Středoafrická republika: Znásilňování pod hlavičkou OSN

Afričtí vojáci MINUSCA; ilustrační foto / Wikimedia

Oblast střední Afriky patří dlouhodobě k jedné z nejnestabilnějších částí světa. To potvrzují nejen většinou tvrdé boje za nezávislost, ale také velice krvavé občanské války a dlouhá období diktatury.

Nejinak je tomu také ve Středoafrické republice. Tato země si prošla těžkým vývojem, především v období let 1966 – 1979, kdy zde vládl Jean-Bédel Bokassa, jeden z nejkrutějších diktátorů africké historie.

I další historie tohoto státu je provázena politickými převraty a nepokoji. Rovněž v současné době je situace složitá a země se prakticky nachází v občanské válce mezi muslimskými a křesťanskými rebelskými skupinami.

I z tohoto důvodu jsou v zemi od dubna 2014 přítomny jednotky OSN pod hlavičkou peacekeepingové mise MINUSCA, které nahradily misi MISCA pod hlavičkou Africké unie, která měla stejný účel, kterým je udržování míru v zemi a zajištění bezpečnosti civilistů.

O to méně pochopitelná a šokující se zdají být obvinění proti vojákům v rámci jednotek této mise ze strany mnoha obyvatel Středoafrické republiky, především žen a mladých dívek.

Tato obvinění zahrnují zejména znásilnění a jiná sexuální zneužívání prováděné právě vojáky pod hlavičkou OSN.

Situace ohledně přítomnosti jednotek OSN na středoafrickém území se stala značně kontroverzní především začátkem roku 2016, kdy došlo k částečné medializaci případu.

Počet nahlášených případů sexuálního zneužití žen a dětí jednotkami spadajícími pod misi MINUSCA v roce 2015 byl 22, kdy toto číslo bylo uvedeno v lednu 2016.

O vlivu medializace těchto případů a rozšíření všeobecného podvědomí, že situace bude nějakým způsobem řešena, svědčí fakt, že již o dva měsíce později OSN uvedla, že existuje 108 nových případů sexuálního zneužití, z nichž většinu obětí tvoří děti a jsou z nich obviněny jednotky OSN ve Středoafrické republice.

Především jedno z nich zvedlo obrovskou vlnu nevole a donutilo vysoké představitele OSN k reakci a zrychlení procesu vyšetřování. Jednalo se o obvinění proti francouzskému vojenskému veliteli, který měl v roce 2014 svázat a donutit tři dívky k pohlavnímu styku se psem.

Je zarážející, že až zveřejnění takto otřesného případu vedlo k tomu, že OSN začala vážněji řešit obvinění ze sexuálních zločinů svých jednotek. Právě dřívější nedostatečná opatření vedla k silné kritice OSN ze stran neziskových humanitárních organizací.

Poněkud překvapivě však, dva státy, které do dnešních dnů dosáhly nejlepších výsledků v trestání těchto prohřešků, ať již tvrdou rétorikou či skutečnými justičními úspěchy, jsou Kongo (hl. město Brazzaville) a Demokratická republika Kongo (DR Kongo – hl. město Kinshasa).

Jednotky těchto států byly v únoru 2016 přímo označeny za viníky v několika případech sexuálního zneužívání, především v oblasti města Bambari. V reakci na tato obvinění člen vlády Thierry Moungalla prohlásil, že Brazzaville zastává politiku nulové tolerance vůči porušování lidských práv a v případě prokázání těchto obvinění bude jakýkoliv takovýto zločin ostře odsouzen.

Avšak co se týče skutečného potrestání viníků, první úspěchy slaví DR Kongo, kdy po dlouhém vyšetřování na přelomu července a srpna konečně u soudu stanuli první tři obvinění.

Seržant Jackson Kikola čelí obvinění ze znásilnění sedmnáctileté dívky a z neuposlechnutí rozkazu. Seržant major Kibeka Mulamba Djuma je obviněn z téhož a seržant major Nsasi Ndazu je obviněn z neuposlechnutí rozkazu a pokusu o znásilnění. Všichni tito muži však tvrdí, že jsou nevinní.

Dalších 18 obžalovaných vojáků mise MINUSCA bylo u soudu přítomno a soud s nimi bude zahájen v nejbližších týdnech. Tento proces je všeobecně přijímán jako dobrý krok k nalezení pravdy a potrestání viníků, nicméně střízlivější hlasy poukazují na fakt, že nepřítomnost obětí těchto zločinů u soudu je velikou překážkou v těchto procesech.

