Klíčové modernizační projekty Armády ČR

Armáda ČR nakoupí 62 samohybných minometů (ShM). Na obrázku ShM na kolové platformě Pandur II 8×8; větší foto; ilustrační foto / TDV

Náčelník Generální štábu (GŠ) generálporučík Aleš Opata představil ambiciózní program modernizace Armády České republiky. Do roku 2027 armáda za nákup a modernizaci techniky vynaloží 100 miliard korun. Za klíčové nákupy GŠ považuje pořízení pásových bojových vozidel pěchoty (BVP), děl ráže 155 mm, víceúčelových vrtulníků a radiolokátorů typu MADR.

Armáda České republiky v následující dekádě výrazně rozšíří své schopnosti. Plánuje se jak výstavba nových jednotek, tak nákup nové vojenské techniky.

 

 

Armáda počítá s rozšířením 43. výsadkového praporu v Chrudimi na pluk a s novým velitelstvím kybernetických sil a informačních operací. Výsadkový pluk se nebude dělit typicky na prapory, ale přímo na roty. Tím, že v pluku nebude praporní mezistupeň, vznikne hodně ‘štíhlá’ jednotka s výrazně vyšším počtem rot,“ říká podplukovník generálního štábu a někdejší zástupce velitele 43. praporu Ivo Zelinka. Cílem je v maximální míře naplnit pluk bojovníky-výsadkáři.
 

Zásadní úlohu bude hrát nová logistická jednotka velikosti praporu, která organizačně a logisticky zajistí přijímaní bojové podpory aliančních jednotek na našem území.

 

V současné době Armáda ČR nemá schopnosti, jak absorbovat spojeneckou pomoc na českém území. „Absorbovat“ znamená organizovat pozemní (silniční a železniční) a leteckou dopravu spojeneckých sil na (nebo přes) naše území, zajistit ubytování, potraviny a sociální zázemí pro tisíce aliančních vojáků, zajistit ostrahu spojenecké techniky a základen, zajistit pohonné látky a maziva, poskytnout servis, munici atd. atd.
 

Výše popsaná výstavba sil je jednou z pěti priorit Generálního štábu. Další čtyři jsou projekty okamžitého dopadu, modernizace a nákupy, systémy velení a řízení a nábor nových vojáků.

Dnes se zaměříme především na plánované nákupy nové výstroje, výzbroje a techniky.

 

Do roku 2020 se má konečně vyřešit otázka výstroje a výzbroje vojáků – nakoupí se mimo jiné 5500 balistických vest, 14 500 přileb, 4100 přístrojů pro noční vidění nebo ručních zbraní. Ostatně ministryně obrany Karla Šlechtová v dubnu podepsala několika smluv na dodávky tisíce balistických přileb a několika druhů polních bot v hodně přes miliardu korun.

 

„Prioritu číslo jedna představují projekty okamžitého dopadu. Vojáci musí cítit na vlastní kůži stoupající rozpočet Armády ČR a to, že se situace začíná měnit k lepšímu. Sem osobně řadím prostředky balistické ochrany, taktickou výstroj a přístroje nočního vidění pro vojáky. Udělám všechno proto, abychom se po roce 2020 už k tomuto problému nemuseli vracet a vojáci měli to, co mají mít,“ uvedl generál Opata.

 

Armáda počítá s výstavbou výsadkového pluku na základě 43. výsadkového praporu.

 

Z velkých modernizačních projektů považuje GŠ za klíčové pořízení pásových BVP, děl ráže NATO (155 mm), víceúčelových vrtulníků a radiolokátorů typu MADR (Medium Air Defence Radar; někdy také Mobile Air Defence Radar).

