Klíčové modernizační projekty Armády ČR

Armáda ČR nakoupí 62 samohybných minometů (ShM). Na obrázku ShM na kolové platformě Pandur II 8×8; větší foto; ilustrační foto / TDV

Náčelník Generální štábu (GŠ) generálporučík Aleš Opata představil ambiciózní program modernizace Armády České republiky. Do roku 2027 armáda za nákup a modernizaci techniky vynaloží 100 miliard korun. Za klíčové nákupy GŠ považuje pořízení pásových bojových vozidel pěchoty (BVP), děl ráže 155 mm, víceúčelových vrtulníků a radiolokátorů typu MADR.

Armáda České republiky v následující dekádě výrazně rozšíří své schopnosti. Plánuje se jak výstavba nových jednotek, tak nákup nové vojenské techniky.

 

 

Armáda počítá s rozšířením 43. výsadkového praporu v Chrudimi na pluk a s novým velitelstvím kybernetických sil a informačních operací. Výsadkový pluk se nebude dělit typicky na prapory, ale přímo na roty. Tím, že v pluku nebude praporní mezistupeň, vznikne hodně ‘štíhlá’ jednotka s výrazně vyšším počtem rot,“ říká podplukovník generálního štábu a někdejší zástupce velitele 43. praporu Ivo Zelinka. Cílem je v maximální míře naplnit pluk bojovníky-výsadkáři.
 

Zásadní úlohu bude hrát nová logistická jednotka velikosti praporu, která organizačně a logisticky zajistí přijímaní bojové podpory aliančních jednotek na našem území.

 

V současné době Armáda ČR nemá schopnosti, jak absorbovat spojeneckou pomoc na českém území. „Absorbovat“ znamená organizovat pozemní (silniční a železniční) a leteckou dopravu spojeneckých sil na (nebo přes) naše území, zajistit ubytování, potraviny a sociální zázemí pro tisíce aliančních vojáků, zajistit ostrahu spojenecké techniky a základen, zajistit pohonné látky a maziva, poskytnout servis, munici atd. atd.
 

Výše popsaná výstavba sil je jednou z pěti priorit Generálního štábu. Další čtyři jsou projekty okamžitého dopadu, modernizace a nákupy, systémy velení a řízení a nábor nových vojáků.

Dnes se zaměříme především na plánované nákupy nové výstroje, výzbroje a techniky.

 

Do roku 2020 se má konečně vyřešit otázka výstroje a výzbroje vojáků – nakoupí se mimo jiné 5500 balistických vest, 14 500 přileb, 4100 přístrojů pro noční vidění nebo ručních zbraní. Ostatně ministryně obrany Karla Šlechtová v dubnu podepsala několika smluv na dodávky tisíce balistických přileb a několika druhů polních bot v hodně přes miliardu korun.

 

„Prioritu číslo jedna představují projekty okamžitého dopadu. Vojáci musí cítit na vlastní kůži stoupající rozpočet Armády ČR a to, že se situace začíná měnit k lepšímu. Sem osobně řadím prostředky balistické ochrany, taktickou výstroj a přístroje nočního vidění pro vojáky. Udělám všechno proto, abychom se po roce 2020 už k tomuto problému nemuseli vracet a vojáci měli to, co mají mít,“ uvedl generál Opata.

 

Armáda počítá s výstavbou výsadkového pluku na základě 43. výsadkového praporu.

 

Z velkých modernizačních projektů považuje GŠ za klíčové pořízení pásových BVP, děl ráže NATO (155 mm), víceúčelových vrtulníků a radiolokátorů typu MADR (Medium Air Defence Radar; někdy také Mobile Air Defence Radar).

 

Celkově GŠ zdůraznil 19 modernizačních projektů:

 1. 12 víceúčelových vrtulníků;

 2. osm radiolokátorů MADR;

 3. 210 BVP;

 4. 52 samohybných houfnic ráže 155 mm;

 5. 80 vozidlech chemického, biologického a radiolokačního průzkumu;

 6. modernizace kolových bojových vozidel pěchoty Pandur II;

 7. 62 samohybných minometů;

 8. modernizace stíhaček Gripen;

 9. protiletadlové komplety krátkého dosahu SHORAD (Short Range Air Defence);

 10. modernizace tanků T-72M4CZ;

 11. doprovodné mosty na podvozku 8×8;

 12. pontonové mostové soupravy na podvozku 8×8;

 13. modernizace letounů C-295M a nákup dalších dvou letounů C-295W (vylepšená aerodynamika, motory, atd.);

 14. dva mobilní komplet pasivního systému VERA NG;

 15. 39 velitelsko-štábních vozidel (vč. lafetace kulometu MINIMI);

 16. 61 spojovacích vozidel (vč. lafetace kulometu MINIMI);

 17. minimálně deset průzkumných dronů Scan Eagle;

 18. taktické drony v hmotností kategorii 150 až 600 kg se schopností používat zbraně vzduch-země;

 19. letištní radiolokátory.

BVP Puma s odpalovacím zařízením PTŘS Spike; větší foto / KMW

 

BVP

Základními požadavky na nové BVP je posádky tři osoby a výsadek šest členů mechanizovaného družstva plus dva specialisté. Celkem tedy 11 osob.

 

O zakázku soutěží vozidla ASCOD, CV90, Lynx a Puma. S výše uvedeným požadavkem bude mít největší problem Puma, které má standardně místo pro šest členů výsadku, i když podle zástupců PSM lze po úpravách zajistit místo pro sedmého člena výsadku.
 

Armáda požaduje sedm variant – bojovou, velitelskou, průzkumnou, ženijní, zdravotnickou, vyprošťovací a pro dělostřelecký průzkum. O samohybném minometu (ShM) nebo o vozidle přímé palebné podpory se armáda nezmiňuje. Nové ShM tak budou nepochybně využívat podvozek kolového transportéru Pandur II.
 

Další požadavky jsou víceméně standardní, od požadavku na instalci protitankových řízených střel (PTŘS), možnosti instalace prostředků pasivní i aktivní ochrany (APS), nebo nejnovější senzory, které jsou schopni rozlišit tank na vzdálenost 4000 m ve dne a 3500 m v noci. Samozřejmostí je také možnost zvyšovat balistickou ochranu podle STANAG 4569 – přesné parametry však nebyly uvedeny.

 

Pro německé vozidlo Puma je také „hraniční“ požadovaný dojezd 500 km po silnici. Nicméně Podle zástupců PSM vozidla Puma potvrdila při armádních zkouškách BW dojezd 550 km na komunikaci a 250 km v terénu.

 

Kromě počtu vojáků výsadku v případě Pumy požadavky Armády ČR na nové BVP splňují všichni čtyři uchazeči.

 

Houfnice EVA; větší foto / Konštrukta Defence

 

Dělo ráže 155 mm

Armáda získá 52 nových samohybných houfnic ráže 155 mm (délka 52 ráží) s rychlostí palby minimálně pět až šest ran za minutu. Základním požadavkem je umístění houfnic na tatrovácký podvozek k 8×8. Posádku musí tvořit maximálně čtyři osoby, dostřel je požadován přes 40 km a houfnice musí být schopna sekvenční palby (MRSI) – pomocí zvolení různých balistických dráh s různou délkou letu zasáhne cíl několik střel najednou.

 

Armáda pro houfnice nakoupí jak klasickou tříštivo-trhavou munici NATO, tak munici (nebo přídavné naváděcí sady) s koncovým navedením PGM/PGK (Precision Guided Munition/Kit).

 

Vozidlo musí být také vybaveno balistickou ochranou – není však jasné, zda pouze balistickou ochranou kabiny nebo také pracovního prostoru obsluhy děla.

 

Z kandidátů se nabízí zejména nová houfnice EVA nebo francouzská CAESAR – obě na tatrovackém podvozku. Na tatrovackém podvozku je umístěná také izraelská houfnice ATMOS a ve hře je i dělostřelecký modul AGM (Artillery Gun Module) od německé KMW.

 

V případě houfnice CAESAR je však omezující požadovaný počet posádky, protože standardně posádku francouzské houfnice tvoří pět až šest osob. Naopak houfnici s modulem AGM obsluhují pouze dva vojáci.

 

Airbus AS565 Panther; větší foto / Airbus

 

Víceúčelové vrtulníky

Nosným požadavkem na nové víceúčelové vrtulníky je posádka čtyř osob (dva piloti, technik a palubní střelec) a schopnost přepravy osm členů pozemních sil s plnou výstroji a výzbroji.

 

Vrtulník kromě dopravy osob a materiálu a přímé palebné podpory pozemních sil musí plnit úkoly nouzové evakuace zraněných (CASEVAC). Požaduje se také schopnost bojového vyhledávání a záchrany (CSAR), podpora operací speciálních sil nebo provádění vzdušných výsadků.

 

Z nabízených vrtulníků požadavky armády splňují vrtulníky UH-1Y Venom, Leonardo AW139M nebo Airbus AS565 Panther. V podstatě lze uvažovat pouze o vrtulnících evropských firem Leonardo, Airbus nebo amerických Bell nebo Sikorsky (UH-60M/S70i). Vzhledem k požadavku na přepravu 12 osob, z toho osmi s plnou výzbroji a výstroji, můžeme vyřadit německý stroj H145M.

