KOMENTÁŘ: Americké sankce uvalené na Írán fungují

KOMENTÁŘ: Americké sankce uvalené na Írán fungují
Sankce Trumpovy administrativy omezily finanční příjmy íránské vlády, a to má negativní dopad na financování a sponzorování teroristických a militantních skupin v celém regionu. / USAF (Zvětšit)

Kritici amerického prezidenta Donalda Trumpa ho rychle odsoudili za jeho politiku vůči Íránu a za sankce, které uvalil na teokratický režim. Jejich argument je zakotven v myšlence, že jediná účinná politika vůči Íránu spočívá ve vzájemné spolupráci: jinými slovy, v appeasementu. Článek rovněž brzy najdete na webu Gatestone Institute.

 • „Zlaté časy jsou pryč a již se nikdy nevrátí. Írán již nemá dost peněz, aby nás financoval.“ – bojovník Íránem podporované milice v Sýrii, The New York Times, 26. března 2019.
 • Pod tlakem protiíránských sankcí vyzval lídr íránského spojence Hizballáhu Hassan Nasralláh své spolubojovníky, aby se snažili zajistit finanční zdroje k „vedení džihádu a podíleli se tak na právě probíhající bitvě.“
 • Íránská národní měna íránský riál klesla na své historické minimum ‒ v listopadu 2017 se americký dolar rovnal přibližně 35 000 íránských riálů, v květnu 2019 to však již bylo více než 42 000 íránských riálů, na černém trhu až 130 000 íránských riálů.

Během osmileté vlády bývalého prezidenta Baracka Obamy měli tito kritici možnost politiku appeasementu iniciovat a rozšiřovat. Ve snaze vládnoucí mulláhy uspokojit udělal prezident Obama v tomto období řadu bezprecedentních ústupků. Při jednáních s nimi překypoval Obama na každém kroku štědrostí a flexibilitou. A čeho tím Obama dosáhl?

Jakmile byly sankce proti Íránu během Obamovy vlády zrušeny, tak se rychle ukázalo, že Írán získal v očích mezinárodního společenství globální legitimitu. Tato nově nalezená legitimita a zrušení sankcí zajistily íránským vojenským institucím ‒ Íránským revolučním gardám, íránským milicím a teroristickým skupinám ‒ příjmy v miliardách dolarů.

Teherán tento příliv peněz použil k rozšíření svého vlivu v celém regionu ‒ v Sýrii, Iráku, Jemenu a Libanonu. Tato expanze měla velký úspěch.

Nejnovější zprávy nyní ukazují, že ti, kteří podporují myšlenku appeasementu vůči Íránu a kritizují přísnou Trumpovu politiku, jsou naprosto na omylu.

Sankce ve skutečnosti vyvinuly na íránskou vládu značný tlak a díky nim íránští vůdci omezují financování svých spojenců, milicí a teroristických skupin.

Státem kontrolovaný syrský deník Al-Watan učinil 17. dubna 2019 bezprecedentní krok a překvapivě prozradil, že Írán zastavil syrské vládě svoji úvěrovou linku. Bylo to jen den poté, co Sýrii navštívil íránský ministr zahraničí Džavád Zaríf.

Syrský deník si také posteskl, že Teherán do Sýrie již šest měsíců nebyl schopný dopravit ropu. Podle deníku Al-Watan čelí vláda Bašára al-Asada nedostatku pohonných hmot. Syrský těžební průmysl vyprodukuje jen zhruba 25 % potřebných pohonných hmot, takže je Sýrie v dodávkách pohonných hmot závislá na Íránu.

Skutečnost, že deník Al-Watan takovou zprávu zveřejnil jen jeden den poté, co Sýrii navštívil íránský ministr zahraničí Džavád Zaríf, ukazuje, že Damašku se nepodařilo přesvědčit Teherán, aby Sýrii dál poskytoval úvěry a i nadále do Sýrie vyvážel ropu.

Od té doby, co americký prezident Donald J. Trump odstoupil od Íránské jaderné dohody (Joint Comprehensive Plan of Action, JCPOA) příjmy Íránu z exportu ropy neustále klesají. Předtím, než Spojené státy od Íránské jaderné dohody odstoupily a zaujaly vůči vládě mulláhů tvrdší postoj, vyvážel Írán více než 2,5 milionu barelů ropy denně. Vývoz ropy Íránem od té doby klesl na přibližně 1,1 milionu barelů denně. To představuje pokles o více než 50 %.

Podle posledních zpráv přinutily americké sankce Írán také omezit financování svých milicí v Sýrii. Íránští bojovníci již nedostávají své platy a výhody, což jim velmi ztěžuje pokračování v boji a destabilizaci regionu. Bojovník Íránem podporované milice v Sýrii deníku The New York Times řekl: Zlaté časy jsou pryč a již se nikdy nevrátí. Írán již nemá dost peněz, aby nás financoval.

Pod tlakem protiíránských sankcí vyzval lídr íránského spojence Hizballáhu Hassan Nasralláh své spolubojovníky, aby se snažili zajistit finanční zdroje k „vedení džihádu a podíleli se tak na právě probíhající bitvě.“

Íránský prezident Hassan Rúhání nedávno přiznal, že Islámská republika čelí nejvážnější hospodářské krizí od svého založení v roce 1979. Íránská národní měna íránský riál klesla na své historické minimum ‒ v listopadu 2017 se americký dolar rovnal přibližně 35 000 íránských riálů, v květnu 2019 to však již bylo více než 42 000 íránských riálů, na černém trhu až 130 000 íránských riálů.

Sankce Trumpovy administrativy omezily finanční příjmy íránské vlády, a to má negativní dopad na financování a sponzorování teroristických a militantních skupin v celém regionu.

Ke zděšení zastánců a obhájců íránského režimu prosazujících vůči vládnoucím mulláhům politiku appeasementu ‒ i ke zděšení Trumpových kritiků ‒ americké sankce uvalené na Írán fungují.

Dr. Majid Rafizadeh vystudoval Harvard, je obchodní stratég a poradce, politolog, člen správní rady Harvard International Review a prezident International American Council on the Middle East (Mezinárodní americké rady pro Blízký východ). Je autorem několika knih o islámu a americké zahraniční politice. Můžete mu napsat na Dr.rafizadeh@post.harvard.edu.

Překlad: Libor Popovský, Helena Kolínská

Nahlásit chybu v článku


Související články

Uzavře Írán Hormuzský průliv pro ropné tankery?

Americká letadlová loď USS Abraham Lincoln opět demonstrovala americkou vojenskou přítomnost v ...

Izrael bombardoval konvoj Hizballáhu

Izraelské letectvo v pondělí večer zaútočilo na cíle v Libanonu. Terčem útoku se stal konvoj ...

Hizballáh dostal z Íránu balistické rakety Fateh 110

Íránské a libanonské zdroje informovaly o dodávce íránských balistických raket Fateh 110 ...

Pro a proti amerických finančních sankcí proti Hizballáhu

Libanonské hnutí Hizballáh je mnohými označováno za teroristické. Tento pohled však neplatí ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • premek
  18:58 26.06.2019

  Autor článku je možná expert, ale ekonomice USA ani tomu, kdo je patronem Íránu jako globálního centra islámu nerozumí ani za mák. Pro zemi, která od dominantně energeticky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Autor článku je možná expert, ale ekonomice USA ani tomu, kdo je patronem Íránu jako globálního centra islámu nerozumí ani za mák. Pro zemi, která od dominantně energeticky exportní přechází na technologicky soběstačnou je celkem lhostejné, jak se vyvíjí kurz vlastní měny. Kurz USD je nadhodnocený zhruba třikrát a čeká jej strmý pád, až ta bublina praskne. Veškeré politicky motivované ekonomické sankce jsou účinné, ale reverzně - působí negativně na tu zemi, která je uplatnila. Předlužená ekonomika USA spěje k fatálnímu kolapsu. do dvou let bude ctěné obecenstvo velice překvapeno změnami, které do té doby na globální úrovni nastanou... Váš globální finanční a bezpečnostní analytik
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  18:53 24.06.2019

  Do regiónu priplávali ďalšie výsadkové plavidlá: https://svet.sme.sk/c/22152762...

  Do regiónu priplávali ďalšie výsadkové plavidlá: https://svet.sme.sk/c/22152762...

 • danny
  13:29 24.06.2019

  Tak zajímavé novinky. IRCG představily vyzvednuté trosky: https://en.irna.ir/photo/83365...
  Musím říct, že to mou důvěru v pravdivost ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak zajímavé novinky. IRCG představily vyzvednuté trosky: https://en.irna.ir/photo/83365...
  Musím říct, že to mou důvěru v pravdivost tvrzení o sestřelu 35 km od Íránského pobřeží moc nevzbudilo.
  Ještě zajímavý rozhovor z druhého břehu: https://en.irna.ir/news/833649...
  Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   13:39 24.06.2019

   Já ti nevím. Podívej se na tu mapu, kterou ukazují:
   https://en.irna.ir/photo/83365...

   Ten bod sestřelu je nakreslen tak velký, že ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Já ti nevím. Podívej se na tu mapu, kterou ukazují:
   https://en.irna.ir/photo/83365...

   Ten bod sestřelu je nakreslen tak velký, že i podle jejich vlastního náčrtu přesahuje teritoriální vody.
   https://en.irna.ir/photo/83365...

   Takže z toho se moc poznat nedá. Rozhodně je to jinde, než udávaly USA, ale taky je to jinde, než bylo na původních nákresech (tam to bylo totožné s umístěním PVO baterie).

   Pokud ten letoun skutečně vstoupil do iránského vzdušného prostoru, tak jen těsně a navíc letěl podél hranice, neletěl do vnitrozemí. Nebyl důvod k sestřelu - tedy kromě snahy ukazovat svaly.
   Skrýt celý příspěvek

   • GlobeElement
    13:45 24.06.2019

    Podle téhle mapy (čtyři dny staré) uveřejněné v New York Times (rozhodně nemají rády Trumpa) odpovídá místo sestřelu spíše americkým, než původním iránským ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Podle téhle mapy (čtyři dny staré) uveřejněné v New York Times (rozhodně nemají rády Trumpa) odpovídá místo sestřelu spíše americkým, než původním iránským údajům:
    https://www.nytimes.com/intera...