 

Celkově GŠ zdůraznil 19 modernizačních projektů:

 1. 12 víceúčelových vrtulníků;

 2. osm radiolokátorů MADR;

 3. 210 BVP;

 4. 52 samohybných houfnic ráže 155 mm;

 5. 80 vozidlech chemického, biologického a radiolokačního průzkumu;

 6. modernizace kolových bojových vozidel pěchoty Pandur II;

 7. 62 samohybných minometů;

 8. modernizace stíhaček Gripen;

 9. protiletadlové komplety krátkého dosahu SHORAD (Short Range Air Defence);

 10. modernizace tanků T-72M4CZ;

 11. doprovodné mosty na podvozku 8×8;

 12. pontonové mostové soupravy na podvozku 8×8;

 13. modernizace letounů C-295M a nákup dalších dvou letounů C-295W (vylepšená aerodynamika, motory, atd.);

 14. dva mobilní komplet pasivního systému VERA NG;

 15. 39 velitelsko-štábních vozidel (vč. lafetace kulometu MINIMI);

 16. 61 spojovacích vozidel (vč. lafetace kulometu MINIMI);

 17. minimálně deset průzkumných dronů Scan Eagle;

 18. taktické drony v hmotností kategorii 150 až 600 kg se schopností používat zbraně vzduch-země;

 19. letištní radiolokátory.

BVP Puma s odpalovacím zařízením PTŘS Spike; větší foto / KMW

 

BVP

Základními požadavky na nové BVP je posádky tři osoby a výsadek šest členů mechanizovaného družstva plus dva specialisté. Celkem tedy 11 osob.

 

O zakázku soutěží vozidla ASCOD, CV90, Lynx a Puma. S výše uvedeným požadavkem bude mít největší problem Puma, které má standardně místo pro šest členů výsadku, i když podle zástupců PSM lze po úpravách zajistit místo pro sedmého člena výsadku.
 

Armáda požaduje sedm variant – bojovou, velitelskou, průzkumnou, ženijní, zdravotnickou, vyprošťovací a pro dělostřelecký průzkum. O samohybném minometu (ShM) nebo o vozidle přímé palebné podpory se armáda nezmiňuje. Nové ShM tak budou nepochybně využívat podvozek kolového transportéru Pandur II.
 

Další požadavky jsou víceméně standardní, od požadavku na instalci protitankových řízených střel (PTŘS), možnosti instalace prostředků pasivní i aktivní ochrany (APS), nebo nejnovější senzory, které jsou schopni rozlišit tank na vzdálenost 4000 m ve dne a 3500 m v noci. Samozřejmostí je také možnost zvyšovat balistickou ochranu podle STANAG 4569 – přesné parametry však nebyly uvedeny.

 

Pro německé vozidlo Puma je také „hraniční“ požadovaný dojezd 500 km po silnici. Nicméně Podle zástupců PSM vozidla Puma potvrdila při armádních zkouškách BW dojezd 550 km na komunikaci a 250 km v terénu.

 

Kromě počtu vojáků výsadku v případě Pumy požadavky Armády ČR na nové BVP splňují všichni čtyři uchazeči.

 

Houfnice EVA; větší foto / Konštrukta Defence

 

Dělo ráže 155 mm

Armáda získá 52 nových samohybných houfnic ráže 155 mm (délka 52 ráží) s rychlostí palby minimálně pět až šest ran za minutu. Základním požadavkem je umístění houfnic na tatrovácký podvozek k 8×8. Posádku musí tvořit maximálně čtyři osoby, dostřel je požadován přes 40 km a houfnice musí být schopna sekvenční palby (MRSI) – pomocí zvolení různých balistických dráh s různou délkou letu zasáhne cíl několik střel najednou.

 

Armáda pro houfnice nakoupí jak klasickou tříštivo-trhavou munici NATO, tak munici (nebo přídavné naváděcí sady) s koncovým navedením PGM/PGK (Precision Guided Munition/Kit).

 

Vozidlo musí být také vybaveno balistickou ochranou – není však jasné, zda pouze balistickou ochranou kabiny nebo také pracovního prostoru obsluhy děla.

