Kde se zastaví škrty v britských ozbrojených silách?

Vojáci Velké Británie na cvičení Saber Strike v Polsku; větší foto / EUCOM

Současný stav ozbrojených složek Spojeného království se stal terčem hlasité kritiky bývalých vysokých důstojníků, podle kterých již ozbrojené síly nejsou schopny plnit svůj účel. Veřejná kritika zazněla při projednávání revize strategické koncepce z roku 2015.

Spojené království se v roce 2016 pyšnilo celosvětově pátým největším obranným rozpočtem 44,8 miliardy liber (1,3 bilionu Kč)  jako jeden z mála států NATO na obranu přispívá 2 % HDP.  Dlužno však dodat, že podle kritiků jsou 2 % HDP dosahovány různými účetními triky. 

Podle think tanku International Institute for Strategic Studies (IISS) se v roce 2016 Spojenému království nepodařilo dosáhnout 2 % HDP. Podle IISS ministerstvo obrany do rozpočtu účelově zahrnulo některé další položky navíc, například výplaty dávek vdovám po padlých vojácích.

Kromě mírného zvyšování v důsledku inflace je rozpočet od roku 2011 téměř neměnný. Co se však změnilo jsou potřeby britských ozbrojených sil. Ve strategické koncepci z roku 2015 ministerstvo obrany (za vlády Davida Camerona) deklarovalo plán investovat během deseti let 178 miliard liber (5,1 bilionu Kč) do nového vybavení všech tří složek Britských ozbrojených sil – Royal Army, Royal Air Force a Royal Navy.

Nejdražším projektem je vývoj a stavba raketonosných jaderných ponorek třídy Dreadnought, které ponesou celý britský strategický jaderný arzenál. Čtveřice nových ponorek vyjde na 31 miliard liber (890 miliard Kč).

Jeden z rozpočtových problémů představuje zvýšení odhadovaných nákladů za flotilu letounů Lockheed Martin F-35 Lightning II, kterých ministerstvo obrany plánuje získat celkem 138 (ve verzích A a B). Původní cena za prvních 48 strojů se zvedla z 9,1 miliardy liber (261 miliard Kč) na 13 miliard (373 miliard Kč). Už nyní se spekuluje o možném snížení počtu objednaných strojů. Před poslanci to prohlásil zástupce náčelníka generálního štábu generál Mark Poffley.

Nejistota kolem plánovaných investic do obrany panuje od července tohoto roku, kdy nová vláda spustila proces revize strategické koncepce z roku 2015 s cílem zajistit „co nejefektivnější využití investic do národní bezpečnosti“. To znamená škrty.

Nová vláda doufá, že se jí podaří ušetřit až 20 miliard liber, což by však vyžadovalo výrazný zásah do bojeschopnosti ozbrojených sil.

Jedním z úsporných návrhů je vyřazení jediných dvou výsadkových lodí ve flotile Royal Navy, HMS Bulwark a HMS Albion. Tento krok by královskou námořní pěchotu defacto připravil o schopnost obojživelného výsadku a snížil početní stav mariňáků o tisíc mužů (ze současných 7760).

I když tato elitní složka tvoří jen malou část britských ozbrojených sil, tvoří zároveň polovinu jejich speciálních sil.

Jeden z bývalých vysokých důstojníků generál Richard Barrons zmíněný návrh při slyšení Výboru pro obranu dolní sněmovny označil za šílenství, s čímž souhlasil i bývalý první námořní lord admirál George Zambellas.

Nebylo by to však poprvé, co by se britská admiralita střelila do vlastní nohy. Podobně bylo rozhodnuto i o vyřazení vrtulníkové výsadkové lodi HMS Ocean, která ještě v roce 2014 prošla modernizací za 65 milionů liber (1,8 miliardy Kč).

