Kdo ovládne vesmír, ovládne Zemi

Kdo ovládne vesmír, ovládne Zemi
Kdo ovládne vesmír, ovládne Zemi / depositphotos.com (Zvětšit)

Vedení moderního boje je absolutně nemyslitelné bez podpory satelitů obíhajících kolem Země. Stačí se podívat na mediálně populární raketomet M142 HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System). Bez desítek (stovek) průzkumných, komunikačních a navigačních satelitů nemůže HIMARS fungovat.

Prakticky každý den vidíme zprávy o chirurgických úderech raketometů HIMARS proti ruským vojenským základnám, muničním skladům nebo zásobníkům paliv ležících desítky kilometrů od fronty. Pouze čtyři raketomety provedly desítky zničujících úderů. Jak je to možné?

Střely M30/31 GMLRS (Guided Multiple Launch Rocket System) raketometů HIMARS ke svému navádění používají signál ze satelitů globálního navigačního systému GPS (Global Positioning System). Také samotné raketomety jsou vybaveny digitální mapou a GPS, která jim umožňuje snadnou navigaci v terénu a rychlé zaujetí správné pozice pro odpal raket. Všechny tyto nenápadné ale zcela nepostradatelné schopnosti raketometů HIMARS umožňuje 31 satelitů GPS a roční provozní náklady 750 milionů dolarů za celý systém GPS.

HIMARS nepochybně mají satelitní komunikační terminály. Ať už jsou přímo v raketometech, nebo možná v doprovodném velitelském vozidle. Komunikačních satelitů a sítí je velké množství, komerčních i čistě vojenských. Možná jsou raketomety napojeny na velitelství v Kyjevě nebo Spojených státech přes satelitní síť Starlink. A pokud nejsou, v budoucnu jistě budou. Nyní je na oběžné draze aktivních přes 2300 satelitů Starlink. V budoucnu jich má být přes 40 000.

Starlink umožňuje vysokorychlostní přenos dat z jakéhokoliv místa na planetě Zemi. Vzhledem k „vertikální“ komunikaci je vysílání velmi obtížně zachytitelné, zaměřitelné nebo rušitelé.

Před pár dny byl schválen provoz Starlinku na dopravních prostředcích, ať už jsou ve vzduchu, na moři nebo na zemi. Starlink na vojenských letadlech, lodích nebo tancích je tak jen otázkou času.

A nakonec celá plejáda amerických a aliančních průzkumných satelitů pro obrazové, radarové, signálové a elektronické zpravodajství prakticky neustále sledují zájmové oblasti na Ukrajině a hledají vhodné cíle pro raketomety HIMARS. Tyto informace jsou přenášeny do center ve Spojných státech, kde systémy umělé inteligence vyhledávají v nepřeberném množství snímků a záznamů zajímavé „vzory“ (např. podezřelý pohyb osob, dopravních prostředků, podezřelé signály a vysílání) a předkládají je k posouzení lidským operátorům. Vytříbené informace pak přes satelit míří do Kyjeva a poté opět přes satelit k raketometům.

Jednoduše řečeno, ukrajinská armáda v tváři tvář ruské palebné převaze dokáže odolat díky špičkovému americkému systému velení a řízení C4ISTAR (Command, Control, Communication, Computer, Intelligence, Surveillance, Target Acquisition, Reconnaissance), který je zase zcela závislý na satelitech. Kvalitní C4ISTAR zajišťuje nadvládu ve schopnosti rychle a přesně získávat informace potřebné k vedení bojové činnosti, dovoluje kompetentní rozhodování v reálném čase a umožňuje plnit úkoly efektivně a s minimálním množstvím munice.

Právě díky bezkonkurenčnímu C4ISTAR si Spojené státy mohou udržovat početně nevelké ozbrojené síly, a přesto mít status největší světové vojenské velmoci. To je také důvod, proč Rusko a Čína vyvíjejí proti-satelitní zbraně s cílem v případě potřeby degradovat americkou „vesmírnou C4ISTAR“. A proto zase Američané míří dále do vesmíru, na Měsíc a Mars. Aby přenesly zranitelné vojenské systémy a schopnosti ze Země a jejího okolí dále do bezpečí.

Představte si například americké vojenské velitelství na Měsíci. O vojenském a komerčním využití Měsíce lze napsat mnoho spekulativních řádků. Ale zkusme tento (podle autora) neotřelý pohled. Vojenské velitelství má za úkol plánovat bojové operace ozbrojených sil. Dokud existuje velitelství, existuje odpor proti protivníkovi. Pokud velení zanikne, odpor skončí nebo se rozpadne.

Jedním z hlavních současných ruských trumfů je vyhrožování jadernou válkou a vyhubení lidstva. Slyšíme to z Moskvy neustále. „Nebudete nás poslouchat? Tak zničíme lidstvo!“

Pokud ale budou americké nebo západní soběstačné kolonie na Měsíci a Marsu, a samozřejmě také vojenské základny a velitelství, podryje to důvěryhodnost ruského apokalyptického vyhrožování. Protože i po jaderné apokalypse bude západní civilizace fungovat a plánovat na koloniích na Měsíci a Marsu. A ruská nebude existovat. To může být pádný argument na každé ruské jaderné vyhrožování. Ve skutečnosti zřízení kolonií na Měsíci a Marsu je zřejmě jediný způsob, jak neutralizovat ruské strašení jadernými zbraněmi.

Díky kosmické lodi Starship od firmy SpaceX, a její schopnosti dopravit 100 až 200 tun nákladu na Měsíc, to již není sci-fi, ale součást amerického strategického plánování. Starship je proto podle autora tohoto článku nástrojem další průmyslové revoluce, což se promítne (jako vždy v minulosti) do prudkého nárustu vojenských schopností tvůrce průmyslové revoluce.

Zpět na Zem.

Jen díky aliančnímu (resp. americkému) C4ISTAR Ukrajina odolává Rusku, které podle v Ukrajině narozeného izraelského bezpečnostního experta Igal Levina, má „dostatek munice na vedení tisícileté války.“ Sovětský svaz se desítky let připravoval na válečnou apokalypsu a vyrobil desítky milionů dělostřeleckých granátů různých ráží, které jsou rozesety ve skladech po celém Rusku.

V České republice se zmiňuje možnost nakoupit raketomety HIMARS. Bez amerického „vesmírného C4ISTAR“ nám ale tyto raketomety nebudou k ničemu. Ani drony nenahradí průzkumné satelity prohledávající ve dne v noci, za jakéhokoliv počasí, miliony kilometrů čtverečních zemského povrchu a hledající podezřelé objekty a scény.

Pro úspěšnou konfrontaci s jakýmkoliv protivníkem je zcela nezbytné posilovat alianční (a také naši národní) schopnost provádět z vesmíru komunikaci, real-time průzkum zemského povrchu a vzdušného prostoru, a zajišťovat pozicování, navigaci a přesné určování času PNT (Position, Navigation, and Timing) za každých podmínek.

