Klíčové modernizační projekty Armády ČR

Armáda ČR nakoupí 62 samohybných minometů (ShM). Na obrázku ShM na kolové platformě Pandur II 8×8; větší foto; ilustrační foto / TDV

Náčelník Generální štábu (GŠ) generálporučík Aleš Opata představil ambiciózní program modernizace Armády České republiky. Do roku 2027 armáda za nákup a modernizaci techniky vynaloží 100 miliard korun. Za klíčové nákupy GŠ považuje pořízení pásových bojových vozidel pěchoty (BVP), děl ráže 155 mm, víceúčelových vrtulníků a radiolokátorů typu MADR.

Armáda České republiky v následující dekádě výrazně rozšíří své schopnosti. Plánuje se jak výstavba nových jednotek, tak nákup nové vojenské techniky.

 

 

Armáda počítá s rozšířením 43. výsadkového praporu v Chrudimi na pluk a s novým velitelstvím kybernetických sil a informačních operací. Výsadkový pluk se nebude dělit typicky na prapory, ale přímo na roty. Tím, že v pluku nebude praporní mezistupeň, vznikne hodně ‘štíhlá’ jednotka s výrazně vyšším počtem rot,“ říká podplukovník generálního štábu a někdejší zástupce velitele 43. praporu Ivo Zelinka. Cílem je v maximální míře naplnit pluk bojovníky-výsadkáři.
 

Zásadní úlohu bude hrát nová logistická jednotka velikosti praporu, která organizačně a logisticky zajistí přijímaní bojové podpory aliančních jednotek na našem území.

 

V současné době Armáda ČR nemá schopnosti, jak absorbovat spojeneckou pomoc na českém území. „Absorbovat“ znamená organizovat pozemní (silniční a železniční) a leteckou dopravu spojeneckých sil na (nebo přes) naše území, zajistit ubytování, potraviny a sociální zázemí pro tisíce aliančních vojáků, zajistit ostrahu spojenecké techniky a základen, zajistit pohonné látky a maziva, poskytnout servis, munici atd. atd.
 

Výše popsaná výstavba sil je jednou z pěti priorit Generálního štábu. Další čtyři jsou projekty okamžitého dopadu, modernizace a nákupy, systémy velení a řízení a nábor nových vojáků.

Dnes se zaměříme především na plánované nákupy nové výstroje, výzbroje a techniky.

 

Do roku 2020 se má konečně vyřešit otázka výstroje a výzbroje vojáků – nakoupí se mimo jiné 5500 balistických vest, 14 500 přileb, 4100 přístrojů pro noční vidění nebo ručních zbraní. Ostatně ministryně obrany Karla Šlechtová v dubnu podepsala několika smluv na dodávky tisíce balistických přileb a několika druhů polních bot v hodně přes miliardu korun.

 

„Prioritu číslo jedna představují projekty okamžitého dopadu. Vojáci musí cítit na vlastní kůži stoupající rozpočet Armády ČR a to, že se situace začíná měnit k lepšímu. Sem osobně řadím prostředky balistické ochrany, taktickou výstroj a přístroje nočního vidění pro vojáky. Udělám všechno proto, abychom se po roce 2020 už k tomuto problému nemuseli vracet a vojáci měli to, co mají mít,“ uvedl generál Opata.

 

Armáda počítá s výstavbou výsadkového pluku na základě 43. výsadkového praporu.

 

Z velkých modernizačních projektů považuje GŠ za klíčové pořízení pásových BVP, děl ráže NATO (155 mm), víceúčelových vrtulníků a radiolokátorů typu MADR (Medium Air Defence Radar; někdy také Mobile Air Defence Radar).

