Klíčové modernizační projekty Ukrajiny pro rok 2021

-
4. 1. 2021
-
35 komentářů
-
Jan Grohmann
Ukrajinský portál Defense Express vybral pětici nejzajímavějších zbraňových projektů ukrajinského vojenského průmyslu. Výčet názorně ukazuje, do kterých klíčových schopností bojující země směřuje své omezené finanční a průmyslové kapacity.
Výčet nemusí přesně vypovídat o skutečných nejpalčivějších potřebách ukrajinské armády. Mnozí jistě namítnou, že důležitější jsou moderní senzory všeho druhu, špičkové komunikační prostředky, systémy velení a řízení, prostředky elektronického boje, systémy řízení palby a boje, ale třeba i dostatek munice, lepší výcvik a školení, lepší organizace jednotek atd.
Následující výčet je tak spíše ukázkou „efektorů“, do kterých ukrajinský průmysl investuje největší prostředky a úsilí. A obranný průmysl Ukrajiny nepochybně přímo reaguje na nejaktuálnější potřeby ukrajinské armády. Podle všeho tedy ukrajinská armáda požaduje v případě efektorů především moderní tanky, raketové systémy, dělostřelectvo a drony.
Potěšitelnou zprávou je významný podíl českého průmyslu na projektech ukrajinského průmyslu.
T-64 Krab
Modernizovaný ukrajinský tank T-64 Krab se stane hlavním bojovým tankem ukrajinské armády až do roku 2045. Generální opravu a modernizaci T-64 zajišťuje Charkovská strojírenská konstrukční kancelář A. A. Morozova (CHKBM). První Krab dorazí k vojskovým zkouškám na konci letošního roku.
Tank využívá komponenty a zkušenosti z modernizovaných ukrajinských tanků T-64BM Bulat, T-64BV model 2017, T-84 a T-84 Oplot (Oplot-M, Oplot-T). CHKBM při modernizaci využila zkušenosti armády z bojů na východní Ukrajině.
T-64 Krab vychází z modernizovaného tanku T-64 model 2017
T-64 Krab zachovává původní podvozek, odlévanou věž a kanon ráže 125 mm. O tom, zda došlo k vylepšení stabilizace kanonu nejsou žádné informace.
Větší palebné síly je dosaženo využitím nového systému řízení palby, zaměřovacího komplexu s termovizí a zavedením kanonové protitankové střely Kombat. Střela má laserové navádění, dosah 5000 metrů a údajně až 95% šanci na první zásah. Střelu najdeme také v tancích T-84, Oplot a Bulat.
Krab získá vylepšenou verzi denního zaměřovače 1G46 od ukrajinské společnosti Fotoprilad z města Čerkasy. Vylepšený noční zaměřovač (s termovizní maticí) prodlouží rozsah detekce (zřejmě objektu velikosti tanku) z 0,8 km údajně až na 8 km. Zaměřovače dodají ukrajinské firmy Trimen-Ukrajina nebo Fotoprilad.
Podle Defense Express je možná instalace i dalších přístrojů, ale vnitřní prostor T-64 je velmi omezený. Stejný problém se objevil u ruských modernizací T-72 a T-90, kdy se údajně příliš nebrala v úvahu vnitřní ergonomie – ruské posádky se při ovládaní všech nově nainstalovaných systémů musí různě natáčet a zaujímat nestandardní pracovní pozice.
Krab dále získá meteorologický senzor, digitální komunikaci a navigaci. To vše výrazně zvýší účinnost palby Kraba oproti Bulatu, zejména v noci. Počítá se také se zapojením Krabu do jednotného digitálního systému řízení boje, jehož zavedení chystá ukrajinská armáda.
Balistická ochrana byla posílená pasivním pancířem a „cihlovou“ verzí dynamického pancíře Nož. Oproti integrované dynamické ochraně na tanku Bulat jde o mnohem lehčí řešení. Současně Krab získá „slat“ mříže a výstražný systém před laserovým ozářením.
Mobilitu zvýší nový motor 6TDF-1 s výkonem 745 kW (1000 koní). Původní 5TDF má výkon 521 kW (700 koní). Nový motor si vyžádal konstrukční zásahy do motorové části.