Pokud chce Česká republika, a šířeji všechny země střední a východní Evropy, být nezávislá na všech „geopolitických tektonických posuvech“, musí mít vlastní vesmírné schopnosti. Ostatně Itálie, Německo, Velká Británie, Nizozemsko mají vlastní vojenské satelity. Z nějakého důvodu se nespoléhají pouze na amerického spojence.

V ČR přitom běží hned několik velmi ambiciózních projektů s vědeckým, komerčním i vojenským účelem. Zkušenosti nabyté s těmito projekty lze pochopitelně využít v rámci budování dalších českých vojenských i komerčních vesmírných schopností. Kolem Země i Měsíce. A díky SpaceX to nebude opravdu stát miliardy korun…

Česká mise SLAVIA (Space Laboratory for Advanced Variable Instruments and Applications) navrhuje výrobu dvou 20kg satelitů, které pomocí hyperspektrálních kamer, hmotnostních spektrometrů a rádiových antén budou zkoumat úlomky asteroidů, resp. meziplanetární hmoty vstupující do atmosféry Země. Mise má vědecký i komerční potenciál – vyvinuté kamery, spektrometry a samotná platforma družice půjdou využít pro další vesmírné mise. Předpokládaný start je v roce 2027.

LVICE2 (Lunar VIcinity Complex Environmental Explorer) je potenciální malá družice pohybující se na různých oběžných drahách kolem Měsíce. Mělo by jít o tzv. 12U CubeSat, což je satelit složený z 12 standardizovaných deseticentimetrových kostek CubeSat. Mise se zaměří na studium okolí Měsíce (radiace, plazma, prachové částice) a získání know-how a zkušeností pro náročnější mise k Měsíci.

Třetím projektem je mise vesmírného ultrafialového dalekohledu QUVIK (Quick Ultra-Violet Kilonovae Surveyor). Dalekohled bude pozorovat srážky neutronových hvězd, černé díry, atmosféry exoplanet, supernov či hvězdokup. Start je plánován na roky 2026 až 2027.

Start velmi ambiciózní měsíční mise LUGO (Lunar Geology Orbiter) je plánován na rok 2030. Na misi se podílí odborníci ze Slovenska, Polska, Maďarska, Bulharska a Pobaltí. Sonda oskenuje povrch i podzemí Měsíce. Ze sondy se pak uvolní malý modul se senzory, který narazí na měsíční povrch. Náraz a vzniklý kráter budou zkoumat přístroje sondy s cílem dozvědět se více o stáří a struktuře měsíčního povrchu. Sonda má silný komerční potenciál – naměřená datalze prodávat třetím stranám. A pochopitelně vydláždí cestu ke složitějším misím na Měsíc.

Nejvíce pokročilým je projekt české špionážní družice Golem. V současné době kolem Země krouží technologický demonstrátor VZLUSAT-2, který testuje zejména přesnou prostorovou orientaci sondy, a tedy schopnost přesného zacílení elektrooptických přístrojů na konkrétní místo na povrchu Země. Nyní zhotovitel vyrábí prototyp družice Golem X, která má být předobrazem celé konstelace budoucích českých špionážních družic.

Zdroj: Kiev Indepedent

Nahlásit chybu v článku


Související články

Američané budují Vesmírné síly. Evropa ani Rusko nemají potřebné technologie

19. února 2019 podepsal prezident Donald Trump memorandum „Space Policy Directive-4: Establishment ...

Marian Kechlibar: Planetární vyhledávač a expanze lidí do vesmíru

Snad již dnes z americké půdy, po dlouhých devíti letech, vynese raketa Falcon 9 v soukromé lodi ...

Kopečný: Geopolitické soupeření o vesmír už běží. A Češi jsou u toho

Mocnosti soupeří o nové geopolitické rozložení sil a ze Země se soutěžení přesouvá do vesmíru. Státy ...

Vojenská vesmírná stanice pro Pentagon

Americké ministerstvo obrany má zájem o dlouhodobou přítomnost v kosmickém prostoru. Udělilo proto ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • Анатолий
    18:46 14.09.2022

    O jaderném strašení Ruska: https://www.youtube.com/watch?... Víceméně NATO, na rozdíl od Ruska, má možnost provést první odzbrojovací úder, zejména když bude Finsko v ...Zobrazit celý příspěvek

    O jaderném strašení Ruska:
    https://www.youtube.com/watch?...
    Víceméně NATO, na rozdíl od Ruska, má možnost provést první odzbrojovací úder, zejména když bude Finsko v NATO. Všechny hlavice ale ovšem nezničí a Rusko se určitě bude mstít po městech všude po světě...Skrýt celý příspěvek

  • danny
    12:30 12.07.2022

    Umístění velitelského centra na Měsíc nebo Mars je zajímavá myšlenka, ale řekl bych, že naráží na řadu technických potíží ještě nad rámec níže zmíněného vlivu kosmického záření a ...Zobrazit celý příspěvek

    Umístění velitelského centra na Měsíc nebo Mars je zajímavá myšlenka, ale řekl bych, že naráží na řadu technických potíží ještě nad rámec níže zmíněného vlivu kosmického záření a nepozemské gravitace na degradaci lidského organismu.
    Ani pro techniku se nejedná o zrovna přátelské prostředí, citlivější elektronika si se zářením taky moc nerozumí a ochrana zařízení s dostatečným výpočetním výkonem a kapacitami úložišť by nebyla žádná legrace. Stačí se podívat, jak komplikované je udržovat (uklimatizovat) datová centra tady na Zemi.
    Další drobný problém vidím v prosté vzdálenosti. Ano, z Měsíce se signál "otočí" (bez zpracování) za cca 3 vteřiny. To sice není moc, ale je jasné, že by tamní instalace ani zdaleka nedosahovala schopností pozemního hardware. Ale z Marsu už se jedná o 6 až 44 minut. Při započítání všech časů - senzor, procesor, přenosový bod, receiver, procesor, fůze, přenos, retranslační bod, efektor... ono se to zpoždění nasčítá i u využití našeho přirozeného satelitu. Mars považuji za zcela nepoužitelný. V případě Měsíce mi jako smysluplné připadá uvažovat tak maximálně o "krabičce poslední záchrany", rezerva pro případ čehokoli, než jako o plnohodnotném analogu.Skrýt celý příspěvek

  • Danik
    11:19 11.07.2022

    Sprite už mě sice předběhl, ale stejně. Mohu jen doporučit seriál The Expanse, který jako jeden z mála nabízí trochu reálnější pohled na budoucnost lidstva ve vesmíru. Takže se ...Zobrazit celý příspěvek

    Sprite už mě sice předběhl, ale stejně. Mohu jen doporučit seriál The Expanse, který jako jeden z mála nabízí trochu reálnější pohled na budoucnost lidstva ve vesmíru. Takže se řeší přetížení, dopady kosmu a nízké gravitace na náš organismus a boje "námořnictev" se nevedou ve stylu 18. století jako ve Star Wars, nýbrž povětšinou na velkou vzdálenost.Skrýt celý příspěvek

  • Eiffelos
    11:15 10.07.2022

    Problém je ,že ta nadvláda satelitu je křehká a pár výbuchu na oběžné dráze a nastane družicová apokalypsa

    Problém je ,že ta nadvláda satelitu je křehká a pár výbuchu na oběžné dráze a nastane družicová apokalypsa

    • MildaIV
      11:37 10.07.2022

      To platí hlavně pro geostacionární družice. Nízko letící vojenské satelity na tom nejsou tak špatně, protože trosky relativně rychle ztrácí rychlost a shoří v atmosféře.

