Ruský Kuzněcov vs. americké útočné skupiny CSG

USS Abraham Lincoln (CVN-72)
Útočná skupina CSG amerických plavidel kolem letadlové lodě USS Abraham Lincoln (CVN-72) ; větší foto / Public Domain

Ruské námořnictvo provozuje jedinou letadlovou loď, resp. letadlový křižník Admiral Kuzněcov. V Rusku, a to i v námořnictvu, sílí hlasy o nutnosti stažení letadlové lodě z výzbroje. Má však ruské námořnictvo bez letadlové lodě vůbec šanci čelit americkým útočným skupinám letadlových lodí CSG (Carrier Strike Group)?

Lekce z historie

Ruský týdeník Vojensko-průmyslový kurýr (VPK) se zamyslel nad dopadem stažení jediné letadlové lodě z ruského námořnictva. Autor článku, Konstanin Sivkov, si pro modelovou situaci vybral střet ruského námořnictva s CSG svazem amerických lodí kolem letadlové lodě třídy Nimitz.

Americké námořnictvo v současné době má aktivních 10 skupin CSG - “králem” skupiny je letadlová loď s 65 až 70 bojovými letadly, letadlovou loď podporuje minimálně jeden křižník, dále několik torpédoborců, ponorky a další plavidla. Na jedné CSG skupině slouží 7500 námořníků. Sílu CSG však mohou posílit další bojová hladinová i podvodní plavidla, případně další CSG skupina.

Sivkov ve svém článku nejdříve míří do historie. Hlavním znakem ruské letadlové lodě Admirál Kuzněcov je 12 odpalovacích šachet pro těžké protilodní střely P-700 Granit. Také raketová protivzdušná obrana (PVO) je výrazně silnější něž u západních letadlových lodí.

Ruská letadlová loď pojme 24 stíhaček Su-33 a MiG-29K. Podle autora Su-33 dokáží v případě potřeby použít také střely P-270 Moskit - úspěšné zkoušky byly provedeny.

Takové uspořádání letadlové lodě odráželo ruskou doktrínu námořního válčení - ruské lodě měly pomocí střel dlouhého dosahu zničit nejnebezpečnější letadlovou loď, která pluje uprostřed CSG svazu. Bez letecké podpory by ostatní americké lodě měly výrazně menší šanci odolat ruským protilodním střelám dlouhého dosahu, případně leteckým úderům námořních Su-33.

Díky mohutné raketové výzbroji je při čistě lodním souboji výhoda na ruské straně. Hlavní hrozbu ruských lodí tak představuje letecké křídlo bitevních skupin CSG.

Ruské námořnictvo čelí závažnému problému. Dolet protilodní střely P-700 Granit je sice 700 km (pomineme ”drobnost”, že před tím je nutno zjistit, kde se CSG nachází - viz. dále), ale dolet amerických útočných stíhaček F/A-18 (díky možnosti doplňovat palivo za letu) je násobně větší.

Admiral_Kuznetsov_aircraft_carrier

Admirál Kuzněcov / Public Domain

Americká letadla tak mohou ruské lodě vypátrat, sledovat a případně na ně útočit “beztrestně”. Problém nevyřeší ani PVO ruských letadlových lodí, která díky omezenému množství munice dokáže odrážet jen malé množství leteckých úderů.

Jedinou možností v minulosti, ještě před příchodem letadlové lodě Admirál Kuzněcov (1991), bylo krytí ruských lodí pomocí stíhacích letadel z námořních základen. Ruské stíhačky mohly učině bojovat s americkými letadly z letadlových lodí a dokázaly ochránit ruské dálkové bombardéry nebo námořní průzkumná letadla.

Ruské, resp. Sovětské, lodě se tak ale mohly spoléhat na vzdušné krytí jen cca 350 km od leteckých základen na pevnině. Na tuto vzdálenost mohly dolétnout ruské stíhačky a na místě poskytovat po určitou dobu vzdušné krytí.

Na konci 60. let si tak ruské námořnictvo uvědomilo, že bez leteckého krytí z letadlových lodí dokáže čelit americkému námořnictvu pouze několik stovek kilometrů od pozemních leteckých základen. V Sovětském svazu tak bylo v 60. letech rozhodnuto o stavbě protiletadlové letadlové lodě Projekt 1143.5 -  Admirál Kuzněcov.

