KLDR ruší GPS a vyvíjí elektromagnetickou bombu

kldr
Foto: Propaganda KLDR

KLDR svému jižnímu sousedovi jednou za čas připomene, že obě země jsou stále formálně ve válečném stavu. Ať to bylo již potopením jihokorejské korvety v roce 2010, či dělostřeleckým útokem na ostrov Jonpjong v témže roce. Jak se zdá, klid na korejském poloostrově není ani nyní. Ministerstvo obrany Jižní Koreje obviňuje svého severního souseda z rušení svých navigačních systémů (včetně civilních) a z vývoje elektromagnetické bomby (E-bomby).  Informaci přinesla jihokorejská tisková agentura Yonhap.

Soul odhaduje, že Severní Korea vlastní přes dvacet druhů rušících systémů - většinou ruského původu. Navíc existuje důvodné podezření, že se Pchjongjang snaží o vývoj vlastních rušících přístrojů s dosahem až 100 kilometrů.

Dokument zveřejněný agenturou Yonhap rovněž poukazuje na rozmísťování severokorejských rušících systémů podél přísně střežené hranice mezi oběma státy. Pro Soul jde o závažné narušení vojenské rovnováhy, neboť řada přesných zbraní používá GPS k navedení na cíl.

O závažnosti problému svědčí i trošku úsměvná zpráva. Mezinárodní komise pro telekomunikace při OSN vyzvala vládu v Pchjongjangu k zastavení rušení civilního signálu GPS. Stalinistický režim si s největší pravděpodobnosti výzvu Spojených národů moc k srdci nevezme.

Mnohem závažnější je však obvinění režimu v Pchjongjangu z vývoje E-bomby. Ta by mohla být použita při nenadálém útoku k ochromení jihokorejských elektronických systémů. Armáda Jižní Koreje je vysoce digitalizovaná a útok pomocí elektromagnetického pulzu by výrazně narušil komunikační a velící schopnosti jihokorejské obrany.

Mnohým se může zdát, že Severní Korea se intenzivně chystá na válku, ale pravda nemusí být tak horká. Jako každý despotický režim, i ten severokorejský se snaží strašit vnějším nepřítelem pro udržení atmosféry strachu ve společnosti.

Strach je třeba živit nejen mezi civilním obyvatelstvem, ale i v řadách milionové armády. A jak nám ukazují desítky případů z minulosti, strach je ideálním prostředkem k ovládání mas. To už je ale jiný příběh.

Zdroj: Defence Talk

Nahlásit chybu v článku


Související články

ADAPTIV - infračervený štít pro bojové vozidla

Infračervené záření (IR), nebo chceme-li také „tepelné“, je elektromagnetické záření s vlnovou ...

Digitální bojovník: Elektronika bude zabudována v uniformě

Sdílení informací patří mezi jednu z klíčových vlastností každé moderní armády. Pomocí bezdrátové ...

Deset nejlepších vojenských inovací za rok 2010

Americká armáda 23. srpna zvolila vítěze každoroční soutěže o nejlepší inovace v oboru. Soutěž ...

Kladivo na elektronické systémy nepřítele

Firma Boeing úspěšně dokončila první testy protielektronické střely se zařízením HPM (High Power ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...