      To platí hlavně pro geostacionární družice. Nízko letící vojenské satelity na tom nejsou tak špatně, protože trosky relativně rychle ztrácí rychlost a shoří v atmosféře.

    • RiMr71
      15:09 11.07.2022

      "pár výbuchu na oběžné dráze a nastane družicová apokalypsa"

      ...odborně se na toto odpovídá "ale prd!"!

      "pár výbuchu na oběžné dráze a nastane družicová apokalypsa"

      ...odborně se na toto odpovídá "ale prd!"!

  • dusan1
    10:27 10.07.2022

    Sny a realita ... Netlix, kiná i televízie sú zahltené filmami a seriálmi o kozmických staniciach a raketách ... SpaceX a ostatné firmy prudko zlacňujú "výlety" do kozmu a tak ...Zobrazit celý příspěvek

    Sny a realita ...

    Netlix, kiná i televízie sú zahltené filmami a seriálmi o kozmických staniciach a raketách ... SpaceX a ostatné firmy prudko zlacňujú "výlety" do kozmu a tak vládne všeobecný optimizmus, že konečne vo veľkom dobyjeme vesmír ...

    Ale realita nepustí ... dobyjeme .. ale pomocou strojov .... nie pomocou ľudí ...

    Ľudské telo totiž nie je dlhodobo schopné fungovať vo vesmíre a len kvalitný výcvik kozmonautov sposobil, že napriek stovkám incidentov máme "len" pár desiatok mŕtvych pri letoch do kozmu.

    Dlhodobý pobyt je zatiaľ absolútne vylúčený ... degradácia ľudského organizmu je pri dlhodobom pobyte masívna ... a čím je človek dlhšie vo vesmíre, tým dlhšie sa musí regenerovať .... pár mesiacov je ešte v pohode .... relatívne ... ak sa už posunieme na cca rok tak sa z človeka stvára "beztvará hmota" s ochabnutým svalstvom ....

    Skrátka technológie v kozmickom priestore budú stále lepšie ... ale človek ostáva stále "primitívny" a do kozmu na dlhší čas nepoužiteľný ...

    Jedinou cestou je zrejme len vytvorenie umelého "zemského povrchu" s gravitáciu, ktorá oklame telo tak aby nedegradovalo .

    Skrátka človek je najslabším článkom vesmírnych projektov.Skrýt celý příspěvek

    • Sprite
      21:54 10.07.2022

      Třeba to fakt dopadne jako v The Expanse. Je tam spousta hodně zajímavých konceptů. Nicméně nebyl bych tak pesimistický, jsem si jistý, že vědci udělají vše proto, aby ty překážky ...Zobrazit celý příspěvek

      Třeba to fakt dopadne jako v The Expanse. Je tam spousta hodně zajímavých konceptů.
      Nicméně nebyl bych tak pesimistický, jsem si jistý, že vědci udělají vše proto, aby ty překážky odstanili. To že dnes nevidíme řešení neznamená, že žádné nikdy nebude.Skrýt celý příspěvek

      • Danik
        11:21 11.07.2022

        Tak ono potencionální nápady už jsou, jen se čeká než doběhnou technologie a finance. Při rychlosti technologického rozvoje lidstva bych se nebál o to, že někteří z nás už třeba ...Zobrazit celý příspěvek

        Tak ono potencionální nápady už jsou, jen se čeká než doběhnou technologie a finance. Při rychlosti technologického rozvoje lidstva bych se nebál o to, že někteří z nás už třeba zažijí kolonii na Marsu nebo měsíciSkrýt celý příspěvek

        • VictorAlphaCharlie
          18:22 12.07.2022

          Zrovna třeba kolonie hluboko v tunelech na Marsu nebo i na Měsíci, kde masa zeminy(je to ještě zemina, když není na zemi?) poskytne ochranu před vesmírným zářením, mi přijde jako ...Zobrazit celý příspěvek

          Zrovna třeba kolonie hluboko v tunelech na Marsu nebo i na Měsíci, kde masa zeminy(je to ještě zemina, když není na zemi?) poskytne ochranu před vesmírným zářením, mi přijde jako realizovaná záležitost pro delší přežití. 100% samostatnost ale jen tak nebude.Skrýt celý příspěvek

  • Oliver
    15:11 09.07.2022

    to je sice hezké, ale ta integrace s cizinci co mluví úplně jinou řečí nekompatibilní s naší má velké riziko že se může opakovat ta velmi špatná historie. Akorát tehdy to byly ...Zobrazit celý příspěvek

    to je sice hezké, ale ta integrace s cizinci co mluví úplně jinou řečí nekompatibilní s naší má velké riziko že se může opakovat ta velmi špatná historie. Akorát tehdy to byly germanizační tlaky. Touto načrtnutou spoluprací by se vlastně vychovala elita států V4+ cizinci a už by to nebyly elity těch států ale citili by se spíš být příslušníky cizinců. Za R-U už byl národ před zničením, zůstali jen ti nejodolnější a vůbec není dobré zkoušet něco takového znovu s tím že nějak bylo nějak bude.
    Tohle soupeření ve vesmíru bude i právě drastickou redukcí kultur a jazyků a dá se říci že naději na přežití v případném konfliktu mají jen tři řeči - anglická, čínská a ruská - možná hindština a španělština/francouzština v JA a AF kde by jaderné zbraně nebombardovaly.
    Proto jsem radši pro spolupráci i s Ruskem a nehnat se slepě do nějakého souručenství s USA-VB. K čemu by pak bylo dejme tomu pár stovek Čechů někde na stanici na Marsu když by mluvili a mysleli jen anglicky...Skrýt celý příspěvek

    • Danik
      15:38 09.07.2022

      Nějak nevím co tím chtěl básník říci. Vůbec nevíme jak bude budoucnost lidské expanze do vesmíru vypadat a jaké bude v té době realita národních států. Anglictina je mezinárodním ...Zobrazit celý příspěvek

      Nějak nevím co tím chtěl básník říci. Vůbec nevíme jak bude budoucnost lidské expanze do vesmíru vypadat a jaké bude v té době realita národních států.