    A přesně to odpovídá místu, kde byly podniknuty útoky na dva tankery.
    Skrýt celý příspěvek

   • danny
    15:44 24.06.2019

    Těžko říct. Jen mě fakt překvapuje, že si ho Američani nechali vyfouknout. Prostě si říkám, že kdyby trosky plavaly v mezinárodních vodách, tak že se kolem místa dopadu bude motat ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Těžko říct. Jen mě fakt překvapuje, že si ho Američani nechali vyfouknout. Prostě si říkám, že kdyby trosky plavaly v mezinárodních vodách, tak že se kolem místa dopadu bude motat vrtulník a střílet ostrýma po každým, kdo se přiblíží. Lodě nebyly daleko, max dvě hodiny plavby. To, že to vysbírali Iránci mě vede k podezření, že se nacházeli významně v teritoriálních vodách a Navy si tam už prostě netroufla. Že by neměli přesné informace o místě dopadu se mi nezdá. Nevím, je to divný,
    Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     15:46 24.06.2019

     A nebo to bylo natolik blízko iránským vodám, že tam Iránci byli dřív. Velmi pravděpodobně hlídkují na více místech, než těch pár amerických torpédoborců.

     Ale zajímavé je, že ty ...
     Zobrazit celý příspěvek

     A nebo to bylo natolik blízko iránským vodám, že tam Iránci byli dřív. Velmi pravděpodobně hlídkují na více místech, než těch pár amerických torpédoborců.

     Ale zajímavé je, že ty trosky vyzvedli - to je tam tam plytké moře?
     Skrýt celý příspěvek

     • premek
      19:01 26.06.2019

      Ne, ale tak lehké komponenty setřeleného UAV.

      Ne, ale tak lehké komponenty setřeleného UAV.

    • danny
     16:39 24.06.2019

     GE: Hormuzskou úžinou vedou prakticky středem tři plavební kanály, každý s šířkou cca 3,5 km. Jeden pro cestu do vnitrozemí, druhý ven a prostřední je servisně bezpečnostní. Celá ...
     Zobrazit celý příspěvek

     GE: Hormuzskou úžinou vedou prakticky středem tři plavební kanály, každý s šířkou cca 3,5 km. Jeden pro cestu do vnitrozemí, druhý ven a prostřední je servisně bezpečnostní. Celá plavební dráha má v každém bodě min. 50 metrů. Průměrná 80, maximální 220. Takže ne úplně málo. To je vlastně další důvod, proč si myslím, že spadnul blíž ke břehu.
     To si dovedu představit, že by tam byli IRG s rychlými čluny celkem brzo. Ale na těch nemají zařízení pro vyzvedávání. Celej má 7 tun, takže i po kusech to určitě není na manuální práci.
     A pořád, myslím si, že místo dopadu ještě ke všemu dost citlivé technologie by pohlídalo letectvo do příjezdu torpédoborce. Zajímalo by mě, jestli vytáhli i motor.
     Skrýt celý příspěvek

    • PavolR
     18:45 24.06.2019

     Aké sú tam dominantné morské prúdy? Aký je ich smer a rýchlosť?

     Aké sú tam dominantné morské prúdy? Aký je ich smer a rýchlosť?

    • danny
     10:13 25.06.2019

     PavolR: Hledal jsem nějakou podrobnější navigaci, ale nic, co by podrobněji rozebíralo proudy, jsem nenašel. Dá se sice částečně vycházet z vlivu přítoku Eufratu a Tigridu do ...
     Zobrazit celý příspěvek

     PavolR: Hledal jsem nějakou podrobnější navigaci, ale nic, co by podrobněji rozebíralo proudy, jsem nenašel. Dá se sice částečně vycházet z vlivu přítoku Eufratu a Tigridu do Zálivu, tudíž by se dalo počítat s převažujícím směrem pohybu k Ománskému zálivu, ale to to je vzhledem ke členitosti prostoru Hormuzské úžiny zavádějící. Kdybys něco našel, rád se dovzdělám.
     Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      10:57 25.06.2019

      Tak na CNN, které by Trumpa nejradši viděly v base, je trasa dronu taky mimo iránský ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Tak na CNN, které by Trumpa nejradši viděly v base, je trasa dronu taky mimo iránský prostor.
      https://cdn.cnn.com/cnnnext/da...

      Asi se skutečně jednalo jen o demonstraci síly.

      Co se vyzvednutí trosek týče - Irán o pozici věděl dřív, než Američani, mohl reagovat okamžitě. Možná to dokonce naplánoval předem.
      Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  22:05 21.06.2019

  Mohli jsme sestřelit váš letoun s lidmi, sejmuli jsme raději dron, vzkazuje Američanům ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mohli jsme sestřelit váš letoun s lidmi, sejmuli jsme raději dron, vzkazuje Američanům Írán
  https://www.novinky.cz/zahrani...
  „S americkým dronem v regionu byl také americký námořní hlídkový letoun P-8 s 35 lidmi na palubě. Toto letadlo také vstoupilo do našeho vzdušného prostoru a mohli jsme ho sestřelit, ale neudělali jsme to,“ řekl Hadžizádeh. Generál oznámil, že na to měl Írán plné právo. „Dvakrát jsme ... poslali varování,“ řekl Hadžizádeh, aniž by sdělil podrobnosti k incidentu.

  Hlavní operativní báze Amerického flotu v Bahrajnu ... má to být daleko pouze 230 km z Iránu !!!!!!!!!!!
  https://www.youtube.com/watch?...

  Tak tato mašinka (klon Buku) sestřelila dron USA :
  https://twitter.com/irMilitary...
  Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   09:38 24.06.2019

   Dobre vedia, že to by nebolo ako zostreliť lietadlo plné ruských vojakov, za čo by bola ešte aj odmena v podobe posilnenia PVO. Zasa až tak veľmi sa do mučeníckej mrti nehrnú ani ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Dobre vedia, že to by nebolo ako zostreliť lietadlo plné ruských vojakov, za čo by bola ešte aj odmena v podobe posilnenia PVO. Zasa až tak veľmi sa do mučeníckej mrti nehrnú ani revolučné gardy. :-) Každopádne ten nimi deklarovaný počet posádky P-8 je typická blízkovýchodná nadsádzka.
   Skrýt celý příspěvek

   • premek
    19:05 26.06.2019

    Jen více takových "expertů" na rusko - íránské vztahy... Jste vedle jak ta jedle.

    Jen více takových "expertů" na rusko - íránské vztahy... Jste vedle jak ta jedle.

 • UnionPacific
  16:41 21.06.2019

  Je Gl9bal Hawk určený len pre konflimty nízkej intenzity ? Lebo ak áno,je na to príliš drahý. Pokuaľ ho zostrelili aj takí neandertálci ako Iránci,tak ako by si viedol nad Ruskom a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je Gl9bal Hawk určený len pre konflimty nízkej intenzity ? Lebo ak áno,je na to príliš drahý. Pokuaľ ho zostrelili aj takí neandertálci ako Iránci,tak ako by si viedol nad Ruskom a jeho PVO ?
  Skrýt celý příspěvek

  • petris
   20:55 21.06.2019

   Prečo ten arogantný tón?

   Prečo ten arogantný tón?

   • UnionPacific
    21:59 21.06.2019

    Voči komu ? Pýtal som sa všeobecne.

    Voči komu ? Pýtal som sa všeobecne.

  • GlobeElement
   08:59 24.06.2019

   Vypadá to tak. Je to relativně pomalý letoun s velkým rozpětím a velkou výdrží, jeho úloha je hlídkovat, ne bojovat.

   Vypadá to tak. Je to relativně pomalý letoun s velkým rozpětím a velkou výdrží, jeho úloha je hlídkovat, ne bojovat.

   • premek
    19:24 26.06.2019

    Přesně tak, sbíral informace o íránských vojenských objektech, proto šel dolů.

    Přesně tak, sbíral informace o íránských vojenských objektech, proto šel dolů.

 • Pavel II
  11:19 21.06.2019

  Teď by měl někdo ještě zatelefonovat hlavně Malajcům, že není dobré tama lítat...

  Teď by měl někdo ještě zatelefonovat hlavně Malajcům, že není dobré tama lítat...

 • GlobeElement
  11:13 21.06.2019

  Tak to začíná docela smrdět.

  https://zpravy.aktualne.cz/zah...

  Tak to začíná docela smrdět.

  https://zpravy.aktualne.cz/zah...

  • danny
   14:56 21.06.2019

   No, říkám si, že by stálo za to zadat preventivně příkaz k prodeji vybraných cenných papírů:-)

   No, říkám si, že by stálo za to zadat preventivně příkaz k prodeji vybraných cenných papírů:-)

 • danny
  10:34 21.06.2019

  Našel jsem pár zajímavostí. V Iránských médiích se objevila informace, že byl sestřel proveden systémem Raad. Ten má mít max. dosah 50 km, je to kopie Buku.
  ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Našel jsem pár zajímavostí. V Iránských médiích se objevila informace, že byl sestřel proveden systémem Raad. Ten má mít max. dosah 50 km, je to kopie Buku.
  https://en.wikipedia.org/wiki/...

  Zde jsou další zajímavé odkazy, mapky atd... https://www.thedrive.com/the-w...

  Pokud sedí informace o poloze dronu a místě odpalu rakety, jak jsou prezentovány v prohlášení .S. Air Force Lieutenant General Joseph Guastella, a dron byl fakt 34 km od pobřeží, pak moc nechápu dosah systému, který jej měl sestřelit.

  Rusi tvrdí, že se prý Íráncům podařilo vytáhnout trosky, tak uvidíme. Předpokládám, že nález vraku bude klíčový pro potvrzení jedné nebo druhé verze příběhu.
  Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   11:08 21.06.2019

   Což o to, dostřel 50 km stačí.

   Obávám se, že absolutně spolehlivé informace se stejně nedozvíme a skončíme jako vždy na tom, kdo chce věřit které straně. Pokud skutečně spadl dron ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Což o to, dostřel 50 km stačí.

   Obávám se, že absolutně spolehlivé informace se stejně nedozvíme a skončíme jako vždy na tom, kdo chce věřit které straně. Pokud skutečně spadl dron do moře a to na místě, které ukazuje mapa, pak bych čekal, že si trosky Američani nenechají ukrást.
   Skrýt celý příspěvek

   • danny
    11:53 21.06.2019

    Jsem si to zhruba přeměřoval a vycházelo mi to tak na 70 km, myslím z Američany udávaného místa výstřelu. Ještě beru modifikovanou raketu s delším dosahem, trochu ve mě ale budí ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Jsem si to zhruba přeměřoval a vycházelo mi to tak na 70 km, myslím z Američany udávaného místa výstřelu. Ještě beru modifikovanou raketu s delším dosahem, trochu ve mě ale budí rozpaky detekce, zaměření a navedení. Přece jen to vzhledem k pohonu nenechává takovou infra stopu a co se týče radaru, neměl by taky svítit, jak lampion.
    Jo, s tou pozicí souhlasím. "Pravdu" bude mít ten, kdo vytáhne trosky.
    Skrýt celý příspěvek

 • Pavel II
  09:45 21.06.2019

  Ten Trump se vážně chová tak, že na pár facek. Buďto nevytahuju revolver z pouzdra, a když už ano, tak toho hadrníka odflágnu...

