Kombinovaná termovize a noční vidění pro vojáky

Foto: Termovizní a noční vidění se stane běžnou výbavou vojáka vyspělé armády. / BAE Systems
Foto: Termovizní a noční vidění se stane běžnou výbavou vojáka vyspělé armády. / BAE Systems

Britský zbrojní gigant BAE Systems v rámci programu americké armády ENVG III/FWS-I (Enhanced Night Vision Goggle III a Family of Weapon Sight-Individual) vyvíjí nové pozorovací a zaměřovací přístroje. Cílem programu je poskytnout vojákům inteligentní „brýle a zaměřovače“ kombinující termovizi a noční vidění.

Nejvyspělejší armády světa vybavují své vojáky moderními termovizními/nočními pozorovacími a zaměřovacími prostředky. Základním vybavením moderního vojáka při operacích za špatných světelných podmínek (tedy v noci) jsou brýle pro noční vidění pro získání situačního povědomí a termovizní puškový zaměřovač pro cílení.V případě zaměření však musí voják odklopit brýle pro noční vidění, zalícit a podívat se na cíl skrz zaměřovač. Podle BAE Systems, právě tento pomalý postup, umocněný špatným počasím, kouřem nebo prachem, „ohrožuje bezpečnost vojáků a snižuje efektivitu mise."V rámci programu ENVG III/FWS-I proto plánuje americká armáda, resp. Ředitelství pro noční vidění a elektronické senzory NVESD (Night Vision and Electronic Sensors Directorate) spadající pod Centrum vývoje, výzkumu a výroby komunikačních a elektronických systémů CERDEC (Communications-Electronics Research, Development and Engineering Center), zkombinovat výhody termovize i nočního vidění do dvou spolupracujících přístrojů.Ředitelství NVESD uzavřelo již v roce 2014 s firmou BAE Systems pětiletý kontrakt ve výši 434 milionů dolarů. BAE Systems se zavázala vyvinout náhlavní digitální pozorovací brýle ENVG III a digitální puškový zaměřovač FWS-I. Oba přístroje kombinují výhody termovize a nočního vidění.

Video: Porovnání několika přístrojů pro noční a termovizní vidění – brýle pro noční vidění PVS-14, termovizní zaměřovač W1000-9, pozorovací ruční termovizní přístroj x320 a pozorovací ruční termovizní přístroj MTM; ilustrační video / YouTube

Brýle i zaměřovač navíc propojí zaměřovací technologie pro rychlé získávání údajů o cíli RTA (Rapid Target Acquisition). Jednoduše řečeno, digitální zaměřovací kříž s obrazem zaměřovače FWS-I se promítne přímo do brýlí ENVG III. Přenos dat je zajištěn bezdrátově.BAE Systems již klíčové technologie vyvinula. Letos v létě začne počáteční výroba brýlí ENVG III. S masovým zaváděním k jednotkám se počítá později v roce 2016 nebo na začátku roku 2017. Výroba zaměřovače FWS-I se rozběhne až v příštím roce.Hlavní výhodou kombinace obou přístrojů je zkrácení reakčního času. Voják nemusí sundat své brýle pro noční/termovizní vidění – záměrný kříž zaměřovače se mu promítne přímo do brýlí.V současné době vojáci za tímto účelem využívají zaměřovací lasery pracující v infračerveném spektru, tedy ve spektru viditelném pouze brýlemi pro noční vidění. Pokud je však protivník vybaven nočním viděním, infračervené lasery je schopen odhalit.Další výhodou je bezdrátové spojení mezi zaměřovačem a brýlemi. Společně s nízkou hmotností a rozměry přístrojů jsou tak jen minimálně omezeny manévrovací schopnosti vojáka. BAE Systems se také chlubí vysokou rozlišovací schopností jejich přístrojů a nízkými nároky na zdroje elektrické energie.

Zdroj: BAE Systems

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

SWORD T&D pro české pancéřovky Carl Gustav M3

Vojáci 43. výsadkového praporu (43. vpr) vyčlenění do Sil velmi rychlé reakce VJTF (Very High Readiness Joint Task Force) se tento týden účastnili cvičení Alert. Během cvičení jsme si měli možnost prohlédnout výzbroj i výstroj vojáků. Zajímavou novinkou je francouzský zaměřovač SWORD T&D na pancéřovkách Carl Gustav M3.

IRST: Infračervené senzory pro stíhací letouny

Vyhledávací a sledovací infračervené senzory IRST (Infra-Red Search and Track) jsou schopné odhalit tepelnou stopu cizího letounu. Společně s radary tvoří IRST hlavní „oči“ většiny moderních stíhacích letadel. Vzhledem k pasivnímu režimu fungování navíc důležitost IRST senzorů poroste.

Konec Heckler & Koch G36 v německé armádě

Německá ministryně obrany Ursula von der Leyen zpochybnila další budoucnost útočné pušky Heckler & Koch G36 v německé armádě. Ministryně tak reaguje na rostoucí kritiku přesnosti G36 při používání v extrémních klimatických podmínkách.

Robotický vírník CQ-10B Snowgoose

Americké velitelství pro speciální operace SOCOM (U.S. Special Operations Command) od roku 2005 provozuje unikátní vzdušný zásobovací systém CQ-10A Snowgoose od kanadské firmy MMIST. V současné době vzniká již druhá pokročilejší verze CQ-10B Snowgoose.

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

 • Laci
  02:04 15.05.2015

  jancz / Charlie:
  Nejdřív jsem myslel Predator, ale po druhým přečtení jasný Aliens.

 • Charlie
  19:36 14.05.2015

  jancz: klasika :) sem zvědavej, kdo pozná z čeho to je.

  Ten bezdrátovej přenos je takovej divnej. Na jednu stranu super že vojáka a kvér nic nepoutá k sobě, ale co to bude dělat v podmínkách nutnosti rádiového klidu nebo při nasazení moderních rušiček?

  Jsem zvědavý, kdy se tyhle přístroje posunou na další level - kamery budou snímat obraz (NV i IR), ten se prožene přes počítač a dohromady to dá sloučenej výstup přímo do stereo brýlí, kde nebude ani přesvětlená obloha, ani zparchantělá perspektiva a kterej bude mít alespoň trchu decentní zorný pole.

 • jancz
  15:24 14.05.2015

  "Maybe they don't show up on infrared at all."

 • hurvo
  15:18 14.05.2015

  Mal som v rukach m4 s acog a nasadenym skeeterom (skeet ir) aj na hlave prilbu s novym kombinovanym noktovizorom ( zosilovac +termo baterka je na zatylku). A oproti nasim anpvs14 je to neporovnatelny rozdiel o simrade ani nehovorim.
  Fascinovalo ma ako skeeter obtahoval kontury objektov svetelnou linkou.