KOMENTÁŘ: Český národní zájem po Afghánistánu

KOMENTÁŘ: Český národní zájem po Afghánistánu
Poslední americký voják v Afghánistánu / Foto: Jack Holt, DoD (Zvětšit)

Poslední vývoj událostí v Afghánistánu ukazuje výrazné zhoršení bezpečnostní situace v zemi a její pravděpodobné další zhoršování. Střety mezi Tálibánem a organizací Islámské státy provincie Chorasán nabírají na obrátkách, zatímco západní státy podle počátečních reakcí přestaly o Afghánistán jevit zájem.

Zdá se, že západní státy si pod tlakem veřejného mínění vybraly krajní možnost přístupu k Afghánistánu po ústupu koaličních sil. Drtivá většina států, jež se účastnila konfliktu v Afghánistánu, o tento stát nadále nejeví zájem. Ačkoliv lze chápat nechuť západních států k dalšímu, byť symbolickému a diplomatickému angažmá v Afghánistánu, nejedná se do budoucna o správnou variantu.

Kompletní opuštění Afghánistánu znamená ukončení diplomatických styků a uzavření ambasád, respektive neobnovení jejich činnosti. To v konečném důsledku výrazně omezí i budoucí zpravodajské operace v zemi, jelikož příslušníci zpravodajských služeb nebudou moci využít diplomatického krytí. Otázkou zůstává, jaký vliv bude mít výsledek působení v Afghánistánu na soudržnost spojenců v rámci Severoatlantické aliance a další působení v operacích NATO a případně i EU.

Podle chování menších a v rámci operací v Afghánistánu méně významných států to vypadá, jako by Evropu Afghánistán již nezajímal a veškerou tíhu (i mediálně) nesou Spojené státy. Pokud v tomto směru budou evropské státy, především Francie nebo Německo, pokračovat, nezbývá menším státům než zaujmout stejnou pozici a soustředit se na vlastní problémy v oblastech zahraniční a bezpečnostní politiky, vlastní identity a budoucích výzev.

V oblasti zahraniční a bezpečnostní politiky evropských států a zejména České republiky je tedy na základě zkušeností z Afghánistánu potřeba zpětně zhodnotit misi jako takovou a identifikovat úspěchy a neúspěchy. Není načase začít k zahraničním misím přistupovat jinak? Jaká bude po koaličním ústupu z Afghánistánu důvěra v evropské státy a jejich činnost například v Africe?

Pokud nečinnost evropských států směrem k Afghánistánu znamená návrat pragmatického stylu politiky a signál, že v Afghánistánu nemáme národní zájmy, kde je tedy máme? Pokud se angažujeme v Africe, jaké máme národní zájmy tam? Nejedná se ovšem o kritiku českého, resp. evropského zapojení se do dění v Africe. Je však potřeba si definovat národní zájmy a poté je prosazovat.

Jestliže máme jako Evropa, Českou republiku nevyjímaje, ústup z Afghánistánu vnímat jako výraz nechuti se nadále angažovat ve světě, musíme síly a prostředky využít k řešení domácích nedostatků a problémů. Pokud si tyto dokážeme vyřešit a nastavit si pragmatické a dostižitelné národní zájmy, můžeme se znovu globálně angažovat.

V případě evropských států se jedná v souvislosti se zahraničními misemi a prosazování zájmů zejména o krizi západní identity. Kdo vlastně jsme a co chceme? Jsme ochotni za naše hodnoty bojovat? Jsme ochotni si stát za svým názorem a případně národními zájmy, i když jsme v menšině? Trvalé oslabování ozbrojených sil a snižování jejich akceschopnosti napříč Evropou vypovídá spíše o podlehnutí falešnému pocitu bezpečí. Pokud však nebudeme s problémy v zemích jako je Afghánistán pracovat na místě, v dohledné době se podobné problémy objeví blízko evropských hranic.