 

Mezi klíčové požadavky dále patří kanónová nebo kulometná výzbroj ovládaná pilotem, schopnost odpalovat protizemní řízené střely, laserem naváděné a neřízené střely. Dále je zde požadavek na ničení pomalu a nízko letících cílů (dronů), což si vyžádá instalaci řízených střel vzduch-vzduch.

 

Vlastnost boje vzduch-vzduch není u vrtulníků příliš rozšířená, ale například nedávno izraelský bitevní vrtulník Apache zničil nepřátelský íránský dron.

 

ELM 2084 MMR na tatrováckém podvozku izraelské armády; větší foto / IAI

 

Radiolokátory MADR

Armáda ČR plánuje nakoupit osm izraelských víceúčelových radiolokátorů ELM 2084 MMR (Multi Mission Radar) od firmy ELTA Systems. Nákup se ale nedávno zkomplikoval, když podle aliančního bezpečnostního ASAB (Air and Missile Defence Command and Control Security Acreditation Board) není možné do systémů protivzdušné obrany (PVO) NATO zapojit vojenské prostředky pocházející ze zemí mimo NATO.

 

Armáda požaduje po radiolokátorech MADR pokrytí letové hladiny do 3000 m (výškový strop radiolokátoru je ale 30 000 m) a dálkový dosah minimálně 250 km. Nad letovou hladinou 3000 m zajišťují přehled o vzdušné sitauci nad ČR strategické radiolokátory FADR  (Fixed Air Defence Radar) u Sokolnic a Nepolis.

 

Radiolokátory MADR poskytnout nejen přehled o vzdušné situaci, ale doplňkově pomohou v případě potřeby navádět zbraňové systémy pozemní PVO.

Zdroj: army.cz

Nahlásit chybu v článku


Související články

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se každé dva roky představují novinky v oblasti obranných ...

Obrněný český Patriot na podvozku Tatra

Česká společnost Excalibur Army, patřící do významného českého holdingu Czechoslovak Group (CSG), v ...

Společnosti holdingu CZECHOSLOVAK GROUP a TATRA TRUCKS představily své produkty na veletrhu Eurosatory 2018

Ve dnech 11. – 15. června se v Paříži konal prestižní mezinárodní veletrh obranných technologií a ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • andrejvendig
  15:54 28.08.2018

  Dobrý den
  není lepší koupit raketové dělostřelectvo a potom dělostřelectvo?

  Dobrý den
  není lepší koupit raketové dělostřelectvo a potom dělostřelectvo?

 • KOLT
  20:56 02.07.2018

  TF_HU, nějak jsem nezaregistroval vaši odpověď. Se zpožděním, nicméně díky!

  TF_HU, nějak jsem nezaregistroval vaši odpověď. Se zpožděním, nicméně díky!

 • TF_HU
  19:23 21.06.2018

  KOLT

  ...už jsem to popisoval. Jednalo by se spíše, v případě vrtulníku, o jeho obranu pokud by byl napaden letounem. (o průletu tu nikdo nemluví, u průletu tu nemá smysl nic ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT

  ...už jsem to popisoval. Jednalo by se spíše, v případě vrtulníku, o jeho obranu pokud by byl napaden letounem. (o průletu tu nikdo nemluví, u průletu tu nemá smysl nic řešit, ale pokud by po průletu pilot letounu na vrtulník zaútočil) Vrtulník ke své obraně při vzdušném boji využije terén, výhody malého rozměru, malé rychlosti a schopnosti visení. Bylo by to při vizuálním kontaktu. Kulomet je kulomet, dostřel má více jak 1 km...
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  19:12 21.06.2018

  TF_HU, mohl byste přiblížit taktické situace, kdy má význam snažit se minigunem vrtulníku působit proti proudovým letadlům jako je Alca? Nějaké využití úkrytu a střelba na malou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  TF_HU, mohl byste přiblížit taktické situace, kdy má význam snažit se minigunem vrtulníku působit proti proudovým letadlům jako je Alca? Nějaké využití úkrytu a střelba na malou vzdálenost v případě nízkého průletu? Protože mi přijde, že s touhle ráží se na víc jak nějaký kilometr moc počítat nedá, ne?
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  17:46 21.06.2018

  Starlight

  TF_HU pokud se něco nezměnilo v Náměšti již neslouží.

  Starlight

  TF_HU pokud se něco nezměnilo v Náměšti již neslouží.

 • TF_HU
  17:25 21.06.2018

  KOLT

  ...laicky řečeno, ano...

  Starlite

  Působení proti pomalu a nízko letícím cílům, je široká definice, sám bych řekl, že se jedná o cíle vymezené výškou a rychlostí. Může ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT

  ...laicky řečeno, ano...

  Starlite

  Působení proti pomalu a nízko letícím cílům, je široká definice, sám bych řekl, že se jedná o cíle vymezené výškou a rychlostí. Může to být cokoli, UAV, vrtulník, malé letadlo, vzducholoď, rogalo...slovo působení, znamená použití zbraní proti takovému cíli.

  Boj proti vzdušným cílům je standardní součástí výcviku. Jinou taktiku vzdušného boje má Mi24/35 a jinou Mi 171. Obecně, vrtulník primárně není objektem zájmu stíhacího letecva, stíhač primárně řeší jiné úkoly, ale na bojišti se mohou setkat. Stejně tak se nejedná o primární úkol vrtulníku. Primárně jde spíše o obranný boj.
  Vrtulník nemůže konkurovat PLŘS...ale v manévrovém boji má určitou výhodu, jak díky své velikosti, tak i způsobu manévrování. U spousty vrtulníků lze zbraně fixovat do přední polohy...mám pocit, že to lze i u 171, ale i kdyby ne, palubní střelec jej tam může otočit a udržet.
  Skrýt celý příspěvek

 • Starlight
  17:02 21.06.2018

  @TF_HU

  Proto jsem dal slovo Air Policing do uvozovek. Když už ale tady začal koly vzduch-vzduch. Chápu dobře, že palubní střelci Mi-171ŠM cvičí simulovanou obranou palbu pří ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @TF_HU

  Proto jsem dal slovo Air Policing do uvozovek. Když už ale tady začal koly vzduch-vzduch. Chápu dobře, že palubní střelci Mi-171ŠM cvičí simulovanou obranou palbu pří výcviku ve vzdušném boji s taktickými stíhacími letouny. Můžeš ale nějak detailněji popsat, co autoři v AČR schovávají pod definicí „Působení proti pomalu a nízko letícím vzdušným cílům“? Přeci jakýkoliv nový vrtulník nebude jako současný Mi-24/35 s dopředu orientovanou výzbrojí.

  A jak je tomu dnes v Náměšti? Jsou tyto úkoly cvičeny včetně ostrých střeleb? Jaký typ? Jen Mi-24/35 nebo i Mi-171Š/ŠM má působení proti vzdušným cílům nad rámec sebeobrany? Je to všechno schované pod Národní posilový systém protivzdušné obrany, nebo je to něco na úrovni „frontových“ úkolů.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  16:59 21.06.2018

  To jako že se miniguny střílí po Alkách?

  To jako že se miniguny střílí po Alkách?

 • TF_HU
  16:27 21.06.2018

  Co se týče boje AA, nebo tedy u nás nazýván jako ničení pomalu a nízko letících cílů. Dá se takový cíl ničit i kanonem, nejen střelami AA, které též nejsou standardem u ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Co se týče boje AA, nebo tedy u nás nazýván jako ničení pomalu a nízko letících cílů. Dá se takový cíl ničit i kanonem, nejen střelami AA, které též nejsou standardem u víceúčelových vrtulníků.

  BTW...AA boj se u nás běžně cvičí...od té doby co máme miniguny se piloti pevných křídel celkem zapotí :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • TF_HU
  16:23 21.06.2018

  Nedá mi to, ale musím reagovat :-)

  Nosným požadavkem na nové víceúčelové vrtulníky je posádka čtyř osob (dva piloti, technik a palubní střelec) a schopnost přepravy osm členů ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nedá mi to, ale musím reagovat :-)

  Nosným požadavkem na nové víceúčelové vrtulníky je posádka čtyř osob (dva piloti, technik a palubní střelec) a schopnost přepravy osm členů pozemních sil s plnou výstroji a výzbroji.

  Tak to asi není, že :-) Palubní technik je takový trochu přežitek...ve spoustě vrtulníků tyhle procesy dělají běžně piloti.

  Asi to nebude úplně nosným požadavkem, výběrovým kritériem, do toho by se mnoho vrtulníků nevešlo. Nosným kritériem je přeprava celkového počtu 12 osob, což splňuje i H145M.

  CASEVAC i CSAR zvládne kterýkoli vrtulní, který armáda zavede. To není o nějaké speciální schopnosti...