 

Celkově GŠ zdůraznil 19 modernizačních projektů:

  1. 12 víceúčelových vrtulníků;

  2. osm radiolokátorů MADR;

  3. 210 BVP;

  4. 52 samohybných houfnic ráže 155 mm;

  5. 80 vozidlech chemického, biologického a radiolokačního průzkumu;

  6. modernizace kolových bojových vozidel pěchoty Pandur II;

  7. 62 samohybných minometů;

  8. modernizace stíhaček Gripen;

  9. protiletadlové komplety krátkého dosahu SHORAD (Short Range Air Defence);

  10. modernizace tanků T-72M4CZ;

  11. doprovodné mosty na podvozku 8×8;

  12. pontonové mostové soupravy na podvozku 8×8;

  13. modernizace letounů C-295M a nákup dalších dvou letounů C-295W (vylepšená aerodynamika, motory, atd.);

  14. dva mobilní komplet pasivního systému VERA NG;

  15. 39 velitelsko-štábních vozidel (vč. lafetace kulometu MINIMI);

  16. 61 spojovacích vozidel (vč. lafetace kulometu MINIMI);

  17. minimálně deset průzkumných dronů Scan Eagle;

  18. taktické drony v hmotností kategorii 150 až 600 kg se schopností používat zbraně vzduch-země;

  19. letištní radiolokátory.

BVP Puma s odpalovacím zařízením PTŘS Spike; větší foto / KMW

 

BVP

Základními požadavky na nové BVP je posádky tři osoby a výsadek šest členů mechanizovaného družstva plus dva specialisté. Celkem tedy 11 osob.

 

O zakázku soutěží vozidla ASCOD, CV90, Lynx a Puma. S výše uvedeným požadavkem bude mít největší problem Puma, které má standardně místo pro šest členů výsadku, i když podle zástupců PSM lze po úpravách zajistit místo pro sedmého člena výsadku.
 

Armáda požaduje sedm variant – bojovou, velitelskou, průzkumnou, ženijní, zdravotnickou, vyprošťovací a pro dělostřelecký průzkum. O samohybném minometu (ShM) nebo o vozidle přímé palebné podpory se armáda nezmiňuje. Nové ShM tak budou nepochybně využívat podvozek kolového transportéru Pandur II.
 

Další požadavky jsou víceméně standardní, od požadavku na instalci protitankových řízených střel (PTŘS), možnosti instalace prostředků pasivní i aktivní ochrany (APS), nebo nejnovější senzory, které jsou schopni rozlišit tank na vzdálenost 4000 m ve dne a 3500 m v noci. Samozřejmostí je také možnost zvyšovat balistickou ochranu podle STANAG 4569 – přesné parametry však nebyly uvedeny.

 

Pro německé vozidlo Puma je také „hraniční“ požadovaný dojezd 500 km po silnici. Nicméně Podle zástupců PSM vozidla Puma potvrdila při armádních zkouškách BW dojezd 550 km na komunikaci a 250 km v terénu.

 

Kromě počtu vojáků výsadku v případě Pumy požadavky Armády ČR na nové BVP splňují všichni čtyři uchazeči.

 

Houfnice EVA; větší foto / Konštrukta Defence

 

Dělo ráže 155 mm

Armáda získá 52 nových samohybných houfnic ráže 155 mm (délka 52 ráží) s rychlostí palby minimálně pět až šest ran za minutu. Základním požadavkem je umístění houfnic na tatrovácký podvozek k 8×8. Posádku musí tvořit maximálně čtyři osoby, dostřel je požadován přes 40 km a houfnice musí být schopna sekvenční palby (MRSI) – pomocí zvolení různých balistických dráh s různou délkou letu zasáhne cíl několik střel najednou.

 

Armáda pro houfnice nakoupí jak klasickou tříštivo-trhavou munici NATO, tak munici (nebo přídavné naváděcí sady) s koncovým navedením PGM/PGK (Precision Guided Munition/Kit).

 

Vozidlo musí být také vybaveno balistickou ochranou – není však jasné, zda pouze balistickou ochranou kabiny nebo také pracovního prostoru obsluhy děla.

 

Z kandidátů se nabízí zejména nová houfnice EVA nebo francouzská CAESAR – obě na tatrovackém podvozku. Na tatrovackém podvozku je umístěná také izraelská houfnice ATMOS a ve hře je i dělostřelecký modul AGM (Artillery Gun Module) od německé KMW.

