Těžký pěchotní nosič zbraní Boxer HWC pro Bundeswehr

Těžký pěchotní nosič zbraní Boxer HWC pro Bundeswehr
Boxer HWC s bojovým modulem Lance pro německou armádu (únor 2024) / Rheinmetall AG (Zvětšit)

Bundeswehr pro své nově budované vysoce mobilní střední síly (Mittlere Kräfte) získá 123 kolových bojových vozidel pěchoty (KBVP) Boxer HWC (Heavy Weapons Carrier), v německé armádě označované jako Těžký pěchotní nosič zbraní sWaTrInf (Schwerer Waffenträger Infanterie). Bundeswehr historicky vůbec poprvé do své výzbroje zavede KBVP s automatickým kanonem.

Rozpočtový výbor německého Spolkového sněmu ve středu uvolnil finanční prostředky na program KBVP Boxer. Ze zvláštního fondu Bundeswehru, který byl schválen po ruské invazi na Ukrajinu v únoru 2022, bude na tento účel poskytnuto až 2,7 miliardy EUR (63,3 miliardy Kč).

Důležité: Rozpočtový výbor současně schválil nákup čtyř dalších palebných jednotek protiletadlových a protiraketových systémů Patriot za 1,28 miliardy EUR (32,5 miliardy Kč). Plánovaná doba dodání je mezi roky 2027 až 2029.

Včera pak Úřad pro obranné zakázky Bundeswehru BAAINBw (Bundesamt für Ausrüstung, Informationstechnik und Nutzung der Bundeswehr) uzavřel se společností Rheinmetall úvodní smlouvu ve výši 1,5 miliardy EUR na dodávku 123 KBVP Boxer HWC.

Současně dojde ke smluvní dohodě o „integrované logistické podpoře“ se společností Rheinmetall. Ta zaručí 70% dostupnost náhradních dílů v prvních pěti letech po dodání prvního sériového vozidla.

„Jsme velmi hrdí na to, že jsme byli vybráni jako dodavatel Schwerer Waffenträger Infanterie, důležité součásti nové kategorie ‚středních sil‘ německé armády. Abychom armádě co nejrychleji dodali požadovaná bojová vozidla, začleňujeme do naší sítě Rheinmetall nejen německé, ale i australské závody,“ uvedl Armin Papperger, generální ředitel Rheinmetall.


Boxer HWC vychází z australské verze Boxer CRV

Boxer HWC přímo vychází z australské verze Boxer CRV (Combat Reconnaissance Vehicle) a ostatně většina německých Boxerů HWC vznikne v australské továrně Rheinmetall Military Vehicle Centre of Excellence (MILVEHCOE) v Redbanku (Queensland), a to společně s Boxer CRV. Továrna také zajišťuje podporu více než 2900 nákladních vozidel Rheinmetall HX australské armády.

Společnou německo-australskou výrobu KBVP Boxer pro Bundeswehr dohodl německý kancléř Olaf Scholz a australský premiér Anthony Albanese v červenci 2023.

Ověřovací vozidlo (viz úvodní foto článku) a prvních 19 sériových bude vyrobeno v Německu. Následně se výroba rozběhne v MILVEHCOE, a to tempem přibližně dvě vozidla měsíčně. Do Německa se vozidla přepraví lodí – z Německa do Austrálie trvá plavba přibližně 42 dní. Mimochodem bude nutné zaplatit clo v celkové výši 40 milionů EUR.

V Bundeswehru Boxer HWC nahradí pásová vozidla Wiesel. Boxery HWC zajistí přímou palebnou podporu pěším jednotkám Bundeswehru ve středních silách.


MILVEHCOE se může stát důležitým výrobním místem, odkud bude obrněnými vozidly zásobována celá Evropa. Dalším potenciálním zákazníkem Boxer HWC/CRV může být Maďarsko.

Ověřovací vozidlo bude dodáno letos, zmíněných 19 strojů během roku 2025. Poté každý rok z Austrálie dorazí dávka 25 vozidel a poslední tři mají být dodány v roce 2030. Poté se flotila Boxerů v Bundeswehru zvýší na 673 vozidel. Ve „středních jednotkách“ Boxery, jak ústřední dopravní a bojový prostředek, doplní 2054 lehkých vozidel Caracal 4×4 (viz video níže).

Střední síly budou kompletně na kolech, počítá se mimo jiné se zavedením mobilních systémů protivzdušné obrany, kolových samohybných houfnic a kolových ženijních vozidel. Bundeswehr chce pomocí středních jednotek výrazně zvýšit mobilitu svých pozemních sil po celé Evropě.

Kolová obrněná vozidla umí podle Bundeswehru po běžné silniční sítí překonat 600 kilometrů za 10,5 hodiny. Pásová vozidla za stejnou dobu urazí pouze 195 kilometrů. Celých 600 kilometrů jim zabere 30 hodin, nehledě na nutnost odpočinku řidičů a posádek. I kdyby byla pásová vozidla naložena na těžké přepravníky, přesunu zabere 20 hodin, protože nakládka, vykládka a zajištění vozidel pro silniční přepravu zabere spoustu času. Tuto problematiku jsme podrobně rozvedli v článku Experimentální přesun mechanizovaného praporu AČR.


