Kendall: Orbitální bombardování není sci-fi

-
21. 9. 2021
-
69 komentářů
-
Jan Grohmann
Tajemník amerického letectva Frank Kendall varoval před zájmem a potenciálem Číny umístit zbraňové systémy do vesmíru. Podle Kendalla má navíc Čína „potenciál provádět globální údery z vesmíru“.
Podstatou orbitálního bombardování je umístit na dočasnou nebo trvalou oběžnou dráhu Země bojovou hlavici (de facto satelit) s konvenční nebo jadernou náloží. V případě nutnosti hlavice pomocí raketových motorů sníží svou rychlost, vstoupí do atmosféry a řízeně nebo neřízeně zasáhne určité místo na povrchu Země.
Vývoj, provoz a použití takové zbraně vyžaduje pochopitelně ohromné množství zdrojů. V poslední době ale revolučně klesají náklady nutné k vynášení nákladů na oběžnou dráhu Země. To umožňuje levněji, flexibilněji a častěji na orbity kolem Země posílat civilní i vojenský náklad.
Jednoduše řečeno, zájmy jednotlivých států ve vesmíru narůstají, a to přináší i nutnost tyto zájmy chránit. Čím dál častěji se proto mluví o umísťování zbraňových systémů do vesmíru, a to včetně systémů pro „orbitální bombardování“.
Princip fungování sovětského orbitálního bombardování FOSB ze 60. let; větší foto / Foto: H A A, CC BY-SA 4.0
„Existuje potenciál pro vypouštění zbraní do vesmíru, a podívejte se na starý koncept ze studené války Dílčí orbitální bombardovací systém [FOSB; Fractional Orbital Bombardment System],“ řekl Kendall na konferenci Air, Space & Cyber Conference.
Dílčí orbitální bombardovací systém (Sistěma častično-orbital'nogo bombometanija) byl sovětský vojenský projekt z 60. let minulého století. Sověti pro tento účel upravili mezikontinentální střelu R-36-O (Orbitaľnaja). Ta dokázala na velmi nízké orbity usazovat samostatně manévrující jaderné hlavice. Hlavice mohly na nízké dráze létat po určitou dobu a v případě potřeby vstoupit do atmosféry a zasáhnout konkrétní místo na Zemi.
Ostatně „orbitální bombardování“ bylo hlavním strašákem sovětsko-amerických vesmírných závodů v 60. letech. I sovětský Sputnik Američané považovali za jakýsi test nebo předvoj vesmírného bombardování.
„Dílčí bombardování“ mělo řadu výhod. Smlouva o vesmíru z roku 1967 zakazovala umístění jaderných zbraní na oběžnou dráhu Země, nezakazovala ale vývoj samotných nosných systémů pro umísťovaní jaderných zbraní do vesmíru. Sovětský svaz tedy mohl testovat vhodné střely s atrapami jaderných hlavic – což také dělal. V letech 1969 až 1974 měl Sovětský svaz 18 ostře nabitých střel R-36-O.
Čína před pár dny vypustila další blok své vesmírné stanice Tchien-kung.
V případě ostrého nasazení R-36-O orbitální jaderné útoky mohly být vedeny na Spojené státy prakticky z jakéhokoliv směru, zejména po nejméně očekávaných trajektoriích – přes jižní pól, tedy z opačného směru, než na jaký se zaměřoval americký systém včasného varování NORAD (North American Aerospace Defense Command). Systém FOSB navíc neměl žádná omezení dostřelu a nebylo možné předem určit, který cíl zasáhne.
Sovětsko-americká smlouva o omezení strategických zbraní SALT-2 (1979) nakonec zakázala i nasazení systémů orbitálního bombardování, což vedlo během několika let k vyřazení všech raket R-36-O.
Čína ale pochopitelně není signatářem těchto smluv a nemá tedy žádná právní či byrokratická omezení ve vývoji podobných zbraní.
„Pokud použijete tento druh přístupu, nemusíte používat tradiční trajektorii ICBM [mezikontinentální střely]. Je to způsob, jak se vyhnout obranným systémům a systémům varování před raketami,“ řekl Kendall s tím, že „není pochyb o technické proveditelnosti nebo technologiích, které tento typ věcí umožní.“
„Když se podíváte na schopnosti, které [Číňané] vyvíjejí, je jasné, že chtějí mít schopnosti bránící nám v přístupu do vesmíru,“ řekl generál John W. "Jay" Raymond, šéf vesmírných operací letectva. „To nesmíme dopustit. Pokud je to necháme udělat, prohrajeme.“
Zbraně ve vesmíru ale nechtějí umístit jen Číňané – americké Vesmírné síly dokonce naznačují, že již ve vesmíru mají „bojový satelit“. Zatím se však s touto novinkou kvůli bezpečnostním protokolům nemohou pochlubit.
Politický, ekonomický a vojenský význam vesmíru jednoduše neustále roste – v roce 2030 má mít „vesmírný trh“ velikost 1,4 bilionu dolarů, třikrát více než v dnešní době. Současně vzniká zcela nové vesmírné hospodářství – vesmír umožňuje nové způsoby přepravy, přenosu informací, využívání zdrojů energie, turistiky…
Jednoduše řečeno, státy mají ve vesmíru čím dál větší zájmy. A kde jsou zájmy, tam jsou i konflikty.
Zdroj: AFM
Související články
Rusko na orbitě Země otestovalo protisatelitní kinetickou zbraň
Americké velitelství pro vesmír SPACECOM (Space Command) je přesvědčeno o tom, že Rusko na nízké ...
-
30.07.2020
-
65 komentářů
-
Jan Grohmann
PREMIUM Nastupující disruptivní technologie jako budoucnost NATO
V březnu roku 2020 vydalo NATO zprávu o vědeckých a technologických trendech v letech 2020 až 2040. ...
-
21.05.2021
-
1 komentářů
-
Jan Feryna
Vesmírné závody: Čína poslala kosmonauty na vlastní orbitální stanici
Raketa Dlouhý pochod 2F a kosmická loď Šenčou-12 vynesla ve středu na nízkou oběžnou dráhu Země tři ...
-
18.06.2021
-
22 komentářů
-
Jan Grohmann
Velké odhalení: Američané mají bojový satelit
Americké ministerstvo obrany plánuje odtajnit projekt orbitálního zbraňového systému. ...