  Co se týče výzbroje, tak ta je jasná. Jen nechápu, co je to protizemní řízená střela. Zajímalo by mě jak se došlo k tomuto slovnímu spojení. Předpokládám, že do země, proti zemi, nikdo nestřílí, nebojuje. Pravděpodobně se jedná o zkomoleninu Air to Ground...
  Skrýt celý příspěvek

 • TF_HU
  16:12 21.06.2018

  Starlite

  ...Air Policing...jako termín, vzniknul a spouží k popisu Aliančního systému PVo tam, kde nemají stíhací letectvo. Nízko a pomalu letící cíl může být cokoli...vymezeno ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Starlite

  ...Air Policing...jako termín, vzniknul a spouží k popisu Aliančního systému PVo tam, kde nemají stíhací letectvo. Nízko a pomalu letící cíl může být cokoli...vymezeno je to rychlostí a výškou...
  Skrýt celý příspěvek

 • JP--
  10:03 21.06.2018

  Plán je hezkej:
  Minomety Ok, klidně i skříň všechno je lepší než paskvil co je teď, s moderním SŘP a municí, klidně na panduru nebo na TITUSU něco jako MCV-B.
  Dělostřelectvo Ok. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Plán je hezkej:
  Minomety Ok, klidně i skříň všechno je lepší než paskvil co je teď, s moderním SŘP a municí, klidně na panduru nebo na TITUSU něco jako MCV-B.
  Dělostřelectvo Ok. tam se moc vymyslet nedá počet sedí
  BVP, to se snad nějak dotáhne zamyslel bych se nad trojkovou sestavou a asi trochu víc kopíroval US army, co se vybere to se vybere, sáhnout vedle se snad úplně nedá
  Vrtulníky, zvláštní specifikace a jejich málo 16 aspoň,
  Drony, hurá konečně to někoho napadlo,
  CASA Ok,
  Tanky no nevim, ale předpokládám, že je to k tomu koupit si čas na rozhodnutí,
  PTŘS , pancéřovky snad běží, snad se jich koupí dost jinak Ok,
  Ženijní technika je zoufale podstřelená,
  Radary snad dořeší PVO obecně nic moc, ale lepší než nic,
  Gripeny OK, alespoň 2 další by se hodily,
  Pandury, vykašlal bych se na plavby schopnost stejně jí nikdo nevyužije a dořešil spíš problémy RWS, pancéřování a aktivní ochranu + sjednotit pak SW a radia s novými BVP.

  Chybí - MLU na ALCY a konečně integrace do NATO standardů IFF, Datalink, zbraně, sřelecký, kontejner munice.
  Ženijní vybavení vyprošťováky dílny atd.. co už těď dost strašný a navíc to má obrovskej vliv na bojeschopnost.
  Logistika a sjednocení vozovýho parku, kolik je v praporu typů aut 11+ což by měly být menší miliardy a v celku rychle řešitelný přez Tatru
  Obecně řízená a moderní munice v počtu větším než jeden palebnej průměr.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  08:29 21.06.2018

  U modernizace panduru by mě zajímal přídavný pancíř, to už je ten keramický z Brna ? Jak se změní jízdní vlastnosti ? Co plavby schopnost?

  U modernizace panduru by mě zajímal přídavný pancíř, to už je ten keramický z Brna ? Jak se změní jízdní vlastnosti ? Co plavby schopnost?

 • SofF
  02:39 21.06.2018

  fakticky jde o obnovu armády do aspoň trochu bojeschopného stavu. Hlavně by se s tím měla svézt rekonstrukce vojenského průmyslu jinak se nedoplatíme.

  fakticky jde o obnovu armády do aspoň trochu bojeschopného stavu. Hlavně by se s tím měla svézt rekonstrukce vojenského průmyslu jinak se nedoplatíme.

 • tomas.kotnour
  00:11 21.06.2018

  Tak prý mám špatnou verzi, používaná je Pub-31-11-02 z roku ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak prý mám špatnou verzi, používaná je Pub-31-11-02 z roku 2008

  https://opac.unob.cz/documents...
  Skrýt celý příspěvek

 • Starlight
  23:49 20.06.2018

  @tomas.kotnour „ ..Naše Taktika čety 2007 pracuje s trojkovou strukturou, ale je inspirována americkou FM 3-21.71 Mechanized infatry platoon and squad - BRADLEY.“

  Doufám, že si ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @tomas.kotnour „ ..Naše Taktika čety 2007 pracuje s trojkovou strukturou, ale je inspirována americkou FM 3-21.71 Mechanized infatry platoon and squad - BRADLEY.“

  Doufám, že si to AČR aktualizovala podle aktualizací US ARMY. Jinak se přišlo o 14 let válečných zkušeností . Naši museli v roce 2007 vyházet z vydání z roce 2002. V roce 2010 apk vyšlo aktualizované vydání ATTP 3-21.71 (FM 3-21.71) „Mechanized Infantry Platoon and Squad (Bradley)“. A v roce 2016 to kompletně přepracovali a vydali zcela nový manuál ATP 3-21.8 „INFANTRY PLATOON AND SQUAD“, které řeší všechny druhy pěchoty – IBCT, ABCT a SBCT.

  Jinak větší část publikace se věnuje struktuře, výzbroji, rozdělení úkolů na úrovni družstva, čety a také roty. To všechno museli AČR v podstatě přeskočit. V taktice je věnovaná velká pozornost manévrování 4 vozidlové formace BVP. V podstatě to je jeden z hlavních důvodů pro 4 vozidlové struktury čet s BVP Bradley - schopnost manévru a vzájemného krytí. Vozidla manévrují podobně jako stíhací letouny, jen ve 2-D prostoru. Čtveřice se tedy dělí na dvě sekce, kde každá má vedoucího a wingmana, který ho kryje.

  Právě to vyžaduje, aby velitel každé sekce byl co nejzkušenější – proto jedné sekci velí VČ a druhé ZVČ (Platoon Sergant) z pozice ve věži. Tyto klíčové pasáže ale museli u trojkové struktury autoři AČR vynechat.
  Skrýt celý příspěvek

 • Starlight
  23:24 20.06.2018

  1)

  „Působení proti pomalu a nízko letícím vzdušným cílům“ je standartní pojem, který ale může mít pochopitelně více výkladů. Jedním v praxi nejčastějším je mírový „air ...
  Zobrazit celý příspěvek

  1)

  „Působení proti pomalu a nízko letícím vzdušným cílům“ je standartní pojem, který ale může mít pochopitelně více výkladů. Jedním v praxi nejčastějším je mírový „air policing“, který se využívá proti vrtulníkům nebo různým sportovním letounům, atd.

  Toto je velmi pěkné video: https://www.youtube.com/watch?...

  Lze použít hlavňovou výzbroje v bočním střelišti nebo je na palubě snajpr. Nicméně to chce pravidelný výcvik, včetně ostrých střeleb vzduch-vzduch. https://www.youtube.com/watch?...


  2)

  Airbus AS565 Panther je možné si také škrtnout. Je tom stále menší vrtulník, který nemá potřebnou nosnost. To že civilní verze uveze 2 piloty a až 12 lehkých namačkaných cestujících je pro vojenské použití málo. Vrtulník AS565 má prázdnou hmotnost se základním vojenským vybavením okolo 2 500 kg, maximální vzletovou hmotnost 4 500 kg (to je méně než je prázdná hmotnost UH-1Y). Uveze 900 kg vnitřního paliva. To dává maximálně 1100 kg využitelné nosnosti. 2 piloti + 2 střelci s výzbrojí + 8 vyzbrojených pěšáků (AČR to definuje jako náklad 960 kg) ale váží více. A těžké nadstandartním vojenské vybavení to ještě zhorší.

  Verzi AS565 MBe bych do toho netahal vůbec. To je specializovaný námořní vrtulník :-). Z produkce Airbusu je podmínkám nejblíže těžký typ Airbus H215M nebo kooperační NH90 TTH.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  22:38 20.06.2018

  Skelet
  Já to opravdu myslel ironicky...

  Skelet
  Já to opravdu myslel ironicky...

 • Petr M
  22:12 20.06.2018

  Bych přidal tak +-10 miliard na cca 100 000 útočných pušek, kulomety, granáty, adekvátní množství munice, aby povolanci měli aspoň s čím bojovat v případě mobilizace.

  Bych přidal tak +-10 miliard na cca 100 000 útočných pušek, kulomety, granáty, adekvátní množství munice, aby povolanci měli aspoň s čím bojovat v případě mobilizace.

 • KOLT
  22:05 20.06.2018

  skelet, aha, díky, já už si říkal, že se třeba přepsali a opravili to (on je ten dokument fakt amatérské dílko...). Hm, tak to je otázka, třeba tím fakt mysleli schopnost sestřelit ...
  Zobrazit celý příspěvek

  skelet, aha, díky, já už si říkal, že se třeba přepsali a opravili to (on je ten dokument fakt amatérské dílko...). Hm, tak to je otázka, třeba tím fakt mysleli schopnost sestřelit dron z Alliexpresu pomocí minigunu ;-)
  Skrýt celý příspěvek

 • tomas.kotnour
  21:46 20.06.2018

  @skelet, KOLT

  A kulomet našich Hindů splňuje tento úkol částečně.

  @skelet, KOLT

  A kulomet našich Hindů splňuje tento úkol částečně.

