KOMENTÁŘ: Česko prohlubuje vojenskou spolupráci s Německem

Čeští vojáci cvičí v německém Hohenfelsu; ilustrační foto / SSG Caleb Barrieau

Ministr obrany Martin Stropnický a jeho německá kolegyně Ursula von der Leyenová podepsali 15. února dohodu o spolupráci mezi českou 4. brigádou rychlého nasazení (4. BRN) a německou 10. obrněnou divizí (10. Panzerdivision; 10. PzDiv). Česká republika tak plní plán schválený na summitu NATO ve Walesu v roce 2014.

Alianční Sily rychlé reakce

Mezi hlavní úkoly summitu NATO ve Walesu patřilo vypořádat se s čím dál tím agresivnější zahraniční politikou Ruska (anexe Krymu). Jedním z přijatých nástrojů bylo vytvoření takzvaných Rámcových zemí NFC (NATO Framework Concept).

Aliance už dříve (2002) zavedla koncept Sil rychlé reakce NRF (NATO Response Force). Jde o alianční jednotky, schopné “okamžitě” zasáhnout kdekoli na světě. Jednotky jsou připraveny vykonávat různé druhy misí, včetně civilní ochrany, mírových operací nebo použití síly. Celkem se NRF skládá ze 40 000 vojáků.

Každý stát Aliance, ale i partnerské státy jako Švédsko nebo Finsko, vyčleňuje dvakrát ročně pro NRF část svých jednotek. V případě potřeby se z těchto vyčleněných jednotek sestaví kontingent přímo na míru vyžadovaného úkolu.

Pro zařazení do NRF jednotky procházejí výcvikem s certifikací. Konečná certifikace prokazuje, že jsou mezi sebou kompatibilní a mohou spolu bez problémů spolupracovat.

Rychlost nasazení jednotek NRF (pět až třicet dnů v závislosti na charakteru úkolu) není ale v dnešním bezpečnostním prostředí dostačující. Proto summitu ve Walesu v rámci NRF vznikly Síly velmi rychlé reakce VJTF (Very Hight Readiness Joint Task Force). Síla VJTF je 5000 vojáků a rychlost nasazení dva až tři dny.

Koncept NRF slouží ještě k dalšímu, z dlouhodobého hlediska velmi důležitému cíli – k navazování hlubší spolupráce mezi státy a k prohlubováni slučitelnosti ( kompatibility ) jejich ozbrojených sil pro budoucí společné nasazení.

Proces vzájemného sbližování ozbrojených sil členských států ale neprobíhá v dostatečném měřítku a ve výsledku se jej neúčastní hlavní síly jednotlivých armád. To se stává problémem především v současnosti, kdy Aliance čelí stále složitějším hrozbám vyžadující promyšlené přístupy a řešení.

Aby mohly alianční země složitým problémům čelit, vznikl zmíněný koncept Rámcových zemí, do kterého se nyní zapojila i Armáda ČR.

Rámcové země

Koncept Rámcových zemí dává spojeneckým zemím na základě jejich vlastní volby možnost hlubší vzájemné spolupráce. Ačkoliv se to může zdát jako samozřejmost, takto široký program do této chvíle v Alianci neexistoval.

Veškerá aktivita přitom vychází od jednotlivých států směrem vzhůru, (tzv. bottom-up systém), kdy NATO jednotlivé členy do ničeho netlačí, pouze jim dává možnost a určité hranice k možné spolupráci.

Jednou z rámcových zemí je i Německo (další jsou zatím Velká Británie a Itálie), kde tento koncept v dnešní podobě také vznikl. Německo na vývoj v evropském bezpečnostním prostředí v posledních letech zareagovala zvýšením obranného rozpočtu a také větším důrazem na modernizaci ozborejných sil.

Němci posilují své schopnosti rovněž spolupráci s dalšími státy v rámci NFC. Spolupráce v největším rozsahu probíhá s Nizozemskem, které do německých divizí včlenilo několik svých brigád.

Česko-německá spolupráce

Výsledkem výše uvedené dohody mezi českým a německým ministerstvem obrany bude nastartováni hlubší spolupráce mezi českou 4. BRN a zastřešující německou 10. PzDiv.

