Číňané nemilosrdně kritizují Su-57 a ruský letecký průmysl

Číňané nemilosrdně kritizují Su-57 a ruský letecký průmysl
Dvojice prototypů Su-57 / mil.ru (Zvětšit)

Po nehodě Su-57 se na internetu odehrála nevídaná mediální smršť. Ruská propaganda se snaží zachránit nejen prestiž projektu Su-57, ale i celého ruského leteckého průmyslu. Nečekaná podpásovka ale přišla z Číny, která si v kritice Su-57 a ruského leteckého průmyslu nebrala žádné servítky.

Ruský „damage control“

V rámci „damage control“, a to směrem dovnitř Ruska i směrem ven k potenciálním zákazníkům, ruská oficiální místa a média spustila po pádu Su-57 mediální protiofenzívu. Není divu, ve hře jsou desítky miliard dolarů a ruská národní prestiž.

Silnou „proruskou munici představuje především dnes vydaná (zatím neoficiální) novinka o prvním exportním úspěchu Su-57 – podle alžírského webu Menadefense alžírská vláda uzavřela smlouvy na nákup 14 stíhacích letadel Su-57, ale také 14 Su-34 a 14 Su-35.

Ruská mediální skupina RBK dále informovala o „rozsáhlých“ dodávkách Su-57 v roce 2020. Tuto informaci přinesl Sergej Chemezov, šéf státního konglomerátu Rostec: „V roce 2020 musíme udělat hodně pro stabilizaci leteckého průmyslu. [...] Začnou první rozsáhlé dodávky letadel páté generace Su-57 armádě.“ Pro úplnost ale dodejme, že Chemezov informaci uvedl v rámci novoročního poselství ohledně plánů konglomerátu Rostec pro rok 2020.

Nicméně zprávu o rozsáhlých dodávkách Su-57 převzala další významná ruská média a tiskové agentury, jako TASS, Vzgljad, Kommersant. Ruský letecký web Avia.pro pak šel ještě dále, když uvedl, že Chemezova slova mohou naznačovat mnohem větší objednávky a dodávky Su-57.

„Mělo by být zdůrazněno, že podle řady zdrojů bylo v roce 2020 plánováno převedení 2 až 4 stíhacích letadel Su-57 do arzenálu vzdušných sil, avšak vzhledem k prohlášení šéfa Rostec ohledně ‚prvních rozsáhlých dodávek‘ je pravděpodobné, že dodávky techniky do výzbroje se zvýší na 10 [Su-57], zatímco celkový počet Su-57 ve výzbroji ruského letectva může dosáhnout jedne stovky [Su-57] do roku 2030,“ spekuluje Avia.pro

„Je třeba poznamenat, že ruský stíhač Su-57 se osvědčil z hlediska bojového použití na území Sýrie, což bylo docela pravděpodobně důvodem velkého zájmu ruského ministerstva obrany o tato letadla,“ píše dále Avia.pro „Odborníci mimo jiné věnují pozornost skutečnosti, že s příchodem motorů Su-57 ‚druhé fáze‘ [Izdělije 30] se schopnosti těchto stíhaček velmi výrazně zvýší, i když i dnes jsou tyto stíhačky považovány za jedny z nejpůsobivějších na světě.“

Kromě toho po nehodě Su-57 ruská tisková agentura RIA Novosti přišla s informací, že se Su-57 po roce 2030 stane nosičem hypersonických střel Kinžál. Toto mělo být sděleno ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi během výstavy moderních zbraní a vybavení v ruském Národním středisku řízení obrany v Moskvě.

V každém případě Dmitrij Kornev, šéfredaktor portálu MilitaryRussia, pro web Svobodnaja Pressa uvedl, že projket Su-57 bude pokračovat, protože Rusko jednoduše jiné možnosti nemá. Kornev dále uvedl, že se dodávky dalších letadel mohou opozdit, ale jen o dva až tři měsíce.


Úvodní stránka vojenského portálu Sina / Sina

Čínská kritika

Nečekané reakce přišly z Číny, konkrétně od mediálních domů Sina a Sohu (jde o konkurenční projekty). Oba mediální domy mají obrat přes 1,5 miliardy dolarů a dohromady zaměstnávají desítky tisíc lidí. V obou případech články ironicky komentují projekt Su-57, ruský letecký průmysl, ale posměšně také rusko-indickou leteckou spolupráci (zejména společný projekt FGFA).

Sohu dokonce ve svém článku uvedl, že časté zkušenosti indických letců s katapultáží poskytly Rusům bohaté zkušenosti s vývojem vystřelovacích sedaček.

“Letos je pro Rusko opravdu špatný rok. Zaprvé, letadlová loď začala hořet a převrátila se ponorka [B-380]. Nyní dokonce spadl i drahocenný zkušební prototyp [Su-57]. Lze jen říci, že Rusové musí tvrději pracovat, aby je ostatní země světa nenechaly příliš daleko za sebou,“ píše Sohu s tím, že Su-57 se posměšně přezdívá letadlo 4+++ generace. Sohu také upozorňuje, že ruská letadla se musí vypořádat s nekvalitními díly.

Článku na portále Sohu si všimla ruská média, konkrétně portál Utro v článku „Číňané zesměšnili pád Su-57“ a ruský Topwar v článku “V čínském Sohu: Havárie Su-57 zatemnila plány na vývoj stíhaček nové generace v Ruské federaci.“ Web Ultro v daném článku navíc odkázal na Facebookový status Alexandra Garneva, bývalého pilota a Hrdiny Ruské federace, podle kterého jednoduše Su-57 jako letoun páté generace neexistuje a ani první sériové Su-57 nejsou v konečné podobě. „Kolik let může člověk snášet stejnou šílenou lež?,“ ptá se Garnev.

Obsáhlejší článek přinesl portál Sina, který ve svém článku uvádí, že pád Su-57 ohrožuje důvěru zákazníků a potenciální obchody v hodnotě desítek miliard dolarů. Jak ale vidíme na příkladu Alžírska, zcela to neplatí.


Hromadná výroba Su-57 / Sina

Sina uvádí, že nehody potkávají všechna letadla, ale je velmi vzácné, aby se zřítil první sériově vyráběný letoun. Celý článek na webu Sina působí silně ironicky, například fotku z výroby prvního Su-57, kolem kterého se nachází několik jednoduchých montážních plošin, autor posměšně okomentoval „Hromadná výroba Su-57“.

„Nehoda [Su-57] bude mít nepochybně velmi negativní dopad na následnou hromadnou výrobu stíhaček Su-57. Podle platného plánu mělo být letadlo oficiálně dodáno během několika dalších dnů. Původně šlo o velkou radost a vlnu velké publicity, ale výskyt takové vážné nehody je bezpochyby těžkou ranou pro sebevědomí Rusů,“ píše Sina.

Jen pro zajímavost uveďme, že české vydání propagandistického ruského portálu Sputnik v polovině listopadu přišlo s článkem „‚USA budou závidět.‘ Čínská média uvedla přednosti Su-57“. V tomto článku Sputnik odkazuje právě na pochvalný článek z portálu Sina, ve kterém se uvádí, že Američané závidí vlastnosti Su-57.

Sina dále kritizoval nedostatečnou stealth Su-57 a uvedl, že ruské letectvo je zklamano z pomalého zavádění Su-57 ‒ vzhledem k rychlé rostoucímu počtu F-35 nemohou Rusové podle Číňanů očekávat, že jejich Su-35S dlouho [ve válce] odolá. Dle čínského portálu, pokud se dokončí vývoj Su-57 a dojde k modernizaci, „nemusí být dobře vylepšený Su-57 v budoucnu nutně nepoužitelný.“

Současně čínský portál varuje, že na dovývoj a nákup Su-57 nemusí stačit peníze. „Současné vojenské výdaje Ruska klesly na osmou pozici na světě, a to musí financovat obrovský jaderný arzenál i výdaje na zámořské války. Přestože je projekt Su-57 důležitý, není možné alokovat mnoho zdrojů.“

Dle mínění Číňanů klíčové pro přežití Su-57 jsou dodávky do zahraničí, ale nejdříve musí být Su-57 zaveden a úspěšně používán ruským letectvem (jak vidno na Alžírsku, nemusí). Nakupovaný počet 76 letadel má být přitom tak akorát, aby Rusové prokázali důvěru v tento projekt a uklidnili potenciální zákazníky. 

Sina také upozorňuje, že Rusko počítá s výrobou pouze deseti Su-57 ročně, což je proti počtům F-35 zanedbatelné číslo. „Jinými slovy, samotné Rusko si myslí, že současný Su-57 je nevyzrálé letadlo a počítá s malými nákupy a postupným vylepšováním.“

Zdroj: Utro, Tsargrad TV, Avia.pro, Sina, Sohu, RBC, 2, SvobodnajaPressa

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruské stíhačky Su-57 s nejnovějšími motory Izdělije 30

Minulý týden ruský výrobce Suchoj, člen Sjednocené letecké korporace (OAK), začal s leteckými testy ...

Ruský tisk: Stíhačka Su-57 je drahá a zbytečná hračka

Člen expertní rady Státní dumy pro letecký průmysl a vedoucí komise Státní dumy pro právní ...

Rusové nabízejí víceúčelové bojové letadlo Su-57E pro export

Podle magazínu IHS Janes společnost Rostec požádala ruskou vládu o vývozní povolení pro bojový ...

Ruské letectvo získá první sériovou stíhačku Su-57 „Felon“ do konce roku

Ruský náměstek ministra obrany Alexej Krivoručko po půl roce opět navštívil Komsomolský letecký ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • infi
  12:24 28.12.2019

  Cinsky letecky prumysl? Tim se mysli ta skupina lidi co jenom dokaze kopirovat zapadni a ruske stroje? Ti co museli od rusu kupovat SUcka aby se pak desitky let snazili prijit na ...Zobrazit celý příspěvek

  Cinsky letecky prumysl? Tim se mysli ta skupina lidi co jenom dokaze kopirovat zapadni a ruske stroje? Ti co museli od rusu kupovat SUcka aby se pak desitky let snazili prijit na to jak spravne okopirovat motor? Cina ma technologie jenom kvuli tomu, ze maji od koho kopirovat...tak jako se vsim.Skrýt celý příspěvek

  • Janko Paliga
   13:16 28.12.2019

   ... čas hraje ale pre nich, až tak by som ich nepodceňoval...

   ... čas hraje ale pre nich, až tak by som ich nepodceňoval...

  • Miroslav
   14:18 28.12.2019

   Čína nemá ako inak dohnať náskok konkurencie len tak, že sa snažia učiť na tom, čo vytvorili iní. Trošku nadnesene by som povedal, že keby začali dvojplošníkmi, pokračovali ...Zobrazit celý příspěvek

   Čína nemá ako inak dohnať náskok konkurencie len tak, že sa snažia učiť na tom, čo vytvorili iní. Trošku nadnesene by som povedal, že keby začali dvojplošníkmi, pokračovali vrtuľovými stíhačkami a pokračovali jednomotorovými stíhačkami ala MiG-15, tak by to pre nich nemalo zmysel. Oni potrebujú brať schody po dvoch aby sa ako tak priblížili USA, Rusku či Francúzsku.

   Čím ďalej je to ťažšie držať ten technologický krok. Kedysi sa vyrábali stíhačky skoro v každej vyspelejšej krajine, dnes tých výrobcov zrátaš na prstoch jednej ruky. A oni nielenže musia držať krok, oni musia ten náskok sťahovať.

   Veď nikto netvrdí, že čínsky letecký priemysel je na extra vysokej úrovni ale systematicky sa o to snažia. To im uprieť nemožno. Či sa im to podarí, to ukáže čas.Skrýt celý příspěvek

   • infi
    18:43 28.12.2019

    jo i ne...samozrejme vnimam silu a souhlasim s tim, ze se nejspise dozijeme toho, ze si budou cinani merit pindiky s USA, na druhou stranu se casto rika, ze cinska armada je ...Zobrazit celý příspěvek

    jo i ne...samozrejme vnimam silu a souhlasim s tim, ze se nejspise dozijeme toho, ze si budou cinani merit pindiky s USA, na druhou stranu se casto rika, ze cinska armada je "papirovy drak" ... tedy vse jen na oko a na pocet. Rychle dohnali konkurenci jen proto, ze meli od koho kopirovat, ale nastane doba, kdy budou muset neco vyvijet a tam si nemyslim, ze budou o krok napred. Ostatne dodnes neumeji poradne vyrobit ani osobni auto, ktere by konkurovalo ve vsech parametrech (hlavne bezpecnosti) tem evropskym/japonskym/americkym znackam a to i presto, ze si vse mohou okopcit z tech tovaren, co tam maji... na druhou stranu maji tam vlaky a hlavne zel.sit, po ktere se jezdi 300+ km/h a vznikli tam "Ze dne na den". Zatimco u nas potrebujeme snad 40 let abychom zvysili rychlost na 160 km/h na stavajici siti, o D1 nemluve...v tomhle jsme hrozne pozadu.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     10:03 29.12.2019

     Vzhledem k tomu, že u nás je největší problém z pozemky, a zasaženým územím.
     Tak to, aby to v totalitním státě nešlo rychleji.

     Vzhledem k tomu, že u nás je největší problém z pozemky, a zasaženým územím.
     Tak to, aby to v totalitním státě nešlo rychleji.

