KOMENTÁŘ: Česko prohlubuje vojenskou spolupráci s Německem

Čeští vojáci cvičí v německém Hohenfelsu; ilustrační foto / SSG Caleb Barrieau

Ministr obrany Martin Stropnický a jeho německá kolegyně Ursula von der Leyenová podepsali 15. února dohodu o spolupráci mezi českou 4. brigádou rychlého nasazení (4. BRN) a německou 10. obrněnou divizí (10. Panzerdivision; 10. PzDiv). Česká republika tak plní plán schválený na summitu NATO ve Walesu v roce 2014.

Alianční Sily rychlé reakce

Mezi hlavní úkoly summitu NATO ve Walesu patřilo vypořádat se s čím dál tím agresivnější zahraniční politikou Ruska (anexe Krymu). Jedním z přijatých nástrojů bylo vytvoření takzvaných Rámcových zemí NFC (NATO Framework Concept).

Aliance už dříve (2002) zavedla koncept Sil rychlé reakce NRF (NATO Response Force). Jde o alianční jednotky, schopné “okamžitě” zasáhnout kdekoli na světě. Jednotky jsou připraveny vykonávat různé druhy misí, včetně civilní ochrany, mírových operací nebo použití síly. Celkem se NRF skládá ze 40 000 vojáků.

Každý stát Aliance, ale i partnerské státy jako Švédsko nebo Finsko, vyčleňuje dvakrát ročně pro NRF část svých jednotek. V případě potřeby se z těchto vyčleněných jednotek sestaví kontingent přímo na míru vyžadovaného úkolu.

Pro zařazení do NRF jednotky procházejí výcvikem s certifikací. Konečná certifikace prokazuje, že jsou mezi sebou kompatibilní a mohou spolu bez problémů spolupracovat.

Rychlost nasazení jednotek NRF (pět až třicet dnů v závislosti na charakteru úkolu) není ale v dnešním bezpečnostním prostředí dostačující. Proto summitu ve Walesu v rámci NRF vznikly Síly velmi rychlé reakce VJTF (Very Hight Readiness Joint Task Force). Síla VJTF je 5000 vojáků a rychlost nasazení dva až tři dny.

Koncept NRF slouží ještě k dalšímu, z dlouhodobého hlediska velmi důležitému cíli – k navazování hlubší spolupráce mezi státy a k prohlubováni slučitelnosti ( kompatibility ) jejich ozbrojených sil pro budoucí společné nasazení.

Proces vzájemného sbližování ozbrojených sil členských států ale neprobíhá v dostatečném měřítku a ve výsledku se jej neúčastní hlavní síly jednotlivých armád. To se stává problémem především v současnosti, kdy Aliance čelí stále složitějším hrozbám vyžadující promyšlené přístupy a řešení.

Aby mohly alianční země složitým problémům čelit, vznikl zmíněný koncept Rámcových zemí, do kterého se nyní zapojila i Armáda ČR.

Rámcové země

Koncept Rámcových zemí dává spojeneckým zemím na základě jejich vlastní volby možnost hlubší vzájemné spolupráce. Ačkoliv se to může zdát jako samozřejmost, takto široký program do této chvíle v Alianci neexistoval.

Veškerá aktivita přitom vychází od jednotlivých států směrem vzhůru, (tzv. bottom-up systém), kdy NATO jednotlivé členy do ničeho netlačí, pouze jim dává možnost a určité hranice k možné spolupráci.

Jednou z rámcových zemí je i Německo (další jsou zatím Velká Británie a Itálie), kde tento koncept v dnešní podobě také vznikl. Německo na vývoj v evropském bezpečnostním prostředí v posledních letech zareagovala zvýšením obranného rozpočtu a také větším důrazem na modernizaci ozborejných sil.

Němci posilují své schopnosti rovněž spolupráci s dalšími státy v rámci NFC. Spolupráce v největším rozsahu probíhá s Nizozemskem, které do německých divizí včlenilo několik svých brigád.

Česko-německá spolupráce

Výsledkem výše uvedené dohody mezi českým a německým ministerstvem obrany bude nastartováni hlubší spolupráce mezi českou 4. BRN a zastřešující německou 10. PzDiv.

