Kolapsy společností a bezpečnost ČR

Foto: Přežije Česká republika kolaps civilizace?; ilustrační foto / Veřejné dílo
Přežije Česká republika kolaps civilizace?; ilustrační foto / Veřejné dílo

Dne 24. září 2014 pořádalo Společné operační centrum Ministerstva obrany celodenní konferenci na téma "Bezpečnostní aspekty dynamiky komplexních společností". Název je sice složitý, ale v podstatě se jednalo o kolapsy civilizací, jak je předem rozeznat a na co si přitom dát pozor.

Konference Bezpečnostní aspekty dynamiky komplexních společností

Podobné konference jsou v zahraničních armádách či přímo v samotném NATO poměrně běžné. Vojáci poměrně často konzultují své kroky například s kulturními antropology, aby předešli zbytečným emocionálním škodám na jiných etnikách či náboženstvích, což je třeba v Libanonu či obecně na Blízkém východě s mnoha národy a vírami velice snadné.

Mezi přednášejícími byl zastoupen egyptolog M. Bárta, který předložil model opakujících se krizí, jak se objevuje ve starém Egyptě, kde máme záznam o vývoji společnosti o délce téměř pěti tisíc let. Na něj navázal historik M. Kovář, který se specializuje na novodobé anglické dějiny a v tomto případě přiblížil situaci islámských přistěhovalců v Anglii a západní Evropě.

Matyáš Zrno dál hovořil o tom, jak začínal a rozvíjel se konflikt v Bosně během války v Jugoslávii. Odpoledne zazněly příspěvky o potřebě remilitarizace České republiky (F. Šulc a P. Foltýn), o ropném zlomu a stavu české energetiky (H. Beran, V. Cílek) a ekologických aspektech bezpečnosti (P. Pokorný).

Konference se účastnilo kolem tří set vojáků včetně několika generálů. Přednášející byli mile překvapeni přítomností armádního generála Petra Pavla, který i při svém nabitém programu vydržel celé dopoledne a přitom si pilně dělal poznámky.

Konferenci pomohlo i to, že byl přítomen jen jeden novinář a byl nastolen "gentlemanský slib", že se citlivé výroky nevynášejí ven ze sálu. Pravidlo politické korektnosti totiž přečasto brání nazývat záležitosti, týkající se například evropských muslimů, jasnými a přímými slovy. Skoro deset hodin přednášek, diskuzí a rozhovorů se nedá shrnout na jedné stránce, ale mohu uvést několik "detailů", které stojí za zaznamenání.

Kolaps civilizace

Švýcarská armáda nedávno nacvičovala situaci, kdy okolní evropské státy kolabují následkem zhroucení energetické infrastruktury. Tuto situaci si můžeme představit tak, že okolní evropské státy zachvátí panika, protože není elektřina, mobilní signál ani voda a tak se lidé na zbytek benzínu snaží dojet někam do fungující civilizace, v tomto případě do Švýcarska. V jiné podobě by se mohla podobná situace týkat i nás, kdyby například došlo k hladovým bouřím na Ukrajině.

Kolaps však nemusí být katastrofickou záležitostí, jak ukazuje příklad britského impéria. Některé kolapsy se odehrávají ve skocích, jiné ze dne na den naprosto nečekaně a přitom v prostředí, kdy sami obyvatelé aktivně odmítají vidět nebezpečí.

Predikce je obtížná, ale určité vodítko představuje neustále se zkracující doba mezi nějakými politickými či ekonomickými otřesy, jaké jsme pozorovali např. v Egyptě či na Blízkém východě. Detekcí problému je zkracování dob klidu.

Komplexní, tedy složité systémy jsou ke kolapsům náchylnější, ale dáváme jim přednost, protože jsou příjemnější. Všechny evropské státy, většinu evropských armád a mnoho jedinců rdousí mandatorní výdaje, a pak již nemají prostředky ani energii na další rozvoj či přípravu na nová nebezpečí.

Nebezpečí migrace

Prakticky všichni přednášející upozornili na nebezpečí nové migrace. Za arabským jarem do značné míry stálo vysušování oblasti, které zdražilo potraviny a vedlo ke strachu, zda vůbec bude co jíst.