      Anglictina je mezinárodním jazykem a díkybohu za to. Na spolupráci s Ruskem to ještě pár dekád nevidím.Skrýt celý příspěvek

      • Oliver
        21:07 09.07.2022

        to je jednoduché - tou integrací do anglofonních struktur pomocí vzdělávání na anglojazyčných školách se buduje sice elita, ale odtržená od národa co nasaje hlavně hodnoty a ...Zobrazit celý příspěvek

        to je jednoduché - tou integrací do anglofonních struktur pomocí vzdělávání na anglojazyčných školách se buduje sice elita, ale odtržená od národa co nasaje hlavně hodnoty a postoje hostitelů. Proto jsem psal o vracení se minulosti kdy naopak kdo chtěl něco být musel umět německy - tím nasál cizí hodnoty a nadvláda německých mu nebyla obvykle proti mysli ale naopak.Skrýt celý příspěvek

        • achi.67
          09:43 11.07.2022

          Což je trošku v rozporu s faktem, že mnoho národních obroditelů česky neumělo nebo jen špatně a část "cizí" šlechty naopak český mluvila velmi dobře a naopak plně neovládala ...Zobrazit celý příspěvek

          Což je trošku v rozporu s faktem, že mnoho národních obroditelů česky neumělo nebo jen špatně a část "cizí" šlechty naopak český mluvila velmi dobře a naopak plně neovládala němčinu...
          Použití němčiny v R-U bylo ryze praktické, byl potřeba jazyk, kterým se domluví všichni. Stejnou funkci dnes plní angličtina. Samozřejmě kulturní a jazykové zvyklosti je důležité udržovat, je to svým způsobem dědictví, ale bukolické představy o národnostní, jazykové a ekonomicko-soběstačné identitě poněkud pomíjejí sociální dynamiku a jsou opravdu spíše představou než realitou. Viz moderní čeština, která je jazykem hodně novodobým a obtížně bychom ji používali ve středověku. Přesto nás to nečiní méně Čechy.Skrýt celý příspěvek

    • Maximus
      15:50 09.07.2022

      Rusácko jako kosmická velmoc skončila, nemá už absolutně nic, co muže nabídnout světu (snad až na historické zkušenosti se sondami na Venuši). Nemůže konkurovat cenou ani kvalitou. ...Zobrazit celý příspěvek

      Rusácko jako kosmická velmoc skončila, nemá už absolutně nic, co muže nabídnout světu (snad až na historické zkušenosti se sondami na Venuši).
      Nemůže konkurovat cenou ani kvalitou. Rogozin a jeho skřeti kremelsky pán jsou hrobaři rusacke kosmonautiky.

      To už si radeji vsadim na českého “vrabčáka”.

      A s tou angličtinou vs. ruština je úplně chucpe - rusacko jako největší žalář národu by Čechům tu jejich češtinu také rychle vyhnal z hlavy - stejně jak to děla Ukrajincům na okupovaných územích.

      Přemýšlím, kde na tyto panslovanské mýty berou. Dostal jsem se par krát za Ural a troufám si tvrdit, ze v rusacku se od dob cesty K. H. Borovského do této země nic nezměnilo.

      „Rusové rádi nazývají všechno ruské slovanským, aby pak mohli tvrdit, že všechno slovanské je ruské.”

      “Odjel jsem do Ruska jako Slovan, vrátil jsem se jako Čech.“Skrýt celý příspěvek

      • Roland
        15:57 09.07.2022

        Oni by ještě mohli - mají ohromnou materiálovou základnu a pokud by se dostali k “nerozkradnutelným” příležitostem, tak by mohli mít výsledky. Ale jsou tak ukrutně mimo a ...Zobrazit celý příspěvek

        Oni by ještě mohli - mají ohromnou materiálovou základnu a pokud by se dostali k “nerozkradnutelným” příležitostem, tak by mohli mít výsledky. Ale jsou tak ukrutně mimo a nabubřelí, ze nejsou schopni se připojit ke světu a spolupracovatSkrýt celý příspěvek

        • Oliver
          16:14 09.07.2022

          tak těch informací je pomálu. Co se dá zjistit je že konečně získali náhradu za staré Zenit/Proton rakety - náhradou je nová rodina raket Angara. Největší rána je ovšem přerušení ...Zobrazit celý příspěvek

          tak těch informací je pomálu. Co se dá zjistit je že konečně získali náhradu za staré Zenit/Proton rakety - náhradou je nová rodina raket Angara.
          Největší rána je ovšem přerušení rusko-EU spolupráce, hlavně zrušení startu sondy na Mars tak krátce před odpalem. Mohl to být klíčový projekt co by dorovnal americkou i čínskou přítomnost na Marsu a bolí to stejným dílem obě strany, zatahovat kosmický výzkum je hov*dina na ntou. Nikomu ani RF ani EU to štěstí nepřinese jen prohloubí zaostávaní za USA a ČLR...Skrýt celý příspěvek

          • Pavel 1
            20:53 09.07.2022

            Tedy "náhradu", která se vyvíjela 25 let a funguje podle počasí. Ano, rusácké zatahování výzkumu do konfliktu, které předvádí magor rogozin je určitě "hov*dina", nemluvě samozřejmě ...Zobrazit celý příspěvek

            Tedy "náhradu", která se vyvíjela 25 let a funguje podle počasí. Ano, rusácké zatahování výzkumu do konfliktu, které předvádí magor rogozin je určitě "hov*dina", nemluvě samozřejmě o tom, že ten rusáky vyvolaný konflikt je neskutečná "hov*dina". Škoda to samozřejmě není. RUsácký kosmický průmysl je černá díra na peníze, založená na 50 a více let starých technologiích a neschopná přijít s něčím novým. Dojmy o dohánění USA díky spolupráci se zločineckým a v této oblasti již nekompetentním rusáckem jsou utopie a praktická realizace těchto dojmů je nejkratší cesta ke krachu.Skrýt celý příspěvek

          • Maximus
            21:03 09.07.2022

            Angara je nespolehlivý zastaralý krám - pokud by byla hotova před 20 lety tak se o něčem mužeme bavit. Doporučuji ti zdravotní zájezd transibirskou magistrálou za Ural do země, ...Zobrazit celý příspěvek

            Angara je nespolehlivý zastaralý krám - pokud by byla hotova před 20 lety tak se o něčem mužeme bavit.
            Doporučuji ti zdravotní zájezd transibirskou magistrálou za Ural do země, kde naše včera je jejich pozítří.
            Prosím nastuduj si o tom něco a sputnik news opravdu není důvěryhodný zdroj.Skrýt celý příspěvek

          • Oliver
            21:11 09.07.2022

            Pavel+Maximus: ze všech startů dopadly všechny úspěšně, jeden částečně. To je slušná bilance. Jistě, vývoj se táhl kvůli financím, ale dokončili ho a že by to bylo horší než ...Zobrazit celý příspěvek

            Pavel+Maximus: ze všech startů dopadly všechny úspěšně, jeden částečně. To je slušná bilance.
            Jistě, vývoj se táhl kvůli financím, ale dokončili ho a že by to bylo horší než evropské či americké se říci nedá, jen zatím nemají znovupoužitelné stupně.