 

Z kandidátů se nabízí zejména nová houfnice EVA nebo francouzská CAESAR – obě na tatrovackém podvozku. Na tatrovackém podvozku je umístěná také izraelská houfnice ATMOS a ve hře je i dělostřelecký modul AGM (Artillery Gun Module) od německé KMW.

 

V případě houfnice CAESAR je však omezující požadovaný počet posádky, protože standardně posádku francouzské houfnice tvoří pět až šest osob. Naopak houfnici s modulem AGM obsluhují pouze dva vojáci.

 

Airbus AS565 Panther; větší foto / Airbus

 

Víceúčelové vrtulníky

Nosným požadavkem na nové víceúčelové vrtulníky je posádka čtyř osob (dva piloti, technik a palubní střelec) a schopnost přepravy osm členů pozemních sil s plnou výstroji a výzbroji.

 

Vrtulník kromě dopravy osob a materiálu a přímé palebné podpory pozemních sil musí plnit úkoly nouzové evakuace zraněných (CASEVAC). Požaduje se také schopnost bojového vyhledávání a záchrany (CSAR), podpora operací speciálních sil nebo provádění vzdušných výsadků.

 

Z nabízených vrtulníků požadavky armády splňují vrtulníky UH-1Y Venom, Leonardo AW139M nebo Airbus AS565 Panther. V podstatě lze uvažovat pouze o vrtulnících evropských firem Leonardo, Airbus nebo amerických Bell nebo Sikorsky (UH-60M/S70i). Vzhledem k požadavku na přepravu 12 osob, z toho osmi s plnou výzbroji a výstroji, můžeme vyřadit německý stroj H145M.

 

Mezi klíčové požadavky dále patří kanónová nebo kulometná výzbroj ovládaná pilotem, schopnost odpalovat protizemní řízené střely, laserem naváděné a neřízené střely. Dále je zde požadavek na ničení pomalu a nízko letících cílů (dronů), což si vyžádá instalaci řízených střel vzduch-vzduch.

 

Vlastnost boje vzduch-vzduch není u vrtulníků příliš rozšířená, ale například nedávno izraelský bitevní vrtulník Apache zničil nepřátelský íránský dron.

 

ELM 2084 MMR na tatrováckém podvozku izraelské armády; větší foto / IAI

 

Radiolokátory MADR

Armáda ČR plánuje nakoupit osm izraelských víceúčelových radiolokátorů ELM 2084 MMR (Multi Mission Radar) od firmy ELTA Systems. Nákup se ale nedávno zkomplikoval, když podle aliančního bezpečnostního ASAB (Air and Missile Defence Command and Control Security Acreditation Board) není možné do systémů protivzdušné obrany (PVO) NATO zapojit vojenské prostředky pocházející ze zemí mimo NATO.

 

Armáda požaduje po radiolokátorech MADR pokrytí letové hladiny do 3000 m (výškový strop radiolokátoru je ale 30 000 m) a dálkový dosah minimálně 250 km. Nad letovou hladinou 3000 m zajišťují přehled o vzdušné sitauci nad ČR strategické radiolokátory FADR  (Fixed Air Defence Radar) u Sokolnic a Nepolis.

 

Radiolokátory MADR poskytnout nejen přehled o vzdušné situaci, ale doplňkově pomohou v případě potřeby navádět zbraňové systémy pozemní PVO.

Zdroj: army.cz

Nahlásit chybu v článku


Související články

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se každé dva roky představují novinky v oblasti obranných ...

Obrněný český Patriot na podvozku Tatra

Česká společnost Excalibur Army, patřící do významného českého holdingu Czechoslovak Group (CSG), v ...