Účelem je dosažení největší slučitelnosti českých a německých sil, navázaní kontaktů a výměna zkušeností. Cílem je dosáhnout stavu, kdy 4. BRN dokáže bez problémů operovat v rámci německé divize. V žádném případě se ale nejedná o předání kontroly nad 4. BRN Bundeswehru, jak uváděly dezinformační zprávy na českém internetu.

Fakticky proběhnou různá společná polní a štábní cvičení s cílem zvyšovat slučitelnost vedení bojových operací. Důležitým prvkem NFC je i technologická slučitelnost. 4. BRN se proto začne přibližovat k 10. PzDiv i po technické stránce. Nejdřív dojde ke sladění používaných typů munice či komunikačních prostředků, později snad i ke sladění zbraňových systémů.

Z pohledu České republiky je navázání takového druhu spolupráce (NFC) velmi důležitým krokem. Armáda ČR získá možnost dlouhodobé spolupráce a výměny zkušeností s vyspělým aliančním partnerem. Taková forma spolupráce navíc urychlí potřebnou unifikaci techniky s ostatními aliančními armádami a zároveň se urychlí dozbrojení Armády ČR potřebnými zbraňovými systémy. Při častém a pravidelném kontaktu s německou armádou nebude jednoduše možné bez následků tyto věci dál odkládat.

Nakonec Česko svou účastí na programu ukazuje, že v alianční spolupráci nechce stát stranou, čímž všem pozorovatelům jasně vysílá signál, kam chce ve světě patřit.

Zdroj: NATO, NATO

Nahlásit chybu v článku


Související články

Československý 120mm samohybný minomet vz.85 – neprávem poražený šampion

120mm samohybný minomet vz.85 zavedený v Armádě ČR s projektovým názvem PRAM-S (PRAporní Minomet - ...

České L-159 ALCA proti stíhačkám F-35B Lightning II

Americká firma Draken International poprvé nasadila česká letadla L-159 ALCA (Advanced Light Combat ...

Izraelský tank Sabra pro Armádu České republiky?

Mezi roky 2020 až 2025 Armáda České republiky začne s výběrem nových tanků. Jedním z nabízených typů ...

NÁZOR: Izraelský radiolokátor ELM-2084 je pro Armádu ČR ideální volba

Postupem času se stále více ukazuje, že české ministerstvo obrany udělalo velmi dobré strategické ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Laci
  11:42 16.04.2017

  Krok velice chválím, ale nechápu, proč pod pásovou 10. obrněnou divizi cpát kolovou 4. brigádu rychlého nasazení, místo pásové 7. mechanizované brigády, a snažit se o unifikaci ...Zobrazit celý příspěvek

  Krok velice chválím, ale nechápu, proč pod pásovou 10. obrněnou divizi cpát kolovou 4. brigádu rychlého nasazení, místo pásové 7. mechanizované brigády, a snažit se o unifikaci naší kolové techniky s německou pásovou, místo pásové s pásovou..
  4. brn nebude nikdy mít bojovou techniku, jako 10. PzDiv, kdežto 7. mb takovou technikou disponovat může (Leopard 2, Lynx, teoreticky Puma).Skrýt celý příspěvek

 • Falko
  19:15 31.03.2017

  Gratulujem,velmi dobra cesta,uz len po nej pokracovat.Tak sa naozaj mozu raz vybudovat Europske ozbrojene sily,ako skutocna protivaha ,inym ,,mocnostiam"(statom z velkym ...Zobrazit celý příspěvek

  Gratulujem,velmi dobra cesta,uz len po nej pokracovat.Tak sa naozaj mozu raz vybudovat Europske ozbrojene sily,ako skutocna protivaha ,inym ,,mocnostiam"(statom z velkym egom:).Teraz este aby sa vytvoril dostatocny tlak,na modernizaciu.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  19:43 30.03.2017

  Larry, to jsme si nerozumněli. Já nezpochybňuji informaci, že tehdy byl onen prapor lepší nebo horší. Moc dobře si umím představit, jaké svinstvo se kolem přestavby armády dělo (a ...Zobrazit celý příspěvek

