruské 201. vojenské základny v Tádžikistánu, kterou mají Rusové pronajatou až do roku 2042, a také plné propojení Tádžikistánu do Spojené protivzdušné obrany států bývalých Sovětských republik.

Dále ruské letectvo má svou základnu u tádžického města Hissar, odkud může účinně působit proti americkým bombardérům útočícím směrem na Kaspické moře a provádět odvetné údery na americké základny v Afghánistánu.

Zdroj: VPK

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Ruské hypersonické střely Zirkon proti americkým lodím

Ruské námořnictvo pracuje na hypersonických střelách Zirkon. Podle Konstantina Sivkova, ruského ...

Tajná raketová velmoc Izrael

Izrael vlastní jaderné zbraně i výkonné rakety schopné dopravit satelit na nízkou oběžnou dráhu ...

JASSM-ER: Střely s doletem 900 km pro polské letectvo

Podle vojenského portálu Defence24 polské ministerstvo obrany podepíše do konce letošního roku s ...

Strategie Kremlu: Balancovat na hraně třetí světové války

Podle článku Rusko osamoceno: Proč nikdy neopustilo hru na “třetí světovou”, ruského autora Vadima ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • pjek
  12:17 17.01.2017

  Ti, co neznají výpovědi posádky Cooku po incidentu (a jejich kolegů následně se vypravivších ke Kaliningradu) si zde o odolnosti AEGISu mohou plácat, co je napadne. Netřeba "spálit" elmag výkonem, stačí "vypnout" pro mismatch :) Přesto byl AEGIS nejen na Cooku následně podroben revizi a něco, nemám info přesně co, se na něm měnilo. Kaspik jsou ideální necky uprostřed stepí s možností schovat a přemísťovat nebo ukázat a soustředit pozornost při zaclonění skutečné síly. Mimochodem, kaspická pánev je parádně přehledný a dobře bránitelný prostor 3D zónovou obranou...

 • black hole
  15:01 25.11.2016

  Jakub2 pletieš tu jablka s hruškami, granit a onix sú protilodné strely a v žiadnom prípade nezasahujú pozemné ciele to že sú to strely s plochou dráhou letu neznamená že dokážu križovať, to že čítaš ATM a nerozumieš tomu čo tam píšu je tvoj problém, a nie som žiadny rusofil to skôr ty máš nejaký problém

 • jj284b
  07:52 15.11.2016

  KóĎA: Izraelci rozhodne nerusili Syrske radary pomocou podvesenych kontainerov.. maju na to specializovane lietadla. a to ako to spravili urcite nevytrubuju do sveta..

 • jj284b
  07:50 15.11.2016

  to ze je nejaky web v krajine EU ci NATO este neznamena ze nie je Rusky... staci sa pozriet na Aeronet..

 • rasto
  23:50 12.11.2016

  Viete čo je fakt veselé, že o tom "zarušení" prišli prvé informácie z EU/ NATO a nie od Rusov. Tí to riešili až potom a rovnako ako u nás - nie je šanca zarušiť veľký radar AEGIS.

 • Luky
  09:29 10.11.2016

  zajímavá mapa Halábu od FSA s pozicemi prorežimních sil:
  https://pbs.twimg.com/media/Cw...

  legenda prorežimních frakcí:
  https://uploads.disquscdn.com/...

 • KóĎA
  22:17 09.11.2016

  Jakub2: Chibiny určitě nemá za úkol vyřadit přehledový radar - jeho úkolem je, aby radarem naváděná SA či AA raketa nezasáhla cíl. Stran skutečné efektivity - to je zase jenom spekulativní rovina. Izraelské REB kontejnery také určitě neměly větší výkon (Sýrie 1982) než pozemní radary ruské výroby, přesto se s touto hrozbou úspěšně vyrovnaly.