 • SofF
  23:01 27.12.2019

  zbytečné haló. Stroj se zřítil továrně při zátěžových testech. Ostuda by to byla kdyby to bylo krátce po předání armádě. Testovali teda důkladně a nic neodflákli. Totéž se asi ale ...Zobrazit celý příspěvek

  zbytečné haló. Stroj se zřítil továrně při zátěžových testech. Ostuda by to byla kdyby to bylo krátce po předání armádě. Testovali teda důkladně a nic neodflákli. Totéž se asi ale nedá říci o montáži. Na plánech jsou ruské projekty pěkné, jenže často naráží na velice problematickou kvalitu výroby od munice po letadla a o tom už se napsalo mnoho.
  Jinak zrovna čínani by měli mlčet a šoupat nohama po jejich peripetiích s motory a závislosti na ruských dodávkách, neb jejich kopie mají velice omezenou životnost proti ruské předloze.
  Potíží RF jsou ohromné ztráty na výrobních kapacitách, žádný stát bez války neutrpěl v době míru takové ztráty, celý výrobní řetězec se rozpadl a opatrná stabilizace začla až po roce 2000. I na ty poměry odvedli velký kus práce. Navíc se nejedná o stalinovskou direktivní ekonomiku ale víceméně se blížící západnímu modelu, tudíž nejde dělat zázraky na počkání a směrovat lidi po statisících či vykonávat na nich drakonické tresty bez kterých se budování projektů Svazu neobešlo.Skrýt celý příspěvek

  • Standa
   02:01 28.12.2019

   Bla bla bla, Čína se rozeběhla výrobou a technologiemi takovou rychlostí, že si o tom Rusko může nechat zdát. Jediná možnost Ruska v dlouhodobém horizontu je to, že se stáhne ze ...Zobrazit celý příspěvek

   Bla bla bla, Čína se rozeběhla výrobou a technologiemi takovou rychlostí, že si o tom Rusko může nechat zdát. Jediná možnost Ruska v dlouhodobém horizontu je to, že se stáhne ze současného politického kursu a začne být platným a konstruktivním hráčem na mezinárodním poli. Bohužel Rusko jen vřeští jak opice v pralese a nikdo s nimi nechce nic mít.Skrýt celý příspěvek

   • Argonaut.CZ
    08:07 28.12.2019

    A ten kurz je co? problém je, že západ a USA samostatné a silné Rusko nechtějí. Nejvřelejší vztahy Ruska a západu byly kdy? - za divokého rozkrádání a Jelcina. Životní úroveň ...Zobrazit celý příspěvek

    A ten kurz je co? problém je, že západ a USA samostatné a silné Rusko nechtějí. Nejvřelejší vztahy Ruska a západu byly kdy? - za divokého rozkrádání a Jelcina. Životní úroveň celého Ex SSSR šla brutálně do kopru, ale západ byl spokojen... Podívejte se k nám, Němci nás ještě před 75 lety chtěli totálně vyhladit a usilovně se o to snažili a jací jsou to dnes kámoši...

    Protože je Čína moc silná, hodí se na strašení právě Rusko. Ani Krym se nestal pro nic za nic, Rusové ho obsadili, až když si mysleli, že je UK a USA vyženou ze Sevastopolu, který měli pronajatý.

    Problém spousty lidí je, že na svět koukají z malého českého rybníčku a část populace má ještě mentalitu správce a část poddaných - tj. model velký zahraniční pán / vlastník nějakého zprivatizovaného podniku zde jmenuje správce, tomu řekne, co se má dělat a co si mají všichni (podaní) myslet a správce se snaží... V politice je to podobné - existují campy pro politiky, kde je v zahraničí vše naučí:), aby vztahy s danou mocností byly co nejlepší.

    Rusové a Čínani se navzájem nemají rádi, to západ je do spojenectví tlačí a dojede na to západ, pokud jej dřív nezničí masy migrantů. Rusů ubývá a už nyní Sibiř Čínani nelegálně drancují. Uvědomte si přírodní podmínky, které tam panují - roztávající věčně zmrlá půda, ani silnice tam nevydrží, velmi nízké teploty, obrovské vzdálenosti,... Kdo vydrží ty podmínky, zase jenom Rusové a možná Čínani - protože jak Francouzi (Napoleon), tak Němci (Hitler) to nedali. A abychom kritizovali my, kteří opravujeme v normálních podmínkách D1 desetiletí, to se musí každý potrhat smíchy. Takže začněme u sebe na dvorku.

    Jenže co si počne západ s Čínou, která opravdu plánuje na desetiletí? To nevím, protože početeně je to celé USA, západní Evropa a Rusko dohromady.

    https://www.novinky.cz/zahrani...

    Takže za mě mají Rusové spoustu chyb, ale kulturně a mentálně jsou nám bližší než celá Afrika a velká část Asie.Skrýt celý příspěvek

    • technik
     08:54 28.12.2019

     Souhlasim dobře napsané.

     Souhlasim dobře napsané.

    • Scotty
     09:35 28.12.2019

     Co je to za šílenej blábol? Jestli má někdo opravdu mentalitu poddaných jsou to právě různí rusofilové a slovanofilové.

     Co je to za šílenej blábol? Jestli má někdo opravdu mentalitu poddaných jsou to právě různí rusofilové a slovanofilové.

     • Argonaut.CZ
      10:55 28.12.2019

      No jakmile někdo začne pracovat s pojmy rusofil a rusofob, dostáváme se z racionální diskuze do olasti náboženských dogmat. A o dogmatech se co, nepohybuje. Takže to je jediná ...Zobrazit celý příspěvek

      No jakmile někdo začne pracovat s pojmy rusofil a rusofob, dostáváme se z racionální diskuze do olasti náboženských dogmat. A o dogmatech se co, nepohybuje. Takže to je jediná záchrana takových diskutujících:)

      K 1968 - snad si někdo nemyslí, že k obsazení ČSSR došlo bez tichého souhlasu NATO a USA? Taková koncentrace sil jistě pozornosti neunikla a bylo to dodržení rozdělení sfér vlivu v rámci WWII.

      Rusové mají vládu, která jim vyhovuje - silného prezidenta. respektuje to více jejich historickou zkušenost a z mého pohledu můžeme být rádi, že je tam pragmatický Putin.

      Můj názor je, že než začneme posuzovat jakoukouli zemi, či historickou událost, je dobré tak činit v kontextu té doby a situace.

      A jestli je Rusko nebo není zaostalé nám může být jedno, protože položme si otázku, jak skvěle pokrokoví jsme my, jak se tu staví a investuje, není žádná korupce, soudy fungují, zákony jsou jednoduché a srozumitelné, nejsou tu bezdomovci, a podobně. Až si uklidíme a budeme vzorem, můžeme kritizovat.

      Ale jak říkám, nikomu žádná dogmata neberu, pohled na svět je s pár dogmaty pro mnohé jednodušší a srozumitelnější:)Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      10:57 28.12.2019

      Argo: co máš 68 společného s NATO a USA?

      Argo: co máš 68 společného s NATO a USA?

     • Scotty
      12:57 28.12.2019

      Argonaut.CZ
      Už ten váš první příspěvek je mimo jakoukoli faktickou nebo racionální diskuzi. Navíc se zdá že jste vůbec celkem mimo.

      Argonaut.CZ
      Už ten váš první příspěvek je mimo jakoukoli faktickou nebo racionální diskuzi. Navíc se zdá že jste vůbec celkem mimo.

    • dusan
     09:38 28.12.2019

     Odporúčam trochu Sputniku ..... štátom platenej propagandy ... Tam od rána do večera "dokazujú", že Rusku všetci ubližujú ... A najnovšie Putin "prehodnotil" i napr. pakt ...Zobrazit celý příspěvek

     Odporúčam trochu Sputniku ..... štátom platenej propagandy ...

     Tam od rána do večera "dokazujú", že Rusku všetci ubližujú ...

     A najnovšie Putin "prehodnotil" i napr. pakt Molotov-Ribentrop .. v minulosti odsudzoval, dnes chváli ...

     A rok 1968 je už dlhodobo z hľadiska Ruska "jasný" ... zachránili nás od fašistov.... dokonca i veľký Putinov obhajca Zeman je "rozčúlený" .... a to je čo povedať, a Vy nám tu rozprávate báchorky, že sme "strašne zlí" na to "dobré" Rusko ....

     Však sme tu mali "reštarty" ... Obama i Clinton ... vieme ako skončili ...

     Ale zas je to v značnej miere o dnešnom zaostalom Rusku ... predsa sa tá ekonomická zaostalosť musí nejako "vysvetliť" ..... a tak sa nájdu "mraky" neprietoľov, ktorí Rusku "ubližujú" ... a preto sú i napriek obrovskému nerastnému bohatstvo na to tak bledo.

     Asi ťažko očakávať, že Putin prizná, že Rusko je zaostalá diktatúra, kde sa rozkrádajú miliardy a preto sú tam kde sú .... ďaleko za nami ....Skrýt celý příspěvek

    • skelet
     09:53 28.12.2019

     Argonaut: promiň, ale to je blábol dne. ČLR se řídí strategií, kterou vymyslel Teng Siao-pching, tedy ukazovat sílu až když si bude jistá, že ze střetu vyjde vítězně. ČLR ...Zobrazit celý příspěvek

     Argonaut: promiň, ale to je blábol dne. ČLR se řídí strategií, kterou vymyslel Teng Siao-pching, tedy ukazovat sílu až když si bude jistá, že ze střetu vyjde vítězně. ČLR potřebuje Rusko kvůli dodávkám surovin a technologií, ale to je tak vše. Až si je bude schopna zabezpečit jiným způsobem, tak se na Rusko vykašle a udělá si to po svém. A ta doba se blíží, stran technologií ČLR dohání Rusko neuvěřitelným tempem.
     USA nějaké Rusko už v podstatě nezajímá, protože se začínají soustředit na ČLR. Rusko je od toho záměru jen zdržuje. Proto americká administrativa (Obamova i Trumpova) upozorňuje evropské spojence, že by bylo fajn, kdyby taky začali pro svou obranu něco dělat.Skrýt celý příspěvek

     • Clavo
      11:09 28.12.2019

      "Až si je bude schopna zabezpečit jiným způsobem, tak se na Rusko vykašlem" trosku vysvetli ako zabezpečí odkiaľ vystrelí sa do kozmu alebo skúsiš nejaké iné scifi.

      "Až si je bude schopna zabezpečit jiným způsobem, tak se na Rusko vykašlem" trosku vysvetli ako zabezpečí odkiaľ vystrelí sa do kozmu alebo skúsiš nejaké iné scifi.

     • skelet
      11:15 28.12.2019

      do kosmu? o čem mluvíš?
      Já se bavím o surovinách a technologiích. A v tomto ČLR Rusko těží jak Rusové Sibiř.

      do kosmu? o čem mluvíš?
      Já se bavím o surovinách a technologiích. A v tomto ČLR Rusko těží jak Rusové Sibiř.

     • gangut
      11:38 28.12.2019

      Čína potrebuje Rusko ako spojenca. Ako protiváhu vplyvu USA. Čínania si velmi dobre uvedomujú, že v prípade, že by sa v Rusku zmenil režim, prípadne že by sa Rusko rozpadlo, tak ...Zobrazit celý příspěvek

      Čína potrebuje Rusko ako spojenca. Ako protiváhu vplyvu USA. Čínania si velmi dobre uvedomujú, že v prípade, že by sa v Rusku zmenil režim, prípadne že by sa Rusko rozpadlo, tak bude čeliť USA a ich satelitom sama.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      12:08 28.12.2019

      Rusko potřebuje víc Čínu, než Čína Rusko

      Rusko potřebuje víc Čínu, než Čína Rusko

    • moky
     11:35 28.12.2019

     To musíš mít fakt v palici nasráno.Házet nás mentálně na ůroveň Rusáků..Né že by to tady byl nějakej zázrak,ale Rusko kde Stalin veškerou inteligenci vymlátil na x generací..Chtělo ...Zobrazit celý příspěvek

     To musíš mít fakt v palici nasráno.Házet nás mentálně na ůroveň Rusáků..Né že by to tady byl nějakej zázrak,ale Rusko kde Stalin veškerou inteligenci vymlátil na x generací..Chtělo by to vytáhnout hlavu s pr...a občas tam zajet..Pak můžeš srovnávat.Skrýt celý příspěvek

     • stepan
      13:47 28.12.2019

      Nechci tady obhajovat Stalina a jeho praktiky, ale znas-li historii, tak vis, ze nejvetsiho technologickeho rozmachu Ruska, potazmo SSSR, doslo ke konci vlady Stalina a kratce po ...Zobrazit celý příspěvek

      Nechci tady obhajovat Stalina a jeho praktiky, ale znas-li historii, tak vis, ze nejvetsiho technologickeho rozmachu Ruska, potazmo SSSR, doslo ke konci vlady Stalina a kratce po jeho smrti (atomove a kosmicke technologie, kde si dovolim tvrdit, ze o par let predbehli Zapad - nicmene tento stav netrval dlouho).

      Po nastupu "liberalnich" diktatoru typu Chruscov apod. doslo k postupnemu technologickemu upadku SSSR.

      Obrovsky technologicky rozkvet zazilo i Nemecko, a to za Adolfa Hitlera... A tezi z toho dodnes.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      15:34 28.12.2019

      ehm.. Německo bylo technologickou velmocí i před Hitlerem

      ehm.. Německo bylo technologickou velmocí i před Hitlerem

     • dusan
      20:23 28.12.2019

      stepan Nemecko bolo vyspelé už pred Hitlerom ... vieme ako bolo "vyspelé" po ňom : ) ZSSR modernizoval NAPRIEK Stalinovi ... nie vďaka nemu. Za jeho vlády skončili tisíce vedcov ...Zobrazit celý příspěvek

      stepan

      Nemecko bolo vyspelé už pred Hitlerom ... vieme ako bolo "vyspelé" po ňom : )

      ZSSR modernizoval NAPRIEK Stalinovi ... nie vďaka nemu. Za jeho vlády skončili tisíce vedcov a technikov po gulagoch ... v lepšom prípade. Naozaj "pokrok", že im tam umožnil pracovať ďalej.