  Ten Trump se vážně chová tak, že na pár facek. Buďto nevytahuju revolver z pouzdra, a když už ano, tak toho hadrníka odflágnu...

  • premek
   19:28 26.06.2019

   Já bych z potenciálního nepřítele nikdy hadrníka nedělala. Podceňování v takových případech už stálo hodně životů hodně sebevědomých velitelů a vojska.

   Já bych z potenciálního nepřítele nikdy hadrníka nedělala. Podceňování v takových případech už stálo hodně životů hodně sebevědomých velitelů a vojska.

 • Grull
  09:02 21.06.2019

  https://www.novinky.cz/zahrani...

  Asi tam toho mají málo a počkají ...
  Zobrazit celý příspěvek

  https://www.novinky.cz/zahrani...

  Asi tam toho mají málo a počkají až připluje víc lodí.
  Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   09:24 21.06.2019

   A nebo jen blufují a je to psychologická hra.

   A nebo jen blufují a je to psychologická hra.

   • PavolR
    11:29 21.06.2019

    To s blufom napadlo aj mňa, no pri Trumpovi si viem predstaviť aj scenár:
    DT - "Budeme reagovať ako Izraelci a podnikneme odvetní úder!"
    USArmy - "Ale pán prezident, Izraelci majú ...
    Zobrazit celý příspěvek

    To s blufom napadlo aj mňa, no pri Trumpovi si viem predstaviť aj scenár:
    DT - "Budeme reagovať ako Izraelci a podnikneme odvetní úder!"
    USArmy - "Ale pán prezident, Izraelci majú celý svoj arzenál vždy po ruke, pre prípad protireakcii súpera, my nie."
    DT (po asi dvoch-troch hodinách) - "Tak dobre, odpískajte to."
    Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     13:13 21.06.2019

     To je jedna z Trumpových velkých výhod - nikdo si nikdy nemůže být ničím jistý.

     To je jedna z Trumpových velkých výhod - nikdo si nikdy nemůže být ničím jistý.

     • PavolR
      18:53 21.06.2019

      Tak to hej. Za predošlej studenej vojny sa Kissinger snažil presvedčiť Rusov, že Nixon je nevypočítateľný nervák, schopný kedykoľvek rozpútať nukleárnu vojnu, aby ich tak dostal ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Tak to hej. Za predošlej studenej vojny sa Kissinger snažil presvedčiť Rusov, že Nixon je nevypočítateľný nervák, schopný kedykoľvek rozpútať nukleárnu vojnu, aby ich tak dostal pod tlak a vyrazil im zároveň z rúk ich podobný tromf. Čo by vtedy dal za Trumpa s atómovým kufríkom. :-D
      Skrýt celý příspěvek

 • Klos
  06:48 21.06.2019

  Americké sankce fungují:
  Srbové sestřelili F 117
  Irán přistál s RQ 170
  Irán sestřelil RQ 4

  Americké sankce fungují:
  Srbové sestřelili F 117
  Irán přistál s RQ 170
  Irán sestřelil RQ 4

 • UnionPacific
  22:33 20.06.2019

  Padla tu myšlienka,že v prípade svetovej katastrofy by bohate krajiny proste obsadili agrárne,chudobné štáty. Tak schválne,ako by prebiehalo také obsadenie Ruska ?

  Padla tu myšlienka,že v prípade svetovej katastrofy by bohate krajiny proste obsadili agrárne,chudobné štáty. Tak schválne,ako by prebiehalo také obsadenie Ruska ?

  • GlobeElement
   07:59 21.06.2019

   To se musíš zeptat Číny, my na to žádný plán nemáme.

   To se musíš zeptat Číny, my na to žádný plán nemáme.

   • UnionPacific
    16:42 21.06.2019

    V diskusii sa nespomínala Čína ale bohaté západné štáty,ktore zo skladu vytiahnu tanky.

    V diskusii sa nespomínala Čína ale bohaté západné štáty,ktore zo skladu vytiahnu tanky.

 • palo satko
  17:45 20.06.2019

  Iranci "sundali" MQ-4. Aku hodnotu ma tato informacia pre stabilitu sučasneho režimu? Vyrovna sa toto iranske pozitivum, negatívam zo sankcii? No ked to porovnam zo sankciami voči ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Iranci "sundali" MQ-4. Aku hodnotu ma tato informacia pre stabilitu sučasneho režimu? Vyrovna sa toto iranske pozitivum, negatívam zo sankcii? No ked to porovnam zo sankciami voči byvalej Juhoslavii a efektom zostrelenia F-117 na Srbov, tak sankcie prehravaju. Iranci si na problemy už zvykli, ale uspechy to je ine kaffe ako sa vraví.
  Ako obyčajne je tu aj hadka o Rusku a sankciach. Na začiatku maja som bol Rusku. V zmenarni pri hotely dolar nakupuvali za 65,20 rubla a predavali za 66,30 rubla. Celkom maly rozdiel, takže, že by sa Rusi išli umlatit za dolarmi a neverili rublu, sa neda povedat. No a euro nakup 73,00 predaj 74.00. V obchodoch je všetko, aj Plzenske aj kaviar a ceny ako u nas a kaviar, ten je aj v Rusku drahy :). Moskva a Petrohrad plne turistov a človek aj Čechov stretne v Ermitaži. jediny problem bol, že mi môj zmrdfon stale vypisoval, že wifina v meste, metre a vo vlaku nie je bezpečna. Nabuduce si zoberiem Huawei.
  Skrýt celý příspěvek

  • givicz
   17:56 20.06.2019

   palo satko tak osobně bych zrovna také moc nepřeceňoval ten sestřel byť špičkového a patřičně drahého bezpilotního prostředku.... tady přeci spíš o to, že Amíci, EU, Irán podepsali ...
   Zobrazit celý příspěvek

   palo satko tak osobně bych zrovna také moc nepřeceňoval ten sestřel byť špičkového a patřičně drahého bezpilotního prostředku.... tady přeci spíš o to, že Amíci, EU, Irán podepsali nějakou dohodu (kterou mimochodem Irán dodržoval), kterou následně Amíci jednostranně vypověděli a navrch na Irán uvalili sankce (které jenom tak pro zajímavost chtějí přitvrdit i na spojence z NATO jenom proto, že si pořizuje armádní techniku u konkurence) ... navíc se mi začíná zdát, že hegemonovi jaksi poslední dobou začíná téct do bot ... viz. níže NOVÁ JADERNÁ DOKTRÍNA ...

   http://casopisargument.cz/wp-c...
   http://casopisargument.cz/2019...
   Skrýt celý příspěvek

   • GlobeElement
    08:05 21.06.2019

    Bodejť by ji Irán nedodržoval, když ho v ničem neomezovala. Ta dohoda byla klasická obamovština, appeasement jak v Mnichově.

    Bodejť by ji Irán nedodržoval, když ho v ničem neomezovala. Ta dohoda byla klasická obamovština, appeasement jak v Mnichově.

    • danny
     09:53 21.06.2019

     GE: můžeš to nějak rozvést? Máš pocit, že prodej většiny jaderného materiálu, obohacování na 3,5% místo na 25%, pevně nastavené kvóty na hmotnost jaderného materiálu v příslušné ...
     Zobrazit celý příspěvek

     GE: můžeš to nějak rozvést? Máš pocit, že prodej většiny jaderného materiálu, obohacování na 3,5% místo na 25%, pevně nastavené kvóty na hmotnost jaderného materiálu v příslušné koncentraci nejsou omezení? Vždyť si materiál pro vlastní reaktory musejí kupovat, přesto, že mají schopnost vlastní produkce.
     Ano, dohoda neošetřovala zákaz vývoje balistických střel, střel s plochou dráhou letu, vývoj nových tanků, protitankových zbraní, nových léků nebo paroplynových turbín. Protože to prostě byla jaderná dohoda a měla bránit výrobě jaderné hlavice. Nikoli potenciálního nosiče, nebo vývoje účinné konvenční hlavice.
     Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      10:41 21.06.2019

      Jenomže toto omezení bylo jen na 10, respektive 15 let (podle toho, o co se jednalo). Během té doby mohl vyvinout nosiče a po uplynutí lhůty se vrátit k jadernému programu. A měl ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jenomže toto omezení bylo jen na 10, respektive 15 let (podle toho, o co se jednalo). Během té doby mohl vyvinout nosiče a po uplynutí lhůty se vrátit k jadernému programu. A měl by něj dost peněz.
      Byla to dohoda k ničemu, protože Irán se zavazoval k něčemu, co by do té doby stejně nedělal a po uplynutí lhůty s plnou kešení peněz mohl vesele zbrojit do alelujá.
      Skrýt celý příspěvek

  • triplane
   20:19 20.06.2019

   Tak ja jsem v Rusku zil 3 roky, vratil jsem se nedavno. Nebyl jsem tam jako turista, musel jsem tam zit a to je obrovsky rozdil.
   Moskva je ok, tam je to jiny svet. S ostatnim ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Tak ja jsem v Rusku zil 3 roky, vratil jsem se nedavno. Nebyl jsem tam jako turista, musel jsem tam zit a to je obrovsky rozdil.
   Moskva je ok, tam je to jiny svet. S ostatnim Ruskem ale nema moc spolecneho.
   Mimochodem, firma se z Ruska stahla protoze byly obrovske problemy s placenim. Vychodni klasika.
   Skrýt celý příspěvek

   • palo satko
    07:25 21.06.2019

    Jasne, že Moskva nie je cele Rusko, tak ako Bratislava nie cele Slovensko. Ale z toho čo som videl, tak v Rusku je kapitalizmus a už to nie ako za Olympidy v roku 1980, že v Moskve ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Jasne, že Moskva nie je cele Rusko, tak ako Bratislava nie cele Slovensko. Ale z toho čo som videl, tak v Rusku je kapitalizmus a už to nie ako za Olympidy v roku 1980, že v Moskve aj masla bolo aj džinsy sa dali kupit v Gume. :)
    Podnikal som od roku 1991 v Československu a potom do roku 2007 na Slovensku. Neplatiči su problem, ale hlavne problem firmy ktora ich ma vela a preto zbankrotuje. Mali sme priemerne ročne trby 80 miliov korun a po tolkych rokoch podnikania nam dlžili neplatiči len 172 000 korun. Treba mat jasne pravidla, dozerat na obchodnikov a nebyt naivny. Ale ked niekto plati zamestnanca za to čo preda a nie za to čo je zaplatene .......
    Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   22:05 20.06.2019

