KOMENTÁŘ: Česko prohlubuje vojenskou spolupráci s Německem

-
27. 3. 2017
-
57 komentářů
-
Pavel Vinkler
Ministr obrany Martin Stropnický a jeho německá kolegyně Ursula von der Leyenová podepsali 15. února dohodu o spolupráci mezi českou 4. brigádou rychlého nasazení (4. BRN) a německou 10. obrněnou divizí (10. Panzerdivision; 10. PzDiv). Česká republika tak plní plán schválený na summitu NATO ve Walesu v roce 2014.
Alianční Sily rychlé reakce
Mezi hlavní úkoly summitu NATO ve Walesu patřilo vypořádat se s čím dál tím agresivnější zahraniční politikou Ruska (anexe Krymu). Jedním z přijatých nástrojů bylo vytvoření takzvaných Rámcových zemí NFC (NATO Framework Concept).
Aliance už dříve (2002) zavedla koncept Sil rychlé reakce NRF (NATO Response Force). Jde o alianční jednotky, schopné “okamžitě” zasáhnout kdekoli na světě. Jednotky jsou připraveny vykonávat různé druhy misí, včetně civilní ochrany, mírových operací nebo použití síly. Celkem se NRF skládá ze 40 000 vojáků.
Každý stát Aliance, ale i partnerské státy jako Švédsko nebo Finsko, vyčleňuje dvakrát ročně pro NRF část svých jednotek. V případě potřeby se z těchto vyčleněných jednotek sestaví kontingent přímo na míru vyžadovaného úkolu.
Pro zařazení do NRF jednotky procházejí výcvikem s certifikací. Konečná certifikace prokazuje, že jsou mezi sebou kompatibilní a mohou spolu bez problémů spolupracovat.
Rychlost nasazení jednotek NRF (pět až třicet dnů v závislosti na charakteru úkolu) není ale v dnešním bezpečnostním prostředí dostačující. Proto summitu ve Walesu v rámci NRF vznikly Síly velmi rychlé reakce VJTF (Very Hight Readiness Joint Task Force). Síla VJTF je 5000 vojáků a rychlost nasazení dva až tři dny.
Koncept NRF slouží ještě k dalšímu, z dlouhodobého hlediska velmi důležitému cíli – k navazování hlubší spolupráce mezi státy a k prohlubováni slučitelnosti ( kompatibility ) jejich ozbrojených sil pro budoucí společné nasazení.
Proces vzájemného sbližování ozbrojených sil členských států ale neprobíhá v dostatečném měřítku a ve výsledku se jej neúčastní hlavní síly jednotlivých armád. To se stává problémem především v současnosti, kdy Aliance čelí stále složitějším hrozbám vyžadující promyšlené přístupy a řešení.
Aby mohly alianční země složitým problémům čelit, vznikl zmíněný koncept Rámcových zemí, do kterého se nyní zapojila i Armáda ČR.
Rámcové země
Koncept Rámcových zemí dává spojeneckým zemím na základě jejich vlastní volby možnost hlubší vzájemné spolupráce. Ačkoliv se to může zdát jako samozřejmost, takto široký program do této chvíle v Alianci neexistoval.
Veškerá aktivita přitom vychází od jednotlivých států směrem vzhůru, (tzv. bottom-up systém), kdy NATO jednotlivé členy do ničeho netlačí, pouze jim dává možnost a určité hranice k možné spolupráci.
Jednou z rámcových zemí je i Německo (další jsou zatím Velká Británie a Itálie), kde tento koncept v dnešní podobě také vznikl. Německo na vývoj v evropském bezpečnostním prostředí v posledních letech zareagovala zvýšením obranného rozpočtu a také větším důrazem na modernizaci ozborejných sil.
Němci posilují své schopnosti rovněž spolupráci s dalšími státy v rámci NFC. Spolupráce v největším rozsahu probíhá s Nizozemskem, které do německých divizí včlenilo několik svých brigád.
Česko-německá spolupráce
Výsledkem výše uvedené dohody mezi českým a německým ministerstvem obrany bude nastartováni hlubší spolupráce mezi českou 4. BRN a zastřešující německou 10. PzDiv.