-
24.08.2021
-
29 komentářů
-
Jan Grohmann
Pokud se SpaceX podaří Starship, tak může USA zrealizovat projekt Thor. https://en.wikipedia.org/wiki/... Myslím, že by to za ceny které chce Starship vozit náklad ...Zobrazit celý příspěvek
Pokud se SpaceX podaří Starship, tak může USA zrealizovat projekt Thor. https://en.wikipedia.org/wiki/... Myslím, že by to za ceny které chce Starship vozit náklad na orbitu ( 150tun ) realizovatelné. Byl by to nezastavitelný útok se silou malého jaderného výbuchu ( záleží na rozměrech wolframového kinetického projektilu jak by výsledný výbuch byl velký) bez radiace. Jediné co musí asi odladit je správné zaměřování a korekci dráhy při útoku na cíl a pak sehnat dostatečné množství wolframu/tungstenu.Skrýt celý příspěvek
Ve skutečnosti kinetické bombardování takovou energii neuvolní. Na orbitě se sice satelit pohybuje rychlostí okolo 20 000 km/h, ale při vstupu do atmosféry rychlost ztratí. Konec ...Zobrazit celý příspěvek
Ve skutečnosti kinetické bombardování takovou energii neuvolní. Na orbitě se sice satelit pohybuje rychlostí okolo 20 000 km/h, ale při vstupu do atmosféry rychlost ztratí.
Konec konců na zemský povrch dopadlo již mnoho kusů orbitálních těles, jen ze stanice Mir to bylo přes 20 tun a k atomovému výbuchu to mělo hodně daleko.Skrýt celý příspěvekV tom je ale zásadní rozdíl. Do Tichého Oceánu sice Mir dopadl, ale Mir to byly plechovky a nějaký křemík z panelů, hodně toho shořelo cestou. Ty wolframové 10tunové tyče je přeci ...Zobrazit celý příspěvek
V tom je ale zásadní rozdíl. Do Tichého Oceánu sice Mir dopadl, ale Mir to byly plechovky a nějaký křemík z panelů, hodně toho shořelo cestou. Ty wolframové 10tunové tyče je přeci jen trochu větší koncentrace hmoty na malém prostoru a dopadová energie se dá určitě vypočítat. A teď si představte že ten projektil nebude mít 10tun ale 30tun.Skrýt celý příspěvek
Poláci dnes představili (jde ale ale iniciativu "zdola") projekt Armády nového vzoru. https://www.youtube.com/watch?... Zatím nejvíce zaujalo: "Nesmíme budovat armádu, ...Zobrazit celý příspěvek
Poláci dnes představili (jde ale ale iniciativu "zdola") projekt Armády nového vzoru.
https://www.youtube.com/watch?...
Zatím nejvíce zaujalo: "Nesmíme budovat armádu, který bude fungovat po aktivaci článku 5 (což už bude pozdě), ale takovou, která bude bojovat před aktivací článku 5."Skrýt celý příspěvekCejkis: MIRV bude na orbitu působit v řádu dní, bude provádět korekce dráhy. Ve spojení s dalšími klamnými MIRV vytvoří na orbitě nástroj pro deeskalaci krize. Co s těmi MIRV ...Zobrazit celý příspěvek
Cejkis:
MIRV bude na orbitu působit v řádu dní, bude provádět korekce dráhy. Ve spojení s dalšími klamnými MIRV vytvoří na orbitě nástroj pro deeskalaci krize.
Co s těmi MIRV na oběžné dráze po deeskalaci bude dál.
Budou udržovat dráhu, spadnou dolu, pošlete je do slunce, "bezpečně" je odpálíte?Skrýt celý příspěvekCejkis: Přesně takto si přestavuji český projekt Kladivo. 20 -30 z šachet odpalovaných raket, atd... Doufám, že sis z pod nosu aspoň utřel to bílé svinstvo co ti tam ze ...Zobrazit celý příspěvek
Cejkis:
Přesně takto si přestavuji český projekt Kladivo. 20 -30 z šachet odpalovaných raket, atd...
Doufám, že sis z pod nosu aspoň utřel to bílé svinstvo co ti tam ze včerejška zůstalo než jsi šel například do práce, do školy, nebo kam to vlastně ráno obvykle chodíš...Skrýt celý příspěvekDalší, který neumí diskutovat a nesouhlas s názorem jiného převádí na invektivy. Ok, storm vypnut. Skvělá funkce. Mějte hezký den.
Další, který neumí diskutovat a nesouhlas s názorem jiného převádí na invektivy. Ok, storm vypnut. Skvělá funkce. Mějte hezký den.
Když píšeš kraviny Cejkis, musíš očekávat, že ti někdo odpoví stejným zrnem víme? Jóoo ty sis mě vynul... No tvoje smůla... Zaprvé je to dle mého názoru zbabělé... Za druhé se ...Zobrazit celý příspěvek
Když píšeš kraviny Cejkis, musíš očekávat, že ti někdo odpoví stejným zrnem víme?
Jóoo ty sis mě vynul... No tvoje smůla... Zaprvé je to dle mého názoru zbabělé... Za druhé se pripravuješ o možnost reakce na tvé reakce... A konečně za třetí to značí u tebe nepřítomnost sebereflexe a zároveň s tím i neschopnost přijímat kritiku ty "Skvělá funkce"...
Můžete mu to prosím někdo přeposlat do jeho úkrytu kde se krčí před kritikou? Ať má hezký den? :D ( neposílejte je to jen řečnická otázka )...Skrýt celý příspěvekJe to ako diskutovať o tom, čo by bolo keby ste mali 330 metrovú lietadlovku na Lipne. Nie je to nereálne, akurát zbytočné, drahé a ťažko realizovateľné. Teda aj diskusia o tom je ...Zobrazit celý příspěvek
Je to ako diskutovať o tom, čo by bolo keby ste mali 330 metrovú lietadlovku na Lipne. Nie je to nereálne, akurát zbytočné, drahé a ťažko realizovateľné. Teda aj diskusia o tom je zbytočnáSkrýt celý příspěvek
No to bych chtěl vidět jak by se tam ta letadlovka točila proti větru pro zejména přistání letadel, ale i ke vzletu...
No to bych chtěl vidět jak by se tam ta letadlovka točila proti větru pro zejména přistání letadel, ale i ke vzletu...