            A k těm info zdrojům: opačně to funguje ještě hůře, anlické weby píší dávno o tom že švédský velvyslanec nabídl současné Gripeny zdarma a v ČR ohlušující ticho.
            Já čtu zdroje ze všech stran, ne jen ty "prokádrované správné"....Skrýt celý příspěvek

          • Pavel 1
            22:16 09.07.2022

            "Ze všech" ... Ze všech 3 (slovy tří) startů, které se za 8 let realizovaly, jsi chtěl říct. Jinak zřícení horního stupně popisovat jako částečný úspěch chce opravdu ale opravdu ...Zobrazit celý příspěvek

            "Ze všech" ... Ze všech 3 (slovy tří) startů, které se za 8 let realizovaly, jsi chtěl říct. Jinak zřícení horního stupně popisovat jako částečný úspěch chce opravdu ale opravdu hodně silné červené brýle. Zdálo by se, že 8 let neustálých odkladů, které uběhly od prvního startu, bude stačit k vychytání všech much ... a zaletování všech děr. A ono ne. "Horší"? Záleží co tím myslíš. Z finančního hlediska je angara každopádně katastrofa. Náklady na vynášení jsou oproti starým sovětským nosičům podstatně vyšší a nekonkurenceschopné s nosiči západních soukromých firem. Přičemž právě cena bylo jediné čím byli rusáci v minulých letech sto zaujmout.
            Mimochodem, co mají, ty prokádrované ohlušující ticho, společného české úvahy nad budoucím stíhačem (ověřená a vyzkoušená technika versus zbrusu nová ale podstatně výkonnější), s totálním rusáckým úpadkem nejen v oblasti vesmírné techniky.Skrýt celý příspěvek

          • Oliver
            22:25 09.07.2022

            startů bylo pět. Jde to pomalu, evidentně jsou na chvostu priorit nebo využívají staré zásoby dílů Protonů. Co má společného? Třeba to že se informační zdroje nehledě na jazyk ...Zobrazit celý příspěvek

            startů bylo pět. Jde to pomalu, evidentně jsou na chvostu priorit nebo využívají staré zásoby dílů Protonů.
            Co má společného? Třeba to že se informační zdroje nehledě na jazyk autocenzurou třídí na ty vhodné a nevhodné.
            Tedy tajení zásadní informace před veřejností - nejen touto - do té chvíle než bude "ruka v rukávě".Skrýt celý příspěvek

          • Pavel 1
            23:30 09.07.2022

            Pleteš si označení s počtem startů. Angara 5: 3 starty. Tady máš pravdu, rusáckou prioritou je rozkrádání a vraždění nevinných. A to "utajování" si jistě kreml za rámeček nedá. ...Zobrazit celý příspěvek

            Pleteš si označení s počtem startů. Angara 5: 3 starty. Tady máš pravdu, rusáckou prioritou je rozkrádání a vraždění nevinných. A to "utajování" si jistě kreml za rámeček nedá. Covidovému strašpytlu puťkovi jsi ukázal zač je toho loket. Jen doporučuji míň fantasmagorií.Skrýt celý příspěvek

          • Maximus
            23:53 09.07.2022

            Poslední úspěšný start Angary dopadl tak, ze rusacky špionážní satelit Kosmos 2555 shořel v atmosféře. Přeji si víc takových úspěšných startu toho rusackeho nacistánu :-))).

            Poslední úspěšný start Angary dopadl tak, ze rusacky špionážní satelit Kosmos 2555 shořel v atmosféře. Přeji si víc takových úspěšných startu toho rusackeho nacistánu :-))).

          • Solitér
            10:49 10.07.2022

            Ruskou kosmonautiku poškodil Putin a dodělal Rogozin....a Angara? Je jen další z typických ruských pomníků. Rozhodnutí o vývoji rakety1992, V roce 93-4 se vybere dodavatel, v roce ...Zobrazit celý příspěvek

            Ruskou kosmonautiku poškodil Putin a dodělal Rogozin....a Angara? Je jen další z typických ruských pomníků. Rozhodnutí o vývoji rakety1992, V roce 93-4 se vybere dodavatel, v roce 97 se stále usilovně přemýšlí, 2004 se všechno kompletně změní a přepracuje a začne nový vývoj. Po 30 letém úsilí se podařilo Angaru dovézt do stadia dvou testovacích startů. Oba měly problémy. Teď přišla o jeden ze svých významných účelů – o pilotované lety-nebudou Přitom se o ní mluvilo jako o páteři ruské kosmonautiky. Díky modulárnosti měla pokrýt většinu potřeb z pohledu nosnosti a zároveň tak měla být zajištěna rychlá a levná výroba. Prostě mrtvě narozené, dítě a samotný projekt míří k obvyklé, ruské blamáži a trapasu.Skrýt celý příspěvek

          • Oliver
            13:02 10.07.2022

            solitér a další: Angara vznikala ve velmi specifickém prostředí kdy vůbec nebylo jisté jestli RF jako takový útvar vůbec přežije. To že vývoj vůbec zůstal byl v kritických letech ...Zobrazit celý příspěvek

            solitér a další: Angara vznikala ve velmi specifickém prostředí kdy vůbec nebylo jisté jestli RF jako takový útvar vůbec přežije. To že vývoj vůbec zůstal byl v kritických letech div. Viděl jsem dokument o letadlech kde to ti lidé nějaký čas dělali jen vlastně za jídlo, neskutečná obětavost. Podobné to muselo být u Angary, nebýt lidí co to dělali prakticky zdarma tak to mohli pomalu zabalit. Každý zaměstnanec z EU a neřknuli z USA pokud by nedostal druhou výplatu tak by šel jinam.
            Angara není jen "pětka" ale je jich víc, takový základ je rozepsán na wiki.Skrýt celý příspěvek

          • mexir
            16:45 10.07.2022

            Olivere jestli považujete to že někdo pracuje ve vesmírném průmyslu zadarmo jako něco ušlechtilého tak jste bolševik. Já to v rusku považuju za něco typického. Všechny peníze za ...Zobrazit celý příspěvek

            Olivere jestli považujete to že někdo pracuje ve vesmírném průmyslu zadarmo jako něco ušlechtilého tak jste bolševik. Já to v rusku považuju za něco typického. Všechny peníze za obsluhu ISS + za další lety šli věrchušce na dači, jachty a spol. Na vývoj nula. Jak můžete cokoliv z ruska obhajovat? Do vesmíru lítaj v podstatě na upraveném Vostoku. Angara skončí, sami se odstřihli od prachů, okupanti blbí.Skrýt celý příspěvek

          • Marw
            20:51 10.07.2022

            Oliver ako uz bolo pisane, Angara je v zasade stale polofunkcny stroj, co stoji extremne peniaze. Vo verzii A5 ma na konte tri starty. Prvy vyhlaseny za uspech aby sa nasledne ...Zobrazit celý příspěvek

            Oliver ako uz bolo pisane, Angara je v zasade stale polofunkcny stroj, co stoji extremne peniaze.

            Vo verzii A5 ma na konte tri starty. Prvy vyhlaseny za uspech aby sa nasledne ukazalo ze motor na centralnom stupni nebolo pocas prace bocnych stupnov dostatocne priskrtit koli zvysenym vibraciam a teda nebola dosiahnuta planovana orbita (o tom ze to nebol az taky uspech sa suskalo hned po starte, nepriamo to potvrdili ked Energomash zverejnil spravicku ze sa im podarilo najst nejaky workaround ako dosiahnut planovane znizenie tahu u RD-191) , druhy plne uspesny a treti zlyhanie horneho stupna DM-03.