  Larry, to jsme si nerozumněli. Já nezpochybňuji informaci, že tehdy byl onen prapor lepší nebo horší. Moc dobře si umím představit, jaké svinstvo se kolem přestavby armády dělo (a jistě i děje). A jak to musí srdcaře štvát, klidně tak, že raději odejdou z armády. Reagoval jsem na to diskusi, která se (ve zkratce) odhrála takto:
  Rase: "...Chápu ale, že je to snad jediná pořádná jednotka z AČR, která se může do obdobných akcí zapojit (má všechny potřebné oprávnění a papíry)..."
  Larry:"...A tu 4.BRN bych příliš nevychvaloval. Víte proč jsou nejlepší???Protože vyšli rozkazem! Lepší ve výsledcích i v prověrkách a cvičeních byl 6. průzkumný prapor dislokovaný v posádce Znojmo...."
  A moje poznámka byla v tom smyslu, že pro dnešní podobu 4. brn a její zařazení do podobného uskupení je to vcelku irelevantní. Dnes je prostě tím nejlepším, co můžeme z mechny poskytnout. Možná by byla lepší, kdyby byla postavena na na 6. prpr, možná ne, ale nic to nemění na tom, že pokud chceme do podobného uskupení někoho zapojit, musíme zapojit jednotku, která je na to připravená. A v tomto ohledu je 4. brn prostě dál než 7. brn.
  Ano, tak jako auto nejezdí na papíry, ani armáda na ně nebojuje. Pokud ale chcete auto zapojit do silničního provozu, papíry potřebujete. A pokud chcete jednotku zapojit do podobného uskupení, taktéž k tomu potřebujete patřičné papíry. Nic víc v tom netřeba hledat.

  Mmchd, ty hvězdičky kolem "průzkumného" nejsou uvozovky :-) Ty značí zdůraznění. V podstatě mi šlo o to, že těžko můžete porovnávat průzkumný prapor s mechanizovanou brigádou. Jednak průzkumáci obecně bývají "dobrý oddíl", jednak jsou určeni k něčemu úplně jinému, jednak prapor není brigáda...Skrýt celý příspěvek

 • TF_HU
  10:56 30.03.2017

  Larry, Larry: Na tyhle kydy jsem se neptal. Ptal jsem se na zda můžete tu zprávu, hodnocení NATO více specifikovat, jistě si jako bývalý voják takovou věc pamatujete. ...Zobrazit celý příspěvek

  Larry, Larry:

  Na tyhle kydy jsem se neptal.

  Ptal jsem se na zda můžete tu zprávu, hodnocení NATO více specifikovat, jistě si jako bývalý voják takovou věc pamatujete.

  Zajímalo by mě, kdo to hodnotil, kdy a jaké oblasti přesně byly hodnoceny. Rád bych se po takovém dokumentu podíval, třeba ne v archivu, ale v záznamech, že doopravdy existoval. Hlavně by mě zajímal, ten závěr co tvrdíte vy :-)

  Stav AČR v roce 1989 asi těžko někdo hodnotil, zvláště ne z NATO, že? V té době AČR ani neexistovala. Do NATO jsme vstoupili v březnu 1999, ale už před tím jsme působili na Balkáně. Těsně po vstupu tedy v letech 2001 až cca 2005 (a možná i později) armáda procházela reorganizací a přechodem na profesionalizaci. Rád bych tedy věděl...co konkrétně měla uvedená zpráva NATO hodnotitelů hodnotit.

  Tak ještě jednou díky za odpovědi.Skrýt celý příspěvek

 • GAVL
  20:15 29.03.2017

  To máte tak , co člověk neumí, to se může naučit, ale vadný charakter se těžko předělá... Člověk špatného charakteru nemůže dobře vést své podřízené, tím méně je vychovávat... Je ...Zobrazit celý příspěvek

  To máte tak , co člověk neumí, to se může naučit, ale vadný charakter se těžko předělá...
  Člověk špatného charakteru nemůže dobře vést své podřízené, tím méně je vychovávat...
  Je třeba, aby důstojník a čestný člověk byla synonyma...