Společnosti holdingu CZECHOSLOVAK GROUP a TATRA TRUCKS představily své produkty na veletrhu Eurosatory 2018

Ve dnech 11. – 15. června se v Paříži konal prestižní mezinárodní veletrh obranných technologií a ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • KOLT
  15:18 20.06.2018

  Panther by ty požadavky teoreticky mohl splnit také. Záleží na Airbusu, jestli bude chtít integrovat řízené střely (AA i AG). S ohledem na vývoj poptávky, by to bylo v jeho zájmu. ...Zobrazit celý příspěvek

  Panther by ty požadavky teoreticky mohl splnit také. Záleží na Airbusu, jestli bude chtít integrovat řízené střely (AA i AG). S ohledem na vývoj poptávky, by to bylo v jeho zájmu. Jen by se pak mohlo ukázat, že UHáčka vlastně nejsou až tak drahá... ;-)

  A/UH-1 mají mít čtyři závěsy místo dvou, mít Link-16 a nosit AIM-9X (možná zaměřované přes přilbový zaměřovač, to nevím, ale nedivil bych se). Zní to divně, ale v tu chvíli budou docela nebezpečné pro jakékoliv letadlo v nízkých a středních letových hladinách...

  Mmdch z toho upgradu vyplývá i jedna věc – ani náhodou se nechystá vyřazování A/UH-1, jak mnozí spekulovali. Právě naopak, Mariňáci s nimi evidentně počítají ještě dlouho. A je docela dobře možné, že budou mít i další prodejní úspěchy.Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  15:16 20.06.2018

  Luky: UH-1Y pro US Marines budou certifikovány pro AIM-9X Sidewinder a PTŘS JAGM.

  Díky požadavkům je H145m ze hry, a jestli má tyhle střely certifikován As565 netuším.

  Luky: UH-1Y pro US Marines budou certifikovány pro AIM-9X Sidewinder a PTŘS JAGM.

  Díky požadavkům je H145m ze hry, a jestli má tyhle střely certifikován As565 netuším.

 • tomas.kotnour
  15:01 20.06.2018

  @Luky Modernizační balíček na Venom je trochu silnější kakao. The H-1 programme is also focused on improving the existing fleet of Bell AH-1Z Vipers and UH-1Y Venoms with ...Zobrazit celý příspěvek

  @Luky

  Modernizační balíček na Venom je trochu silnější kakao.
  The H-1 programme is also focused on improving the existing fleet of Bell AH-1Z Vipers and UH-1Y Venoms with upgraded electronic warfare systems, Link 16, an increase in available electrical power and structural improvements to help the helicopters carry more external weapons, said Walsh. New weapons for the helicopters will include JAGM and AIM-9X Sidewinder.

  And, the programme is adding upgraded navigation systems such as ADS-B, EGI and M-Code GPS. Bell is also looking into but hasn’t started adding the ability to control unmanned aerial systems from the helicopters, said Walsh.Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  14:52 20.06.2018

  taky mě ten technik se střelcem navíc k osmičlenému výsadku a posádce "LUH" nakrknul ...LUHové budou MUHové....H-force má Mistraly, to teď budou na Venoma požadovat vedle Hellfajrů ...Zobrazit celý příspěvek

  taky mě ten technik se střelcem navíc k osmičlenému výsadku a posádce "LUH" nakrknul ...LUHové budou MUHové....H-force má Mistraly, to teď budou na Venoma požadovat vedle Hellfajrů i StingerySkrýt celý příspěvek

 • tomas.kotnour
  14:52 20.06.2018

  Tak 8x8 s 30 mm kanónem a 2x ATGM jsme poptávali jako první, nebo ne? Zrovna v případě BVP mám k požadavkům našich vojáků důvěru, pak ale nastupuje sekce akvizic MO...

  Tak 8x8 s 30 mm kanónem a 2x ATGM jsme poptávali jako první, nebo ne? Zrovna v případě BVP mám k požadavkům našich vojáků důvěru, pak ale nastupuje sekce akvizic MO...