Nyní je situace v ruském námořnictvu poněkud jiná. Podle Sivkova Admirál Kuzněcov přišel o střely P-700 Granit a letadla Su-33 doplnily (a postupně nahradí) stíhačky MiG-29K - ty jsou schopny provádět přesné údery na hladinové i pozemní cíle.

Účel a poslaní jediné ruské letadlové lodě se však nezměnil - ochrana ostatních ruských lodí proti letadlům amerických bitevních skupin CSG.

Foto: MiG-29K / Leonid Faerberg, GFDL 1.2

MiG-29K / Leonid Faerberg, GFDL 1.2

Ruské vs. americké námořnictvo

Co mohu Rusové proti CSG nasadit (bavíme se pořád o jedné CSG z deseti!)? Na jedné, americké, straně (modelová situace) bude ve středu formace letadlová loď Nimitz, jeden až dva křižníky (Ticonderoga), šest až osm torpédoborců (Arleigh Burke), teoreticky několik LCS (Littoral Combat Ship, velikostně odpovídající fregatám), dvě víceúčelové útočné ponorky, 100 letadel, z toho až 70 útočných F/A-18 Hornet, resp. Super Hornet.

Dodejme, že americké námořnictvo (i když samozřejmě všechny lodě nejsou okamžitě nasaditelné z důvodu oprav) má v současnosti 22 křižníků, 62 torpédoborců a prozatím 25 LCS lodí.

Ruské námořnictvo modelově proti CSG nasadí tři jaderné ponorky Projekt 949, dvě útočné ponorky Projekt 945/971, dva raketové křižníky Projekt 1144/1164, deset torpédoborců, velký raketový torpédoborec Projekt 1155 a fregaty Projekt 22350.

Tyto síly budou podporovat bombardéry Tu-22M3 s protilodními střelami Ch-22. Dodejme, že veškeré ruské námořní síly - resp. ty, které lze nasadit proti CSG - tak budou prakticky vyčerpány.

Následující popis bojů může působit od Sivkova akademicky a hraní s čísly, ale zákonitosti z popisu jasně vylívají.

Imaginární boj potrvá 10 až 12 hodin a jako místo střetu se očekává severní Norské nebo Barentsovo moře. Autor srovnává průběh bojů s ruskou letadlovou lodí i bez ní. V případě zapojení dokáže Admiral Kuzněcov vygenerovat 52 vzletů za den 12 stíhaček Su-33 a 14 MiG 29K (současné složení). Nimitz dokáže generovat až 140 bojových letů za den.

Nimitz

 USS Nimitz (CVN-68) / Public Domain

V první fázi se dostane ke slovu americké letectvo, které zaútočí na ruská hladinová plavidla a ponorky. Sivkov očekává v první fázi útok 30 až 34 letadel z amerických letadlových lodí a až 9 amerických protiponorkových letadel (P-3 Orion) z norských letišť.

V případě nasazení dokáží ruské stíhačky podle Sivkova zajistit až 90% schopnost přežití ruským lodím a ponorkám proti útokům (Sivkov očekává v první vlně 16 až 20 vzdušných úderů) amerických letadel. Bez podpory letectva šance ruských lodí výrazně poklesnou - 50 až 60 % pro lodě, resp. 60 až 70 % pro ponorky.

V druhé etapě (případně současně) se bude ruské námořnictvo snažit vyhledávat pozice lodí CSG pomocí letadel, satelitů nebo ponorek. Podle Sivkova je přítomnost stíhacích letadel pro vyhledávání a zaměřování cílů naprosto klíčové.

V případě použití letectva pro vyhledávání a zaměřování cílů, Sivkov při čtyřech až šesti ruských raketových úderech očekává až 95 % úspěšnost zasažení amerických lodí (nemluví však, zda jde o zásah jedné lodě, nebo více lodí).

Bez letectva se ale úspěšnost útoků snižuje na 40 až 50 %. Důvod je jednoduchý - pokud ruské námořnictvo nepošle stíhačky k obraně průzkumných letadel, stanou se lehkou kořistí pro americké stíhačky. Stejně tak americká letadla (P-3 Orion) mohou vyhledávat prakticky beztrestně ruské ponorky, které se budou snažit objevit a odesílat informace o poloze amerických lodích.