Česká republika primárně potřebuje pořešit raketové delostrelectvo, taktické průzkumné i bojové drony, PVO v dostatečných počtech a kvalitě, dokončit akvizici novych BVP a ...Zobrazit celý příspěvek
Česká republika primárně potřebuje pořešit raketové delostrelectvo, taktické průzkumné i bojové drony, PVO v dostatečných počtech a kvalitě, dokončit akvizici novych BVP a případně tanku ci FSV na podvozku noveho BVP, samohybne minomety, z přebytku USMC doplnit smysluplné počty AH-1Z, zamyslet se nad smyslem L-159 a hlavně počtu a typu nadzvuků pro příští tri až čtyři dekády a k nim udržovat adekvátní zasoby AA a AG munice. To o munici platí i všeobecně.
Vytvorit systém dobrovolneho zalozniho systému (současné AZ to opravdu nejsou) v poctech minimálně 15 až 30 tisic v průběhu dvou dekád.
Armáda se musí dostat do stavu, kdy bude umět nepřítele tvrdě "kousnout".
Zatim jsme bohužel ve stavu "Vladniho vojska" bez vyzbroje a potencialu bránit tuto republiku proti aspoň trochu vyzbrojenemu a technicky sofistikovanemu nepriteli.Skrýt celý příspěvekPak lze uvažovat o další urovni jako je protiraketova obrana založena treba na Davidove praku, rozsireni protidronovych a PVO laserů s vysokym vykonem, zavedeni střel s plochou ...Zobrazit celý příspěvek
Pak lze uvažovat o další urovni jako je protiraketova obrana založena treba na Davidove praku, rozsireni protidronovych a PVO laserů s vysokym vykonem, zavedeni střel s plochou drahou letu jako je KEPD 350 nebo JSM ci JASSM do vyzbroje supersoniku.
Vytvoření komplexní protidronove a C RAM obrany bojujicich jednotek.
Součástí této faze by bylo dotažení do konce ambiciozniho ceskeho kosmickeho programu a ziskat skutečně vlastní průzkumné a komunikační satelity.
Až toto vše bude "odfajfknuto" a dozraje generace skutečných statniku a nikoliv politiku "bafuňářů", tak se můžeme bavit dal.
Bez státniku se sebevědomim a zapalem pro práci na naší republice, schopnosti úzce spolupracovat se zeměmi střední a východní Evropy (V4+Slovinsko+Rumunsko+Rakousko+...) se nedostaneme ani do teto faze.
Je dle méhop pravděpodobné, že za dvě ci tři dekady se změní zásadně geooliticka situace v Evropě a pak se začne reálně mluvit o potřebě JZ.
Do té doby a bez "odfajfkovani" vsech polozek v nastinenem seznamu včetně potrebnych statniku jsou uvahy o ceskych JZ a jejich nosičích jen chucpe.Skrýt celý příspěvek
Sám neverím, že sa idem zastávať Číňanov, ale narodil som sa v komunizme takže sprostú propagandu vyvolávajúcu strach a nenávisť k oponentovi spoznám okamžite. Orbitálne systémy ...Zobrazit celý příspěvek
Sám neverím, že sa idem zastávať Číňanov, ale narodil som sa v komunizme takže sprostú propagandu vyvolávajúcu strach a nenávisť k oponentovi spoznám okamžite. Orbitálne systémy bombardovania sú koncept zo 60 rokov a sú dávno predbehnuté. Načo by Čína umiestňovala natrvalo zbrane na orbitu kde sú veľmi zraniteľné? Číňania majú vyspelý ICBM program a nasadzujú podľa vzoru Rusov hypersonické glyder delivery systems (ospravedlňujem sa ale slovenský názov nepoznám) ktorý umožňuje zaútočiť zo všetkých smerov, meniť smer počas útoku a dosahovať extrémne rýchlosti, ktoré vylučujú zostrelenie tak načo by im boli hlavice na orbite? Okrem toho Rusi a už aj Čiňania a USA vyvýjajú a už nasadili "predátorské družice" ktoré sú schopné na orbite odchytávať a ničiť iné družice alebo prípadné hlavice na orbite. Som presvedčený a vždy budem, že USA je naša najlepšia voľba ako spojenec, ale zato ich nebudem zastávať za tieto manipulačné výkriky šíriace nenávisť, ktoré su tak akurát hodné Goebelsa.
A teraz tá istá téma z iného pohľadu. Orbitálne bombardovanie by mohlo byť využité skôr malými krajinami ako Tajwan alebo aj Česká republika ako asymetrický systém odstrašovania. Dnes existujú malé okolo 10 metrov dlhé jednoduché rakety s priemerom okolo 1 meter s nákladmi 2 až 3 mil za kus ktoré v pohode vynesú na obežnú dráhu 50kg nákladu. Takéto rakety vie dnes vyrobiť po svete naozaj kde kdo aj málo rozvinuté krajiny ako Irán a podobne. A vôbec nemusia niesť jadrovú hlavicu, stačí aj konvenčná presne navádzaná hlavica. Potom modelová stratégia použitia by mohla byť napríklad takáto: Čiňania útočia na Taiwan. Taiwan zúfalo prehráva tak odpáli 200 takýchto rakiet na orbitu a jednu z tých 200 hlavíc pošle na jadrovú elektráreň v Číne. Najlepšie zásah tesne vedľa ako jasná ukážka sily a hrozby. Takýmto spôsobom by mohol mať Taiwan lacný systém jadrového odstrašovania. Stačí aby Čiňania vedeli, že takýto systém Taiwan má a mieri na ich jadrové elektrárne a dobre by si rozmysleli svoj útok. Len tak pre informáciu stavať malé lacné rakety vhodné na niečo takéto vie bez preháňania vynikajúco napríklad Ukrajina - Juzhnoe Design B.Skrýt celý příspěvekOrbitální systém bombardování by měl smysl jen kdyby těch orbitálních zbraní bylo fakt hodně. Několik málo k ničemu není, jejich použitelnost v čase a místě je omezená a předem ...Zobrazit celý příspěvek
Orbitální systém bombardování by měl smysl jen kdyby těch orbitálních zbraní bylo fakt hodně. Několik málo k ničemu není, jejich použitelnost v čase a místě je omezená a předem sledovatelná. Musely by jich být tisíce, rozmístěných všude kolem Země, jako v románu Patrola a jejich uživatel by musel mít monopol, jinak by hrozilo, že dojde omylem protivníka k mylnému odvetnému úderu.