 • Pla-men
  14:41 20.06.2018

  Hmmm tak toho jsem se bál. Gš AČR zase vi vše nejlíp a proto se asi budou dělat speciální verze pro Česko. Možná když tak mermomocí chtěji něco jako ruskou techniku, bychom měli ...Zobrazit celý příspěvek

  Hmmm tak toho jsem se bál. Gš AČR zase vi vše nejlíp a proto se asi budou dělat speciální verze pro Česko. Možná když tak mermomocí chtěji něco jako ruskou techniku, bychom měli vystoupit z Nato a přidat se na správnou stranu :-)Skrýt celý příspěvek

 • tomas.kotnour
  14:15 20.06.2018

  @Starlight "Přesto tyto tři armády, které si nechávají vyvíjet vlastní obrněná vozidla, používají v rámci mechanizované čety u 12+2 BVP (US ARMY ve skutečnosti dokonce 12+2+1). ...Zobrazit celý příspěvek

  @Starlight

  "Přesto tyto tři armády, které si nechávají vyvíjet vlastní obrněná vozidla, používají v rámci mechanizované čety u 12+2 BVP (US ARMY ve skutečnosti dokonce 12+2+1). To určitě bude mít určitě svůj důvod (například kdepak se u nich asi vozí všichni ti specialisté, které AČR požaduje nacpat k roji?). A při vší úctě k tomu, co AČR v posledních desetiletích dokázala, tak si dovolím si tvrdit, že tyto armády své mechanizované jednotky prověřily ostrým operačním nasazením v různých konfliktech nesrovnatelným se zkušenostmi AČR."

  Já tuto situaci vidím trochu jinak, západní armády si před 40 lety navrhly BVP (v případě Pumy před dvaceti) a od té doby mají limit maximální přepravní kapacity, takže jakékoliv změny ve velení čety jsou na úkor mechanizovaných družstev. Aktuální organizační struktura mechanizované čety západních armád je podle mě spíše kompromisem než cíleným stavem reflektujícím potřeby blízké budoucnosti.Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  13:30 20.06.2018

  Skoleni novinaru na US ambasade :D to tu dlouho nebylo... Jinak souhlas Jura99, dulezitejsi nez co se koupi bude to aby se nakupovat zacalo. Ne nejak divoce "hrrrr taktikou", ...Zobrazit celý příspěvek

  Skoleni novinaru na US ambasade :D to tu dlouho nebylo...

  Jinak souhlas Jura99, dulezitejsi nez co se koupi bude to aby se nakupovat zacalo. Ne nejak divoce "hrrrr taktikou", ale proste zacalo. I kdyz nebude vsechno perfektni tak to v 90% nemuze byt horsi nez co je dnes.Skrýt celý příspěvek

 • BobbyRay
  12:00 20.06.2018

  Jaka je teda lepsi (financne dostupna) varianta? UH-1Y ma aspon spoustu dilu spolecnych s AH-1 Cobra, takze pokud se zadari a budou v budoucnu prachy na utocne vrtulniky, tak ...Zobrazit celý příspěvek

  Jaka je teda lepsi (financne dostupna) varianta? UH-1Y ma aspon spoustu dilu spolecnych s AH-1 Cobra, takze pokud se zadari a budou v budoucnu prachy na utocne vrtulniky, tak muzeme koupit Cobru a drzet naklady na udrzbu na prijatelne hladine... Apache jsou pro nas financne nedostupne.Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  11:29 20.06.2018

  Skelet A že těch lobbistů a obsazených pozic mají jak psů. Rozvědku vede Pinkerton, ministr zahraničí naprosto otevřeně lobbuje za Venom, Šedivý ten lobbuje za zájmy ...Zobrazit celý příspěvek

  Skelet

  A že těch lobbistů a obsazených pozic mají jak psů.

  Rozvědku vede Pinkerton, ministr zahraničí naprosto otevřeně lobbuje za Venom, Šedivý ten lobbuje za zájmy Američanů již léta, do toho školení novináři na US ambasádě a pak politici typu Gabal, který snad má na jejich ambasádě i kancelář. Jinak si neumím představit kam na jeho prohlášení chodí.Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  11:06 20.06.2018

  Cejkis: požadavek na vrtulníky = požadavek na UH-1Y

  Cejkis: požadavek na vrtulníky = požadavek na UH-1Y

 • bredy
  10:52 20.06.2018

  Neřekl bych že naše letadla mají přebytek PLŘS. A jak tak koukam, vrtulníky jich budou mít ještě víc než gripeny.