Houfnice Bohdana; větší foto / VoidWanderer, CC BY-SA 4.0
Munice ráže 155 mm od české společnosti Excalibur Army; větší foto / přes Defense Express
Bohdana
Dalším zásadním projektem je vývoj ukrajinské samohybné houfnice Bohdana ráže 155 mm. Tento systém se v budoucnu stane páteří ukrajinského dělostřelectva (společně s českými samohybnými houfnicemi DANA-M2) a zajistí přechod na „natovskou“ ráži.
Houfnici již několik let vyvíjí Kramatorský závod těžkého strojírenství (KZTS) a letos dojde k obnově střeleckých zkoušek. Za tímto účelem dokonce Ukrajina nakoupila od české společnosti Excalibur Army dělostřelecké náboje ráže 155 mm. Konkrétně jde o tříštivo-trhavou munici s prodlouženým doletem s dnovým výtokem ERFB BB (Extended Range Full Bore Base Bleed). Nedostatek této munice odložil zkoušky Bohdany o jeden rok.
K otestování životnosti a spolehlivosti 155mm hlavně je zapotřebí provést minimálně 1500 výstřelů. V případě zavedení do výzbroje Bohdana zřejmě získá tatrovácký podvozek. Důvod je prostý – ukrajinská automobilka KrAZ, která dodala podvozek KrAZ-63221 pro Bohdanu, je v bankrotu a ukrajinská armáda hodlá přejít na jednotný podvozek Tatra.
Vilcha-M
Vilcha-M
V letošním roce konstrukční kancelář Luč, jedna z vlajkových lodí vojenského průmyslového komplexu Ukrajiny, dokončí státní testy výkonného raketometu Vilcha-M.
Vilcha-M je v podstatě hloubkovou modernizací raketometů 9K58 Smerč a BM-27 Uragan. Jeden raketomet Vilcha-M nese 12 střel ráže 300 mm. Oproti původnímu provedení Vilcha je dolet střel Vilcha-M prodloužen ze 70 km na 110 až 120 km (některé zdroje mluví o 130 km). Toho bylo dosaženo mimo jiné zmenšením bojové hlavice z 250 na 170 kg. Každá naváděná střela dokáže zasáhnout samostatný cíl se střední kruhovou odchylkou v cíli (CEP) 30 metrů (na maximální vzdálenost). Současně je koncová rychlost střely přes Mach 3, což ji činí obtížně zachytitelnou systémy protivzdušné obrany protivníka.
Podle ukrajinských zdrojů salva původního raketometu Vilcha zabije nechráněnou živou sílu na ploše zhruba 67 hektarů (100 fotbalových hřišť). Podle zpráv z konce roku 2018 ukrajinská armáda objednala 100 raket původního systému Vilcha (s 250kg bojovou hlavicí). Raketové systémy Vilcha provozuje 107. raketová brigáda v Kremenčugu.
Sokol-300
Sokol-300
Konstrukční kancelář Luč rovněž pracuje na úderném bezpilotním prostředku Sokol-300. Na Ukrajině totiž silně rezonují výsledky bojů o Náhorní Karabach, kde bezpilotní letadla ukázaly svou dominanci na soudobém bojišti. Ukrajina rovněž nakoupila tři řídící stanice a šest tureckých dronů Bayraktar TB2, které hrály v karabašské válce rozhodující roli. Podle ukrajinských médií se dokonce jedná o licenční výrobě tureckých dronů na Ukrajině.
Minulý rok se poprvé představil model Sokol-300 v plné velikosti a letos se očekávají první letové zkoušky. Hlavní předností dronu má být, kromě klasického elektro-optického průzkumného senzoru, použití dvou radiolokátorů pro průzkum terénu. Radiolokátory umožní odhalovat a zaměřovat cíle za jakéhokoliv počasí a světelných podmínek. Podle Defense Express jde o klíčovou schopnost, protože 100 až 160 dní v roce na Ukrajině panuje zatažené počasí. Bayraktar TB2 má přitom „jen“ elektro-optický senzor.