 

V případě houfnice CAESAR je však omezující požadovaný počet posádky, protože standardně posádku francouzské houfnice tvoří pět až šest osob. Naopak houfnici s modulem AGM obsluhují pouze dva vojáci.

 

Airbus AS565 Panther; větší foto / Airbus

 

Víceúčelové vrtulníky

Nosným požadavkem na nové víceúčelové vrtulníky je posádka čtyř osob (dva piloti, technik a palubní střelec) a schopnost přepravy osm členů pozemních sil s plnou výstroji a výzbroji.

 

Vrtulník kromě dopravy osob a materiálu a přímé palebné podpory pozemních sil musí plnit úkoly nouzové evakuace zraněných (CASEVAC). Požaduje se také schopnost bojového vyhledávání a záchrany (CSAR), podpora operací speciálních sil nebo provádění vzdušných výsadků.

 

Z nabízených vrtulníků požadavky armády splňují vrtulníky UH-1Y Venom, Leonardo AW139M nebo Airbus AS565 Panther. V podstatě lze uvažovat pouze o vrtulnících evropských firem Leonardo, Airbus nebo amerických Bell nebo Sikorsky (UH-60M/S70i). Vzhledem k požadavku na přepravu 12 osob, z toho osmi s plnou výzbroji a výstroji, můžeme vyřadit německý stroj H145M.

 

Mezi klíčové požadavky dále patří kanónová nebo kulometná výzbroj ovládaná pilotem, schopnost odpalovat protizemní řízené střely, laserem naváděné a neřízené střely. Dále je zde požadavek na ničení pomalu a nízko letících cílů (dronů), což si vyžádá instalaci řízených střel vzduch-vzduch.

 

Vlastnost boje vzduch-vzduch není u vrtulníků příliš rozšířená, ale například nedávno izraelský bitevní vrtulník Apache zničil nepřátelský íránský dron.

 

ELM 2084 MMR na tatrováckém podvozku izraelské armády; větší foto / IAI

 

Radiolokátory MADR

Armáda ČR plánuje nakoupit osm izraelských víceúčelových radiolokátorů ELM 2084 MMR (Multi Mission Radar) od firmy ELTA Systems. Nákup se ale nedávno zkomplikoval, když podle aliančního bezpečnostního ASAB (Air and Missile Defence Command and Control Security Acreditation Board) není možné do systémů protivzdušné obrany (PVO) NATO zapojit vojenské prostředky pocházející ze zemí mimo NATO.

 

Armáda požaduje po radiolokátorech MADR pokrytí letové hladiny do 3000 m (výškový strop radiolokátoru je ale 30 000 m) a dálkový dosah minimálně 250 km. Nad letovou hladinou 3000 m zajišťují přehled o vzdušné sitauci nad ČR strategické radiolokátory FADR  (Fixed Air Defence Radar) u Sokolnic a Nepolis.

 

Radiolokátory MADR poskytnout nejen přehled o vzdušné situaci, ale doplňkově pomohou v případě potřeby navádět zbraňové systémy pozemní PVO.

Zdroj: army.cz

Nahlásit chybu v článku


Související články

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se každé dva roky představují novinky v oblasti obranných ...

Obrněný český Patriot na podvozku Tatra

Česká společnost Excalibur Army, patřící do významného českého holdingu Czechoslovak Group (CSG), v ...

Společnosti holdingu CZECHOSLOVAK GROUP a TATRA TRUCKS představily své produkty na veletrhu Eurosatory 2018

Ve dnech 11. – 15. června se v Paříži konal prestižní mezinárodní veletrh obranných technologií a ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • andrejvendig
    15:54 28.08.2018

    Dobrý den
    není lepší koupit raketové dělostřelectvo a potom dělostřelectvo?

    Dobrý den
    není lepší koupit raketové dělostřelectvo a potom dělostřelectvo?

