KOMENTÁŘ: Americké sankce uvalené na Írán fungují

KOMENTÁŘ: Americké sankce uvalené na Írán fungují
Sankce Trumpovy administrativy omezily finanční příjmy íránské vlády, a to má negativní dopad na financování a sponzorování teroristických a militantních skupin v celém regionu. / USAF (Zvětšit)

Kritici amerického prezidenta Donalda Trumpa ho rychle odsoudili za jeho politiku vůči Íránu a za sankce, které uvalil na teokratický režim. Jejich argument je zakotven v myšlence, že jediná účinná politika vůči Íránu spočívá ve vzájemné spolupráci: jinými slovy, v appeasementu. Článek rovněž brzy najdete na webu Gatestone Institute.

  • „Zlaté časy jsou pryč a již se nikdy nevrátí. Írán již nemá dost peněz, aby nás financoval.“ – bojovník Íránem podporované milice v Sýrii, The New York Times, 26. března 2019.
  • Pod tlakem protiíránských sankcí vyzval lídr íránského spojence Hizballáhu Hassan Nasralláh své spolubojovníky, aby se snažili zajistit finanční zdroje k „vedení džihádu a podíleli se tak na právě probíhající bitvě.“
  • Íránská národní měna íránský riál klesla na své historické minimum ‒ v listopadu 2017 se americký dolar rovnal přibližně 35 000 íránských riálů, v květnu 2019 to však již bylo více než 42 000 íránských riálů, na černém trhu až 130 000 íránských riálů.

Během osmileté vlády bývalého prezidenta Baracka Obamy měli tito kritici možnost politiku appeasementu iniciovat a rozšiřovat. Ve snaze vládnoucí mulláhy uspokojit udělal prezident Obama v tomto období řadu bezprecedentních ústupků. Při jednáních s nimi překypoval Obama na každém kroku štědrostí a flexibilitou. A čeho tím Obama dosáhl?

Jakmile byly sankce proti Íránu během Obamovy vlády zrušeny, tak se rychle ukázalo, že Írán získal v očích mezinárodního společenství globální legitimitu. Tato nově nalezená legitimita a zrušení sankcí zajistily íránským vojenským institucím ‒ Íránským revolučním gardám, íránským milicím a teroristickým skupinám ‒ příjmy v miliardách dolarů.

Teherán tento příliv peněz použil k rozšíření svého vlivu v celém regionu ‒ v Sýrii, Iráku, Jemenu a Libanonu. Tato expanze měla velký úspěch.

Nejnovější zprávy nyní ukazují, že ti, kteří podporují myšlenku appeasementu vůči Íránu a kritizují přísnou Trumpovu politiku, jsou naprosto na omylu.

Sankce ve skutečnosti vyvinuly na íránskou vládu značný tlak a díky nim íránští vůdci omezují financování svých spojenců, milicí a teroristických skupin.

Státem kontrolovaný syrský deník Al-Watan učinil 17. dubna 2019 bezprecedentní krok a překvapivě prozradil, že Írán zastavil syrské vládě svoji úvěrovou linku. Bylo to jen den poté, co Sýrii navštívil íránský ministr zahraničí Džavád Zaríf.

Syrský deník si také posteskl, že Teherán do Sýrie již šest měsíců nebyl schopný dopravit ropu. Podle deníku Al-Watan čelí vláda Bašára al-Asada nedostatku pohonných hmot. Syrský těžební průmysl vyprodukuje jen zhruba 25 % potřebných pohonných hmot, takže je Sýrie v dodávkách pohonných hmot závislá na Íránu.

Skutečnost, že deník Al-Watan takovou zprávu zveřejnil jen jeden den poté, co Sýrii navštívil íránský ministr zahraničí Džavád Zaríf, ukazuje, že Damašku se nepodařilo přesvědčit Teherán, aby Sýrii dál poskytoval úvěry a i nadále do Sýrie vyvážel ropu.

Od té doby, co americký prezident Donald J. Trump odstoupil od Íránské jaderné dohody (Joint Comprehensive Plan of Action, JCPOA) příjmy Íránu z exportu ropy neustále klesají. Předtím, než Spojené státy od Íránské jaderné dohody odstoupily a zaujaly vůči vládě mulláhů tvrdší postoj, vyvážel Írán více než 2,5 milionu barelů ropy denně. Vývoz ropy Íránem od té doby klesl na přibližně 1,1 milionu barelů denně. To představuje pokles o více než 50 %.

Podle posledních zpráv přinutily americké sankce Írán také omezit financování svých milicí v Sýrii. Íránští bojovníci již nedostávají své platy a výhody, což jim velmi ztěžuje pokračování v boji a destabilizaci regionu. Bojovník Íránem podporované milice v Sýrii deníku The New York Times řekl: Zlaté časy jsou pryč a již se nikdy nevrátí. Írán již nemá dost peněz, aby nás financoval.

