Keen Sword: Japonská válečná hra s Čínou

Foto: Cvičení se účastní i japonské stíhačky F-15J. / SDF
Foto: Cvičení se účastní i japonské stíhačky Mitsubishi F-15J. / SDF

Jižně od japonského jižního souostroví Okinawa se koná obří vojenské cvičení, za účastí japonských a amerických vojenských jednotek. Celkově 46 000 vojáků z obou zemí bude procvičovat své schopnosti až do 16. listopadu.

Cílem cvičení je zlepšit připravenost Japonska bránit sporná ostrovní území, která si nárokují jiné státy. Jde především o Čínu, ale také o Tchaj-wan, Rusko nebo Jižní/Severní Koreu. Se všemi těmito státy Japonsko vede dlouhodobé spory o ostrovní území. V poslední době však dochází k největšímu jiskření mezi Japonskem a Čínou.

 

Cvičení se také účastní Spojené státy, jako hlavní garant bezpečnosti Japonska. Washington sice oficiálně stojí mimo uzemní spory východoasijských států, ale jedním dechem dodává, že je připraven bránit území Japonska. Američané se opírají především o dohodu o společné obraně z roku 1951.

 

Japonské síly sebeobrany SDF (Self-Defense Forces) nasadí do cvičení 34 000 vojáků, šest plavidel a 360 letadel. Hlavním vrcholem válečných her je pak rozmístění několika baterií protilodních střel Type 88 na vzdálený japonský ostrov Mijako.

 

Ostrov Mijako leží 560 kilometrů od hlavních japonských ostrovů, podobně jako sporné ostrovy Senakaku. Od Číny je Mijako vzdálen 300 kilometrů a od Tchaj-wanu 160 kilometrů.

 

Tohle je poprvé,” komentoval první nasazení protilodních zbraní na vzdálených ostrovech mluvčí společného štábu SDF. “Cvičení je zaměřeno na obranu vzdálených ostrovů.”



Foto: Protilodní raketový systém Type 88. / SDF

Foto: Protilodní systém Type 88. / SDF



Japonsko se však netají tím, že Type 88 nejsou funkční (připravené pro operační nasazení). Jejich přítomnost má být však jasným vzkazem sousedním zemím a především Číně, o schopnostech a ochotě japonské armády bránit vzdálená území.

 

Type 88 je kolový mobilní raketový systém schopný ničit lodě až na vzdálenost 150 kilometrů. Každé vozidlo nese šest raket s bojovou hlavici o hmotnosti 225 kilogramů. Střely k cíli letí 5-6 metrů nad hladinou rychlostí 1150 km/h.

 

Řada japonských ostrovů mezi Tchaj-wanem a hlavními japonskými ostrovy pak má ještě jeden důležitý význam. Obrazně uzavírá jednu z hlavních přístupových cest pro čínské lodě směřující do tichého oceánů. Právě systémy Type 88, vhodně rozmístěné po japonských ostrovech, dokáží pokrýt celou zhruba 600 kilometru dlouhou „úžinu“ mezi Tchaj-wanem a Japonskem.

 

Japonsko v poslední době modernizuje svou armádu s ohledem na možný střet s Čínou. Kromě nové techniky plánuje SDF vytvořit i speciální obojživelné expediční jednotky, po vzoru US Marine Corps, jenž dokáží vést boj o vzdálená ostrovní území Japonska.

 

Zdroj: The Japan News, BBC

Nahlásit chybu v článku


Související články

Cizí ponorky dráždí Japonsko

Stránky novin poslední dobou plní zprávy ze Sýrie nebo ze Severní Koreje. Vážnou krizí však prochází ...

Ruské obří vojenské cvičení: Japonsko a Čína na pozoru

Na ruském Dálném východě probíhá největší vojenské cvičení ruské armády od dob Sovětského svazu. ...

Japonská armáda posiluje. Čína varuje

Pár dní poté, co Japonsko oznámilo svůj plán rozsáhlé modernizace a posílení armády, přichází z Číny ...

Izumo, největší japonská válečná loď od 2. světové války

Japonské námořnictvo v brzké době významně posílí. Včera Japonsko oficiálně představilo loď Izumo, ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • Ultramarinus
    13:42 14.11.2013

    Celkem rozumny krok. Docela se divim, ze SDF takovou slozku nezaradily uz pred drahnou dobou.

    Celkem rozumny krok. Docela se divim, ze SDF takovou slozku nezaradily uz pred drahnou dobou.

  • saracen
    10:25 14.11.2013

    Mal ste asi na mysli tichý ( pacifik ) oceán nie atlantický.

    Mal ste asi na mysli tichý ( pacifik ) oceán nie atlantický.

Načítám diskuzi...