  Problém nejen naší armády je právě nenaplněnost výše uvedené myšlenky, kterou vyřkl kdo?Skrýt celý příspěvek

 • Larry
  14:53 29.03.2017

  TF_HU Co bych vám prokazoval pár let jsem mimo rezort.... Jaké lži myslíte?? Stav AČR a obrany v r.89 to byla jedna velká lež, kdy si nalhávali úředníci MO jak je vše ...Zobrazit celý příspěvek

  TF_HU Co bych vám prokazoval pár let jsem mimo rezort....
  Jaké lži myslíte?? Stav AČR a obrany v r.89 to byla jedna velká lež, kdy si nalhávali úředníci MO jak je vše skvělé.

  Víte proč jsou různé klasifikace utajovaných dokumentů? No proto, že např. střelce ČVO 101 nebo jaké to dnes je v hodnosti svobodníka nikdo nenechá seznamovat s dokumenty s označením atomall nebo Top secret.
  Pokud ovše sedíte na velitelství kde máte secret, už se vám omylem ledacos dostane i pod ruce. nikdo není neomylný a a jistá míra bordelu vládne v každé armádě.
  Zase to není echt bordel ala redaktor Smrček z TV NOva který ukázal na kameru utajovaný dokument. za což nejen "letěl" ale ještě si to odseděl.....o čemž se také nemluví :-)))
  Víte, já jsem zřejmě na rozdíl od Vás v té době v armádě sloužil. A věřte tomu nebo ne, ale jako za Švejka. To když autobus s papalášema z MO a GŠ vyrazil na prověrku útvaru a skončil u zamčené brány. Útvar byl krátce předtím zrušen.....
  Uznejte, že je v malé české kotlině možné cokoliv.
  Takže skutečně nevím, co bych vám měl prokazovat.
  Mimochodem co můžete čekat za výkony, když vrchní velitel ozbrojených sil s. Václav Lahev prohlásil na adresu vojáků z povolání "zelené mozky, které zahodili rudé knížky" a tak to tady bylo. :-)))Skrýt celý příspěvek

 • TF_HU
  08:44 29.03.2017

  JiříR dle mého názoru má modernizace smysl jen tam, kde se s ní do budoucna počítalo, tedy systém umožňoval nějakou modularitu atd. Pokud se bavíme o ShKH DANA tak můžete ...Zobrazit celý příspěvek

  JiříR

  dle mého názoru má modernizace smysl jen tam, kde se s ní do budoucna počítalo, tedy systém umožňoval nějakou modularitu atd. Pokud se bavíme o ShKH DANA tak můžete modernizovat co chcete, ale pokud neuděláte novou hlaveň v NATO ráži, je celá modernizace k ničemu.

  Po zkušenostech s modernizacemi bych se jim raději vyhnul...zvláště u něčeho co jsme již modernizovali jednou, dvakrát atd...Skrýt celý příspěvek

 • TF_HU
  08:41 29.03.2017

  Larry... Vy jste vtipálek. Pokud se vám dostala do rukou "nedopatřením" zpráva o které mluvíte, je a bylo vaší povinností takovou zprávu odevzdat, jistě o tom máte zápis. ...Zobrazit celý příspěvek

  Larry...

  Vy jste vtipálek.

  Pokud se vám dostala do rukou "nedopatřením" zpráva o které mluvíte, je a bylo vaší povinností takovou zprávu odevzdat, jistě o tom máte zápis. Jistě si pamatujete označení dokumentu a určitě se o něj dokážete podělit. Já bych ho mohl v archívu vyhledat, co?

  Na takové kydy vždy rád reaguji. Vojákům by taková zpráva byla dostupná. Rád bych se zeptal, kdo dělal takové hodnocení...NATO k tomu má nástroje...kdy jej dělal a jaké oblasti se přesně hodnotily.

  Budu moc vděčný za prokázání takové lži...