Skupina stíhaček F/A-18 Hornet and Super Hornet na letadlové lodi USS Nimitz (CVN 68). / Public domain

V další části se do akce zapojí dalekonosné stíhací bombardéry Tu-22M3 se střelami Ch-22 z ruských letišť. Sivkov odhaduje, že vzhledem k omezenému času, půjde vykonat proti CSG jen 16 leteckých úderů. Při krytí stíhacím letectvem Tu-22M3 velmi pravděpodobně potopí tři až čtyři lodě z doprovodu CSG a také těžce poškodí letadlovou loď. Sivkov přitom počítá se ztrátou dvou Tu-22M3.

Avšak bez krytí stíhaček ztráty dosáhnou jedné třetiny všech Tu-22M3 a schopnost zničit letadlovou loď nedosáhne více než 25 %. Zároveň například výrazně poklesnou šance na přežití ruských ponorek, z důvodu vyčlenění větších amerických sil na jejich likvidaci.

Verdikt

Sivkov na konci bilancuje - v případě nasazení ruské letadlové lodě, díky střelám velkého dosahu a přítomnosti dálkového letectva v Norském moři, by při rusko-americkém střetu byla americká letadlová loď zničena s pravděpodobností 80 % a bylo potopeno dalších až osm lodí amerického doprovodu.

Ruské ztráty by byly relativně malé - tři až čtyři lodě, jedna až dvě ponorky, 10 až 12 letadel, včetně dvou bombardérů Tu-22M3.

Bez ruských stíhaček v oblasti se však karta zcela obrátí. Šance na zničení americké letadlové lodě poklesne pod 30 % a očekává se ztráta maximálně dvou lodí amerického doprovodu. Ruského námořnictvo však ztratí osm lodí, včetně dvou raketových křižníků, čtyř ponorek a až 12 bombardérů Tu-22M3.

Závěr podle Sivkova je jasný, bez přítomnosti vlastní letadlové lodě má ruské námořnictvo jen mizivou šanci uspět proti americkým útočným skupinám letadlových lodí. Diskuze o vyřazení letadlové lodě Admirál Kuzněcov tak podle Sivkova musí přestat. 

Zdroj: VPK

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruská letadlová loď Admirál Kuzněcov

Letadlové lodě patří mezi vůbec největší vojenská plavidla a ve své podstatě slouží jako plovoucí ...

Ruské námořnictvo: Nové lodě a staré problémy

Rusko pokračuje pomalu ale vytrvale ve zvyšování schopností svých námořních sil. Pozoruhodná je ...

Nový král moří: Americká letadlová loď Gerald R. Ford

V dubnu nebo květnu americké námořnictvo (U.S. Navy) zařadí do výzbroje nejnovější letadlovou loď ...

Hypersonické střely pro ruské raketové křižníky Kirov

Raketové křižníky třídy Kirov jsou po letadlové lodi Admirál Kuzněcov největšími plavidly ruského ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

Vyhledávání platí pro hlavní příspěvky, ale zobrazeny jsou vždy celá vlákna. Hodnoty vyhledání jsou: Klíčové slovo, autor a časové období. Hodnoty lze kombinovat.

 • Charlie
  10:23 19.05.2016

  Koukám tady zase někdo skrz závoj ideologie nepochopil, o čem vůbec ten článek je a co se autor (i ten Rus) vlastně snaží čtenáři sdělit. Celé to je o tom, že bez podpory ...Zobrazit celý příspěvek

  Koukám tady zase někdo skrz závoj ideologie nepochopil, o čem vůbec ten článek je a co se autor (i ten Rus) vlastně snaží čtenáři sdělit.

  Celé to je o tom, že bez podpory letectva (zejména stíhacího) nemá sovětské námořnictvo šanci vůbec uspět rpto CSG, a pokud ta podpora bude omezena jen na letouny z pozemních základen, tak prakticky nemůže vystrčit nos z přístavu (protože dolet je omezenej), respektive z pobřežních vod.