Účelem je dosažení největší slučitelnosti českých a německých sil, navázaní kontaktů a výměna zkušeností. Cílem je dosáhnout stavu, kdy 4. BRN dokáže bez problémů operovat v rámci německé divize. V žádném případě se ale nejedná o předání kontroly nad 4. BRN Bundeswehru, jak uváděly dezinformační zprávy na českém internetu.

Fakticky proběhnou různá společná polní a štábní cvičení s cílem zvyšovat slučitelnost vedení bojových operací. Důležitým prvkem NFC je i technologická slučitelnost. 4. BRN se proto začne přibližovat k 10. PzDiv i po technické stránce. Nejdřív dojde ke sladění používaných typů munice či komunikačních prostředků, později snad i ke sladění zbraňových systémů.

Z pohledu České republiky je navázání takového druhu spolupráce (NFC) velmi důležitým krokem. Armáda ČR získá možnost dlouhodobé spolupráce a výměny zkušeností s vyspělým aliančním partnerem. Taková forma spolupráce navíc urychlí potřebnou unifikaci techniky s ostatními aliančními armádami a zároveň se urychlí dozbrojení Armády ČR potřebnými zbraňovými systémy. Při častém a pravidelném kontaktu s německou armádou nebude jednoduše možné bez následků tyto věci dál odkládat.

Nakonec Česko svou účastí na programu ukazuje, že v alianční spolupráci nechce stát stranou, čímž všem pozorovatelům jasně vysílá signál, kam chce ve světě patřit.

Zdroj: NATO, NATO

Nahlásit chybu v článku


Související články

Československý 120mm samohybný minomet vz.85 – neprávem poražený šampion

120mm samohybný minomet vz.85 zavedený v Armádě ČR s projektovým názvem PRAM-S (PRAporní Minomet - ...

České L-159 ALCA proti stíhačkám F-35B Lightning II

Americká firma Draken International poprvé nasadila česká letadla L-159 ALCA (Advanced Light Combat ...

Izraelský tank Sabra pro Armádu České republiky?

Mezi roky 2020 až 2025 Armáda České republiky začne s výběrem nových tanků. Jedním z nabízených typů ...

NÁZOR: Izraelský radiolokátor ELM-2084 je pro Armádu ČR ideální volba

Postupem času se stále více ukazuje, že české ministerstvo obrany udělalo velmi dobré strategické ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • juhelak
  08:11 28.03.2017

  jako nevoják se v tom uplně nevyznám..zeptám se..pokud AČR dovede k realizaci třetí lehkou brigádu..neslo by pak zároveň složit jeden divizní celek v rámci AČR.. nebo se to nedá ...Zobrazit celý příspěvek

  jako nevoják se v tom uplně nevyznám..zeptám se..pokud AČR dovede k realizaci třetí lehkou brigádu..neslo by pak zároveň složit jeden divizní celek v rámci AČR.. nebo se to nedá takhle brát kuli zameření jednotlivých brigád?Skrýt celý příspěvek

 • Kruan
  01:45 28.03.2017

  čejkis: "Stropnický je ze skupiny politiků, kteří neprosazují zájmy této země" hele čejkis, možná by jsi se nemusel pouze soustředit na zvláštní výkřiky ve stylu fenriho, ale ...Zobrazit celý příspěvek

  čejkis: "Stropnický je ze skupiny politiků, kteří neprosazují zájmy této země"

  hele čejkis, možná by jsi se nemusel pouze soustředit na zvláštní výkřiky ve stylu fenriho, ale mohl bys dovést tvoji univerzální myšlenku do konce a také napsat i to za b.

  Kteří politici tedy podle tebe prosazují zájmy této země?