Mezi lety 2018-2020 tak Royal Navy ztratí letecký prvek svých námořních sil, jelikož letadlová loď HMS Queen Elizabeth do služby vstoupí až v roce 2020 (F-35B získá až v roce 2023). O dalších nedostatcích Royal Navy jsme psali v samostatném článku.

Podle Barronse je námořnictvo podfinancované, armáda zaostává o 20 let za mocenskými protivníky a jediné letectvo se drží na hranici svých technických kapacit. Jednotlivé složky jsou často stavěny před rozhodnutí (podle názoru jednotlivých složek), která ohrožují národní bezpečnost Spojeného království.

Tristní situaci v pozemních silách Barrons ilustroval případem z Ukrajiny, kdy byla celá ukrajinská jednotka zdecimována pomocí dronů a ruského dělostřelectva a naznačil, že současná britská armáda by na podobný scénář nemusela umět reagovat.

Zdroj: The Guardian, Defense News, Gov.uk
 

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Odyssea britských letadlových lodí

Královské námořnictvo (Royal Navy) zařadí tento rok do služby první ze dvou letadlových lodí třídy Queen Elizabeth. Dosavadní vlajková loď Royal Navy, vrtulníkový nosič HMS Ocean, bude vyřazena z ...

REPORTÁŽ: Rozpadá se západní civilizace?

Armádní noviny se ve čtvrtek v Poslanecké sněmovně zúčastnily konference s názvem Společenská smlouva. Konferenci uspořádala ve spolupráci Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky, Univerzita ...

Britská letadlová loď HMS Queen Elizabeth poprvé na moři

V úterý nová letadlová loď Královského námořnictva HMS Queen Elizabeth (R08) poprvé opustila skotské loděnice Rosyth Dockyard a vydala se na testovací plavbu na otevřené moře.

Fregaty Type 26: Ochránci letadlových lodí britského námořnictva

Ministerstvo obrany Velké Británie objednalo u BAE Systems stavbu prvních tří fregat Type 26. Fregaty nahradí v britském námořnictvu starší fregaty Type 23. Hlavním posláním Type 26 se stane ochrana ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

 • PavolR
  14:13 05.12.2017

  palo satko:
  No tak akurát z toho Angličana nikto hlupáka nerobí. :-) Potreboval príklad útoku delostrelectva kombinovaného dronmi na regulárne armádne zoskupenie. Vedel, že príklady ostreľovania teroristov by mu ako argumenty do diskusie o spôsobilostiach britskej armády neboli nič platné. Je to formulované pre konkrétnu cieľovú skupinu disponujúcu konkrétnymi vedomosťami, znalosťami a schopnosťami chápania ... s tým, že si to prečíta aj akýsi palo satko, ktorý to nebude vedieť pochopiť, sa neráta a vlastne ho to ani nemusí zaujímať. :-D

 • warspite
  13:24 05.12.2017

  Poprosil by som autora o zodpovednejší prístup k zisťovaniu informácií. Už minimálne 2 týždne je známe, že britské ministerstvo obrany dementovalo správy o vyradení výsadkových lodí Albion a Bulwark.

 • CerVus
  13:15 05.12.2017

  Ten poslední odstavec nejspíše odkazuje na: https://en.wikipedia.org/wiki/Zelenopillya_rocket_attack

 • palo satko
  13:08 05.12.2017

  PavolR, ved nerob z toho Angličana hlupaka. Snad len vie ten expert aky priklad si ma vybrat. Spomenul Rusov, keby chcel pomenut niekoho ineho spomenul by. Dokonca nespomenul Rusov nejako všeobecne, ale spomenul konkretnu bachorku. Ked už nutne potreboval "Rusov", mohol použit realnych Rusov a napr. pripad ako par tyždnami ruske delostrelecvo ničilo v Syrii islilakov pomocou dronu a laseroveho navadzania.