Přese všechno je třeba říci, že obě Konga v tomto ohledu udávají směr, jakým by se měly vydat i ostatní státy, jejichž jednotky byly obviněny.

Článek vyšel původně na SecurityOutlines
Redakčně upraveno

 

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Na pozadí syrské občanské války: Izrael vs. Hizballáh

Před několika dny zemřel při leteckém útoku v Sýrii Sámir Kantar, člen radikálního hnutí Hizballáh, ...

Africký divoký západ: 208 mrtvých a ukradený dobytek

Přestože momentálně se zraky drtivé většiny evropského obyvatelstva v oblasti bezpečnosti upínají ...

Mwari: Bitevní letoun pro Afriku

Jihoafrická společnost Paramount nabízí zákazníkům v Africe i jinde zcela nový bitevní a průzkumný ...

Africkým silám v Somálsku hrozí kolaps a Evropě příliv dalších uprchlíků

Somálsko se potýká s bezpečnostní krizí již několik desetiletí. Dysfunkční vláda a kmenové spory ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • diwalt
  14:29 14.09.2016

  Ohledně fungování OSN bych si dovolil doporučit k přečtení knížku Totál Balkán od Blanky Čechové. Je to z mírové mise v Kosovu. Autorka se mise přímo účastnila jako pracovnice OSN a v podstatě to celé je jen syrový přepis vlastních zkušeností, jen přitesaný do čtivější podoby. Bohužel to stejně bude většina lidí považovat za smyšlené, protože ta krásná úžasná OSN přeci nemůže být plná takových sviní, ale ono to je prostě vždy a všude o lidech. A do těchto organizací míří typicky lidé, kteří se neuživí nějakou odbornou prací ve své zemi (či třeba jinde, to je jedno, ale jako odborníci). A jsou to novodobí zlatokopové.

 • fulcrum
  13:18 12.09.2016

  O sexuálním zneužívání ze strany jednotek OSN se v poslední době mluví poměrně často, myslím si ale, že pozornost věnovaná tomuto problému je do značné míry způsobena tím, že jde - na rozdíl od např. krádeží, šmeliny apod. kriminálních činů - o " politicky nekorektní zločiny". Skutečným problémem OSN je, že drtivá většina mírových sil je tvořena kontingenty z rozvojových zemí, pro něž představují platby od OSN výraznou položku státního rozpočtu, a vysílaní vojáci jsou většinou mizerně vybavení, vycvičení, nedisciplinovaní, navíc - to platí nejen pro rozvojové země - každý rozkaz nadřízených v misi konzultují s "domovem", sexuální zneužívání je pouze důsledek.

  Otázka také je, co se považuje za sexuální zneužívání - znásilňování je nepochybně odsouzeníhodný zločin, z dnešního hlediska by ale za zneužívání bylo ale nejspíš považováno i "přátelení se" amerických vojáků s děvčaty ze Škodovky za nylonky a čokoládu. :)

 • cyril
  17:30 11.09.2016

  Todomatch: nechci hovořit za ostatní, ale určitě nikomu nevadí místní neziskovky myslivců, pionýrů a dalších, které jsi jmenoval. Tady jde o neziskovky, které jsou dotované ze zahraničí a v jejich programu je šíření svobody, demokracie, odhalování korupce, nějakých lidských rádoby hodnot, podpora migrace a podobné nic neříkající nesmysly, kdy nikdo neví, co vlastně dělají. Jestli věříš tomu, že někdo na druhém konci světa sype peníze do neziskovky, aby mohla zjistit, jak moc svobodný se todo todomatchi cítíš, tak já tedy moc ne.

 • Todomatch
  16:49 11.09.2016

  Víceméně jsi to vystihl cyrile cyriloviči. Ale můj příspěvek primárně směřoval proti idiotům znevažujícím práci neziskovek, které jsou nezbytnou součástí naší společnosti - nad rámec toho co jsem uvedl v původním příspěvku ještě doplním, že také sokolské obce mají statut neziskovek, stejně jako speleologické společnosti, nebo spolky specializující se na pomoc dětem, nebo týraným ženám, ale i vědeckotechnické společnosti, mimochodem neziskovou organizací jsou i některé naše univerzity, informační centra, poradny pro lidi v tísni, spolky Červeného kříže, sdružení na pomoc neslyšícím, myslivecké spolky a vůbec spolky všemožného zaměření, aby to došlo hlavně těm na které cílím, tak neziskovkou je také:

  Sdružení krajanů a přátel Ruské tradice v ČR
  Ruský institut v Pardubicích
  Ruský kulturní svaz Praha
  a jiné podobné

  Teď už snad nikdo nebude trousit „moudra“, že neziskovky zničí západ!