Rychlost přesunu kolových a pásových obrněných vozidel. / Bundeswehr

Připomeňme, že v australské armádě běží dva klíčové projekty v oblasti bojových vozidel. V rámci Mounted Combat Reconnaissance Capability (LAND 400 Phase 2) bylo objednáno 211 obrněnců Boxer 8×8 (z toho 123 ve verzi CRV) od firmy Rheinmetal. Německá firma v Austrálii na oplátku vybudovala rozsáhlé výrobní a provozní zázemí, plus slíbila začlenění australského závodu do dodavatelského řetězce Rheinmetall.

Paralelní program Mounted Close Combat Capability (LAND 400 Phase 3) pokrývá dodávku 124 (původně 450) jihokorejských pasových BVP AS21 Redback.

Boxer HWC se od australské varianty „CRV“ nebude prakticky lišit. Jediným rozdílem je přizpůsobení komunikačního vybavení německému digitálnímu systému velení a řízení D-LBO (Digitisation of Land-Based Operations). Boxer HWC musí být také přizpůsoben pro provoz na běžné silniční síti podle německého právního předpisu Straßenverkehrs-Zulassungs-Ordnung (StVZO). Požadavky jsou například registrační značky, zpětná zrcátka, kompletní osvětlení pro provoz ve dne i noci, platné pojištění a emisní kontrola.


Caracal

Mimochodem v Německu se běžně do silničního provozu (i města) vydávají pasová vozidla, jako jsou tanky a pasové BVP. I čeští tankisté Leopardů 2 absolvovali výcvik jízdy tankem v běžném silničním provozu. V ČR ale nic takového není možné a podle rychlého ověření Armádních novin (bez záruky!) se to s českými tanky Leopard 2 a BVP CV90 neplánuje. K přesunu se budou vždy používat tahače a podvalníky.

Podvozek Boxer HWC/CRV, na rozdíl od klasického Boxeru, je robustnější. Maximální nosnost proto vzrostla na 38,5 tuny. Původní hmotnost Boxeru ve verzi obrněný transportér (bez výzbroje) začínala na 33 tunách, později vzrostla na 36 tun.

Důvodem je nutnost instalace relativně těžké bojové věže Lance 2 Block II s automatickým kanonem Rheinmetall MK30-2 ABM ráže 30 milimetrů. Boxer HWC tak dostane robustnější podvozek a kola schopna snášet vyšší zatížení. Motor zůstal beze změny.

Kanon MK30-2 střílející munici 30×173 milimetrů je převzat z BVP Puma. Kromě toho bude mít Boxer HWC integrované odpalovací zařízení pro protitankové řízené střely MELLS (Multi-Role Light Guided Missile System), což je v Německu vyráběná izraelská střela Spike LR (Lonf Range) s teoretickým dosahem až 5500 metrů.

Zdroj: S&T, ESUT

Nahlásit chybu v článku


Související články

Bojová vozidla Boxer pro slovinskou armádu

Slovinsko nakoupí 45 kolových bojových vozidel pěchoty (KBVP) Boxer. Cena zakázky dosahuje 281,5 ...

Německé víceúčelové obrněné vozidlo Boxer

Německá společnost KMW (Krauss-Maffei Wegmann) představila pásovou verzi víceúčelové kolové obrněné ...

Boxer s protitankovými střelami Brimstone

Britsko-německá firma RBSL (Rheinmetall a BAE Systems) společně s evropskou MBDA představily na ...

Litva převzala všechna bojová vozidla pěchoty Vilkas

Litevská armáda převzala 24. února poslední z první várky 91 objednaných kolových bojových vozidel ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Jan Grohmann
  08:50 26.03.2024

  Krásně názorné video přesunu pásové techniky německé armády po běžné silniční síti.
  https://twitter.com/Deutsches_...

  Krásně názorné video přesunu pásové techniky německé armády po běžné silniční síti.
  https://twitter.com/Deutsches_...

 • JerzyŔ
  20:39 25.03.2024

  Opět pěkný článek , věcný, informativní. Přečetl jsem si i zpátky odkazy - nedá mi opětovně vzpomenout důkladné a komplexní výběrko, které jsem tak trochu sledoval, na Boxery v ...Zobrazit celý příspěvek

  Opět pěkný článek , věcný, informativní. Přečetl jsem si i zpátky odkazy - nedá mi opětovně vzpomenout důkladné a komplexní výběrko, které jsem tak trochu sledoval, na Boxery v Austrálii.
  Za prvé smluvně tak, že to neúspěšní uchazeči nemohli napanout, tedy ano, ale ne s reálnou vidinou úspěchu, a za druhé trvanlivostní a balistické zkoušky, kde výrobce nic neokecá: ve finále (s Patrií) s nima jezdili až
  do zničení a co zbylo, naostro rozsříleli. Mnozí čtenáři AN jistě vědí.Skrýt celý příspěvek