Využijme tedy nezájem o Afghánistán ke zvrácení výše uvedeného trendu a budujme ozbrojené síly na principu teritoriální obrany, a nikoliv na principu malé, ale vysoce specializované armády. Pokud i nadále chceme zůstat suverénním a sebevědomým státem, nezbude nám nic jiného, než se vrátit ke špičkově vyzbrojené armádě schopné teritoriální obrany a spolupráce v rámci Aliance.

Pro sebevědomou zahraniční politiku je důležitá nejen armáda, ale i diplomacie. Bohužel roztroušenost zájmů členských států EU nedává možnost jednotného zahraničního postupu ať už v případě Afghánistánu, nebo vůči jiným mocnostem. Velmi dobře tuto situaci popisuje „slavné zděšení“ Henryho Kissingera, tehdejšího amerického ministra zahraničí. Ten si stěžoval na absenci jednotné Evropy, jelikož ta postrádala „jednotné telefonní číslo“, na nějž by v případě potřeby mohl volat a nemusel by „obvolávat“ jednotlivé státy.

Důležitou součástí suverénního státu je však bezpečnost celková, nejen ta vojenská. V posledních týdnech a měsících budí velký rozruch budoucí plány EU na přerod evropské energetiky. Energetická bezpečnost státu je součástí zmíněných národních zájmů a jednou z nejdůležitějších podmnožin bezpečnosti státu jako takové. Pro přechod na bezemisní energetiku bude v následujících desetiletích Evropa potřebovat enormní množství zemního plynu. Německo jako jeden z vedoucích členských států EU se dohodlo s Ruskem na dostavbě plynovodu Nord Stream 2. Tím si pragmaticky zajistilo nezbytný zemní plyn i přízeň Ruska. Česká republika přistupuje k plynovodu Nord Stream 2 stejně – zajistí si bezpečné dodávky plynu a vzhledem k navýšení objemu přepravovaného plynu přes české území na projektu ještě vydělá.

Druhým velmi důležitým bodem v rámci energetiky je jádro. ČR se i v rámci EU nachází ve velmi turbulentní době, kdy některé zájmové skupiny odmítají jádro jako velmi nebezpečné a neekologické. Je tedy třeba znovu prosadit národní zájem, stát si za svým názorem a obě české jaderné elektrárny modernizovat, aby nadále byly pevným základem českého energetického mixu. Po vyřazení ruských a čínských firem z výběrového řízení na dostavbu Jaderné elektrárny Dukovany zbývají pouze spojenecké státy – Jižní Korea, Francie a Spojené státy. Dostavbu jaderných elektráren tak lze dovedně využít i v rámci dohod o obranné spolupráci.

Třetí a asi nejvýznamnější velkou výzvou je stále opakovaná Čína. Pokud se EU nechce dále zabývat Afghánistánem, měla by obrátit svou pozornost k Číně a aktivně bránit čínskému pronikání do Evropy. Jak pomocí diplomacie, tak v ekonomické oblasti. Jako pojistka mohou sloužit moderní a špičkově vybavené armády jednotlivých národních států. Právě vymezení se vůči Číně může EU pomoci k dosažení velmocenského statutu. Pokud se EU podaří v souboji s Čínou zvítězit, mohou ji ostatní státy vnímat jako významného hráče na světové geopolitické šachovnici.

Zdroje: EUobserver, Forbes

Nahlásit chybu v článku


Související články

Generál Milley: V Afghánistánu jsme skoro ničeho nedosáhli

Šéf amerického sboru náčelníků štábů generál Mark Milley ve středu, během virtuální konference ...

PREMIUM Afghánistán: Amerika odchází, Čína přichází

Po odchodu koaličních sil a velmi pravděpodobném ovládnutí Afghánistánu hnutím Tálibán bude v ...

PREMIUM Ruská reakce na situaci v Afghánistánu

Jedním ze států, jenž s napětím sledují zhoršující se situaci v Afghánistánu je Rusko. Jeho ...

KOMENTÁŘ: Tálibán zvítězil. A co teď?

