Stíhačka KF-X: Jižní Korea ukazuje svaly Číně

Foto: Koncept jihokorejské stíhačky KF-X. / KAI
Koncept jihokorejské stíhačky KF-X. / KAI 

Po několika odkladech Jižní Korea rozbíhá v rámci programu KF-X (Korean Fighter eXperimental) vývoj vlastní víceúčelové stíhačky. Nové stroje nahradí v jihokorejském letectvu americké stíhačky F-4 Phantom II a F-5 Tiger.

KF-X: Levný klon F-35A?

Stíhačku KF-X vyvíjí jihokorejská společnost Korea Aerospace Industries (KAI) za spolupráce s americkou firmou Lockheed Martin. Obě společnosti v minulém roce porazily ve výběrovém řízení tým Korean Air a Airbus. Koordinátorem celého projektu je pak jihokorejská státní Správa vojenských nákupů DAPA (Defense Acquisition Program Administration).

KAI a Lockheed již nabízejí americkému letectvu jihokorejskou lehkou stíhačku T-50 Golden Eagle pro program nového cvičného letadla T-X. KAI také úzce spolupracuje s Lockheedem na vývoji a výrobě stíhačky F-35A Lightning II.

Podle současných plánů první prototyp KF-X vzlétne v roce 2022. Vývoj letadla bude dokončen v roce 2026 a v témže roce začne sériová výroba. Ale jak je to u podobných projektů železným pravidlem, termíny se zcela jistě o pár let posunou.

KAI se při vývoji stíhačky KF-X “odrazí” od zkušeností s vývojem a výrobou F-35A Lightning II. Soulu se také podařilo s Washingtonem domluvit transfer 21 klíčových technologií F-35A pro program KF-X. Washington ale nedal souhlas například s přenosem radarových (AN / APG-81) a elektrooptických (AN / AAQ-37) technologií.

Transfer technologií je součástí jihokorejského programu nákupu stíhaček F-35A Lightning II. Jižní Korea si pořídí 40 letadel F-35A, včetně kompletního zázemí, náhradních dílů a služeb, za 7 miliard dolarů. První F-35A Jižní Korea získá v roce 2018.

Podle jihokorejských médií však Soul stále s Washingtonem diskutuje o možnosti získat další know-how stíhačky F-35. KF-X však nebude prostým klonem F-35A - Jižní Korea požaduje výkonný dvoumotorový stealth letoun určený především k vybojování vzdušné nadvlády. Úkolem KF-X je nahradit jihokorejské stroje F-4 Phantom II a F-5 Tiger a čelit pokročilým čínským stealth letounům, jako je J-20 a J-31.

Radar a motory

Jižní Korea se v případě radarových technologií rozhodla podívat mimo Spojené státy. Zájem o spolupráci projevila evropská Leonardo-Finmeccanica (dříve Selex ES) s radarem Captor (z Eurofighter Typhoon) a izraelská IAI s radarem EL/M-2052.

DAPA však nakonec vybrala za dodavatele radarů společnost Hanwha Thales - joint venture jihokorejské Hanwha a francouzské firmy Thales. Známý francouzský výrobce radarů vyvinul například radar RBE2 typu AESA pro stíhačky Rafael. Hanwha také s kanadským výrobcem Héroux-Devtek vyvine přistávací podvozek pro KF-X.

Ukázka jihokorejské a americké spolupráce. Firmy Lockheed a KAI představily prototyp T-50 pro americký program T-X v prosinci minulého roku. / Lockheed Martin 

KAI postupně postaví šest prototypů letadel KF-X. Jeden prototyp letadla získá k testům Indonésie, která se na vývojové části programu KF-X finančně podílí z 20 % (z částky 7 miliardy dolarů). Indonésie získá podíl nejen na vývoji, ale později i na výrobě. V Jižní Koreji již například pracuje skupina 100 indonéských inženýrů.

Podle současných plánů Jižní Korea plánuje nakoupit do roku 2032 120 letadel KF-X. Cena za nákup samostatných strojů (tedy beze zbraní, pozemního zabezpečení, atd.) je podle současného kurzu 8,2 miliardy dolarů. Indonésie přislíbila nakoupit 80 stíhaček KF-X.