Pod tlakem protiíránských sankcí vyzval lídr íránského spojence Hizballáhu Hassan Nasralláh své spolubojovníky, aby se snažili zajistit finanční zdroje k „vedení džihádu a podíleli se tak na právě probíhající bitvě.“

Íránský prezident Hassan Rúhání nedávno přiznal, že Islámská republika čelí nejvážnější hospodářské krizí od svého založení v roce 1979. Íránská národní měna íránský riál klesla na své historické minimum ‒ v listopadu 2017 se americký dolar rovnal přibližně 35 000 íránských riálů, v květnu 2019 to však již bylo více než 42 000 íránských riálů, na černém trhu až 130 000 íránských riálů.

Sankce Trumpovy administrativy omezily finanční příjmy íránské vlády, a to má negativní dopad na financování a sponzorování teroristických a militantních skupin v celém regionu.

Ke zděšení zastánců a obhájců íránského režimu prosazujících vůči vládnoucím mulláhům politiku appeasementu ‒ i ke zděšení Trumpových kritiků ‒ americké sankce uvalené na Írán fungují.

Dr. Majid Rafizadeh vystudoval Harvard, je obchodní stratég a poradce, politolog, člen správní rady Harvard International Review a prezident International American Council on the Middle East (Mezinárodní americké rady pro Blízký východ). Je autorem několika knih o islámu a americké zahraniční politice. Můžete mu napsat na Dr.rafizadeh@post.harvard.edu.

Překlad: Libor Popovský, Helena Kolínská

Nahlásit chybu v článku


Související články

Uzavře Írán Hormuzský průliv pro ropné tankery?

Americká letadlová loď USS Abraham Lincoln opět demonstrovala americkou vojenskou přítomnost v ...

Izrael bombardoval konvoj Hizballáhu

Izraelské letectvo v pondělí večer zaútočilo na cíle v Libanonu. Terčem útoku se stal konvoj ...

Hizballáh dostal z Íránu balistické rakety Fateh 110

Íránské a libanonské zdroje informovaly o dodávce íránských balistických raket Fateh 110 ...

Pro a proti amerických finančních sankcí proti Hizballáhu

Libanonské hnutí Hizballáh je mnohými označováno za teroristické. Tento pohled však neplatí ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • astor
    18:02 19.06.2019

    Ano. Írán trpí sankcemi a přitom od doby, co na něj byly Amerikou a jejími nohsledy uvaleny, několikanásobně vzrostla její ekonomika a politický vliv v oblasti. Sankce jsou jen ...Zobrazit celý příspěvek

    Ano. Írán trpí sankcemi a přitom od doby, co na něj byly Amerikou a jejími nohsledy uvaleny, několikanásobně vzrostla její ekonomika a politický vliv v oblasti. Sankce jsou jen škodolibým házením klacků pod nohy, v důsledku neznám stát, který by si se sankcemi dříve či později neporadil, či který by se pod náporem sankcí zhroutil. Taková Kuba je pod fashingtonskými sankcemi od šedesátých let a žije. Nenávist americké administrativy vůči svobodné Kubě naopak zvyšuje popularitu Kuby v latinské Americe všude tam, kde Američany vnímají jako nenažrané kobylky a berou je jako příklad hodný následování.Skrýt celý příspěvek

    • Englbert
      18:18 19.06.2019

      ... nekolikanasobne vzrostla jeji ekonomika? Koho lranu? Iran tedy prosperuje diky americkemu embargu? To nemyslite vazne? Venezuela, KLDR, Rusko a treba Kuba take prosperuji a ...Zobrazit celý příspěvek

      ... nekolikanasobne vzrostla jeji ekonomika? Koho lranu? Iran tedy prosperuje diky americkemu embargu? To nemyslite vazne? Venezuela, KLDR, Rusko a treba Kuba take prosperuji a spolecnost bohatne? Jestli ano, tak si pod prosperitou predstavujeme kazdy neco jineho.;-)Skrýt celý příspěvek

      • astor
        06:52 20.06.2019

        Neříkám, že embargované země svými ekonomickými úspěchy útočí na vedoucí postavení ekonomického giganta USA, ale na druhou stranu sankce žádné zásadní změny ve směřování ...Zobrazit celý příspěvek

        Neříkám, že embargované země svými ekonomickými úspěchy útočí na vedoucí postavení ekonomického giganta USA, ale na druhou stranu sankce žádné zásadní změny ve směřování embargovaných zemí nezpůsobily, naopak způsobily zakonzervování postojů lídrů a i obyvatelstva daných zemí. Žádné hladomory, žádné lidové bouře, nic, Íránčan si holt nekoupí Chrysler, to je bolest... Masivní medializace úspěchů sankční politiky je jen další z těžkých ráží propagandistické palebné přípravy válečného tažení, které připravuje Západ proti všem, kteří odmítají přiznat dominanci USA a jejich satelitů a nechtějí je nechat drancovat přírodní a lidské zdroje svých zemi. O tom, že chtějí žít podle svých vlastních tradičních, nevnucovaných hodnot ani nemluvě.Skrýt celý příspěvek

        • PavolR
          07:52 20.06.2019

          Ľudové búrky môžu byť maximálne tak bonus, ale pointa je, že ak nemajú na Chryslery, tak nemajú prostriedky ani na vyvážanie svojej "revolúcie" do iných krajín - čo je pre väčšinu ...Zobrazit celý příspěvek