      ZSSR bolo zaostalé a ostalo zaostalé počas celej stalinovej vlády. To, že v niektorých sektoroch dobehlo svet na tom nemení nič. A to nespomínam "detail" miliónov mŕtvych, ktorých zabil priamo či nepriamo .....Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      13:20 29.12.2019

      Stejně jako nastartovali Ruskou ekonomiku patenty ze západu co dostali během WW2, stejně tak nakopli i jiné státy třeba J.Koreu, Japonsko, atd. Dnes je příkladem takového ...Zobrazit celý příspěvek

      Stejně jako nastartovali Ruskou ekonomiku patenty ze západu co dostali během WW2, stejně tak nakopli i jiné státy třeba J.Koreu, Japonsko, atd. Dnes je příkladem takového nastartování Čína.
      SSSR, stejně jako dnešní Rusko svými činy poslal do izolace sám sebe. Ale jasně můžou za to ostatní jak jinak ¨:)))Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     12:51 28.12.2019

     Za Jelcina nebyly nejvřelejší vztahy kvůli rozkrádání, ale kvůli naději že Rusko přestane být totalitním a agresivním státem. Já jen doufám, že na západě už konečně uvěří, že nám ...Zobrazit celý příspěvek

     Za Jelcina nebyly nejvřelejší vztahy kvůli rozkrádání, ale kvůli naději že Rusko přestane být totalitním a agresivním státem. Já jen doufám, že na západě už konečně uvěří, že nám Rusové mentálně a kulturně blízcí nejsou a že nejsme "ten východ".Skrýt celý příspěvek

   • technik
    08:51 28.12.2019

    Čína rozjela výrobu takovou rychlostí že si Evropa z 90% může nechat zdát, by bylo vhodné taky doplnit. A není to ale zásluha činy ale hamižnost západních podniku vydělávat velké ...Zobrazit celý příspěvek

    Čína rozjela výrobu takovou rychlostí že si Evropa z 90% může nechat zdát, by bylo vhodné taky doplnit. A není to ale zásluha činy ale hamižnost západních podniku vydělávat velké peníze proto presunuli výrobní kapacity a know how do Číny. Jinak mě moc nenapadá vyspělé čínské technologie které by měli ze své hlavy a nebyly by okopírované. Myslíte konstruktivní hráč jako velká Británie? Nechat se vydírat eurospolecenstvim? Nechat si diktovat, přijít o měnu? Nemyslíte že zrovna o tenhle kurz nemají zájem? Co udělá USA když rus si bude hrát na hodnyho? Přiblíží se blíž k Rusku nebo zruší svoje základny v Evropě? Na to mi prosím odpovězte.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     09:31 29.12.2019

     "Co udělá USA když rus si bude hrát na hodnyho? Přiblíží se blíž k Rusku nebo zruší svoje základny v Evropě? Na to mi prosím odpovězte." Na to nám snad odpovídá historie před ...Zobrazit celý příspěvek

     "Co udělá USA když rus si bude hrát na hodnyho? Přiblíží se blíž k Rusku nebo zruší svoje základny v Evropě? Na to mi prosím odpovězte."

     Na to nám snad odpovídá historie před válkou na Ukrajině!
     USA svoji přítomnost v Evropě oslabovalo.Skrýt celý příspěvek

   • balm
    11:29 28.12.2019

    Ani bych neřekl a jako příklad jsem uváděl (viz. níže reakce na Satai) titanových slitin, tolik potřebných v leteckém průmyslu. V podstatě o základní materiál, nezbytný pro další ...Zobrazit celý příspěvek

    Ani bych neřekl a jako příklad jsem uváděl (viz. níže reakce na Satai) titanových slitin, tolik potřebných v leteckém průmyslu. V podstatě o základní materiál, nezbytný pro další výrobu a opracování.

    Podaří-li se sehnat žádané slitiny titanu v základním provedení (např.: ignoty či odlitky), při návratu se zastaví v Německu a ve Francii, kde musí nakoupit stroje pro další zpracování. Druhá skupina nákupčích vyhledává obráběcí stoje a další nástroje, které dokáží materiál opracovat. Prozatím nejsou schopni zajistit si vlastní výrobu strojů a nástrojů pro vrtání složitých (vrstvených) materiálů např.: kovovo-keramických kompozitů, pro které musí do Itálie a vrtáky se nakupují v Lucembursku.

    Většina představ o pokročilosti a zvládnutí technologií se projeví pod metalurgickými mikroskopy. Dopad reality bývá drtivý. Nejde jen o kovové příze, matrice, ale také o polovodiče a další klíčové technologie. Whiskering, čistota a stálost materiálových struktur patří mezi hlavní nedostatky. Bohužel, dosti podstatné nedostatky.

    Jsou rozjetí s výkonnou ekonomikou, ale technologie nezvládají. Ještě ne.Skrýt celý příspěvek

   • krllo
    15:13 28.12.2019

    Jak by ten kurz měl vypadat ? Pozvat USA k ochraně sveho přírodního bohatství.

    Jak by ten kurz měl vypadat ? Pozvat USA k ochraně sveho přírodního bohatství.

 • kosa2668
  22:00 27.12.2019

  Čína má pravdu ale aby oni mohli kritizovať?? Od hocikoho iného by som to bral ale od Číny?? Veď aj ich J-20 a J-31 lieta na ruskych AL-31 ich lietadla su kopie ruských Ich ...Zobrazit celý příspěvek

  Čína má pravdu ale aby oni mohli kritizovať??
  Od hocikoho iného by som to bral ale od Číny??
  Veď aj ich J-20 a J-31 lieta na ruskych AL-31
  ich lietadla su kopie ruských
  Ich tanky su kopie ruskych a este im na biatlone aj uleti pojazdove kolo
  Ináč už sa vie prečo padla ta 57-mička???Skrýt celý příspěvek

 • Storm
  21:52 27.12.2019

  Docela zajímavá infrmace o té převrácene ponorce... Máte o tomto incidentu nějaké bližší info? Naproti tomu informace o požáru strojovny jejich letadlové lodi o rozsahu 600m^2 ...Zobrazit celý příspěvek

  Docela zajímavá infrmace o té převrácene ponorce... Máte o tomto incidentu nějaké bližší info?

  Naproti tomu informace o požáru strojovny jejich letadlové lodi o rozsahu 600m^2 se podle mě dost přeceňuje... Jak se totiž ukázalo, žadný důležitý systém lodi včetně pohonu nebyl zasažen... Hlavně protože oba vlečné čluny, co tu jejich loďku s dvěma letadlama na palubě škubou na laňe do války a z války zrovna během požáru kotvily na opačné straně přístavu...Skrýt celý příspěvek

 • strikehawk
  21:45 27.12.2019

  Jakmile bude Su-57 uvolněn pro export, objednávky se jen pohrnou......jiný stíhač této kategorie a schopnostmi na trhu proste není. Američané podobný typ nemají a dalších patnáct ...Zobrazit celý příspěvek

  Jakmile bude Su-57 uvolněn pro export, objednávky se jen pohrnou......jiný stíhač této kategorie a schopnostmi na trhu proste není. Američané podobný typ nemají a dalších patnáct let mít nebudou, o Airbusu, Britech a Japoncich to platí jakbysmet...... zbytek nestojí za řec (Turecko, Korea) vyjma Činy, která má zatím jenom jednoho zákazníka pro svůj jednomotorovy stihac kategorie F16 a ten striktně vyžaduje ruské motory (Pákistán)
  Obecně se vůbec nedá říci ze by v aerokosmickych technologiích byli Číňani na stejně úrovni s Ruskem a klidně se Rase, Standablabole, Miroslave, PavoleR a ostatní třeba poserte proste to tak je. Stále čerpají zkušenosti a know-how od nich.

  Indie, Vietnam, Írán, Alžírsko, Turecko, Indonésie, a par dalších patří mezi téměř jistě zákazníky. Čína tak 70/30 nepředpokládám ze by odolali touze prostudovat nejnovější technologické inovace přestože koupi hodně redukovanou exportní verzi.Skrýt celý příspěvek

  • logik
   21:56 27.12.2019

   Čím se Su-57 tak liší např. od od F-15 Silent Eagle (upgradovaný do verze X)? A jaká je výhoda Su-57 oproti např. nejnovější verzi Rafalle či EFT? Jasně, stealth oproti nim bude ...Zobrazit celý příspěvek

   Čím se Su-57 tak liší např. od od F-15 Silent Eagle (upgradovaný do verze X)?

   A jaká je výhoda Su-57 oproti např. nejnovější verzi Rafalle či EFT? Jasně, stealth oproti nim bude mít o něco lepší - ale tedy je stealth takový gamechanger? Pak F-35 je zas někde jinde. Anebo není?Skrýt celý příspěvek

  • Storm
   22:01 27.12.2019

   No to je výtvor No to je výtvor... Vlhky sen Rusofila... Ano žádny takový stíhač páte generace, pardón, zmezek páté generace, jako su57 se ještě nepodařilo nikomu vyprodukovat... V ...Zobrazit celý příspěvek

   No to je výtvor No to je výtvor... Vlhky sen Rusofila... Ano žádny takový stíhač páte generace, pardón, zmezek páté generace, jako su57 se ještě nepodařilo nikomu vyprodukovat... V civilizovanem světě by totiž pád prvního sériového kusu docela jistě znamenal vážné komplikace programu, ohrožení objednávek a vlastně i keho možné zrušení... Tam za kopcem v zemi kde kotví ponorky věži dolů to tak není, výrobek je totiž určen zákazníkům, kterym se dá politicky vnutit...Skrýt celý příspěvek

   • technik
    09:07 28.12.2019

    Neumíš reagovat slušně a věcně jako třeba logig? Každý kdo zde obhajuje svůj kladný názor na ruskou techniku musí být označen za rusofila? V civilizovaném světě pád prvního ...Zobrazit celý příspěvek

    Neumíš reagovat slušně a věcně jako třeba logig? Každý kdo zde obhajuje svůj kladný názor na ruskou techniku musí být označen za rusofila? V civilizovaném světě pád prvního sériového letounu vůbec nic neznamená, v civilizovaném světě je průser když padá MAX letoun vyrobeny ve stovkách kusech ohrožující bezpečnost stovek lidí a zatajovali se výrobní vady, to je průser. Kdo si bude chtít koupit Su-57 tak si ho koupí a tato nehoda na to nebude mít vliv a to z jednoho prostého důvodu, zatím nic lepšího na trhu není a pokud to bude stát se kterým USA nesouhlasí k prodeji tak nic jiného než Su-57 si koupit nemohou protože i v ostatních letounech ne jen F35 jsou americké technologie a USA má jako dodavatel technologií právo veta, takže nic než su57 koupit opravdu nemůžou.Skrýt celý příspěvek

    • Storm
     11:13 28.12.2019

     K MAXu... Vyrobených ve stovkách kusů ( tvá slova ) a kolik jich spadlo dva?

     K MAXu... Vyrobených ve stovkách kusů ( tvá slova ) a kolik jich spadlo dva?

     • gangut
      11:47 28.12.2019

      Nejde o to kolko ich spadlo, ale prečo. To lietadlo má fatálnu výrobnú chybu. Ďalšia vec, keď havaruje vojenské lietadlo, čo sa stane? Lietadlo sa uzemní, vec sa vyšetrí, spravia ...Zobrazit celý příspěvek

      Nejde o to kolko ich spadlo, ale prečo. To lietadlo má fatálnu výrobnú chybu. Ďalšia vec, keď havaruje vojenské lietadlo, čo sa stane? Lietadlo sa uzemní, vec sa vyšetrí, spravia sa opatrenia. V podstate sa nič nedeje. V prípade dopravného lietadla sú to miliardové straty. Letecké spoločnosti musia nahradiť kapacity, musia platiť poistenie, údržbu... Keď armáda odstaví mašinu z technických príčin ani o tom neviete. Keď Smartwings nechá z technických príčin cesťákov niekde v Egypte, tak je hneď haló a to potom vidíte ako pracuje logistika...Skrýt celý příspěvek

     • technik
      15:12 28.12.2019

      a kolik bylo mrtvých? Kolik testovacích hodin, kolik inženýrů, kolik peněz stál vylepšený MAX? Přitom je to blbá 737 ve čtvrté generaci, kdežto su57 je zhola nový letoun. Jak je na ...Zobrazit celý příspěvek

      a kolik bylo mrtvých? Kolik testovacích hodin, kolik inženýrů, kolik peněz stál vylepšený MAX? Přitom je to blbá 737 ve čtvrté generaci, kdežto su57 je zhola nový letoun. Jak je na tom předchozí generace 737 NG ? Tak že FAA vydala varování ohledně praskajících nosníků mezi trupem a křídlem, už jen malinko chybí aby celý Boeing si šáhl na finanční dno.
      A v neposlední řadě, kolik z těch stovek MAX dnes lítá? Žádný kromě technických přeletů, takže se příště rozmysli až budeš brblat něco o tom kdo vyrábí sráč. Možná kdyby v tom letadle byla tvá rodina mluvil by si jinak a neobhajoval nenažraný Boeing.Skrýt celý příspěvek

     • otecko
      17:01 28.12.2019

      Ty voe, to máte ale kachní žaludek, 400 mrtvých kvůli tutlané chybě, o které více než rok výrobce věděl a nechtěl řešit, aby nepřišel o rozjednané kšefty! Tak jestli toto ...Zobrazit celý příspěvek

      Ty voe, to máte ale kachní žaludek, 400 mrtvých kvůli tutlané chybě, o které více než rok výrobce věděl a nechtěl řešit, aby nepřišel o rozjednané kšefty! Tak jestli toto chcete vy a další obhajovat, tak jste v té americké/zápaďácké prdeli zaražení až po paty! Zkuste to říct tomu slovenskému poslanci, který přišel ve vteřině o manželku a dvě děti, tutu svou hnusárnu do očí, frajere!Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      09:13 29.12.2019

      Otecko: Tohle je taky krapet zjednodušený pohled na věc. Chyba tam byla(je), ale ta chyba nebyla jedinou příčinou. Jinak by spadl každý MAX kde se vyskytla, a to se nestalo. To je ...Zobrazit celý příspěvek

      Otecko: Tohle je taky krapet zjednodušený pohled na věc.
      Chyba tam byla(je), ale ta chyba nebyla jedinou příčinou. Jinak by spadl každý MAX kde se vyskytla, a to se nestalo. To je ve skutečnosti ten důvod proč to trvalo tak dlouho.
      Takže sice umřeli lidí, ale to tak v letectví bývá, ale zase se jich tisíce zachránily v těch dalších letech. Ale to už vy nevidíte.Skrýt celý příspěvek

     • Storm
      17:20 29.12.2019

      Gangut: Nejde o to kolko ich spadlo, ale prečo. To lietadlo má fatálnu výrobnú chybu. Reakce: To letadlo se myslím stále vyrábí ne? A to i přes uzemění flotily stávajících, takže ...Zobrazit celý příspěvek

      Gangut:
      Nejde o to kolko ich spadlo, ale prečo. To lietadlo má fatálnu výrobnú chybu.
      Reakce:
      To letadlo se myslím stále vyrábí ne? A to i přes uzemění flotily stávajících, takže to fatální výrobní vada asi nebude...