  Děkuji.Skrýt celý příspěvek

 • JiriR
  07:55 29.03.2017

  Celkově, pro schválení jakékoliv modernizace stanovit princip „pěti klíčů“ výkon zbraně---kompatibilita----SŘP---nárůst ochrany---nárůst životnosti Pokud se taková předělávka ...Zobrazit celý příspěvek

  Celkově, pro schválení jakékoliv modernizace stanovit princip „pěti klíčů“
  výkon zbraně---kompatibilita----SŘP---nárůst ochrany---nárůst životnosti
  Pokud se taková předělávka vyplatí, tak potom modernizovat. Pokud ne, koupit nový systém.Skrýt celý příspěvek

 • JiriR
  07:47 29.03.2017

  IFV (BVP2), MBT (T72m4cz) a dále ShKH (Dana) jako hlavní palebné prostředky by měly být výkladní skříní armády..stav je zde v této oblasti velmi bídný. Na druhé straně když ...Zobrazit celý příspěvek

  IFV (BVP2), MBT (T72m4cz) a dále ShKH (Dana) jako hlavní palebné prostředky by měly být výkladní skříní armády..stav je zde v této oblasti velmi bídný.
  Na druhé straně když „poměrně nedávno“ dorazila 4brn s Pandury na cvičení s Holanďany, byli příjemně překvapeni..mysleli si, že tam přijedeme s něčím sovětským…alespoň dle oficiálních reakcí. Neoficiální asi raději nevědět :-)
  -----------------
  Jinak výhledově - u t72m4cz to dopadlo tak, že se vlastně „neřízlo“ do toho nejdůležitějšího- kanon, stabilizace, předělání věže a automatu munice, nekompatibilita, minimální nárust ochrany, vyráběla se nová podkaliberní 125 mm munice atd..tvůrci modernizace nedokázali překročit kruh….na základě toho doporučuji zapomenout na další modernizace ..aktuálně Dana- tam se bude příběh T72m4cz opakovat. Vyhozené peníze/rozpačitý výsledek !Skrýt celý příspěvek

 • Larry
  07:03 29.03.2017

  To KOLT: Rozumím, že Vám to je jedno, protože si max o armádě něco přečtete na webu, o víkendu s partou zahrajete airsoft... Víte, já tu dobu zažil v uniformě a můj spolužák ze ...Zobrazit celý příspěvek

  To KOLT:
  Rozumím, že Vám to je jedno, protože si max o armádě něco přečtete na webu, o víkendu s partou zahrajete airsoft...
  Víte, já tu dobu zažil v uniformě a můj spolužák ze VSOŠ, který byl spojař (rtm) raději po zrušení svého útvaru - 6. průzkumného praporu odešel do civilu
  Byl to skutečně průzkumný prapor bez uvozovek. Žádná parodie....
  Někdy je potřeba se na vznik, a "tradice" některých útvarů a jednotek podívat trochu do novodobé historie.Zjistíte jak vládne lobbing, protěžování a klientelismus i v bezpečnostních složkách.
  Víte, když hodnotí GŠ nebo OTV svoji podřízenou jednotku, kterou považují za "výkladní skříň" bez obav, špytné vysvědčení jim nedají. Napíše se pár drobných nedostatků a jede se dál.
  -----------------
  Mě se dostala cizím zaviněním do rukou docela smutné čtení ,objektivní zpráva o hodnocení stavu AČR vypracovaná pozorovateli NATO počátkem 21.století. Zpráva označená "confidential"
  AČR byla hodnocena jako naprosto nevyhovující se schopnostmi pouze a max. hlídat zajatce a odsunovat raněné z bojiště. Proti r.1990 byl popsán značný pokles bojové přípravy, schopností, dovedností a prostředů.
  Ovšem takové hodnocení se nikdy vojákům ani veřejnosti nesdělí.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  23:29 28.03.2017

  Berte to tak, že sme poslali to nejlepší co AČR má... vzhledem k tomu, že to jsou jen Pandury a kvalitní "polovýsadková pěchota", tak pořád budeme jen chudým příbuzným (sousedem), ...Zobrazit celý příspěvek