Tohle vypadá jako přípravná kampaň na podporu vývoje a rozmístění protidružicových zbraní.Skrýt celý příspěvekHypersonické kluzáky sú momentálne ťažko odhalitelné stávajú čím systémom včasného varovania SBIRS.. A však už v roku 2023 chce SDA poslať Tranch 0 na LEO orbitu, ktoré uvidia ...Zobrazit celý příspěvek
Hypersonické kluzáky sú momentálne ťažko odhalitelné stávajú čím systémom včasného varovania SBIRS..
A však už v roku 2023 chce SDA poslať Tranch 0 na LEO orbitu, ktoré uvidia zapálenie bengalskeho ohňa nie to hypersonickú zbraň - predsa len SBIRS je skoro na GEO orbite.. to,diel je v desiatkach tisíc km..
Takže už čoskoro budú mať Američania detekčný systém, ktorý bude stáť mimochodom menej ako hypersonické zbrane..
Hypersonická zbraň dneška a najbližších desaťročí má zásadný problém - keď letí hypersonicky tak zahrieva a ionizuje vzduch okolo seba a tým pádom neexistujú senzory, ktoré by cez tak vzniknutú "plazmu" vedeli niečo detekovať - takže v čase letu hypersonickou rýchlosťou sú slepé..
Kľudne im do cesty sa môže dostať sm-3, SM-9, thaadu či patriot.. v tom čase keď ich budú vedieť bezpečné detekovať ( za ideálnych podmienok sú detekovateľné už aj dnes SBIRS-om) tak neviem prečo by ich nemohli zasiahnuť..
Problémom hypersonických zbraní je aj ich cena - stovky miliónov dolárov..
Celkovo si ich zatiaľ môžu dovoliť vyrábať v počtoch pár desiatok kusov..
Naproti tomu vesmírne bombardovanie - ti umožní z relatívne malej výšky cca 150 km poslať smerom na dol hlavicu, ktorá prenikne do atmosféry vtedy keď ty chceš a už len malým manévrovaním sa dokáže vyhnúť protiraketa ktorá musí stúpať a "lapá" po dychu - raketa snažiaca sa dostať do vesmíru či letieť kolmo na hor do vysokým výšok moc agilná vďaka gravitacií 2x nie je - oproti tomu padajúce teleso je vlastne extrémne..
Takže nič nie je prekonané - práve naopak.Skrýt celý příspěvekDarkstyle - na 150 km orbite mas orbitlanu rychlost 7,8 km/s a cca takuto rychlost mas aj pri deorbitacii nez vstupis do atmosfery a zacnes intenzivne brzdit. To "male ...Zobrazit celý příspěvek
Darkstyle - na 150 km orbite mas orbitlanu rychlost 7,8 km/s a cca takuto rychlost mas aj pri deorbitacii nez vstupis do atmosfery a zacnes intenzivne brzdit. To "male manevrovanie" je pri tej rychlosti kurna problem. Protiraketa prave vdaka tomu ze nema tak extremnu rychlost a je omnoho lahsia ma vyrazne vyssiu agilitu.Skrýt celý příspěvek
Rozumiem, že máš na orbite prvú kozmickú rýchlosť, lenže tým, že zmeníš smer a vstúpiš do atmosféry tak ťa stále nemusia detekovať - ide o to, že dokým ťa detekčný systém SBIRS ...Zobrazit celý příspěvek
Rozumiem, že máš na orbite prvú kozmickú rýchlosť, lenže tým, že zmeníš smer a vstúpiš do atmosféry tak ťa stále nemusia detekovať - ide o to, že dokým ťa detekčný systém SBIRS detekuje - tak musíš začať žiariť - teda až v momente keď si prvotné manévre ukončil ( netvrdím, že ťa nemôžu detekovať aj skôr - je to však oveľa ťahšie )..
Takže ty vlastne uvidíš aha teleso (neviem prečo podstatne väčšie ako protiraketa?? Ako si na to prišiel?) vstupuje do atmosféry - začneš vypočítavať dráhu a posielať info do centra protiraketovej obrany..
Budeš musieť určiť či to je debris alebo nepriateľ a čas ti tiká..
Tak zmačkneš tlačídlo protirakety - tá nevyštartuje ihneď však???
A dokým odštartuje, naberie výšku pár km tak ujde koľko času - porovnaj si to kde už môže byť raketa?? Pravdepodobne už bude mať buď celé brzdenie atmosférou za sebou alebo jeho podstatnú časť.. môže sa pripravovať zapínať motor.. ķludne môže napríklad mať trajektóriu na LA a v skutocnosti chcieť zasiehnuť San Francizko.. alebo namiesto Bostonu New York..Skrýt celý příspěvekA to je přesně důvod, proč takovou věc nikdy na orbitu nemůžeš umístit. Stačí nějaký meteor a vybombardují tě všechny státy, které by se teoreticky mohly stát cílem tvého ...Zobrazit celý příspěvek
A to je přesně důvod, proč takovou věc nikdy na orbitu nemůžeš umístit. Stačí nějaký meteor a vybombardují tě všechny státy, které by se teoreticky mohly stát cílem tvého orbitálního útoku. Takový raketoplán během brzdného manévru, aby neshořel v atmosféře, obletěl Zemi kolem dokola. Tvoje hlavice by na tom nebyla o moc lépe, nejspíš by tě sejmuli všichni od USA přes Čínu až po Rusko. jen co by detekovali nějaké brzdící kosmické těleso.Skrýt celý příspěvek
darkstyle - objekty na obeznej drahe sa daju monitorovat aj inak ako pomocou SBIRS. Netvrdim ze system monitorovania je dokonaly a neda sa mu vyhnut, kazdopadne deorbitacia nie je ...Zobrazit celý příspěvek
darkstyle - objekty na obeznej drahe sa daju monitorovat aj inak ako pomocou SBIRS. Netvrdim ze system monitorovania je dokonaly a neda sa mu vyhnut, kazdopadne deorbitacia nie je zrovna rychly proces a sanca na zachytenie nie je zanedbatelna. A myslim ze v momente ked zistia, ze nieco deorbituje po drahe, ktora dany objekt navedie nad USA a nebudu mat istotu co to vlastne je, sa dany objekt urcite pokusia zostrelit. Idealne este mimo atmosferu, kde ma pomerne velmi limitovane moznosti manevrovat.Skrýt celý příspěvek
Marw.. Koľko stoviek takýchto objektov ročné s takou dráhou vstúpte do obežnej dráhy, stovky?? Meteority, druhé stupne a ich častí rakiet, satelity.. Veď počet satelitov za ...Zobrazit celý příspěvek
Marw..