  Nenapadá mě důvod, proč by jejich jména měla být utajena...ale možná je to jediná obrana proti iluminátůmSkrýt celý příspěvek

 • Tecka
  00:46 28.03.2017

  Tryskac Tak to prawda nie wygląda to zręcznie i ciezko to komentować... Co do Airbus to mamy przykład polityki i jej skutków ,kto wszedł w region i domaga sie swojego,USA czy ...Zobrazit celý příspěvek

  Tryskac
  Tak to prawda nie wygląda to zręcznie i ciezko to komentować...
  Co do Airbus to mamy przykład polityki i jej skutków ,kto wszedł w region i domaga sie swojego,USA czy Francja? Brutalna rzeczywistość,ktora moze sie nie podobać :/Skrýt celý příspěvek

 • tryskac
  00:30 28.03.2017

  ja tomu rozumiem a vnimam, co sa deje na Ukrajine, Kryme, Pobalti atd. O to menej ale rozumiem krokom Polskej vlady, ktore namiesto konstruktivnej spoluprace so spojencami idu ...Zobrazit celý příspěvek

  ja tomu rozumiem a vnimam, co sa deje na Ukrajine, Kryme, Pobalti atd. O to menej ale rozumiem krokom Polskej vlady, ktore namiesto konstruktivnej spoluprace so spojencami idu radsej cestou sledovania jedine vlastnych zaujmov. Na jednej strane temer az submisivny vztah ku velkym hracom ako USA a Nemecko, na druhej strane rusenie tendrov ci uz s FR (Airbus), alebo aj skrachovana spolupraca so SlovenskomSkrýt celý příspěvek

 • Tecka
  23:59 27.03.2017

  Truskac Ja nie pochwalam tego jak jest robione i jak to wyglada... Chcialbym tylko zwrócić uwagę,ze to co sie teraz dzieje w Europie Środkowej a szczególnie u nas i w państwach ...Zobrazit celý příspěvek

  Truskac
  Ja nie pochwalam tego jak jest robione i jak to wyglada...
  Chcialbym tylko zwrócić uwagę,ze to co sie teraz dzieje w Europie Środkowej a szczególnie u nas i w państwach bałtyckich ,zmieni całkowicie krajobraz geopolityczny. Warto sie przyglądać co sie dzieje za rzeka Bug... Jankesi wchodzą w ten region po 27 latach od wyzwolenia na własnych warunkach ;) Mamy ciekawe czasySkrýt celý příspěvek

 • Tecka
  23:44 27.03.2017

  Nesher
  Wszystko jasne ale warto by bylo wyjsć juz z działań policyjnych w wojskowe . Poza tym naprawde stać Was na to ,tylko o to chodzi i macie historyczne osiągnięcia :)

  Nesher
  Wszystko jasne ale warto by bylo wyjsć juz z działań policyjnych w wojskowe . Poza tym naprawde stać Was na to ,tylko o to chodzi i macie historyczne osiągnięcia :)

 • Nesher
  23:34 27.03.2017

  Tečka
  Já vím, že to bylo cvičení Nato, ale vážně nevím proč naše účast byla tak malá. Já Vám mohu jen říci co jsem slyšel od svých známých vojáků.

  Tečka
  Já vím, že to bylo cvičení Nato, ale vážně nevím proč naše účast byla tak malá. Já Vám mohu jen říci co jsem slyšel od svých známých vojáků.

 • Nesher
  23:31 27.03.2017

  Tecka To je pravda, proto každý rok cvičíme s Američany a dalšími v Německu min. s jedním praporem, proto se podepsala ta smlouva o společných cvičeních s 10. PzDiv Bundeswehru, ...Zobrazit celý příspěvek

  Tecka
  To je pravda, proto každý rok cvičíme s Američany a dalšími v Německu min. s jedním praporem, proto se podepsala ta smlouva o společných cvičeních s 10. PzDiv Bundeswehru, proto se před týdnem vrátila naše rota z Litvy a příští rok pošleme vojáky do buď do Lotyšska nebo Estonska. Děláme co můžeme.Skrýt celý příspěvek

 • Tecka
  23:30 27.03.2017

  Nesher
  Ps. Tak zeby bylo do konca jasne to ostatnia Ankona byla dowodzona przez NATO.

  Nesher
  Ps. Tak zeby bylo do konca jasne to ostatnia Ankona byla dowodzona przez NATO.