 • skelet
  21:42 20.06.2018

  Kolt: je to tam stále "Působení proti pomalu a nízko letícím vzdušným cílům".
  Otázkou co si pod tím básník představuje. Já co by laik si pod tím v 21.století představuju PLŘS

  Kolt: je to tam stále "Působení proti pomalu a nízko letícím vzdušným cílům".
  Otázkou co si pod tím básník představuje. Já co by laik si pod tím v 21.století představuju PLŘS

 • KOLT
  21:35 20.06.2018

  skelet, teď jsem ještě jednou koukl do toho dokumentu – požadavek AAM tam není. Že by ho upravili? Protože žiju v domnění, že tam byl :-? Konkrétně se tam momentálně píše: ...
  Zobrazit celý příspěvek

  skelet, teď jsem ještě jednou koukl do toho dokumentu – požadavek AAM tam není. Že by ho upravili? Protože žiju v domnění, že tam byl :-? Konkrétně se tam momentálně píše: "Protizemní řízené střely, neřízené rakety a laserem naváděné rakety".

  A jinak ano, kombinace Pantherů a Caracalů by se mi také líbila. Ačkoliv je otázka, zda mít oba typy od jednoho výrobce. Logisticky OK, strategicky již méně...
  Skrýt celý příspěvek

 • lemkin
  21:26 20.06.2018

  U těch BVP, bych Němcům moc šancí nedával - nejdřív nám nutili africké uprchlíky, dneska si Merkelová nárokovala pohraničí............., tedy asi máme jasno.

  U těch BVP, bych Němcům moc šancí nedával - nejdřív nám nutili africké uprchlíky, dneska si Merkelová nárokovala pohraničí............., tedy asi máme jasno.

 • skelet
  21:19 20.06.2018

  Jara: jenže ten by potřeboval výraznou modernizaci. To by se oplatilo před pěti lety, ale dnes?
  Kolt: no na základě nových skutečností asik ano (pokud jej Airbus přihlásí). ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jara: jenže ten by potřeboval výraznou modernizaci. To by se oplatilo před pěti lety, ale dnes?
  Kolt: no na základě nových skutečností asik ano (pokud jej Airbus přihlásí). AS565MBe bude mít navíc integrované střely Thales LMM. Vůbec by mi nevadilo, kdyby někoho na ministerstvu osvítilo a přihodil k tomu i opci na dalších dvanáct vrtulníků H215m/H225m
  Takže teď je otázkou co vytáhne Leonardo.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  21:13 20.06.2018

  Jestli ony to ve skutečnosti nejsou požadavky šité na míru AS565, když UH-1Y tedy schopnost nést AAM mít nebude ;-)

  Jestli ony to ve skutečnosti nejsou požadavky šité na míru AS565, když UH-1Y tedy schopnost nést AAM mít nebude ;-)

 • Jara
  21:01 20.06.2018

  Skelet
  Protože nejlepší kandidát podle požadavku je vyřazovány Mi 24 trochu ironie....

  Skelet
  Protože nejlepší kandidát podle požadavku je vyřazovány Mi 24 trochu ironie....

 • skelet
  20:44 20.06.2018

  Jara: prosím tě co se rozčiluješ. Vždyť to umí jak UH-1Y, tak by to měly umět evropské AS565MBe, či AW139M.

  Jara: prosím tě co se rozčiluješ. Vždyť to umí jak UH-1Y, tak by to měly umět evropské AS565MBe, či AW139M.

 • tomas.kotnour
  20:37 20.06.2018

  Já jsem zkoušel dohledat originální rozhovor s plk. Walshem, protože mě samozřejmě zajímalo, jak se objevilo slovo "the helicopters" u výčtu zbraní, zatímco integrace JAGM a AIM-9X ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Já jsem zkoušel dohledat originální rozhovor s plk. Walshem, protože mě samozřejmě zajímalo, jak se objevilo slovo "the helicopters" u výčtu zbraní, zatímco integrace JAGM a AIM-9X naAH-1Z je jediné řešení jeho výzbroje, tak v případě UH-1Y by to byla ta správně senzační zpráva. Už aby byl ten blockchain na zprávy...


  Ad BVP

  Já bych plánovací schopnosti naší armády nepodceňoval. Už jenom plán přezbrojení dvou praporů na KOT 8x8, který zahrnoval verze vozidel, které nemá ani SBCT, dokládá jistou formu tvůrčí invence. Sice tam byla pořád východní organizace jednotek, ale takto organizovaný "jízdní" pluk by mohl v Hohenfelsu dosáhnout zajímavých výsledků. To, že nejnovější BVP, jehož konstrukce byla dokončena před několika měsíci, odpovídá požadavkům AČR, je náhoda, nebo prozřetelnost?

  Vzhledem k nasazení našich v Pobaltí a změně struktury jejich čet se nabízí otázka, podle jaké taktiky probíhal výcvik? Naše Taktika čety 2007 pracuje s trojkovou strukturou, ale je inspirována americkou FM 3-21.71 Mechanized infatry platoon and squad - BRADLEY. Takže improvizace nebo převzetí?
  Skrýt celý příspěvek

 • Starlight
  18:58 20.06.2018

  1)

  Ohledně modernizace UH-1Y Venom došlo v řadě periodik (včetně periodika Flight) k velkému přehmatu. Plukovník David C. Walsh (USMC) - projektový manažer námořnictva ...
  Zobrazit celý příspěvek

  1)

  Ohledně modernizace UH-1Y Venom došlo v řadě periodik (včetně periodika Flight) k velkému přehmatu. Plukovník David C. Walsh (USMC) - projektový manažer námořnictva zodpovědný za vrtulníky H-1 (= AH-1 a UH-1 všech verzí) totiž hovoří obecně o programu „H-1 Upgrades Program“ (= UH-1Y a AH-1Z) jako o jednom úkolu a v krátkých rozhovorech se často se ztrácí rozlišení mezi AH-1Z a UH-1Y.

  Takže pekelně drahé nové zbraně jako je JAGM (doplnění/náhrada AGM-114R Hellfire II, IOC FY 2020) a AIM-9X (náhrada AIM-9M) budou podle současných střednědobých modernizačních plánů USMC integrovány jen do bitevních AH-1Z Viper.

  UH-1Y Venom mají skutečně v modernizačních plánech zesílení trupu a vícebodové závěsníky. Tipuji, že to bude primárně určeno pro různé kombinace přídavné palivových nádrží, REB kontejnerů ALQ-231 Intrepid Tiger a stávající zbraně. Poslední oficiálními dokumenty oznámený zbraňový upgrade byla integrace laserem naváděných raket typu APKWS ráže 2,75“/70 mm

  2)

  Požadavek AČR na schopnost vést 2 palubní střelce a současně 8 bytelných vojáků výsadku v plné polní je mimo technické možnosti Airbusu H145M.
  Skrýt celý příspěvek

 • Starlight
  18:11 20.06.2018

  @tomas.kotnour 20.06.2018, 14:15

  1)
  To je ale nesmírně důležité rozhodnutí, jestli MO ČR / AČR půjde cestou, že vozidlo bude přesně splňovat papírové požadavky AČR nebo se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @tomas.kotnour 20.06.2018, 14:15

  1)
  To je ale nesmírně důležité rozhodnutí, jestli MO ČR / AČR půjde cestou, že vozidlo bude přesně splňovat papírové požadavky AČR nebo se požadavky (případně struktura jednotek) přizpůsobí vozidlům, která už existují a byly navrženy pro jiné větší/bohatší armády.

  V prvním případě, ale musí být všichni připraveni, že vývoj nebo dovývoj pro AČR bude mít dopad na pořizovací cenu a dodací termíny a řešení porodních bolestí. Také bude velmi pravděpodobné, že ČR (a záměrně nepíšu MO nebo AČR) pak ponese na svých bedrech všechny problémy a náklady na životní cyklus během dalších 30 let.

  V druhém případě je nutné si připustit prostý fakt, že AČR není žádný tvořič moderních doktrín, ale pouze se historicky vezla. Tedy přestat si vymýšlet a naopak se snažit minimalizovat náklady, čas, rizika. A to tím, že bude preferováno pořízení takového vozidla, respektive jeho verze, které již je provozované ve velkém, má odladěné dětské i koncepčními nemocemi, s vybudovanou výcvikovým zázemím a s fungujícím dodavatelským/servisním řetězcem nejen vlastních vozidel, ale hlavně všech součástek, kde bude možné v následujících desetiletích sdílet všechny náklady na udržení efektivního zbrojního systému v kondici nejlépe s nějakým větším a bohatším partnerem.

  2)

  Při vší úctě ke všem příslušníkům AČR se mi nechce moc věřit, že najednou v roce 2018 stane v NATO lídrem v koncepcích mechanizovaných jednotek. Proč? Téměř 20 let v NATO, téměř 10 let od nákupu prvních moderních KBVP Pandur a AČR si dosud žila svým poklidným životem s dědictvím modifikovaných koncepcí po ČSLA.

  Mechanizované družstvo AČR má tedy stále 9 vojáků (3 obsluha vozidla + 6 roj) a mechanizované četa pak tři družstva (3x9) + VČ a ZVČ. Tedy 3 KBVP/BVP a 29 vojáků. Z toho jen 19 vojáků výsadku (roje + VČ). Poznámka: v časech ČSLA a sovětského modelu sesedal i velitel vozidla/družstva, takže výsadek měl až 22 vojáků.

