KMW IWS-35: Německá věž s 35mm kanonem

Bezosádková věž IWS-35
Foto: Bezosádková věž IWS-35 / Krauss-Maffei Wegmann

Německá zbrojařská firma Krauss-Maffei Wegmann (KMW) vyvíjí novou dálkově ovládanou zbraňovou stanici pro obrněná vozidla. Její hlavní výzbroj tvoří 35mm rychlopalný kanon Bushmaster III, kterému sekunduje půlpalcový kulomet.  

Bezosádková věž IWS-35 na první pohled zaujme nezávisle stabilizovaným kulometem. Náměr kulometu tak není omezen délkou hlavně 35mm kanonu, což dovoluje postřelovat níže nebo výše položené cíle. Maximální náměr 35mm kanonu je 35° a 12,7mm kulometu pak 65°.

Mnohem větší rozsah náměru se hodí zejména při boji ve městě, kdy se útočník často skrývá ve vyšších patrech budov. Obdobně je kulomet účinný, pokud se protivník dostane příliš blízko k vozidlu. V případě potřeby jej lze nahradit automatickým 40mm granátometem.

Stěžejní zbraň, kanon Bushmaster III, je produktem firmy ATK Armament Systems. V současné době například tvoří hlavní výzbroj švédských vozidel CV9035 Mk III. Hmotnost má 218 kg, celkovou délku 4 metry. Maximální rychlost střelby činí až 200 ran za minutu.IWS-35 Foto: Bezosádková věž IWS-35 / Krauss-Maffei Wegmann

Kanon může používat jak klasické 35mm náboje, tak i programovatelné, ve vzduchu explodující. Pro programování nábojů se využívá speciální bezdrátový manipulační systém ve vozidle.

Zaměřit a zahájit palbu může jak střelec, tak i velitel. Oba mají k dispozici vlastní stabilizovaný zaměřovač s denní/infračervenou optikou a laserovým dálkoměrem. Na rozdíl od střelce má velitel panoramatický výhled.

Samostatnou kapitolou jsou zadýmovací granátomety. Lze použít jak nejběžnější 76mm zadýmovací granátometWegmann, tak i nově vyvinuté multifunkční granátomety WS-40 ráže 40 mm.IWS-35 Foto: Bezosádková věž IWS-35 / Krauss-Maffei Wegmann

Právě z WS-40 lze v y střelovat zadýmovací, ale  i klasické explozivní 40mm granát y. Je však možné použít celou škálu specializovaných granátů, např. světlice nebo infračervené osvětlovací granáty. Osm granátometů je umístěno na vlastní stabilizované plošině, jež umožňuje přesné zacílení.

Prvním vozidlem, které získá novou věž, bude zřejmě německo-nizozemský Boxer 8x8. Vozidlo sice bylo původně navrhnuto jako obrněný transportér, je ale bez problémů použitelné i jako bojové vozidlo pěchoty. 

Zdroj: IHS Janes

Nahlásit chybu v článku


Související články

VIDEO: Střelba z elektromagnetického kanónu

Jak jsme vás informovali v jednom z předešlých článků, na základně amerického námořnictva NSWC ...

Modernizace německých tanků Leopard 2 - Leopard 2 A7+

Německý hlavní bojový tank Leopard 2 je odborníky považován za jeden z nejlepších tanků na světě. Ač ...

Německý voják budoucnosti Gladius

Německo již přes deset let intenzivně pracuje na svém vlastním projektu vojáka budoucnosti. Dříve ...

Revoluční 40mm kanón CTAS dokáže střílet teleskopickou municí

Anglicko-francouzská firma CTA International oznámila dokončení první fáze testování nového 40mm ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Poryv
  15:01 16.05.2014

  Dotcom: Ano, dá se to, pokud se trefíte a zničí to jak denní tak noční optiku přístroje. Pak je střelec nebo velitel "slepý". Zrovna výše uvedený 35mm kanon s programovatelnou ...Zobrazit celý příspěvek

  Dotcom:
  Ano, dá se to, pokud se trefíte a zničí to jak denní tak noční optiku přístroje. Pak je střelec nebo velitel "slepý". Zrovna výše uvedený 35mm kanon s programovatelnou municí je k tomu velmi vhodný, který brokovnicovým efektem pokryje velkou plochu a tak zasažení pozorovacích přístrojů je opravdu vysoké.Skrýt celý příspěvek

 • Dotcom
  23:39 15.05.2014

  je možný odstřelovací puškou roztřílet tu optiku co má na věži? a tím jej vyřadit z boje nebo aspoň oslepit při střelbě?

  je možný odstřelovací puškou roztřílet tu optiku co má na věži? a tím jej vyřadit z boje nebo aspoň oslepit při střelbě?

 • Jan Grohmann
  10:50 11.11.2013

  Jedná se o jednorázové multifunkční granátomety WS-40. Mohou střílet zadýmovací nebo i explozivní 40mmm granáty.

  Jedná se o jednorázové multifunkční granátomety WS-40. Mohou střílet zadýmovací nebo i explozivní 40mmm granáty.

 • Borek
  22:18 10.11.2013

  Co jsou ty malý dvojhlavně všude okolo?

  Co jsou ty malý dvojhlavně všude okolo?

 • Laci
  13:54 10.11.2013

  Fotečka GTK Boxera s touto KMW IWS-35 zbraňovou stanicí by byla hodně velká třešeň na dortu ;)

  Fotečka GTK Boxera s touto KMW IWS-35 zbraňovou stanicí by byla hodně velká třešeň na dortu ;)

Načítám diskuzi...