 • tryskac
  23:22 27.03.2017

  ad Tecka: mozete hovorit co len chcete, konanie vasej vlady nici aj tie najmensie naznaky dovery. neviem ci budete rozumiet clanku po Slovensky, ale toto sa udialo vo Varsave, v ...Zobrazit celý příspěvek

  ad Tecka: mozete hovorit co len chcete, konanie vasej vlady nici aj tie najmensie naznaky dovery. neviem ci budete rozumiet clanku po Slovensky, ale toto sa udialo vo Varsave, v Polsko - Slovenskom centre pre kontraspionaz.

  https://svet.sme.sk/c/20067667...

  Pevne verim, ze toto by si nedovolili ani Cesi, ani Nemci a ani Madari. Zato Poliaci si myslia, ze su temer stredoeuropsky hegemoni, ktori sa idu merat s Ruskom...Skrýt celý příspěvek

 • Tecka
  23:20 27.03.2017

  Nesher: nikt nikogo do niczego nie zmusza,byle nie stać w miejscu .

  Nesher: nikt nikogo do niczego nie zmusza,byle nie stać w miejscu .

 • Nesher
  23:17 27.03.2017

  Tecka Já se s Vámi nepřu, já jen popisují situaci. Možná AČR ten společný zájem nevidí, možná je to o penězích, možná je to nedůvěra či nechuť spolupracovat s Polskem a možná ...Zobrazit celý příspěvek

  Tecka
  Já se s Vámi nepřu, já jen popisují situaci. Možná AČR ten společný zájem nevidí, možná je to o penězích, možná je to nedůvěra či nechuť spolupracovat s Polskem a možná všechno dohromady. A možná je v tom něco úplně jiného.Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  23:12 27.03.2017

  Tecka To neříkejte mě, ale běžte to říci na Vítězné náměstí (adresa generálního štábu), já Vám jen říkám co se neoficiálně povídá mezi štábními důstojníky. A bůhví jestli je to ...Zobrazit celý příspěvek

  Tecka
  To neříkejte mě, ale běžte to říci na Vítězné náměstí (adresa generálního štábu), já Vám jen říkám co se neoficiálně povídá mezi štábními důstojníky. A bůhví jestli je to pravda. Na druhou stranu je fakt, že přínosy spolupráce s Němci či Američany budou pro zlepšení schopností větší než třeba s Poláky nebo Rumuny.Skrýt celý příspěvek

 • Tecka
  23:09 27.03.2017

  Nesher,dobry przykład kraj ktory nie jest pod presja ,Holandia. Powiedz po jaka cholerę zrobili sobie ćwiczenia w Polsce angażując pare innych nacji zeby siebie sprawdzic w ...Zobrazit celý příspěvek

  Nesher,dobry przykład kraj ktory nie jest pod presja ,Holandia. Powiedz po jaka cholerę zrobili sobie ćwiczenia w Polsce angażując pare innych nacji zeby siebie sprawdzic w realnych działaniach(czego nie robili od dekady) ...bo im sie nudzi? Chyba nie...chodzi o wspólny interesSkrýt celý příspěvek

 • Rase
  22:55 27.03.2017

  Larry: Narážím na to, že 4.BRN má akreditaci pro začlenění do struktur NATO. Samozřejmě se bavíme o mírové armádě v rámci misí atd. Jednotka byla doposud dislokovaná v rámci ...Zobrazit celý příspěvek

  Larry:
  Narážím na to, že 4.BRN má akreditaci pro začlenění do struktur NATO. Samozřejmě se bavíme o mírové armádě v rámci misí atd. Jednotka byla doposud dislokovaná v rámci struktury britského divizního velitelství. Prakticky vzato teď bude jednotka více cvičit s německými jednotkami a méně s britskými. Možná že ale bude jen intenzivněji cvičit s oběma.
  ps. vaše osobní antipatie mi říkat nemusíte, mě je v celku šumák, co je to za jednotku co bude cvičit s Bundeswehrem, ať to jsou třeba kuchaři... Hlava mi ale nebere to, co bude jednotka s Pandury, dělat vedle jednotky vybavené Leopardy a Pumami. Kdyby cvičili s obdobně vyzbrojenou jednotkou Bundeswehru, dávalo by to smysl mnohem víc.Skrýt celý příspěvek