Koľko stoviek takýchto objektov ročné s takou dráhou vstúpte do obežnej dráhy, stovky??
Meteority, druhé stupne a ich častí rakiet, satelity..
Veď počet satelitov za posledných 5 rokov sa zdvojnásobil a má sa za ďaľších 5 minimálne znova dvojnásobiť..
Ak by sa postavili všetky komštalácie, tak dokonca 20 násobiť ako je dnes satelitov na obežnej dráhe..
Veď ja hovorím, že odhaliť by sa to dalo.. len oveľa ťahšie, s oveľa menšou presnosťou..
Totižto celá trackovacia infraštruktúra DoD-u je hlavne z 80-tich rokov..
Tu je síce niečo iné - ale nepriamo potvrdzujú problémy so základnou infraštruktúrou..
https://spacenews.com/119100-2...
Predstav si, že nejaké Perseidy, ktoré každoročne "vstupujú do atmosféry" a ty presne vtedy pošleš niečo dole..Skrýt celý příspěvek
Přesně takto si přestavuji český projekt Kladivo. 20 -30 z šachet odpalovaných raket, každá z 10 hlavicemi MIRV z čehož 9 klamných schopných působit nějaký čas na nízké orbitě ...Zobrazit celý příspěvek
Přesně takto si přestavuji český projekt Kladivo.
20 -30 z šachet odpalovaných raket, každá z 10 hlavicemi MIRV z čehož 9 klamných schopných působit nějaký čas na nízké orbitě a zasáhnout cíl z různých směrů.Skrýt celý příspěvekJe to jasné, že ide o čistú utópiu kombinovanú s absoruditou? Česko nemá dôvod a ani politickú silu aby vlastnilo jadrové zbrane. Nehľadiac na to, že ČR je signatárom zmluvy o ...Zobrazit celý příspěvek
Je to jasné, že ide o čistú utópiu kombinovanú s absoruditou? Česko nemá dôvod a ani politickú silu aby vlastnilo jadrové zbrane. Nehľadiac na to, že ČR je signatárom zmluvy o nešírení JZSkrýt celý příspěvek
ČR má důvod, má uran, má technologické zázemí a může mít i v rámci diplomacie svou sílu. Smlouvy se uzavírají a vypovídají. Na vypovězení smlouvy INF mezi Ruskem a US můžeme ...Zobrazit celý příspěvek
ČR má důvod, má uran, má technologické zázemí a může mít i v rámci diplomacie svou sílu.
Smlouvy se uzavírají a vypovídají. Na vypovězení smlouvy INF mezi Ruskem a US můžeme navázat.Skrýt celý příspěvekA sousední státy si to nechají líbit?
A sousední státy si to nechají líbit?
Německo udržuje schopnost provádět jaderné údery pomocí sdílených hlavic. Polsko uvažuje o sdílení jaderných hlavic. Francie má jaderné zbraně. Británie má jaderné zbraně. Reakce ...Zobrazit celý příspěvek
Německo udržuje schopnost provádět jaderné údery pomocí sdílených hlavic. Polsko uvažuje o sdílení jaderných hlavic. Francie má jaderné zbraně. Británie má jaderné zbraně. Reakce světa ?Skrýt celý příspěvek
Nemecko naozaj zdieľané jadrové zbrane má, ale má to jeden háčik. V podstate sú to americké zbrane a pod kontrolou ich majú američania. Niečo podobné u nás bol projekt Javor kde v ...Zobrazit celý příspěvek
Nemecko naozaj zdieľané jadrové zbrane má, ale má to jeden háčik. V podstate sú to americké zbrane a pod kontrolou ich majú američania. Niečo podobné u nás bol projekt Javor kde v troch bunkroch boli uložené jadrové hlavice pre prípad vojny. Boli by okamžite k dispozícii ČSĽA ale nikdy sme nad nimi nemali kontrolu. Komplexy Javor prevádzkovali výlučne Sovieti a myslím, že aj oficiálne patrili Sovietom.Skrýt celý příspěvek
Velká Británie a Francie se staly jadernými mocnostmi před Úmluvou o nešíření jaderných zbraní. Plno států NATO má jaderné nosiče, ale nemá jaderné zbraně. Ty by dostaly v případě ...Zobrazit celý příspěvek
Velká Británie a Francie se staly jadernými mocnostmi před Úmluvou o nešíření jaderných zbraní.
Plno států NATO má jaderné nosiče, ale nemá jaderné zbraně. Ty by dostaly v případě jaderného konfliktu od jejich majitele. Stejně to měla ČSLA se SSSR, v dobách dávno minulých.
Nebavíme se o tom, že nakoupíme stíhačky, které budou schopné používat i B61 od Amíků. Bavíme se o vyvinutí vlastních jaderných zbraní a jejich nosičů.Skrýt celý příspěvek
Bez urazky, ale pokud tohle myslite vazne, zkuste se poradit s nejakym specialistou, zcela pochybene vnimani reality se vetsinou neomezuje na jednu oblast. Nechcete preci, aby se o ...Zobrazit celý příspěvek
Bez urazky, ale pokud tohle myslite vazne, zkuste se poradit s nejakym specialistou, zcela pochybene vnimani reality se vetsinou neomezuje na jednu oblast. Nechcete preci, aby se o vas jednou psalo v novinach treba jako o cloveku, co uveril, ze jeho zena je vtelenim Satana a podle toho s ni nalozil.Skrýt celý příspěvek
Pokud nevnímáte směrování Evropy ke konfliktu, je to vaše věc. Invektivy si nechte od cesty. Výše popsaná myšlenka není moje, je to projekt Kladivo. Projekt, který má zajistit ...Zobrazit celý příspěvek
Pokud nevnímáte směrování Evropy ke konfliktu, je to vaše věc. Invektivy si nechte od cesty. Výše popsaná myšlenka není moje, je to projekt Kladivo. Projekt, který má zajistit nástroj pro udržení nezávislosti této země na mocnostech v budoucím konfliktu.Skrýt celý příspěvek
Cejkis: To je síce pekné, ale ide o teóriu. Takže si to zhrnieme... - Nevedeli ste presadiť pred EÚ ani novú smernicu o strelných zbraniach z roku 2019, ale očakávaš, že si ...Zobrazit celý příspěvek
Cejkis: To je síce pekné, ale ide o teóriu. Takže si to zhrnieme...