      Navíc, neohlásil teď někdy Boeing zletuschopnění uzeměných kusů?

      Techiku:
      Boeing 737 je jedením z nejrozšířenějších dopravní letadel na světě a i jedním z nejbezpečnějších... O tom si Suchoj, může nechat zdát... Až si něco přečteš o MCAS a proč v tom letadle byl a ve kterých, tak se začnem spolu bavit na úrovni a nebudem hodnotit celou flotilu letadel ;) Vlastě cela flotila sériových letadel Su57 je teď hezky rozložena pravděpodobně v jednom střeženém hangáru na zemi, tak aby trosky jednotlivých systémů odpovídaly jejich původní pozici v letounu...

      Otecko:
      Otázka je jestli nemáte kachní žaludek spíše vy... Hodnotit toto od stolu kdesi v paneláku frajere... Protože pokud já vím tak ona to úplně taková chyba boeingu zase zcela nebyla... Zvláštěpak u nízkonákladovky Lion Air to nebyla dokonce jen souhra chyby systému MCAS a chyby pilotů, ale jak jsem se dočetl i diletantství aerolinky, kdy to letadlo málem havarovalo už během předcházejícího letu, kvůli špatnému senzoru AoA ( ze kterého bere údaje systém MCAS ), který jestli si dobře pamatuju měnili už před tím předešlým letem a který ukazoval i během toho tragického letu o 21° jiný údaj než měl, takže ho po té předešlé události buď nevyměnili vůbec, nebo vyměnili za špatný...
      Závěrečnou zprávu jsem neviděl, tak teď budu sahat do paměti jen jak jsem to kdysi četl, proto omluv frajere pokud se pletu... Ale během toho prvního letu LionAir, vypnuli napájení ovládání stablizátoru a doletěli to s manuálním vyvažováním až do cílově destinace ( ponechme to, že měli přistát na nejbližším letišti stranou ), jestli ho odpojili na panelu jističů nahoře na stropě kokpitu za OH panelem, nebo na to je v 737 spínač nevím... Nejsem pilot boeingu... U toho tragického letu jsem nedohledal jestli automatické vyvažování také odpojili, ale za to mi uvízlo v paměti, že se piloti nějakou dobu s sutopilotem, přes kterého ovládá systém MCAS vyvážení letadla kvůli větším motorům na delších závěsech, přetahovali... A protože autopilot ovládá natáčení celého stabilizátoru a pilot přes knipl jen kormidla na jejím konci, tak pilot tahá za kratší konec lana, neb plocha celého stabilizátoru je mnohem větší než plocha ovládaná pilotem... Takže pokud systém MCAS na základě údaje z chybného senzoru vyvažuje letadlo těžký na čumák, tak se piloti bez jeho odpojení pravděpodobně neobejdou...

      O druhé nehodě toho moc nevím...

      Jestli si Otěcko myslíš že něco podobného, co se dělo v Boeingu se v žádné jiné fabrice na letadla neděje, tak ti to ze srdce přeju... Alespoň budeš lítat na dovču s větším klidem... Já si ale narozdíl od tebe počkám jak se k tomu postaví odpovědné orgány a nebudu nikoho soudit dopředu... Situaci kolem nesleduju tak mi třeba i vyvrcholení toho lynče na boeing uniklo nebo unikne... Rád bych ti frajera ale naznačil, že já jsem tady ten ruský krám s B737Max srovnávat nechtěl a první nezmínil a taky rozhodně neobhajuju boeing za jejich postup, ale uvědom si, že v letectví se nehody stávají a často není na vině jedna chyba, ale řetězení více chyb a závad a vina nebývá vždy jednoznačná...

      Všech objetí je mi nesmírně líto včetně manželky i dětí pana politika, nedovedu si představit tu bolest co pozůstalí musí cíti... Do očí mu klidně vyjádřím upřimnou soustrast...

      My tady ale Otěcko frajere diskutujeme obecně k tématu, v tomto případě už ale zase tak moc né že?... A bylo by hezké a etické nedělat z toho tady osobní záležitost... A čkověk co tady do toho tahá pozůstalé tragických nehod je morální prase...Skrýt celý příspěvek

     • gangut
      17:43 29.12.2019

      Storm Tak Boeing už zastavuje výrobu, pretože ich nemá kde skladovať, ono zastaviť taký výrobný proces s x-subdodávateľmi a zmluvnými vzťahmi a desiatkami tisíc zainteresovaných ...Zobrazit celý příspěvek

      Storm
      Tak Boeing už zastavuje výrobu, pretože ich nemá kde skladovať, ono zastaviť taký výrobný proces s x-subdodávateľmi a zmluvnými vzťahmi a desiatkami tisíc zainteresovaných osob nie je len tak.
      A až budete letecký technik s 25-rokmi praxe a s licenciou aj na tú B737 tak sa možeme začať baviť na úrovni... :-BSkrýt celý příspěvek

     • Storm
      18:14 29.12.2019

      Jo Gangute gratuluji... A Su57 létá rychlostí po rusku Mach 2,5... to už jsem taky četl...

      Jo Gangute gratuluji... A Su57 létá rychlostí po rusku Mach 2,5... to už jsem taky četl...

     • gangut
      19:09 29.12.2019

      Storme ďakujem. Neviem kolko lieta po rusku, ale podľa ruských zdrojov a aj na ruskej wiki je max. rýchlosť na úrovni 2,45M a v supercruise 2M.

      Storme ďakujem. Neviem kolko lieta po rusku, ale podľa ruských zdrojov a aj na ruskej wiki je max. rýchlosť na úrovni 2,45M a v supercruise 2M.

     • Jirosi
      20:43 29.12.2019

      Pokud by jim to svištělo ze starými motory 2M v SC, tak nepotřebují nové..

      Pokud by jim to svištělo ze starými motory 2M v SC, tak nepotřebují nové..

  • skelet
   22:26 27.12.2019

   no právě největším konkurentem v brzké době bude právě ČLR. má celou plejádu stíhačů na export - JH-17, J-10 , J-11, J-16, J-20 a FC-31. A co víc, na rozdíl od Ruska nemá problém ...Zobrazit celý příspěvek

   no právě největším konkurentem v brzké době bude právě ČLR.
   má celou plejádu stíhačů na export - JH-17, J-10 , J-11, J-16, J-20 a FC-31.
   A co víc, na rozdíl od Ruska nemá problém na tyto nákupy dávat úvěry, neb ČLR má peníze. Hodně peněz. A Rusko jim nahrává do karet svou nabubřelostí.Skrýt celý příspěvek

   • dexnom
    00:29 28.12.2019

    Jak bylo již mnohokráte řečeno, lítá to na ruských motorech protože jejich kopie nic nevydrží. Vývoj nových motorů roky stojí na stále stejném problému. Životnost. A tak už vidím, ...Zobrazit celý příspěvek

    Jak bylo již mnohokráte řečeno, lítá to na ruských motorech protože jejich kopie nic nevydrží. Vývoj nových motorů roky stojí na stále stejném problému. Životnost. A tak už vidím, jak všichni kupují čínu, aby pak svorně stáli v předklonu před Kremlem a žebrali u Vladimíra, alespoň těch pár použitých kousků by jim neprodali. Klidně za cenu nových :DSkrýt celý příspěvek

  • StandaBlabol
   22:39 27.12.2019

   "Jakmile bude Su-57 uvolněn pro export". Tak tohle je vtip roku:) RUsové nabízejí Su-57 už nějakou dobu jako o život. Indii, Turecku, Alžíru a já nevím komu ještě. Jen nikdo ...Zobrazit celý příspěvek

   "Jakmile bude Su-57 uvolněn pro export". Tak tohle je vtip roku:) RUsové nabízejí Su-57 už nějakou dobu jako o život. Indii, Turecku, Alžíru a já nevím komu ještě. Jen nikdo nechce letadlo, které se ještě sériově nevyrábí, vývoj není dokončen (motory) a o jeho kvalitách se spekuluje (Indie zpochybnila stealth, motory i radary...).

   ...nedá říci ze by v aerokosmickych technologiích byli Číňani na stejně úrovni s Ruskem a klidně se ... třeba poserte proste to tak je...

   V motorech a asi ji jiných oblastech jsou pozadu. Někde už jsou vepředu - na rozdíl od Rusů mají třeba AESA radary. Ale hlavně mají dostatečně silnou ekonomiku a velkou armádu, aby mohli nové typy vyvíjet jen pro sebe a nebyli závislí na exportu. Rusové jsou se svojí potřebou být ve všem samostatní odsouzení k tomu, vyvíjet spousty typů, které pak zavedou v pár kusech - viz. námořní Su-33 a Mig-29K, AWACSy, atd. Mig-35 objednaný v 6ti kusech... To je ekonomická sebevražda. Navíc, na rozdíl od Číny, nemají ani dost lidí, aby všechny ty projekty zvládli. Stačí se podívat, jak se jim vleče vývoj transportních letadel, když po Krymu museli nahradit Antonovy domácími typy. Prostě nezvládají pracovat zároveň na Il-112, Il-114, modernizovaných verzích Il-76, náhradě An-124 a já nevím na čem všem ještě.Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
   13:58 28.12.2019

   "Obecně se vůbec nedá říci ze by v aerokosmickych technologiích byli Číňani na stejně úrovni s Ruskem a klidně se Rase, Standablabole, Miroslave, PavoleR a ostatní třeba poserte ...Zobrazit celý příspěvek

   "Obecně se vůbec nedá říci ze by v aerokosmickych technologiích byli Číňani na stejně úrovni s Ruskem a klidně se Rase, Standablabole, Miroslave, PavoleR a ostatní třeba poserte proste to tak je."
   ...prosil bych taky o zařazení do tohoto seznamu...
   ..zrovna včera startovala Čína s Chang Zheng 5... mimochodem, už dostali Rusáci nahoru Nauku, nebo s ní prohnaně čekají na vlastní orbitální stanici (jak jsem se tu kdysi k popukání dočetl)?Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  21:18 27.12.2019

  Vôbec nie sú dôležité "detaily" či Číňania konkrétne kritizujú ... podstatné je to, že im to diktatúra povolila, resp. prikázala. Zdá sa, že po dodávkach Su-35 s S-400 už Čína ...Zobrazit celý příspěvek

  Vôbec nie sú dôležité "detaily" či Číňania konkrétne kritizujú ... podstatné je to, že im to diktatúra povolila, resp. prikázala.

  Zdá sa, že po dodávkach Su-35 s S-400 už Čína usúdila, že až tak veľmi to Rusko nepotrebuje, resp. menej ako podporu svojich produktov na úkor tých ruských.

  Zas povedzme si otvorene, ani Čína, napriek pokroku, nie je takým "majstrom sveta" aby sa mohla vysmievať v leteckom priemysle Rusku ....

  Čína sú síce v poslednom čase veľkí kamaráti ... ale čisto pragmatickí. Rusi potrebujú toho "slona čo dupoce" a oni sa chcú veľmi priživiť na čínskom raste, kde sú síce malým "mravčekom", ale stále sa tvária, že tvoria z Čínou priam vyrovnanú dvojicu.

  Preto to "ochladenie" prekvapí tak akurát naivných rusofilov. Rátam, že to zachvíľu "vyprchá" a za pár dní sa budú znovu spoločne tľapkať po ramenách, ale to bude len divadlo, Čína pomaly robí z Ruska svoju figúrku na šachovnici. Je len zvláštne, že sa Rusi a ich naivní obdivovatelia u nás nepozrú na mapu a neprídu na to, že Sibír môže byť pre Rusko za pár rokov, desaťročí odpísané v rámci "krymského scenár" ... kde Číňania neprotestovali nie preto, že chceli podporiť Rusko, ale do budúcnosti seba ... však precedens máme ... a priamo v rámci Ruska ....