Účelem je dosažení největší slučitelnosti českých a německých sil, navázaní kontaktů a výměna zkušeností. Cílem je dosáhnout stavu, kdy 4. BRN dokáže bez problémů operovat v rámci německé divize. V žádném případě se ale nejedná o předání kontroly nad 4. BRN Bundeswehru, jak uváděly dezinformační zprávy na českém internetu.
Fakticky proběhnou různá společná polní a štábní cvičení s cílem zvyšovat slučitelnost vedení bojových operací. Důležitým prvkem NFC je i technologická slučitelnost. 4. BRN se proto začne přibližovat k 10. PzDiv i po technické stránce. Nejdřív dojde ke sladění používaných typů munice či komunikačních prostředků, později snad i ke sladění zbraňových systémů.
Z pohledu České republiky je navázání takového druhu spolupráce (NFC) velmi důležitým krokem. Armáda ČR získá možnost dlouhodobé spolupráce a výměny zkušeností s vyspělým aliančním partnerem. Taková forma spolupráce navíc urychlí potřebnou unifikaci techniky s ostatními aliančními armádami a zároveň se urychlí dozbrojení Armády ČR potřebnými zbraňovými systémy. Při častém a pravidelném kontaktu s německou armádou nebude jednoduše možné bez následků tyto věci dál odkládat.
Nakonec Česko svou účastí na programu ukazuje, že v alianční spolupráci nechce stát stranou, čímž všem pozorovatelům jasně vysílá signál, kam chce ve světě patřit.
Související články
Československý 120mm samohybný minomet vz.85 – neprávem poražený šampion
120mm samohybný minomet vz.85 zavedený v Armádě ČR s projektovým názvem PRAM-S (PRAporní Minomet - ...
-
26.02.2017
-
17 komentářů
-
Milan Vašíček
České L-159 ALCA proti stíhačkám F-35B Lightning II
Americká firma Draken International poprvé nasadila česká letadla L-159 ALCA (Advanced Light Combat ...
-
05.03.2017
-
15 komentářů
-
Jan Grohmann
Izraelský tank Sabra pro Armádu České republiky?
Mezi roky 2020 až 2025 Armáda České republiky začne s výběrem nových tanků. Jedním z nabízených typů ...
-
14.03.2017
-
214 komentářů
-
Jan Grohmann
NÁZOR: Izraelský radiolokátor ELM-2084 je pro Armádu ČR ideální volba
Postupem času se stále více ukazuje, že české ministerstvo obrany udělalo velmi dobré strategické ...
-
18.03.2017
-
60 komentářů
-
Jan Grohmann
Komentáře
Nesher,nie wszystko to nasza wina ,patrz na Anakonda2016 kazdy dostal zapytanie,Czesi tez i wysłali to co uznali ... :/ słusznie zauważył Lukas,patrz na Finlandie , mały kraj (o ...Zobrazit celý příspěvek
Nesher,nie wszystko to nasza wina ,patrz na Anakonda2016 kazdy dostal zapytanie,Czesi tez i wysłali to co uznali ... :/ słusznie zauważył Lukas,patrz na Finlandie , mały kraj (o polowe mniejszy od Czech) a robi wszystko zeby wrogowi stanąć w gardle . Mówiąc krotko ,stać Was na więcej :)Skrýt celý příspěvek
to Rase: " (má všechny potřebné oprávnění a papíry)." víte, ve skutečném konfliktu papíry nebojují. Rozhodují jiné vlastnosti a schopnosti... víte, "papíry" je české specifikum. ...Zobrazit celý příspěvek
to Rase: " (má všechny potřebné oprávnění a papíry)." víte, ve skutečném konfliktu papíry nebojují. Rozhodují jiné vlastnosti a schopnosti...
víte, "papíry" je české specifikum. Tím si vždy velitelé "kryli záda" a vyžadovali "písemné přípravy" pro každé lejno...a navíc každý voják musel mít osobní zápisník, který pokud vím byl nadřízenými kontrolován. Voják, který "nemá patříčné noty" není voják,. ale neřízená střela. Jak nám bylo neustále zdůrazňováno.