          Ľudové búrky môžu byť maximálne tak bonus, ale pointa je, že ak nemajú na Chryslery, tak nemajú prostriedky ani na vyvážanie svojej "revolúcie" do iných krajín - čo je pre väčšinu takých režimov, ako je iránsky, jeden z pilierov preukazovania vlastnej legitimity (napr. Kuba dotovaná ZSSR sa sr*la ešte aj v Afrike, dnes napr. vo Venezuele). Na to sú potrebné peniaze, peniaze a za len peniaze.Skrýt celý příspěvek

          • astor
            08:22 20.06.2019

            Zajímavé. Já myslel, že sankce jsou jednou ze zbraní, mající za cíl podlomit morálku obyvatel nepřátelských zemí, vedoucí až ke kapitulaci(samozřejmě ve spolupráci s místními ...Zobrazit celý příspěvek

            Zajímavé. Já myslel, že sankce jsou jednou ze zbraní, mající za cíl podlomit morálku obyvatel nepřátelských zemí, vedoucí až ke kapitulaci(samozřejmě ve spolupráci s místními iredentami), podobně jako kdysi kobercové bombardování Německa a Severního Vietnamu, před alfa samcem. Vyprávějte mi ještě o sr.ní se Kuby do Afriky, a já se ještě víc pobavím při pomyšlení kde se kdo kam s.re. Ostatně to Kuba nedělala gratis, kromě revolučního étosu byla podporována tehdejším SSSR a jeho spojenci(jako proxy armáda Varšavského paktu). Jako bonus Kubánci obdrželi bojové zkušenosti z reálného válečného prostředí, což je věc, s kterou manipuluje velení AČR kdykoliv se ozve kritika nasazování našeho Vládního vojska po boku spojenců ze Severoatlantického paktu.Skrýt celý příspěvek

        • Englbert
          18:11 20.06.2019

          Rikate, ze behem embarga nekolikanasobne vzrostla jeji ekonomika a to lez. Tecka.

          Rikate, ze behem embarga nekolikanasobne vzrostla jeji ekonomika a to lez. Tecka.

    • liberal shark
      19:21 19.06.2019

      A nejlepší známkou prosperity je hyperinflace :-)))

      A nejlepší známkou prosperity je hyperinflace :-)))

    • Miroslav
      20:48 19.06.2019

      Žiadna krajina na svete nedokáže bohatnúť alebo ekonomicky napredovať tým, že sa uzavrie pred svetom. Najlepším príkladom je KĽDR ktorá sa premenila na skazen. Stačí porovnať kde ...Zobrazit celý příspěvek

      Žiadna krajina na svete nedokáže bohatnúť alebo ekonomicky napredovať tým, že sa uzavrie pred svetom. Najlepším príkladom je KĽDR ktorá sa premenila na skazen. Stačí porovnať kde je južná a kde severná časť kedysi jednej krajiny.

      Prečo je tomu tak? No lebo žiadna krajina na svete nemôže byť úplne samostatná. Teda môže, ale len za cenu ekonomického, technologického či energetického zaostávanie.

      A čím ďalej s rozvojom techniky sa takáto priepasť bude len prehlbovať. Žiadna krajina na svete si totiž nedokáže sama vyrobiť špičkové lineárne pohony pre obrábacie stroje, špičkové CAD systémy či špičkové materiály.

      Malá perlička na záver z jednej diskusie... Vraj Ruská ekonomika vďaka sankciám posilňuje. Dôvodom je, že prudko rastie početnosť chovaných prasiat. Či to však bude stačiť, to som si naozaj nie celkom istý. To by najbohatšími krajinami sveta boli tie Africké kde v poľnohospodárstve a chove pracuje cez 90 percent populácieSkrýt celý příspěvek

      • givicz
        22:12 19.06.2019

        Miroslav tak to pozor co se týče zemědělství v Rusku tak tam je vidět impozantní nárůst a hlavně ...Zobrazit celý příspěvek

        Miroslav tak to pozor co se týče zemědělství v Rusku tak tam je vidět impozantní nárůst a hlavně soběstačnost...
        https://gain.fas.usda.gov/Rece...

        Putin's farmer - agriculture and business in Russia | DW Documentary
        https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

        • logik
          22:18 19.06.2019

          Ano - typický znak zaostalé agrární země :-) V rozvinuté zemi je daleko výnosnější, když se lidé věnují výnosnějším činnostem, než je kydání hnoje z pod dobytka (jakkoli to je ...Zobrazit celý příspěvek

          Ano - typický znak zaostalé agrární země :-)

          V rozvinuté zemi je daleko výnosnější, když se lidé věnují výnosnějším činnostem, než je kydání hnoje z pod dobytka (jakkoli to je vlastně dobrá práce, nic proti zemědělcům, mluvím čistě o ekonomice, nikoli o smyslu života) a jídlo si kupují z méně rozvinutých států....Skrýt celý příspěvek

          • The88
            02:24 20.06.2019

            To ale michate dve veci dohromady - to, ze chovaji vic prasat autonaticky neznamena, ze by v zemedelstvi pracovalo vice lidi. Podstatna je produktivita. Pokud jsem drive choval ...Zobrazit celý příspěvek

            To ale michate dve veci dohromady - to, ze chovaji vic prasat autonaticky neznamena, ze by v zemedelstvi pracovalo vice lidi. Podstatna je produktivita. Pokud jsem drive choval 1000 prasat a mel 20 zamestnancu, zatimco nyni chovam 2000 prasat s 30 zamestnanci, rozhodne jde pozitivni trend.Skrýt celý příspěvek

          • otecko
            08:38 20.06.2019

            V tom případě jsou Němčouři a Holanďani dost zaostalí, když nám a potažmo půlku Evropy zásobuji svými čuníky.. nemáte v té logice někde chybku??