- Nevedeli ste presadiť pred EÚ ani novú smernicu o strelných zbraniach z roku 2019, ale očakávaš, že si presadíte vlastníctvo jadrových zbraní
- AČR jazdí na 40 ročných T-72, nadzvukové letectvo máte prenajaté, BVP detto ako tanky, húfnice ste kupovali do našich podmienok nevhodné lebo boli najlacnejšie... A napriek tomu očakávaš, že ČR bude financovať projekt umiestnenia jadrových zbraní do vesmíru?
- Neviete poriadne opraviť diaľnicu Praha - Brno ale veríš, že budete vedieť strieľať jadrové satelity do vesmíru
Ako nič v zlom, aké toto je už fakt na diagnózu.Skrýt celý příspěvekProsazování čehokoliv v EU je pro zemi s hlasovacím kvórem 3% nesmysl. Rozhodnutí zda vlastnit jaderný arzenál je pouze rozhodnutí ČR, tedy kvórum 100%. Právě proto, že ČR nemůže ...Zobrazit celý příspěvek
Prosazování čehokoliv v EU je pro zemi s hlasovacím kvórem 3% nesmysl. Rozhodnutí zda vlastnit jaderný arzenál je pouze rozhodnutí ČR, tedy kvórum 100%.
Právě proto, že ČR nemůže vytvořit armádu schopnou ubránit nezávislost ČR, je nutné přistoupit k vlastnictví jaderných zbraní.
Dálnice D1 je zrekonstruována komplet. Aktuálně je nějaký malý úsek v reklamaci. Zbývá dokončit obchvat Pˇřerova. Zkuste se projet. Používáte staré klišé.Skrýt celý příspěvekJe to už pár rokov čo som tadiaľ šiel, no bol to skutočný "zážitok"... Ani nie 3 metre široký pruh dláždený panelmi a lemovaný betónovými blokmi. To som teda nevidel nikde na ...Zobrazit celý příspěvek
Je to už pár rokov čo som tadiaľ šiel, no bol to skutočný "zážitok"...
Ani nie 3 metre široký pruh dláždený panelmi a lemovaný betónovými blokmi. To som teda nevidel nikde na svete. Ale keď je to už Ok, tak to som úprimné rádSkrýt celý příspěvekcejkisi, zajeď si na tu D1. Na ty tvé kompletně zrekonstruované úseky.
Já to jel před týdnem. Omezení je tak na třetině trasy.
Nesmíš věřit všemu, co babišpress napíše.cejkisi, zajeď si na tu D1. Na ty tvé kompletně zrekonstruované úseky.
Já to jel před týdnem. Omezení je tak na třetině trasy.
Nesmíš věřit všemu, co babišpress napíše.GlobeElement: D1 je konečně opravená, má vyměněný povrch a omezení jsou na několika místech kvůli dokončovacím pracím na svodidlech, značení atp. Miroslav: jak by sis jinak ...Zobrazit celý příspěvek
GlobeElement: D1 je konečně opravená, má vyměněný povrch a omezení jsou na několika místech kvůli dokončovacím pracím na svodidlech, značení atp.
Miroslav: jak by sis jinak představoval výměnu povrchu dálnice, než svedením dopravy do jednoho směru a rozdělením na byť úzké uspořádání, ale 2+2 ? Zvolila se technologie kompletní výměny celého souvrství a nový betonový kryt, což je časově náročnější i na technologické přestávky (zrání betonu atp.) než asfalt. Úsek Praha-Mirošovice se už před mnoha lety předělal na 3+3 pouze silnějším asfaltem na původní beton a kupodivu to žádné poruchy např. pohybem panelů na asfaltu nepůsobilo. Je možné, že se to takto mělo opravit po celé délce a bylo by to rychlejší a levnější. Tak či onak vtípky na účet D1 je nutné přesunout jinam, třeba na D49, nevím proč nikdo nechce dokončit dálniční spojení se středozápadním Slovenskem, že by tam nic nebylo ?Skrýt celý příspěvekPre Jura99:
D49
https://cs.m.wikipedia.org/wik...
Podľa tohto to vyzerá na ekológov…Pre Jura99:
D49
https://cs.m.wikipedia.org/wik...
Podľa tohto to vyzerá na ekológov…
Aký je ten dôvod? A vážne si myslíš, že ČR je tak diplomaticky silné, že by si dokázalo presadiť bez následkov? Nemecko takú zbraň nemá a nechá sa ohrozovať od vás? Samotnú ...Zobrazit celý příspěvek
Aký je ten dôvod? A vážne si myslíš, že ČR je tak diplomaticky silné, že by si dokázalo presadiť bez následkov? Nemecko takú zbraň nemá a nechá sa ohrozovať od vás? Samotnú hlavicu by ste vyrobili, to ostatne aj každá iná krajina ktorá má jadrové kapacity vrátane SR. A teraz to najhlavnejšie... Kde by si chcel kúpiť nosič? V Číne alebo v Rusku? KĽDR v strede Európy...Skrýt celý příspěvek
Paní Drábová, řekla,že kdyby vláda požádala tak zkonstruuje jadernou bombu do půl roku... takže kdyby se zachtělo bombu máme , umíme ji udělat a máme na to materiál
Paní Drábová, řekla,že kdyby vláda požádala tak zkonstruuje jadernou bombu do půl roku... takže kdyby se zachtělo bombu máme , umíme ji udělat a máme na to materiál
Nechcem ti brať nadšenie ale rovnako sme na tom my, a aj mnoho iných krajín. Ono celá sranda je v tom, že stačí mať jadrovú elektráreň. Tam získaš všetko potrebné (materiál aj ...Zobrazit celý příspěvek
Nechcem ti brať nadšenie ale rovnako sme na tom my, a aj mnoho iných krajín. Ono celá sranda je v tom, že stačí mať jadrovú elektráreň. Tam získaš všetko potrebné (materiál aj skúsenosti s jadrovými technológiami). Načo vlastne potrebujete v ČR jadrovú bombu? Zaujímavé, že Južná Kórea ktorá je reálne ohrozená jadrom od agresívneho suseda sama jadrovú bombu nemá (a určite nie kvôli tomu, že nevedia) a vy ju potrebujete lebo čo ak na vás bude útočiť Švajčiarsko alebo Rakúsko! A teraz šup šup naspäť do reality.Skrýt celý příspěvek
Miroslav: k výrobě jaderné zbraně potřebuješ vysoce obohacený štěpný materiál, k jeho výrobě potřebuješ technologii, reaktor jaderné elektrárny ti jej nevyrobí, jedině pro špinavou ...Zobrazit celý příspěvek
Miroslav: k výrobě jaderné zbraně potřebuješ vysoce obohacený štěpný materiál, k jeho výrobě potřebuješ technologii, reaktor jaderné elektrárny ti jej nevyrobí, jedině pro špinavou bombu, která se hodí akorát tak teroristům. Jinak doufám, že SR není "rovnako ako mnoho iných krajín" ve schopnostech vyrobit jadernou zbraň, protože váš stát je na úrovni vedení a státní správy po celou dobu existence prolezlý organizovaným zločinem a nemuselo by to dopadnout dobře. Už tak stačí, že jste evropské kriminálníky vybavili nedostatečně znehodnocenými expanzními zbraněmi a i kvůli vám se zpřísňovala evropská legislativa držení zbraní.Skrýt celý příspěvek
K výrobe plnohodnotných jadrových zbraní môžeš použiť napríklad plutonium ktoré je v podstate odpadovým produktom ktorý produkujú aj naše/vaše typy redaktorov VVER. A áno, ...Zobrazit celý příspěvek
K výrobe plnohodnotných jadrových zbraní môžeš použiť napríklad plutonium ktoré je v podstate odpadovým produktom ktorý produkujú aj naše/vaše typy redaktorov VVER. A áno, Slovensko má potenciál k výrobe plnohodnotnej jadrovej zbrane. Už teraz by som na tvojom mieste kopal protiatómový kryt!