Hlavním úkolem dronu Sokol-300 je získávat cílové informace pro přesně naváděné raketové systémy jako Vilcha / Vilcha-M a Neptun. V případě potřeby může dron použít vlastní zbraně v podobě čtyř řízených střel RK-2P s dosahem až 10 km.
Tajfun-1
Vylepšená střela ráže 122 mm od KB Južnoje; větší foto / VoidWanderer, CC BY-SA 4.0
Tajfun
Ukrajinská projekční kancelář KB Južnoje (Státní konstrukční kancelář „Jih“) rozvijí vlastní rodinu střel Tajfun. I letos potrvají testy nových 122mm střel Tajfun-1, což jsou modernizované střely systému BM-21 Grad s dvojnásobným doletem 40 km. Bojová hmotnost střel 18,4 kg zůstává stejná. Dále KB Južnoje vyvíjí řízené střely stejné ráže Tajfun-1M. Schopnosti těchto řízených střel nejsou zatím známy.
Kancelář dále pracuje na střelách Tajfun-2 ráže 220 mm s doletem 65 km a Tajfun-4 ráže 400 mm s doletem až 280 km.
Jmenované střely lze nasadit na ukrajinských 122mm raketometech BM-21UM Verba / Berest nebo na 220mm raketometech Burevij, což je vlastně projekt usazení 220mm odpalovacích kontejnerů na tatrovácký podvozek.
Zdroj: Defense Express
Související články
BMP-64: Ukrajina vyvíjí nové bojové vozidlo pěchoty
Ukrajinská firma Ukroboronprom obnovila vývoj těžkého bojového vozidla pěchoty BMP-64 vycházejícího ...
-
18.01.2015
-
48 komentářů
-
Jan Grohmann
Polský tank PT-91 Twardy vzorem pro Ukrajinu
Ukrajinská společnost Ukroboronprom je připravená v případě zájmu modernizovat 300 tanků T-72 ...
-
20.03.2015
-
18 komentářů
-
Jan Grohmann
Lovec ruské Armaty: Ukrajinský tank T-84 Oplot-M
T-84 Oplot-M je nejmodernější tank ukrajinského zbrojního průmyslu. Svého zákazníka si našel v ...
-
17.09.2015
-
137 komentářů
-
Jan Grohmann
Vilha: Ukrajinský raketomet zastaví postup mechanizované brigády
Páteří raketového vojska Ukrajiny se stává hluboce modernizovaný raketový komplex 9K58 Smerč ráže ...
-
17.05.2018
-
24 komentářů
-
Karel Cimala
Komentáře
Prototyp nového ukrajinského těžkého BVP Babylon projde letos fází továrního testování. Zkoušky „klimatické a mechanické stability, funkčnosti, spolehlivosti“ se provádějí v ...Zobrazit celý příspěvek
Prototyp nového ukrajinského těžkého BVP Babylon projde letos fází továrního testování.
Zkoušky „klimatické a mechanické stability, funkčnosti, spolehlivosti“ se provádějí v certifikovaných laboratořích Hartron-Arkos LTD v Charkově.
Foto: https://www.dropbox.com/s/ufq8... Skrýt celý příspěvekTo mikojan29 z 9.4.: Na zmiňovaném projektu BMP-64 pracoval stejný šéfkonstruktér jako na projektu BVP Babylon. Bývalý šéfkonstruktér a technický ředitel závodů Malyševa v ...Zobrazit celý příspěvek
To mikojan29 z 9.4.:
Na zmiňovaném projektu BMP-64 pracoval stejný šéfkonstruktér jako na projektu BVP Babylon. Bývalý šéfkonstruktér a technický ředitel závodů Malyševa v Charkově M.M. Stěpanov pracuje ve zbrojním průmyslu od r. 1969. V r. 2015 založil soukromou firmu Arey Engineering Group.