  Neřekl bych že naše letadla mají přebytek PLŘS. A jak tak koukam, vrtulníky jich budou mít ještě víc než gripeny.

 • Jura99
  08:10 20.06.2018

  martodofej: řekl bych spíš opačně, že za 100mld. to jsou celkem smělé plány, více než polovinu peněz spolknou BVP, pak tu jsou vrtulníky, houfnice atd. Udržení tanků v chodu je ...Zobrazit celý příspěvek

  martodofej: řekl bych spíš opačně, že za 100mld. to jsou celkem smělé plány, více než polovinu peněz spolknou BVP, pak tu jsou vrtulníky, houfnice atd. Udržení tanků v chodu je také nutnost a C-295 je dobrý stroj. Pokud se obávat, tak spíš dalších marketingových průzkumů místo reálných nákupů nebo přisátých lobistů….Když budeme víc pracovat a platit daně, třeba vznikne dalších 100mld. na střední transportní letadla, nové tanky atd. :-)Skrýt celý příspěvek

 • marfolodej
  07:56 20.06.2018

  když čtu o modernizaci T-72, Gripenů, které jsou v nájmu (nejsou naše) a vidím na obrázku samohybnej minomet na Panduru (podvozek by nevadil, ale za zavírací skříň jo) a další ...Zobrazit celý příspěvek

  když čtu o modernizaci T-72, Gripenů, které jsou v nájmu (nejsou naše) a vidím na obrázku samohybnej minomet na Panduru (podvozek by nevadil, ale za zavírací skříň jo) a další C-295....chce se mi vzteky brečet
  a to mi tam naprosto chybí pořádná PVO (SHORAD je málo) a raketomety :-(Skrýt celý příspěvek

 • Starlight
  01:24 20.06.2018

  @tomas.kotnour „Navíc Váš nápad neřeší problém VČ a ZVČ, kteří by měli jezdit se svojí četou. Některé armády to řeší tak, že VČ je zároveň velitel vozidla, ale takové vozidlo ...Zobrazit celý příspěvek

  @tomas.kotnour

  „Navíc Váš nápad neřeší problém VČ a ZVČ, kteří by měli jezdit se svojí četou. Některé armády to řeší tak, že VČ je zároveň velitel vozidla, ale takové vozidlo bude svoji bojovou efektivitou zaostávat za ostatními. A teď si představte, že takto bude chromých polovina vozidel praporu“

  Už jsme to tu několikrát diskutovali. U akvizičního programu za 50 miliard Kč (největší v historii pozemních sil AČR) je velmi legitimní otázka, jestli i stávající struktura jednotek AČR odpovídá době a nové technice. Velení AČR na to nepotřebuje rady z diskusního fóra - v rámci pozemních sil AČR v následující dekádě v podstatě nezůstane kámen na kameni – brigády, pluky, prapory, atd. Sovětská/ruská trojková struktura mechanizované čety bude také zřejmě postupně nahrazena „západní“ čtyřkovou. Nasazení AČR v Litvě budiž prvním náznakem věcí příštích.

  Natal tedy i čas „opustit“ i sovětský motostřelecký model čety založený na dvou spolehlivých vojácích (VČ, ZVČ) z povolání a hromadou branců? Západní profesionální armády jako například US ARMY, britská armáda nebo i německý Bundeswehr používají jiné modely (ohledně rolí a umístění VČ a ZVČ, struktury družstev, úlohou jednotlivých BVP v četě), které ale rozhodně nejsou v NATO unifikovány.