 • KOLT
  21:33 09.11.2016

  No tak kdyby Metalica hrála unpluged na elektrický nástroje a zapomněli doma bubeníka... tak by to třeba v mezerách mezi zpěvem i uslyšeli ;-)

 • jj284b
  16:19 09.11.2016

  tvrdit ze Su-24 s podom Chibini zarusila AEGIS, je ako tvrdit ze s iPhonom prepnutym na hlasity odposluch prehlusil koncert Metalicy a to tak ze z toho Lars usiel demoralizovany z podia... lol

 • dusan
  15:43 09.11.2016

  K tým "zaručeným" správam, napr. :

  https://www.protiprudu.org/po-...
  http://panobcan.sk/americka-li...

  Je dosť zaujímavé, že ich berú vážne i serióznejší autori. Napr. vo Valka revue prvý blud spomínali. Tak som na to reagoval či to myslia vážne. Odpovedal mi nejaký bývalý vojak čo im prispieva, že je to možné ....
  Nie som odborník na elektronický boj ... takže ťažko som sa s ním mohol baviť na odbornej úrovni. Síce ma zavalil xz-technickými údajmi ... ale základný fakt či sa to naozaj stalo mi nedal žiadnu odpoveď.

  On mi dokazoval, že sa to MOHLO stať. Osobne i tom dosť pochybujem .... už len preto, že rušiť niečo z bezprostrednej blízkosti je samozrejme nezmysel ....

  Ono je dokázané to, že Su-24 lietal blízko ...a Amíci oficiálne protestovali. Nič viac ... ostatné "fakty" v rátane toho, že demoralizovaní námorníci v prvom prístave dezertovali, je už fakt niečo len pre škôlkárov ....

 • Vrata
  15:31 09.11.2016

  oprava: 4 dnesnich tanku. (nevim, proc se mi do hlavy pripletly 3MW misto 6MW)

 • Vrata
  15:23 09.11.2016

  otecko: neda mi to. Je vam jasne, ze jste se sekl ne o 1 ale o 3 rady?? 6MW - to je vykon motoru 2 dnesnich tanku.

 • loko
  14:15 09.11.2016

  Dush mann to Tvoje video dokazuje "nic". Skoda ze tento pseudoarmadny magazin je ideologicka zumpa , kabaret na pobavenie . AN mozete sa hanbit .

 • Jakub2
  14:06 09.11.2016

  Klimesov: Víte jak poznáte, že jde o blábol z ruských zdrojů? Jakmile tam vidíte zkratku SSA.

 • Jakub2
  13:59 09.11.2016

  6 MW je vyzařovací výkon přehledového radiolokátoru SPY-1 (též známý jako součást systému AEGIS), s přehledem nejsilnější radar vůbec kdy použitý na lodích (pro srovnání - E-3 AWACS má vyzařovací výkon 1 MW). Typicky se používá pro navádění raket SM-2 (to je ta druhá podstatná část AEGISu).

  Celá radiolokační technika a REB je založena na 2 věcech - na vysílacím kmitočtu a síle impulsu. A vyzařovací výkon Chibiny fakt nemůže překonat jiný zdroj 1700x silnější. Tj. Chibiny může dělat na nepřátelských radarech falešná "echa" - simulovat polohu letadla jinde, jenže vysílací výkon SPY-1 je tak vysoký, že jeho puls se stejně propálí přes těch pár kilowatt už pár desítek kilometrů od lodi (výkon klesá se vzdáleností). Z prostého porovnání výkonu je jasné, že Chibiny nemůže zarušit SPY-1 a když ho nezaruší (na víc než pár km), tak navádění raket SM-2 bude stále funkční (ergo padá ten blábol o bezbrannosti USS Cook, když ten navíc má i další obranné systémy - CIWS nebo Nulka). "Vypnout" AEGIS je jako chtít s tříkolkou přetlačit traktor.