Jenže klimatické prognózy ukazují, že postupné vysušování čeká celý pás počínaje částí Číny, téměř celé Indie, Pákistánu, Íránu a Iráku. Zde se pruh očekávané sucha dál rozděluje směrem do severní Afriky, ale další, již méně intenzivní větev míří přes Rumunsko a Bulharsko na východní Ukrajinu. Na pochod za jídlem se mohou dát desítky milionů lidí. Zvládneme je?

V krizi se systém dá už jen těžko transformovat, protože na to nemá energii, proto je důležitá prevence - například u utečenců z Egypta dát přednost křesťanským Koptům. Tady se ale již ocitáme na hraně politické korektnosti, ale jinak se o těchto věcech jednat nedá.

Němci přijímají ohrožené křesťany z většinových muslimských států. Nejedná se jenom o to, že nám kulturně stojí blíž, ale také "ředí" radikální muslimská ghetta.

V diskuzi zazněl příspěvek armádního činitele, že je rád, že se o těchto tématech hovoří, protože jinak by měl pocit, že je paranoik. Naopak jeden z přednášejících podotkl, že nedávno hovořil na stejné téma na Vysoké škole ekonomické, ale že větší intelektuální porozumění našel v armádě.

Zarážející je sociologická analýza mladých Britů, kteří stále za velkými pouličními nepokoji v Londýně v roce 2011. Ukázalo se - slovy britského tisku - že jsou "White, rich and British" - bílí, bohatí a britští.

Zdá se, že i naše evropské komunity, které chceme bránit, jsou poněkud nemocné a ztrácející identitu. Ze 380 Němců, kteří odešli bojovat do Islámského státu je sto vysokoškoláků. Jak se tito v bojích vyškolení lidé budou chovat po návratu?

Přistěhovalci kulturu nové země často obohacují, ale chce to respekt k druhému, který musí být oboustranný. Muslimové se někdy na Evropany dívají jako na dekadentní, zkažené lidi, kteří si soucit nezaslouží. Bude Evropa křesťanská? Už teď často není! Válku ideologií Evropa prohrává, protože má potíže s tím, co vůbec může nabídnout.

Rusko

Zajímavá diskuze se týkala Ruska, které je samo o sobě ve vztahu k západu vnitřně rozpolcené. Na jedné straně k němu chová hlubokou, téměř náboženskou nedůvěru, na druhou stranu mu závidí poměrně bohatou a fungující společnost.

Z diskuze: dnešní Rusové se po drastickém rozpadu Sovětského svazu cítí podobně jako Němci po I. světové válce. Jsou hluboce frustrováni a když se dozvědí, že na "jejich" Krymu chtějí Američané budovat vojenskou základnu, tak to prostě citově neunesou. Nemůžeme s tím souhlasit, ale od toho jsou kulturní antropologové, aby nám o těchto nejenom strategických, ale i emočních rizicích řekli.

Ruský národ je národem krajně rozporným, je sloučením protikladů. Může nás okouzlit i rozčarovat, vždy nás může překvapit, je schopen v nejvyšší míře vyvolat vášnivou lásku i zavilou nenávist. U západních národů vzbuzuje neklid. Každá národní individualita, stejně jako individualita člověka, je mikrokosmem, a proto v sobě zahrnuje protiklady, byť v různé míře. Svou rozporností a protikladností je ruská národ srovnatelný pouze s národem židovským.

Mezi nedozírností, bezmezností, nekonečností ruské země i ruské duše na jedné straně a fyzickým i duševním zeměpisem na straně druhé panuje shoda. V duši ruského národa je stejná nedozírnost, bezmeznost a zaměření do nekonečna jako v ruské rovině. RUSKÁ IDEA : N.A. BERĎAJEV, nakladatelství OIKOYMENH, Praha 2003

Je třeba si uvědomit, že za dvacet let bude na celé Sibiři, donedávna částečně čínském území, žít jen kolem deseti milionů Rusů a za hranicemi budou stamilióny Číňanů. Jedna z vizí budoucnosti může být i taková, že Rusové post-putimské éry budou naši věrní strategičtí partneři, protože si uvědomí, jak ekonomicky a vojensky může být čínský východ a islámský jih víc nebezpeční než prohnilý západ.

