Kolik stály francouzské hlasy pro fotbalové mistrovství v Kataru? 36 stíhaček Rafale

Kolik stály francouzské hlasy pro fotbalové mistrovství v Kataru? 36 stíhaček Rafale
Katarský Rafale / Dylan Agbagni, CC0 1.0 (Zvětšit)

Letošní mistrovství světa ve fotbale provází od výběru místa konání silné podezření z korupce. Nejvyšší francouzští politici jednali v předvečer volby jak s představiteli FIFA, tak s katarským korunním princem a premiérem. Dauhá v boji o pořadatelství nakonec porazilo Spojené státy, na což Katařané navázali nákupy stíhacích letounů Rafale z Francie. Dodnes panuje rozepře, jestli Paříž tehdy jen obratně zalobbovala nebo zda se uchýlila ke korupčnímu jednání.  

„Výběr Kataru byl chybou. Tehdy jsme se ve výkonném výboru dohodli, že pořadatelství mistrovství světa v roce 2018 obdrží Rusko a v roce 2022 USA,“ uvedl začátkem listopadu pro švýcarský deník Tages-Anzeiger Joseph Blatter, bývalý prezident FIFA. „Bylo by to gestem míru, kdyby oba dlouholetí političtí protivníci hostili mistrovství světa jeden po druhém.“

Volba ale nakonec dopadla jinak. Zkraje prosince 2010 výkonný výbor FIFA v Curychu rozhodl o konání mistrovství světa 2022 v Kataru, a to čtrnácti hlasy proti osmi hlasům pro Spojené státy. Výběr malého emirátu, demografického a fotbalového trpaslíka, se stal velkým překvapením. Z původních devíti kandidátských zemí se Katar jako jediný řadil mezi vysoce rizikové země, a to zejména kvůli klimatickým podmínkám (letní extrémně vysoké teploty) a nedostatečné infrastruktuře (chybějící stadiony a hotely).

Podezření na nekalé jednání ze strany Katařanů se vzápětí stalo předmětem zkoumání několika mediálních a soudních vyšetřování. Jejich jádro představuje oběd v Elysejském paláci, který se odehrál 23. listopadu 2010, pouhých devět dní před výše zmíněným curyšským hlasováním. U stolu v ten moment seděli tehdejší francouzský prezident Nicolas Sarkozy, bývalý prezident UEFA a člen výkonného výboru FIFA Michel Platini, katarský korunní princ a pozdější emír Tamím bin Hamad Ál Thání stejně jako katarský premiér Hamad bin Džasím.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Krize v Perském zálivu - Saúdská Arábie proti Kataru

Tento týden se na Blízkém východě nesl ve znamení diplomatické ofenzívy arabských zemí proti Kataru. ...

Katarská krize a dvojkolejnost americké zahraniční politiky

Krize v Perském zálivu uzavírá svůj druhý týden. Katar se nachází pod blokádou svých sousedů Saúdské ...

Eurofighter, F-15 a Rafale: Katar si kupuje přízeň Západu

Malá, ale velmi vlivná a bohatá ropná země Blízkého východu, Katar, se rozhodla provozovat hned tři ...

Rozhádané státy Perského zálivu a nekonečná katarská krize

V saúdském Rijádu se v neděli 9. prosince uskutečnil 39. summit Rady pro spolupráci v Perském zálivu ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.