  Člověk, který plácá věci, o kterých nemá ani páru, je ignorant nebo debil. Z mého pohledu je milosrdnější varianta debil, ten má omezení vrozené nebo zaviněné nějakou nemocí/úrazem (tedy všeobecně bez jeho zavinění = nemůže za to, jaký je). Ignorant si za svoje postavení a výsledky může zcela sám - může se změnit, ale nechce. Daleko nejubožejší forma diskutéra je proto ignorantský troll. Ergo kladívko, byl jsem ještě milosrdný s tím "debílkem".

 • Klimesov
  13:39 09.11.2016
  Oblíbený příspěvek

  boooože ne vážně už ne. Tyhle plky vážně nemají chybu. Ano systém chibiny, který i podle výrobce slouží k rušení protiletadlových střel naváděných radary (vlastními radary) jako jsou třeba AIM-120 AMRAAM Určitě dokáže vypnou, zahlušit, zničit, roztavit nejen větší radary které mají daleko větší výkon než radary umístěné ve střelách AIM 120, ale tento systém by dokázal zničit i celou gouldskou flotilu.
  A ne jen to. Teď jen čekám na obhajovací argument typu že všichni vojáci v armádě USA dali výpověď protože se pokakali z tohoto systému, který dokáže svými výkony ovládat lidské myšlení :D :D A defakto USA teď žádnou armádu nemá, protože to co vidíme je jen holografická projekce.
  Omlouvám se za vulgarizmy, ale vážně zabte to než to naklade vajíčka :D

 • jsk1
  13:38 09.11.2016

  Tak Rusko už konečně dohnalo amíky v cruisse missiles - po 25 letech a je z toho velké halo..

 • Slavoslav
  13:17 09.11.2016

  Otecko

  Sekol si sa v predpone o rad. Inak tých debilkov si mohol samozrejme odpustiť, ale ak ma autor viac ako 15 a veru tomu co napísal tak to bolo celkom realne zhodnotenie diagnózy

 • danny
  13:10 09.11.2016

  Osobně na celé úvaze nevidím nic šíleného. Úkolem vojenských stratégů je promýšlet všechna potenciální nebezpečí a připravovat scénáře pro případ, že se náhodou situace vyvine tak, že bude hrozit jejich naplnění. Rusko má aktuálně celkem komfortní pozici v Kaspickém moři. Bylo by divné, kdyby nepřemýšleli, jak o ni nepřijít. Ujeté a paranoidní by to bylo až v okamžiku, kdyby začali uvažovat, co by mohlo být politickým spouštěčem takové situace.

 • otecko
  13:03 09.11.2016

  Jakub 2 . bez těch debilků by to něšlo? a navíc. těch 6 GWh o který píšte, to je co, prosím ?? 3 Temelíny dokupy, to je jako na lodi?

 • Jakub2
  12:26 09.11.2016

  Další debil, co čte ruskou propagandu a věří jí od A do Z. REB kontejner s příkonem 3600 W nikdy nepřebije sfázovaný AN/SPY-1 o výkonu 6 000 000 W. Tak to dopadá, když někdo chybí ve škole na hodinách fyziky = uvěří hoaxu

  "Táto správa bola americkým námorníctvom dementovaná a nikdy nebola podložená žiadnym dôkazom. Na vierohodnosti jej nepridávajú ani informácie z ruských zdrojov, ktoré tvrdia, že projekt systému Chibiny pre Su-24 nebol nikdy dokončený a na žiadnom z týchto lietadiel nie je nainštalovaný."

  sk*wikipedia*org/wiki/Chibiny_(r%C3%A1dioelektronick%C3%BD_boj)

  Co se týče syrské ropy, tak Sýrie v 2010 těžila asi 0,5 % světové produkce. Dnes je to sotva čtvrtina toho, co v roce 2010. Tedy argument o syrské ropě je naprostá hovadina od debílků se vzděláním z Facebooku.