  • KOLT
    20:56 02.07.2018

    TF_HU, nějak jsem nezaregistroval vaši odpověď. Se zpožděním, nicméně díky!

    TF_HU, nějak jsem nezaregistroval vaši odpověď. Se zpožděním, nicméně díky!

  • TF_HU
    19:23 21.06.2018

    KOLT ...už jsem to popisoval. Jednalo by se spíše, v případě vrtulníku, o jeho obranu pokud by byl napaden letounem. (o průletu tu nikdo nemluví, u průletu tu nemá smysl nic ...Zobrazit celý příspěvek

    KOLT

    ...už jsem to popisoval. Jednalo by se spíše, v případě vrtulníku, o jeho obranu pokud by byl napaden letounem. (o průletu tu nikdo nemluví, u průletu tu nemá smysl nic řešit, ale pokud by po průletu pilot letounu na vrtulník zaútočil) Vrtulník ke své obraně při vzdušném boji využije terén, výhody malého rozměru, malé rychlosti a schopnosti visení. Bylo by to při vizuálním kontaktu. Kulomet je kulomet, dostřel má více jak 1 km...Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    19:12 21.06.2018

    TF_HU, mohl byste přiblížit taktické situace, kdy má význam snažit se minigunem vrtulníku působit proti proudovým letadlům jako je Alca? Nějaké využití úkrytu a střelba na malou ...Zobrazit celý příspěvek

    TF_HU, mohl byste přiblížit taktické situace, kdy má význam snažit se minigunem vrtulníku působit proti proudovým letadlům jako je Alca? Nějaké využití úkrytu a střelba na malou vzdálenost v případě nízkého průletu? Protože mi přijde, že s touhle ráží se na víc jak nějaký kilometr moc počítat nedá, ne?Skrýt celý příspěvek

  • semtam
    17:46 21.06.2018

    Starlight

    TF_HU pokud se něco nezměnilo v Náměšti již neslouží.

    Starlight

    TF_HU pokud se něco nezměnilo v Náměšti již neslouží.

  • TF_HU
    17:25 21.06.2018

    KOLT ...laicky řečeno, ano... Starlite Působení proti pomalu a nízko letícím cílům, je široká definice, sám bych řekl, že se jedná o cíle vymezené výškou a rychlostí. Může ...Zobrazit celý příspěvek

    KOLT

    ...laicky řečeno, ano...

    Starlite

    Působení proti pomalu a nízko letícím cílům, je široká definice, sám bych řekl, že se jedná o cíle vymezené výškou a rychlostí. Může to být cokoli, UAV, vrtulník, malé letadlo, vzducholoď, rogalo...slovo působení, znamená použití zbraní proti takovému cíli.

    Boj proti vzdušným cílům je standardní součástí výcviku. Jinou taktiku vzdušného boje má Mi24/35 a jinou Mi 171. Obecně, vrtulník primárně není objektem zájmu stíhacího letecva, stíhač primárně řeší jiné úkoly, ale na bojišti se mohou setkat. Stejně tak se nejedná o primární úkol vrtulníku. Primárně jde spíše o obranný boj.
    Vrtulník nemůže konkurovat PLŘS...ale v manévrovém boji má určitou výhodu, jak díky své velikosti, tak i způsobu manévrování. U spousty vrtulníků lze zbraně fixovat do přední polohy...mám pocit, že to lze i u 171, ale i kdyby ne, palubní střelec jej tam může otočit a udržet.Skrýt celý příspěvek

  • Starlight
    17:02 21.06.2018

    @TF_HU Proto jsem dal slovo Air Policing do uvozovek. Když už ale tady začal koly vzduch-vzduch. Chápu dobře, že palubní střelci Mi-171ŠM cvičí simulovanou obranou palbu pří ...Zobrazit celý příspěvek

    @TF_HU

    Proto jsem dal slovo Air Policing do uvozovek. Když už ale tady začal koly vzduch-vzduch. Chápu dobře, že palubní střelci Mi-171ŠM cvičí simulovanou obranou palbu pří výcviku ve vzdušném boji s taktickými stíhacími letouny. Můžeš ale nějak detailněji popsat, co autoři v AČR schovávají pod definicí „Působení proti pomalu a nízko letícím vzdušným cílům“? Přeci jakýkoliv nový vrtulník nebude jako současný Mi-24/35 s dopředu orientovanou výzbrojí.