Do projektu ukrajinský stát zatím vložil 80 mil. UAH, osobně doufám, že se to podaří realizovat.Skrýt celý příspěvekPokud by ten projekt někdo realizoval, měl by tento IFV mnohem lepší charakteristiky než než modernizované BVP a možná i zahraniční protějšky. Zejména pokud jde zvýšení ...Zobrazit celý příspěvek
Pokud by ten projekt někdo realizoval, měl by tento IFV mnohem lepší charakteristiky než než modernizované BVP a možná i zahraniční protějšky. Zejména pokud jde zvýšení schopnosti přežití v boji v první linii a ve městě, manévrovatelnost a palebné vlastnosti.Skrýt celý příspěvek
Je to veľmi ambiciózny projekt, aby neskončil len na nákresoch. Zaujímalo by ma, ako chcú dovnútra naskladať 11 ľudí, keď pohon je vzadu po bokoch...
Je to veľmi ambiciózny projekt, aby neskončil len na nákresoch. Zaujímalo by ma, ako chcú dovnútra naskladať 11 ľudí, keď pohon je vzadu po bokoch...
V 11/2020 měla na zakázku ukrajinského MO začít výroba prototypů HIFV Babylon v Kyjevském tankovém závodě. V 12/2021 měly začít státní zkoušky. Termíny ale pravděpodobně nebudou ...Zobrazit celý příspěvek
V 11/2020 měla na zakázku ukrajinského MO začít výroba prototypů HIFV Babylon v Kyjevském tankovém závodě. V 12/2021 měly začít státní zkoušky. Termíny ale pravděpodobně nebudou dodrženy, protože MO UA v současné době přerušilo další fázi - výrobu prototypů.
https://censor.net/ru/news/325... Skrýt celý příspěvekMožno ideový predchodca Babylonu (je nápadne dizajnovo podobný), len s iným konceptom pohonu:
https://www.armadninoviny.cz/b...Možno ideový predchodca Babylonu (je nápadne dizajnovo podobný), len s iným konceptom pohonu:
https://www.armadninoviny.cz/b...
Ukrajinský výrobce Arey Engineering Group představil nový koncept těžkého bojového vozidla pěchoty, nazvaného Vavilon (ukrajinsky Babylon), který je založen na šasi hlavního ...Zobrazit celý příspěvek
Ukrajinský výrobce Arey Engineering Group představil nový koncept těžkého bojového vozidla pěchoty, nazvaného Vavilon (ukrajinsky Babylon), který je založen na šasi hlavního bojového tanku T-64.
Vavilon má mít hybridní pohon, nejnovějším elektronický řídící systém, nejmodernější pancéřováním s dodatečnou modulární ochranou ne nižší než STANAG 6.
https://defence-blog.com/news/... Skrýt celý příspěvekPoľský rozbor: https://defence-blog.com/news/...
Poľský rozbor: https://defence-blog.com/news/...
Obecně se dá říct, že Ukrajinský zbrojní průmysl má stejný problém, jako ten ruský. Skvělé projekty, zajímavé prototypy, ale dotáhnout to do sériové výroby a udržet kvalitu, to už ...Zobrazit celý příspěvek
Obecně se dá říct, že Ukrajinský zbrojní průmysl má stejný problém, jako ten ruský. Skvělé projekty, zajímavé prototypy, ale dotáhnout to do sériové výroby a udržet kvalitu, to už často sklouzne do toho, co trochu přehnaně popisuje Josef Kavan. Ale existují světlé výjimky, a byla by ohromná škoda, kdyby zanikly.
Osobně fandím nějaké modernizaci T-64 tak někam na úroveň ruské T-72B3. Připadá mi poněkud riskantní pouštět se do zásadní změny pohonu, spíš poladit ten stávající, doplnit SŘP a nějaké senzory, zgenerálkovat, reaktivní pancéřování. Charkovský závod by velká série konzervativně pojaté modernizace mohla postavit na nohy a byl by to ohromný posun.
Jako projekt "value for money" mi připadá Tajfun. Docela solidní prostor i pro případný export. Šance za slušné peníze posunout řádně schopnosti ukrajinského dělostřelectva. A vychovat si dělníky ve výrobě. Třeba na Vilchu-M.