   Vzhľadom na to, čo sa už bežný Iránčan napočúval, že jeho hrdinské revolučné gardy pozostreľovali, ba dokonca zajali a okopírovali, toto až také terno nebude. V ich mediálnom ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Vzhľadom na to, čo sa už bežný Iránčan napočúval, že jeho hrdinské revolučné gardy pozostreľovali, ba dokonca zajali a okopírovali, toto až také terno nebude. V ich mediálnom prostredí +- normálka. Síce iste poteší, ale už toho bolo ...
   Skrýt celý příspěvek

  • UnionPacific
   22:36 20.06.2019

   Napr takú hodnotu,že ajatollah presvedčí hrozbe aj tych,čo sú prozapadni....veď čo by spy uav robil v iráne,ak nie špehoval

   Napr takú hodnotu,že ajatollah presvedčí hrozbe aj tych,čo sú prozapadni....veď čo by spy uav robil v iráne,ak nie špehoval

  • GlobeElement
   08:01 21.06.2019

   Sankce nemají za cíl zemi zničit a vybudit obyvatelstvo k revoluci, ale připravit režim o peníze a oslabit jeho schopnosti zbrojit (zejména co se jaderných zbraní týče).
   A v tomto ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Sankce nemají za cíl zemi zničit a vybudit obyvatelstvo k revoluci, ale připravit režim o peníze a oslabit jeho schopnosti zbrojit (zejména co se jaderných zbraní týče).
   A v tomto smyslu fungují.
   Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  17:39 20.06.2019

  Pentagon má novou jadernou doktrínu, experty zaráží změna pohledu na válku
  Zdroj: ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pentagon má novou jadernou doktrínu, experty zaráží změna pohledu na válku
  Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/za...
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  14:08 20.06.2019

  IRGC SHOT DOWN U.S. MQ-4C TRITON SPY DRONE OVER IRAN
  https://southfront.org/irgc-sh...
  The Northrop Grumman MQ-4C Triton, presented only ...
  Zobrazit celý příspěvek

  IRGC SHOT DOWN U.S. MQ-4C TRITON SPY DRONE OVER IRAN
  https://southfront.org/irgc-sh...
  The Northrop Grumman MQ-4C Triton, presented only a year ago, was developed to provide the U.S. Navy with real-time intelligence, surveillance and reconnaissance missions (ISR) over vast ocean and coastal regions. The UAV has a range of more than 15,000km and an endurance of up to 30 hours.

  The MQ-4C Triton was designed to operate at extremely high altitudes, up to 18km. It remains unclear how the IRGC was able to shot it down and with what weapon.

  The downing of the UAV will likely escalate the already high tension between Washington and Tehran, especially that a single MQ-4C UAV could cost a whopping $120 million.

  NEW US TROOPS DEPLOYING TO COUNTER IRAN TO BE ACCOMPANIED WITH PATRIOT MISSILES, AIRCRAFT AND OTHER ‘DETERRENCE CAPABILITIES’
  https://southfront.org/new-us-...
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  12:05 20.06.2019

  Írán tvrdí, že sestřelil špionážní dron RQ-4 Global Hawk. Američané to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Írán tvrdí, že sestřelil špionážní dron RQ-4 Global Hawk. Američané to nepotvrdili
  https://www.securitymagazin.cz...

  BREAKING: U.S. Navy MQ-4C Triton high-altitude drone shot down by Iranian surface-to-air missile this evening over Strait of Hormuz in international airspace: U.S. official
  https://twitter.com/LucasFoxNe...
  Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   12:29 20.06.2019

   Jak nepotvrdili? Co to máš za ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Jak nepotvrdili? Co to máš za zdroje?
   https://edition.cnn.com/politi...

   https://www.foxnews.com/world/...
   Skrýt celý příspěvek

  • petris
   12:36 20.06.2019

   V Hormuzskom prielive je nejaký medzinárodný vzdušný priestor?

   V Hormuzskom prielive je nejaký medzinárodný vzdušný priestor?

   • GlobeElement
    12:45 20.06.2019

    No baže. I Irán považuje za své jen 14 km široké pásmo podél pobřeží.

    No baže. I Irán považuje za své jen 14 km široké pásmo podél pobřeží.

    • GlobeElement
     14:00 20.06.2019

     Ten palec dolů proč?
     Není to pravda nebo z jakého důvodu?

     Ten palec dolů proč?
     Není to pravda nebo z jakého důvodu?

    • petris
     14:02 20.06.2019

     Možno to chápem zle, ale v Hormuzskom prielive je polovica iránska a polovica ománska. Vzdušný priestor nad týmito vodami by mal teda patriť Iránu a Ománu. V takom prípade tam ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Možno to chápem zle, ale v Hormuzskom prielive je polovica iránska a polovica ománska. Vzdušný priestor nad týmito vodami by mal teda patriť Iránu a Ománu. V takom prípade tam žiadny medzinárodný vzdušný priestor nie je.
     Skrýt celý příspěvek

     • otecko
      15:07 20.06.2019

      jj, taky jsem se nyní dovzdělal.... takže kde že byl ten americký dron?

      jj, taky jsem se nyní dovzdělal.... takže kde že byl ten americký dron?

     • petris
      15:10 20.06.2019

      No vzhľadom na to že už je aj video z jeho dopadu priamo do nejakého iránskeho mesta/dediny, tak už je jasné kde bol. Americkí súdruhovia chceli zase raz vrtieť psom...

      No vzhľadom na to že už je aj video z jeho dopadu priamo do nejakého iránskeho mesta/dediny, tak už je jasné kde bol. Americkí súdruhovia chceli zase raz vrtieť psom...

     • GlobeElement
      15:35 20.06.2019

      Jednak to platí jen o nejužším místě a pak je zde ještě mezinárodní úmluva o mezinárodním statusu průlivu.

      Tolik teorie. V praxi to Irán občas zpochybňuje a někdy uplatňuje právo ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jednak to platí jen o nejužším místě a pak je zde ještě mezinárodní úmluva o mezinárodním statusu průlivu.

      Tolik teorie. V praxi to Irán občas zpochybňuje a někdy uplatňuje právo na širší pás, než oněch 14 km.
      Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      15:44 20.06.2019

      petris - Irán tvrdí, že trosky dopadly do pobřežní vesnice
      https://www.theguardian.com/wo...

      To ...
      Zobrazit celý příspěvek

      petris - Irán tvrdí, že trosky dopadly do pobřežní vesnice
      https://www.theguardian.com/wo...

      To by mohlo ukazovat, že by skutečně v iránském vzdušném prostoru - ale pokud letěl 16 km vysoko, je otázka, jak daleko padající letoun z takové výšky ještě doletí.
      Skrýt celý příspěvek

     • petris
      15:55 20.06.2019

      Centroplán a jedno krídlo dopadali v špirále z veľkej výšky kolmo na zem, takže ďaleko od miesta zásahu nemohol zaletieť.

      Centroplán a jedno krídlo dopadali v špirále z veľkej výšky kolmo na zem, takže ďaleko od miesta zásahu nemohol zaletieť.

     • GlobeElement
      08:42 21.06.2019

      Tak podle mapy, kterou zveřejnil Pentagon, byl dron skutečně v mezinárodním prostoru. Byl dokonce blíže Ománu, než Iránu.

      Mimochodem, co si myslíte o zprávě, že Trump na poslední ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Tak podle mapy, kterou zveřejnil Pentagon, byl dron skutečně v mezinárodním prostoru. Byl dokonce blíže Ománu, než Iránu.

      Mimochodem, co si myslíte o zprávě, že Trump na poslední chvíli odvolal odvetný útok? Psychologická hra, nebo pravda?
      Skrýt celý příspěvek

 • Pavel II
  12:03 20.06.2019

  V globálně propojeném, a současně na různé (nejméně dva za Studené války) tábory nemůžou sankce žádný stát zcela položit. Vždycky se najde někdo, kdo s ním bude šmelit. Doby, kdy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V globálně propojeném, a současně na různé (nejméně dva za Studené války) tábory nemůžou sankce žádný stát zcela položit. Vždycky se najde někdo, kdo s ním bude šmelit. Doby, kdy velké loďstvo uzavřelo pobřeží (Unie Konfederaci, Británie císařské Německo) už jsou dávno pryč, v někrerých případech skoro bohužel..
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  10:20 20.06.2019

  Dr. Majid Rafizadeh z Harvardu vypadá na autora hodně vtipných textů. Těším se, že i jeho další úvahy budou tak brilantně vypointované, jako tento text.

  Byl jsem naprosto ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dr. Majid Rafizadeh z Harvardu vypadá na autora hodně vtipných textů. Těším se, že i jeho další úvahy budou tak brilantně vypointované, jako tento text.

  Byl jsem naprosto šokován zjištěním, že když se země s HDP ve výši 20 bilionů a rozpočtem na silové složky téměř bilion dolarů rozhodne ekonomicky zničit zemi s HDP ve výši 440 mld a rozpočtem na silové složky 12 mld, tak že se jí to podaří. Fakt překvapující.

  Jestli ale autor považuje zhoršování životní úrovně Íránců, nedostatek pohonných hmot a prostředků na obnovu infrastruktury v Sýrii, oslabení milic, které v Sýrii bojují proti radikálům a zbytkům IS, posilování radikálního křídla a oslabení reformistů v Íránu za pozitivní dopad sankcí, tak mám poněkud pochybnosti o jeho hodnotovém žebříčku.

  Ano, pokud budou Íránci dýchat, jejich vliv v oblasti poroste na úkor vlivu zdegenerované Saudské královské rodiny. Vše se holt nedá přetlačit penězmi. A národ s bohatou kulturní historií, vysokým podílem lidí s univerzitním vzděláním prostě má víc co nabídnout, než diktatura rozmazlených fracků, která kromě plné tašky peněz může nabídnout tak akorát wahabismus.
  Skrýt celý příspěvek

 • theo
  05:16 20.06.2019

  Sankcie na neposlušné štáty , ale len na tie nekamarátske . Neobhajujem handrákov všetkého druhu , čo umierajú pri šírení viery . Pointa skvie , kedy konečne bude postihovať svet ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sankcie na neposlušné štáty , ale len na tie nekamarátske . Neobhajujem handrákov všetkého druhu , čo umierajú pri šírení viery . Pointa skvie , kedy konečne bude postihovať svet saudov , katar a ostatných podporovateľov terrorizmu . O nie to sú tí naši teroristi - dobrí , zabíjajúci ľudí v našom záujme ( teda SA a USA atd .) . Obama nedal darček Iránu , len čiastočne začal vracať Iránske peniaze , ktoré západ ukradol (zablokoval nelegálnymi sankciami USA) . To je problém v západnom videní sveta . Medzinárodné právo sa užíva , len kde sa to hodí . Ak by Irán financoval džihádistov , ISIL atd . Nik v USA a Izraeli by s tým nemal problém . Ale ak financuje hnutia proti SA a Izraelu - je to zločinec č . 1 . Len sa pozrite koľko prostriedkov nakradli západné bankové domy a štáty prostredníctvom legálnych a nelegálnych sankcií . Ako je možné , že koalícia si vyúčtovala rozbombardovanie Lybie a koľko prostriedkov sa dostalo nazad tej ktorej krajine po ich zrušení . Sankcie USA striktne sledujú záujmy USA a čo je na nich také demokratické , no nič - správajú sa ako idiotský šikanista , čo si myslí , že si môže všetko dovoliť a absolútne kašlú na nejaké medzinárodné právo .
  Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   08:17 20.06.2019

   A čí zájmy by asi tak zahraniční politika USA měla sledovat, když ne USA? Já chápu, že proruská pátá kolona v ČR (a evidentně i na Slovensku) sleduje zájmy Ruska a nikoli své země, ...
   Zobrazit celý příspěvek

   A čí zájmy by asi tak zahraniční politika USA měla sledovat, když ne USA? Já chápu, že proruská pátá kolona v ČR (a evidentně i na Slovensku) sleduje zájmy Ruska a nikoli své země, ale loajální vláda prosazuje zájmy své a nikoli cizí.

