Kombinovaná termovize a noční vidění pro vojáky

-
14. 5. 2015
-
4 komentářů
-
Jan Grohmann
Britský zbrojní gigant BAE Systems v rámci programu americké armády ENVG III/FWS-I (Enhanced Night Vision Goggle III a Family of Weapon Sight-Individual) vyvíjí nové pozorovací a zaměřovací přístroje. Cílem programu je poskytnout vojákům inteligentní „brýle a zaměřovače“ kombinující termovizi a noční vidění.
Nejvyspělejší armády světa vybavují své vojáky moderními termovizními/nočními pozorovacími a zaměřovacími prostředky. Základním vybavením moderního vojáka při operacích za špatných světelných podmínek (tedy v noci) jsou brýle pro noční vidění pro získání situačního povědomí a termovizní puškový zaměřovač pro cílení.
V případě zaměření však musí voják odklopit brýle pro noční vidění, zalícit a podívat se na cíl skrz zaměřovač. Podle BAE Systems, právě tento pomalý postup, umocněný špatným počasím, kouřem nebo prachem, „ohrožuje bezpečnost vojáků a snižuje efektivitu mise."
V rámci programu ENVG III/FWS-I proto plánuje americká armáda, resp. Ředitelství pro noční vidění a elektronické senzory NVESD (Night Vision and Electronic Sensors Directorate) spadající pod Centrum vývoje, výzkumu a výroby komunikačních a elektronických systémů CERDEC (Communications-Electronics Research, Development and Engineering Center), zkombinovat výhody termovize i nočního vidění do dvou spolupracujících přístrojů.
Ředitelství NVESD uzavřelo již v roce 2014 s firmou BAE Systems pětiletý kontrakt ve výši 434 milionů dolarů. BAE Systems se zavázala vyvinout náhlavní digitální pozorovací brýle ENVG III a digitální puškový zaměřovač FWS-I. Oba přístroje kombinují výhody termovize a nočního vidění.
Brýle i zaměřovač navíc propojí zaměřovací technologie pro rychlé získávání údajů o cíli RTA (Rapid Target Acquisition). Jednoduše řečeno, digitální zaměřovací kříž s obrazem zaměřovače FWS-I se promítne přímo do brýlí ENVG III. Přenos dat je zajištěn bezdrátově.
BAE Systems již klíčové technologie vyvinula. Letos v létě začne počáteční výroba brýlí ENVG III. S masovým zaváděním k jednotkám se počítá později v roce 2016 nebo na začátku roku 2017. Výroba zaměřovače FWS-I se rozběhne až v příštím roce.
Hlavní výhodou kombinace obou přístrojů je zkrácení reakčního času. Voják nemusí sundat své brýle pro noční/termovizní vidění – záměrný kříž zaměřovače se mu promítne přímo do brýlí.
V současné době vojáci za tímto účelem využívají zaměřovací lasery pracující v infračerveném spektru, tedy ve spektru viditelném pouze brýlemi pro noční vidění. Pokud je však protivník vybaven nočním viděním, infračervené lasery je schopen odhalit.
Další výhodou je bezdrátové spojení mezi zaměřovačem a brýlemi. Společně s nízkou hmotností a rozměry přístrojů jsou tak jen minimálně omezeny manévrovací schopnosti vojáka. BAE Systems se také chlubí vysokou rozlišovací schopností jejich přístrojů a nízkými nároky na zdroje elektrické energie.
Zdroj: BAE Systems
Související články
SWORD T&D pro české pancéřovky Carl Gustav M3
Vojáci 43. výsadkového praporu (43. vpr) vyčlenění do Sil velmi rychlé reakce VJTF (Very High ...
-
09.04.2015
-
15 komentářů
-
Jan Grohmann
IRST: Infračervené senzory pro stíhací letouny
Vyhledávací a sledovací infračervené senzory IRST (Infra-Red Search and Track) jsou schopné odhalit ...
-
26.04.2015
-
14 komentářů
-
Jan Grohmann
Konec Heckler & Koch G36 v německé armádě
Německá ministryně obrany Ursula von der Leyen zpochybnila další budoucnost útočné pušky Heckler ...
-
27.04.2015
-
59 komentářů
-
Jan Grohmann
Robotický vírník CQ-10B Snowgoose
Americké velitelství pro speciální operace SOCOM (U.S. Special Operations Command) od roku 2005 ...
-
01.05.2015
-
6 komentářů
-
Jan Grohmann
jancz: klasika :) sem zvědavej, kdo pozná z čeho to je. Ten bezdrátovej přenos je takovej divnej. Na jednu stranu super že vojáka a kvér nic nepoutá k sobě, ale co to bude dělat ...Zobrazit celý příspěvek
jancz: klasika :) sem zvědavej, kdo pozná z čeho to je.
Ten bezdrátovej přenos je takovej divnej. Na jednu stranu super že vojáka a kvér nic nepoutá k sobě, ale co to bude dělat v podmínkách nutnosti rádiového klidu nebo při nasazení moderních rušiček?
Jsem zvědavý, kdy se tyhle přístroje posunou na další level - kamery budou snímat obraz (NV i IR), ten se prožene přes počítač a dohromady to dá sloučenej výstup přímo do stereo brýlí, kde nebude ani přesvětlená obloha, ani zparchantělá perspektiva a kterej bude mít alespoň trchu decentní zorný pole.Skrýt celý příspěvekMal som v rukach m4 s acog a nasadenym skeeterom (skeet ir) aj na hlave prilbu s novym kombinovanym noktovizorom ( zosilovac +termo baterka je na zatylku). A oproti nasim anpvs14 ...Zobrazit celý příspěvek
Mal som v rukach m4 s acog a nasadenym skeeterom (skeet ir) aj na hlave prilbu s novym kombinovanym noktovizorom ( zosilovac +termo baterka je na zatylku). A oproti nasim anpvs14 je to neporovnatelny rozdiel o simrade ani nehovorim.
Fascinovalo ma ako skeeter obtahoval kontury objektov svetelnou linkou.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...