Byl bych moc rád, kdyby se někomu na Západě zachtělo Ukrajině opravdu pomoct a došlo k zapojení Záporoží. Myslím, že spousta šikovných lidí z Motor Sič by si to zasloužila. Stejně jako mi nedělá dobře představa, že u nás budou konstruktéři z Antonova podávat na stavbě.Skrýt celý příspěvekReaktívny pancier Ukrajinci vyrábajú - knife/nôž Je ním vybavený tanky T-64BM Bulat i T-84 Oplot. V reálnom boji sa osvedčil. Čo si napísal to Ukrajinci robia. T-64BV model 2017 ...Zobrazit celý příspěvek
Reaktívny pancier Ukrajinci vyrábajú - knife/nôž
Je ním vybavený tanky T-64BM Bulat i T-84 Oplot. V reálnom boji sa osvedčil. Čo si napísal to Ukrajinci robia. T-64BV model 2017 je presne o tom - senzory a systém riadenia streľby, lebo pôvodné systémy sú samozrejme dnes už totálne zastaralé.
Krab ide ďalej a dostane sa niekde na úroveň T-72B3/B3M.
S kvalitou je to zrejme rôzne - socík je stále živý a korupcia veľká. Ale predpokladám, že sa to už "utriasa", už len preto, že Ukrajina si nemôže dovoliť rozhadzovať ..... a MMF i ostatní veritelia ju budú tlačiť do reforiem ...Skrýt celý příspěvekAle určitě pamatuješ tu spoustu projektů, co se v posledních letech vyrojily. Všechny ty Dozory, Novatory, Tury, nebo dokonce nový tank T-rex, Jatagan atd... Osobně mi momentálně ...Zobrazit celý příspěvek
Ale určitě pamatuješ tu spoustu projektů, co se v posledních letech vyrojily. Všechny ty Dozory, Novatory, Tury, nebo dokonce nový tank T-rex, Jatagan atd... Osobně mi momentálně nepřipadá ani moc smysluplné přecházení na západní ráže, od pěchotních zbraní přes tanky až po dělostřelectvo. Prostě moc velké ambice najednou, ohromné nároky na logistiku a nezvládnuté technologie.
Jako prospěšnější bych viděl posunout kvalitu a věnovat se vývoji alternativ pro zákazníky, kteří nemají na přezbrojení a přítom nechtějí nakupovat od Rusů.
Stejné pochybnosti mám snaze o vývoj domácích senzorů, dronů a chytré munice. Některé věci je asi lepší koupit od toho, kdo to umí, než plácat kapacity.Skrýt celý příspěvekA čo z toho budú mať Ukrajinci ak ostanú pri ruskej ráži? Rusku od Ukrajiny žiadne zbrane kupovať nebude a na západ od Ukrajiny sú take zbrane nepredajné. Prejsť na NATO ráže je ...Zobrazit celý příspěvek
A čo z toho budú mať Ukrajinci ak ostanú pri ruskej ráži? Rusku od Ukrajiny žiadne zbrane kupovať nebude a na západ od Ukrajiny sú take zbrane nepredajné. Prejsť na NATO ráže je jediný zmysluplný počin ktorý im môže pomôcť. Poľsko, ČR, Slovensko, Bulharsko či Rumunsko hľadajú stovky tankov v NATO ráži ktoré na trhu nie sú alebo sú cenovo nedostupné. Áno, šanca je malá ale aspoň nejakáSkrýt celý příspěvek
Miroslav: pod Ukroboronpromem je řada podniků, které vyrábějí munici. Většinou východní ráži. Přezbrojení všeho na západní ráži je extrémně drahý a náročný podnik. Nedovedu si ...Zobrazit celý příspěvek
Miroslav: pod Ukroboronpromem je řada podniků, které vyrábějí munici. Většinou východní ráži. Přezbrojení všeho na západní ráži je extrémně drahý a náročný podnik. Nedovedu si představit, že by jakýkoli stát unesl v jedné dekádě přezbrojení od pěchotních zbraní přes tankovou munici až houfnice.
Ukrajina s výrobou západní munice nemá žádné zkušenosti, takže šance na to, že by prodala zemím NATO jedinou patronu je nulová. O politických a lobbistických tlacích ani nemluvím. Šance na to, že by se Ukrajina prosadila se svým tankem s NATO kanonem není aspoň nějaká, je žádná.
