Klíčové modernizační projekty Armády ČR

Armáda ČR nakoupí 62 samohybných minometů (ShM). Na obrázku ShM na kolové platformě Pandur II 8×8; větší foto; ilustrační foto / TDV

Náčelník Generální štábu (GŠ) generálporučík Aleš Opata představil ambiciózní program modernizace Armády České republiky. Do roku 2027 armáda za nákup a modernizaci techniky vynaloží 100 miliard korun. Za klíčové nákupy GŠ považuje pořízení pásových bojových vozidel pěchoty (BVP), děl ráže 155 mm, víceúčelových vrtulníků a radiolokátorů typu MADR.

Armáda České republiky v následující dekádě výrazně rozšíří své schopnosti. Plánuje se jak výstavba nových jednotek, tak nákup nové vojenské techniky.

 

 

Armáda počítá s rozšířením 43. výsadkového praporu v Chrudimi na pluk a s novým velitelstvím kybernetických sil a informačních operací. Výsadkový pluk se nebude dělit typicky na prapory, ale přímo na roty. Tím, že v pluku nebude praporní mezistupeň, vznikne hodně ‘štíhlá’ jednotka s výrazně vyšším počtem rot,“ říká podplukovník generálního štábu a někdejší zástupce velitele 43. praporu Ivo Zelinka. Cílem je v maximální míře naplnit pluk bojovníky-výsadkáři.
 

Zásadní úlohu bude hrát nová logistická jednotka velikosti praporu, která organizačně a logisticky zajistí přijímaní bojové podpory aliančních jednotek na našem území.

 

V současné době Armáda ČR nemá schopnosti, jak absorbovat spojeneckou pomoc na českém území. „Absorbovat“ znamená organizovat pozemní (silniční a železniční) a leteckou dopravu spojeneckých sil na (nebo přes) naše území, zajistit ubytování, potraviny a sociální zázemí pro tisíce aliančních vojáků, zajistit ostrahu spojenecké techniky a základen, zajistit pohonné látky a maziva, poskytnout servis, munici atd. atd.
 

Výše popsaná výstavba sil je jednou z pěti priorit Generálního štábu. Další čtyři jsou projekty okamžitého dopadu, modernizace a nákupy, systémy velení a řízení a nábor nových vojáků.

Dnes se zaměříme především na plánované nákupy nové výstroje, výzbroje a techniky.

 

Do roku 2020 se má konečně vyřešit otázka výstroje a výzbroje vojáků – nakoupí se mimo jiné 5500 balistických vest, 14 500 přileb, 4100 přístrojů pro noční vidění nebo ručních zbraní. Ostatně ministryně obrany Karla Šlechtová v dubnu podepsala několika smluv na dodávky tisíce balistických přileb a několika druhů polních bot v hodně přes miliardu korun.

 

„Prioritu číslo jedna představují projekty okamžitého dopadu. Vojáci musí cítit na vlastní kůži stoupající rozpočet Armády ČR a to, že se situace začíná měnit k lepšímu. Sem osobně řadím prostředky balistické ochrany, taktickou výstroj a přístroje nočního vidění pro vojáky. Udělám všechno proto, abychom se po roce 2020 už k tomuto problému nemuseli vracet a vojáci měli to, co mají mít,“ uvedl generál Opata.

 

Armáda počítá s výstavbou výsadkového pluku na základě 43. výsadkového praporu.

 

Z velkých modernizačních projektů považuje GŠ za klíčové pořízení pásových BVP, děl ráže NATO (155 mm), víceúčelových vrtulníků a radiolokátorů typu MADR (Medium Air Defence Radar; někdy také Mobile Air Defence Radar).