  Vypadá to, že teprve „ostré“ nasazení v Pobaltí a obecně tlak (od našich hlavních spojenců) na zvýšení bojeschopnosti AČR začíná „nabourávat“ letité pořádky.

  Pár příkladů ze západních armád. Není to bez chyby, ale ukazuje to, že koncepcí je hodně a hlavně, že to jde různými způsoby. Všechny ty koncepty používají čtyři vozidla na četu, a tedy mají větší sílu než současná četa AČR či jiná armáda používající tradiční východní koncept se třemi vozidly.

  Například model pancéřových granátníků Bundeswehru na Pumách. Družstvo má také 9 vojáků (3+6), ale 3 střelecká družstva a jedno velitelské družstvo v četě. Celkem 4 BVP a 36 vojáků. Z toho 24 vojáků výsadku (roj + VČ). VČ sesedá s velitelským družstvem. ZVČ je nejzkušenější velitel družstva a není to místo „navíc“.

  U britské armády má četa obrněné pěchoty s BVP Warrior 3 střelecké sekce a 1 velitelkou sekci. Celkem 4 vozidla a 37 vojáků. Z toho 29 vojáků výsadku (velitel vozidla/družstva + roje + velení čety). ZVČ (Platoon Sergant) je „místo navíc“ a je zpravidla s VČ ve velitelské sekci ve velitelském BVP.

  Mechanizované četa s BVP M2 Bradley US ARMY má 2 sekce s celkem 3 střeleckými družstvy s celkem 40 vojáky, z toho 28 vojáků výsadku (roje + VČ). ZVČ (Platoon Sergant) není „místo navíc“, je i velitelem svého standardního BVP a za jízdy velí sekci dvou BVP.

  Extrémem je pak například Stryker mechanizovaná četa US ARMY (což není o pásovém BVP, ale jako srovnání s našimi Pandury to je dobrý příklad). 4 vozidla přepravují až 44 vojáků tvořených 3 střeleckými družstvy (po 2+9 vojácích), družstvem zbraní (po 2+5 vojácích) a velitelskou sekcí. Z toho je cca 35 vojáků výsadku (velitel vozidla/družstva + roje + velení čety). ZVČ (Platoon Sergant) je „místo navíc“ a je zpravidla s VČ ve vozidle zbraňového družstva.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  16:55 20.06.2018

  Luky neboj nejsi sám koho “nové” požadavky na vrtulníky naštvali... admin musel moje vulgárnější komenty smáznout....

  Také jsem čekal že se buď za a) naspecifikuje něco na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky neboj nejsi sám koho “nové” požadavky na vrtulníky naštvali... admin musel moje vulgárnější komenty smáznout....

  Také jsem čekal že se buď za a) naspecifikuje něco na “lehký” bitevníček s možnosti nést pár chlapů spec. Sil v případě potřeby, který by se v budoucnu mohl doplnit čistými bitevníky.... a zařadit později tyhle vrtule pod velení pozemních sil, tak jak to má UK

  Nebo za B) vybrat střední transportní vrtulníky s doorgunery a neřízenými raketami 70mm pro podporu výsadku .....

  Já se tedy ptám jsme opravdu tak speciální, nebo lidé u letectva nepatří zrovna mezi nejostřejší pastelky ???
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  16:11 20.06.2018

  tak H-force má nativně SPIKE a Mistral pokud se dobře pamatuju...má ale otevřenou architektůru Pokud by byl JAGM tak velkosériový a levný, jak tu psal onehdá Starlight, tak to není ...
  Zobrazit celý příspěvek

  tak H-force má nativně SPIKE a Mistral pokud se dobře pamatuju...má ale otevřenou architektůru Pokud by byl JAGM tak velkosériový a levný, jak tu psal onehdá Starlight, tak to není špatné....možná ani pro Alču (Hellfire se dával i na A10)..a windery už nese -------- Ale je to taky pořád o tématu evropské vs US zbraně...a dopadu zámořských objednávek na evropský průmysl.
   
   
  teda on i ten Mistral je z MBDA, takže... https://cs.wikipedia.org/wiki/...
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  16:01 20.06.2018

  Luky, zatím to nevypadá, že bychom se moc chystali kupovat jiné letecké střely než americké... ale ano, máte pravdu. Pokud koupíme UH-1, můžeme na jiné střely zapomenout. Na druhou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky, zatím to nevypadá, že bychom se moc chystali kupovat jiné letecké střely než americké... ale ano, máte pravdu. Pokud koupíme UH-1, můžeme na jiné střely zapomenout. Na druhou stranu Panther má zase jen francouzské... Nevím o tom, že by podobně velká helina měla kdovíjak mezinárodní možnost výzbroje. A pokud bych si měl vybrat mezi US a Fr.... ale v tom se asi neshodneme :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  15:58 20.06.2018

  Tak zrovna toho, kde se vezmou, se nebojím. Linka stále stojí a produkuje nové stroje, momentálně už asi jen AH-1 (přesně bude asi vědět Starlight), ale to je vcelku jedno. Konec ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak zrovna toho, kde se vezmou, se nebojím. Linka stále stojí a produkuje nové stroje, momentálně už asi jen AH-1 (přesně bude asi vědět Starlight), ale to je vcelku jedno. Konec produkce pro USMC se plánuje na 2022, přičemž o Cobry je docela zájem v zahraničí, takže je možné, že se pojede dál.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  15:56 20.06.2018

  Je to vazký a slinutý, překousnout to nejde....bude to loblý zprava, zleva, seshora i odspodu .......ale ganšip je to hustej, to se bude doprovázet samo (jen jsem zvědav na náš ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je to vazký a slinutý, překousnout to nejde....bude to loblý zprava, zleva, seshora i odspodu .......ale ganšip je to hustej, to se bude doprovázet samo (jen jsem zvědav na náš arzenál - trojský kůň na US střely AA,AG...hmm) Nadruhou stranu, kdyby u Trumpa vyhrála Alča.. :D
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  15:42 20.06.2018

  Zpětně to vypadá jako by požadavky na vrtulník vznikly na základě "klepů" co se chystá pro US Marines :D

  Zpětně to vypadá jako by požadavky na vrtulník vznikly na základě "klepů" co se chystá pro US Marines :D

 • kazd
  15:41 20.06.2018

  info o modernizaci UH AH není nic nového, co chybí jsou odpovědi na otázky
  - kde se Venomy vemou - dodávky jedinému uživateli ukončeny
  - kdo to zaplatí, když ceny venomu jen s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  info o modernizaci UH AH není nic nového, co chybí jsou odpovědi na otázky
  - kde se Venomy vemou - dodávky jedinému uživateli ukončeny
  - kdo to zaplatí, když ceny venomu jen s kulometem byly pul miliardy dolarů. Při 100 mld CZK na celý zde uvedený modernizační balíček je to 55 BVP + min. 20 vrtule .. na vše ostatní cca 25 mld CZK ?
  - modernizace je pro mariňáky - my máme plánujeme nějaké JAGM ?
  - > skončí to oholenou verzí nebo salámovou metodou
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  15:32 20.06.2018

  Kecám, Luky má pravdu, mají jak AA tak AG.

  Kecám, Luky má pravdu, mají jak AA tak AG.

 • KOLT
  15:19 20.06.2018

  skelet, tuším, že nemá, mohu se mýlit. V zájmu výrobce by ale asi bylo je integrovat – požadavky v tomto směru nemáme jen my.

  skelet, tuším, že nemá, mohu se mýlit. V zájmu výrobce by ale asi bylo je integrovat – požadavky v tomto směru nemáme jen my.

 • KOLT
  15:18 20.06.2018

  Panther by ty požadavky teoreticky mohl splnit také. Záleží na Airbusu, jestli bude chtít integrovat řízené střely (AA i AG). S ohledem na vývoj poptávky, by to bylo v jeho zájmu. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Panther by ty požadavky teoreticky mohl splnit také. Záleží na Airbusu, jestli bude chtít integrovat řízené střely (AA i AG). S ohledem na vývoj poptávky, by to bylo v jeho zájmu. Jen by se pak mohlo ukázat, že UHáčka vlastně nejsou až tak drahá... ;-)

  A/UH-1 mají mít čtyři závěsy místo dvou, mít Link-16 a nosit AIM-9X (možná zaměřované přes přilbový zaměřovač, to nevím, ale nedivil bych se). Zní to divně, ale v tu chvíli budou docela nebezpečné pro jakékoliv letadlo v nízkých a středních letových hladinách...

  Mmdch z toho upgradu vyplývá i jedna věc – ani náhodou se nechystá vyřazování A/UH-1, jak mnozí spekulovali. Právě naopak, Mariňáci s nimi evidentně počítají ještě dlouho. A je docela dobře možné, že budou mít i další prodejní úspěchy.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  15:16 20.06.2018

  Luky: UH-1Y pro US Marines budou certifikovány pro AIM-9X Sidewinder a PTŘS JAGM.