 • pjek
  11:23 09.11.2016

  Osobně bych nezapomínal na fakt, že systém obrany RF zahrnuje unikátní prostředky REB, jejichž verze Chibiny byla demonstrativně využita proti přítomnosti USS James Cook v roce 2014 v Černém moři, kdy hrozilo vzplanutí světového konfliktu. Z tohoto hlediska je existence aktualizovaného systému AWACS ve vzduchu mimo území RF nejen nerozhodující, ale ve skutečnosti vysoce riziková pro samotného operátora AWACS a jednotky na AWACS datově navázané. Pochopitelně že RF usiluje o vliv na Stedním východě, ale nikoli z důvodů, jež tam po století drží zejména Brity a Američany, tedy kvůli ropě. Té je totiž v RF mnohem více, jen to není vytrubováno do médií. Navíc se oteplování Sibiře projevuje zlevněním tamní prospekce a těžby. V suchem trvale zasažených oblastech Středního východu je naopak většina zdrojů ropy a plynu za vrcholem a náklady těžby rapidně rostou. V Sýrii je ještě celkem dost nevyužitých zásob, ale na ty měli zálusk v SSA, kde hrozí zásadní omezení nabídky ropy a plynu. Dnešní vítězství Trumpa jistě povede k odlišnému přístupu k "ropné diplomacii" než tomu bylo u jeho předchůdců.

 • Takeda
  10:08 09.11.2016

  fenri: Když vy trpíte utkvělou představou, že co vypustíte, to je objektivní pravda a to jak pochopíte něčí názor je i to, jak to ten člověk stopro myslel.

  Takže na planetě fenri je všechno určitě príma, jen se ta planeta nemusí vždycky shodovat s planetou zemí.

 • Luky
  09:17 09.11.2016

  ....já myslím, že Donaldovo zvolení snížilo to číslo tak na 39%.

 • Vrata
  08:49 09.11.2016

  Na Ruske propagande vlastniho ohrozeni Zapadem je komicke to, ze dnes se pry jiz 43% Rusu boji vypuknuti 3. svetove valky.

 • dusan
  00:31 09.11.2016

  loko, black hole

  Takže to bola Sýria ....

  http://www.liveleak.com/view?i...

  Samozrejme, že to nie je ideálna kvalita.... ale tie strely sú na mnohých videách jasne viditeľné, a pri troche šťastia sa dajú zostreliť i zbraňami povstalcov.

  I keď podľa trolov si ich "Amíci ani nevšimli" : )

 • dusan
  23:48 08.11.2016

  black hole

  To, že Rusko má značný počet striel s plochou dráhou letu bolo dostatočne známe .... v médiách prezentované .... takže vaše dojmy, že *"pretože tam sa domnievali, že Rusko takou výzbrojou nedisponuje, alebo ju ešte nie je schopné, operačne nasadiť" sú dosť komické, nakoľko napr. v časopise ATM boli už v roku 2005 prezentované tieto strely a hodnotené vysoko pozitívne .... tak isto v xy-médiách... (nechce sa mi strácať čas hľadaním všetkých xy-zdrojov) a vyvracaním Vášho evidentného blábolu .... ktorý akosi nepasuje s rolou "experta" ...

 • stirling
  23:14 08.11.2016

  Ten článek je pohádka, bohužel rusové opravdu asi takhle uvažují.

  fenri: nehltej ty ruské pohádky tolik, pak se tu jen zbytečně ztrapňuješ řečmi o Iráku, který je rád, že bojuje doma. Hlavně, že ostatní hned napadáš....

 • dusan
  23:09 08.11.2016

  fenri

  Skúste aspoň sledovať dennú tlač:

  http://www.hlavnespravy.sk/rus...

  Ubezpečujem Vás, že o Iráne mám naštudované dosť ... takže som v "realite".

 • fenri
  22:17 08.11.2016

  Takeda - no, neumím si představit, jak lze mít názor na něco, co prostě je objektivně jinak. Jo, lze mít názor, že je Slunce hranaté, ale k čmeu je to dobré...