   Irán je nešťastná země. Velice kulturní, vzdělaní lidé, bohužel jim vládne teokratická diktatura (možná odtud ta přízeň thea). Po uvolnění sankcí (a Trump má naprostou pravdu, že ta smlouva byla naprosto pitomá, protože Iránu de facto rozvazovala ruce) získal Irán spoustu peněz z prodeje ropy - a k čemu je použil? Ke zvýšení životní úrovně svých obyvatel? Ne, k financování šíitských milicí v Sýrii, Iráku a Libanonu a podpoře teroristů v Palestině. A ne, nejsou to teroristé jen vůči Izraeli, bojuje s nimi i Egypt a Jordánsko.

   O rozdílu mezi SA a Iránem tady již jednou byla řeč. Nejen, že se SA nechová jako nepřítel a to ani skutky, ani výroky, ale vláda v SA není závislá na islámské teokracii, takže nemusí za každou cenu bojovat proti jinověrcům - a proto to taky nedělá. Jakkoliv jsou poměry v SA hrozné, SA nemá snahu šířit je jinam.
   Skrýt celý příspěvek

   • otecko
    08:31 20.06.2019

    O rozdílu mezi SA a Iránem tady již jednou byla řeč. Nejen, že se SA nechová jako nepřítel a to ani skutky, ani výroky,... vtip dne!! Kdo prosím provádí genocidu v Jemenu, o které ...
    Zobrazit celý příspěvek

    O rozdílu mezi SA a Iránem tady již jednou byla řeč. Nejen, že se SA nechová jako nepřítel a to ani skutky, ani výroky,... vtip dne!! Kdo prosím provádí genocidu v Jemenu, o které se zmiňuje i OSN, kdo fiancuje ISIL, Talibán, Al -Kajdu v Sýrii? SA nemá snahu šířit wahábistickou formu islámu jinam? Děláte si srandu, nebo jste lhář!
    Theo napsal to, co reportérky Klicperová a Markéta Krutilová či Břetislav Tureček píšou z místa: Západ na Blízkém Východě díky této politice dvojího metru ztratil kredit!
    Skrýt celý příspěvek

   • theo
    09:48 20.06.2019

    No pekne , pokiaľ nemám Váš názor tak som ruský trol . To je Vaša slniečkárska argumentácia . Peniaze patrili štátu Irán a čo si s nimi spraví je ich vec , aj keby ich spálil na ...
    Zobrazit celý příspěvek

    No pekne , pokiaľ nemám Váš názor tak som ruský trol . To je Vaša slniečkárska argumentácia . Peniaze patrili štátu Irán a čo si s nimi spraví je ich vec , aj keby ich spálil na kope . Keď majú idiocké vedenie je to ich problém . Súhlasím , že vláda USA má hájiť
    záujmy USA , ale nie na úkor celého sveta , ale za svoje . Že je vedenie arabských monarchií zdanlivo nezávislé na náboženstve . A kto financuje wahábizmus a terorizmus po celom svete . Iste ironicky , keď teraz majú saudi výbor OSN pre ľudské práva je to ok . A ešte raz neťahajte tu RF . Všetky radikálne štáty blízkeho východu , kde hrá prím
    náboženstvo sú zdrojom konfliktov či už štáty arabské alebo Izrael . Všetci majú maslo
    na hlave od podpory terorizmu a príde mi choré vytiahnuť jeden a potom pranierovať
    a trestať len jedného v tom blízkovýchodnom guľáši .
    Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     10:38 20.06.2019

     Co dělá Irán se svými penězi je jeho věc přesně to chvíle, když je začne používat k podpoře teroristů útočících na jiné země.
     A USA hájí své zájmy stejně jako každá normální země a ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Co dělá Irán se svými penězi je jeho věc přesně to chvíle, když je začne používat k podpoře teroristů útočících na jiné země.
     A USA hájí své zájmy stejně jako každá normální země a dělá to za svoje peníze. To dělá i to Rusko a dělá to i v Iránu nebo jiných zemích.
     Mimochodem Izrael je sekulární stát a díky povaze náboženství - judaismus je striktně omezen na židovský národ - ani šíření judaismu podporovat nemůže, i kdyby chtěl (jako že nechce).

     Mně tedy nepřijde "choré" pranýřovat jeden druh terorismu, pokud je to ten druh, který vraždí v Evropě.
     Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      19:18 20.06.2019

      Je naprosto v pořádku,když Spojené státy hájí své zájmy
      např.stavbou zdi na hranicích s Mexikem.Írán je přece jen trochu z ruky.
      Navíc těžko na Írán tlačit, když k jaderným ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Je naprosto v pořádku,když Spojené státy hájí své zájmy
      např.stavbou zdi na hranicích s Mexikem.Írán je přece jen trochu z ruky.
      Navíc těžko na Írán tlačit, když k jaderným mocnostem patří jeho rivalové Pákistán a Izrael. Hrozby vojenským útokem a sabotáže, k nimž se dnes někteří hráči uchylují, pouze Íráncům potvrzují, že se mají čeho bát a že je třeba jaderný program o to více podpořit.
      Izrael je sice sekulární stát,přesto život obyvatel ovlivňuje halacha,rabíni mají obrovský vliv - rabínské soudy,nemožnost uzavírat civilní sňatky a vůbec celé rodinné právo.
      Skrýt celý příspěvek

  • hondar
   09:03 20.06.2019

   Tak mě vždycky rozesměje, jak je zahraniční politice USA vyčítáno, že straní zájmům USA. Tak to je opravdový hřích. A co je prosímvás nelegálního na sankcích? Když se rozhodnu ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Tak mě vždycky rozesměje, jak je zahraniční politice USA vyčítáno, že straní zájmům USA. Tak to je opravdový hřích. A co je prosímvás nelegálního na sankcích? Když se rozhodnu někomu něco neprodávat, je to jen a jen moje svaté právo. Není vymahatelné.
   S politikou vůči SA taky úplně nemusím souhlasit, ale:
   je třeba se na tyto věci dívat z daleko širšího hlediska. Když si v regionu rozhádám všechny, tak bude pro mě uzavřen. Lepší je vybrat si méně nebezpečného, nebo agresivního, s tím minimálně naoko spolupracovat a hlavně podporovat jeho boj s tím druhým. Myslím, že zahraniční politika nejsou kluci na písku, co spolu mluví a nebo ne. Je to hra plná ústupků, her ve hře a spolupráce z nutnosti, nebo rozumu. V tomhle jsme všichni amatéři a diváci sportu, kterému nerozumíme, protože neznáme všechny pravidla.
   Jen pro zajímavost: "prostriedkov sa dostalo nazad tej ktorej krajine" - to je naozaj po slovensky?
   Skrýt celý příspěvek

 • SofF
  22:55 19.06.2019

  no proč by nefungovaly sankce na malé a středně velké země v době kdy světová ekonomika je pořád orientována z velké části na severoamerické trhy, díky zatím dominantnímu postavení ...
  Zobrazit celý příspěvek

  no proč by nefungovaly sankce na malé a středně velké země v době kdy světová ekonomika je pořád orientována z velké části na severoamerické trhy, díky zatím dominantnímu postavení dolaru se musí všichni kromě největších tak či onak sklonit, to je neoddiskutovatelný fakt. Jistý americký senátor kdysi řekl o Rusku že je jen "velká benzinová pumpa" - což není pravda, ale o zmíněném Íránu to platí 100%, bez příjmů z ropy prodáváné "nevěřícím" se mohou vrátit k okopávání políček. Prostě peršani ikdyž jinak inteligentní lidé nechápou že Izrael díky spojenectví se Státy má prakticky samá esa a oni jen spodky. Těžko soudit takto jaké rozhovory a jednání proběhly, ale dá se předpokládat že dostali jednoduchou nabídku - stáhněte milice ze Sýrie a "jaderná dohoda" zůstane. Evidentně se rozhodli špatně. Možná ten režim může přežívat nějak jako KLDR, jenže žádné opravdu blízké spojence nemá. Ani Rusko nemá zájem na šíření vlivu jejich milicí v Sýrii, chce tam klid který íránci rozhodně nepřináší proto nijak do amerických operací nezasáhne, ovšem když by se Amerika rozhodla pro invazi museli by reagovat stejně jako Čína. Celá tahle podpora zmíněných mocností je víceméně nechtěná - jedni potřebují klidnou jižní hranici a další nezávislého dodavatele ropy. Jediný kdo na celé krizi asi vydělá bude severokorejský Kim protože ropa bude k mání levně.
  Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   08:19 20.06.2019

   Asi tak. A navíc tyto sankce jsou pro USA velice laciné, protože USA iránskou ropu nepoužívají.

   Asi tak. A navíc tyto sankce jsou pro USA velice laciné, protože USA iránskou ropu nepoužívají.