  Berte to tak, že sme poslali to nejlepší co AČR má... vzhledem k tomu, že to jsou jen Pandury a kvalitní "polovýsadková pěchota", tak pořád budeme jen chudým příbuzným (sousedem), jelikož soused má techniku na vyšší úrovni.
  Chápu ale, že se pořád najdou lidé, kteří budou obhajovat BVP-2, že je na úrovni Pumy a že T-72M4CZ je na úrovni Leopardu 2A6, pokud je dobrá inverze a fouká ideální vítr :D
  Mě osobně přijde docela stydno, když to nejlepší co máme je jen Pandur (po všech těch kauzách), byť kvalitní, pořád je to jen lepší KOT (s výzbrojí - KBVP). Držím vojákům palce v tom, ať alespoň nechají dobrý dojem co se týče kvalitního výcviku a jako elitní jednotlivci.
  KOLT: ono asi spojencům v NATO bylo blbé, aby certifikaci nezískala ani jedna jednotka z AČR, tak si vybrali nejmenší zlo...Skrýt celý příspěvek

 • GAVL
  20:31 28.03.2017

  Pokud bude vytvořena evropská armáda, tak je jasné, že tomu bude velet Německo. Jistě ne oficiálně, ale reálně bude. Tak jako neoficiálně řídí celou ekonomiku Evropy už nyní. ...Zobrazit celý příspěvek

  Pokud bude vytvořena evropská armáda, tak je jasné, že tomu bude velet Německo. Jistě ne oficiálně, ale reálně bude.
  Tak jako neoficiálně řídí celou ekonomiku Evropy už nyní.
  Dokonce se zas vracejí ke zvykům z období třetí říše. Pokud bychom chtěli přistoupit na kvoty ohledně uprchlíků, tak jedinou možností splnění takového závazku by bylo vytvořit koncentrační tábory a uprchlíky v nich držet na věky. Takový chov králíků z toho udělat. Neboť pokud zde uprchlík nechce být tak prostě odejde tam kde chce být. Proto ani nechápu, proč se těm kvotám tak bráníme. Klidně bych je zavedl. Stejně by tady zůstali jen ti , kteří už nyní tu chtějí být.

  Německo by mělo mít zákaz vlastnit cokoli co lze považovat za armádu. Natož s nima spolupracovat.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  19:03 28.03.2017

  Larry & f.j: Výsledky *průzkumného* praporu v roce 1997 mají pro současnou situaci dnešní *brigády* jakou relevanci? Nerozporuji, že tomu tak bylo. Ani že to od Šedivého byla ...Zobrazit celý příspěvek

  Larry & f.j: Výsledky *průzkumného* praporu v roce 1997 mají pro současnou situaci dnešní *brigády* jakou relevanci? Nerozporuji, že tomu tak bylo. Ani že to od Šedivého byla sviňárna (neumím posoudit). Nicméně dnes je to úplně jedno, protože prostě byla vybrána jednotka, která byla dále rozvíjena. I kdyby byla vybrána jako základ jiná jednotka, ten rozvoj by šel zhruba stejným směrem, protože existovalo nějaké strategické zadání, kam má BRN směřovat, a existovaly nějaké zdroje, které na to byly vyčleněny. Po dvaceti letech je tedy prakticky jedno, kde se začalo.

  Pravdou je, že lejstra nebojují. A navíc je otázkou, zda 4. brn to lejstro vůbec měla získat. Ne kvůli schopnostem vojáků, tam problém nebyl. V podstatě ale nebyly splněny podmínky vybavenosti brigády. Požadavky na certifikaci přesně uvádějí, na jakou dobu bojů má mít brigáda k dispozici zásoby. Zlé jazyky tehdy tvrdily, že takové zásoby nemá ani celá AČR, natož jedna brigáda... A mnozí vojáci si proto přáli, aby certifikace nedopadla, protože pak by se možná někdo vzpamatoval a začal nakupovat.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  18:52 28.03.2017

  Muhaha, o ATGM Spike osazených na Pandurech jste neslyšel? Taktéž senzorové vybavení Pandurů není na špatné úrovni. Při správné taktice se dá uspět i proti MBT. Samozřejmě ne ...Zobrazit celý příspěvek

