Ruské střely na ukrajinské cíle navádí mladí ruští programátoři

-
28. 10. 2022
-
5 komentářů
-
Jan Buchar
Mezi 10. a 18. říjnem Rusko ostřelovalo největší ukrajinská města raketami, které podle Kyjeva zabily desítky lidí a další stovky jich zranily. Po těchto úderech zůstalo velké množství civilistů ve městech, jako je Dnipro, Kyjev, Lvov nebo Vinnycja, bez elektrického proudu. Za plánování dráhy letu každé střely odpovídají příslušníci ruské utajované jednotky.
Fotografie zbytků raket z říjnových útoků ukazují části střel s plochou dráhou letu Kalibr (3M-14) odpalované z moře, Ch-101 odpalované ze vzduchu a R-500 (9M728) odpalované z pevniny prostřednictvím systémů Iskander. Jak uvádí investigativní stránky Bellingcat, Rusko tyto střely označuje za vysoce přesné zbraně, které ničí pouze relevantní vojenské cíle s odchylkou maximálně pěti až sedmi metrů. Před použitím na Ukrajině byly patrně všechny bojově vyzkoušeny ve válce v Sýrii.
Střely 3M-14, známé také pod aliančním označením SS-N-30A, představují variantu pro pozemní cíle z rodiny Kalibr, která navíc zahrnuje protilodní nebo protiponorkové modifikace. Všechny tři verze mají společný vertikální odpalovací systém, který umožňuje jejich odpálení z mnoha plavidel ruského námořnictva, včetně menších korvet a ponorek. Během využití v Sýrii dokázaly střely Kalibr zasáhnout cíle vzdálené až 1800 km od místa odpalu. Rusko od začátku invaze na Ukrajinu odpálilo řádově stovky raket Kalibr, přičemž cena jedné z nich se odhaduje na přibližně 6,5 milionu eur (asi 160 milionů Kč).
Ch-101, ruská řízená střela odpalovaná ze vzduchu, stejně jako Kalibr debutovala v reálném válečném prostředí v Sýrii. Ch-101 i Kalibr se podle konstrukčních návrhů mají vyhýbat systémům protivzdušné obrany letem v malých výškách a těsným sledováním pozemního terénu. Jak ovšem uvedl Bellingcat, schopnosti Ch-101 překonat radarovou detekci Kalibr díky nižším letovým výškám a absorpčnímu materiálu povrchu ještě překonávají. Operační dosah Ch-101 se údajně pohybuje okolo 2800 km a střely mohou být vypouštěny ze strategických bombardérů Tu-160, Tu-95MS nebo Tu-22M3. Každá raketa nese bojovou hlavici o hmotnosti 450 kg, jež může obsahovat kazetovou, průbojnou nebo vysoce výbušnou munici.
R-500, řízená verze střel odpalovaných z raketového komplexu Iskander-M s vertikálním startem, má na rozdíl od raket Kalibr a Ch-101 výrazně kratší dolet, přibližně 500 km. Může být nicméně připravena, zaměřena a odpálena s velmi krátkým časovým odstupem. Mezi odpaly zaměřenými na různé cíle je dle odhadů z ruské blogosféry potřeba méně než minuta. R-500 nese konvenční hlavici o hmotnosti 500 kg, ale stejně jako Ch-101 může být upravena jako strategická jaderná zbraň. Konvenční hlavice může obsahovat explozivní, kazetovou a průraznou munici. Stejně jako Ch-101 i střely R-500 létají v malé výšce, aby se vyhnuly standardním radarovým detekčním systémům.
Přestože se přesný mechanismus vyhledávání letové dráhy a cíle u všech tří typů ruských střel liší, každá z nich sleduje předem naprogramovanou dráhu letu. Její sledování závisí jak na inerciální navigaci, která porovnává měření z palubních gyroskopů a výškoměrů, tak na korekci trasy pomocí družicového polohového systému (GLONASS), jakož i na optickém rozpoznávání bodů na trase a konečného cíle.
Související články
Ukrajina otestovala rakety Vilha s doletem 300 km
Před několika dny ukrajinská armáda otestovala novou taktickou raketu země-země Vilha s doletem 300 ...
-
31.08.2016
-
203 komentářů
-
Jan Grohmann
ANALÝZA: Ruské střely Iskander - historie, účinnost, nasazení; část 3.
Tento poslední článek třídílného seriálu navazuje na článek o ruských balistických střelách Iskander ...
-
28.02.2017
-
29 komentářů
-
Starlight
Vilha: Ukrajinský raketomet zastaví postup mechanizované brigády
Páteří raketového vojska Ukrajiny se stává hluboce modernizovaný raketový komplex 9K58 Smerč ráže ...
-
17.05.2018
-
24 komentářů
-
Karel Cimala
PREMIUM Gladius: Polské kamikadze drony proti střelám Iskander
Polské ministerstvo obrany s polskou firmou WB Group uzavřelo velkou smlouvu na dodávku ...
-
09.05.2022
-
11 komentářů
-
Jan Grohmann
Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.