            V tom případě jsou Němčouři a Holanďani dost zaostalí, když nám a potažmo půlku Evropy zásobuji svými čuníky.. nemáte v té logice někde chybku??

          • hondar
            09:42 20.06.2019

            to otecko: nemá. tady nejde jen o jednu komoditu. Jde o celkovou produkci a hlavně o produkty s vysokou přidanou hodnotou. O Německu se vůbec nemá smysl bavit, Holandsko jede ...Zobrazit celý příspěvek

            to otecko:
            nemá. tady nejde jen o jednu komoditu. Jde o celkovou produkci a hlavně o produkty s vysokou přidanou hodnotou. O Německu se vůbec nemá smysl bavit, Holandsko jede trochu jinak, není tak průmyslové, ale stále má odvětví, které vydělávají víc, jak těžba nerostných surovin. Znáte nějaké výrobky Ruska, které doma máte a používáte? Předpokládám, že S-400 vám na dvorku neparkuje.Skrýt celý příspěvek

          • givicz
            10:40 20.06.2019

            hondar mám silné podezření, že dle VIN moje fungl nová Škoda Octavia za půl míče je z Ruska přesněji z Nižnij Novgorod.... a myslím, že mnoho majitelů Škoda Yeti by se divilo, kde ...Zobrazit celý příspěvek

            hondar mám silné podezření, že dle VIN moje fungl nová Škoda Octavia za půl míče je z Ruska přesněji z Nižnij Novgorod.... a myslím, že mnoho majitelů Škoda Yeti by se divilo, kde zrovna bylo vyrobeno jejich vozítko ... :)

            Octavie vyráběné v Rusku se prodávají v ČR??
            https://forum.skodahome.cz/top...

            Octavia z Ruska. Škodovka nestíhá, část výroby přesune na východ
            https://www.idnes.cz/ekonomika...

            Yeti přichází z východu. Škoda reaguje na vyšší poptávku dodávkami z Ruska Více na: https://www.euro.cz/byznys/yet... Skrýt celý příspěvek

          • hondar
            10:56 20.06.2019

            to givicz:
            No super, další levná východní montovna. Vlastníci patentů a know-how jsme my. Továrny jsou taky naše. Takže jen dodat levnou pracovní sílu

            to givicz:
            No super, další levná východní montovna. Vlastníci patentů a know-how jsme my. Továrny jsou taky naše. Takže jen dodat levnou pracovní sílu

          • givicz
            11:37 20.06.2019

            hondar vlastníci patentů v tomto konkrétním případě a know-how nejsme my ale v tomto případě Germany ........ ČR, SR je levná východní ...Zobrazit celý příspěvek

            hondar vlastníci patentů v tomto konkrétním případě a know-how nejsme my ale v tomto případě Germany ........ ČR, SR je levná východní montovna....

            https://media.novinky.cz/450/7... Skrýt celý příspěvek

          • otecko
            13:54 20.06.2019

            Hodnar- tak výrobky z Ruska fakt doma nepoužívám, ale bez ruských technologií by mi ale i vám byly ty výrobky k prdu. Zrovna minulý týden jsem se vrátil z Mochovců a i tam jedou ...Zobrazit celý příspěvek

            Hodnar- tak výrobky z Ruska fakt doma nepoužívám, ale bez ruských technologií by mi ale i vám byly ty výrobky k prdu. Zrovna minulý týden jsem se vrátil z Mochovců a i tam jedou ruské technologie a další se připravují. Stejně je to v Dukovanech, Temelínu a Jaslovských Bohunicích. A nejen u nás...Finsko například. Pokud tady nějaký trouba začne tvrdit, že jaderná energetika není TOP technologie a Rusko ji nemá vyladěnou, tak ta diskuze nemá cenu.
            Jiank k těm čuníkům jsem odpovídal na jednu komoditu proto, že logik přichází s touto větou: "V rozvinuté zemi je daleko výnosnější, když se lidé věnují výnosnějším činnostem, než je kydání hnoje z pod dobytka..." na to jsem reagoval.Skrýt celý příspěvek

          • GlobeElement
            14:13 20.06.2019

            otecko, jasně že Rusko má nejrůznější technologie. Ale nemá všechny a nemá ty nejmodernější. I v těch jaderných elektrárnách jsou řídící prvky ze západních zemí. Co Rusku chybí ...Zobrazit celý příspěvek

            otecko, jasně že Rusko má nejrůznější technologie. Ale nemá všechny a nemá ty nejmodernější. I v těch jaderných elektrárnách jsou řídící prvky ze západních zemí.
            Co Rusku chybí nejvíc jsou technologie na výrobu "obyčejných" průmyslových výrobků. Domácí elektronika, domácí spotřebiče, auta, spotřební zboží. V tom zůstali pozadu a tohle se, speciálně bez zahraničních investic, špatně dohání. Na to se pak nabalují CNC stroje a další náročnější technologie.
            U nás je sice dost tzv. montoven a subdodavatelů, kteří vyrábějí jen část výrobků - jenomže ti na sebe nabalují další subdodavatele a to docela náročných věcí, jako jsou třeba roboty, automatické svařování v ochranné atmosféře a další. Ve Vrchlabí se vyrábí automatické převodovky pro celý koncert VW a to je velice moderní linka.