Fyzik Jakub Lüley (rozhovor): ,,Počas komunizmu, keď sa u nás spustili Jaslovské Bohunice a prebiehal tu aj výskum rýchlych reaktorov, agentúra odhadovala, že Slovensko by mohlo mať bombu do dvoch rokov. Nie je problém dopracovať sa k plánom na výrobu jadrovej bomby, je ich plný internet. Problém však môže byť získať kvalitný štiepiteľný materiál. V prípade uránovej bomby sú potrebné veľké množstvá materiálu s vysokým obohatením izotopu 235U. V prípade plutónia však stačí asi 250 gramov. Keďže vyhoreté jadrové palivo obsahuje istý podiel plutónia, je to jeden z hlavných dôvodov, prečo musí byť jadrové palivo pod stálym dohľadom"Skrýt celý příspěvekJenže plutonium ti z elektrárny nevypadne jako čistý izotop 239. Z vyhořelého paliva jej musíš separovat a dále složitě separovat od izotopu 240. Asi i Irán ví, proč se raději ...Zobrazit celý příspěvek
Jenže plutonium ti z elektrárny nevypadne jako čistý izotop 239. Z vyhořelého paliva jej musíš separovat a dále složitě separovat od izotopu 240. Asi i Irán ví, proč se raději snaží obohacovat uran než získávat plutonium z elektrárny, kterou mají v provozu.Skrýt celý příspěvek
V prvom rade Irán má jeden jediný jadrový reaktor. To by sa teda načakali. Okrem toho tento ich reaktor používa ako palivo práve obohatený urán takže vojenský projekt môžu maskovať ...Zobrazit celý příspěvek
V prvom rade Irán má jeden jediný jadrový reaktor. To by sa teda načakali. Okrem toho tento ich reaktor používa ako palivo práve obohatený urán takže vojenský projekt môžu maskovať za civilný. Proste obohacujú palivo a nie futro pre bombu...Skrýt celý příspěvek
Miroslav - vyhorené palivo z našich V213 je z hľadiska získavania zbrojného plutónia skoro bezcené. Pre jadrové zbrane je vhodný len izotop 239Pu, avšak v klasických tlakovodných ...Zobrazit celý příspěvek
Miroslav - vyhorené palivo z našich V213 je z hľadiska získavania zbrojného plutónia skoro bezcené. Pre jadrové zbrane je vhodný len izotop 239Pu, avšak v klasických tlakovodných reaktoroch vzniká vo významnej miere aj 240Pu, ktoré je vyslovene nežiadúce. Odseparovať tieto dva izotopy je extrémne náročné (výrazne náročnejšie ako separácie 235U/238U).
Na produkciu zbrojného plutónia by bolo potrebné navrhnúť a postaviť na to špecializované reaktory, umožňujúce manažment paliva za prevádzky. V zásade, palivo musí v reaktore zostať dosť dlho aby v maximálnej miere došlo k transmutácii 238U na 239Pu, ale zároveň aby ešte v dôsledku dvojitého záchytu neutrónu nedošlo k vzniku 240Pu. Preto boli reaktory určené pre produkciu plutónia koncipované ako kanálové.
Tak že nie, bez ohľadu na to čo nájdeš na internete, postaviť jadrovú hlavicu v podmienkach ČR/SR skutočne nie je otázka dvoch rokov. Možno tak dvoch dekád.Skrýt celý příspěvekCejks - mate reaktor VR-1 s vykonom (tepelnym) do 500 W, potom LR-0 s maximálnym tepelným výkonom 5 kW a konecne LVR-15 s tepelným výkonom 10 MW. To by ma fakt zaujimalo kolko by ...Zobrazit celý příspěvek
Cejks - mate reaktor VR-1 s vykonom (tepelnym) do 500 W, potom LR-0 s maximálnym tepelným výkonom 5 kW a konecne LVR-15 s tepelným výkonom 10 MW.
To by ma fakt zaujimalo kolko by trvalo na tak malom zariadeni vyrobit nejake zmysluplne mnozstvo Pu-239 a ci je vobec realne vyladit aktivnu zonu tak aby bolo mozne produkovat Pu-239 s minimalnym podielom Pu-240 a v nejakom relevantnom mnozstve.Skrýt celý příspěvek
Schopnost postavít jadernou zbraň do roka a termojadernou do dvou let, máme jako repulika od 60tých let. Jedná see spíše o menší ráže. Vzhledem k významu , postavení a ...Zobrazit celý příspěvek
Schopnost postavít jadernou zbraň do roka a termojadernou do dvou let, máme jako repulika od 60tých let. Jedná see spíše o menší ráže.
Vzhledem k významu , postavení a geopolitického umístění, neni nejmenšího důvodu to dělat, spíše naopak to nedělat.