  Navíc, bilance je jasná - s podporou letectva má VMF šanci proti CSG uspět, a to právě díky své specializaci na anti-CSG boj (rozsáhlý arzenál těžkých protilodních ŘS na řadě plavidel i v letectvu).

  Ono se to možná nezdá, ale pokud by se úder podařilo zkoordinovat, tak v jediném okamžiku může na CSG mířit až 30 střel a to prostě PVO svazu zahltí (při 90% úspěšnosti sestřelení 3 rakety projdou).Skrýt celý příspěvek

 • niko
  10:16 19.05.2016

  Mna skor zaujalo to, ze aj keby mal Slivkov pravdu, tak staci aby Americania nasadili 4 CSG a ruske namornictvo je v podstate znicene.

  Mna skor zaujalo to, ze aj keby mal Slivkov pravdu, tak staci aby Americania nasadili 4 CSG a ruske namornictvo je v podstate znicene.

 • otecko
  09:45 19.05.2016

  Rase, já myslím, že chtěl ukázat rusům pravý opak, že bez letadlové lodi admiral Kuzněcov je jejich palubní námořnictvo marginálním nepřítelem. O tom už se v Rusku mluví ...Zobrazit celý příspěvek

  Rase, já myslím, že chtěl ukázat rusům pravý opak, že bez letadlové lodi admiral Kuzněcov je jejich palubní námořnictvo marginálním nepřítelem. O tom už se v Rusku mluví dlouhodobě.
  Jinak souhlas s tím, že pokud by Rusům šlo tlustý do tenkých, proti US svazu spíše použijí taktické jaderné zbraně, ono by jim nic jiného ani nezbylo.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  09:23 19.05.2016

  Tyhle hry jsem nikdy nepochopil. Sivkov vůbec nepočítá se zapojením spojenců - přeci jen Evropská námořnictva mají také nezanedbatelnou sílu - navíc pokud by střet probíhal v ...Zobrazit celý příspěvek

  Tyhle hry jsem nikdy nepochopil. Sivkov vůbec nepočítá se zapojením spojenců - přeci jen Evropská námořnictva mají také nezanedbatelnou sílu - navíc pokud by střet probíhal v blízkosti Evropy, tak by byl samozřejmostí. Možná je opomenul schválně, aby se ruské síly vypadaly vyrovnaněji. Navíc rusové spojence nemají (čína je daleko a kdo ví jak by se zachovali).
  Navíc pokud by válka došla do stavu střetu loďstev, byl by to už jen krůček k jaderné válce (pokud by rusové potopili američanům letadlovou loď, nebo opačně).
  Výsledek střetu nám tedy může být dost jedno.

  Pokud ale chtěl Sivkov ukázat běžným rusům, že jejich námořnictvo je pořád silné a dokáže "hrozivé" americké námořnictvo zničit, jen když budou zvýšeny výdaje na stavbu nových lodí, tak je to jejich problém.Skrýt celý příspěvek

 • Magister_Peditum
  09:21 19.05.2016

  No, dejme tomu, že by se ten útok na letadlovku povedl, ale USA bude mít stále nejméně 5 CSG v pohotovosti, nehledě na fakt, že zcela jistě by neútočili na ruské námořnictvo jen s ...Zobrazit celý příspěvek

  No, dejme tomu, že by se ten útok na letadlovku povedl, ale USA bude mít stále nejméně 5 CSG v pohotovosti, nehledě na fakt, že zcela jistě by neútočili na ruské námořnictvo jen s jedním svazem. To vše navíc stojí na předpokladu, že obě strany zůstanou u konvenčního konfliktu. To samozřejmě není nepravděpodobné, vzhledem ke strašáku vzájemného zničení, ale myslím, že ani jedna ze stran by nechtěla riskovat, že té druhé nepřeskočí.Skrýt celý příspěvek

 • dave22
  09:05 19.05.2016

  Rusové dokážou pobavit. S 1/3 letadel rozpráší americkej svaz, sestřelej všechny letadla, potopěj skoro všechny lodě a budět bošaja pobeda.

  Rusové dokážou pobavit. S 1/3 letadel rozpráší americkej svaz, sestřelej všechny letadla, potopěj skoro všechny lodě a budět bošaja pobeda.

Načítám diskuzi...

Stránka 10 z 10