 • astor
  18:02 19.06.2019

  Ano. Írán trpí sankcemi a přitom od doby, co na něj byly Amerikou a jejími nohsledy uvaleny, několikanásobně vzrostla její ekonomika a politický vliv v oblasti. Sankce jsou jen ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ano. Írán trpí sankcemi a přitom od doby, co na něj byly Amerikou a jejími nohsledy uvaleny, několikanásobně vzrostla její ekonomika a politický vliv v oblasti. Sankce jsou jen škodolibým házením klacků pod nohy, v důsledku neznám stát, který by si se sankcemi dříve či později neporadil, či který by se pod náporem sankcí zhroutil. Taková Kuba je pod fashingtonskými sankcemi od šedesátých let a žije. Nenávist americké administrativy vůči svobodné Kubě naopak zvyšuje popularitu Kuby v latinské Americe všude tam, kde Američany vnímají jako nenažrané kobylky a berou je jako příklad hodný následování.
  Skrýt celý příspěvek

  • Englbert
   18:18 19.06.2019

   ... nekolikanasobne vzrostla jeji ekonomika? Koho lranu? Iran tedy prosperuje diky americkemu embargu? To nemyslite vazne? Venezuela, KLDR, Rusko a treba Kuba take prosperuji a ...
   Zobrazit celý příspěvek

   ... nekolikanasobne vzrostla jeji ekonomika? Koho lranu? Iran tedy prosperuje diky americkemu embargu? To nemyslite vazne? Venezuela, KLDR, Rusko a treba Kuba take prosperuji a spolecnost bohatne? Jestli ano, tak si pod prosperitou predstavujeme kazdy neco jineho.;-)
   Skrýt celý příspěvek

   • astor
    06:52 20.06.2019

    Neříkám, že embargované země svými ekonomickými úspěchy útočí na vedoucí postavení ekonomického giganta USA, ale na druhou stranu sankce žádné zásadní změny ve směřování ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Neříkám, že embargované země svými ekonomickými úspěchy útočí na vedoucí postavení ekonomického giganta USA, ale na druhou stranu sankce žádné zásadní změny ve směřování embargovaných zemí nezpůsobily, naopak způsobily zakonzervování postojů lídrů a i obyvatelstva daných zemí. Žádné hladomory, žádné lidové bouře, nic, Íránčan si holt nekoupí Chrysler, to je bolest... Masivní medializace úspěchů sankční politiky je jen další z těžkých ráží propagandistické palebné přípravy válečného tažení, které připravuje Západ proti všem, kteří odmítají přiznat dominanci USA a jejich satelitů a nechtějí je nechat drancovat přírodní a lidské zdroje svých zemi. O tom, že chtějí žít podle svých vlastních tradičních, nevnucovaných hodnot ani nemluvě.
    Skrýt celý příspěvek

    • PavolR
     07:52 20.06.2019

     Ľudové búrky môžu byť maximálne tak bonus, ale pointa je, že ak nemajú na Chryslery, tak nemajú prostriedky ani na vyvážanie svojej "revolúcie" do iných krajín - čo je pre väčšinu ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Ľudové búrky môžu byť maximálne tak bonus, ale pointa je, že ak nemajú na Chryslery, tak nemajú prostriedky ani na vyvážanie svojej "revolúcie" do iných krajín - čo je pre väčšinu takých režimov, ako je iránsky, jeden z pilierov preukazovania vlastnej legitimity (napr. Kuba dotovaná ZSSR sa sr*la ešte aj v Afrike, dnes napr. vo Venezuele). Na to sú potrebné peniaze, peniaze a za len peniaze.
     Skrýt celý příspěvek

     • astor
      08:22 20.06.2019

      Zajímavé. Já myslel, že sankce jsou jednou ze zbraní, mající za cíl podlomit morálku obyvatel nepřátelských zemí, vedoucí až ke kapitulaci(samozřejmě ve spolupráci s místními ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Zajímavé. Já myslel, že sankce jsou jednou ze zbraní, mající za cíl podlomit morálku obyvatel nepřátelských zemí, vedoucí až ke kapitulaci(samozřejmě ve spolupráci s místními iredentami), podobně jako kdysi kobercové bombardování Německa a Severního Vietnamu, před alfa samcem. Vyprávějte mi ještě o sr.ní se Kuby do Afriky, a já se ještě víc pobavím při pomyšlení kde se kdo kam s.re. Ostatně to Kuba nedělala gratis, kromě revolučního étosu byla podporována tehdejším SSSR a jeho spojenci(jako proxy armáda Varšavského paktu). Jako bonus Kubánci obdrželi bojové zkušenosti z reálného válečného prostředí, což je věc, s kterou manipuluje velení AČR kdykoliv se ozve kritika nasazování našeho Vládního vojska po boku spojenců ze Severoatlantického paktu.
      Skrýt celý příspěvek

    • Englbert
     18:11 20.06.2019

     Rikate, ze behem embarga nekolikanasobne vzrostla jeji ekonomika a to lez. Tecka.

     Rikate, ze behem embarga nekolikanasobne vzrostla jeji ekonomika a to lez. Tecka.

  • liberal shark
   19:21 19.06.2019

   A nejlepší známkou prosperity je hyperinflace :-)))

   A nejlepší známkou prosperity je hyperinflace :-)))

  • Miroslav
   20:48 19.06.2019

   Žiadna krajina na svete nedokáže bohatnúť alebo ekonomicky napredovať tým, že sa uzavrie pred svetom. Najlepším príkladom je KĽDR ktorá sa premenila na skazen. Stačí porovnať kde ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Žiadna krajina na svete nedokáže bohatnúť alebo ekonomicky napredovať tým, že sa uzavrie pred svetom. Najlepším príkladom je KĽDR ktorá sa premenila na skazen. Stačí porovnať kde je južná a kde severná časť kedysi jednej krajiny.

   Prečo je tomu tak? No lebo žiadna krajina na svete nemôže byť úplne samostatná. Teda môže, ale len za cenu ekonomického, technologického či energetického zaostávanie.

   A čím ďalej s rozvojom techniky sa takáto priepasť bude len prehlbovať. Žiadna krajina na svete si totiž nedokáže sama vyrobiť špičkové lineárne pohony pre obrábacie stroje, špičkové CAD systémy či špičkové materiály.

   Malá perlička na záver z jednej diskusie... Vraj Ruská ekonomika vďaka sankciám posilňuje. Dôvodom je, že prudko rastie početnosť chovaných prasiat. Či to však bude stačiť, to som si naozaj nie celkom istý. To by najbohatšími krajinami sveta boli tie Africké kde v poľnohospodárstve a chove pracuje cez 90 percent populácie
   Skrýt celý příspěvek

   • givicz
    22:12 19.06.2019

    Miroslav tak to pozor co se týče zemědělství v Rusku tak tam je vidět impozantní nárůst a hlavně ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Miroslav tak to pozor co se týče zemědělství v Rusku tak tam je vidět impozantní nárůst a hlavně soběstačnost...
    https://gain.fas.usda.gov/Rece...

    Putin's farmer - agriculture and business in Russia | DW Documentary
    https://www.youtube.com/watch?...
    Skrýt celý příspěvek

    • logik
     22:18 19.06.2019

     Ano - typický znak zaostalé agrární země :-)

     V rozvinuté zemi je daleko výnosnější, když se lidé věnují výnosnějším činnostem, než je kydání hnoje z pod dobytka (jakkoli to je ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Ano - typický znak zaostalé agrární země :-)

     V rozvinuté zemi je daleko výnosnější, když se lidé věnují výnosnějším činnostem, než je kydání hnoje z pod dobytka (jakkoli to je vlastně dobrá práce, nic proti zemědělcům, mluvím čistě o ekonomice, nikoli o smyslu života) a jídlo si kupují z méně rozvinutých států....
     Skrýt celý příspěvek

     • The88
      02:24 20.06.2019

      To ale michate dve veci dohromady - to, ze chovaji vic prasat autonaticky neznamena, ze by v zemedelstvi pracovalo vice lidi. Podstatna je produktivita. Pokud jsem drive choval ...
      Zobrazit celý příspěvek

      To ale michate dve veci dohromady - to, ze chovaji vic prasat autonaticky neznamena, ze by v zemedelstvi pracovalo vice lidi. Podstatna je produktivita. Pokud jsem drive choval 1000 prasat a mel 20 zamestnancu, zatimco nyni chovam 2000 prasat s 30 zamestnanci, rozhodne jde pozitivni trend.
      Skrýt celý příspěvek

     • otecko
      08:38 20.06.2019

      V tom případě jsou Němčouři a Holanďani dost zaostalí, když nám a potažmo půlku Evropy zásobuji svými čuníky.. nemáte v té logice někde chybku??

      V tom případě jsou Němčouři a Holanďani dost zaostalí, když nám a potažmo půlku Evropy zásobuji svými čuníky.. nemáte v té logice někde chybku??

     • hondar
      09:42 20.06.2019

      to otecko:
      nemá. tady nejde jen o jednu komoditu. Jde o celkovou produkci a hlavně o produkty s vysokou přidanou hodnotou. O Německu se vůbec nemá smysl bavit, Holandsko jede ...
      Zobrazit celý příspěvek

      to otecko:
      nemá. tady nejde jen o jednu komoditu. Jde o celkovou produkci a hlavně o produkty s vysokou přidanou hodnotou. O Německu se vůbec nemá smysl bavit, Holandsko jede trochu jinak, není tak průmyslové, ale stále má odvětví, které vydělávají víc, jak těžba nerostných surovin. Znáte nějaké výrobky Ruska, které doma máte a používáte? Předpokládám, že S-400 vám na dvorku neparkuje.
      Skrýt celý příspěvek

     • givicz
      10:40 20.06.2019

      hondar mám silné podezření, že dle VIN moje fungl nová Škoda Octavia za půl míče je z Ruska přesněji z Nižnij Novgorod.... a myslím, že mnoho majitelů Škoda Yeti by se divilo, kde ...
      Zobrazit celý příspěvek

      hondar mám silné podezření, že dle VIN moje fungl nová Škoda Octavia za půl míče je z Ruska přesněji z Nižnij Novgorod.... a myslím, že mnoho majitelů Škoda Yeti by se divilo, kde zrovna bylo vyrobeno jejich vozítko ... :)

      Octavie vyráběné v Rusku se prodávají v ČR??
      https://forum.skodahome.cz/top...

      Octavia z Ruska. Škodovka nestíhá, část výroby přesune na východ
      https://www.idnes.cz/ekonomika...