 • Laguna
  16:09 25.03.2024

  Jako kluk jsem zažil přesuny tanků T55 z kasáren v Holešově do VVP Dobrotice po silnici. Byla z tohoto důvodu dlážděná žulovými kostkami od kasáren až do Dobrotic, kde vyjeli na ...Zobrazit celý příspěvek

  Jako kluk jsem zažil přesuny tanků T55 z kasáren v Holešově do VVP Dobrotice po silnici. Byla z tohoto důvodu dlážděná žulovými kostkami od kasáren až do Dobrotic, kde vyjeli na polní cestu. Ten přesun byl nepřeslechnutelný a vibroval i dům u cesty, kde jsme bydleli. Myslím, že dnes by to bylo obrovské haló a protesty až na MO.Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  18:41 22.03.2024

  Určitě budou platný. Hlavně Německo by mělo budovat velké zásoby nejen techniky ale i munice.
  Každopádně 123 Kbvp za 63 miliard je tedy ranec.

  Určitě budou platný. Hlavně Německo by mělo budovat velké zásoby nejen techniky ale i munice.
  Každopádně 123 Kbvp za 63 miliard je tedy ranec.

  • flanker.jirka
   10:35 24.03.2024

   Alespoň se pochválí, že do obrany investují více peněz. :-) Relevantní cena mi přijde zmiňovaných 1,5 mld za 123 kusů níže v článku. Podobně vláštní je cena 32,5 mld Kč za 4 ...Zobrazit celý příspěvek

   Alespoň se pochválí, že do obrany investují více peněz. :-) Relevantní cena mi přijde zmiňovaných 1,5 mld za 123 kusů níže v článku.
   Podobně vláštní je cena 32,5 mld Kč za 4 palebné jednotky Patriot.Skrýt celý příspěvek

   • segal7
    12:28 24.03.2024

    Cena za Patriot by mohla cca odpovídat za 1 baterii se 4 palebnými jednotkami

    Cena za Patriot by mohla cca odpovídat za 1 baterii se 4 palebnými jednotkami

    • flanker.jirka
     20:14 24.03.2024

     Chcete mi říct, že za letošní splátku F 35 činící 15 mld by mohly být až dvě baterie Patriotů?
     Polsko kupuje Patrioty s IBCS a radary LTAMDS mnohem dráže.

     Chcete mi říct, že za letošní splátku F 35 činící 15 mld by mohly být až dvě baterie Patriotů?
     Polsko kupuje Patrioty s IBCS a radary LTAMDS mnohem dráže.

 • peter111
  14:20 22.03.2024

  To už je padlé na hlavu. Oni to budou vyrábět v Austrálii.

  To už je padlé na hlavu. Oni to budou vyrábět v Austrálii.

  • Mortles
   16:39 22.03.2024

   V Austrálii mají kapacitu, tak proč ne?

   V Austrálii mají kapacitu, tak proč ne?

   • Milan7
    13:24 26.03.2024

    Spotřební vojenská technika by se měla vyrábět ve státě zákazníka ne kdesi na druhé straně planety. V Austrálii mají vyrábět techniku pro jiné zákazníky a v Německu uvolnit ...Zobrazit celý příspěvek

    Spotřební vojenská technika by se měla vyrábět ve státě zákazníka ne kdesi na druhé straně planety. V Austrálii mají vyrábět techniku pro jiné zákazníky a v Německu uvolnit kapacity na tyto strojeSkrýt celý příspěvek

 • juko
  13:26 22.03.2024

  Ten presun po cestach by sa urcite mal trenovat aj u nas. Nikdy nevieme kedy to budeme potrebovat

  Ten presun po cestach by sa urcite mal trenovat aj u nas. Nikdy nevieme kedy to budeme potrebovat

  • Renoir
   13:59 22.03.2024

   Taky si myslim. Stejně teď po zimě jsou český silnice stavěný spíš pro tanky než auta.

   Taky si myslim. Stejně teď po zimě jsou český silnice stavěný spíš pro tanky než auta.

  • Misonek 76
   15:48 22.03.2024

   Nevim jestli je to trenink nebo ne ale na Karlovasrke I/7 potkavam kolonu Panduru nejmene 1x mesicne. Predpokkadam ze to berou na Doupov.

   Nevim jestli je to trenink nebo ne ale na Karlovasrke I/7 potkavam kolonu Panduru nejmene 1x mesicne. Predpokkadam ze to berou na Doupov.

   • Maskot
    15:56 23.03.2024

    jasný, ale tady je řeč o pásech

    jasný, ale tady je řeč o pásech

  • Jergi
   10:38 23.03.2024

   Na Slovensku akurát tak max s nákladnými autami do 20t...lebo ináč sa nám tie mosty rozpadnú

   Na Slovensku akurát tak max s nákladnými autami do 20t...lebo ináč sa nám tie mosty rozpadnú

Načítám diskuzi...