Kniha Kouzlo komunikace od spolupracovníka Armádních novin

Kniha Kouzlo komunikace od spolupracovníka Armádních novin
Obal z knihy Kouzlo komunikace / Foto: SURSUM (Zvětšit)

Osmá kniha brněnského publicisty a spisovatele Kristiána Chalupy s názvem Kouzlo komunikace (Sursum, 2021) dává na 160 stranách nahlédnout do problematiky, které autor jako vystudovaný psycholog rozumí – problematiky komunikace mezi lidmi. Vzhledem k tomu, že se zpočátku Chalupovi nedařilo najít si zaměstnání v oboru, kde se členství v KSČ nebo alespoň jistá míra loajálnosti jevily jako nezbytná podmínka, byla jeho kariéra v době normalizace přepestrá.

Působil jako stavební dělník, kulisák, příležitostný asistent režie a statista. Od roku 1969 byl ve spojení s německými přáteli v Mnichově, kteří navazovali kontakty s nezávisle smýšlejícími lidmi za železnou oponou. Asi by to špatně dopadlo, kdyby se tehdejší StB dozvěděla o jeho setkání s kamarády ze Západního Německa například právě v době, kdy v Kolíně sloužil vlasti v uniformě Čs. lidové armády.

V době sametové revoluce byl Kristián Chalupa již zaměstnán jako novinář v deníku Lidová demokracie a když vypukl počátkem 90. let první krvavý konflikt na evropském kontinentu od 2. světové války, vyrazil s kolegy v roli válečného korespondenta do Jugoslávie. Povolání žurnalisty, v němž měl možnost se setkávat s lidmi z nejrůznějších profesí a sfér společnosti později vyměnil za práci podobného charakteru, která rovněž spočívá v komunikaci s veřejností. Čtrnáct let strávil jako tiskový mluvčí a ředitel odboru vnějších vztahů Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Jeho nová kniha rozhodně nenáleží do kategorie odborná literatura. Po částečně teoretickém úvodu se zabývá úspěšnou i méně úspěšnou komunikací příslušníků různých profesí, uvádí konkrétní příklady zvláštního slovníku nacistů, komunistů a agentů StB, zamýšlí se nad kontroverzní rolí internetu a sociálních sítí.  Vedle toho také pojednává o tom, jak náročná je práce lékařů a duchovních, když komunikují s těžce nemocnými a umírajícími. Kristián Chalupa s chutí komunikuje, jak sám říká, s každým, ať jsou to umělci, sportovci anebo dělníci ve výkopu. Sbírá vše od humorného po absurdní, anekdoty či esemesky a e-maily od kamarádů, specifickou konverzaci puberťaček ve vlaku – a v knize se o tyto svérázné projevy komunikace se čtenářem podělí.

Kristián Chalupa spolupracuje od dubna roku 2020 s Armádními novinami, neboť se dlouhodobě zajímá o vojenství, novodobé dějiny a politické a společenské zvraty v československé a světové historii. Není divu, že v knize Kouzlo komunikace narazíme na vzpomínku na československé piloty RAF, kteří po válce hledali uplatnění v nově se rodícím státu Izrael, nebo odkaz na legendárního generála Bočka, který se v době vydání knihy dožívá 98 let. Přes svůj trochu bohémský přístup k životu si je Kristián Chalupa plně vědom významu armády pro existenci suverénního a svobodného státu, což jasně vyznívá i z jeho článků pro Armádní noviny.

Knihu lze objednat přímo v nakladatelství SURSUM.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Mlsna: Armáda je klíčová z hlediska udržení stability systému

Zkušený právník a vysokoškolský pedagog Petr Mlsna, který se počátkem prosince loňského roku ...

Mlsna potvrdil pokutu uloženou za nákup pušek a samopalů pro Policii ČR

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Mlsna zamítl v těchto dnech rozklad podaný ...

Věc Krymských Tatarů a naše svoboda

Koncem loňského února proběhla našimi sdělovacími prostředky stručná zpráva, že velvyslanec České ...

Maršál Tuchačevskij byl drsný vojevůdce i oběť   

Byl prý výjimečný a mohl se také pochlubit několika přezdívkami. Legendárního sovětského vojenského ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Antonín Malý
  23:13 16.03.2022

  Knihu jsem četl, mohu jedině doporučit.

  Knihu jsem četl, mohu jedině doporučit.

 • Christian
  12:25 25.11.2021

  Dobrý den, pánové, děkuji za uznání. Pokud se Vám bude chtít, napište, zda Vás kniha něčím zaujala. Zdravím a moc děkuji.
  Kristián Chalupa

  Dobrý den, pánové, děkuji za uznání. Pokud se Vám bude chtít, napište, zda Vás kniha něčím zaujala. Zdravím a moc děkuji.
  Kristián Chalupa

 • Kamil
  08:12 24.11.2021

  Četl jsem od stejného autora povidkovou knížku s názvem Ministři, kulisáci a podkomouši. Docela příjemné a zábavné čtení.

  Četl jsem od stejného autora povidkovou knížku s názvem Ministři, kulisáci a podkomouši. Docela příjemné a zábavné čtení.

 • Jan.holovsky
  23:04 23.11.2021

  Díky za tip.

  Díky za tip.

Načítám diskuzi...