 • cyril
  16:10 11.09.2016

  Todomatch: protože v USA nemají extrémisty, nikoho tam nebijou a hlavně tam nemají Putina, který po nocích vyhazuje děti z inkubátoru a převlečený za vandala mlátí dobrovolné hasiče?

 • Todomatch
  15:54 11.09.2016

  cyril - čím to, že když to mají obě země vlastně stejné, byli dobrovolní hasiči Greenpeace téměř zabiti v Rusku a ne v USA?

 • cyril
  13:27 11.09.2016

  Ruský zákon požaduje registraci neziskových organizací, které jsou částečně nebo úplně financovány ze zahraničí. Stejné, nebo ještě daleko přísnější zákony mají i jiné země, například americký Foreign Agents Registration Act (FARA), zákon číslo 22 U.S.C. § 611, schválený roku 1938 a novelizovaný naposledy v roce 1966, požaduje, aby agenti (fyzické osoby) a agentury či organizace podporované ze zahraničí deklarovali skutečnosti o svém vztahu k zahraničním vládám a organizacím a informovali o svých aktivitách a finančních vazbách na zahraničí.
  Účelem zákona je zajistit, „aby americká vláda a veřejnost měla informace, na základě kterých by mohla hodnotit jejich prohlášení a politické aktivity a finanční zdroje“. Naše media, včetně Lidových novin, se pohoršují nad tím, že podle ruského zákona musí v Rusku zahraničím financované organizace vystupovat s hanlivým přízviskem „zahraniční agent“. Totéž platí o USA, kde je tímto „hanlivým přízviskem“ poctěno i České cenrum v New Yorku a jako zahraniční agent je registrován i jeho pověřený ředitel Jan Zahour, občan USA.

  http://neviditelnypes.lidovky....

 • Todomatch
  12:49 11.09.2016

  Tu a tam se tu nějaká prostší duše otře o neziskovky. Jeden tu dokonce napsal, že neziskovky a Islám zničí Evropu. Pramení to z představ že neziskovka = organizace bojující výhradně proti nim xenofobům, náckům a jiným úporným plísním. To je ale dost trapný omyl. Nevládní neziskové organizace tzv. NNO, nejsou jenom vámi milovaná HateFree. Neziskových organizací je na Ministerstvu vnitra registrováno 6968 (ano šesttisícdevětsetšedesátosm). Jsou mezi nimi různá centra pro rodinu, centra pečující o nemohoucí a pomáhající handicapovaným, ale třeba také pionýrské (ano pionýrské) oddíly, najdete tam také spolky podporující místní školy - například katolická gymnázia apod., lokální dětské pěvecké sbory, stovky sportovních klubů, celá řada křesťanských sdružení, spousta aeroklubů, organizace pomáhající nemocným Alzheimerovou chorobou, i mnohé křesťanské Církve jsou registrovány jako NNO, formu neziskovek mají také spolky pomáhající rodinám onkologicky nemocných pacientů. Jinak řečeno, jsou to tisíce a tisíce obecně prospěšných organizací, dělající práci, kterou stát není schopen efektivně zajistit a proto ji svěřuje nadšencům, kteří ji nebudou dělat z musu a nekvalitně, ale z osobního přesvědčení, tedy pořádně. Ti co zavrhují práci neziskovek a podobných organizací jsou prostě zpovykaná banda budižnikničemů, která nemá, ani co by se za nehet vešlo, povědomí o tom jak funguje naše společnost. Říkal jsem si odkud se ta stále nekončící vlna zhovadilosti u nás bere. Pamatuji, že jako první proti neziskovkám už v devadesátých letech štvala proruská tenisová raketa, co jsme měli tenkrát na Hradě. Marné bylo vysvětlování sociologů, že to je naopak projev zdravé občanské společnosti, která se zajímá o potřeby spoluobčanů. Klausovi vadilo, že jsou mimo kontrolu jeho mocenské pavučiny. Vzpomněl jsem si na to, když Putin začal v Rusku zakazovat ve světě uznávané humanitární organizace - prostě je nemohl ovládat, tak je zakázal. Poslední případ z Ruska jenom potvrzuje odkud to k nám ta ubohost přichází http://1url.cz/2twvb...

  pozn.: protože tu mnozí mají zjevný problém s porozuměním delších textů, tak připomínám že redakční článek uvádí, že to byli právě neziskové humanitární organizace, které na znásilňování upozornili a ne, že se ho jakkoliv kryly, nebo snad podporovaly.

 • Todomatch
  17:34 10.09.2016

  to JirkaM - Jak jde o Afričany, hned voláte po radikálním řešení. Potrestali jsme snad takhle rudoarmějce? A ti nemaj na svědomí desítky ale tisíce a tisíce takových excesů na územích, které měli osvobozovat a bránit. Potrestali jsme tak Američany páchající to ve Vietnamu? Nebo Frantíky v Alžíru? Nevím, kde jsem psal o "nacistických čecháčcích" - to ti tam asi skočilo samo, co? Jojo, z plnosti srdce ústa mluví. Ale nakonec proč ne, ono to sedí i tak. Jako teď ty brněnská netáhla, co se vydali ztrestat Hollana a do kamery říkali, že jsou vlastenci co vyhazují vlastizrádce z hospod a do jednoho to byli provařený brněnští neonacisti. Je podle tebe Čech mající pod trikem vytetovanou svastiku a obdivující nacistickou ideologii, pod kterou byli vražděni Češi vlastenec? Podle mě ne. Pro mě je vlastenec Gabčík a Kubiš a ne tahle parta Jidášů na anabolikách.

 • JirkaM
  14:21 10.09.2016

  Todomatch: "nacističní Čecháčci", to na nás platilo donedávna. Jestli nás chcete nahradit jinou populací, budete si muset vymyslet něco lepšího.

  A k tématu. Pokud se vojáci OSN chovali takhle, tak polní soud, kulka do zátylku a zbytek jednotky poslat na sebevražednou misi, aby měli šanci získat zpět ztracenou čest.

 • cyril
  18:02 09.09.2016

  todomatch: no a já si myslím, že pokud jde o vietnam japonsko jižní koreu atd tak nejvíce žen tam znásilnila americká armáda, ale to já jenom aby bylo jasno, s kým se ta evropská kultůra kamarádí :) Sice je to o OSN a Africe takže je můj příspěvěk trochu mimo ale na rozdíl od tebe si to uvědomuju, jenom jsem musel reagovat na tvůj blábol, který se zde pomalu stává evergreenem. Ty jsi velice zvláštní člověk, je mi tě líto :)

 • Todomatch
  13:41 09.09.2016

  Ne není v tom žádný rozdíl, protože tam žádný doktor v sanitce není. Jsou tam jen vojáci a mezi nimi vandráci z podchodu. OSN nemá zásobník hodných vojáků. Pro onu misi se vyberou normální vojáci z řad armád některých zemí. A někteří z těch vojáků jsou takovýhle šmejdi. V tomhle ohledu zhřešila zatím každá armáda světa. Vandráky práce se zbraní a mocí nad lidmi přitahuje.

 • RiMr71
  12:37 09.09.2016

  ...jenže Todo, tyhle modré přilby nejsou vojenské síly dobývající území, to jsou vojenské síly MÍROTVÚRCŮ, měly by to být vybírané elitní jednotky, které je mají bránit před válkou a násilím!
  Je mezi tím asi takový rozdíl jak když ženskou znásilní vandrák v pochodu, nebo doktor v sanitce...

 • Todomatch
  12:08 09.09.2016

  Článek je o znásilňování žen vojáky. Týká se Afriky. Je to odporná věc. Rád bych ale ochráncům evropské kultury připomněl, že pokud jde o Českou a Slovenskou republiku, zdaleka nejvíc zdejších žen znásilnili ruští a němečtí vojáci. U těch ruských je to o to odpornější, že to neudělali při obsazení našich zemí, ale při jejich osvobození a neudělali to něpřátelským ženám, ale těm jež přijeli zachránit. Jsou africké praktiky tolik odlišné od praktik evropských národů? Ano byla válka, ale to je v Africe také.

 • Todomatch
  12:00 09.09.2016

  jarpe - Problémem této planety nejsou muži, ale chléb. Je vědecky prokázáno, že každý kdo někoho zabil, alespoň jednou v životě jedl chléb!

