Kolik stály francouzské hlasy pro fotbalové mistrovství v Kataru? 36 stíhaček Rafale
- 28. 11. 2022
- 8 komentářů
- Jan Buchar
Letošní mistrovství světa ve fotbale provází od výběru místa konání silné podezření z korupce. Nejvyšší francouzští politici jednali v předvečer volby jak s představiteli FIFA, tak s katarským korunním princem a premiérem. Dauhá v boji o pořadatelství nakonec porazilo Spojené státy, na což Katařané navázali nákupy stíhacích letounů Rafale z Francie. Dodnes panuje rozepře, jestli Paříž tehdy jen obratně zalobbovala nebo zda se uchýlila ke korupčnímu jednání.
„Výběr Kataru byl chybou. Tehdy jsme se ve výkonném výboru dohodli, že pořadatelství mistrovství světa v roce 2018 obdrží Rusko a v roce 2022 USA,“ uvedl začátkem listopadu pro švýcarský deník Tages-Anzeiger Joseph Blatter, bývalý prezident FIFA. „Bylo by to gestem míru, kdyby oba dlouholetí političtí protivníci hostili mistrovství světa jeden po druhém.“
Volba ale nakonec dopadla jinak. Zkraje prosince 2010 výkonný výbor FIFA v Curychu rozhodl o konání mistrovství světa 2022 v Kataru, a to čtrnácti hlasy proti osmi hlasům pro Spojené státy. Výběr malého emirátu, demografického a fotbalového trpaslíka, se stal velkým překvapením. Z původních devíti kandidátských zemí se Katar jako jediný řadil mezi vysoce rizikové země, a to zejména kvůli klimatickým podmínkám (letní extrémně vysoké teploty) a nedostatečné infrastruktuře (chybějící stadiony a hotely).
Podezření na nekalé jednání ze strany Katařanů se vzápětí stalo předmětem zkoumání několika mediálních a soudních vyšetřování. Jejich jádro představuje oběd v Elysejském paláci, který se odehrál 23. listopadu 2010, pouhých devět dní před výše zmíněným curyšským hlasováním. U stolu v ten moment seděli tehdejší francouzský prezident Nicolas Sarkozy, bývalý prezident UEFA a člen výkonného výboru FIFA Michel Platini, katarský korunní princ a pozdější emír Tamím bin Hamad Ál Thání stejně jako katarský premiér Hamad bin Džasím.
Klíčovou roli v tzv. „Qatargate“ údajně sehrál Nicolas Sarkozy, jenž působil jako prostředník mezi Katařany a Michelem Platinim. Posledně jmenovaný patřil k členům výkonného výboru FIFA a z této pozice mu patřil jeden z dvaadvaceti hlasů. Z Francie pocházející Platini navíc mohl ovlivnit další tři volitele, Kypřana Mariose Lefkaritise, Španěla Angela Mariu Villara a Turka Senese Erzika, se kterými ho spojovaly úzké pracovní vztahy. „Pochopil jsem, že Francie bude ráda, když budu hlasovat pro Katar, ale nikdo mi nic nenařizoval,“ přiznal Platini v roce 2014, než své výroky zmírnil. „Nebylo možné mě v ničem ovlivnit. Mnoho lidí vědělo, že budu hlasovat pro Katar.“
Naopak Joseph Blatter pokládá Sarkozym organizovanou schůzku za důvod, proč se Michel Platini rozhodl namísto Spojených států podpořit Katar. „Týden před kongresem FIFA v roce 2010 mi Michel Platini zavolal a řekl mi, že náš plán [2018 – Rusko, 2022 - USA] nebude fungovat,“ vysvětlil pro Tages-Anzeiger Blatter. „Sdělil mi, že byl pozván do Elysejského paláce, kde právě obědval tehdejší francouzský prezident Sarkozy s katarským korunním princem. Sarkozy Platinimu řekl: ‚Zamyslete se, co vy a vaši kolegové z UEFA můžete pro Katar v souvislosti s udělením mistrovství světa udělat.‘ Mě se následně otázal: ‚Seppe, co byste udělal vy, kdyby vás váš prezident o něco požádal?‘… Díky čtyřem hlasům Platiniho a jeho lidí se mistrovství světa dostalo do Kataru namísto do USA.“
Související články
Krize v Perském zálivu - Saúdská Arábie proti Kataru
Tento týden se na Blízkém východě nesl ve znamení diplomatické ofenzívy arabských zemí proti Kataru. ...
- 10.06.2017
- 26 komentářů
- Klára Šubíková
Katarská krize a dvojkolejnost americké zahraniční politiky
Krize v Perském zálivu uzavírá svůj druhý týden. Katar se nachází pod blokádou svých sousedů Saúdské ...
- 19.06.2017
- 2 komentářů
- Klára Šubíková
Eurofighter, F-15 a Rafale: Katar si kupuje přízeň Západu
Malá, ale velmi vlivná a bohatá ropná země Blízkého východu, Katar, se rozhodla provozovat hned tři ...
- 18.12.2017
- 24 komentářů
- Jan Grohmann
Rozhádané státy Perského zálivu a nekonečná katarská krize
V saúdském Rijádu se v neděli 9. prosince uskutečnil 39. summit Rady pro spolupráci v Perském zálivu ...
- 12.12.2018
- 7 komentářů
- Jakub Maděránek
Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.