Kavkaz: slabé Rusko odchází, silný Írán přichází

Kavkaz: slabé Rusko odchází, silný Írán přichází
Bruselská demonstrace na podporu Arménie a samozvané Republiky Arcach (2020) / depositphotos.com (Zvětšit)

Ázerbájdžán přerušil spojení samozvané Republiky Arcach se světem a dostal tamní arménské obyvatelstvo do nebezpečné situace. Neúspěchy ruské armády na Ukrajině dále oslabují regionální pozici Moskvy jako bezpečnostního garanta na jižním Kavkaze, což se projevuje snižováním počtu ruských mírových sil. Arméni se proto usilovně snaží najít další spojence a vzniklé mocenské vakuum začal zaplňovat nedaleký Írán.

Od začátku týdne blokují přístup do Armény obývané exklávy Náhorní Karabach údajní ázerbájdžánští ekologičtí aktivisté a novináři. Podle deníku Neue Zürcher Zeitung (NZZ) protestují proti těžbě nerostných surovin v mezinárodně neuznané Republice Arcach a požadují vstup do dolů, která pokládají za hrozbu pro okolní přírodu. Exklávu považují za součást Ázerbájdžánu, kam by měli mít volný přístup. Od úterý je Náhorní Karabach také odříznut od zemního plynu. Ten historicky proudí z Arménie, ale do hlavního města Stěpanakertu a okolních sídel se nyní dostává přes území kontrolované Ázerbájdžánem.

Baku oficiálně podporuje aktivity občanské společnosti, zároveň však nechce mít s přerušením dodávek nic společného a vykresluje je jako spontánní akci. Ruské mírové jednotky, které v oblasti již dva roky působí jako garanti bezpečnosti karabašských Arménů, nejsou schopny blokádě zabránit. 120 000 obyvatel Arcachu se tak ocitlo v pasti a místní představitelé hovoří o genocidní politice.

Ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev prostřednictvím aktivistů velmi pravděpodobně zvyšuje tlak na Arménii, se kterou chce uzavřít mírovou smlouvu, určit společné hranice a vyřešit složitou otázku dopravního spojení. Tato témata se přitom nevztahují pouze na Lačinský koridor mezi arménským územím a Náhorním Karabachem, ale i na extrateritoriální silniční a železniční spojení přes arménskou jižní provincii Sjunik (Zangezur z pohledu Baku) do ázerbájdžánské exklávy Nachičevan. Navzdory drtivé arménské porážce v listopadu 2020 (ve druhé válce o Náhorní Karabach) Jerevan proti vybudování Zangezurského koridoru nadále ostře vystupuje.

Zangezurský koridor – plán na propojení Ázerbájdžánu s exklávou Nachičevan; větší foto / Mapehm, CC BY-SA 4.0

Do sporu mezi Arménií a Ázerbájdžánem se v posledních měsících vložil Írán. Teherán se snaží jak nahradit ruskou přítomnost na jižním Kavkaze, tak zbránit rozdělení arménského území Zangezurským koridorem. V říjnu letošního roku Íránci diplomaticky podpořili Jerevan otevřením nového konzulátu v Kapanu, hlavním městě provincie Sjunik. To se přitom nachází pouhé dva kilometry od hranice s Ázerbájdžánem a několik desítek kilometrů od zamýšlené polohy extrateritoriální dálnice. 

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Vojenská spolupráce Ázerbájdžánu s Íránem

Íránský ministr obrany Amir Hatami navštívil 21. února letošního roku Ázerbájdžán. Jeho program ...

Pohled z Ruska: Ázerbájdžán pomalu ukusuje území Arménie

Ruslan Puchov, ředitel moskevského Centra pro analýzu strategií a technologií CAST (Centre for ...

Arménská protivzdušná obrana proti ázerbájdžánským dronům

Ázerbájdžán v probíhajícím vojenském střetu s Arménii masivně nasazuje bojové a kamikaze drony. ...

PREMIUM Vydařená investice Ázerbájdžánu do rozvoje speciálních sil

Po získání nezávislosti a po zkušenostech z první války o Náhorní Karabach Ázerbájdžán úspěšně ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.