Náš jaderný program, je lepší a rozvinutější třeba než německý.Skrýt celý příspěvek
Jericho 3, Spolupráce s Izraelem může být i na jiné úrovni.
Jericho 3, Spolupráce s Izraelem může být i na jiné úrovni.
A co by z toho měl Izrael? Krom toho, že naštve svého donátora?
A co by z toho měl Izrael? Krom toho, že naštve svého donátora?
cejkis
ako male dieta argumentujes ty a ostatni sa ti iba smeju, lebo to vypada, ze tym svojim kladivom si dostal akurat ty po hlavecejkis
ako male dieta argumentujes ty a ostatni sa ti iba smeju, lebo to vypada, ze tym svojim kladivom si dostal akurat ty po hlavene, takhle to cejkis nefunguje. Tady se bavíme o porušení několika mezinárodních úmluv, přičemž jejich porušení se běžně trestá sankcemi. Ty chceš porušit po nás a Izraeli úmluvu ...Zobrazit celý příspěvek
ne, takhle to cejkis nefunguje. Tady se bavíme o porušení několika mezinárodních úmluv, přičemž jejich porušení se běžně trestá sankcemi.
Ty chceš porušit po nás a Izraeli úmluvu o nešíření jaderných zbraní a ještě k tomu úmluvu nešíření balistických střel s dosahem nad 300 (500km?).
To pro peníze bude riskovat KLDR nebo Irán, ale nikoliv Izrael. Ty doby jsou dávno pryč.Skrýt celý příspěvek
Pomoci ceskeho projektu Prak. BTW, ono neni jednoduche dostat veci taky "dolu". Jinak koncept trvaleho umisteni zbranovych systemu na obezne draze s cilem zasahnout (fyzicky) neco ...Zobrazit celý příspěvek
Pomoci ceskeho projektu Prak.
BTW, ono neni jednoduche dostat veci taky "dolu". Jinak koncept trvaleho umisteni zbranovych systemu na obezne draze s cilem zasahnout (fyzicky) neco na zemskem povrchu je z principu blbost, protoze fyzika a dnesni schopnosti sledovat cokoliv, co se na orbite pohybuje, v kombinaci s neunosnym rizikem havarie. ICBM na ponorkach je daleko ucinnejsi koncept.Skrýt celý příspěvekNikoliv, myšlenka globálního bombardování může spočívat i v tom, že MIRV bude na orbitu působit v řádu dní, bude provádět korekce dráhy. Ve spojení s dalšími klamnými MIRV vytvoří ...Zobrazit celý příspěvek
Nikoliv, myšlenka globálního bombardování může spočívat i v tom, že MIRV bude na orbitu působit v řádu dní, bude provádět korekce dráhy. Ve spojení s dalšími klamnými MIRV vytvoří na orbitě nástroj pro deeskalaci krize.Skrýt celý příspěvek
To je ale nesmysl. Na koho bychom asi tak stříleli? Kdo nás může ohrozit by nás okamžitě vymazal z mapy a kdo nás nemůže ohrozit, na toho je zbytečné střílet.
To je ale nesmysl. Na koho bychom asi tak stříleli? Kdo nás může ohrozit by nás okamžitě vymazal z mapy a kdo nás nemůže ohrozit, na toho je zbytečné střílet.
v těsné střední Evropě nejde vymazat z mapy jeden stát a nedotknout se okolních. Nicméně jaderné zbraně jsou trochu staromódní koncept, zajímavější by bylo "odpalovat" z orbity ...Zobrazit celý příspěvek
v těsné střední Evropě nejde vymazat z mapy jeden stát a nedotknout se okolních. Nicméně jaderné zbraně jsou trochu staromódní koncept, zajímavější by bylo "odpalovat" z orbity drony k přesným zásahům.Skrýt celý příspěvek
To zase nepreháňajme. Na bombardovanie Moskvy bolo vyčlenených asi 200 hlavíc, a to má Moskva rozlohu asi 2500 km2, teda výrazne menej ako ČR či SR. Najsilnejšia jadrová bomba ...Zobrazit celý příspěvek
To zase nepreháňajme. Na bombardovanie Moskvy bolo vyčlenených asi 200 hlavíc, a to má Moskva rozlohu asi 2500 km2, teda výrazne menej ako ČR či SR. Najsilnejšia jadrová bomba ktorú majú USA v arzenále má absolútny ničivý účinok na ploche asi 9km2. Sekundárny v okruhu asi 30km. To by skutočne nestačilo nejakú apokalypsuSkrýt celý příspěvek
Při souboji mocností je to nástroj, jak se nastát hřištěm. Žádná z mocností si při boji nebude chtít vyrábět další problém. Nehledě na to, že globalizace se dostala do stavu, že ...Zobrazit celý příspěvek
Při souboji mocností je to nástroj, jak se nastát hřištěm. Žádná z mocností si při boji nebude chtít vyrábět další problém.
Nehledě na to, že globalizace se dostala do stavu, že nepotřebujete tisíce bomb. Stačí jich 10 a máte potenciál ekonomicky srazit na kolena jakoukoliv zemi.Skrýt celý příspěvek"Žádná z mocností si při boji nebude chtít vyrábět další problém." Přesně tak. A proto bys musel JZ a jejich nosiče vyvinout v absolutním utajení. Protože pokud se ti to nepovede, ...Zobrazit celý příspěvek
"Žádná z mocností si při boji nebude chtít vyrábět další problém."
Přesně tak. A proto bys musel JZ a jejich nosiče vyvinout v absolutním utajení. Protože pokud se ti to nepovede, tak bude stát v obrovských problémech.
"máte potenciál ekonomicky srazit na kolena jakoukoliv zemi."
Ne, nemáš. Na to potřebuješ nosiče. A ty nemáš a ani je neumíš vyvinout v naprosté tichosti a utajení.Skrýt celý příspěvek
Deset hlavic by dokázal sundat snad i Vatikán. Realita je taková, že země s malým jaderným arzenálem jej použít nemůže (proti jaderné velmoci), protože prohrát válku je pořád ...Zobrazit celý příspěvek
Deset hlavic by dokázal sundat snad i Vatikán. Realita je taková, že země s malým jaderným arzenálem jej použít nemůže (proti jaderné velmoci), protože prohrát válku je pořád lepší, než být úplně zničen soupeřem, který zničen nebude.
USA a Rusko se držely v šachu hrozbou totálního vzájemného zničení. Menší škody by dokázaly vstřebat, ty jsou lepší, než prohrát válku.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...