 • Todomatch
  11:58 09.09.2016

  Supereme - Ty určitě nikoho nikam posílat nebudeš, Tahle země je naše! Když se ti v EU nelíbí - táhni! My zůstáváme!" :-)))

 • juhelak
  11:38 09.09.2016

  ja nepisu ze s tim souhlasím..jen to beru z realnych cisel..ty statisice ted proudi..část jich vraci zpet..kdyby proudili miliony tak uz je sem nepusti..ty statisice asi budou proudit porad

 • Superme
  11:02 09.09.2016

  Juhelak - jestli si budeme do Evropy pouštět "jenom" statisíce Aftičanů ročně, tak se s Evropou můžeme rovnou rozloučit... aneb Merkel styl? "My to zvládnem", jen naše ženy a děti ne. To by byl naprostý konec Evropy jak ji známe. Ať si lidi jako Todomatch jezdí užívat Africkou kulturu do Afriky... ať si tam klidně I zůstanou.. nikomu chybět nebudou.

 • jarpe
  10:15 09.09.2016

  Muži jsou a budou vždycky problém této planety. Dokud budeme vládnout tak se situace na světě moc nezlepší.

 • juhelak
  10:10 09.09.2016

  Supreme: nechci te zklamat..ale tyhle demografické křivky a vývoje sou dost teoretické..jelikož do Evropy budeme pouštět maximalne statisíce ročně a Afrika už má problémy s uživením té miliardy co je tam teď..tak tam 6 miliard nebude nikdy..nevím kolik ti je, ale na stáří se o zvířata zas tolik neboj..Afričani se brzo začnou mezi sebou vraždit v takových počtech, že celé generace lvů zapomenou jak lovit

 • Todomatch
  07:40 09.09.2016

  Á rasističtí čecháčci dostali na hraní novej pokojíček, tak si v něm hned vychčijou každej kout, aby každej věděl že je jich :-)

 • Pepek
  00:27 09.09.2016

  To je jako překvapení? Myslí si snad někdo, že když dám zločinci modrou helmu, tak z něj udělám mírotvorce? Bohužel těch zlých, pro které nemá život cenu, je v jejich Africké populaci něják víc. Nejsem rasista. Lidi posuzuji individuálně, ale společenství (rasu, národ, náboženství,...) lidí lze posuzovat pouze jako celek podle činů tohoto celku. Akorát když pak trefíte hřebíček na hlavičku tak se musíte omlouvat, něco jako ty Čínské aerolinky. Proč? Protože byste byli politicky nekorektní. Nemůžete bohužel říci, že těm a těm se nechce pracovat, tihle jsou ekonomičtí migranti, protože by to byl rasismus, xenofobie a kdovíco.Tahle politická korektnost akorát vytváří prostor pro dalšího Hitlera. Co je to za společnost, kde nemůžete pojmenovávat problémy jejich pravými jmény? Společnost odsouzená k zániku. Ono by to fungovalo, ale to by se museli lidi chovat jako lidi a hlavně všichni.
  A OSN? Podle mě zbytečná organizace, která tu bude do té doby, kdy se jeden z velkých hráčů (Čína/USA/Rusko) prostě rozhodne ji nerespektovat, protože to bude proti národním zájmům.
  A neziskovky? Opravdu nebudu dávat peníze na děti v Africe, když vím, že pro chudé České děti se vybírají akorát víčka od PET lahví.

 • JirkaM
  22:55 08.09.2016

  Je třeba se OSN zastat. Ano, páchají hromadná znásilnění v Africe, ale na Ukrajině zase pomáhají vládním jednotkám se zaměřováním dělostřelecké palby.

  Stejně je to pěkné, jak nám ten newspeak funguje. Svázat a donutit tři dívky k pohlavnímu styku se psem je teď humanitární pomoc a když se k Assangeovi vetře do postele nahá žena, a on pak odmítne jít na test jestli náhodou nemá AIDS, je vinen znásilněním.

 • JirkaM
  22:50 08.09.2016

  KOLT - je to téměř správně. Přesněji bych to formuloval takto: významnou část zla na světě páchají zlí lidé prostřednictvím neziskovek.

 • KOLT
  22:12 08.09.2016

  Jasně, jasně, za všechno zlo na světě můžou nevládky a neziskovky. Určitě je to pravda, teď je moderní to říkat.

 • Superme
  21:39 08.09.2016

  GAVL - Co to povídáš? Je rozdíl, pokud tam strkají nos neziskovky, které přispívají maximálně k tomu, že si černoši myslí, že jim pečený holuby budou lítat do huby bez práce a případem, kdy by tam tu vládu převzali běloši (nakonec - klidně i asiati) v podobě, která byla v Jihoafrické republice v době apartheidu. Nezlob se na mě, ale ty lidi neumí absolutně nic. Pak jen těžko můžeš čekat, že se tam ta situace nějak zlepší.