            Asi by ses divil, kolik moderních technologií u nás je a kolik má, alespoň částečně, český původ.Skrýt celý příspěvek

          • otecko
            15:19 20.06.2019

            Glebe element- tak spotřební elektroniku nemám ani českou, ani polskou, ani Ruskou, myslím že ani německo uči italskou natož z Francie. Řekl bych že i ta ETA montuje v ČLR, ale ...Zobrazit celý příspěvek

            Glebe element- tak spotřební elektroniku nemám ani českou, ani polskou, ani Ruskou, myslím že ani německo uči italskou natož z Francie. Řekl bych že i ta ETA montuje v ČLR, ale to si nejdem jistý. Takže máme páz zemí, k teré globálně zásobuje spotřební elektřoikou celý svět, Čína je ta největší. Proč by to mělo dělat Rusko?
            Ve vrchalbí se vyrábí německé převodovky čřesakýma rukama ve Škodovce, kde Němci dodali vlastní know-how. Nebo snad chcete říct, že původ vzniku je v Česaně? Není.
            Naše je TATRA a další desíky firem, co ale nic nemění, že JE je vyšší level. A Tvrdit, že řídící prvky jsou ze západních zemí... fakt??? to víte jistě? Co já vím, tak než se jakýkoliv západní prvek může použít v JE tak musí projít schválením u dodavatele technologie a u JE je to na 100%. A výrobce technologie vždy porovnává svou verzi se jinou náhradou. To samé platí pro západní JE. Dost to připomíná letecký průmysl a schvalování.Skrýt celý příspěvek

          • GlobeElement
            15:50 20.06.2019

            otecko - o tom řídícím systému JE to vím jistě, v Temelíně byl vyměněn za americký hned po revoluci.

            otecko - o tom řídícím systému JE to vím jistě, v Temelíně byl vyměněn za americký hned po revoluci.

          • triplane
            20:39 20.06.2019

            Madarsko, Bulharsko a nakonec ani to Finsko z Rosatomu rozhodne nadsene neni a je nepravdepodobne ze by si je vybralo znovu. To je realita.

            Madarsko, Bulharsko a nakonec ani to Finsko z Rosatomu rozhodne nadsene neni a je nepravdepodobne ze by si je vybralo znovu. To je realita.

          • lorgarius
            08:08 21.06.2019

            asi si mylis pojmy s dojmami, kedze podla tohto stylu myslenia su zaostalou agrarnou krajinou aj USA - polnohospodarsky sektor je tam rozvinuty. vyzera to ze Trump neuvali cla na ...Zobrazit celý příspěvek

            asi si mylis pojmy s dojmami, kedze podla tohto stylu myslenia su zaostalou agrarnou krajinou aj USA - polnohospodarsky sektor je tam rozvinuty. vyzera to ze Trump neuvali cla na europske auta a na oplatku EU asi povoli dovoz hovadzieho a soje z USA, resp navysi kvoty /ktore chrania europskych polnohospodarov pred konkurenciou/ na nakup tychto komodit z USA. agrarne krajiny su krajiny, kde vacsina obyvatelstva zije priamo z polnohospodarstva - teda maju svoje policko, chovaju svoje kravky a kozy, co si rodina dochova a dopestuje to ma na zivobitie.
            sankcie/resp ruske protisankcie na dovoz masa a inych potravin z krajin EU, maju svoje dopady na Rusko tak negativne /ceny, nedostatok atd/ ako pozitivne /podpora domacej produkcie, rozvoj urcitych sektorov ci konkretnych podnikov - teda aspon pri komoditach na ktore maju podmienky. pred par rokmi sme sprostredkovali predaj "automatizovanych sklenikov na pestovanie zeleniny", ale hlavne paradajok. nakupovali ich so statnou podporou a vcelku frcia/Skrýt celý příspěvek

        • Miroslav
          22:22 19.06.2019

          Myslíš, že to bude stačiť? Na pestovaní zemiakov či chove hydiny ešte žiadna krajina nezbohatla. Akurát, že nepomrú od hladu. Premeniť priemyselnú krajinu na agrárnu totiž nie je v ...Zobrazit celý příspěvek

          Myslíš, že to bude stačiť? Na pestovaní zemiakov či chove hydiny ešte žiadna krajina nezbohatla. Akurát, že nepomrú od hladu. Premeniť priemyselnú krajinu na agrárnu totiž nie je v žiadnom prípade krokom vpred, skôr naopak.