 • Tecka
  22:55 27.03.2017

  Nesher,nie moge sie z Toba zgodzić i nie chodzi tutaj o udowadnianie racji. Macie sporo do nauki jak kazdy ,po to sa organizowane ćwiczenia a juz dawno nie mieliście okazji ...Zobrazit celý příspěvek

  Nesher,nie moge sie z Toba zgodzić i nie chodzi tutaj o udowadnianie racji. Macie sporo do nauki jak kazdy ,po to sa organizowane ćwiczenia a juz dawno nie mieliście okazji sprawdzic sie w warunkach zbliżonych do bojowych na poziomie brygady. Ok niech bedzie,byla szansa wyslac chodzby pluton spadochroniarzy(np: 43 baon powierzono-desantowy) Anakonda 16 to były ćwiczenia na poziomie taktycznym ,ktorych nie bylo w Europie od ponad 20 lat. Zaangażowanych ponad kilkanaście tysięcy chlopa...Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  22:47 27.03.2017

  cejkis: Kandidát na post předsedy Komise je vybírán představiteli jednotlivých zemí(za nás vláda vzešla z voleb) v rámci Evropské rady na základě výsledků voleb do Evropského ...Zobrazit celý příspěvek

  cejkis: Kandidát na post předsedy Komise je vybírán představiteli jednotlivých zemí(za nás vláda vzešla z voleb) v rámci Evropské rady na základě výsledků voleb do Evropského parlamentu. Ke svému zvolení potřebuje podporu většiny členů Evropského parlamentu(i občané ČR volí do EU parlamentu).

  Podle vaší logiky jaksi nefunguje zastupitelská demokracie. Což je zrovna tip vlády který máme v ČR.

  Celkem by mně zajímalo jak by jste jsi představoval přímou volbu u tak velkého uskupení jako je EU? Přitom kolik chodí volit lidí by výsledný kandidát mohl mít podporu klidně i jen 5% obyvatelstva.Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  22:47 27.03.2017

  cejkis Takže kdyby se něco podobného podepsalo třeba z Polskem, tak by to byla příprava na společnou armádu V4? Evropská armáda jen tak nevznikne, obzvláště ne teď když už i ...Zobrazit celý příspěvek

  cejkis
  Takže kdyby se něco podobného podepsalo třeba z Polskem, tak by to byla příprava na společnou armádu V4?
  Evropská armáda jen tak nevznikne, obzvláště ne teď když už i Němci začali tlačit ideu Evropa "a la carte"Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  22:40 27.03.2017

  Tecka Já neříkám, že vše je vina Polska, jen říkám, že to nikdo neví proč se AČR neúčastní. Co jsem slyšel, tak generální štáb AČR je (zcela neoficiálně) velmi skeptický ke ...Zobrazit celý příspěvek

  Tecka
  Já neříkám, že vše je vina Polska, jen říkám, že to nikdo neví proč se AČR neúčastní.
  Co jsem slyšel, tak generální štáb AČR je (zcela neoficiálně) velmi skeptický ke spolupráci v rámci V4 (s výjimkou Slovenska), byť oficiálně tvrdí opak, údajně to nijak nepomáhá rozvoji schopností, myšleno tak, že se od Poláků či Maďarů nemáme co naučit. Takže to může být i nezájem z naší strany. Ostatně i na Anakondu jsme poslali jen symbolickou jednotku.
  Srovnání s Finskem není na místě, nejsme první na ruském seznamu.Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  22:27 27.03.2017

  Není to nic jiného než zavádění euroarmády per partes. V budoucnu to budou operace dle rozkazu lidmi nevolené, finančníky zprivatizované EU komise. Euroarmáda je šelechetná ...Zobrazit celý příspěvek

  Není to nic jiného než zavádění euroarmády per partes. V budoucnu to budou operace dle rozkazu lidmi nevolené, finančníky zprivatizované EU komise.

  Euroarmáda je šelechetná myšlenka. Ovšem v podání politického diktátu EU komise je to extémně nebezpečný nástroj.

  Stropnický je ze skupiny politiků, kteří neprosazují zájmy této země.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 3