            Okrem toho boli dva starty vo verzii A1.2, prvy bol len suborbitalny, druhy s nakladom sice dopadol pre raketu dobre ale pre zmenu zlyhal samotny naklad. Ked to zhrniem, zo styroch orbitalnych startov bol jeden uspech (ale vynasal len hmotnostny simulator), jeden ciastkovy uspech, u jedneho zlyhal horny stupen a u posledneho naklad...To je bilancia jak remen.

            Navyse sa prevalilo ze A5 stoji bez zapocitania marze, nakladov na prepravu, integraciu nakladu a start (cize len holy stroj) cca 100 M$. V praxi to znamena ze komercna vynaska by realne stala realne tak 130+ M$ a to este bez poistenia nakladu (pri novom neodskusanom stroji s pochybnou uspesnostou testovania rataj tak +10% z hodnoty nakladu). Len motorizacia prveho stupna bez marze moze vychadzat na peknych 5x8 M$ (cca vyrobne naklady za RD-191). Pri zohladneni nakladov na poistenie (Ariane ma cca 3% z hodnoty nakladu, Proton M mal svojho casu peknych 12%) uz bude vychadzat lacnejsie aj Ariane 5 co je vsetko len nie lacny stroj.

            Komercne proste nemaju sancu Angaru presadit, ked tak jedine za mega dumpingove ceny, ktore si ale za sucasnej ekonomickej situacie nebudu moct dovolit. Nie ze by este niekto pri zmysloch skusil vyuzit Glavkosmos alebo ILS pre komercnu vynasku, zvlast po tom co defacto ukradli naklad OneWebu.Skrýt celý příspěvek

          • Pavel 1
            20:55 10.07.2022

            Opět doporučují nefantazírovat, olivere. Angara vznikala 20 roků. Myslíš, že tak dlouho se rusáci rozmýšleli jestli se rozpadnout nebo ne. Nebo je to spíš tím, že Angara nebylo a ...Zobrazit celý příspěvek

            Opět doporučují nefantazírovat, olivere. Angara vznikala 20 roků. Myslíš, že tak dlouho se rusáci rozmýšleli jestli se rozpadnout nebo ne. Nebo je to spíš tím, že Angara nebylo a není nic jiného než propagandistická slupka vypěchovaná korupcí, zlodějinami a typicky rusáckou nekompetencí. B je správně.Skrýt celý příspěvek

    • SYN_
      05:32 10.07.2022

      Spolupráce s Mordorem? To je spolupráce na vlastním zničení...

      Spolupráce s Mordorem? To je spolupráce na vlastním zničení...

    • RiMr71
      15:07 11.07.2022

      Olivere takový příspěvek musíte označit "sarkasmus" nebo "ironie".
      ...někdo by si totiž mohl myslet, že jste naprosto odtržený od reality a myslíte to vážně...

      Olivere takový příspěvek musíte označit "sarkasmus" nebo "ironie".
      ...někdo by si totiž mohl myslet, že jste naprosto odtržený od reality a myslíte to vážně...

  • McCoolie16
    15:50 08.07.2022

    Je možné, ze USA rusi Glonas na Ukraine?

    Je možné, ze USA rusi Glonas na Ukraine?

    • dusan1
      17:08 08.07.2022

      Rusi i tak využívajú GPS : ) ... takže je to zbytočné ...

      Rusi i tak využívajú GPS : ) ... takže je to zbytočné ...

      • LAMP
        22:41 08.07.2022

        Civilní verze GPS nemá dostačující přesnost pro navádění zbraní a k vojenské verzi GPS potřebujete šifrovací klíče. Ten Glonass by Rusové nemohli nahradit GPS.

        Civilní verze GPS nemá dostačující přesnost pro navádění zbraní a k vojenské verzi GPS potřebujete šifrovací klíče. Ten Glonass by Rusové nemohli nahradit GPS.

        • Poly
          00:05 09.07.2022

          Civilní jim bohatě stačí pro střely, které nesou tučné hlavice. Jestli dopadne o 5 metrů jinde, než se předpokládá, tak je to jedno.

          Civilní jim bohatě stačí pro střely, které nesou tučné hlavice. Jestli dopadne o 5 metrů jinde, než se předpokládá, tak je to jedno.

  • Maximus
    15:18 08.07.2022

    Nechci rikat ani letadlo jako spise zbraňovy system F-35 diky pokrocilym senzorum a fuzi dat a jejich v podstatě on-line sdílení v ramci C4ISTAR je právě komplementarním prvkem pro ...Zobrazit celý příspěvek

    Nechci rikat ani letadlo jako spise zbraňovy system F-35 diky pokrocilym senzorum a fuzi dat a jejich v podstatě on-line sdílení v ramci C4ISTAR je právě komplementarním prvkem pro HIMARS/M270, ktery dokáže 90 kg hlavici dopravit s mimoradnou přesností na vzdálenost vice nez 80 od fronty v ER verzi až 150 km.

    F-35 nemusi ani otevrit svoji pumovnici (a zvýšit tak vyrazne svoje RCS) a pritom pomoci predanych souradnic nicit cile v dosahu hlavňoveho nebo raketoveho delostrelectva. Zlikviduje tak mnohem vice cilu, nez je kapacita pumovnice letadla a samozřejmě i mnohem levneji nez je bezna cena letecké munice.

    Data z duzic spojenců diky nasemu clenstvi v NATO by byla samozřejmě k dispozici i pro nas a informace z druzic Golem by byla pouze redundantním zdrojem dat, snad jen s vetsim durazem na data z naseho regionu a urcitou jistotou prioritniho ziskani informací. Je to ale zaloha nutná i z jinych hledisek.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
      19:06 08.07.2022

      Maximus Možnosti jsou velké, ale pro to si snad F 35 nepořizujeme. Takové věci budou zajišťovat jiné průzkumné prostředky u kterých nemusíte na palubu dávat pilota a vydrží vám ve ...Zobrazit celý příspěvek

      Maximus
      Možnosti jsou velké, ale pro to si snad F 35 nepořizujeme. Takové věci budou zajišťovat jiné průzkumné prostředky u kterých nemusíte na palubu dávat pilota a vydrží vám ve vzduchu i déle než 24 hodin.Skrýt celý příspěvek

      • Maximus
        21:00 08.07.2022

        A nad frontou s PVO lepsi nez par drbanu s MANPADS posleme Hermes nebo Heron, aby se kluci u BUKu ci TORu lehce procvicili ve strelbe? Mensi takticke drony nemaji dolet a vetsi ...Zobrazit celý příspěvek

        A nad frontou s PVO lepsi nez par drbanu s MANPADS posleme Hermes nebo Heron, aby se kluci u BUKu ci TORu lehce procvicili ve strelbe?
        Mensi takticke drony nemaji dolet a vetsi kategorie je dobra tak na monitoring pastevců koz. Proc asi MQ-1C Gray Eagle nakonec nesly na Ukrajinu :-)

        Pak uz zbyvaji jen satelity, nebo mas napad, jak se dostat az x00 km za linie na nepratelske uzemi?