 • PavolR
  12:29 05.12.2017

  palo satko:
  To je dôsledok toho, že Vás náš školský systém nenaučil čítať s porozumením. ;-)
  Tá ilustrácia je o tom, že AKÝKOĽVEK súper v budúcnosti by s využitím podobných prostriedkov a taktiky mohol britským jednotkám zatopiť, lebo na to nie sú adekvátne pripravení.

 • palo satko
  12:07 05.12.2017

  Usilovne rozmyšlam kde by asi tak ruské delostrelectvo mohlo zničit britsku čatu pomocou dronu? V Nottinghamshire? A ako by sa tam Rusi dostali bez totalnej jadrovej vojny a na čo by im vlastne delotrelectvo v zamorenej Britanii bolo?
  Jedine, že by Rusi po Britoch strielali na Dombase. V juhoruskych stepiach, lebo tam Rusi bojovat zvyknu. Už tam ležia Tatari Turci, Poliaci, Švedi, Francuzi, Nemci. To sa naozaj Britom cnie si lahnut vedla nich ..... Osobne si myslim, že ked Britov toto napadne, bude lautr jedno, či budu mat vojensky rozpočet 1,9% alebo 2,5%.

 • palo satko
  11:51 05.12.2017

  CerVus,
  Daily Mail je taka "kvalitka" ako vaš Blesk. Niečo rozumnejšie nemáš?

 • CerVus
  11:32 05.12.2017

  Mýlil jsem se teda v tom, že stříleli zpoza vlastní hranice. Byli už na Ukrajině.

 • Soldy
  11:07 05.12.2017

  CerVus:
  Dobrý den, máte prosím bližší informace odkaz zdroj o jaký koliv ruských aktivitách na Dombase?
  Prosím vyvarujtese odkazum jako SecurityMagazin, Sputniku, a dalších „nestraných“stránkách.
  A prosím bez zbytečných Pro-rusko/USA-ckých výroku/komentářů chci si jen udělat vlastní názor.
  Děkuji

 • jj284b
  01:00 05.12.2017

  kto vie anglicky a chce sa pobavit:

  http://napoleonistyka.atspace.com/Fuengirola.htm

 • jj284b
  00:59 05.12.2017

  RiMr71: tak Poliaci par krat Britov poriadne vyprasili ze trhali stranky z knich o zaznamoch strat... ako napr 89.regiment II.battalion po potupe pri Fuengirole, kde 200 Poliakov zahnalo na utek 2500 Britov, Spanielov a Nemcov (z coho Britov bolo 1354) ukoristili im 5 diel, 300 muskiet a 60000 kusov streliva, a k tomu zajali velitela Britskych sil Lorda Blayneya.. Briti dokopy prisli o 310 vojakov (40 zabitych 270 zajatych) kym Poliaci mali 20 zabitych a 100 zranenych... vtip je v tom, ze tych Poliakov sa dokopy branilo len cca 250...


  Tiez pozoruhodna je bitka pri Albuere (1811), kde Polsky Vistulsky Hulani zlikvidovali Britsku pesiu brigadu, a zahnali na utek Britskych dragunov ktory im prisli na pomoc. Colbournova brigada bola kompletne zlikvidovana...

  takze ja na mieste tych Poliakov, by som Britom kludne tu Albueru a Fuengirolu par krat pripomenul a hned by im spadok hrebienok... :))

 • CerVus
  23:44 04.12.2017

  marecino: Co jsem viděl nějakou mapu rozboru bojiště, tak Rusové měli rozmístěných několik praporů dělostřelectva těsně za čárou a vesele čistili oblast na druhé straně. Byly u toho i satelitní snímky oblastí, takže se nikdo ani nemůže hádat, že se to nestalo.

 • marecino
  17:17 04.12.2017

  akych dronov? ci bolo myslene ze dron robil prieskum a delostrelectvo ich potom zdecimovalo? neviete niekto o tom blizsie info?

 • RiMr71
  14:58 04.12.2017

  ...tak na polského instalatéra to stačit bude! I když, časem, kdo ví... :)