 

Celkově GŠ zdůraznil 19 modernizačních projektů:

 1. 12 víceúčelových vrtulníků;

 2. osm radiolokátorů MADR;

 3. 210 BVP;

 4. 52 samohybných houfnic ráže 155 mm;

 5. 80 vozidlech chemického, biologického a radiolokačního průzkumu;

 6. modernizace kolových bojových vozidel pěchoty Pandur II;

 7. 62 samohybných minometů;

 8. modernizace stíhaček Gripen;

 9. protiletadlové komplety krátkého dosahu SHORAD (Short Range Air Defence);

 10. modernizace tanků T-72M4CZ;

 11. doprovodné mosty na podvozku 8×8;

 12. pontonové mostové soupravy na podvozku 8×8;

 13. modernizace letounů C-295M a nákup dalších dvou letounů C-295W (vylepšená aerodynamika, motory, atd.);

 14. dva mobilní komplet pasivního systému VERA NG;

 15. 39 velitelsko-štábních vozidel (vč. lafetace kulometu MINIMI);

 16. 61 spojovacích vozidel (vč. lafetace kulometu MINIMI);

 17. minimálně deset průzkumných dronů Scan Eagle;

 18. taktické drony v hmotností kategorii 150 až 600 kg se schopností používat zbraně vzduch-země;

 19. letištní radiolokátory.

BVP Puma s odpalovacím zařízením PTŘS Spike; větší foto / KMW

 

BVP

Základními požadavky na nové BVP je posádky tři osoby a výsadek šest členů mechanizovaného družstva plus dva specialisté. Celkem tedy 11 osob.

 

O zakázku soutěží vozidla ASCOD, CV90, Lynx a Puma. S výše uvedeným požadavkem bude mít největší problem Puma, které má standardně místo pro šest členů výsadku, i když podle zástupců PSM lze po úpravách zajistit místo pro sedmého člena výsadku.
 

Armáda požaduje sedm variant – bojovou, velitelskou, průzkumnou, ženijní, zdravotnickou, vyprošťovací a pro dělostřelecký průzkum. O samohybném minometu (ShM) nebo o vozidle přímé palebné podpory se armáda nezmiňuje. Nové ShM tak budou nepochybně využívat podvozek kolového transportéru Pandur II.
 

Další požadavky jsou víceméně standardní, od požadavku na instalci protitankových řízených střel (PTŘS), možnosti instalace prostředků pasivní i aktivní ochrany (APS), nebo nejnovější senzory, které jsou schopni rozlišit tank na vzdálenost 4000 m ve dne a 3500 m v noci. Samozřejmostí je také možnost zvyšovat balistickou ochranu podle STANAG 4569 – přesné parametry však nebyly uvedeny.

 

Pro německé vozidlo Puma je také „hraniční“ požadovaný dojezd 500 km po silnici. Nicméně Podle zástupců PSM vozidla Puma potvrdila při armádních zkouškách BW dojezd 550 km na komunikaci a 250 km v terénu.

 

Kromě počtu vojáků výsadku v případě Pumy požadavky Armády ČR na nové BVP splňují všichni čtyři uchazeči.

 

Houfnice EVA; větší foto / Konštrukta Defence

 

Dělo ráže 155 mm

Armáda získá 52 nových samohybných houfnic ráže 155 mm (délka 52 ráží) s rychlostí palby minimálně pět až šest ran za minutu. Základním požadavkem je umístění houfnic na tatrovácký podvozek k 8×8. Posádku musí tvořit maximálně čtyři osoby, dostřel je požadován přes 40 km a houfnice musí být schopna sekvenční palby (MRSI) – pomocí zvolení různých balistických dráh s různou délkou letu zasáhne cíl několik střel najednou.

 

Armáda pro houfnice nakoupí jak klasickou tříštivo-trhavou munici NATO, tak munici (nebo přídavné naváděcí sady) s koncovým navedením PGM/PGK (Precision Guided Munition/Kit).

 

Vozidlo musí být také vybaveno balistickou ochranou – není však jasné, zda pouze balistickou ochranou kabiny nebo také pracovního prostoru obsluhy děla.

 

Z kandidátů se nabízí zejména nová houfnice EVA nebo francouzská CAESAR – obě na tatrovackém podvozku. Na tatrovackém podvozku je umístěná také izraelská houfnice ATMOS a ve hře je i dělostřelecký modul AGM (Artillery Gun Module) od německé KMW.

 

V případě houfnice CAESAR je však omezující požadovaný počet posádky, protože standardně posádku francouzské houfnice tvoří pět až šest osob. Naopak houfnici s modulem AGM obsluhují pouze dva vojáci.