  Muhaha, o ATGM Spike osazených na Pandurech jste neslyšel? Taktéž senzorové vybavení Pandurů není na špatné úrovni. Při správné taktice se dá uspět i proti MBT. Samozřejmě ne metodou "uráá" a čelním střetem v počtech 1:1. Pravdu má nicméně Rase, že kolová technika v pásové divizi je poněkud... nesystémová. Samozřejmě je možné ji použít pro průzkum, protože je rychlejší, jenže zase neprojede všude tam, kde pásy, což její využití tímto směrem zesložiťuje. Čili je to pravděpodobně o těch lejstrech, které 4.brn má a 7.mb ne :-/Skrýt celý příspěvek

 • Muhaha
  18:18 28.03.2017

  Hlubší spolupráce mezi českou 4. BRN a německou 10. PzDiv.?? Jak a v čem se budou secvičovat? Mě napadá jen jedna racionální možnost a to ta, že naše Pandury poslouží Leopardům ...Zobrazit celý příspěvek

  Hlubší spolupráce mezi českou 4. BRN a německou 10. PzDiv.??
  Jak a v čem se budou secvičovat?
  Mě napadá jen jedna racionální možnost a to ta, že naše Pandury poslouží Leopardům při nacvičování ničení nepřátelských prostředků.
  Tj. budou v obdobné roli, v níž posloužily L-159 při bojových simulacích pro F-35.
  Jen to bude 4. BRN pro Němce dělat zadarmo.Skrýt celý příspěvek

 • Jakub2
  17:30 28.03.2017

  Jirosi: Vy opravdu nevidíte, že cejkis tady trolluje? Proč ho krmíte?

  Jirosi: Vy opravdu nevidíte, že cejkis tady trolluje? Proč ho krmíte?

 • Jirosi
  17:06 28.03.2017

  cejkis: Pokud považujete zákulisní jednaní za demokratické, tak to je podle vás demokracie ? Politika bez zákulisních jednání je jako hrát poker a vzájemně jsi vidět do ...Zobrazit celý příspěvek

  cejkis: Pokud považujete zákulisní jednaní za demokratické, tak to je podle vás demokracie ? Politika bez zákulisních jednání je jako hrát poker a vzájemně jsi vidět do karet.

  Demokracie je to že probíhá soutěž politických stran o přízeň voličů ve volbách. Ti potom rozdají karty. Politici jsou ti kdo stěmi kartami potom hrají. Pokud se vám nelibí váš hráč máte možnost ho za 4 roky změnit. Pokud se vám nelíbí příliš můžete jsi na náměstí vybojovat jeho odstoupení.

  To že nesledujete evropskou politickou scénu je problém váš nikoliv těch kdo se na ní pohybují.Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  14:04 28.03.2017

  K euroarmádě. Pokud si někdo myslí, že EU komise je volena demokratickými principy bez zákulisního vyjednávání, je naivní. Příklad, jak funguje EU můžete najít v tomto ...Zobrazit celý příspěvek

  K euroarmádě.

  Pokud si někdo myslí, že EU komise je volena demokratickými principy bez zákulisního vyjednávání, je naivní. Příklad, jak funguje EU můžete najít v tomto prohlášení Farage k evropskému prezidentovi. V životě o tom člověku nikdo neslyšel a najednou byl prezidentem 500 milionu lidí.......
  https://www.youtube.com/watch?...

  Jakákoliv snaha zavádět euroarmádu byť částečnými kroky je nebezepčná.

  K otázce, kdo prosazuje zájmy ČR namísto svých osobních či zájmy platících globalistů. Je to velmi těžké, téměř nikdo.Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  09:53 28.03.2017

  No pred desatročiami som rehotal, ale už to ale prestala byt sranda :) „Kontrolní otázka: jestlipak víte, soudruzi, kolik vojáků se vejde do západoněmeckého obrněného ...Zobrazit celý příspěvek

  No pred desatročiami som rehotal, ale už to ale prestala byt sranda :)

  „Kontrolní otázka: jestlipak víte, soudruzi, kolik vojáků se vejde do západoněmeckého obrněného transportéru? … Co? Neví? Ani svazáci, Jasánek? … Šternberk? … Já vám to řeknu přesně. Do západoněmeckého obrněného transportéru se vejde dvacet až pětadvacet západoněmeckých soudruhů, vy tupci!“Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 3