KNIHA: Němečtí parašutisté za druhé světové války
- 13. 5. 2013
- 3 komentářů
- Michal Voska
Němečtí parašutisté za druhé světové války patří do řady publikací vojenské literatury faktů vydané brněnským nakladatelstvím JOTA v roce 2013. Kniha je novinkou ze série Válka v obrazech vypravující prostřednictvím dobových snímků okamžiky druhé světové války.
Publikace detailně dokumentuje osud německé parašutistické jednotky na základě dosud nepublikovaných fotografií vrchního šikovatele Wilhelma Plieschena. Kniha je rozdělena do třech kapitol - Přes Balkán, Operace Mercury a Rusko. Obsahuje 134 černobílých fotografií doplněných informacemi o historických událostech, popisem uniforem, zbraní a vojenské techniky.
První kapitola Přes Balkán zachycuje přesun říšského výsadkového pluku Luftwaffe ze základního výcvikového tábora v Rakousku do Řecka. Parašutisté, včetně Wilhelma Plieschena, cestují nejdříve nákladním vlakem přes Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko. Dále pokračují nákladními vozy do právě dobytých Athén (27. 4. 1941) až na jih pevninské části Řecka. Cestou potkávají kočovné Romy a na venkově obyčejné rolníky. Zničující dopady války poznávají až v Athénách a řeckých městech.
Foto: Generál Kurt Student - architekt a velitel německých výsadkových vojsk / Bundesarchiv
Druhá kapitola Operace Mercury velmi autenticky popisuje obsazení řecké Kréty Německem a Itálií v květnu 1941. Zachycuje jejich boj se Spojenci, zejména s australskými a novozélandskými jednotkami, ale také s místními obyvateli. Do této vojenské akce vkládá Adolf Hitler velké naděje, protože považuje Krétu za strategicky klíčový ostrov pro následné ovládnutí Kypru, Suezského zálivu a východního Středomoří.
V operaci Mercury se měly poprvé uplatnit německé parašutistické jednotky v masovém měřítku a využít tak moment překvapení spojený s útokem ze vzduchu. Spojenci byli ovšem na útok připraveni díky kvalitním informacím od špionážní služby, na rozdíl od Němců, kteří dostávali nesprávné informace.
Kniha sleduje osud skupiny výsadkářů majících za cíl letiště Rethymna. Zajímavé jsou zejména fotografie parašutistů těsně před seskokem z paluby letadla Junkers Ju52 ze dne 20. května 1941. Mnoha vojáků to byla jedna z posledních fotografií, neboť nevyskočili na plánované místo, ale přímo do rukou Spojenců.
Foto: Z operace Mercury / Bundesarchiv
Přes prvotní neúspěch se německým pozemním jednotkám a italským torpédoborcům podařilo Krétu získat. Nikdy ji ale nevyužili jako základnu k dalšímu útoku, jak původně plánovali. Při operaci Mercury zemřelo 6500 Němců. Vrchní šikovatel Wilhelm Plieschen seskok přežil a vrací se do Německa spolu s dalším vojáky.
Závěrečná kapitola Rusko doprovází německé parašutisty na východní frontu, kde se podílejí například na průzkumných misích ve Smolensku (březen 1943) a v Leningradu (říjen a listopad 1943). V roce 1944 bojuje Wilhelm Plieschen rovněž v Normandii.
Kniha je rozhodně zajímavým nahlédnutím do života německých parašutistů v letech 1941 až 1944. Díky kvalitním autentickým fotografiím nám umožňuje lépe poznat jejich statečnost a sílu bojovat, i když za nacistické ideály.
Úryvek z knihy:
Parašutistické Desatero:
1. Jste elitou německé armády. Budete vyhledávat boj a vycvičíte se tak, abyste vydrželi nejtěžší zkoušky. Boj bude pro vás nejvyšším cílem.
2. Pěstujte pravou družnost, poněvadž jen se svými druhy zvítězíte nebo padnete
3. Buďte opatrní na slovo a neúplatní. Muž jedná a ponechává žvanění ženě. Žvanění by vás mohlo přivézt do hrobu.
4. Buďte chladnokrevní a opatrní, silní a rozhodní. Statečnost, nadšení a útočný duch vám dají převahu nad nepřítelem.
5. Stojíte-li tváří v tvář nepříteli, není nic cennějšího než munice. Muž, který pálí bez potřeby, jen aby si dodal odvahy, je slaboch, který si nezaslouží názvu parašutista.
6. Nikdy se nevzdávejte! Pro vás existuje jen vítězství nebo smrt! Není jiné možnosti. Je to otázka vaší cti.
7. Úspěchu můžete dosáhnout jen s dobrými zbraněmi. Podřiďte se pravidlu: ,,Nejdřív mé zbraně, potom já."
8. Musíte pochopit cíl každé operace, abyste byli schopni ji s chladnou hlavou splnit, i kdyby váš velitel padl.
9. Proti čestnému nepříteli bojujte čestně, záškodníků však nešetřete.
10. Mějte oči otevřené. Povzneste se na úroveň hrdinů! Buďte rychlí jako chrti, dolní jako kůže, tvrdí jako Kruppova ocel a budete dokonalým ztělesněním německého bojovníka!
Autorem desatera je generál Kurt Student
Z anglického originálu Elite German Paratroops in World War II přeložil Petr Sitko
vydalo nakladatelství JOTA, s.r.o., v Brně roku 2013
144 stran, první vydání
ISBN 978-80-7462-317-2
Cena knihy je 262 Kč a je možné ji zakoupit na stránkách nakladatelství JOTA nebo ve vybraných knihkupectvích.
Ondřej Lacina - vřele doporučuji, sice tam není příliš čtení, protože knížka je hodně o fotkách, ale i to ,,málo" co tam je je velmi pěkně zpracované. Krásně se dá přelouskat za ...Zobrazit celý příspěvek
Ondřej Lacina - vřele doporučuji, sice tam není příliš čtení, protože knížka je hodně o fotkách, ale i to ,,málo" co tam je je velmi pěkně zpracované. Krásně se dá přelouskat za jeden večerSkrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...