    A jak je tomu dnes v Náměšti? Jsou tyto úkoly cvičeny včetně ostrých střeleb? Jaký typ? Jen Mi-24/35 nebo i Mi-171Š/ŠM má působení proti vzdušným cílům nad rámec sebeobrany? Je to všechno schované pod Národní posilový systém protivzdušné obrany, nebo je to něco na úrovni „frontových“ úkolů.Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    16:59 21.06.2018

    To jako že se miniguny střílí po Alkách?

    To jako že se miniguny střílí po Alkách?

  • TF_HU
    16:27 21.06.2018

    Co se týče boje AA, nebo tedy u nás nazýván jako ničení pomalu a nízko letících cílů. Dá se takový cíl ničit i kanonem, nejen střelami AA, které též nejsou standardem u ...Zobrazit celý příspěvek

    Co se týče boje AA, nebo tedy u nás nazýván jako ničení pomalu a nízko letících cílů. Dá se takový cíl ničit i kanonem, nejen střelami AA, které též nejsou standardem u víceúčelových vrtulníků.

    BTW...AA boj se u nás běžně cvičí...od té doby co máme miniguny se piloti pevných křídel celkem zapotí :-)Skrýt celý příspěvek

  • TF_HU
    16:23 21.06.2018

    Nedá mi to, ale musím reagovat :-) Nosným požadavkem na nové víceúčelové vrtulníky je posádka čtyř osob (dva piloti, technik a palubní střelec) a schopnost přepravy osm členů ...Zobrazit celý příspěvek

    Nedá mi to, ale musím reagovat :-)

    Nosným požadavkem na nové víceúčelové vrtulníky je posádka čtyř osob (dva piloti, technik a palubní střelec) a schopnost přepravy osm členů pozemních sil s plnou výstroji a výzbroji.

    Tak to asi není, že :-) Palubní technik je takový trochu přežitek...ve spoustě vrtulníků tyhle procesy dělají běžně piloti.

    Asi to nebude úplně nosným požadavkem, výběrovým kritériem, do toho by se mnoho vrtulníků nevešlo. Nosným kritériem je přeprava celkového počtu 12 osob, což splňuje i H145M.

    CASEVAC i CSAR zvládne kterýkoli vrtulní, který armáda zavede. To není o nějaké speciální schopnosti...

    Co se týče výzbroje, tak ta je jasná. Jen nechápu, co je to protizemní řízená střela. Zajímalo by mě jak se došlo k tomuto slovnímu spojení. Předpokládám, že do země, proti zemi, nikdo nestřílí, nebojuje. Pravděpodobně se jedná o zkomoleninu Air to Ground...Skrýt celý příspěvek

  • TF_HU
    16:12 21.06.2018

    Starlite ...Air Policing...jako termín, vzniknul a spouží k popisu Aliančního systému PVo tam, kde nemají stíhací letectvo. Nízko a pomalu letící cíl může být cokoli...vymezeno ...Zobrazit celý příspěvek

    Starlite

    ...Air Policing...jako termín, vzniknul a spouží k popisu Aliančního systému PVo tam, kde nemají stíhací letectvo. Nízko a pomalu letící cíl může být cokoli...vymezeno je to rychlostí a výškou...Skrýt celý příspěvek

  • JP--
    10:03 21.06.2018

    Plán je hezkej: Minomety Ok, klidně i skříň všechno je lepší než paskvil co je teď, s moderním SŘP a municí, klidně na panduru nebo na TITUSU něco jako MCV-B. Dělostřelectvo Ok. ...Zobrazit celý příspěvek