A tu 4.BRN bych příliš nevychvaloval. Víte proč jsou nejlepší???Protože vyšli rozkazem!
Lepší ve výsledcích i v prověrkách a cvičeních byl 6. průzkumný prapor dislokovaný v posádce Znojmo. Protože se to nehodilo panu gen. Šedivému, tak je nechal přesně před 20ti lety (1997) zrušit! Aby jeho miláčkévé a děti z 4.BRN byli IN.
A tak vyšlo slunce nad Havl Brodem. A dnes září v Žatci...Skrýt celý příspěvekGavl Bude to říkat anglicky, stejně jako jeho německý kolega. Druhá světová skončila před 72 lety, možná už je na čase akceptovat fakt, že dnešní Německo je spojenec v rámci ...Zobrazit celý příspěvek
Gavl
Bude to říkat anglicky, stejně jako jeho německý kolega.
Druhá světová skončila před 72 lety, možná už je na čase akceptovat fakt, že dnešní Německo je spojenec v rámci Nato, partner v rámci EU a že nebýt německého trhu, tak se máme po všech stránkách hůře.
Navíc je fajn, že si AČR bude moci nacvičit fungování v rámci vyššího taktického svazku (divize), což na národní úrovni nejde.
Pokud už je nutné hledat nepřítele, na východ od Kyjeva či jihovýchod od Říma je možností dost a podstatně reálnějších než na západ od Prahy.Skrýt celý příspěvekRozhodně si nepřeji patřit pod vliv Německa a už vůbec ne pod vliv německé armády. Je to hanebnost vůči všem Čechům , kteří byli v minulosti Němci vražděni a mučeni. Ve ...Zobrazit celý příspěvek
Rozhodně si nepřeji patřit pod vliv Německa a už vůbec ne pod vliv německé armády.
Je to hanebnost vůči všem Čechům , kteří byli v minulosti Němci vražděni a mučeni.
Ve sladění přeci nejde o munici jako takovou , jde o to jak bude český voják říkat to slovo munice, zda Česky , nebo Německy.Skrýt celý příspěvekJe docela škoda, že sme mohli poslat jen lehce vyzbrojenou jednotku, maximálně s Pandury a né obdobnou, pancéřovou jednotku, která by mohla v rámci 10. PzDiv lépe kooperovat. Chápu ...Zobrazit celý příspěvek
Je docela škoda, že sme mohli poslat jen lehce vyzbrojenou jednotku, maximálně s Pandury a né obdobnou, pancéřovou jednotku, která by mohla v rámci 10. PzDiv lépe kooperovat. Chápu ale, že je to snad jediná pořádná jednotka z AČR, která se může do obdobných akcí zapojit (má všechny potřebné oprávnění a papíry). Už by to opravdu chtělo novou pásovou techniku, ať neděláme ostudu (Pandury to samy nezachrání). Bylo by fajn, kdyby byla 7.mechanizovaná brigáda na pořádné úrovni, kompatibilní s NATO.
ps. myslel jsem, že co se týče munice a komunikačních prostředků, už jsme kompatibilníSkrýt celý příspěvekByl bych mnohem raději, pokud bychom více prohlubovali spolupráci s Británií a ještě více s V4. Přeci jenom Němci v současné době nejsou zrovna nejlepším spojencem.
Byl bych mnohem raději, pokud bychom více prohlubovali spolupráci s Británií a ještě více s V4. Přeci jenom Němci v současné době nejsou zrovna nejlepším spojencem.
Nejde o přezbrojování na techniku, kterou Němci používají. Jde spíše o zavádění techniky kompatibilní, tzn. že budou moci vedle sebe bez problémů fungovat a logisti se z toho ...Zobrazit celý příspěvek
Nejde o přezbrojování na techniku, kterou Němci používají. Jde spíše o zavádění techniky kompatibilní, tzn. že budou moci vedle sebe bez problémů fungovat a logisti se z toho nezblázní.