Předběžný design KF-X má být dokončen do konce roku 2017, konečný v roce 2019.

Už nyní je ale jasno nad pohonnou jednotkou dvoumotorového KF-X. Jihokorejský stíhač získá motor General Electric (GE) F414-GE-400 z letadel F/A-18E/F Super Hornet. Tah motoru F414-GE-40 je 57,8 kN, s přídavným spalováním 98 kN. Pozdější varianty motoru vyvinou tah až 116 kN.

F414-GE-400 je exportně velmi úspěšný produkt. Motor bude pohánět například švédskou stíhačku Gripen E/F nebo indický Tejas Mk II. GE rovněž dodává motory F404 pro lehké stíhačky T-50 Golden Eagle. Motor F404 v licenci vyrábí jihokorejská firma Hanwha Techwin, která dříve vyráběla motory F100 pro jihokorejské stíhačky KF-16.

Pro GE jde o velmi zajímavý obchod, neboť se počítá s výrobou minimálně 400 motorů F414-GE-400 pro KF-X, nemluvě o potřebě náhradních motorů. Výše kontraktu se odhaduje na 3,5 miliardy dolarů.

Prestiž a bezpečnost

Vývoj vlastního stealth letounu je pro 50 milionovou Jižní Koreu velký úkol. Na první pohled se zdá, že Jihokorejci “pouze” využijí zahraniční technologie. Avšak podle údajů DATA bude 65 % letounu vyráběno přímo v Jižní Koreji a na vývoji, výrobě a servisu bude navázáno 300 000 pracovních míst.

Jižní Korea tímto krokem vytvoří potřebnou technickou, součástkovou a lidskou základnu, která později umožní vyvinout vlastní unikátní konstrukce.

Navíc pro Jižní Koreu, a ostatně i pro Japonsko s letounem ATD-X, není příliš jiné východisko. Pokud pomineme věc národní prestiže a rivality, a to i ve směru Jižní Korea-Japonsko, tak hlavním motorem vývoje je nástup výkonných čínských stealth stíhaček a rostoucí mocenské ambice Číny.

Na trhu není k dispozici výkonný dvoumotorový letoun určený k vybojování vzdušné nadvlády, který by v příštích dekádách mohl “s přehledem” výkonově čelit čínským letounům. Se znovu obnovením výroby F-22A to (zatím) nevypadá příliš růžově, takže Jižní Koreji a Japonsku nezbývá nic jiného, než se pustit do vývoje vlastního letadla.

Zdroj: Dziennik Zbrojny

Nahlásit chybu v článku


Související články

T-X: Lockheed nabízí jihokorejský T-50 Golden Eagle

Americká firma Lockheed Martin nabízí pro americký program nového cvičného proudového letadla T-X ...

První stíhačky F-35I “Adir” pro Izrael

V prosinci letošního roku získá izraelské letectvo první dvě stíhačky F-35I “Adir” (F-35I “Mocný”). ...

Polské letectvo posiluje: Moderní výzbroj pro stíhačky F-16

Polský Inspektorát pro vyzbrojováni začal prošlapávat cestu k získání protiradiolokační, kazetové a ...

Nový JAS-39E Gripen představen

Švédská firma SAAB před několika dny veřejnosti odhalila nejnovější generaci stíhačky JAS-39 Gripen. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Rase
    11:52 06.06.2016

    KF-X zatím vypadá velice dobře. Jako "levnější" doplněk k F-35 ideální koncept. Očividně jim moc o stealth nejde, když mají pod křídlem tolik zbraní (pokud bych věřil obrázku). Do ...Zobrazit celý příspěvek

    KF-X zatím vypadá velice dobře. Jako "levnější" doplněk k F-35 ideální koncept. Očividně jim moc o stealth nejde, když mají pod křídlem tolik zbraní (pokud bych věřil obrázku). Do roku 2026 se může letoun ještě hooodně změnitSkrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2