 

Airbus AS565 Panther; větší foto / Airbus

 

Víceúčelové vrtulníky

Nosným požadavkem na nové víceúčelové vrtulníky je posádka čtyř osob (dva piloti, technik a palubní střelec) a schopnost přepravy osm členů pozemních sil s plnou výstroji a výzbroji.

 

Vrtulník kromě dopravy osob a materiálu a přímé palebné podpory pozemních sil musí plnit úkoly nouzové evakuace zraněných (CASEVAC). Požaduje se také schopnost bojového vyhledávání a záchrany (CSAR), podpora operací speciálních sil nebo provádění vzdušných výsadků.

 

Z nabízených vrtulníků požadavky armády splňují vrtulníky UH-1Y Venom, Leonardo AW139M nebo Airbus AS565 Panther. V podstatě lze uvažovat pouze o vrtulnících evropských firem Leonardo, Airbus nebo amerických Bell nebo Sikorsky (UH-60M/S70i). Vzhledem k požadavku na přepravu 12 osob, z toho osmi s plnou výzbroji a výstroji, můžeme vyřadit německý stroj H145M.

 

Mezi klíčové požadavky dále patří kanónová nebo kulometná výzbroj ovládaná pilotem, schopnost odpalovat protizemní řízené střely, laserem naváděné a neřízené střely. Dále je zde požadavek na ničení pomalu a nízko letících cílů (dronů), což si vyžádá instalaci řízených střel vzduch-vzduch.

 

Vlastnost boje vzduch-vzduch není u vrtulníků příliš rozšířená, ale například nedávno izraelský bitevní vrtulník Apache zničil nepřátelský íránský dron.

 

ELM 2084 MMR na tatrováckém podvozku izraelské armády; větší foto / IAI

 

Radiolokátory MADR

Armáda ČR plánuje nakoupit osm izraelských víceúčelových radiolokátorů ELM 2084 MMR (Multi Mission Radar) od firmy ELTA Systems. Nákup se ale nedávno zkomplikoval, když podle aliančního bezpečnostního ASAB (Air and Missile Defence Command and Control Security Acreditation Board) není možné do systémů protivzdušné obrany (PVO) NATO zapojit vojenské prostředky pocházející ze zemí mimo NATO.

 

Armáda požaduje po radiolokátorech MADR pokrytí letové hladiny do 3000 m (výškový strop radiolokátoru je ale 30 000 m) a dálkový dosah minimálně 250 km. Nad letovou hladinou 3000 m zajišťují přehled o vzdušné sitauci nad ČR strategické radiolokátory FADR  (Fixed Air Defence Radar) u Sokolnic a Nepolis.

 

Radiolokátory MADR poskytnout nejen přehled o vzdušné situaci, ale doplňkově pomohou v případě potřeby navádět zbraňové systémy pozemní PVO.

Zdroj: army.cz

Nahlásit chybu v článku


Související články

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se každé dva roky představují novinky v oblasti obranných ...

Obrněný český Patriot na podvozku Tatra

Česká společnost Excalibur Army, patřící do významného českého holdingu Czechoslovak Group (CSG), v ...

Společnosti holdingu CZECHOSLOVAK GROUP a TATRA TRUCKS představily své produkty na veletrhu Eurosatory 2018

Ve dnech 11. – 15. června se v Paříži konal prestižní mezinárodní veletrh obranných technologií a ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • kisam
  23:18 19.06.2018

  Nechce AČR s novými BVP prejsť aj na západný systém štvor členných čiat a teda na roty so 14 vozidlami? Ak áno, nestačilo by mať v IFV šesť členný výsadok a vo veliteľských ...Zobrazit celý příspěvek

  Nechce AČR s novými BVP prejsť aj na západný systém štvor členných čiat a teda na roty so 14 vozidlami? Ak áno, nestačilo by mať v IFV šesť členný výsadok a vo veliteľských vozidlách sediacich (okrem veliteľov) operátorov dronov alebo chalanov s ostreľovacou puškou / s mínometom / s javelinom (dosaďte si čo chcete) ? Má to svoje nevýhody, ale myslím že nejaká zahraničná armáda tak funguje.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  23:14 19.06.2018

  Hm, tak to vypadá, že ty vrtulníky mají umět spíš víc než původně :-)