          Keď som bol malý, tiež sme mali pole na ktorom sme pestovali zemiaky, cibuľu a mrkvu. Moji rodičia prišli z práce a šli sme na pole. Žiadna dovolenka len drina. Keby moji rodičia ten čas na poli využili na nadčasy v práci, tak by si kúpili vagón zemiakov každý rok. Keď otec zomrel, hneď som pole zatrávnil a rozoriem ho len keby prišiel hladomor, čo teda nepredpokladámSkrýt celý příspěvek

          • Jofo
            23:22 19.06.2019

            Mas pravdu ale vedz ze staci jedna vacsia vojna v europe/svete a opat sa vratime agrarnej spolocnosti aspon na cas pokial by sa svet nepozviechal po vojne. A to si myslim ze je ...Zobrazit celý příspěvek

            Mas pravdu ale vedz ze staci jedna vacsia vojna v europe/svete a opat sa vratime agrarnej spolocnosti aspon na cas pokial by sa svet nepozviechal po vojne.
            A to si myslim ze je otazka casu ´az sa zas svet ocitne vo vojneSkrýt celý příspěvek

          • theo
            05:26 20.06.2019

            Neviem čo je nepochopiteľné na fakte , že každá vláda by mala zabezpečiť minimálne 75 percentnú potravinovú sebestačnosť , to nie je o ekonómii , ale o samotnej bezpečnosti danej ...Zobrazit celý příspěvek

            Neviem čo je nepochopiteľné na fakte , že každá vláda by mala zabezpečiť minimálne 75 percentnú potravinovú sebestačnosť , to nie je o ekonómii , ale o samotnej bezpečnosti danej krajiny . Pokiaľ nechcem , aby naša krajina počas krízy vydochla od hladu , jednoducho to musím zabezečiť a drísty , že akože si kúpim za moje televízory , autá a hi-tech veci jedlo v čase problémov je blbosť . V čase núdze aj tá exportná krajina najprv nachová svojich a prebytok potom predá .
            potom predá .Skrýt celý příspěvek

          • astor
            07:04 20.06.2019

            Taky nechápu, proč produkovat potraviny, když si je můžu lacině dovézt z agrárně zaostalých zemí. Lépe přeci je vyrábět v montovnách podle cizích mustrů a za utržený groš nakoupit ...Zobrazit celý příspěvek

            Taky nechápu, proč produkovat potraviny, když si je můžu lacině dovézt z agrárně zaostalých zemí. Lépe přeci je vyrábět v montovnách podle cizích mustrů a za utržený groš nakoupit nějaké to levné kuře z Polska, regionálního ekonomického tygra. Jako dlouhodobá hospodářská strategie to má něco do sebe.Skrýt celý příspěvek

          • theo
            07:45 20.06.2019

            ASTOR No prečo asi produkovať potraviny , myslieť na prežitie v čase , pádu systémov a závažných prírodných katastrof . V takom prípade nezoženiete ani lacné kura z Poľska a tobôž ...Zobrazit celý příspěvek

            ASTOR
            No prečo asi produkovať potraviny , myslieť na prežitie v čase , pádu systémov a závažných prírodných katastrof . V takom prípade nezoženiete ani lacné kura
            z Poľska a tobôž nie nejaké zemiaky z Egypta . Platí rovnaký princíp ako pri zbraniach . Prečo nám ich treba , no predsa pre strýčka príhodu . Nejaké štátne rezervy sa rýchlo minú a čo potom . Pokiaľ to nechápete Váš problém .Skrýt celý příspěvek

          • astor
            08:25 20.06.2019

            Theo
            Přečti si ode mne i to, co tam není napsáno.

            Theo
            Přečti si ode mne i to, co tam není napsáno.

          • GlobeElement
            08:27 20.06.2019

            Pokud přijde velká krize a hlad, pak průmyslová země vezme své tanky a letadla a potraviny si z té agrární doveze, protože sedlák na traktoru nemá proti tanku šanci. Že Rusko ...Zobrazit celý příspěvek

            Pokud přijde velká krize a hlad, pak průmyslová země vezme své tanky a letadla a potraviny si z té agrární doveze, protože sedlák na traktoru nemá proti tanku šanci.

            Že Rusko zvyšuje chov prasat je fajn. Taky zvyšuje produkci pšenice. Nejspíš se za čas dostane na hodnoty, které mělo v roce 2000. Čím víc pšenice se na světě vypěstuje, tím bude chleba levnější.Skrýt celý příspěvek

          • otecko
            14:02 20.06.2019

            Globíku jste sradnovní, takže bohatá průmyslová země vlastně kvůli tomu, že je tak bohatá mírkyx-týrnyx obsadí agrální stát a sežere mu potraviny. Uvažovat takto, to se vracíme ...Zobrazit celý příspěvek

            Globíku jste sradnovní, takže bohatá průmyslová země vlastně kvůli tomu, že je tak bohatá mírkyx-týrnyx obsadí agrální stát a sežere mu potraviny. Uvažovat takto, to se vracíme do doby kolonialismu či okupace, vydírání jako mezinárodnímu řádu.
            Adolf by s vámi a vašim názorem na Lebensraum byh hrdý! Doufám že jste i vy hrdý na své názory.Skrýt celý příspěvek