NATO standard tu samozřejmě existuje, ale i přes skoro dvacet let v Alianci jej velká část toho, co AČR používá, stále nesplňuje, resp. má jiné parametry. Pokud bude AČR blíže spolupracovat s nějakou vyspělou alianční armádou, problém nesouladu techniky/vybavení by mohl být častěji na očích a třeba nakonec dojde k obměně.Skrýt celý příspěvekArgonaut.CZ Niemcy dobrze zarobili na zjednoczonej Unii to na zjednoczonej armii tez chcą zarobić ;) nie ma tego zlego coby na dobre nie wyszło...warto cos urwac dla siebie ...Zobrazit celý příspěvek
Argonaut.CZ
Niemcy dobrze zarobili na zjednoczonej Unii to na zjednoczonej armii tez chcą zarobić ;) nie ma tego zlego coby na dobre nie wyszło...warto cos urwac dla siebie ,kwestia negocjacji.Skrýt celý příspěvekNa jednu stranu zmínka o dezinformacích a hned vedle: "Nejdřív dojde ke sladění používaných typů munice či komunikačních prostředků, později snad i ke sladění zbraňových ...Zobrazit celý příspěvek
Na jednu stranu zmínka o dezinformacích a hned vedle: "Nejdřív dojde ke sladění používaných typů munice či komunikačních prostředků, později snad i ke sladění zbraňových systémů."
K čemu nám bude sladěná brigáda schopná operovat s Německem a neschopná se zbytkem armády? Nebo zbytek armády přezbrojíme a přestrojíme na Bundeshwehr compatible?
Buď existuje něco jako NATO standard a ten dodržujme (i Němci), nebo neexistuje a pak smůla, nebudeme přece platit pro jednu brigádu některé věci dvakrát.
Osobně rozhodně nevidím důvod přezbrojovat / přestrojovat podle Německa.Skrýt celý příspěvekSladění zbraňových systémů a unifikaci techniky s Bundeswehrem moc nehrozí, nevyhodíme breny a nekoupíme HKg36, ani nevyměníme pandury za boxery apod. Mohli bychom nakoupit ...Zobrazit celý příspěvek
Sladění zbraňových systémů a unifikaci techniky s Bundeswehrem moc nehrozí, nevyhodíme breny a nekoupíme HKg36, ani nevyměníme pandury za boxery apod. Mohli bychom nakoupit leopardy 2a7+, když to tak vezmu za cenu 12 UH-1Y Venom, bychom mohli mít cca 60 leopardů, což bych viděl v současnosti jako lepší investici.
Pro nás by byla prospěšná i bližší spolupráce v rámci V4,Skrýt celý příspěvekTak po letech konecne spojenci, tak by to melo byt mezi dobrymi sousedy. Presto...casto vzpominam jak mi babicka rikala, ze nemec ti neda nikdy nic zadarmo.
Tak po letech konecne spojenci, tak by to melo byt mezi dobrymi sousedy. Presto...casto vzpominam jak mi babicka rikala, ze nemec ti neda nikdy nic zadarmo.
Wiem,że ta sprawa nie jest nowa ale można śmiało powiedziec, "lepiej późno niż wcale" . Zastanawiające dlaczego czeska armia nie zdecydowała sie wczesniej na udział chodźby w ...Zobrazit celý příspěvek
Wiem,że ta sprawa nie jest nowa ale można śmiało powiedziec, "lepiej późno niż wcale" . Zastanawiające dlaczego czeska armia nie zdecydowała sie wczesniej na udział chodźby w polsko-niemieckich ćwiczeniach ,nie wspominając o planowanych we wrześniu w Polsce (Czech brak) ,następne duże i międzynarodowe mamy w przyszłym roku i ciężko cos znaleść o Czechach. Czy to wynika z braku pieniędzy...?
Dla Niemiec korzyść płynie z pozyskania do współpracy żołnierzy,mają spore problemy z kadrami , raczej na plus. Ciekaw jestem na ile będziecie mogli liczyć na wparcie sprzętowe od rządu niemieckiego,niektóre wypowiedzi z waszej strony sugerują cos takiego.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...