  Hm, tak to vypadá, že ty vrtulníky mají umět spíš víc než původně :-)

 • Miroslav
  22:55 19.06.2018

  Rase: V požiadavke na výbavu budú aj stupačky ako majú smetiarské autá. Potom to bude 3+6+2 :-) Teraz vážne... Ten projekt modernizácie je skutočne ambiciózny a podľa môjho ...Zobrazit celý příspěvek

  Rase: V požiadavke na výbavu budú aj stupačky ako majú smetiarské autá. Potom to bude 3+6+2 :-)

  Teraz vážne... Ten projekt modernizácie je skutočne ambiciózny a podľa môjho názoru presahujúci rámec 100 mld kč.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  22:35 19.06.2018

  tomas.kotnour:
  uh, pardon, nikdy jsem neměl Pandury rád, tak jsem se o ně víc nezajímal. Vlastně už ani nevím kde jsem ten údaj vyhrabal

  tomas.kotnour:
  uh, pardon, nikdy jsem neměl Pandury rád, tak jsem se o ně víc nezajímal. Vlastně už ani nevím kde jsem ten údaj vyhrabal

 • tomas.kotnour
  21:15 19.06.2018

  @Rase

  Náš KBVP má přece sedadlo velitele čety, a vzadu jsou 4 sedačky vlevo a tři sedačky vpravo v prostoru roje.

  @Rase

  Náš KBVP má přece sedadlo velitele čety, a vzadu jsou 4 sedačky vlevo a tři sedačky vpravo v prostoru roje.

 • Arthur
  20:50 19.06.2018

  >> Rase: len technická poznámka, BVP-2 má schopnosť 3+7 (a BVP-1 dokonca 3+8) tj. v princípe modernizované BVP - M (MGC-1) s bezposádkovou vežou by dokázali mať 3+6+2 nakoľko ...Zobrazit celý příspěvek

  >> Rase: len technická poznámka, BVP-2 má schopnosť 3+7 (a BVP-1 dokonca 3+8) tj. v princípe modernizované BVP - M (MGC-1) s bezposádkovou vežou by dokázali mať 3+6+2 nakoľko nepenetruje samotný vnútorný priestor vozidla nosiča, čím sa uvoľňuje viac miesta pre výstroj a výzbroj resp. posádku.

  Ono skôr je na zamyslenie prečo moderné BVP nemá schopnosť 3+6+2...Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  20:40 19.06.2018

  Dušan: ona než modernizace to asi fakt bude jen GO s náhradou některých nedostatkových komponent. Prostě se jen polátají díry. Mali: pokud by se Panduru takto zhoršily jízdní ...Zobrazit celý příspěvek

  Dušan: ona než modernizace to asi fakt bude jen GO s náhradou některých nedostatkových komponent. Prostě se jen polátají díry.
  Mali: pokud by se Panduru takto zhoršily jízdní vlastnosti s jinou věží, tak by mě dost zajímaly jízdní vlastnosti těch indonézských Pandurů se 105mm dělem.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  20:40 19.06.2018

  Budou se nějak upravovat i Pandury, aby se i do nich vlezli oni dva specialisté navíc ? Přeci jen 4. brigáda by neměla být o tuto schopnost ochuzena, nebo u nich budou specialisté ...Zobrazit celý příspěvek

  Budou se nějak upravovat i Pandury, aby se i do nich vlezli oni dva specialisté navíc ? Přeci jen 4. brigáda by neměla být o tuto schopnost ochuzena, nebo u nich budou specialisté pobíhat za vozidlem?
  Jo, zní to jako rejpání (i je), ale dosavadní BVP-2 má 3+6, Pandur 3+6, ale nové BVP musí mít najednou 3+6+2.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  20:17 19.06.2018

  Poznámka pod čiarou ku KBVP: https://forum.valka.cz/topic/v...

  Poznámka pod čiarou ku KBVP: https://forum.valka.cz/topic/v...

