KMW IWS-35: Německá věž s 35mm kanonem

Bezosádková věž IWS-35
Foto: Bezosádková věž IWS-35 / Krauss-Maffei Wegmann

Německá zbrojařská firma Krauss-Maffei Wegmann (KMW) vyvíjí novou dálkově ovládanou zbraňovou stanici pro obrněná vozidla. Její hlavní výzbroj tvoří 35mm rychlopalný kanon Bushmaster III, kterému sekunduje půlpalcový kulomet.  

Bezosádková věž IWS-35 na první pohled zaujme nezávisle stabilizovaným kulometem. Náměr kulometu tak není omezen délkou hlavně 35mm kanonu, což dovoluje postřelovat níže nebo výše položené cíle. Maximální náměr 35mm kanonu je 35° a 12,7mm kulometu pak 65°.

Mnohem větší rozsah náměru se hodí zejména při boji ve městě, kdy se útočník často skrývá ve vyšších patrech budov. Obdobně je kulomet účinný, pokud se protivník dostane příliš blízko k vozidlu. V případě potřeby jej lze nahradit automatickým 40mm granátometem.

Stěžejní zbraň, kanon Bushmaster III, je produktem firmy ATK Armament Systems. V současné době například tvoří hlavní výzbroj švédských vozidel CV9035 Mk III. Hmotnost má 218 kg, celkovou délku 4 metry. Maximální rychlost střelby činí až 200 ran za minutu.IWS-35 Foto: Bezosádková věž IWS-35 / Krauss-Maffei Wegmann

Kanon může používat jak klasické 35mm náboje, tak i programovatelné, ve vzduchu explodující. Pro programování nábojů se využívá speciální bezdrátový manipulační systém ve vozidle.

Zaměřit a zahájit palbu může jak střelec, tak i velitel. Oba mají k dispozici vlastní stabilizovaný zaměřovač s denní/infračervenou optikou a laserovým dálkoměrem. Na rozdíl od střelce má velitel panoramatický výhled.

Samostatnou kapitolou jsou zadýmovací granátomety. Lze použít jak nejběžnější 76mm zadýmovací granátometWegmann, tak i nově vyvinuté multifunkční granátomety WS-40 ráže 40 mm.IWS-35 Foto: Bezosádková věž IWS-35 / Krauss-Maffei Wegmann

Právě z WS-40 lze v y střelovat zadýmovací, ale  i klasické explozivní 40mm granát y. Je však možné použít celou škálu specializovaných granátů, např. světlice nebo infračervené osvětlovací granáty. Osm granátometů je umístěno na vlastní stabilizované plošině, jež umožňuje přesné zacílení.

Prvním vozidlem, které získá novou věž, bude zřejmě německo-nizozemský Boxer 8x8. Vozidlo sice bylo původně navrhnuto jako obrněný transportér, je ale bez problémů použitelné i jako bojové vozidlo pěchoty. 

Zdroj: IHS Janes

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

VIDEO: Střelba z elektromagnetického kanónu

Jak jsme vás informovali v jednom z předešlých článků, na základně amerického námořnictva NSWC (Naval Surface Warfare Center) v americkém státě Virginie bylo naistalováno první průmyslově vyráběné elektromagnetické dělo na světě. Vlastní zbraň vyrobil a dodal britský gigant BAE Systems, který zbraň umístil na základnu teprve před měsícem.

Modernizace německých tanků Leopard 2 - Leopard 2 A7+

Německý hlavní bojový tank Leopard 2 je odborníky považován za jeden z nejlepších tanků na světě. Ač konstrukčně vychází ze 70. let minulého století, díky postupným modernizacím se neustále drží mezi světovou špičkou. Úplně poslední modernizace, označovaná jako A7+ pověst o „nejlepším tanku na světě“ jen utvrzuje. Ač o poslední verzi existuje jen málo informaci, rozhodli jsme se v dnešním článku shrnout alespoň to, co je známo.

Německý voják budoucnosti Gladius

Německo již přes deset let intenzivně pracuje na svém vlastním projektu vojáka budoucnosti. Dříve byl německý systém znám pod zkratkou IdZ (Infanterist der Zukunft). Vývoj se však nezastavil a nejnovější bojové komplety, označované jako Gladius, pro německé vojáky budoucnosti mají s původním systémem IdZ už pramálo společného.

Revoluční 40mm kanón CTAS dokáže střílet teleskopickou municí

Anglicko-francouzská firma CTA International oznámila dokončení první fáze testování nového 40mm automatického kanónu CTAS (Cased Telescoped Armament System). Zbraň není výjimečná jen svými malými rozměry a nízkou hmotností, ale především schopností střílet teleskopickou municí.

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře