Katana: Robotický člun z Izraele

Izraelská loď Katana
Foto: Izraelská robotická loď Katana. / IAI

Izraelská firma Israel Aerospace Industries (IAI) představila nové bezosádkové hladinové plavidlo USV (Unmanned Surface Vessel). Loď se pyšní japonským názvem Katana, a je určená pro ochranu pobřežních vod a strategických námořních objektů.

Izrael si své hranice, ať na souši, ve vzduchu nebo moři, pečlivě hlídá. Největší nebezpečí pro Izrael představují skupiny i jednotlivci, kteří se pravidelně snaží s nepřátelskými úmysly dostat do Izraele.Historie Izraele je lemována řadou teroristických útoků islámských radikálů. Jedním z nich byl například Masakr na pobřežní silnici (angl. Coastal Road massacre) z roku 1978. Skupina palestinských radikálů se vylodila na izraelském pobřeží a zaútočila na izraelský civilní autobus. Při útoku zemřelo 38 civilistů.Ochrana izraelského pobřeží a strategických objektů (např. ropné plošiny, přístavy) je tedy pro Izrael klíčová. Chránit pobřeží Izraele již brzy může nové robotické plavidlo Katana. Firma IAI se při hledání nového jména pro plavidlo inspirovala japonským samurajským mečem.

Pojmenovali jsme ji po samurajském meči, protože jsme chtěli zdůraznit rychlost, spolehlivost a smrtelnost systému,“ stojí v tiskovém prohlášení IAI. Loď Katana není však ve své základní verzi ozbrojená. Jejím základním úkolem je stíhat (na blízko, i na dálku) podezřelé lodě, identifikovat je a klasifikovat.Katana je určená pro mise zajišťující vnitřní bezpečnost země a mise zabezpečující zařízení na moři, jako jsou ropné plošiny, ropovody nebo plynovody. Je také použitelná pro zabezpečení přístavů, pomůže při námořní blokádě a při zachycování dalších lodí,“ stojí dále v tiskové zprávě IAI, "řekl Eyal Sharabani, ředitel pro robotické námořní systémy v IAI.

Video: Izraelská robotická loď Katana. / IAI

Loď je schopna  na moři  operovat  zcela autonomně nebo naopak  být řízená na dálku . Díky satelitní komunikaci dovede předávat informace, nebo naopak být řízená, bez přímé radiové viditelnosti  s  nadřazeným prvkem.  Po menší úpravě Katana pojme rovněž čtyřčlennou posádku.Katana je vybavená mnoha optickými systémy, zbraňovými systémy a pokročilými komunikačními systémy – rádiová i satelitní komunikace – a velitelské a navigační systémy,“ objasňuje Sharabani. Katana se tak může samostatně a inteligentně pohybovat v hustém námořním provozu bez rizika srážky s jinou loďí.Mezi základní průzkumné prostředky patří HD kamery s 360° pokrytím, elektro-optické kulo v é pouzdro a námořní radar umístěný na vyvýšené rámové konstrukci. V případě potřeby lze loď vybavit i dálkově  ovládánu  zbraňovou stanicí  – půjde zejména o 40mm granátomety a kulomety až do ráže 12,7 mm.  Stejně tak se počítá i s  instalací  nejrůznějších nesmrtících nebo obranných s y stémů.Dvanáct metrů dlouhá loď dokáže vyvinout  maximální  rychlost až 110 kilometrů za hodinu.  Cestovní r y chlost je 56 km/h. Loď žene kupředu dvojice  dieselových  agregát ů  o výkonu 2×412 kW (2×560 koní). Interní nádrže s palivem  postačují  na 650 kilometrů dlouho u  plavbu. 

Zdroj: ynet

Nahlásit chybu v článku


Související články

Izrael poskytuje Číně americké vojenské technologie

Izraelská média přišla se závažným obviněním. Prostřednictvím Izraele měla Čína získat pokročilé ...

Izrael hrozí Libanonu vojenskou akcí

Izrael pohrozil Libanonu vojenským úderem, pokud nezamezí odstřelování Izraele ze svého území. ...

Bezpilotní letouny budoucnosti izraelského letectva

Izrael se již nemusí obávat masivního pozemního útoku z okolních států. Na druhou stranu roste ...

Izraelská protivzdušná obrana spoléhá na lasery

Schopnost bránit se před raketovými útoky je v případě Izraele otázkou „života a smrti“. Izrael ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!