 • Dušan
  19:56 19.06.2018

  Jako zásadní chybu hraničící s plýtváním peněz vidím v modernizaci T-72M4CZ. Musel jsem si to přečíst dvakrát abych vůbec uvěřil, že toto někdo na GŠ ještě myslí vážně. Když už ...Zobrazit celý příspěvek

  Jako zásadní chybu hraničící s plýtváním peněz vidím v modernizaci T-72M4CZ. Musel jsem si to přečíst dvakrát abych vůbec uvěřil, že toto někdo na GŠ ještě myslí vážně. Když už konečně odpískali tu nesmyslnou modernizaci DANA a rozhoupali se KONEČNĚ k nákupu nových samohybných houfnic, tak bohužel přijdou s touto jobovkou. S takovou se z té staré ruské výzbroje nikdy nevymaníme. Osobně si myslím, že by AČR měla věnovat vyšší pozornost PVO než je ve výše uvedených plánech. nemusíme mít Patrioty jako Polsko, ale jeden PVO útvar v aktuální síle je pro naše území hóodně málo.

  To Pla-men: co jste u nás čekal? Můžete naší armádě nabízet to nejlepší, funkční a otestované řešení a to je právě ten moment co v Čechách vůbec nebereme a budeme se to snažit přechytračit. Na Pumu můžete zapomenout, kde není rady tam není pomoci. GŠ půjde buďto cestou naprosto ve vojenské praxi i výrobně nevyzkoušeného řešení (můj odhad, protože je nikdo nemůže osočit z neznalosti chyb, které nastanou v budoucnu) nebo se prolobuje řešení, které je technicky již za zenitem. A až se problémy časem poskládají do neřešitelné situace (při výrobě a zavádění do jednotek, respektive s dodávkami ND a postupné modernizace), tak tam většina lidí co o nákupech BVP rozhoduje dnes už nebude. Odnesou to jen vojáci, až s tím někam vyrazí, respektive nevyrazí.Skrýt celý příspěvek

 • dante1
  19:32 19.06.2018

  Nesher: Tak je otázka co se ukrývá pod tím pojmem modernizace.Pokud se skutečně jedná jen o úpravy nezbytné pro to aby ta technika zůstala v provozu,tak ok.Pouštět se do jakékoli ...Zobrazit celý příspěvek

  Nesher:
  Tak je otázka co se ukrývá pod tím pojmem modernizace.Pokud se skutečně jedná jen o úpravy nezbytné pro to aby ta technika zůstala v provozu,tak ok.Pouštět se do jakékoli větší modernizace by ale postrádalo smysl.Dalo by se říct že už ta stávající modernizace z té konstrukce vykřesala skoro maximum.Ono T-72 není Abrams do kterého se díky nadčasové konstrukci podařilo američanům zatím vždy narvat všechno co potřebovali.Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  19:30 19.06.2018

  fenri
  KUB je v podstatě také SHORAD, takže pokud by to bylo v horních parametrech definice, tak je to OK.

  fenri
  KUB je v podstatě také SHORAD, takže pokud by to bylo v horních parametrech definice, tak je to OK.

 • fenri
  19:15 19.06.2018

  Nesher: tak nějak jsem si Spydera (MR) nebo Baraka se SHORADem nespojil. Asi proto, že to SHORAD úplně není. :-(

  Nesher: tak nějak jsem si Spydera (MR) nebo Baraka se SHORADem nespojil. Asi proto, že to SHORAD úplně není. :-(

 • Argonaut.CZ
  19:10 19.06.2018

  Sepsali si seznam přání, ale dopadne to jako vždy. Navymýšlí si kde co, neprojde to žádným výběrkem, pak se to zadře, peníze se vrátí do rozpočtu. Vůbec nechápu, proč místo ...Zobrazit celý příspěvek

  Sepsali si seznam přání, ale dopadne to jako vždy. Navymýšlí si kde co, neprojde to žádným výběrkem, pak se to zadře, peníze se vrátí do rozpočtu.

  Vůbec nechápu, proč místo kilometrového seznamu nedělají věci pořádně a tak, aby to dokončili.

  Gripeny jsou tu již téměř 14 let, nevidím smysl vrážet další peníze do upgrade, když je to jenom pronájem.Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  18:27 19.06.2018

  Fenri
  Právě ty 4 zmíněné komplety SHORAD jsou ta PVO, je to náhrada systému KUB, spolu s dodávkou dalších 16 RBS 70 je to celá modernizace PVO.