Na konci večera v sále stále dobrovolně zůstávalo 140 vojáků a přednášející z akademického prostředí byli překvapeni, jak zajímavě celý den probíhal. Nemyslím, že jsme na něco podstatného přišli, ale rozšířily se nám obzory a myslím, že nám všem bylo o něco jasnější, že bez dobře fungující armády se Česká republika neobejde. Ostatně třeba Poláci to vědí už dávno.

RNDr. Václav Cílek, CSc. je český geolog, klimatolog, spisovatel, filosof,překladatel taoistických a zenových textů a popularizátor vědy.

Nahlásit chybu v článku


Související články

NÁZOR: Rusko vs. Visegrád

V článku Rusko vs. Česká republika autor, Michal Uher, otevřel velmi ožehavé téma o kterém je ...

Obří ruské cvičení Vostok-2014

Ve Východním vojenském okruhu na ruském Dálném východě probíhá od 19. do 25. záři obří ruské ...

Neočekávané výsledky řádění ISIL

Již několik měsíců sleduje svět jak teroristická organizace Islámský stát v Iráku a Levantě ...

IS – Islámský stát

Když se podíváme na situaci na Blízkém východě, není možné mluvit skoro o ničem jiném než o ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • fenri
  20:46 30.09.2014

  Trochu mi přijde legrační, že odborná konferenco MO řeší to, co je X-krát, důkladněji a v některých řípadech kvalitněji rozebráno na autodidaktickém foru rozpad.cz, ale i tak je ...Zobrazit celý příspěvek

  Trochu mi přijde legrační, že odborná konferenco MO řeší to, co je X-krát, důkladněji a v některých řípadech kvalitněji rozebráno na autodidaktickém foru rozpad.cz, ale i tak je pozitivní, že se podobné věci začínají řešit.Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  20:43 30.09.2014

  No tak já se hlavně těším na ty černé scénáře. Doufám že kromě těch očekávatelných bude foukat i z druhé strany :). Já jsem v souvislosti se Skotskem v minulých dnech rozmýšlel ...Zobrazit celý příspěvek

  No tak já se hlavně těším na ty černé scénáře. Doufám že kromě těch očekávatelných bude foukat i z druhé strany :).

  Já jsem v souvislosti se Skotskem v minulých dnech rozmýšlel nad možným správním zřízením a obranou.
  Jsem tak trochu proevropský euroskeptik. Jde o to, že za současnýho stavu, kdy je Evropa spíše loutkou v rukou USA elit a jejich a zámořských zájmů, tak s přenášením moci do Bruselu nesouhlasím (pak ještě byrokratizace a Euronesmysly..). Pokud by se Evropa v budoucnu více emancipovala a integrace by probíhala "vyváženě", nebyl bych proti. Ale na tom nesejde, asi je to stejně čůrání proti zdi. Za současnýho stavu naši politici u moci stejně moc šancí nemají (viz Bělobrádek šup do USA hned po volbách, školení zastupitelé, směšný převrat, když měla ODS hlasovat pro CZ-Ru dostavbu Temelína a podobně). Jsme zkrátka kolonie a moc se z národního parlamentu stále vytrácí.
  V souvislosti se Skotskem mě právě napadlo - a co tak posílení krajů. Národní vláda půjde do kopru a začneme se zajímat o vládu na krajích. Zákony by byly v EU všude stejné a spravedlivé (haha), nikdo by nebyl zvýhodněn (kvóty na pěstování a chov a pod.). Kraje by měli větší samosprávu a ta by byla přímo v regionu, investice by byly pod kontrolou a velmi dobře cílené. Taková megafederace krajů, jako německá "knížectví" dříve. Moraváci by neměli pocit, že se musí nazývat Češi, stejně Slezané a podobně. V krajích by fungovala teritoriální domobrana - garda (3-6 měsíců VZS) s vlastní technikou. Dbalo by se o vyváženost sil.
  K tomu by byla profi EU armáda z profíků.
  V životě by mě nenapadlo, že někdy něco takového napíšu...Skrýt celý příspěvek

 • Zaky
  20:30 30.09.2014

  Krasny clanek,temne ale zajimave tema.Docela bych rad vedel jake jsou nejhorsi scenare pro celou Evropu,specialne jihovychod (Balkan). Kazdopadne se tesim na dalsi clanek.