        F-35 ma potencial behem sve A2G ci A2A mise nad nepratelskym územim diky fuzi dat predat informace řadě dalsich efektorů a z dane mise tak vytezit maximum znicenych cilů dle jejich priority.
        A o tom to proste je. Neni to proste jen letadlo, které splni misi a je hotovo.
        To je podle mne zakladni nepochopeni potencialu tohoto "zbranoveho systemu" jmenem F-35.Skrýt celý příspěvek

        • flanker.jirka
          13:27 09.07.2022

          Maximus "F-35 ma potencial behem sve A2G ci A2A mise nad nepratelskym územim diky fuzi dat predat informace řadě dalsich efektorů a z dane mise tak vytezit maximum znicenych cilů ...Zobrazit celý příspěvek

          Maximus
          "F-35 ma potencial behem sve A2G ci A2A mise nad nepratelskym územim diky fuzi dat predat informace řadě dalsich efektorů a z dane mise tak vytezit maximum znicenych cilů dle jejich priority. "
          To se čte velmi pěkně, ale k tomu Vám chybí to podstatné, v současném stavu nemáte F 35 na zemi do čeho fúzovat a nemáte ani tu "řadu dalších efektorů" nikde jsem neviděl zmínku o tom, že by se patřičné věci měli pořizovat. Stále se píše pouze o 24 letadlech a trošce výzbroje.
          Tímto způsobem se teprve učí používat F 35 v USA a je otázkou, zda bude vůle takové systémy pořídit, bude to drahé a bude tlak do toho připojovat pouze US systémy. Fakt jsem zvědavý na reakci američanů až jim řeknete, že do toho chcete izraelské systémy :-) (USA s tím má tak kvalitní zkušenosti, že pořídili pouze dvě baterie Iron dome a odstěhovali je tam kde více věcí nepotřebují a další dodávky stoply)Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            14:59 09.07.2022

            Protože Izraelci jasně řekly že ke zdrojovým kódům systému, který je pro ně životně důležitý, nedají přístup nikomu.
            Ovšem i Izrael zdá se F-35 úspěšně používá.

            Protože Izraelci jasně řekly že ke zdrojovým kódům systému, který je pro ně životně důležitý, nedají přístup nikomu.
            Ovšem i Izrael zdá se F-35 úspěšně používá.

          • Maximus
            16:12 09.07.2022

            Proto tady teoretizuji, ze naše letka Gripenu C/D po modernizaci má zůstat a na druhé letce F-35 pak postupně stavět nové schopnosti. Ovšem za předpokladu, ze se začne makat na ...Zobrazit celý příspěvek

            Proto tady teoretizuji, ze naše letka Gripenu C/D po modernizaci má zůstat a na druhé letce F-35 pak postupně stavět nové schopnosti.

            Ovšem za předpokladu, ze se začne makat na celém backgroundu, protože ten bude stát jako další letka F-35.

            Proc asi tady píšu o HIMARS, dostatku munice pro letadla i vrtulníky, o C4ISTAR systémech, naváděné 155 mm munici, …?

            Protože je to cesta jak z naši nepočetné armády udělat relevantni sílu. Současná parodie na “Vládní vojsko” je dosti tristní, ale věřím, že se současným NGŠ nastanou výrazné změny k lepšímu.

            Do 10 let by bylo zřejmé, jestli budeme potřebovat další dvě letky F-35 nebo nám bude stačit jedna letka FA-50 na airpolicing a slavnostní přelety nad památníky.Skrýt celý příspěvek

      • Poly
        22:54 08.07.2022

        Pokud je řeč o dronech, tak aktuálně neexistují takové, které mají podobný výkon radaru jakou má F-35. Kvalitní SAR, schopnost GMTI, solidní schopnost rušení,... Navíc s touhle ...Zobrazit celý příspěvek

        Pokud je řeč o dronech, tak aktuálně neexistují takové, které mají podobný výkon radaru jakou má F-35. Kvalitní SAR, schopnost GMTI, solidní schopnost rušení,... Navíc s touhle výbavou doletí rychle na místo určení a nebude při tom detekován. A to je řeč pouze o radaru.
        Elektrooptické systémy může vesele používat v pasivním režimu.
        Navíc může splnit hodně úkolů během jedné mise.

        Já doufám, že by jsme si F-35 na velké možnosti pořídili. Nemusíme všechno využít hned. Nákup Himarsů a nebo jejich obdoby nás výhledově asi stejně čeká.

        Výkonný velmi dobře vybavený dron, který bude plnit pouze práci průzkumu stojí víc jak naše Gripeny a vyžaduje dost lidské síly. Teď nemyslím ořezávátka jako Heron, ale takový MQ-9 s dostatečným elektrickým výkonem.Skrýt celý příspěvek

        • flanker.jirka
          13:34 09.07.2022

          Drony se SAR s GMTI je spousta, stačí si vybrat, horší jsou jejjich charakteristiky co se týká systému vlastní ochrany letadla v rámci EW. Jestliže chcete někam poslat stealth ...Zobrazit celý příspěvek

          Drony se SAR s GMTI je spousta, stačí si vybrat, horší jsou jejjich charakteristiky co se týká systému vlastní ochrany letadla v rámci EW.
          Jestliže chcete někam poslat stealth letadlo a zapnete na něm radar o špičkovém výkonu až 20 kW, k tomu datalinky, tak zapomeňte na to, že jde o stealth. Radary mívají sice označení vybavením technologií LPI, ale to je spíše marketing. Takový zdroj vyzařování uvidíte na stovky kilometrů daleko. V opačném případě by už pardubická ERA se svými pasivními systémy dávno musela zkrachovat.Skrýt celý příspěvek

          • Poly
            09:21 12.07.2022

            Žádný takový dron neexistuje. Ano, mají senzory, které umí kde co včetně SAR, ale v porovnání s AN/APG-81 se jedná o hračky s dosahem pár km, výjimečně pár desítek km. Tak výkonné ...Zobrazit celý příspěvek

            Žádný takový dron neexistuje. Ano, mají senzory, které umí kde co včetně SAR, ale v porovnání s AN/APG-81 se jedná o hračky s dosahem pár km, výjimečně pár desítek km. Tak výkonné a rozměrné radary dnes nezvládne unést žádný dron. V případě FLIR by musel navíc takový dron ještě nést něco o výkonu Liteningu a stejně má být AAQ-40 EOTS výkonnější.

            Jestli někam pošlu steahl letoun, tak tam doletí a nikdo o něm nebude vědět. Po zapnutí radaru se logicky něco na přehledovém radaru objeví, to je snad jasné každému.
            LPIR možná odhalí pasivní radar obránce a možná taky ne. No a když ano, tak jako co? Honem střílím na něco, co ani nevím co je a je to tak daleko, že tam teoreticky dostřelí PVO dlouhého dosahu? Navíc při vzdálenosti od výkonných PVO stejně nepůjde identifikovat natož pak zaměřit.
            Čili v případě Ruska je snad poblíž nějaké to sůčko a pošle tam protiradarovou střelu naslepo. Nevíme co tam je a tak to jednoduše sestřelíme a i klidně v době míru a nebo když je za hranicemi země. Tak jako nějak to funguje?Skrýt celý příspěvek

      • Shania
        13:20 09.07.2022

        A to je prave spatne, meli by jsme F-35 primarne poridit pro takove veci a ne jen jako nahradu za to co dela Grypen.
        Poridit k tomu kompatibilni delostrelectvo a pvo, atd.

        A to je prave spatne, meli by jsme F-35 primarne poridit pro takove veci a ne jen jako nahradu za to co dela Grypen.
        Poridit k tomu kompatibilni delostrelectvo a pvo, atd.

  • ruleta
    15:12 08.07.2022

    Nechapu. V jednom clanku nam JG rika, ze mame byt defacto army hubem a zredukovat armadu na skladiste a logistiku pripadne PVO (nekupujme BVP, ale ...) a v druhem nam rika, ze mame ...Zobrazit celý příspěvek

    Nechapu. V jednom clanku nam JG rika, ze mame byt defacto army hubem a zredukovat armadu na skladiste a logistiku pripadne PVO (nekupujme BVP, ale ...) a v druhem nam rika, ze mame byt ve vesmiru sobestacni. Obe dohromady proste nejde.Skrýt celý příspěvek

    • Jan Grohmann
      09:22 09.07.2022

      Nevkládejte mi do úst něco, co jsem neřekl. Mít vlastní strategické situační povědomí o tom, co se děje za našimi hranicemi, rozvíjet vesmírné technologie dvojího užití, neodporuje ...Zobrazit celý příspěvek

      Nevkládejte mi do úst něco, co jsem neřekl.
      Mít vlastní strategické situační povědomí o tom, co se děje za našimi hranicemi, rozvíjet vesmírné technologie dvojího užití, neodporuje tomu být v prvé řadě logistickým hubem pro východní frontu.Skrýt celý příspěvek

      • ruleta
        10:00 09.07.2022

        A co jste teda neřekl - můžete konkrétně? Protože v druhé části píšete přesně to co jsem psal v prvním příspěvku já. Teda s rozdílem, že tvrdíte, že si to neodporuje.

        A co jste teda neřekl - můžete konkrétně? Protože v druhé části píšete přesně to co jsem psal v prvním příspěvku já. Teda s rozdílem, že tvrdíte, že si to neodporuje.

  • Scotty
    15:02 08.07.2022

    I nový náčelník štábu tohle určitě nepodceňuje. /Zdůraznil i nutnost čelit hybridním hrozbám a připravovat se na boj ve všech doménách, tedy vedle země a vzduchu také v ...Zobrazit celý příspěvek

    I nový náčelník štábu tohle určitě nepodceňuje.
    /Zdůraznil i nutnost čelit hybridním hrozbám a připravovat se na boj ve všech doménách, tedy vedle země a vzduchu také v kybernetické doméně, v informačním prostředí, elektromagnetickém spektru a ve vesmíru. Poznamenal, že každá budoucí válka se bude odehrávat ve všech těchto doménách současně./
    https://www.ceskenoviny.cz/zpr... Skrýt celý příspěvek

    • Danik
      19:25 08.07.2022

      Myslím, že volba pana generála Řehky jako NGŠ je to co armáda v této klíčové době potřebuje. Zkušený velitel co si je vědom důležitosti tradiční combined arms, ale zároveň chápe ...Zobrazit celý příspěvek

      Myslím, že volba pana generála Řehky jako NGŠ je to co armáda v této klíčové době potřebuje. Zkušený velitel co si je vědom důležitosti tradiční combined arms, ale zároveň chápe nutnost zůstat up to date a nebude se bát inovovat.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
      13:44 09.07.2022

      Půjde o to, na kolik dostane možnost takové věci uvést vchod. Snadno se můžeme dostat do situace, že nebudou finance, nebude se někomu chtít, nebo si to zase politici rozmyslí. ...Zobrazit celý příspěvek

      Půjde o to, na kolik dostane možnost takové věci uvést vchod. Snadno se můžeme dostat do situace, že nebudou finance, nebude se někomu chtít, nebo si to zase politici rozmyslí. Zatím nelze ani skákat do stropu radostí, od 24. 2. 2022 se toho v MO ČR a AČR, krom personálních změn, nic podstantého neudálo oproti tomu jaké tempo to nabralo v pobaltí, na slovensku a polsku. Bude se muset od začátku změnit celý systém a to systém, který se sám o sobě aktivně brání změnám a má tendence k intrikám. To bude hodně těžké.
      A nezapomínejme, že jde o funkci za kterou je osobně plně vděčný jedné konkrétní osobě, jeho staré dobré známé. Bohužel, taková provázanost generálských funkcí je zároveň i jejich slabinou, což je systémový jev.
      Aby z toho nebyl Trufaldino. :-(Skrýt celý příspěvek

      • Scotty
        14:36 09.07.2022

        / jedné konkrétní osobě, jeho staré dobré známé/ Jako Zemanovy? Černochová přišla původně úplně jiným jménem a prezident taky. Řehka je kompromis obou. Zatím se šlo od toho ...Zobrazit celý příspěvek

        / jedné konkrétní osobě, jeho staré dobré známé/
        Jako Zemanovy? Černochová přišla původně úplně jiným jménem a prezident taky. Řehka je kompromis obou.
        Zatím se šlo od toho jednoduššího. Posilování rámcových smluv. Všeho ostatní bude od rozjetí projektu do podepsání smlouvy prostě nějakou dobu trvat.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
    14:57 08.07.2022

    GOLEM X už svého dodavatele ...Zobrazit celý příspěvek

    GOLEM X už svého dodavatele našel.
    https://nen.nipez.cz/SeznamPla... Skrýt celý příspěvek

    • Toomk
      07:30 09.07.2022

      Zajímavé a existuje v této cenové relaci nějaká zajímavá komerční platforma?

      Chápu správně, že to nakonec budu vývoj na míru od Výzkumný a zkušební letecký ústav, a.s.?

      Zajímavé a existuje v této cenové relaci nějaká zajímavá komerční platforma?

      Chápu správně, že to nakonec budu vývoj na míru od Výzkumný a zkušební letecký ústav, a.s.?

      • Scotty
        10:18 09.07.2022

        Ano, vývoj družice bude realizovat VZLÚ. Pokud vše půjde tak jak je plánovánu vzniknou potom větší družice pro potřeby i jiných ministerstev než jen obrany.

        Ano, vývoj družice bude realizovat VZLÚ. Pokud vše půjde tak jak je plánovánu vzniknou potom větší družice pro potřeby i jiných ministerstev než jen obrany.

Načítám diskuzi...