Rychlost, s jakou Tálibán ovládl zbývající části Afghánistánu je překvapivá. Právě rychlý pád Kábulu ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • flanker.jirka
  21:06 07.09.2021

  Po Afghánistánu snad Evropa dostane rozum a začne podporovat v holé existenci všechny kulturně podobně založené režimy se sekulárním politickým řízením, místo nesmyslných ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Po Afghánistánu snad Evropa dostane rozum a začne podporovat v holé existenci všechny kulturně podobně založené režimy se sekulárním politickým řízením, místo nesmyslných dobrodužství u muslimů, které patří oplotit a zanechat jejich víře.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jan Padesátýpátý
  19:51 07.09.2021

  Rozhovor s veteránem z Afghanistánu: https://www.novinky.cz/domaci/...

  On si ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rozhovor s veteránem z Afghanistánu: https://www.novinky.cz/domaci/...

  On si evidentně uvědomoval všechny problémy (demoralizovaní afghánští vojáci, korupce vyšších stupňů afghánské armády, chybějící sounáležitost se státem) a určitě to hlásil výš. Takže velení NATO i politici si museli uvědomovat jaký je stav věcí. (A takovýhle stav věcí tam byl zřejmě dlouhodobě, to nebyla otázka posledního roku.)

  Proč NATO nefungovalo jak mělo? Proč nebyl zájem zastavit korupci Afghánců? Nebo řešit bojeschopnost afghánské armády?
  Stačilo, že by NATO pohrozilo odchodem už před 10 lety.

  Trochu mi to připomíná nezájem řešit korupci týkající se evropských dotací. To není jenom o Babišovi, rozkrádání evropských peněz je tu pravidlem, a když si toho všimnou ti, co mají kontrolovat (od obcí po kraje; výš nevidím, ale předpokládám že je to stejné), úmyslně zavírají oči, nebo dokonce pomáhají zahlazovat stopy. A EU to evidentně nepálí, teda kromě Babiše který opravdu hodně vyčnívá..
  Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   15:18 08.09.2021

   Fakticky stačilo vtrhnou do Pákistánu, a dalších zemí v okolí Afgh.
   Je to skoro to samé co se dělo ve Vietnamu. Pokud nechcete zabrat území, kde se pohybuje nepřítel (nerespektuje ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Fakticky stačilo vtrhnou do Pákistánu, a dalších zemí v okolí Afgh.
   Je to skoro to samé co se dělo ve Vietnamu. Pokud nechcete zabrat území, kde se pohybuje nepřítel (nerespektuje hranice, proč taky), těžko můžete vyhrát.

   Když budete hasit polovinu domu, tak i když ji uhasíte. Stejně se vám tam znova rozšíří požár.
   Jenže, o další rozšiřování nikdo nestal. Všichni mluvili spíše o tom kdy se už vrátí kluci domů, že je to zbytečná válka. Tohle je spíše rajská hudba pro vyčkávajícího nepřítele, že jeho čekání skončí. Taky, že skončilo. Výsledky jsou vidět.
   Skrýt celý příspěvek

   • Jan Padesátýpátý
    17:50 08.09.2021

    To je ale jiná věc. To, že Afghanistán má hranice, chtělo NATO respektovat a respektovalo to.

    Ale proč NATO respektovalo tu korupci? Šiška viděl, že vojáci mrznou protože nemají ...
    Zobrazit celý příspěvek

    To je ale jiná věc. To, že Afghanistán má hranice, chtělo NATO respektovat a respektovalo to.

    Ale proč NATO respektovalo tu korupci? Šiška viděl, že vojáci mrznou protože nemají dřevo. Zřejmě to konzultoval výš a zjistil, že finance na dřevo byly, ale byly rozkradeny.
    Proč NATO netlačilo na afghánské vedení? Pokud afghánské vedení dělalo dlouhý nos, mohlo NATO odejít z Afghánu, nebo zkusit jiné řešení - jako třeba opustit myšlenku centralizované vlády, a jednat s etnickými skupinami nebo s kmeny - podpora mohla jít přímo jim, pokud by to fungovalo lépe.
    Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     20:49 08.09.2021

     NATO není žádná cizí organizace, to jsme my. Dovedete si představit jak jede Babiš, Metnar, Zeman jednat do Afgh z kmenovými vůdci, a že při tom nebude korupce?