  Z tohto pohľadu je Rusko v dlhodobom horizonte naším spojencom ... otázka je len či im to dôjde pred anexiou Sibíre, či až po nej ....Skrýt celý příspěvek

  • PetrTechnik
   21:54 27.12.2019

   S tím bych souhlasil a jen bych doplnil, že Západ svojí politikou Rusko do náručí Číny nahání. Pokud se Číně povede připravit Rusko o jeho východní část, plnou nerostných surovin, ...Zobrazit celý příspěvek

   S tím bych souhlasil a jen bych doplnil, že Západ svojí politikou Rusko do náručí Číny nahání. Pokud se Číně povede připravit Rusko o jeho východní část, plnou nerostných surovin, bude poměrně rychle schopná vybudovat kvantitativně největší vojenskou sílu na světě a to na takové kvalitativní úrovni, že modernější ,ale početně slabší Západ nebude schopen jí odolat.Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  20:20 27.12.2019

  Ruský vojenský letecký průmysl jde ke dnu. Přestávají být konkurenceschopní a domácí trh je příliš malý na to, aby je uživil. Poslední opravdový exportní trhák byl Su-30, ale ten ...Zobrazit celý příspěvek

  Ruský vojenský letecký průmysl jde ke dnu. Přestávají být konkurenceschopní a domácí trh je příliš malý na to, aby je uživil. Poslední opravdový exportní trhák byl Su-30, ale ten už zastarává.
  Z novějších letadel se neprosadilo žádné:
  Su-34: nic.
  Su-35: Čínani koupili pár kusů aby si ho omrkli, výrobce těch 24 kusů ani prodat nechtěl, trval na 48ti, donutila jej ruská vláda. Prodej do Indonésie se dodnes neuskutečnil. Ti nakonec budou kupovat F-16. Původně exportní projekt tak zachraňují nákupy ruského letectva.
  Su-57: Na ten Alžír nevěřím ani náhodou. Nedává smysl nakupovat v takhle malých počtech tři typy s podobným určením. Vyšumí to do ztracena, respektive přikoupí asi jen Su-30, které už mají. Mimochodem, potvrzené zprávy o nákupu Su-34 Alžírem se objevují už dva roky a nikdy z toho nic nebylo.
  Mig-29/35 největší propadák. I ten Alžír jim je vrátil. Nějaké udali do Egypta jen proto, že to platí Saudská Arábie. Ta si chce Rusy naklonit, ale sama jejich letadla nechce, tak je zaplatila a nacpala Egyptu. Danajský dar... Nakonec vydělávají na tom, že obdarovávají země starými Mig-29 a rýžují na repasích a opravách (Srbsko, Mongolsko, atd...)Skrýt celý příspěvek

  • Sanyo
   23:01 27.12.2019

   Ty Migy 35 mě docela zajímají. Nebyl by nějaký zdroj v čem přesně pohořely?

   Ty Migy 35 mě docela zajímají. Nebyl by nějaký zdroj v čem přesně pohořely?

   • StandaBlabol
    18:09 29.12.2019

    Alžír koupil v roce 2007 34 nových Mig-29 SMT/UB. V roce 2008 vrátil prvních 15 dodaných kusů a odmítl převzít ty ostatní. Problémy byly s kvalitou výroby, detaily nevím. A určitě ...Zobrazit celý příspěvek

    Alžír koupil v roce 2007 34 nových Mig-29 SMT/UB. V roce 2008 vrátil prvních 15 dodaných kusů a odmítl převzít ty ostatní. Problémy byly s kvalitou výroby, detaily nevím. A určitě nešlo o politiku ani o to, že by neměli peníze. Protože následně místo nich nakoupili Su-30.

    Rusko pak ty Migy zařadilo do své výzbroje a tuším, že je používají v Arménii.Skrýt celý příspěvek

 • pks_
  20:09 27.12.2019

  Zdá se, že někdo (v ruských tajných službách) propadl panice a spustil předem připravené scénáře informační války "pro případ velkého průseru". Podle toho, že informace o ...Zobrazit celý příspěvek

  Zdá se, že někdo (v ruských tajných službách) propadl panice a spustil předem připravené scénáře informační války "pro případ velkého průseru".

  Podle toho, že informace o kontraktu Alžírska pochází z jediného zdroje jde nejspíše o hoax (https://www.aktualnikonflikty.... Zpráva v Čínském tisku má také rukopis ruských trolů, kteří raději publikují k Rusku nenávistné (zjevně nepravdivé) informace - aby "posílili přirozenou imunitu" a přinutili "vrozené rusofily" k obranné reakci, která je potom mnohokrát silnější.

  Co asi udělá Putin, když si v tisku přečte, že Rusko nemá na vývoj Su-57? Možná vyhodí nějakého hlavouna, ale hlavně přiklepne další peníze.

  Donaldovy sankce na North stream 2 jsou samozřejmě průser a zpoždění dokončení aspoň o 1/2 roku - jediné štěstí je, že se stihla dořešit dohoda s Ukrajinou.Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  19:41 27.12.2019

  To su take "vlhke sny" o nedostatku financii na zbrojenie v Rusku. Kolko sa toho tu popisalo, skoro v každom članku o čomkolvek. Fakt je ten, že nielen EU, Česko a Slovensko ...Zobrazit celý příspěvek

  To su take "vlhke sny" o nedostatku financii na zbrojenie v Rusku. Kolko sa toho tu popisalo, skoro v každom članku o čomkolvek. Fakt je ten, že nielen EU, Česko a Slovensko prispieva Rusom na zbrojenie ale aj Čina. Treba taktom koncom roka pozdravit novy zdroj financii: novootvorenu Silu Sibiri.
  Bude dobre si prečitat americky članok, ktory realne hodnoti naklady na ozbrojene sily v Rusku a dochadza zaujimavemu vysledku. Podla SIPRI v roku 2018 dosiahli ruske vydavky 61,4 miliardy dolárov. Lenže ked sa prestane blbnut s oficialnym vymennym kurzom tak s "Použitím PPP sa zistilo, že skutočné vojenské výdavky Ruska sa za posledných päť rokov pohybovali medzi 150 až 180 miliardami dolárov ročne. Toto číslo je konzervatívne; Ak vezmeme do úvahy skryté alebo zatemnené vojenské výdavky, Rusko môže použit okolo 200 miliárd dolárov." To je citacia odtialto: https://warontherocks.com/2019... Skrýt celý příspěvek

  • dusan
   21:28 27.12.2019

   Len taký "detail" .... tá Sila Sibíri nahradí akurát zníženie vývozu na Ukrajinu za posledných 5 rokov... a to počítam, že ten plyn cez Slovensko na Ukrajinu je tiež ruský ...Zobrazit celý příspěvek

   Len taký "detail" .... tá Sila Sibíri nahradí akurát zníženie vývozu na Ukrajinu za posledných 5 rokov... a to počítam, že ten plyn cez Slovensko na Ukrajinu je tiež ruský .....

   Ukrajina - rok 2014 spotreba 65 mld. m3, dnešná 30 mld. m3 a vlastná ťažba - 20 mld. m3.

   Kapacita nového plynovodu do Číny - po plnom nábehu 38 mld. m3.

   Okrem toho cena plynu na trhu je pomerne nízka ....
   https://www.kurzy.cz/komodity/... Skrýt celý příspěvek

   • gangut
    11:31 28.12.2019

    Nechcem vám brat ilúzie ale Rusko exportuje rekordné množstva plynu do Európy. Ďalej Sila Sibíri nemá s dodávkami do Európy nič. Ten plyn ide z iných nálezísk. Sila Sibíri proste ...Zobrazit celý příspěvek

    Nechcem vám brat ilúzie ale Rusko exportuje rekordné množstva plynu do Európy. Ďalej Sila Sibíri nemá s dodávkami do Európy nič. Ten plyn ide z iných nálezísk. Sila Sibíri proste prepája s odberatelom iný zdroj. Ukrajina nekupuje menej plynu kvoli vlastnej ťažbe ale kvoli totálnemu rozvratu priemyslu. Proste spotrebováva menej. Nízka cena plynu robí problém hlavne dodávatelom skvapalneného plynu, tj. krajinám perzského zálivu a USA. Preto vozia hlavne na ázijské trhy, kde sú ceny vyššie a preto sa USA snažia blokovať ruské dodávky do Európy.Skrýt celý příspěvek

    • dusan
     00:10 29.12.2019

     To je taký "ruský pohľad" : ) Hlavným dôvodom nižšej spotreby plyny je deregulácia. Jednoducho je plyn omnoho drahší, takže spotreba prudko klesá. Je to samozrejme nepopulárne ...Zobrazit celý příspěvek

     To je taký "ruský pohľad" : )

     Hlavným dôvodom nižšej spotreby plyny je deregulácia. Jednoducho je plyn omnoho drahší, takže spotreba prudko klesá. Je to samozrejme nepopulárne opatrenie, ale RACION´ÁLNE a veľmi účinné. Samozrejme časť je o nižšom počte zákazníkov (Krym + Donbas) a aj o útlme v priemysle. Ale Ukrajina ide ekonomicky hore i so znižovaním spotreby plynu, jednoducho sa MODERNIZUJE.

     Netvrdím, že ten istý plyn ide do Číny ... ale zisky z Ukrajiny sú len cca dorovnané z poklesu dodávok na Ukrajinu.

     To, že Rusko zúfalo tlačí k nám plyn nepochybujem ... z čoho by žilo, že ? (i keď hlavná položka je ropa) .

     Dodávatelia LNG sú i Rusi, takže sa to týka i ich. Ale tie rozdiely nie sú až tak veľké, lebo Rusko dodatočne spoplatňuje "rúrový" plyn - skrátka zarobí na ňom viac ako na tom skvapalnenom. Ázijské ceny sú tiež nižšie, lebo i tam je pretlak ponuky.Skrýt celý příspěvek

     • gangut
      11:21 29.12.2019

      Takže ruský pohľad? :-D Na ukrajine stále funguje regulácia cien plynu. Ceny sa sice zdvihli, ale stále sú regulované. Najvačší vplyv na zníženie spotreby mal kolaps ťažkého ...Zobrazit celý příspěvek

      Takže ruský pohľad? :-D
      Na ukrajine stále funguje regulácia cien plynu. Ceny sa sice zdvihli, ale stále sú regulované. Najvačší vplyv na zníženie spotreby mal kolaps ťažkého priemyslu, hlavne metalurgie.
      Straty z predaja plynu Ukrajine v podstate neexistujú. Gazprom nepredáva Ukrajine žiaden plyn. " Plyn pre Ukrajinu" je v balíku plynu vyvážaného do EU a ten sa stále zvačšuje, momentálne je na rekordných úrovniach. Dovodom je jednak odklon od uhlia a atómovej energie, jednak znižovanie ťažby v európe a samozrejme plnenie zásobníkov v dosledku obáv z vývoja na Ukrajine.
      Rusko k nám "zúfalo" netlačí plyn. :-D To európske spoločnosti "zúfalo" plnia zásobníky, pretože nevedeli ako dopadnú rusko-ukrajinské rozhovory o tranzite.
      Ano aj rusi dodávajú skvapalnený plyn. Ale všetko je o cene. Novatek je stále schopný dodať plyn lacnejšie ako američan. Proste náklady na ťažbu+doprava. Rusko nič dodatočne nespoplatňuje. Cena je daná trhom. Vačší zisk je daný len nižšími nákladmi. Tak ako pri rope. Kým saudi majú náklady na barel 3 doláre, rus ma 15 a američan pri bridlici nejakých 50. Predtým Gazprom obchodoval na základe dlhodobých kontraktov kde bola cena stanovená a bola naviazaná na cenu ropy. Po tých obrovských cenových výkyvoch a "vďaka" novej eurolegislatíve sa bude v budúcnosti obchodovať na burze. Čo paradoxne može viesť k destabilizácii dodávok. Bez dlhodobých odberatelských zmlúv bude teraz omnoho vačší problém investovať do nových projektov. https://ec.europa.eu/energy/si... Skrýt celý příspěvek

     • dusan
      13:11 29.12.2019

      gangut Ale spoplatňuje. A to "rúrový" plyn. Preto sa tak Rusi snažia natlačiť k nám rúry, lebo tu je doprava lacnejšia. Pri skvapaplnenom plyne preto zarobia, ale menej. No ...Zobrazit celý příspěvek

      gangut

      Ale spoplatňuje. A to "rúrový" plyn. Preto sa tak Rusi snažia natlačiť k nám rúry, lebo tu je doprava lacnejšia. Pri skvapaplnenom plyne preto zarobia, ale menej.

      No neviem kto je viac "zúfalí" : ). Vždy rozhoduje ten kto má penieze.... a to sme my, nie Rusko. Rusko samozrejme môže dodať i inde ... akurát im nik toľko nezaplatí čo my, už len preto, že k nám má infraštruktúru. Po dobudovaní infraštruktúry to bude hlavne o cene. Rusi už nie sú takmer ničím "výnimoční" ... dodávateľ ako každý iný.

      Ukrajina reguluje, i my regulujeme, ale ako sa pochválili "sputnikovci" v Rusku je cca tri krát lacnejší plyn ako na Ukrajine. Ináč povedané, Gazprom musí z toho exportu dotovať i ruské domácnosti a priemysel. A i tak majú ruské domácnosti problémy s platbami za energie. Ťažký neefektívny priemysel nemá budúcnosť nikde, ani nie na Ukrajine, takže, že tam nastáva pokles je len dobre, ekonomicky celkovo Ukrajina rastie a tak je jasné, že ide o energetické zefektívňovanie priemyslu, čo sme zažili i my po deregulácií cien energií.