        • triplane
          00:47 20.06.2019

          Jed se uz proboha do toho Ruska podivat, ale nekam dal od Moskvy. Zajdi si treba do nejakeho obchodu v malem meste a zkus si neco kvalitniho koupit za rubl. Budes cumet, doporucuju ...Zobrazit celý příspěvek

          Jed se uz proboha do toho Ruska podivat, ale nekam dal od Moskvy. Zajdi si treba do nejakeho obchodu v malem meste a zkus si neco kvalitniho koupit za rubl. Budes cumet, doporucuju vzit si sebou i tech par bezcenych dolaru.
          A taky zkus vyjit s tim co tam lidi realne berou, tj cca 30 - 40t rublu delnicky plat. Upozornuju ze napriklad zelenina je drazsi nez v CR.
          Rusko je zaostala zeme co krok drzi jen ve zbrojnim prumyslu a to jeste s otaznikem. Vzdyt i ty stroje na kterych ty zbrane vyraběj musi v naproste vetsine vozit ze Zapadu nebo Japonska...Skrýt celý příspěvek

          • technik
            06:50 20.06.2019

            Jistě máš pravdu ale každá mince má dvě strany. To že dováží obráběcí stroje nic neznamená, nemají potřebu vymyslet vymyšlený. Ale co se týká ekonomiky, u nás obchody jsou sice ...Zobrazit celý příspěvek

            Jistě máš pravdu ale každá mince má dvě strany. To že dováží obráběcí stroje nic neznamená, nemají potřebu vymyslet vymyšlený. Ale co se týká ekonomiky, u nás obchody jsou sice plný, máme se fajn ale na úkor státního dluhu a jednou přijde doba splácení a budeme na tom hůř než ten rus, který ikdyz je ekonomicky v prdeli nakupuje neustále zlato do státních rezerv. To nemluvím o tom že patří mezi státy s nejmenším zadluzenimSkrýt celý příspěvek

          • GlobeElement
            08:31 20.06.2019

            Ale kdepak. To, že Rusko nemá vlastní technologie znamená, že zaostává za konkurencí. Není to dobrá zpráva. Spadlo do pasti příjmů z prodeje surovin. Kolik průmyslových výrobků v ...Zobrazit celý příspěvek

            Ale kdepak. To, že Rusko nemá vlastní technologie znamená, že zaostává za konkurencí. Není to dobrá zpráva. Spadlo do pasti příjmů z prodeje surovin. Kolik průmyslových výrobků v obchodech je z Ruska? I v tom samotném Rusku? Přitom průmyslový výrobek má vysokou přidanou hodnotu - to znamená příjem peněz pro lidi.

            To, že se ČR zadlužuje, je samozřejmě blbě. Vláda uplácí důchodce a státní zaměstnance, aby se Agrofert udržel u moci a mohl si sypat dotace. A máš naprostou pravdu, že náprava bude bolet - a asi se toho dočkáme brzo.Skrýt celý příspěvek

          • otecko
            08:50 20.06.2019

            Tak pokud si ty mašiny koupí v Japonsku za vypěstované věpříky a brambory, proč ne? A propos, neřeší se v článku Rusko ale Irán a sankce, jasně že fungují a budou fungovat, ovšem ...Zobrazit celý příspěvek

            Tak pokud si ty mašiny koupí v Japonsku za vypěstované věpříky a brambory, proč ne? A propos, neřeší se v článku Rusko ale Irán a sankce, jasně že fungují a budou fungovat, ovšem nikdo neví, jakou cenu za to Svět zaplatí. Ještě totiž není zdaleka dobojováno, pokud jsme měli problém s uprchíly ze Syrie, tak 80ti milionový Irán je dost větší oříšek, navíc, Peršané jsou hrdí na svou historii, ti se tak lehce nevzdají. Trumpovi to, dá se říc, může být u prdele, ten má kolem sebe oceán, ale Evropa na ty americké hrátky ředitele zeměkoule může šeredně doplatit, proto taky evropští politici volí jinou politiku. Trump ve svém životě zkrachoval už 16 krát, tentokrát to ovšem může být krach fatální, se divím že takového nevzdělance mohou zvolit v USA prezidentem!Skrýt celý příspěvek

          • astor
            08:52 20.06.2019

            Rusko nemá žádné vlastní technologie? Zajímavá myšlenka... Rusko nemá technologie na výrobu moderních obráběcích strojů, znamená to, že když si většina našich průmyslových podniků ...Zobrazit celý příspěvek

            Rusko nemá žádné vlastní technologie? Zajímavá myšlenka... Rusko nemá technologie na výrobu moderních obráběcích strojů, znamená to, že když si většina našich průmyslových podniků dováží obráběcí stroje ze zahraničí, že jsme také zaostalou zemí, jako dle vás Rusko? A nebo jsme si měli vyvíjet vlastní, s vědomím, že to je někde vymyšleno a na prodej? Neznám žádného amerického velkovýrobce obráběcích strojů, haly u Boeninga jsou plné japonských a německých NC-ček, kupodivu stejně jako u nás nebo u Rossvertolu.Skrýt celý příspěvek