  A srovnávat Afriku s Evropou.. :D když čtu podobné názory, tak si vždycky vzpomenu na tento obrázek:
  http://static.fjcdn.com/pictur...

  Prostě si myslíš, že si jsou všechny kultury rovny. Ovšem to je neuvěřitelná - slušně řečeno - kravina. Nejsou si rovny.

 • GAVL
  21:03 08.09.2016

  Pokud by nebylo humanitární pomoci , tak by se tamní populace, sama redukovala naprosto přirozenou cestou, reálným hospodářským výsledkem region od regionu, vojenskými potyčkami, nemocemi.
  Tím , že jim dáváme něco zadarmo pouze vytváříme generace příživníků, kteří ani nevědí , že by měli dělat za účelem získání např. potravy nějakou práci a umí jen čekat co jim hoděj z náklaďáku. Navíc je udržujeme při životě v regionech , kde není jak zajistit tamními zdroji obživu pro populaci, která narostla v táborech na "umělé výživě".
  Vlivem uměle vytvořeného přelidnění, díky humanitární lékařské pomoci, musíme následně řešit různé epidemie.
  Je to smyčka, kterou si sami utahujeme kolem krku.

  Problém Afriky nejsou Afričané, ale právě neziskové humanitární organizace a všichni běloši co tam strkají rypák a furt chtějí něco měnit už od dob královny Viktorie.
  O době třicetileté války , se netvrdí, že největším problémem Evropy byly Evropané a že jim měl vládnout někdo třeba z Číny aby byl pořádek, pokud vím. Tak bych některým doporučil stát nohama na zemi a vzít rozum do hrsti.

  Domnívám se , že určitá část znásilnění vzniká nezaplacením za poskytnuté služby, či snahou o následné vydírání.

 • Superme
  20:09 08.09.2016

  To je ta organizace, kde je komisařem pro lidská práva Zaída Husajn z Saúdské Arábie?

  Celá OSN je úplně k prdu (slušně řečeno). V Africe by museli vládnout opět běloši aby se to tam nějak stabilizovalo. Do té doby tam nebude klid nikdy a neziskovky můžou vybírat na černoušky peníze klidně dalších 100 let a situace bude stejná. Aneb -největším problémem Afriky jsou sami Afričané.

  A co je nejhorší. Podle posledních odhadů bude současným tempem v roce 2100 v Africe 5,6 miliardy lidí - což je více než polovina budoucí populace! Já si to upřímně nechci a ani nedovedu představit. Už nyní to v zemích jako Somálsko nebo Niger vypadá tak, že bych raději žil ve středověku v jeho nejtemnějších dobách, než v těchto zemích nyní. Co je nejsmutnější je fakt, že právě tam je ta porodnost nejvyšší.

  Plynou z toho 2 věci: 1) modleme se za silné režimy na severu Afriky
  2) pokud jste milovníky přírody, tak se do Afriky vydejte co nejdřív

 • Strategist
  19:39 08.09.2016

  Jestli bude něco co zničí západní svět tak to budou neziskové organizace a islám.

 • alea206
  18:47 08.09.2016

  Tak sex / znasilnenovani domorodeho obyvatelstva je armadni tradice co svet svetem stoji. Tim to rozhodne neschvaluji a konkretni vojaci by meli byt velice tvrde potrestani.
  Ale standardne se to ma takhle:
  1. Tahnouci armada je "osvoboditelska" a holky to v navalu euforie z padu predchoziho rezimu "delaji rady".
  2. Armada je okupacni a tak holky drzi hubu protoze, kdyby neco rekli, tak je zavrou.
  3. Kontingent OSN je chte nechte casti populace vniman jako okupacni, zaroven ale populace statu ma moznost ho kritizovat.

  Rozhodne tuto situaci neschvaluji. Jen rikam, ze z teto situace je nesmysl byt prekvapeni, ale je potreba ji okamzite a tvrde trestat. Tim se vyskyt zmensi, ale nevymizi.

 • Robaizz
  17:15 08.09.2016

  Pokud si dobře pamatuji, obchod s bílým masem a zneužívání mladejch holek modrými přilbami se řešilo už za války v Jugoslávii...

  Můj názor je, že celá OSN je prakticky nefunkční spolek vysloužilých politiků, kteří potřebovali nějaké to korýtko...