      Amíci síce zarábajú nejmenej z ropy ... ale ich ekonomiku to akosi "nezaujíma", resp. nízke ceny im skôr pomáhajú. Na rozdiel od Ruska i SA ide o vyspelú ekonomiku.Skrýt celý příspěvek

     • gangut
      13:48 29.12.2019

      Ako spoplatňujú ten rúrový plyn? Cena plynu je daná zmluvymi a spotovými cenami. Gazprom plyn vyťaží a dodá. Prečo by ho mal predávať za menej, ako sú jeho odberatelia ochotný ...Zobrazit celý příspěvek

      Ako spoplatňujú ten rúrový plyn? Cena plynu je daná zmluvymi a spotovými cenami. Gazprom plyn vyťaží a dodá. Prečo by ho mal predávať za menej, ako sú jeho odberatelia ochotný kúpiť? To je čistý trh.
      Prečo by mal byť Gazprom niečím výnimočný? Samozrejme že my rozhodujeme odkial, kúpime. Zase je to o trhu. Gazprom predáva a snaží sa uplatniť na trhu. Buduje novú infraštruktúru, robí nejakú cenovú politiku. Buduje Nord Stream a Turkstream, aby nemusel platiť tranzitné poplatky a aby sa vyhol "sanitárnemu kordónu", ktorý američania vo východnej Európe stavajú. Čiže chová sa čisto ekonomicky. Američania sa snažia presadiť na európskom trhu. Cenou to nedokážu, tak to robia politickým a ekonomickým nátlakom. Alebo ako by ste inak definoval sankcie na vlastných spojencov v mene "energetickej bezpečnosti" v Európe? Americkému priemyslu iste nevadí, že na energetických surovinách zarábajú menej, ale americkým ťažiarom sakra ano, a v Trumpovi našli zástancu.
      Cenová politika vo vlastnej krajine je celkom iná otázka. A samozrejme, že je v Rusku cena násobne nižšia ako na Ukrajine. Ukrajina momentálne nakupuje za spotové ceny na termináli v Baumgartene a tak to bude aj podľa tej novej zmluvy, pretože sa nedohodli na priamych dodávkach.
      Na ukrajine ekonomika nerastie, respektíve ak je tam nejaký rast, tak po oveľa vačšom "sešupe". A dalej sa treba pozrieť v čom "rastie". To čo bolo na ukrajine na relatívne vysokej úrovni, t.j. vysokotechnologický priemysel, strojárstvo, to skolabovalo, zato rastú napr. exporty polnohospodárskej produkcie. Celkovo vzrástla nezamestnanosť e exodus pracovnej sily. Krajina je závislá na úveroch. Celkovo je ukrajina jedinou krajinou Sojuzu, kde životná úroveň ešte nedosiahla životnú úroveň za sojuzu...Skrýt celý příspěvek

     • dusan
      20:09 29.12.2019

      gangut To spoplatňovanie sú poplatky pre exportérov plynu - nedávno som čítal i presnú sumu poplatkov na nejakom špecilizovanom webe, ale fakt sa mi ho nechce spätne hľadať. ...Zobrazit celý příspěvek

      gangut

      To spoplatňovanie sú poplatky pre exportérov plynu - nedávno som čítal i presnú sumu poplatkov na nejakom špecilizovanom webe, ale fakt sa mi ho nechce spätne hľadať. Spoplatňuje sa len plyn exportovaný cez plynovody - je to samozrejme príjem pre ruský rozpočet.

      Źe sa Gazprom správa "trhovo" je dobrý vtip : ) .... už dlhé roky je Gazprom ekonomickou "zbraňou" Ruska a ich politiky. Našťastie však je jeho sila stále menšia a stačí si porovnať situáciu v roku 2009 a 2019 u nás ....

      Ale je pravda, že po roku 2014, kedy Rusi "šaškovali" z dodávkami plynu - z "technických príčin" ich obmedzilo po inváziu na Ukrajinu, dostali riadne po nose ... poplatili riadne penále za nedodané objemy a už sa "umravnili".

      Čo sa týka rastu Ukrajiny .... Rusko je na tom podobne ... v postate nerastie a čo rastie to je len mazanie poklesu po roku 2014. A to Rusko nemuselo preorientovávať ekonomiku na iné trhy a nik tam nevedie vojenskú inváziu ...

      Ukrajina sa mimochodom od ekonomickej závislosti od Ruska zbavili s výnimkou toho tranzitu. Ale pre export je Rusko s 10 % bežný obchodný partner.

      A že Ukrajina vyváža suroviny ... a čo tak vyváža Rusko ?

      ˇAno Ukrajina je a dlho bude zaostalá .... to je osud všetkých krajín čo sa neodstrihli včas od zaostalého Ruska .... Moldavsko, Bielorusko.

      Všetci tí čo sa orientovali na západ sú už dávno pred Ruskom, alebo tam smerujú ... v rátane nás.Skrýt celý příspěvek

   • palo satko
    12:26 28.12.2019

    A aky plyn otačame v Kapušanoch? Norsky? Americky? - Rusky! len ho Ukrajine nefakturuje Rusko, ale Nemecko. Presnejšie neplatiči Ukrajinci zatinaju sekeru EU a nie Rusku.

    A aky plyn otačame v Kapušanoch? Norsky? Americky? - Rusky! len ho Ukrajine nefakturuje Rusko, ale Nemecko. Presnejšie neplatiči Ukrajinci zatinaju sekeru EU a nie Rusku.

    • dusan
     00:13 29.12.2019

     Treba čítať pozornejšie .... že je prevažne ruský píšem už v texte - i keď i ten "ruský" nie je vždy ruský, lebo i cez Rusko ide tranzit. Keby Ukrajinci neplatili, tak im nedá ...Zobrazit celý příspěvek

     Treba čítať pozornejšie .... že je prevažne ruský píšem už v texte - i keď i ten "ruský" nie je vždy ruský, lebo i cez Rusko ide tranzit.

     Keby Ukrajinci neplatili, tak im nedá nik plyn - predávajú im súkromné firmy a nie EÚ. Nakoniec prebehla tam deregulácie (na rozdiel od Ruska) a Ukrajina má z čoho platiť ....Skrýt celý příspěvek

     • gangut
      13:52 29.12.2019

      Ten "ruský" je ruský. Patrí Gazpromu aj keď može byť vyťažený trebárs v Turkménsku. EU im plyn nepredáva, EU to len finacuje prostredníctvom úverov. Deregulácia tam neprebehla.

      Ten "ruský" je ruský. Patrí Gazpromu aj keď može byť vyťažený trebárs v Turkménsku. EU im plyn nepredáva, EU to len finacuje prostredníctvom úverov. Deregulácia tam neprebehla.

     • dusan
      20:14 29.12.2019

      gangut

      Ok "prebieha" nech som presný .... na rozdiel od Ruska ...

      Čo sa týka "ruského" ... treba to vysvetliť diskutérovi nado mnou, nie mne.

      gangut

      Ok "prebieha" nech som presný .... na rozdiel od Ruska ...

      Čo sa týka "ruského" ... treba to vysvetliť diskutérovi nado mnou, nie mne.

  • Miroslav
   21:40 27.12.2019

   Ak Rusko dáva 150-200 mld dolárov na obranu ročne tak je na najlepšej ceste k totálnemu ekonomickému rozvratu. Rusko si proste nemôže dovoliť také vysoké výdavky. Ak berieš do ...Zobrazit celý příspěvek

   Ak Rusko dáva 150-200 mld dolárov na obranu ročne tak je na najlepšej ceste k totálnemu ekonomickému rozvratu. Rusko si proste nemôže dovoliť také vysoké výdavky.

   Ak berieš do úvahy, že HDP USA je 14x vyššie (cca 21 biliónov vs 1,5) ako HDP Ruska a pomer výdavkov na obranu je len 3:1 tak ti musí byť jasné, že niečo tu nesedí.

   USA dodávajú na obranu cca 4-5 % HDP čo je skutočne vysoké číslo. Podľa tvojich info by muselo Rusko dávať koľko? 15% svojho HDP?Skrýt celý příspěvek

   • Arccos
    12:18 28.12.2019

    No, on palo operuje s HDP přepočítaným přes paritu kupní síly (PPP), tedy přepočítaný podle toho, jaká je cenová hladina v dané zemi. Odtud to vysoké číslo. A samozřejmě to dělá po ...Zobrazit celý příspěvek

    No, on palo operuje s HDP přepočítaným přes paritu kupní síly (PPP), tedy přepočítaný podle toho, jaká je cenová hladina v dané zemi. Odtud to vysoké číslo.
    A samozřejmě to dělá po svém, aby Rusko vypadalo líp, než jak na tom skutečně je. HDP Ruska v PPP je pořád 5x nižší než USA. Aby mohlo Rusko držet krok, musela by veškerá výzbroj a její vývoj stát také 5x míň. Jenomže nestojí. Su-57 stojí kolem 35-40 milonů $.Skrýt celý příspěvek

    • palo satko
     12:31 28.12.2019

     Čo keby si sa konečne naučil anglicky. Ved som ti jasne napisal, že je to nazor zapadnych expertov na rusky rozpočet pre zbrojenie. Jeden je: Michael Kofman, riaditeľ a vedecký ...Zobrazit celý příspěvek

     Čo keby si sa konečne naučil anglicky. Ved som ti jasne napisal, že je to nazor zapadnych expertov na rusky rozpočet pre zbrojenie.
     Jeden je: Michael Kofman, riaditeľ a vedecký pracovník spoločnosti CNA Corporation a člen Kennan Institutu vo Wilsonovom centre. Predtým pôsobil ako programový manažér na Univerzite národnej obrany.
     A druhy: Richard Connolly, riaditeľ Centra ruských, európskych a euroázijských štúdií na univerzite v Birminghame a docent politickej ekonómie. Jeho výskum a výučba sa týka predovšetkým politickej ekonomiky Ruska a Eurázie.Skrýt celý příspěvek

     • Arccos
      12:36 28.12.2019

      Umím anglicky. Navíc umím i počítat. Doporučuji!

      Umím anglicky. Navíc umím i počítat. Doporučuji!

     • palo satko
      15:12 28.12.2019

      No pocitat uz vobec nevies. 180 deleno 60 je aj v Cesku vacsinou 3. Len v tvojej hlavke 5.

      No pocitat uz vobec nevies. 180 deleno 60 je aj v Cesku vacsinou 3. Len v tvojej hlavke 5.

 • otecko
  19:01 27.12.2019

  Bude NORD Stream II. budou prachy na dokočení všech projektů. A pokud to tak Rusům vyhovuje, nás to neohrožuje, tak není o čem přemýšlet. Číňani jen vycítili možnost zýšit tržní ...Zobrazit celý příspěvek

  Bude NORD Stream II. budou prachy na dokočení všech projektů. A pokud to tak Rusům vyhovuje, nás to neohrožuje, tak není o čem přemýšlet. Číňani jen vycítili možnost zýšit tržní podíl při prodeji bojových letadel 5 generace(či skoro 5 generace) .Skrýt celý příspěvek

  • dusan
   21:32 27.12.2019

   Nechcem kaziť ilúzie, ale zemný plyn nie je až takou položkou na ruskom vývoze ... tým je hlavne ropa a ropné produkty .... https://oec.world/en/profile/c... Okrom toho ...Zobrazit celý příspěvek

   Nechcem kaziť ilúzie, ale zemný plyn nie je až takou položkou na ruskom vývoze ... tým je hlavne ropa a ropné produkty ....

   https://oec.world/en/profile/c...

   Okrom toho viac dodávok Ruska vôbec nemusí znamenať "logicky" zvýšenie príjmu o zvýšené množstvo plynu. Ruský export síce rastie, ale rastie i export USA i iných krajín a teda to neznamená momentálne ani tak rast ziskov pre producentov, ale skôr stláčanie cien plynu .... skrátka to nie je "kuchynská matematika" - dodám dva krát viac, dva krát viac zarobím ....Skrýt celý příspěvek

   • otecko
    17:17 28.12.2019

    Bejvávalo, ropa se těží +- stejně, ale plyn, to panečku začíná být jízda! Síla Sibiře- Čína, Turkis stream- po dně černého moře do Turecka, Řecka a Itálie, no a Nord Stream II. je ...Zobrazit celý příspěvek

    Bejvávalo, ropa se těží +- stejně, ale plyn, to panečku začíná být jízda! Síla Sibiře- Čína, Turkis stream- po dně černého moře do Turecka, Řecka a Itálie, no a Nord Stream II. je duležítý z důvodu přechodu Německa z uhlí na jiné energetické zdroje, když jaderky odstavují. A další, takové Holandsko se snaží připojit, protože...jejich těžba v pobřeží způsobuje pokles pevniny a tak je čím dál více omezována, a má být v dohledné době úplně zakázána. A s LNG nemá smysl zemní plyn porovnávat, je o 25% dražší a má menší výhřevnost. Takže je to jen politická karta, na kterou hraje Polsko, Ukrajina a Litva...dá se říct, těžká politika, nikoliv ekonomika. Na tu naopak hraje celá západní Evropa.
    Dále je třeba říct si ortevřeně, že rusko musíme u toho evropského stolu ubržete, je to v našem globálním zájmu, stačí se podávat na mapu Evropy. Je srandovní číst východňácké nabuřelé bláboly a srovnat to s tím, co zaznívá z Německa, Francie, Itálie a dalších důležitých evropských zemí. Tyto státy dělají reálpolitiku, ty ostatní ideologii, což je špatné. Mimochodem, věřím tomu, že jsme Rusku ukradení, nemáme jim už co nabídnout, ani po nás už nic nechtějí, zatímco oni nám stále ano- tu ropu a plyn, bez které jsme v pr.li. Myslím, se Slovenskem a Polskem je to podobmé.Skrýt celý příspěvek

    • logik
     21:31 28.12.2019

     A pak ses probudil měl jsi ruku v nočníku:
     https://oec.world/en/profile/c...
     rok 2017 - ropa 45% exportu, plyn 5,8%...

     A pak ses probudil měl jsi ruku v nočníku:
     https://oec.world/en/profile/c...
     rok 2017 - ropa 45% exportu, plyn 5,8%...

    • dusan
     00:19 29.12.2019

     No nechcem kaziť ilúzie ....... ale bez našich peňazí za ropu a plyn je v prdeli hlavne Rusko : ) Napríklad Slovnaft je už napojený na Adriu a už si i skúšobne odskúšal ísť na ...Zobrazit celý příspěvek

     No nechcem kaziť ilúzie ....... ale bez našich peňazí za ropu a plyn je v prdeli hlavne Rusko : )

     Napríklad Slovnaft je už napojený na Adriu a už si i skúšobne odskúšal ísť na "neruskú ropu", čiže, keby stopli Rusi ropu, tak Slovnaft "otočí" na juh a ide ďalej.