  Krasny clanek,temne ale zajimave tema.Docela bych rad vedel jake jsou nejhorsi scenare pro celou Evropu,specialne jihovychod (Balkan). Kazdopadne se tesim na dalsi clanek.

 • semtam
  19:48 30.09.2014

  Souhlas s flanker.jirka moc dobrý článek a jsem zvědav co přinese další.

  Souhlas s flanker.jirka moc dobrý článek a jsem zvědav co přinese další.

 • Jan Grohmann
  18:21 30.09.2014

  Pro flanker.jirka - náčrt možných černých scénářů pro střední Evropu přinese další článek, který vydáme příští týden.

  Pro flanker.jirka - náčrt možných černých scénářů pro střední Evropu přinese další článek, který vydáme příští týden.

 • flanker.jirka
  18:16 30.09.2014

  Tak toto je asi doposud nejkvalitnější příspěvek, který jsem tu kdy četl, děkuji za něj. Zajímalo by mne co věští autor střední Evropě, na sever od Alp, zhlediska změn klimatu, ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak toto je asi doposud nejkvalitnější příspěvek, který jsem tu kdy četl, děkuji za něj. Zajímalo by mne co věští autor střední Evropě, na sever od Alp, zhlediska změn klimatu, tedy pokud to lze napsat a případně tím nespustit paniku a chaos :-D
  Státy, které údajně čeká éra opakujícího se sucha by měl někdo poučit o tom jak z vodou hospodařit co nejlépe, případně budovat odsolovací zařízení na mořských pobřežích, dobře dokáže s vodou hospodařit například Izrael, některé zavlažovací technologie v zemědělství přišly právě odsud.
  Čína toho má hodně spočítáno, potom co tam Mao zdevastoval přírodu těžbou dřeva, jsou z ní velké přesýpací hodiny.Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  14:51 30.09.2014

  Tak ono tu "atmosféru politické korektnosti" vytváří ponejvíce sami novináři v bratrské spolupráci s politiky a bandou levicových intelektuálů z nejrůznějších pofidérních ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak ono tu "atmosféru politické korektnosti" vytváří ponejvíce sami novináři v bratrské spolupráci s politiky a bandou levicových intelektuálů z nejrůznějších pofidérních neziskovek. Běžným občanům je většinou naprosto ukradené, pokud se někde utopí 500 negrů z Afriky, kteří chtěli nelegálně emigrovat do Itálie či Španělska a necky to nevydržely (a názory jen houšť a větší kapky nejsou taky nijak výjimečné), a při "demonstracích" v Paříži, kde mladiství čmoudi zapalovali auta svých rodičů (kvůli kriminálníkovi, který vlastní blbosti vlezl do trafačky pod napětím a tam ho to samozřejmě připeklo jak topinku) sme se s kolegy divili, proč Frantíci neumístí na střechy snajpry a neodloví každého, kdo drží molotova (a podobný názor zazníval často i v diskuzích pod nejrůznějšími články). No a když se někde řežou náckové s cikánama, tak jedinej nadzvedlej jsou aktivisti, kteří si ve své zhulenosti myslí, že bychom se měli všichni milovat, a policajti ze zásahovky, kteří si můžou bouchnout - národ sedí za televizí nebo hltá na youtubku videa od očitých svědků. A dost dobře si dokážu představit, že bežný Francouz nebo Němec, jejichž rodiče v té zemi žijí od nepaměti, neuroní ani slzu, až někdo začne z jejich země přistěhovalé Turky a další musulmany expedovat (v lepším případě zpátky do země původu, v horším navážou na tradici a do Polska). No a není s podivem, že se na podobné scénáře připravuje armáda, která při podobných taškařicích (hromadné migrace, vlny nepokojů spojené s pouličním násilím) bývá v první řadě.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2