          • GlobeElement
            10:42 20.06.2019

            Nakupovat průmyslové výrobky na suroviny znamená nenaučit se ty průmyslové výrobky vyrábět a to je ekonomicky i strategicky špatně. A je něco jiného koupit výrobní linku, protože ...Zobrazit celý příspěvek

            Nakupovat průmyslové výrobky na suroviny znamená nenaučit se ty průmyslové výrobky vyrábět a to je ekonomicky i strategicky špatně.
            A je něco jiného koupit výrobní linku, protože je to levnější, i když bych ji vyrobit uměl, a kupovat hotové výrobky, protože tu výrobní linku vyrobit neumím a nemám nikoho, kdo by na ní dokázal něco vyrobit.Skrýt celý příspěvek

          • hondar
            11:02 20.06.2019

            to astor: nejde jen o to tu linku mít. Jako majitel a vlastník know-how můžete linku modernizovat, vylepšovat, upravovat, nastavovat jiné parametry, upgradovat. Jako pasivní kupec ...Zobrazit celý příspěvek

            to astor:
            nejde jen o to tu linku mít. Jako majitel a vlastník know-how můžete linku modernizovat, vylepšovat, upravovat, nastavovat jiné parametry, upgradovat. Jako pasivní kupec jen musíte čekat, co kde vymyslí. To není o pokroku ani náhodou. Začít pěstovat prasátka můžete kdykoliv. Začít budovat moderní průmysl ne. Na to potřebujete zkušenosti, zázemí a vzdělané lidi. Na chov prasat pasáčka a kydačku hnoje.Skrýt celý příspěvek

          • strikehawk
            11:29 20.06.2019

            Tvoje hodnocení je silně relativní...…..co takhle srovnat současnou realitu ČR vs západ a rozdíl srovnat s rozdílem ČR vs Rusko. Asi budeš překvapen ale jsme mnohem blíže Rusku než ...Zobrazit celý příspěvek

            Tvoje hodnocení je silně relativní...…..co takhle srovnat současnou realitu ČR vs západ a rozdíl srovnat s rozdílem ČR vs Rusko.
            Asi budeš překvapen ale jsme mnohem blíže Rusku než západu a to v téměř jakémkoliv ohleduSkrýt celý příspěvek

          • astor
            13:50 20.06.2019

            Global Element Poněkud nerozumím tomu, co chcete říci. Myslíte těžní a zpracovatelské technologie? Opět platí, proč vyvíjet něco, co někdo vyrábí a je ochoten mi to za tvrdý peníz ...Zobrazit celý příspěvek

            Global Element
            Poněkud nerozumím tomu, co chcete říci. Myslíte těžní a zpracovatelské technologie? Opět platí, proč vyvíjet něco, co někdo vyrábí a je ochoten mi to za tvrdý peníz prodat?
            Honda
            Naše firma vlastní halu CNC-ček převážně německé a japonské výroby, obsluhy české, slovenské, rumunské a bulharské, materiál nakupujeme v USA,Německu, Francii a Rusku. Průměrné stáří stroje 2.5 roku. Abgrejd se nevyplatí, vývoj v této oblasti je tak rychlý, že se stroj musí zaplatit do 5let a jde pryč. Software si řešíme sami, se souhlasem a nástroji výrobce samozřejmě. Z vašeho pohledu jsme tudíž zaostalá firma, která má s Ruskem společného víc, než si myslíme.:-)Skrýt celý příspěvek

          • triplane
            20:59 20.06.2019

            Technik - Rusko ma sice relativne maly zahranicni dluh, ale ma obrovsky vnitrni dluh a ten bude muset splatit. I Rusove se meni a uz nechteji zit jak ve stredoveku, nekde doslova. ...Zobrazit celý příspěvek

            Technik - Rusko ma sice relativne maly zahranicni dluh, ale ma obrovsky vnitrni dluh a ten bude muset splatit. I Rusove se meni a uz nechteji zit jak ve stredoveku, nekde doslova. Pro bezneho Rusa se tam toho moc nemeni, k lepsimu urcite ne.

            astor - problem nastane az ti ty nove stroje nebude chtit nikdo prodat a ty nebudes umet okopirovat ani ty stare. To se muze lehce Rusum stat a v tehle situaci je uz ted Iran. Tomu ted neproda nikdo nic. Na cem potom budes vyrabet ty zazracne zbrane? Sankce proti Rusku jsou velmi mirne takze nakupovat zatim muzou.
            Za dob SSSR Rus vedel jak vyrobit tichou ponorku, ale neumel vyrobit stroj ktery by tak presne opracoval lodni sroub. Dodala jim je nelegalne Toshiba a byl z toho pruser ze ta firma mela na male. Mimochodem i proto se v tu dobu najednou dala koupit elektronika Toshiba ve vychodnim bloku v beznych obchodech.
            V USA je nekolik firem co produkuji spickove CNC obrabeci stroje, staci se zajimat.Skrýt celý příspěvek

    • RiMr71
      12:19 21.06.2019

      A já s tebou souhlasím vlastně! Sankce přece prospívají Rusku - proč by neprospívaly Íránu?!

      A já s tebou souhlasím vlastně! Sankce přece prospívají Rusku - proč by neprospívaly Íránu?!

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2