Ale svět není jen NATO a Rusko. Máš spoustu asijských, zemí, střední východ, Afrika. A ta je plná mixu východní a západní techniky. Zvýšení kvality, dotažené projekty, integrace západních senzorů a např. izraelských high tech hraček by mělo podstatně větší šance na tržní úspěch, než snaha o přeskočení desítek let vývoje.Skrýt celý příspěvekUkrajina doteraz do armády veľa nedala. Načo aj keď mali sklady plné z dôb ZSSR. Ale toto sa nedá donekonečna. Ukrajina musí po 30 rokoch pristúpiť k masívnemu prezbrojeniu. Práve ...Zobrazit celý příspěvek
Ukrajina doteraz do armády veľa nedala. Načo aj keď mali sklady plné z dôb ZSSR. Ale toto sa nedá donekonečna. Ukrajina musí po 30 rokoch pristúpiť k masívnemu prezbrojeniu. Práve teraz je tá správna chvíľa. Ostatne, Ukrajina tým aj potvrdzuje svoju európsku príslušnosť a ochotu byť partnerom NATO. Áno, tie reformy niečo stoja ale v konečnom dôsledku sa im to vyplatí. Argument, že načo teraz keď doteraz im to stačilo, je rovnaký ako keď povieš, že načo investovať do splachovacieho hajzla keď dedo má latrínúu s novinami a je spokojný. Spokojný byť môže len ten štandard je už niekde indeSkrýt celý příspěvek
Danny: přezbrojení mírové armády na novou ráži znamená obecně vyhození starých zásob a nákup nových (ale může být že třeba kvůli stáří by se ty staré zásoby vyhodily stejně). ...Zobrazit celý příspěvek
Danny: přezbrojení mírové armády na novou ráži znamená obecně vyhození starých zásob a nákup nových (ale může být že třeba kvůli stáří by se ty staré zásoby vyhodily stejně). Přezbrojení (polo)bojující armády může být třeba zvládnuté i tak že se prostě staré zásoby průběžně vystřílejí a nové se vyrobí už v nové ráži... jistě, nějaké komplikace budou, ale musí být obrovské?? A jsou z toho i nějaké výhody že...Skrýt celý příspěvek
Ukrajinskej obrannej průmysl je bída, svrab a celkově tragikomedie. Od Rusů zdědili ta nejvyspělejší technologická odvětví, na území Ukrajinské Socialistické Republiky makali ti ...Zobrazit celý příspěvek
Ukrajinskej obrannej průmysl je bída, svrab a celkově tragikomedie. Od Rusů zdědili ta nejvyspělejší technologická odvětví, na území Ukrajinské Socialistické Republiky makali ti nejlepší ruští inženýři a tak vznikly slavné konstrukční kanceláře jako Antonov, Južmaš, Turboatom, Motor Sič, Južnoe, KB Malyševa. Hlavně že zakazujou ruštinu.
Teď nechali krachnout KrAZ a Motor Sič chtěj prodat Číně, Antonov vyrobil asi 2 letadla od roku 2014 a vše ze zahraničních dílů. Bez Rusů to neumí, druhej An-225 bez Rusů dostavět také neumí.
Bohdana je naprostej výsměch sovětskému konstruktérství, protože technologicky zaostává za Mstou i Gvozdikou.
Ukrajinci se nenaučili ani okopírovat sovětskej náboj do dělostřelectva ze 60. a 70. let protože namísto 2000 šrapnelů se rozletí na 6 velkých.
Vyrobit natovský kanón se jim nedaří a jako kdyby toho bylo málo tak sám Putin asi do Bohdany namontoval ruské motory JAMZ-238. Které sice pašovali přes Bělorusko, ale teď se jim podařilo naštvat i Bělorusko takže i to končí.