    Plán je hezkej:
    Minomety Ok, klidně i skříň všechno je lepší než paskvil co je teď, s moderním SŘP a municí, klidně na panduru nebo na TITUSU něco jako MCV-B.
    Dělostřelectvo Ok. tam se moc vymyslet nedá počet sedí
    BVP, to se snad nějak dotáhne zamyslel bych se nad trojkovou sestavou a asi trochu víc kopíroval US army, co se vybere to se vybere, sáhnout vedle se snad úplně nedá
    Vrtulníky, zvláštní specifikace a jejich málo 16 aspoň,
    Drony, hurá konečně to někoho napadlo,
    CASA Ok,
    Tanky no nevim, ale předpokládám, že je to k tomu koupit si čas na rozhodnutí,
    PTŘS , pancéřovky snad běží, snad se jich koupí dost jinak Ok,
    Ženijní technika je zoufale podstřelená,
    Radary snad dořeší PVO obecně nic moc, ale lepší než nic,
    Gripeny OK, alespoň 2 další by se hodily,
    Pandury, vykašlal bych se na plavby schopnost stejně jí nikdo nevyužije a dořešil spíš problémy RWS, pancéřování a aktivní ochranu + sjednotit pak SW a radia s novými BVP.

    Chybí - MLU na ALCY a konečně integrace do NATO standardů IFF, Datalink, zbraně, sřelecký, kontejner munice.
    Ženijní vybavení vyprošťováky dílny atd.. co už těď dost strašný a navíc to má obrovskej vliv na bojeschopnost.
    Logistika a sjednocení vozovýho parku, kolik je v praporu typů aut 11+ což by měly být menší miliardy a v celku rychle řešitelný přez Tatru
    Obecně řízená a moderní munice v počtu větším než jeden palebnej průměr.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
    08:29 21.06.2018

    U modernizace panduru by mě zajímal přídavný pancíř, to už je ten keramický z Brna ? Jak se změní jízdní vlastnosti ? Co plavby schopnost?

    U modernizace panduru by mě zajímal přídavný pancíř, to už je ten keramický z Brna ? Jak se změní jízdní vlastnosti ? Co plavby schopnost?

  • SofF
    02:39 21.06.2018

    fakticky jde o obnovu armády do aspoň trochu bojeschopného stavu. Hlavně by se s tím měla svézt rekonstrukce vojenského průmyslu jinak se nedoplatíme.

    fakticky jde o obnovu armády do aspoň trochu bojeschopného stavu. Hlavně by se s tím měla svézt rekonstrukce vojenského průmyslu jinak se nedoplatíme.

  • tomas.kotnour
    00:11 21.06.2018

    Tak prý mám špatnou verzi, používaná je Pub-31-11-02 z roku ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak prý mám špatnou verzi, používaná je Pub-31-11-02 z roku 2008

    https://opac.unob.cz/documents... Skrýt celý příspěvek

  • Starlight
    23:49 20.06.2018

    @tomas.kotnour „ ..Naše Taktika čety 2007 pracuje s trojkovou strukturou, ale je inspirována americkou FM 3-21.71 Mechanized infatry platoon and squad - BRADLEY.“ Doufám, že si ...Zobrazit celý příspěvek

    @tomas.kotnour „ ..Naše Taktika čety 2007 pracuje s trojkovou strukturou, ale je inspirována americkou FM 3-21.71 Mechanized infatry platoon and squad - BRADLEY.“

    Doufám, že si to AČR aktualizovala podle aktualizací US ARMY. Jinak se přišlo o 14 let válečných zkušeností . Naši museli v roce 2007 vyházet z vydání z roce 2002. V roce 2010 apk vyšlo aktualizované vydání ATTP 3-21.71 (FM 3-21.71) „Mechanized Infantry Platoon and Squad (Bradley)“. A v roce 2016 to kompletně přepracovali a vydali zcela nový manuál ATP 3-21.8 „INFANTRY PLATOON AND SQUAD“, které řeší všechny druhy pěchoty – IBCT, ABCT a SBCT.

    Jinak větší část publikace se věnuje struktuře, výzbroji, rozdělení úkolů na úrovni družstva, čety a také roty. To všechno museli AČR v podstatě přeskočit. V taktice je věnovaná velká pozornost manévrování 4 vozidlové formace BVP. V podstatě to je jeden z hlavních důvodů pro 4 vozidlové struktury čet s BVP Bradley - schopnost manévru a vzájemného krytí. Vozidla manévrují podobně jako stíhací letouny, jen ve 2-D prostoru. Čtveřice se tedy dělí na dvě sekce, kde každá má vedoucího a wingmana, který ho kryje.

    Právě to vyžaduje, aby velitel každé sekce byl co nejzkušenější – proto jedné sekci velí VČ a druhé ZVČ (Platoon Sergant) z pozice ve věži. Tyto klíčové pasáže ale museli u trojkové struktury autoři AČR vynechat.Skrýt celý příspěvek

  • Starlight
    23:24 20.06.2018

    1) „Působení proti pomalu a nízko letícím vzdušným cílům“ je standartní pojem, který ale může mít pochopitelně více výkladů. Jedním v praxi nejčastějším je mírový „air ...Zobrazit celý příspěvek

    1)

    „Působení proti pomalu a nízko letícím vzdušným cílům“ je standartní pojem, který ale může mít pochopitelně více výkladů. Jedním v praxi nejčastějším je mírový „air policing“, který se využívá proti vrtulníkům nebo různým sportovním letounům, atd.

    Toto je velmi pěkné video: https://www.youtube.com/watch?...

    Lze použít hlavňovou výzbroje v bočním střelišti nebo je na palubě snajpr. Nicméně to chce pravidelný výcvik, včetně ostrých střeleb vzduch-vzduch. https://www.youtube.com/watch?...


    2)

    Airbus AS565 Panther je možné si také škrtnout. Je tom stále menší vrtulník, který nemá potřebnou nosnost. To že civilní verze uveze 2 piloty a až 12 lehkých namačkaných cestujících je pro vojenské použití málo. Vrtulník AS565 má prázdnou hmotnost se základním vojenským vybavením okolo 2 500 kg, maximální vzletovou hmotnost 4 500 kg (to je méně než je prázdná hmotnost UH-1Y). Uveze 900 kg vnitřního paliva. To dává maximálně 1100 kg využitelné nosnosti. 2 piloti + 2 střelci s výzbrojí + 8 vyzbrojených pěšáků (AČR to definuje jako náklad 960 kg) ale váží více. A těžké nadstandartním vojenské vybavení to ještě zhorší.

    Verzi AS565 MBe bych do toho netahal vůbec. To je specializovaný námořní vrtulník :-). Z produkce Airbusu je podmínkám nejblíže těžký typ Airbus H215M nebo kooperační NH90 TTH.Skrýt celý příspěvek

  • Jara
    22:38 20.06.2018

    Skelet
    Já to opravdu myslel ironicky...

    Skelet
    Já to opravdu myslel ironicky...

  • Petr M
    22:12 20.06.2018

    Bych přidal tak +-10 miliard na cca 100 000 útočných pušek, kulomety, granáty, adekvátní množství munice, aby povolanci měli aspoň s čím bojovat v případě mobilizace.

    Bych přidal tak +-10 miliard na cca 100 000 útočných pušek, kulomety, granáty, adekvátní množství munice, aby povolanci měli aspoň s čím bojovat v případě mobilizace.

  • KOLT
    22:05 20.06.2018

    skelet, aha, díky, já už si říkal, že se třeba přepsali a opravili to (on je ten dokument fakt amatérské dílko...). Hm, tak to je otázka, třeba tím fakt mysleli schopnost sestřelit ...Zobrazit celý příspěvek

    skelet, aha, díky, já už si říkal, že se třeba přepsali a opravili to (on je ten dokument fakt amatérské dílko...). Hm, tak to je otázka, třeba tím fakt mysleli schopnost sestřelit dron z Alliexpresu pomocí minigunu ;-)Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 5