  Fenri
  Právě ty 4 zmíněné komplety SHORAD jsou ta PVO, je to náhrada systému KUB, spolu s dodávkou dalších 16 RBS 70 je to celá modernizace PVO.

 • fenri
  18:19 19.06.2018

  Zásadně postrádám nějakou PVO. Kde je Spyder, Barak? SHORADy jsou fajn, ale s 12 Gripeny prostě PVO neuděláme. Vrážet do T-72 jiné peníze, než do údržby a pojítek smysl nemá. ...Zobrazit celý příspěvek

  Zásadně postrádám nějakou PVO. Kde je Spyder, Barak? SHORADy jsou fajn, ale s 12 Gripeny prostě PVO neuděláme.
  Vrážet do T-72 jiné peníze, než do údržby a pojítek smysl nemá. Potěšil rozumný počet 155mm. Vrátil bych levné salvové raketomety. Jednoduché, levné, v cíli drtivé. Vampyr. Myslím, že po Ukrajině a Syrii o jejich užitečnosti a efektu už nikdo nepochybuje.Skrýt celý příspěvek

 • MALI
  17:45 19.06.2018

  k UAV: ScanEagle máme zavedený v AČR, první systém jsme v podstatě "dostali" z USA s tím, že si druhý systém už koupíme (těch deset UAV je v rámci jednoho systému) a budeme je ...Zobrazit celý příspěvek

  k UAV:
  ScanEagle máme zavedený v AČR, první systém jsme v podstatě "dostali" z USA s tím, že si druhý systém už koupíme (těch deset UAV je v rámci jednoho systému) a budeme je provozovat (tudíž budeme si na ně od fy. Insitu kupovat náhradní díly); přitom ScanEagle není špatný stroj a řekl bych, že plně odpovídá potřebám PozS AČR (i když se mi na něm nelíbí způsob přistání daný tím, že jde původně o námořní systém);
  Tady je třeba vidět, že jde o ucelený systém, to znamená létající UAV, k tomu jeho senzorové vybavení, NATO certifikovaný komunikační systém a pozemní řídící stanici s příslušným SW a k tomu příslušenství.
  Co z toho má Cantas? Odpovím si sám - zatím nelétající UAV (nebo jej už někdo viděl autonomně létat?) a to je vše. I kdyby létal, chybí další položky systému, bez kterých je zákazníkovi (tj. AČR) úplně k ničemu.

  To pla-men:
  nejde o podmínky pro výběr BVP, ale o takticko-technické požadavky pro nové BVP, které byly stanoveny bez ohledu na konkrétní typ, dávno před tím, než konsorcium PSM projevilo zájem o české BVP; jste ve svém typicky česky konspiračním úsudku zcela mimo mísu.Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  17:00 19.06.2018

  dante1 To není modernizace spíše GO spojená s náhradou těch dílů, které výrobce už nepodporuje, primárně termovizní systém. V podstatě jde o to dostat ty tanky do funkčního stavu ...Zobrazit celý příspěvek

  dante1
  To není modernizace spíše GO spojená s náhradou těch dílů, které výrobce už nepodporuje, primárně termovizní systém. V podstatě jde o to dostat ty tanky do funkčního stavu a zároveň dát tankistům možnost cvičit na něčem přeci jen modernějším než T 72M1Skrýt celý příspěvek

 • Pla-men
  16:58 19.06.2018

  To by mě zajímalo, jestli ty podmínky pro výběr bvp jsou tak schválně nastaveny ( aby vyřadily pumu) , nebo je to zase nějaká chybka GŠ. Řekl bych ze první je správně...

  To by mě zajímalo, jestli ty podmínky pro výběr bvp jsou tak schválně nastaveny ( aby vyřadily pumu) , nebo je to zase nějaká chybka GŠ. Řekl bych ze první je správně...

 • dante1
  16:57 19.06.2018

  No nezní to špatně ale ta modernizace T-72M4CZ ? Proboha proč?Nevidím důvod do těch strojů vrážet ještě nějaké prachy.

  No nezní to špatně ale ta modernizace T-72M4CZ ? Proboha proč?Nevidím důvod do těch strojů vrážet ještě nějaké prachy.

Načítám diskuzi...

Stránka 4 z 5