      Yeti přichází z východu. Škoda reaguje na vyšší poptávku dodávkami z Ruska Více na: https://www.euro.cz/byznys/yet...
      Skrýt celý příspěvek

     • hondar
      10:56 20.06.2019

      to givicz:
      No super, další levná východní montovna. Vlastníci patentů a know-how jsme my. Továrny jsou taky naše. Takže jen dodat levnou pracovní sílu

      to givicz:
      No super, další levná východní montovna. Vlastníci patentů a know-how jsme my. Továrny jsou taky naše. Takže jen dodat levnou pracovní sílu

     • givicz
      11:37 20.06.2019

      hondar vlastníci patentů v tomto konkrétním případě a know-how nejsme my ale v tomto případě Germany ........ ČR, SR je levná východní ...
      Zobrazit celý příspěvek

      hondar vlastníci patentů v tomto konkrétním případě a know-how nejsme my ale v tomto případě Germany ........ ČR, SR je levná východní montovna....

      https://media.novinky.cz/450/7...
      Skrýt celý příspěvek

     • otecko
      13:54 20.06.2019

      Hodnar- tak výrobky z Ruska fakt doma nepoužívám, ale bez ruských technologií by mi ale i vám byly ty výrobky k prdu. Zrovna minulý týden jsem se vrátil z Mochovců a i tam jedou ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Hodnar- tak výrobky z Ruska fakt doma nepoužívám, ale bez ruských technologií by mi ale i vám byly ty výrobky k prdu. Zrovna minulý týden jsem se vrátil z Mochovců a i tam jedou ruské technologie a další se připravují. Stejně je to v Dukovanech, Temelínu a Jaslovských Bohunicích. A nejen u nás...Finsko například. Pokud tady nějaký trouba začne tvrdit, že jaderná energetika není TOP technologie a Rusko ji nemá vyladěnou, tak ta diskuze nemá cenu.
      Jiank k těm čuníkům jsem odpovídal na jednu komoditu proto, že logik přichází s touto větou: "V rozvinuté zemi je daleko výnosnější, když se lidé věnují výnosnějším činnostem, než je kydání hnoje z pod dobytka..." na to jsem reagoval.
      Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      14:13 20.06.2019

      otecko, jasně že Rusko má nejrůznější technologie. Ale nemá všechny a nemá ty nejmodernější. I v těch jaderných elektrárnách jsou řídící prvky ze západních zemí.
      Co Rusku chybí ...
      Zobrazit celý příspěvek

      otecko, jasně že Rusko má nejrůznější technologie. Ale nemá všechny a nemá ty nejmodernější. I v těch jaderných elektrárnách jsou řídící prvky ze západních zemí.
      Co Rusku chybí nejvíc jsou technologie na výrobu "obyčejných" průmyslových výrobků. Domácí elektronika, domácí spotřebiče, auta, spotřební zboží. V tom zůstali pozadu a tohle se, speciálně bez zahraničních investic, špatně dohání. Na to se pak nabalují CNC stroje a další náročnější technologie.
      U nás je sice dost tzv. montoven a subdodavatelů, kteří vyrábějí jen část výrobků - jenomže ti na sebe nabalují další subdodavatele a to docela náročných věcí, jako jsou třeba roboty, automatické svařování v ochranné atmosféře a další. Ve Vrchlabí se vyrábí automatické převodovky pro celý koncert VW a to je velice moderní linka.

      Asi by ses divil, kolik moderních technologií u nás je a kolik má, alespoň částečně, český původ.
      Skrýt celý příspěvek

     • otecko
      15:19 20.06.2019

      Glebe element- tak spotřební elektroniku nemám ani českou, ani polskou, ani Ruskou, myslím že ani německo uči italskou natož z Francie. Řekl bych že i ta ETA montuje v ČLR, ale ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Glebe element- tak spotřební elektroniku nemám ani českou, ani polskou, ani Ruskou, myslím že ani německo uči italskou natož z Francie. Řekl bych že i ta ETA montuje v ČLR, ale to si nejdem jistý. Takže máme páz zemí, k teré globálně zásobuje spotřební elektřoikou celý svět, Čína je ta největší. Proč by to mělo dělat Rusko?
      Ve vrchalbí se vyrábí německé převodovky čřesakýma rukama ve Škodovce, kde Němci dodali vlastní know-how. Nebo snad chcete říct, že původ vzniku je v Česaně? Není.
      Naše je TATRA a další desíky firem, co ale nic nemění, že JE je vyšší level. A Tvrdit, že řídící prvky jsou ze západních zemí... fakt??? to víte jistě? Co já vím, tak než se jakýkoliv západní prvek může použít v JE tak musí projít schválením u dodavatele technologie a u JE je to na 100%. A výrobce technologie vždy porovnává svou verzi se jinou náhradou. To samé platí pro západní JE. Dost to připomíná letecký průmysl a schvalování.
      Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      15:50 20.06.2019

      otecko - o tom řídícím systému JE to vím jistě, v Temelíně byl vyměněn za americký hned po revoluci.

      otecko - o tom řídícím systému JE to vím jistě, v Temelíně byl vyměněn za americký hned po revoluci.

     • triplane
      20:39 20.06.2019

      Madarsko, Bulharsko a nakonec ani to Finsko z Rosatomu rozhodne nadsene neni a je nepravdepodobne ze by si je vybralo znovu. To je realita.

      Madarsko, Bulharsko a nakonec ani to Finsko z Rosatomu rozhodne nadsene neni a je nepravdepodobne ze by si je vybralo znovu. To je realita.

     • lorgarius
      08:08 21.06.2019

      asi si mylis pojmy s dojmami, kedze podla tohto stylu myslenia su zaostalou agrarnou krajinou aj USA - polnohospodarsky sektor je tam rozvinuty. vyzera to ze Trump neuvali cla na ...
      Zobrazit celý příspěvek

      asi si mylis pojmy s dojmami, kedze podla tohto stylu myslenia su zaostalou agrarnou krajinou aj USA - polnohospodarsky sektor je tam rozvinuty. vyzera to ze Trump neuvali cla na europske auta a na oplatku EU asi povoli dovoz hovadzieho a soje z USA, resp navysi kvoty /ktore chrania europskych polnohospodarov pred konkurenciou/ na nakup tychto komodit z USA. agrarne krajiny su krajiny, kde vacsina obyvatelstva zije priamo z polnohospodarstva - teda maju svoje policko, chovaju svoje kravky a kozy, co si rodina dochova a dopestuje to ma na zivobitie.
      sankcie/resp ruske protisankcie na dovoz masa a inych potravin z krajin EU, maju svoje dopady na Rusko tak negativne /ceny, nedostatok atd/ ako pozitivne /podpora domacej produkcie, rozvoj urcitych sektorov ci konkretnych podnikov - teda aspon pri komoditach na ktore maju podmienky. pred par rokmi sme sprostredkovali predaj "automatizovanych sklenikov na pestovanie zeleniny", ale hlavne paradajok. nakupovali ich so statnou podporou a vcelku frcia/
      Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
     22:22 19.06.2019

     Myslíš, že to bude stačiť? Na pestovaní zemiakov či chove hydiny ešte žiadna krajina nezbohatla. Akurát, že nepomrú od hladu. Premeniť priemyselnú krajinu na agrárnu totiž nie je v ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Myslíš, že to bude stačiť? Na pestovaní zemiakov či chove hydiny ešte žiadna krajina nezbohatla. Akurát, že nepomrú od hladu. Premeniť priemyselnú krajinu na agrárnu totiž nie je v žiadnom prípade krokom vpred, skôr naopak.

     Keď som bol malý, tiež sme mali pole na ktorom sme pestovali zemiaky, cibuľu a mrkvu. Moji rodičia prišli z práce a šli sme na pole. Žiadna dovolenka len drina. Keby moji rodičia ten čas na poli využili na nadčasy v práci, tak by si kúpili vagón zemiakov každý rok. Keď otec zomrel, hneď som pole zatrávnil a rozoriem ho len keby prišiel hladomor, čo teda nepredpokladám
     Skrýt celý příspěvek

     • Jofo
      23:22 19.06.2019

      Mas pravdu ale vedz ze staci jedna vacsia vojna v europe/svete a opat sa vratime agrarnej spolocnosti aspon na cas pokial by sa svet nepozviechal po vojne.
      A to si myslim ze je ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Mas pravdu ale vedz ze staci jedna vacsia vojna v europe/svete a opat sa vratime agrarnej spolocnosti aspon na cas pokial by sa svet nepozviechal po vojne.
      A to si myslim ze je otazka casu ´az sa zas svet ocitne vo vojne
      Skrýt celý příspěvek

     • theo
      05:26 20.06.2019

      Neviem čo je nepochopiteľné na fakte , že každá vláda by mala zabezpečiť minimálne 75 percentnú potravinovú sebestačnosť , to nie je o ekonómii , ale o samotnej bezpečnosti danej ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Neviem čo je nepochopiteľné na fakte , že každá vláda by mala zabezpečiť minimálne 75 percentnú potravinovú sebestačnosť , to nie je o ekonómii , ale o samotnej bezpečnosti danej krajiny . Pokiaľ nechcem , aby naša krajina počas krízy vydochla od hladu , jednoducho to musím zabezečiť a drísty , že akože si kúpim za moje televízory , autá a hi-tech veci jedlo v čase problémov je blbosť . V čase núdze aj tá exportná krajina najprv nachová svojich a prebytok potom predá .
      potom predá .
      Skrýt celý příspěvek

     • astor
      07:04 20.06.2019

      Taky nechápu, proč produkovat potraviny, když si je můžu lacině dovézt z agrárně zaostalých zemí. Lépe přeci je vyrábět v montovnách podle cizích mustrů a za utržený groš nakoupit ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Taky nechápu, proč produkovat potraviny, když si je můžu lacině dovézt z agrárně zaostalých zemí. Lépe přeci je vyrábět v montovnách podle cizích mustrů a za utržený groš nakoupit nějaké to levné kuře z Polska, regionálního ekonomického tygra. Jako dlouhodobá hospodářská strategie to má něco do sebe.
      Skrýt celý příspěvek

     • theo
      07:45 20.06.2019

      ASTOR
      No prečo asi produkovať potraviny , myslieť na prežitie v čase , pádu systémov a závažných prírodných katastrof . V takom prípade nezoženiete ani lacné kura
      z Poľska a tobôž ...
      Zobrazit celý příspěvek

      ASTOR
      No prečo asi produkovať potraviny , myslieť na prežitie v čase , pádu systémov a závažných prírodných katastrof . V takom prípade nezoženiete ani lacné kura
      z Poľska a tobôž nie nejaké zemiaky z Egypta . Platí rovnaký princíp ako pri zbraniach . Prečo nám ich treba , no predsa pre strýčka príhodu . Nejaké štátne rezervy sa rýchlo minú a čo potom . Pokiaľ to nechápete Váš problém .
      Skrýt celý příspěvek

     • astor
      08:25 20.06.2019

      Theo
      Přečti si ode mne i to, co tam není napsáno.

      Theo
      Přečti si ode mne i to, co tam není napsáno.

     • GlobeElement
      08:27 20.06.2019

      Pokud přijde velká krize a hlad, pak průmyslová země vezme své tanky a letadla a potraviny si z té agrární doveze, protože sedlák na traktoru nemá proti tanku šanci.

      Že Rusko ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Pokud přijde velká krize a hlad, pak průmyslová země vezme své tanky a letadla a potraviny si z té agrární doveze, protože sedlák na traktoru nemá proti tanku šanci.