  Díky požadavkům je H145m ze hry, a jestli má tyhle střely certifikován As565 netuším.

  Luky: UH-1Y pro US Marines budou certifikovány pro AIM-9X Sidewinder a PTŘS JAGM.

  Díky požadavkům je H145m ze hry, a jestli má tyhle střely certifikován As565 netuším.

 • tomas.kotnour
  15:01 20.06.2018

  @Luky

  Modernizační balíček na Venom je trochu silnější kakao.
  The H-1 programme is also focused on improving the existing fleet of Bell AH-1Z Vipers and UH-1Y Venoms with ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Luky

  Modernizační balíček na Venom je trochu silnější kakao.
  The H-1 programme is also focused on improving the existing fleet of Bell AH-1Z Vipers and UH-1Y Venoms with upgraded electronic warfare systems, Link 16, an increase in available electrical power and structural improvements to help the helicopters carry more external weapons, said Walsh. New weapons for the helicopters will include JAGM and AIM-9X Sidewinder.

  And, the programme is adding upgraded navigation systems such as ADS-B, EGI and M-Code GPS. Bell is also looking into but hasn’t started adding the ability to control unmanned aerial systems from the helicopters, said Walsh.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  14:52 20.06.2018

  taky mě ten technik se střelcem navíc k osmičlenému výsadku a posádce "LUH" nakrknul ...LUHové budou MUHové....H-force má Mistraly, to teď budou na Venoma požadovat vedle Hellfajrů ...
  Zobrazit celý příspěvek

  taky mě ten technik se střelcem navíc k osmičlenému výsadku a posádce "LUH" nakrknul ...LUHové budou MUHové....H-force má Mistraly, to teď budou na Venoma požadovat vedle Hellfajrů i Stingery
  Skrýt celý příspěvek

 • tomas.kotnour
  14:52 20.06.2018

  Tak 8x8 s 30 mm kanónem a 2x ATGM jsme poptávali jako první, nebo ne? Zrovna v případě BVP mám k požadavkům našich vojáků důvěru, pak ale nastupuje sekce akvizic MO...

  Tak 8x8 s 30 mm kanónem a 2x ATGM jsme poptávali jako první, nebo ne? Zrovna v případě BVP mám k požadavkům našich vojáků důvěru, pak ale nastupuje sekce akvizic MO...

 • Pla-men
  14:41 20.06.2018

  Hmmm tak toho jsem se bál. Gš AČR zase vi vše nejlíp a proto se asi budou dělat speciální verze pro Česko. Možná když tak mermomocí chtěji něco jako ruskou techniku, bychom měli ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Hmmm tak toho jsem se bál. Gš AČR zase vi vše nejlíp a proto se asi budou dělat speciální verze pro Česko. Možná když tak mermomocí chtěji něco jako ruskou techniku, bychom měli vystoupit z Nato a přidat se na správnou stranu :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • tomas.kotnour
  14:15 20.06.2018

  @Starlight

  "Přesto tyto tři armády, které si nechávají vyvíjet vlastní obrněná vozidla, používají v rámci mechanizované čety u 12+2 BVP (US ARMY ve skutečnosti dokonce 12+2+1). ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Starlight

  "Přesto tyto tři armády, které si nechávají vyvíjet vlastní obrněná vozidla, používají v rámci mechanizované čety u 12+2 BVP (US ARMY ve skutečnosti dokonce 12+2+1). To určitě bude mít určitě svůj důvod (například kdepak se u nich asi vozí všichni ti specialisté, které AČR požaduje nacpat k roji?). A při vší úctě k tomu, co AČR v posledních desetiletích dokázala, tak si dovolím si tvrdit, že tyto armády své mechanizované jednotky prověřily ostrým operačním nasazením v různých konfliktech nesrovnatelným se zkušenostmi AČR."

  Já tuto situaci vidím trochu jinak, západní armády si před 40 lety navrhly BVP (v případě Pumy před dvaceti) a od té doby mají limit maximální přepravní kapacity, takže jakékoliv změny ve velení čety jsou na úkor mechanizovaných družstev. Aktuální organizační struktura mechanizované čety západních armád je podle mě spíše kompromisem než cíleným stavem reflektujícím potřeby blízké budoucnosti.
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  13:30 20.06.2018

  Skoleni novinaru na US ambasade :D to tu dlouho nebylo...

  Jinak souhlas Jura99, dulezitejsi nez co se koupi bude to aby se nakupovat zacalo. Ne nejak divoce "hrrrr taktikou", ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Skoleni novinaru na US ambasade :D to tu dlouho nebylo...

  Jinak souhlas Jura99, dulezitejsi nez co se koupi bude to aby se nakupovat zacalo. Ne nejak divoce "hrrrr taktikou", ale proste zacalo. I kdyz nebude vsechno perfektni tak to v 90% nemuze byt horsi nez co je dnes.
  Skrýt celý příspěvek

 • BobbyRay
  12:00 20.06.2018

  Jaka je teda lepsi (financne dostupna) varianta? UH-1Y ma aspon spoustu dilu spolecnych s AH-1 Cobra, takze pokud se zadari a budou v budoucnu prachy na utocne vrtulniky, tak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jaka je teda lepsi (financne dostupna) varianta? UH-1Y ma aspon spoustu dilu spolecnych s AH-1 Cobra, takze pokud se zadari a budou v budoucnu prachy na utocne vrtulniky, tak muzeme koupit Cobru a drzet naklady na udrzbu na prijatelne hladine... Apache jsou pro nas financne nedostupne.
  Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  11:29 20.06.2018

  Skelet

  A že těch lobbistů a obsazených pozic mají jak psů.

  Rozvědku vede Pinkerton, ministr zahraničí naprosto otevřeně lobbuje za Venom, Šedivý ten lobbuje za zájmy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Skelet

  A že těch lobbistů a obsazených pozic mají jak psů.

  Rozvědku vede Pinkerton, ministr zahraničí naprosto otevřeně lobbuje za Venom, Šedivý ten lobbuje za zájmy Američanů již léta, do toho školení novináři na US ambasádě a pak politici typu Gabal, který snad má na jejich ambasádě i kancelář. Jinak si neumím představit kam na jeho prohlášení chodí.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  11:06 20.06.2018

  Cejkis: požadavek na vrtulníky = požadavek na UH-1Y

  Cejkis: požadavek na vrtulníky = požadavek na UH-1Y

 • bredy
  10:52 20.06.2018

  Neřekl bych že naše letadla mají přebytek PLŘS. A jak tak koukam, vrtulníky jich budou mít ještě víc než gripeny.

  Neřekl bych že naše letadla mají přebytek PLŘS. A jak tak koukam, vrtulníky jich budou mít ještě víc než gripeny.

 • Jura99
  08:10 20.06.2018

  martodofej: řekl bych spíš opačně, že za 100mld. to jsou celkem smělé plány, více než polovinu peněz spolknou BVP, pak tu jsou vrtulníky, houfnice atd. Udržení tanků v chodu je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  martodofej: řekl bych spíš opačně, že za 100mld. to jsou celkem smělé plány, více než polovinu peněz spolknou BVP, pak tu jsou vrtulníky, houfnice atd. Udržení tanků v chodu je také nutnost a C-295 je dobrý stroj. Pokud se obávat, tak spíš dalších marketingových průzkumů místo reálných nákupů nebo přisátých lobistů….Když budeme víc pracovat a platit daně, třeba vznikne dalších 100mld. na střední transportní letadla, nové tanky atd. :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • marfolodej
  07:56 20.06.2018

  když čtu o modernizaci T-72, Gripenů, které jsou v nájmu (nejsou naše) a vidím na obrázku samohybnej minomet na Panduru (podvozek by nevadil, ale za zavírací skříň jo) a další ...
  Zobrazit celý příspěvek

  když čtu o modernizaci T-72, Gripenů, které jsou v nájmu (nejsou naše) a vidím na obrázku samohybnej minomet na Panduru (podvozek by nevadil, ale za zavírací skříň jo) a další C-295....chce se mi vzteky brečet
  a to mi tam naprosto chybí pořádná PVO (SHORAD je málo) a raketomety :-(
  Skrýt celý příspěvek

 • Starlight
  01:24 20.06.2018

  @tomas.kotnour

  „Navíc Váš nápad neřeší problém VČ a ZVČ, kteří by měli jezdit se svojí četou. Některé armády to řeší tak, že VČ je zároveň velitel vozidla, ale takové vozidlo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @tomas.kotnour

  „Navíc Váš nápad neřeší problém VČ a ZVČ, kteří by měli jezdit se svojí četou. Některé armády to řeší tak, že VČ je zároveň velitel vozidla, ale takové vozidlo bude svoji bojovou efektivitou zaostávat za ostatními. A teď si představte, že takto bude chromých polovina vozidel praporu“

  Už jsme to tu několikrát diskutovali. U akvizičního programu za 50 miliard Kč (největší v historii pozemních sil AČR) je velmi legitimní otázka, jestli i stávající struktura jednotek AČR odpovídá době a nové technice. Velení AČR na to nepotřebuje rady z diskusního fóra - v rámci pozemních sil AČR v následující dekádě v podstatě nezůstane kámen na kameni – brigády, pluky, prapory, atd. Sovětská/ruská trojková struktura mechanizované čety bude také zřejmě postupně nahrazena „západní“ čtyřkovou. Nasazení AČR v Litvě budiž prvním náznakem věcí příštích.