  "S tým Iránom to také jednoznačné nie je .... v Iráne bola z toho politická "búrka" ... oficiálne Irán nemôže poskytnúť základne nikomu ... a mnohým sa tátu spolupráca s Ruskom dosť nepáčila ...

  Irán je dosť samostatný ... a hrdý .. predstava, že bude nejakým spojencom Ruska je iluzórna .... pragmaticky bude s Ruskom spolupracovať, nič viac. "
  No, v kontextu s tím, že Irák poskytl Rusům základnu, VELICE úzce spolu koordinují vojenské operace v Syrii, vyměňují si zpravodajské info, kupují od nich zbraně a technologické celky a mají mnoho společných zájmů a nepřítel... mi ta výše uvedená slova přijdou mimo realitu.

 • Takeda
  21:18 08.11.2016

  fenri: Třeba Dušan nepidná (podle mě teda jen řekl svůj názor). Ono je rozdíl někomu poskytnout základnu (jako celou - pronájem nebo tak něco) a nebo nechat někde někoho na vlastní základně přistát, dotankovat, zaparkovat na chvíli a pomoct mu, když se mi to zrovna taky hodí.

  Docela bych chápal, že Irán udělal to druhé, pokud podle vlastních pravidel (nebo protože nějaká mocenská skupina by byla naštvaná) nemůže udělat to první.

 • fenri
  21:08 08.11.2016
  Oblíbený příspěvek

  Dušan:
  "oficiálne Irán nemôže poskytnúť základne nikomu ... a mnohým sa tátu spolupráca s Ruskom dosť nepáčila ... "
  -kdybyste zase nepindal. Rusko masivně používá letiště v Iránském Hamadánu. A nejen jako support či logistiku. "Bydlí" tu i Tu-22M3.
  Fotky údajného zříceného Kalibru v Iránu na netu byly (a asi se dají dohledat) a jestli to byl Kalibr, tak letěl bez bojové hlavice a došlo mu palivo. Byl to celkem drobný kráter a poškození reliéfu.

 • Jakub2
  20:51 08.11.2016

  Kalibr je ve výzbroji od 2012. Nejde o nový zbrojní systém, ale o náhradu systému Ch-55 a jeho subverzí (stejně jako P-800 Oniks nahrazuje P-700 Granit a P-500 Bazalt). Nechápu, proč by Západ měl mít šok z odpalu Kalibrů loni na podzim, naopak byli zvědaví, protože šlo o první operační nasazení. Raketová technika byla v Rusku (SSSR) vždy na vysoké úrovni.

  Blackhole, měl bys něco dělat s tou svojí anti-ami paranoiou... Nebo aspoň přestat tak žrát ruskou propagandu.

 • KóĎA
  19:58 08.11.2016

  black hole: ale pořád jsou to střely s plochou dráhou letu - odpověď na Tomahawk. Evoluce se dala určitě očekávat a určitě byla očekávána. Tomahawk z 80. let také není výkonově tím, čím je dnes.

 • black hole
  18:51 08.11.2016

  Pokiaľ viem tak Ch-55 je určený pre strategické letectvo, možno námorný derivát 3M-51 alfa a Ch-555, ale to su už zastaralé strely , preto vyvinuli kaliber a reálne ho použili.

 • KóĎA
  18:35 08.11.2016

  black hole: CH-55 či konvenční CH-555. To Západ neznal?

 • black hole
  18:33 08.11.2016
  Oblíbený příspěvek

  Dušan: tvoje odborné znalosti vojenskej techniky sú nulové, to že si videl niečo sa rozpadnúť bez neoverených zdrojov a informácií niekde na youtube ma nezaújma, svoje jednostranné politické názory si choď prezentovať na iné fora, Každopádne použitie striel s plochou dráhou letu, Kalibr 3M14, bol veľký zlom a úspech pre ruskú stranu a šok pre západ, pretože tam sa domnievali, že Rusko takou výzbrojou nedisponuje, alebo ju ešte nie je schopné, operačne nasadiť, ako zabehnutý americký tomohawk.