      Že Rusko zvyšuje chov prasat je fajn. Taky zvyšuje produkci pšenice. Nejspíš se za čas dostane na hodnoty, které mělo v roce 2000. Čím víc pšenice se na světě vypěstuje, tím bude chleba levnější.
      Skrýt celý příspěvek

     • otecko
      14:02 20.06.2019

      Globíku jste sradnovní, takže bohatá průmyslová země vlastně kvůli tomu, že je tak bohatá mírkyx-týrnyx obsadí agrální stát a sežere mu potraviny. Uvažovat takto, to se vracíme ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Globíku jste sradnovní, takže bohatá průmyslová země vlastně kvůli tomu, že je tak bohatá mírkyx-týrnyx obsadí agrální stát a sežere mu potraviny. Uvažovat takto, to se vracíme do doby kolonialismu či okupace, vydírání jako mezinárodnímu řádu.
      Adolf by s vámi a vašim názorem na Lebensraum byh hrdý! Doufám že jste i vy hrdý na své názory.
      Skrýt celý příspěvek

    • triplane
     00:47 20.06.2019

     Jed se uz proboha do toho Ruska podivat, ale nekam dal od Moskvy. Zajdi si treba do nejakeho obchodu v malem meste a zkus si neco kvalitniho koupit za rubl. Budes cumet, doporucuju ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Jed se uz proboha do toho Ruska podivat, ale nekam dal od Moskvy. Zajdi si treba do nejakeho obchodu v malem meste a zkus si neco kvalitniho koupit za rubl. Budes cumet, doporucuju vzit si sebou i tech par bezcenych dolaru.
     A taky zkus vyjit s tim co tam lidi realne berou, tj cca 30 - 40t rublu delnicky plat. Upozornuju ze napriklad zelenina je drazsi nez v CR.
     Rusko je zaostala zeme co krok drzi jen ve zbrojnim prumyslu a to jeste s otaznikem. Vzdyt i ty stroje na kterych ty zbrane vyraběj musi v naproste vetsine vozit ze Zapadu nebo Japonska...
     Skrýt celý příspěvek

     • technik
      06:50 20.06.2019

      Jistě máš pravdu ale každá mince má dvě strany. To že dováží obráběcí stroje nic neznamená, nemají potřebu vymyslet vymyšlený. Ale co se týká ekonomiky, u nás obchody jsou sice ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jistě máš pravdu ale každá mince má dvě strany. To že dováží obráběcí stroje nic neznamená, nemají potřebu vymyslet vymyšlený. Ale co se týká ekonomiky, u nás obchody jsou sice plný, máme se fajn ale na úkor státního dluhu a jednou přijde doba splácení a budeme na tom hůř než ten rus, který ikdyz je ekonomicky v prdeli nakupuje neustále zlato do státních rezerv. To nemluvím o tom že patří mezi státy s nejmenším zadluzenim
      Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      08:31 20.06.2019

      Ale kdepak. To, že Rusko nemá vlastní technologie znamená, že zaostává za konkurencí. Není to dobrá zpráva. Spadlo do pasti příjmů z prodeje surovin. Kolik průmyslových výrobků v ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ale kdepak. To, že Rusko nemá vlastní technologie znamená, že zaostává za konkurencí. Není to dobrá zpráva. Spadlo do pasti příjmů z prodeje surovin. Kolik průmyslových výrobků v obchodech je z Ruska? I v tom samotném Rusku? Přitom průmyslový výrobek má vysokou přidanou hodnotu - to znamená příjem peněz pro lidi.

      To, že se ČR zadlužuje, je samozřejmě blbě. Vláda uplácí důchodce a státní zaměstnance, aby se Agrofert udržel u moci a mohl si sypat dotace. A máš naprostou pravdu, že náprava bude bolet - a asi se toho dočkáme brzo.
      Skrýt celý příspěvek

     • otecko
      08:50 20.06.2019

      Tak pokud si ty mašiny koupí v Japonsku za vypěstované věpříky a brambory, proč ne? A propos, neřeší se v článku Rusko ale Irán a sankce, jasně že fungují a budou fungovat, ovšem ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Tak pokud si ty mašiny koupí v Japonsku za vypěstované věpříky a brambory, proč ne? A propos, neřeší se v článku Rusko ale Irán a sankce, jasně že fungují a budou fungovat, ovšem nikdo neví, jakou cenu za to Svět zaplatí. Ještě totiž není zdaleka dobojováno, pokud jsme měli problém s uprchíly ze Syrie, tak 80ti milionový Irán je dost větší oříšek, navíc, Peršané jsou hrdí na svou historii, ti se tak lehce nevzdají. Trumpovi to, dá se říc, může být u prdele, ten má kolem sebe oceán, ale Evropa na ty americké hrátky ředitele zeměkoule může šeredně doplatit, proto taky evropští politici volí jinou politiku. Trump ve svém životě zkrachoval už 16 krát, tentokrát to ovšem může být krach fatální, se divím že takového nevzdělance mohou zvolit v USA prezidentem!
      Skrýt celý příspěvek

     • astor
      08:52 20.06.2019

      Rusko nemá žádné vlastní technologie? Zajímavá myšlenka... Rusko nemá technologie na výrobu moderních obráběcích strojů, znamená to, že když si většina našich průmyslových podniků ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Rusko nemá žádné vlastní technologie? Zajímavá myšlenka... Rusko nemá technologie na výrobu moderních obráběcích strojů, znamená to, že když si většina našich průmyslových podniků dováží obráběcí stroje ze zahraničí, že jsme také zaostalou zemí, jako dle vás Rusko? A nebo jsme si měli vyvíjet vlastní, s vědomím, že to je někde vymyšleno a na prodej? Neznám žádného amerického velkovýrobce obráběcích strojů, haly u Boeninga jsou plné japonských a německých NC-ček, kupodivu stejně jako u nás nebo u Rossvertolu.
      Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      10:42 20.06.2019

      Nakupovat průmyslové výrobky na suroviny znamená nenaučit se ty průmyslové výrobky vyrábět a to je ekonomicky i strategicky špatně.
      A je něco jiného koupit výrobní linku, protože ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Nakupovat průmyslové výrobky na suroviny znamená nenaučit se ty průmyslové výrobky vyrábět a to je ekonomicky i strategicky špatně.
      A je něco jiného koupit výrobní linku, protože je to levnější, i když bych ji vyrobit uměl, a kupovat hotové výrobky, protože tu výrobní linku vyrobit neumím a nemám nikoho, kdo by na ní dokázal něco vyrobit.
      Skrýt celý příspěvek

     • hondar
      11:02 20.06.2019

      to astor:
      nejde jen o to tu linku mít. Jako majitel a vlastník know-how můžete linku modernizovat, vylepšovat, upravovat, nastavovat jiné parametry, upgradovat. Jako pasivní kupec ...
      Zobrazit celý příspěvek

      to astor:
      nejde jen o to tu linku mít. Jako majitel a vlastník know-how můžete linku modernizovat, vylepšovat, upravovat, nastavovat jiné parametry, upgradovat. Jako pasivní kupec jen musíte čekat, co kde vymyslí. To není o pokroku ani náhodou. Začít pěstovat prasátka můžete kdykoliv. Začít budovat moderní průmysl ne. Na to potřebujete zkušenosti, zázemí a vzdělané lidi. Na chov prasat pasáčka a kydačku hnoje.
      Skrýt celý příspěvek

     • strikehawk
      11:29 20.06.2019

      Tvoje hodnocení je silně relativní...…..co takhle srovnat současnou realitu ČR vs západ a rozdíl srovnat s rozdílem ČR vs Rusko.
      Asi budeš překvapen ale jsme mnohem blíže Rusku než ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Tvoje hodnocení je silně relativní...…..co takhle srovnat současnou realitu ČR vs západ a rozdíl srovnat s rozdílem ČR vs Rusko.
      Asi budeš překvapen ale jsme mnohem blíže Rusku než západu a to v téměř jakémkoliv ohledu
      Skrýt celý příspěvek

     • astor
      13:50 20.06.2019

      Global Element
      Poněkud nerozumím tomu, co chcete říci. Myslíte těžní a zpracovatelské technologie? Opět platí, proč vyvíjet něco, co někdo vyrábí a je ochoten mi to za tvrdý peníz ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Global Element
      Poněkud nerozumím tomu, co chcete říci. Myslíte těžní a zpracovatelské technologie? Opět platí, proč vyvíjet něco, co někdo vyrábí a je ochoten mi to za tvrdý peníz prodat?
      Honda
      Naše firma vlastní halu CNC-ček převážně německé a japonské výroby, obsluhy české, slovenské, rumunské a bulharské, materiál nakupujeme v USA,Německu, Francii a Rusku. Průměrné stáří stroje 2.5 roku. Abgrejd se nevyplatí, vývoj v této oblasti je tak rychlý, že se stroj musí zaplatit do 5let a jde pryč. Software si řešíme sami, se souhlasem a nástroji výrobce samozřejmě. Z vašeho pohledu jsme tudíž zaostalá firma, která má s Ruskem společného víc, než si myslíme.:-)
      Skrýt celý příspěvek

     • triplane
      20:59 20.06.2019

      Technik - Rusko ma sice relativne maly zahranicni dluh, ale ma obrovsky vnitrni dluh a ten bude muset splatit. I Rusove se meni a uz nechteji zit jak ve stredoveku, nekde doslova. ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Technik - Rusko ma sice relativne maly zahranicni dluh, ale ma obrovsky vnitrni dluh a ten bude muset splatit. I Rusove se meni a uz nechteji zit jak ve stredoveku, nekde doslova. Pro bezneho Rusa se tam toho moc nemeni, k lepsimu urcite ne.

      astor - problem nastane az ti ty nove stroje nebude chtit nikdo prodat a ty nebudes umet okopirovat ani ty stare. To se muze lehce Rusum stat a v tehle situaci je uz ted Iran. Tomu ted neproda nikdo nic. Na cem potom budes vyrabet ty zazracne zbrane? Sankce proti Rusku jsou velmi mirne takze nakupovat zatim muzou.
      Za dob SSSR Rus vedel jak vyrobit tichou ponorku, ale neumel vyrobit stroj ktery by tak presne opracoval lodni sroub. Dodala jim je nelegalne Toshiba a byl z toho pruser ze ta firma mela na male. Mimochodem i proto se v tu dobu najednou dala koupit elektronika Toshiba ve vychodnim bloku v beznych obchodech.
      V USA je nekolik firem co produkuji spickove CNC obrabeci stroje, staci se zajimat.
      Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
   12:19 21.06.2019

   A já s tebou souhlasím vlastně! Sankce přece prospívají Rusku - proč by neprospívaly Íránu?!

   A já s tebou souhlasím vlastně! Sankce přece prospívají Rusku - proč by neprospívaly Íránu?!