  Natal tedy i čas „opustit“ i sovětský motostřelecký model čety založený na dvou spolehlivých vojácích (VČ, ZVČ) z povolání a hromadou branců? Západní profesionální armády jako například US ARMY, britská armáda nebo i německý Bundeswehr používají jiné modely (ohledně rolí a umístění VČ a ZVČ, struktury družstev, úlohou jednotlivých BVP v četě), které ale rozhodně nejsou v NATO unifikovány.

  Přesto tyto tři armády, které si nechávají vyvíjet vlastní obrněná vozidla, používají v rámci mechanizované čety u 12+2 BVP (US ARMY ve skutečnosti dokonce 12+2+1). To určitě bude mít určitě svůj důvod (například kdepak se u nich asi vozí všichni ti specialisté, které AČR požaduje nacpat k roji?). A při vší úctě k tomu, co AČR v posledních desetiletích dokázala, tak si dovolím si tvrdit, že tyto armády své mechanizované jednotky prověřily ostrým operačním nasazením v různých konfliktech nesrovnatelným se zkušenostmi AČR.
  Skrýt celý příspěvek

 • honzase
  00:51 20.06.2018

  Aldus: zde je článek, který říká že v Rakovníku bude logistika. 4brn bude pouze o 3 praporech. U lehkého praporu, asi tedy 44., dojde k přezbrojení na Pandury? ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Aldus: zde je článek, který říká že v Rakovníku bude logistika. 4brn bude pouze o 3 praporech. U lehkého praporu, asi tedy 44., dojde k přezbrojení na Pandury? https://zpravy.aktualne.cz/dom...
  Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  00:37 20.06.2018

  Za působení ministrině se zadání pro vrtulníky posunulo. Soudě dle popisu v článku hledáme Apache pro 12 osob :D

  Za působení ministrině se zadání pro vrtulníky posunulo. Soudě dle popisu v článku hledáme Apache pro 12 osob :D

 • cejkis
  00:33 20.06.2018

  Požadavky na vrtulníky jsou dobrá slátanina.

  Požadavky na vrtulníky jsou dobrá slátanina.

 • Aldus
  23:46 19.06.2018

  Tento článek je inspirován článkem v odkazu. V jeho příloze jsou potom i specifikace, co se po které položce požaduje. Vesměs to dává smysl jen ... mám pocit, že obdobný článek ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tento článek je inspirován článkem v odkazu. V jeho příloze jsou potom i specifikace, co se po které položce požaduje. Vesměs to dává smysl jen ... mám pocit, že obdobný článek jsem i tu na AN četl nejednou, a že touto dobou už spousta věcí měla být zařazována do výzbroje a ne být stále jen na papíře.
  http://www.acr.army.cz/informa...

  Ještě píšou, že v příštím A-reportu bude rozhovor s gen. Opatou, tak doufám, že se rozmluví i k organizaci AČR. Takže 43. v. pr. se rozroste na pluk, dobře. Předpokládám, že se vydělí z 4. BRN, v Rakovníku vzniká nový pandurový prapor (jak je daleko?), ten ho nahradí? Co 44. a 74., zůstanou lmor nebo se upgradují na mechanizované. A někdy daleko, až se budou měnit T-72, máme zřídit ještě aspoň jeden prapor, ten do brigád zapadne jak?
  Skrýt celý příspěvek

 • tomas.kotnour
  23:44 19.06.2018

  @Kisam

  Na to není v plánu dost velitelských, resp vychází to akorát na 10 rot 12 + 2 a 6 velitelských pro velení 3 praporů.

  125 ks bojových vozidel pěchoty
  26 ks ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Kisam

  Na to není v plánu dost velitelských, resp vychází to akorát na 10 rot 12 + 2 a 6 velitelských pro velení 3 praporů.

  125 ks bojových vozidel pěchoty
  26 ks velitelských bojových vozidel pěchoty
  13 ks průzkumných vozidel
  12 ks ženijních vozidel
  12 ks vyprošťovacích vozidel
  11 ks vozidel řízení palby
  11 ks zdravotnických/sanitních vozidel

  Tedy je pravděpodobnější je 12 + 1, jak ostatně jedou Pandury do Pobaltí.
  Navíc Váš nápad neřeší problém VČ a ZVČ, kteří by měli jezdit se svojí četou. Některé armády to řeší tak, že VČ je zároveň velitel vozidla, ale takové vozidlo bude svoji bojovou efektivitou zaostávat za ostatními. A teď si představte, že takto bude chromých polovina vozidel praporu.
  Skrýt celý příspěvek

 • kisam
  23:18 19.06.2018

  Nechce AČR s novými BVP prejsť aj na západný systém štvor členných čiat a teda na roty so 14 vozidlami? Ak áno, nestačilo by mať v IFV šesť členný výsadok a vo veliteľských ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nechce AČR s novými BVP prejsť aj na západný systém štvor členných čiat a teda na roty so 14 vozidlami? Ak áno, nestačilo by mať v IFV šesť členný výsadok a vo veliteľských vozidlách sediacich (okrem veliteľov) operátorov dronov alebo chalanov s ostreľovacou puškou / s mínometom / s javelinom (dosaďte si čo chcete) ? Má to svoje nevýhody, ale myslím že nejaká zahraničná armáda tak funguje.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  23:14 19.06.2018

  Hm, tak to vypadá, že ty vrtulníky mají umět spíš víc než původně :-)

  Hm, tak to vypadá, že ty vrtulníky mají umět spíš víc než původně :-)

 • Miroslav
  22:55 19.06.2018

  Rase: V požiadavke na výbavu budú aj stupačky ako majú smetiarské autá. Potom to bude 3+6+2 :-)

  Teraz vážne... Ten projekt modernizácie je skutočne ambiciózny a podľa môjho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase: V požiadavke na výbavu budú aj stupačky ako majú smetiarské autá. Potom to bude 3+6+2 :-)

  Teraz vážne... Ten projekt modernizácie je skutočne ambiciózny a podľa môjho názoru presahujúci rámec 100 mld kč.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  22:35 19.06.2018

  tomas.kotnour:
  uh, pardon, nikdy jsem neměl Pandury rád, tak jsem se o ně víc nezajímal. Vlastně už ani nevím kde jsem ten údaj vyhrabal

  tomas.kotnour:
  uh, pardon, nikdy jsem neměl Pandury rád, tak jsem se o ně víc nezajímal. Vlastně už ani nevím kde jsem ten údaj vyhrabal

 • tomas.kotnour
  21:15 19.06.2018

  @Rase

  Náš KBVP má přece sedadlo velitele čety, a vzadu jsou 4 sedačky vlevo a tři sedačky vpravo v prostoru roje.

  @Rase

  Náš KBVP má přece sedadlo velitele čety, a vzadu jsou 4 sedačky vlevo a tři sedačky vpravo v prostoru roje.

 • Arthur
  20:50 19.06.2018

  >> Rase: len technická poznámka, BVP-2 má schopnosť 3+7 (a BVP-1 dokonca 3+8) tj. v princípe modernizované BVP - M (MGC-1) s bezposádkovou vežou by dokázali mať 3+6+2 nakoľko ...
  Zobrazit celý příspěvek

  >> Rase: len technická poznámka, BVP-2 má schopnosť 3+7 (a BVP-1 dokonca 3+8) tj. v princípe modernizované BVP - M (MGC-1) s bezposádkovou vežou by dokázali mať 3+6+2 nakoľko nepenetruje samotný vnútorný priestor vozidla nosiča, čím sa uvoľňuje viac miesta pre výstroj a výzbroj resp. posádku.

  Ono skôr je na zamyslenie prečo moderné BVP nemá schopnosť 3+6+2...
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  20:40 19.06.2018

  Dušan: ona než modernizace to asi fakt bude jen GO s náhradou některých nedostatkových komponent. Prostě se jen polátají díry.
  Mali: pokud by se Panduru takto zhoršily jízdní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dušan: ona než modernizace to asi fakt bude jen GO s náhradou některých nedostatkových komponent. Prostě se jen polátají díry.
  Mali: pokud by se Panduru takto zhoršily jízdní vlastnosti s jinou věží, tak by mě dost zajímaly jízdní vlastnosti těch indonézských Pandurů se 105mm dělem.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  20:40 19.06.2018

  Budou se nějak upravovat i Pandury, aby se i do nich vlezli oni dva specialisté navíc ? Přeci jen 4. brigáda by neměla být o tuto schopnost ochuzena, nebo u nich budou specialisté ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Budou se nějak upravovat i Pandury, aby se i do nich vlezli oni dva specialisté navíc ? Přeci jen 4. brigáda by neměla být o tuto schopnost ochuzena, nebo u nich budou specialisté pobíhat za vozidlem?
  Jo, zní to jako rejpání (i je), ale dosavadní BVP-2 má 3+6, Pandur 3+6, ale nové BVP musí mít najednou 3+6+2.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  20:17 19.06.2018

  Poznámka pod čiarou ku KBVP: https://forum.valka.cz/topic/v...