V zahraničí si mysleli, že Ukrajina bude umět postavit to co během ''ruské okupace'' jak to období označuje současný režim na Ukrajině. A tak dostali od Iráku zakázku na 450 modernizovaných BTR-4, což je nemalé číslo. Ovšem Ukrajinci dodali první várku rozpadající se a nefunkční techniky, že Irák zrušil celou zakázku v roce 2014. (Doporučuji přečíst na netu, celkem sranda)
Před maidanem byla Ukrajina 4. největším exportérem zbraní na světě a teď zaostávaj za Nizozemskem a technologicky jsou na úrovni Afriky. :DDSkrýt celý příspěvekV podstate tam máš všetko okrem toho, že Ukrajina je umelý výmysel, Ukrajinci sú Rusi ktorí sa hanbia sa svoj bohatierský ruský pôvod a na koniec ešte, že Ukrajina sa aj tak ...Zobrazit celý příspěvek
V podstate tam máš všetko okrem toho, že Ukrajina je umelý výmysel, Ukrajinci sú Rusi ktorí sa hanbia sa svoj bohatierský ruský pôvod a na koniec ešte, že Ukrajina sa aj tak čoskoro vráti do náručia domovskej vlasti.Skrýt celý příspěvek
Takovej paskvil umíte napsat opravdu jen vy.
Takovej paskvil umíte napsat opravdu jen vy.
A to čo zbastil Josef Kavan je potom čo? Ukrajina má svoje problémy, ale zase to nie je čierna diera Európy ani nejaký štát ala "Tři veteráni s línými pavouky a línym ...Zobrazit celý příspěvek
A to čo zbastil Josef Kavan je potom čo? Ukrajina má svoje problémy, ale zase to nie je čierna diera Európy ani nejaký štát ala "Tři veteráni s línými pavouky a línym obyvatelstvem".
Ukrajina má potenciál byť modernou a vyspelou krajinou ale také reformy nejde urobiť zo dňa na deň. Navyše je Ukrajina denne a dlhodobo konfrontovaná Ruskom ktoré tam úmyselne živí konflikt s cieľom destabilizovať celú krajinu. Ktorá automobilka postaví továreň a investuje milióny Eur v krajine ktorá je vojne s Ruskom? Ktorý investor pôjde stavať PPP diaľnice na Ukrajinu keď je dlhodobo destabilizovaná? Ukrajina je vo svojom boji (ekonomickom, politickom, sociálnom, kultúrnom) na všetko sama. Západ od Ukrajiny dáva ruky preč lebo Rusko dáva jasne najavo, koho satelit to je a Rusko tlačí na Ukrajinu s cieľom ju položiť na kolená.Skrýt celý příspěvek
Pokud budu eufemistický, tak to máš hodně pomotané. A pokud mám být upřímný, tak takhle nahuštěné lži lze najít snad jedině na webech typu sputnik nebo rt. Josef Kavan napsal: "V ...Zobrazit celý příspěvek
Pokud budu eufemistický, tak to máš hodně pomotané. A pokud mám být upřímný, tak takhle nahuštěné lži lze najít snad jedině na webech typu sputnik nebo rt.
Josef Kavan napsal:
"V zahraničí si mysleli, že Ukrajina bude umět postavit to co během ''ruské okupace'' jak to období označuje současný režim na Ukrajině. A tak dostali od Iráku zakázku na 450 modernizovaných BTR-4..."
Tzv. ruská okupace, jak to nazýváš, skončila majdanem roku 2014. Jenomže zakázka od Iráku nepřišla po majdanu, ale už v roce 2009, a poslední Irákem odmítnutá dodávka se konala v roce 2013.
Josef Kavan napsal:
"Ovšem Ukrajinci dodali první várku rozpadající se a nefunkční techniky, že Irák zrušil celou zakázku v roce 2014"
První dvě dodávky po 62 kusech (2011 a 2012) proběhly bez problémů. Iráčani převzali i další dodávku roku 2013, po oficiální inspekci strojů podepsali papíry a odvezli do Iráku. V lednu 2014 ovšem dodávku vrátili. (Tedy vše proběhlo PŘED majdanem.)
https://newsparticipation.com/...
https://www.globalsecurity.org... Skrýt celý příspěvekPrůmyslovou oblast na Donbasu nezaložili Rusové ale Britové za cara.
Průmyslovou oblast na Donbasu nezaložili Rusové ale Britové za cara.