  Přesto tyto tři armády, které si nechávají vyvíjet vlastní obrněná vozidla, používají v rámci mechanizované čety u 12+2 BVP (US ARMY ve skutečnosti dokonce 12+2+1). To určitě bude mít určitě svůj důvod (například kdepak se u nich asi vozí všichni ti specialisté, které AČR požaduje nacpat k roji?). A při vší úctě k tomu, co AČR v posledních desetiletích dokázala, tak si dovolím si tvrdit, že tyto armády své mechanizované jednotky prověřily ostrým operačním nasazením v různých konfliktech nesrovnatelným se zkušenostmi AČR.Skrýt celý příspěvek

 • honzase
  00:51 20.06.2018

  Aldus: zde je článek, který říká že v Rakovníku bude logistika. 4brn bude pouze o 3 praporech. U lehkého praporu, asi tedy 44., dojde k přezbrojení na Pandury? ...Zobrazit celý příspěvek

  Aldus: zde je článek, který říká že v Rakovníku bude logistika. 4brn bude pouze o 3 praporech. U lehkého praporu, asi tedy 44., dojde k přezbrojení na Pandury? https://zpravy.aktualne.cz/dom... Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  00:37 20.06.2018

  Za působení ministrině se zadání pro vrtulníky posunulo. Soudě dle popisu v článku hledáme Apache pro 12 osob :D

  Za působení ministrině se zadání pro vrtulníky posunulo. Soudě dle popisu v článku hledáme Apache pro 12 osob :D

 • cejkis
  00:33 20.06.2018

  Požadavky na vrtulníky jsou dobrá slátanina.

  Požadavky na vrtulníky jsou dobrá slátanina.

 • Aldus
  23:46 19.06.2018

  Tento článek je inspirován článkem v odkazu. V jeho příloze jsou potom i specifikace, co se po které položce požaduje. Vesměs to dává smysl jen ... mám pocit, že obdobný článek ...Zobrazit celý příspěvek

  Tento článek je inspirován článkem v odkazu. V jeho příloze jsou potom i specifikace, co se po které položce požaduje. Vesměs to dává smysl jen ... mám pocit, že obdobný článek jsem i tu na AN četl nejednou, a že touto dobou už spousta věcí měla být zařazována do výzbroje a ne být stále jen na papíře.
  http://www.acr.army.cz/informa...

  Ještě píšou, že v příštím A-reportu bude rozhovor s gen. Opatou, tak doufám, že se rozmluví i k organizaci AČR. Takže 43. v. pr. se rozroste na pluk, dobře. Předpokládám, že se vydělí z 4. BRN, v Rakovníku vzniká nový pandurový prapor (jak je daleko?), ten ho nahradí? Co 44. a 74., zůstanou lmor nebo se upgradují na mechanizované. A někdy daleko, až se budou měnit T-72, máme zřídit ještě aspoň jeden prapor, ten do brigád zapadne jak?Skrýt celý příspěvek

 • tomas.kotnour
  23:44 19.06.2018

  @Kisam Na to není v plánu dost velitelských, resp vychází to akorát na 10 rot 12 + 2 a 6 velitelských pro velení 3 praporů. 125 ks bojových vozidel pěchoty 26 ks ...Zobrazit celý příspěvek

  @Kisam

  Na to není v plánu dost velitelských, resp vychází to akorát na 10 rot 12 + 2 a 6 velitelských pro velení 3 praporů.

  125 ks bojových vozidel pěchoty
  26 ks velitelských bojových vozidel pěchoty
  13 ks průzkumných vozidel
  12 ks ženijních vozidel
  12 ks vyprošťovacích vozidel
  11 ks vozidel řízení palby
  11 ks zdravotnických/sanitních vozidel

  Tedy je pravděpodobnější je 12 + 1, jak ostatně jedou Pandury do Pobaltí.
  Navíc Váš nápad neřeší problém VČ a ZVČ, kteří by měli jezdit se svojí četou. Některé armády to řeší tak, že VČ je zároveň velitel vozidla, ale takové vozidlo bude svoji bojovou efektivitou zaostávat za ostatními. A teď si představte, že takto bude chromých polovina vozidel praporu.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 5