  Poznámka pod čiarou ku KBVP: https://forum.valka.cz/topic/v...

 • Dušan
  19:56 19.06.2018

  Jako zásadní chybu hraničící s plýtváním peněz vidím v modernizaci T-72M4CZ. Musel jsem si to přečíst dvakrát abych vůbec uvěřil, že toto někdo na GŠ ještě myslí vážně. Když už ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jako zásadní chybu hraničící s plýtváním peněz vidím v modernizaci T-72M4CZ. Musel jsem si to přečíst dvakrát abych vůbec uvěřil, že toto někdo na GŠ ještě myslí vážně. Když už konečně odpískali tu nesmyslnou modernizaci DANA a rozhoupali se KONEČNĚ k nákupu nových samohybných houfnic, tak bohužel přijdou s touto jobovkou. S takovou se z té staré ruské výzbroje nikdy nevymaníme. Osobně si myslím, že by AČR měla věnovat vyšší pozornost PVO než je ve výše uvedených plánech. nemusíme mít Patrioty jako Polsko, ale jeden PVO útvar v aktuální síle je pro naše území hóodně málo.

  To Pla-men: co jste u nás čekal? Můžete naší armádě nabízet to nejlepší, funkční a otestované řešení a to je právě ten moment co v Čechách vůbec nebereme a budeme se to snažit přechytračit. Na Pumu můžete zapomenout, kde není rady tam není pomoci. GŠ půjde buďto cestou naprosto ve vojenské praxi i výrobně nevyzkoušeného řešení (můj odhad, protože je nikdo nemůže osočit z neznalosti chyb, které nastanou v budoucnu) nebo se prolobuje řešení, které je technicky již za zenitem. A až se problémy časem poskládají do neřešitelné situace (při výrobě a zavádění do jednotek, respektive s dodávkami ND a postupné modernizace), tak tam většina lidí co o nákupech BVP rozhoduje dnes už nebude. Odnesou to jen vojáci, až s tím někam vyrazí, respektive nevyrazí.
  Skrýt celý příspěvek

 • dante1
  19:32 19.06.2018

  Nesher:
  Tak je otázka co se ukrývá pod tím pojmem modernizace.Pokud se skutečně jedná jen o úpravy nezbytné pro to aby ta technika zůstala v provozu,tak ok.Pouštět se do jakékoli ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nesher:
  Tak je otázka co se ukrývá pod tím pojmem modernizace.Pokud se skutečně jedná jen o úpravy nezbytné pro to aby ta technika zůstala v provozu,tak ok.Pouštět se do jakékoli větší modernizace by ale postrádalo smysl.Dalo by se říct že už ta stávající modernizace z té konstrukce vykřesala skoro maximum.Ono T-72 není Abrams do kterého se díky nadčasové konstrukci podařilo američanům zatím vždy narvat všechno co potřebovali.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  19:30 19.06.2018

  fenri
  KUB je v podstatě také SHORAD, takže pokud by to bylo v horních parametrech definice, tak je to OK.

  fenri
  KUB je v podstatě také SHORAD, takže pokud by to bylo v horních parametrech definice, tak je to OK.

 • fenri
  19:15 19.06.2018

  Nesher: tak nějak jsem si Spydera (MR) nebo Baraka se SHORADem nespojil. Asi proto, že to SHORAD úplně není. :-(

  Nesher: tak nějak jsem si Spydera (MR) nebo Baraka se SHORADem nespojil. Asi proto, že to SHORAD úplně není. :-(

 • Argonaut.CZ
  19:10 19.06.2018

  Sepsali si seznam přání, ale dopadne to jako vždy. Navymýšlí si kde co, neprojde to žádným výběrkem, pak se to zadře, peníze se vrátí do rozpočtu.

  Vůbec nechápu, proč místo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sepsali si seznam přání, ale dopadne to jako vždy. Navymýšlí si kde co, neprojde to žádným výběrkem, pak se to zadře, peníze se vrátí do rozpočtu.

  Vůbec nechápu, proč místo kilometrového seznamu nedělají věci pořádně a tak, aby to dokončili.

  Gripeny jsou tu již téměř 14 let, nevidím smysl vrážet další peníze do upgrade, když je to jenom pronájem.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  18:27 19.06.2018

  Fenri
  Právě ty 4 zmíněné komplety SHORAD jsou ta PVO, je to náhrada systému KUB, spolu s dodávkou dalších 16 RBS 70 je to celá modernizace PVO.

  Fenri
  Právě ty 4 zmíněné komplety SHORAD jsou ta PVO, je to náhrada systému KUB, spolu s dodávkou dalších 16 RBS 70 je to celá modernizace PVO.

 • fenri
  18:19 19.06.2018

  Zásadně postrádám nějakou PVO. Kde je Spyder, Barak? SHORADy jsou fajn, ale s 12 Gripeny prostě PVO neuděláme.
  Vrážet do T-72 jiné peníze, než do údržby a pojítek smysl nemá. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zásadně postrádám nějakou PVO. Kde je Spyder, Barak? SHORADy jsou fajn, ale s 12 Gripeny prostě PVO neuděláme.
  Vrážet do T-72 jiné peníze, než do údržby a pojítek smysl nemá. Potěšil rozumný počet 155mm. Vrátil bych levné salvové raketomety. Jednoduché, levné, v cíli drtivé. Vampyr. Myslím, že po Ukrajině a Syrii o jejich užitečnosti a efektu už nikdo nepochybuje.
  Skrýt celý příspěvek

 • MALI
  17:45 19.06.2018

  k UAV:
  ScanEagle máme zavedený v AČR, první systém jsme v podstatě "dostali" z USA s tím, že si druhý systém už koupíme (těch deset UAV je v rámci jednoho systému) a budeme je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  k UAV:
  ScanEagle máme zavedený v AČR, první systém jsme v podstatě "dostali" z USA s tím, že si druhý systém už koupíme (těch deset UAV je v rámci jednoho systému) a budeme je provozovat (tudíž budeme si na ně od fy. Insitu kupovat náhradní díly); přitom ScanEagle není špatný stroj a řekl bych, že plně odpovídá potřebám PozS AČR (i když se mi na něm nelíbí způsob přistání daný tím, že jde původně o námořní systém);
  Tady je třeba vidět, že jde o ucelený systém, to znamená létající UAV, k tomu jeho senzorové vybavení, NATO certifikovaný komunikační systém a pozemní řídící stanici s příslušným SW a k tomu příslušenství.
  Co z toho má Cantas? Odpovím si sám - zatím nelétající UAV (nebo jej už někdo viděl autonomně létat?) a to je vše. I kdyby létal, chybí další položky systému, bez kterých je zákazníkovi (tj. AČR) úplně k ničemu.

  To pla-men:
  nejde o podmínky pro výběr BVP, ale o takticko-technické požadavky pro nové BVP, které byly stanoveny bez ohledu na konkrétní typ, dávno před tím, než konsorcium PSM projevilo zájem o české BVP; jste ve svém typicky česky konspiračním úsudku zcela mimo mísu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  17:00 19.06.2018

  dante1
  To není modernizace spíše GO spojená s náhradou těch dílů, které výrobce už nepodporuje, primárně termovizní systém. V podstatě jde o to dostat ty tanky do funkčního stavu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  dante1
  To není modernizace spíše GO spojená s náhradou těch dílů, které výrobce už nepodporuje, primárně termovizní systém. V podstatě jde o to dostat ty tanky do funkčního stavu a zároveň dát tankistům možnost cvičit na něčem přeci jen modernějším než T 72M1
  Skrýt celý příspěvek

 • Pla-men
  16:58 19.06.2018

  To by mě zajímalo, jestli ty podmínky pro výběr bvp jsou tak schválně nastaveny ( aby vyřadily pumu) , nebo je to zase nějaká chybka GŠ. Řekl bych ze první je správně...

  To by mě zajímalo, jestli ty podmínky pro výběr bvp jsou tak schválně nastaveny ( aby vyřadily pumu) , nebo je to zase nějaká chybka GŠ. Řekl bych ze první je správně...

 • dante1
  16:57 19.06.2018

  No nezní to špatně ale ta modernizace T-72M4CZ ? Proboha proč?Nevidím důvod do těch strojů vrážet ještě nějaké prachy.

  No nezní to špatně ale ta modernizace T-72M4CZ ? Proboha proč?Nevidím důvod do těch strojů vrážet ještě nějaké prachy.

 • Nesher
  16:33 19.06.2018

  A může se AČR dovolit podporovat ze svých relativně "skrovných" zdrojů něco co vypadá dobře na papíru, ale ještě to ani nevzlétlo a dělá ho firma, která s tím nemá žádné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A může se AČR dovolit podporovat ze svých relativně "skrovných" zdrojů něco co vypadá dobře na papíru, ale ještě to ani nevzlétlo a dělá ho firma, která s tím nemá žádné zkušenosti? AČR si neúspěch prostě nemůže dovolit.Pokud by to nevyšlo, tak jim nikdo peníze na nový systém nedá.
  Skrýt celý příspěvek