Jak to jen můžete napsat. Copak nevíte, že do roku 2014 byla Ukrajina vzkvétající země, která šla celému světu politickým, kulturním a ekonomickým příkladem a to jen díky Rusku, ...Zobrazit celý příspěvek
Jak to jen můžete napsat. Copak nevíte, že do roku 2014 byla Ukrajina vzkvétající země, která šla celému světu politickým, kulturním a ekonomickým příkladem a to jen díky Rusku, které tam založilo vše a to už od doby Tisulské princezny?
To akorát ten zlotřilý západ udělal z Ukrajiny to co je teď a to po pouhých 6. letech.
A na příkladu Ukrajiny jde vidět jak dopadne ČR a další země, včetně samotného západu. Den zúčtování a zkázy už se blíží :D :D :D :DSkrýt celý příspěvek
"Teď nechali krachnout KrAZ a Motor Sič chtěj prodat Číně..." Samozrejme, že podniky krachujú, keď RF už od roku 2013 znížila nákup výrobkov od Ukrajiny. A tá bola závislá na ...Zobrazit celý příspěvek
"Teď nechali krachnout KrAZ a Motor Sič chtěj prodat Číně..."
Samozrejme, že podniky krachujú, keď RF už od roku 2013 znížila nákup výrobkov od Ukrajiny. A tá bola závislá na ruskom nákupe.... či kozmický priemysel, ale aj vojenský.....
Rovnako krachovali aj podniky v Československu, ktoré boli ekonomicky zamerané na ZSSR....
... na úrovni Afriky sú aj občania v RF, takže sa tu zbytočne posmievaš....Skrýt celý příspěvek
Ten Krab je nejaký "neviditeľný" ... Nevidel som jedinú fotku a keďže kadejakí "novinári" onálepkovali kadečo ako "Krab" (hlavne T-80U), tak je zrejmé, že nebola ešte oficiálne ...Zobrazit celý příspěvek
Ten Krab je nejaký "neviditeľný" ...
Nevidel som jedinú fotku a keďže kadejakí "novinári" onálepkovali kadečo ako "Krab" (hlavne T-80U), tak je zrejmé, že nebola ešte oficiálne publikovaná.
PS Ak niekto niečo našiel, nech to zverejní.Skrýt celý příspěvekmá být představený až koncem roku...
pakliže bude vypadat takto, tak myslím že dost v pohodě:
http://www.palba.cz/album/albu...má být představený až koncem roku...
pakliže bude vypadat takto, tak myslím že dost v pohodě:
http://www.palba.cz/album/albu...Vzhľadom na to, že bude mať novú dynamickú ochranu: http://www.sdtb.kiev.ua/sdtb_d... Tak bude sa vzhľadom skôr približovať tankom T-64BM, ktoré majú ten istý druh ...Zobrazit celý příspěvek
Vzhľadom na to, že bude mať novú dynamickú ochranu:
http://www.sdtb.kiev.ua/sdtb_d...
Tak bude sa vzhľadom skôr približovať tankom T-64BM, ktoré majú ten istý druh dynamickej ochrany.Skrýt celý příspěvek
Tri nové AN-178 pre UA armádu zdroj: https://ukroboronprom.com.ua/u... zdroj: ...Zobrazit celý příspěvek
Tri nové AN-178 pre UA armádu
zdroj: https://ukroboronprom.com.ua/u...
zdroj: https://ukroboronprom.com.ua/u...
A zároveň UA dodáva stále či už novú alebo modernizovanú techniku
zdroj: https://ukroboronprom.com.ua/u... Skrýt celý příspěvekToto je info z minulého týždňa. Zároveň sa vyrábajú aj 2 stroje pre Peru s opciou na ...Zobrazit celý příspěvek
Toto je info z minulého týždňa. Zároveň sa vyrábajú aj 2 stroje pre Peru s opciou na tretí.
https://defence-blog.com/news/...
https://defence-blog.com/news/...
https://www.defenseworld.net/n...
A začali aj vyrábať vlastné listy nosného rotora pre stroje rodiny Mi-8/17.
https://defence-blog.com/news/...
Vždy sa dá niečo nájsť. Ak máš FB, pridaj si fy Antonov a budeš mať info z prvej ruky.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...