Klimatizace pro neprůstřelné vesty

Coolpad
Foto: Klimatizovaná vesta od firmy Empa s technologií Coolpad / Empa

Vojáci v Afghánistánu můžou určitě povyprávět o tom, jaké to je dlouhodobě nosit neprůstřelnou vestu v horkých klimatických podmínkách. Těžká vesta a omezené možnosti cirkulace vzduchu pod vestou dělají z nošení neprůstřelné vesty v horkém podnebí doslova peklo. Vše však může být brzy jinak, neboť švýcarská firma Empa vymyslela lehkou a účinnou aktivní klimatizaci pod balistické vesty.

Inženýři z fimry Empa nemuseli začít s vývojem od začátku, ale využila svou stávající technologii Coolpad (Chladící vycpávka), primárně určenou pro oblast medicíny. Coolpad je speciální tenká vycpávka naplněná vodou, která se umisťuje na tělo uživatele.

Chladící vycpávka, neboli Coolpad, je vyrobena ze speciální membrány, umožňující odpařování vody pryč z vycpávky. Zřejmě půjde o podobnou technologii jako je Gore-Texová membrána, kdy miniaturní póry v membráně umožňuji procházet molekulám páry, ale zamezí průchodu větším molekulám vody.

Celá technologie pracuje právě na odpařování studené vody, která ochlazuje vzduch proudící kolem vycpávky. Celý efekt je znásoben malým elektrickým větráčkem. Ten pomáhá rozvádět studený vlhký vzduch kolem těla uživatele.

Coolpad

Foto: Detail chladící vycpávky Coolpad / Empa

 

Inženýři museli při konstrukci vhodné vycpávky vyřešit několik problémů. V prvé řádě musel být vak s vodou dostatečně tuhý, aby odolal tlaku vody, ale zároveň neomezoval uživatele v pohybu. Problém také nastával při častém mechanickém namáhání vesty (ohýbání), kdy docházelo k úniku chladící kapaliny.

Řešení se našlo v použití silnější membrány a svařování "švů" pomocí diodového laseru. Nová membrána tak nejen, že je mechanický odolná, ale umožňuje rychlejší odpařování vody, tedy poskytuje lepší chladící účinek.

Na trhu také nebyl k dostání vhodný malý ventilátor pro použití do vesty. Tým inženýrů z firmy Empa tak musel vyvinout vlastní. Klimatizovaná vesta obsahuje dva originální ventilátory, každý s vlastní baterií a elektronikou. Pokud ventilátory používají jen vlastní baterii a nejsou napájeny z externího zdroje (třeba baterie v batohu) vydrží fungovat 3-4 h.



Coolpad

Foto: Detail veměnného ventilátorku / Empa

Přednosti celého řešení je, že lze vodu ve vycpávce lehce vyměnit za novou – přes speciální ventil. Není třeba rozebírat celou vestu, pouze se doplní nová voda a jede se dále. Taktéž ventilátory jsou lehce vyměnitelné – třeba když dojde interní baterie.

Vak s vodou, elektrické ventilátory, baterie, elektronika, to vše znamená samozřejmě zvýšenou hmotnost vesty. I když klimatizované vesty již existují, Empa prohlašuje, že její řešení je bezkonkurenčně nejlehčí. Nakonec však nejlépe budou vědět sami vojáci, zda jim kilo – dvě zátěže navíc stojí za tepelný komfort.

Zdroj: Empa

Nahlásit chybu v článku


Související články

Lidský batoh pro odsun zraněných z bojiště

Pod vyprahlým afghánským sluncem postupuje spojenecká jednotka opatrně horskou vesnicí. Najednou se ...

Bojový oblek pro ruské vojáky budoucnosti

Ruský vojenský průmysl byl a stále je na špici vývoje těch nejmodernějších zbraňových systémů. Nyní ...

Inspirace filmem Predátor: Batoh jako obří zásobník kulometné munice

Určitě si každý z vás vzpomene na legendární scénu z akčního filmu Predátor, kdy herec Jesse Ventura ...

Obnovitelná energie pro bojové základny

Současné operace v Afghánistánu jsou pro armádní logistiky zhmotněnou noční můrou. Bojové základny ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...