     Čo sa týka plynu tam sme na ruský plyn odkázaní viac, ale už nie tak ako pred desiatimi rokmi a ak by náhodou Rusi stopli plyn, tak by sa ľahko mohlo stať, že by ho už ani nemuseli otvárať : ) .... minimálne by ho otvárali menej ... a to si jednoducho nemôžu dovoliť.Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  18:17 27.12.2019

  I když má Su-57 před sebou ještě dlouhý vývoj, pořád jsou ještě Rusové před Čínany, proto mi ta kritika přijde spíše zaměřená na získání pár kousků do Číny ke studiu za co nejmenší ...Zobrazit celý příspěvek

  I když má Su-57 před sebou ještě dlouhý vývoj, pořád jsou ještě Rusové před Čínany, proto mi ta kritika přijde spíše zaměřená na získání pár kousků do Číny ke studiu za co nejmenší cenu. Ostatně říká se, že se Čínani dostali k projektu F-35. Takže uvidíme za pár let, co kopírují právě teď.

  Objektivně ale Rusové seriovou výrobu zmáknutou nemají, spíše vyrábí seriové prototypy:)Skrýt celý příspěvek

  • satai
   18:19 27.12.2019

   V čem jsou, vyjma motorů, Rusové před Číňany?

   V čem jsou, vyjma motorů, Rusové před Číňany?

   • Miroslav
    18:33 27.12.2019

    Vedia robiť pekné makety všetkého čo vraj vedia vyrobiť ale nechce sa im lebo by to bolo zbytočne ďaleko od konkurencie. Napríklad nová lietadlovka s výtlakom 100k, Armata a jej ...Zobrazit celý příspěvek

    Vedia robiť pekné makety všetkého čo vraj vedia vyrobiť ale nechce sa im lebo by to bolo zbytočne ďaleko od konkurencie. Napríklad nová lietadlovka s výtlakom 100k, Armata a jej deriváty, motory pre stíhačku 5. generácie...Skrýt celý příspěvek

    • PavolR
     18:50 27.12.2019

     No tak zrovna vo výrobe makiet Číňanov nikto netromfne. Stačí pozrieť akú malú majú Rusi makeu lietadlovej lode, zatiaľ čo Číňania si za účelom výcviku urobili maketu lietadlovky ...Zobrazit celý příspěvek

     No tak zrovna vo výrobe makiet Číňanov nikto netromfne. Stačí pozrieť akú malú majú Rusi makeu lietadlovej lode, zatiaľ čo Číňania si za účelom výcviku urobili maketu lietadlovky 1:1 :-)Skrýt celý příspěvek

   • pks_
    20:15 27.12.2019

    Číňani umí skvěle kopírovat a mají prakticky neomezený rozpočet. Teď jde o to, zda to umí také vymyslet, a dotáhnout vývoj do použitelné fáze. Pokud chcete být na špici, ...Zobrazit celý příspěvek

    Číňani umí skvěle kopírovat a mají prakticky neomezený rozpočet.
    Teď jde o to, zda to umí také vymyslet, a dotáhnout vývoj do použitelné fáze.
    Pokud chcete být na špici, kopírování už nestačí, protože není od koho.Skrýt celý příspěvek

   • Karlos73
    01:27 28.12.2019

    Čína vyvíja vlastný motor Shenyang WS-10 pre J-20 . Motor vychádza z francúzsko-amerického motora CFM-56 (CFM-56II Turbofan). Hlavný problém číňanov je že zatiaľ nevedia spracovať ...Zobrazit celý příspěvek

    Čína vyvíja vlastný motor Shenyang WS-10 pre J-20 . Motor vychádza z francúzsko-amerického motora CFM-56 (CFM-56II Turbofan). Hlavný problém číňanov je že zatiaľ nevedia spracovať a vyrábať tak kvalitné kompozitné materiály a zliatiny vhodné pre tento typ motorov... sú stále v štádiu výskumu a vývoja. (ale s týmto majú problém už aj Rusi , vid problém s motormi pre Su-57).Skrýt celý příspěvek

   • balm
    09:47 28.12.2019

    Budete se divit, ale i ve zpracování základních hutních materiálů. Například v leteckém průmyslu běžně pracujeme se slitinami TiMo2Zr1Sn2Si (α) na jejichž kvalitě závisí ...Zobrazit celý příspěvek

    Budete se divit, ale i ve zpracování základních hutních materiálů. Například v leteckém průmyslu běžně pracujeme se slitinami TiMo2Zr1Sn2Si (α) na jejichž kvalitě závisí spolehlivost a funkčnost motoru. Při laboratorních testech bylo u importovaného materiálů i hotových výrobků z Číny nalezeno kritické množství nežádoucích příměsí kyslíku. To znamená, že materiál nesplňuje vlastnosti a na 1.stupeň kompresoru by ho použil jen sabotér. S enormními obtížemi zvládají zpracování základní Ti64 (nebo také známé jako T90 Poldi) a neustále jsou problémy s nežádoucími příměsi, jež oslabují materiál. Ruskou slitinu VT18, respektive její vylepšenou variantu TiAl16Zr2Mo1V1 (pseudo α). Tolik žádaný TiV13Cr11Al3 (β) s 18% nezvládají vůbec a používají jednodušší slitiny, nebo jej musí nakupovat přes prostředníky. Poptávka je výrazně vyšší, než nabídka. Další slitinu TiV5Mo5Al3CrFe si nejsou schopni ani opatřit (vývoj nových postupů při výrobě a zpracování se vyvíjelo v Alenia Aeronautica). Například pro náběžné hrany jsme navrhovali SMA materiály sloučenin Ti-Ni s vysokou odolností a tvarováním do 75nm martenzitických struktur, společně s 50nm vlákny intermetalikých struktur tetragonálních vrstev.

    I kdyby Čína ukradla plány strojů, postupy, zkušenosti jsou nenahraditelné. Ostatně stále mají problémy s dostatečně kvalitními ocelovými materiály a jejich přesným tvářením, které se využívají například u tlakového trupu ponorek. Když se selže materiál zahradní židle, tak to zase tak nevadí. Selže-li materiál tlakového trupu ...

    To, že jsou v Rusku problémy ještě neznamená, že neumí.Skrýt celý příspěvek

    • satai
     15:03 28.12.2019

     Díkz.

     Díkz.

     • balm
      01:33 31.12.2019

      Není zač. K materiálové dokonalosti zpracování surovin se musí celý řetězec leteckého průmyslu propracovat. Bohužel se cesty k dokonalosti dláždí zmařené životy. Zůstaňme u ...Zobrazit celý příspěvek

      Není zač.

      K materiálové dokonalosti zpracování surovin se musí celý řetězec leteckého průmyslu propracovat. Bohužel se cesty k dokonalosti dláždí zmařené životy. Zůstaňme u zpracování výše zmíněného titanu, respektive slitiny a postupu vyvinuté v USA a výsledek chyby zpracování. Začíná to nedokonalostí při tavného procesu ve vakuových pecí (účel přetavování ve vakuových pecích je odstranění nežádoucího kyslíku a dusíku, které způsobují křehkost slitiny). V USA se používala běžně pro zpracování metoda s redukcí chloridu titaničitého pomocí sodíku, protože probíhá při nižších teplotách a nepoškozují se reakční tanky (surová sloučenina se vtaví do stěn). Termických rozkladem ve vakuových vzniká při dodržení přesných podmínek vznikají kvalitní ignoty s minimem ztrát (využití suroviny). Ignoty se dále zpracovávají ve vakuových pecích ve třech krocích (nejkvalitnější a nejnáročnější slitiny se přetavují = čistí i v pěti krocích). Ale to Vás a ostatní asi nebude moc zajímat, i když morfologické struktury a jejich výroba je velice zajímavá a dává materiálům unikátní vlastnosti. Výsledek nedokonalého procesu byla součástka lopatkového kola motoru General Electric CF6, které selhalo vinou oslabeného materiálu (Dusík + Kyslík) ve struktuře vznikal únavový lom, který se šířil dále ... až do 19. července 1989, kdy dosáhl své kritické meze strukturální pevnosti a roztrhl se za letu. Fragmenty motoru zasáhly a zničili všechny tři hydraulické okruhy a životem zaplatilo 111 osob (včetně dětí).

      Díky této nehodě bylo vylepšeno mnoho postupů zpracování a povinné metalurgické ověřování kvality výsledného produktu. Každý motor v letounu získává kompletní historii a od roku 1991, kdy byl zaveden do praxe, se nestalo aby selhání slitiny materiálu správně udržované součástky zničilo civilní letoun. Od roku 1991 jsou slitiny titanu pro motory GE, i přes vyšší náklady, přetavovány v 5 etapách a zcela vylučují nežádoucí kyslík a dusík od certifikovaných dodavatelů, kteří jsou povinni provádět metalurgické testy. Bez ověření není možné slitinu použít v leteckém průmyslu.

      P.S.: United Airlines Flight 232Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      09:27 31.12.2019

      Balm: Děkujeme, ale klidně to rozveďte. Rádi si to přečteme!

      Balm: Děkujeme, ale klidně to rozveďte. Rádi si to přečteme!

 • Miroslav
  17:57 27.12.2019

  A už je to tu. V poslednej dobe sa tu objavilo viacero článkov ktoré pojednávajú o budúcnosti. Ja som v každej diskusii vyslovil presvedčenie, že budúcnosť Európy a sveta na ...Zobrazit celý příspěvek

  A už je to tu. V poslednej dobe sa tu objavilo viacero článkov ktoré pojednávajú o budúcnosti.

  Ja som v každej diskusii vyslovil presvedčenie, že budúcnosť Európy a sveta na najbližších 100 rokov určí budúci stret USA a Číny o post svetového hegemóna. A napíšem to opäť. Teraz na to ešte Čína nemá ale príde čas keď sa bude cítiť dostatočne silná (ekonomicky, politicky a vojensky) a potom sa nebudeme stačiť diviť.

  Ak Čína otvorene kritizuje Rusko a jeho leteckú techniku, je to v prvom rade preto, lebo už nie je závislá na ruskej technike, alebo si to aspoň myslí. To je prvý krok. Nasledovať budú ďalšie. Čína má ambiciózny plán stavby 5-6 lietadlových lodí. Kto je najväčším protivníkom Číny na vode?

  Jedného dňa Čína usúdi, že už nepotrebuje nikoho a je dostatočne silná na to, aby si mohla presadzovať svoje záujmy akýmkoľvek spôsobom. A to bude bod zlomu.

  Pred 75 rokmi ZSSR a USA (spojenci) spolu porazili Nemecko a Japonsko čo predurčilo tvár sveta tak, ako poznáme dnes. Podobná bitka o osud sveta nás čaká pred bránami PekinguSkrýt celý příspěvek

  • JardaBrum
   02:27 28.12.2019

   Jen doufám že to bude skutečně před branami Pekingu a né třeba bitva o Moravskou bránu.

   Jen doufám že to bude skutečně před branami Pekingu a né třeba bitva o Moravskou bránu.

  • gangut
   11:53 28.12.2019

   A prečo myslíte, že čína chce byť svetovým hegemónom? Jediný problém je v tom, svetovým hegemónom chcú byť USA. Z článku v nejakých čínskych novinách a nejakých blogoch súdite, ...Zobrazit celý příspěvek

   A prečo myslíte, že čína chce byť svetovým hegemónom? Jediný problém je v tom, svetovým hegemónom chcú byť USA.
   Z článku v nejakých čínskych novinách a nejakých blogoch súdite, že čína kritizuje Rusko?Skrýt celý příspěvek

   • skelet
    12:10 28.12.2019

    Čína má nakročeno k tomu být druhou světovou supervelmocí. Zatím pracuje na pozici lokální velmoci. Čína to dělá postupně a s rozvahou.

    Čína má nakročeno k tomu být druhou světovou supervelmocí. Zatím pracuje na pozici lokální velmoci. Čína to dělá postupně a s rozvahou.

 • Sanyo
  17:44 27.12.2019

  No kdyby to kritizoval kdokoliv jiný tak neceknu. Že ale zrovna Čína, která kopíruje ruskou techniku jak o život, to je poněkud úsměvné.

  No kdyby to kritizoval kdokoliv jiný tak neceknu. Že ale zrovna Čína, která kopíruje ruskou techniku jak o život, to je poněkud úsměvné.

  • skelet
   17:50 27.12.2019

   je prostě možné, že už je ČLR k ničemu nepotřebuje. Navíc ČLR se bude snažit udat své J-10 a J-31.

   je prostě možné, že už je ČLR k ničemu nepotřebuje. Navíc ČLR se bude snažit udat své J-10 a J-31.