 • KóĎA
  18:25 08.11.2016

  To video se zasaženou ŘSPDL jsem viděl také. O typu můžeme jenom spekulovat, bylo použito více druhů. Nepřijde mi to až tak divné. I v Jugoslávii (která nedisponovala o moc lepší hlavňovou PVO než povstalci v Sýrii nebo Iráku) bylo několika Tomahawků také zasaženo.

 • loko
  17:19 08.11.2016

  Dushmann : trol ako Ty by si mal tie videa ukladat ...

 • logik
  15:27 08.11.2016

  Hlavně iránská státní tisková agentura vydala zprávu, že něco v Iránu spadlo, asi raketa, včetně fotek z místa dopadu, a za několik hodin ji bez vysvětlení stáhla. Takže to tvrzení o té (údajné) spadnuté raketě v Íránu je založeno na vcelku důvěryhodných indiciích...

  PS: Tu zprávu té tiskové agentury jde dohledat v google cache.
  PPS: To, že třeba kalibr nebyl při prvním nasazení 100% spolehlivý nijak nemění to, že to je zbraň, se kterou je třeba počítat....

 • mudry.udrzbar
  15:19 08.11.2016

  Jan Grohmann

  Z tých fantasmagorii som samozrejme neobviňoval Vás, som si vedomý, že ide o článok prebratý od ruského autora. Myslím, že je to z članku dostatočne patrne, a preto ma nenapadlo to zdôrazňovať.

 • dusan
  14:44 08.11.2016
  • (11)

  S tým Iránom to také jednoznačné nie je .... v Iráne bola z toho politická "búrka" ... oficiálne Irán nemôže poskytnúť základne nikomu ... a mnohým sa tátu spolupráca s Ruskom dosť nepáčila ...

  Irán je dosť samostatný ... a hrdý .. predstava, že bude nejakým spojencom Ruska je iluzórna .... pragmaticky bude s Ruskom spolupracovať, nič viac.

  A čo sa týka spoľahlivosti Kaliborov ... videl som na YouTube ako sa jeden rozpadol za letu ... vzhľadom na to, že sa na neho strieľalo tak to mohla byť šťastná strela .. alebo zlyhal a rozpadol sa .... to sa nedalo posúdiť ... to bolo v čase, keď lietali nad Irakom ... neskôr sa mi to už nepodarilo nájsť ... ale ešte skúsim ....

 • Jan Grohmann
  14:35 08.11.2016

  Mudry, to se zeptejte v Rusku - http://vpk-news.ru/articles/33...
  Tento článek je o tom, jakým směrem se ubírá ruské politicko-vojenské myšlení. Jak vidíte, pro Rusko to není tak nepravděpodobné, že mohou americká letadla zaútočit z Afghánistánu na Kaspickou flotilu. Pokud si myslíte, že to je blbost, pište tady info@vpk-news.ru

 • Sokrates
  14:02 08.11.2016

  Akými protilodnými strelami by mohli bombardéry B-1 a B-52 zaútočiť na ruské lode? Ak nerátame AGM-158C LRASM, ktorá nie sú a ešte pár rokov nebudú vo výzbroji USAF.

 • jj284b
  13:58 08.11.2016

  mudry.udrzbar: v rusku maju aj ovela vacsie fantasmagorie.. tejto je autor Michail Nikolajevskij...

 • mudry.udrzbar
  13:40 08.11.2016
  • (0)
  Oblíbený příspěvek

  Čo to je zasa za fantasmagoriu?

  Myšlienka, že by si to USA a Rusko rozdali v malom konvenčnom konflikte, pričom by sa bojiskom stalo kaspicke more patri maximalne do nejakych pocitacovych hier.

  Rusi na Kaspiku disponuju slušnou a hlavne modernou flotilou. Škoda pre nich, že lodenic a vyvojoch centier ako Zelenodolsku na Volge nemaju viac.