  • Rase
   18:11 27.12.2019

   Tak J-20 je jasný konkurent Su-57, který ale zatím v pohodě lítá a pokud už mají funkční vlastní motor, tak pro Rusy problém. Navíc Čína má i J-31, byť to není jednomotorák, zdá se ...Zobrazit celý příspěvek

   Tak J-20 je jasný konkurent Su-57, který ale zatím v pohodě lítá a pokud už mají funkční vlastní motor, tak pro Rusy problém. Navíc Čína má i J-31, byť to není jednomotorák, zdá se že jde o přesně to, co Rusové nemají ale hodilo by se jim - tedy poměrně slušná alternativa k F-35 (teda pro státy co si jej nemůžou pořídit). Verze J-35 má sloužit i na letadlových lodích.Skrýt celý příspěvek

   • pks_
    20:24 27.12.2019

    J-20 sice mají, ale informací je celkem dost málo - proti Su-57 je to tak 5% - takže buď je to eso v rukávu, nebo je to něco jako "Iránský stealth F-313" - tj. vypadá jako stealth, ...Zobrazit celý příspěvek

    J-20 sice mají, ale informací je celkem dost málo - proti Su-57 je to tak 5% - takže buď je to eso v rukávu, nebo je to něco jako "Iránský stealth F-313" - tj. vypadá jako stealth, dokonce to létá, ale výsledek je nepoužitelný. Kdyby to bylo tak skvělé a dokonalé se všemi problémy vyřešenými, tak bych už čekal aspoň 100ks série - o nichž se zatím nic neví.Skrýt celý příspěvek

    • Rase
     10:52 28.12.2019

     Tak zatím se zdá že byl konstruovaný jako letoun s "dlouhým" doletem a hlavně jako nosič "hypersonických" střel. U Číňanů je problém v tom, že co chtějí tají a to velmi dobře - v ...Zobrazit celý příspěvek

     Tak zatím se zdá že byl konstruovaný jako letoun s "dlouhým" doletem a hlavně jako nosič "hypersonických" střel. U Číňanů je problém v tom, že co chtějí tají a to velmi dobře - v podstatě nic moc nevíme. Oproti tomu Rusové se chlubí kdejakou blbinkou co mají i jen v prototypu. Íránce bych nevytahoval, ti jsou úplně marní.Skrýt celý příspěvek

  • CerVus
   18:16 27.12.2019

   Tak ona Čína začíná být co se technologií a reálných schopností armády trochu jinde než Rusko. A ty nůžky se s každým rokem víc a víc otvírají. Navíc se jednoduše snaží vytlačit z ...Zobrazit celý příspěvek

   Tak ona Čína začíná být co se technologií a reálných schopností armády trochu jinde než Rusko. A ty nůžky se s každým rokem víc a víc otvírají. Navíc se jednoduše snaží vytlačit z trhu ekonomicky slabšího konkurenta.Skrýt celý příspěvek

   • Miroslav
    18:25 27.12.2019

    Vysvetli to ľuďom ktorí žijú v predstave, že Čína s Ruskom držiac sa za ruky idu poraziť svetový židovský kapitalizmus. Dolár vystrieda ako svetové platidlo ruský dvojhlavý osol, ...Zobrazit celý příspěvek

    Vysvetli to ľuďom ktorí žijú v predstave, že Čína s Ruskom držiac sa za ruky idu poraziť svetový židovský kapitalizmus. Dolár vystrieda ako svetové platidlo ruský dvojhlavý osol, pardon, orol a potom v celom svete zavládne mier a ekonomická prosperita plná sociálnych istôtSkrýt celý příspěvek

    • gangut
     12:01 28.12.2019

     Tu je krásne vidieť idiotské uvažovanie ludí, ktorí zamrzli v 19-om storočí. V Rusku funguje kapitalizmus v čistejšej podobe ako v EU. Čína a Rusko predstavujú v dnešnej dobe ...Zobrazit celý příspěvek

     Tu je krásne vidieť idiotské uvažovanie ludí, ktorí zamrzli v 19-om storočí. V Rusku funguje kapitalizmus v čistejšej podobe ako v EU. Čína a Rusko predstavujú v dnešnej dobe jedinú protiváhu snahe američanov o totálnu hegemóniu. Čína a Rusko nemusia byť najlepšími kamarátmi, ale Čína potrebuje silné Rusko, pretože nepotrebuje aby čelila USA a ich satelitom, a do nich počítam bohužial aj EU, sama a naopak.Skrýt celý příspěvek

     • Janko Paliga
      23:02 28.12.2019

      ... tak preto sa tam vďaka čistejšej podobe kapitalizmu napríklad stáva toto: - https://tn.nova.cz/clanek/otre... - ...Zobrazit celý příspěvek

      ... tak preto sa tam vďaka čistejšej podobe kapitalizmu napríklad stáva toto:
      - https://tn.nova.cz/clanek/otre...
      - https://www.nasezdravotnictvi....
      - http://tapolitika.cz/z-domova/...
      - https://www.novinky.cz/zahrani...
      - https://eurozpravy.cz/zahranic...
      - https://www.topky.sk/cl/11/146...
      - https://glob.zoznam.sk/putin-j...
      - https://tech.sme.sk/c/7980974/...

      "Čína a Rusko predstavujú v dnešnej dobe jedinú protiváhu snahe američanov o totálnu hegemóniu." Vysvetli nám potom, prečo taký Vietnam sa obáva Číny, ktorá buduje v sporných vodách umelé ostrovy .... Podobne Thajsko, Filipíny....Skrýt celý příspěvek

     • gangut
      11:34 29.12.2019

      ??? Ano, to je čistá podoba kapitalizmu :-D. A teraz si skúste nájsť ako to vyzerá na nejakej špičkovej ruskej klinike. Patrične drahej. Zdravotníctvo u nás alebo v česku je v ...Zobrazit celý příspěvek

      ???
      Ano, to je čistá podoba kapitalizmu :-D. A teraz si skúste nájsť ako to vyzerá na nejakej špičkovej ruskej klinike. Patrične drahej. Zdravotníctvo u nás alebo v česku je v podstate socialistické.
      Vietnam má spory so svojim susedom. Rovnako Filipíny alebo India. A rovnako má spory napríklad India s Pakistanom. Alebo Izrael so svojimi susedmi. Kde tam vidíte snahu o svetovú hegemóniu? Stará sa snáď India alebo Izrael o to ako si tu žijeme? Aké máme zákony? Ako dodržujeme "ľudské práva"?Skrýt celý příspěvek

     • Janko Paliga
      23:47 29.12.2019

      @ Gangut "A teraz si skúste nájsť ako to vyzerá na nejakej špičkovej ruskej klinike. " Mne stačí, ako to vyzerá v bežnej nemocnici určenej bežnému občanovi RF.... Špičkových ...Zobrazit celý příspěvek

      @ Gangut

      "A teraz si skúste nájsť ako to vyzerá na nejakej špičkovej ruskej klinike. " Mne stačí, ako to vyzerá v bežnej nemocnici určenej bežnému občanovi RF.... Špičkových kliník, ktoré si nechávajú platiť v zlých imperialistických dolároch veľa nebude .... A ani bežný občan sa tam nedostane..... to je najpodstatnejšie ....

      "Zdravotníctvo u nás alebo v česku je v podstate socialistické. " Samozrejme, rovnako ako aj v Rusku .... Všade sú pri moci bývalé nomenklatúrne kádre a ich kone...Skrýt celý příspěvek

     • Riiiederner
      22:27 08.01.2020

      Gagnut Ty snad nejsi normální ne ? Tobě přijde v pořádku že obyčejná nemocnice vypada takto ? U státu co musí mít x tisíc atomovek ubytečně a hrát si kuli egu na mocipána ? To si ...Zobrazit celý příspěvek

      Gagnut
      Ty snad nejsi normální ne ? Tobě přijde v pořádku že obyčejná nemocnice vypada takto ? U státu co musí mít x tisíc atomovek ubytečně a hrát si kuli egu na mocipána ? To si mysliš že se normální občan dostane do tý tvojí špičkový kliniky ? A to ještě nějakej z druhy strany ruska ? To snad nemůžeš myslet váźně ty trotle/trole ?Skrýt celý příspěvek

  • Tesil
   19:24 27.12.2019

   Hlavně se nejedné o oficiální postoj čínského vedení.
   Nejde o čtenáře,kliky a reklamu?

   Hlavně se nejedné o oficiální postoj čínského vedení.
   Nejde o čtenáře,kliky a reklamu?

 • Lukash
  17:30 27.12.2019

  Uplne by stacilo keby si rusi uvedomili na co maju a na co uz nie a prestali sa hrat na svetovu velmoc. Ten vlak uz je davno prec...

  Uplne by stacilo keby si rusi uvedomili na co maju a na co uz nie a prestali sa hrat na svetovu velmoc. Ten vlak uz je davno prec...

  • Miroslav
   17:42 27.12.2019

   Lukašenko o Rusku: Rusko už nikdy nebude impériom. „Veľmi vás sklamem. Rusko už nikdy nebude impériom. Nemá na to zdroje,“ povedal moderátorovi Echa Moskvy. „Všetko ste kúsok po ...Zobrazit celý příspěvek

   Lukašenko o Rusku: Rusko už nikdy nebude impériom. „Veľmi vás sklamem. Rusko už nikdy nebude impériom. Nemá na to zdroje,“ povedal moderátorovi Echa Moskvy. „Všetko ste kúsok po kúsku stratili. Všetko. Jedinou príčinou toho ste vy sami (Rusko),“ dodal prezident.Skrýt celý příspěvek

   • Lukash
    18:48 27.12.2019

    Ano rusi si za to mozu len a len sami. Taka krajina, s tolkymi zdrojmi...co z toho ked patri rusom. Bolsevici si vyvrazdili inteligencnu elitu naroda, moc dali proletariatu ktory ...Zobrazit celý příspěvek

    Ano rusi si za to mozu len a len sami. Taka krajina, s tolkymi zdrojmi...co z toho ked patri rusom. Bolsevici si vyvrazdili inteligencnu elitu naroda, moc dali proletariatu ktory zial vladnut nevie, premrhali zdroje na nezmyselnu hru na svetoveho mocipana, no a dnesny oligarchovia tiez len drancuju suroviny na rusoch a rusku im zalezi menej ako na ich achtach v monacu...Skrýt celý příspěvek

   • Tesil
    18:57 27.12.2019

    Čína a Rusko se nemusí milovat,přesto spolu pořádají voj.cvičení. Lukašenko je sice regulérní diktátor,ale pokud se vyjádří protirusky je třeba se o to opřít.To je opravdu ten ...Zobrazit celý příspěvek

    Čína a Rusko se nemusí milovat,přesto spolu pořádají voj.cvičení.
    Lukašenko je sice regulérní diktátor,ale pokud se vyjádří protirusky je třeba se o to opřít.To je opravdu ten pravý kritik.Skrýt celý příspěvek

    • gangut
     12:08 28.12.2019

     Hlavne chlapci vyťahujú hlášky bez konceptu. Lukašenko momentálne rieši zmluvu o integrácii, ktorú podpísal v 1999 s Jelcinom. Na základe nej má Bielorusko obchodné a ekonomické ...Zobrazit celý příspěvek

     Hlavne chlapci vyťahujú hlášky bez konceptu. Lukašenko momentálne rieši zmluvu o integrácii, ktorú podpísal v 1999 s Jelcinom. Na základe nej má Bielorusko obchodné a ekonomické preferencie. Zmluva sa mala naplniť niekedy v roku 2024 a baťka stráca nervy pretože Minsk síce využiva výhody ale neplní svoje závazky. A rusi mu to nehodlajú dalej tolerovať.Skrýt celý příspěvek

   • El Duderino
    19:28 27.12.2019

    Kamarat raz velmi davno (a podla mna celkom trefne) povedal: Keby mali Nemci tolko ropy a zeleza co Rusi, tak sa v Amerike hovori nemecky, keby to mali Japonci, tak japonsky. Ale ...Zobrazit celý příspěvek

    Kamarat raz velmi davno (a podla mna celkom trefne) povedal: Keby mali Nemci tolko ropy a zeleza co Rusi, tak sa v Amerike hovori nemecky, keby to mali Japonci, tak japonsky. Ale maju to Rusi, tak sa v Rusku bude hovorit cinsky . . .Skrýt celý příspěvek

    • JardaBrum
     02:44 28.12.2019

     Tohle jsem slyšel poprvé před třiceti lety. Ta doba se blíží.

     Tohle jsem slyšel poprvé před třiceti lety. Ta doba se blíží.

  • Trener
   22:39 27.12.2019

   Tak (vždycky) se vyplatí blafovat, hrozit, pokoušet se o nátlak pro dosažení svých cílů. Záleží jen, jak to baští protistrana, nebo ty okolo.

   Tak (vždycky) se vyplatí blafovat, hrozit, pokoušet se o nátlak pro dosažení svých cílů. Záleží jen, jak to baští protistrana, nebo ty okolo.

 • Standa
  17:08 27.12.2019

  Ještě prosím nepište komentáře, jdu si udělat popcorn, tohle bude výživná diskuze :-), Rusáci se večer zapotí.....

  Ještě prosím nepište komentáře, jdu si udělat popcorn, tohle bude výživná diskuze :-), Rusáci se večer zapotí.....

  • technik
   19:28 27.12.2019

   Tak to čoveče vypadá že si vybral špatný kino. Nic výživného tady není. Ale dobrý kino je Sputnik tak to zkus tam.

   Tak to čoveče vypadá že si vybral špatný kino. Nic výživného tady není. Ale dobrý kino je Sputnik tak to zkus tam.

 • RiMr71
  17:08 27.12.2019

  ...já jen nerozumím, čtíc starší články zde, kde udělali soudruzi zase ...Zobrazit celý příspěvek

  ...já jen nerozumím, čtíc starší články zde, kde udělali soudruzi zase chybu...
  https://www.armadninoviny.cz/r...
  https://www.armadninoviny.cz/z...

  KAždý velký zbrojní projekt má zpoždění, ale tady nejde o zpoždění, tady jde o skomírající živoření slabé jiskřičky, o které se v té zemi i pro mnohé zde zaslíbené, stále tvrdí, že buď je to velký plamen nad kterého v célom míre není, nebo že to je vatra větší, než jakýkoliv zapádnyj analóóóg...
  Je to smutný skorokonec moc hezkého letadla, zničeného klasickým tatarskovýchodním buranstvím a korupcí.Skrýt celý příspěvek

  • vixl
   21:23 28.12.2019

   čtouc

   chytrolínku, nic takového jako "čtíc" neexistuje

   čtouc

   chytrolínku, nic takového jako "čtíc" neexistuje

   • Janko Paliga
    23:07 28.12.2019

    .... a niečo konkrétne ku obsahu príspevku, vynímajúc správnosť gramatiky, nebude? :-D Skutočne nemáš na viac, ako len riešiť gramatiku? Ci pana, ta to ši to temu bars dal .... ...Zobrazit celý příspěvek

    .... a niečo konkrétne ku obsahu príspevku, vynímajúc správnosť gramatiky, nebude? :-D

    Skutočne nemáš na viac, ako len riešiť gramatiku? Ci pana, ta to ši to temu bars dal .... Nepochvaľa ce, ani neuľeju puldeci.... Co to za život? To taka guta..... :-DSkrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2