     Pohled běžného ...
     Zobrazit celý příspěvek

     NATO není žádná cizí organizace, to jsme my. Dovedete si představit jak jede Babiš, Metnar, Zeman jednat do Afgh z kmenovými vůdci, a že při tom nebude korupce?

     Pohled běžného vojáka je vždy, že vedení nic nedělá. Logicky, voják tam není od toho, aby se mu sdělovalo vše.
     Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      22:31 08.09.2021

      Jezdili někdy Babiš nebo Zeman jednat do Afghanistánu? Tam jednali jiní. Babiš možná utrousil nějaké to slovo s Leyenovou, a pak podepsal nějaký papír.

      Čekal bych, že když po 5 ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jezdili někdy Babiš nebo Zeman jednat do Afghanistánu? Tam jednali jiní. Babiš možná utrousil nějaké to slovo s Leyenovou, a pak podepsal nějaký papír.

      Čekal bych, že když po 5 letech "dělání" nedojde ke změně ze strany Afghanistánu, přistoupí NATO ke změnám na své straně (a třeba i odejde).

      Já mám pocit, že systémy řízení jsou příliš setrvačné a nepružné. Je to jako s tou EU, která nedokáže uspokojivě řešit rozkrádání jejich peněz.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      15:35 09.09.2021

      To jsou zástupci lidu CR co na to přispíval. Tedy pokud se někomu zdálo, že to nefunguje v NATO by určitě uvítali pomoc.
      Stát a blbě kecat nám jde lépe.

      PS: V USA v té době byl ...
      Zobrazit celý příspěvek

      To jsou zástupci lidu CR co na to přispíval. Tedy pokud se někomu zdálo, že to nefunguje v NATO by určitě uvítali pomoc.
      Stát a blbě kecat nám jde lépe.

      PS: V USA v té době byl "kovboj" co vyřešil svým egem všechny problémy světa. Takže, se můžete ptát tam proč to nefungovalo.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      17:27 09.09.2021

      Kovboj v USA byl 4 roky. Ten problém trval mnohem déle.

      Ono se jenom zdálo, že to v Afghanistánu nefungovalo? Ono to ve skutečnosti fungovalo?

      Kovboj v USA byl 4 roky. Ten problém trval mnohem déle.

      Ono se jenom zdálo, že to v Afghanistánu nefungovalo? Ono to ve skutečnosti fungovalo?

     • Jirosi
      19:51 09.09.2021

      Poslední 4 roky před stažením. Pokud, byl někdy čas zlepšit přípravu na stažení, tak v té době. Přece jen, když něco začnete je potřeba trochu času ověřit zda to funguje i v ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Poslední 4 roky před stažením. Pokud, byl někdy čas zlepšit přípravu na stažení, tak v té době. Přece jen, když něco začnete je potřeba trochu času ověřit zda to funguje i v praxi, poté pokud to nefunguje změnit směr. Teprve pak se vydat rozkaz stáhnout.
      Nebo to opravdu vyřešit nešlo, a pak je měl stáhnout ještě za svého mandátu.
      Ten nový, prostě neměl čas vyřešit za pár měsíců problém co se kumuloval roky, a k tomu stažení vojsk.
      Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      05:33 10.09.2021

      Ach jo. Ten kovboj stažení oznámil a plánoval. Konzultoval se spojenci. Biden naproti tomu měl jeden ze svých zkratů a přikázal stažení, které mělo probíhat plánovaně po dobu ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ach jo. Ten kovboj stažení oznámil a plánoval. Konzultoval se spojenci. Biden naproti tomu měl jeden ze svých zkratů a přikázal stažení, které mělo probíhat plánovaně po dobu několika mésíců provést během týdne bez plánu a bez konzultace se spojenci. Výsledkem je, že USA vypadá v očích velké části světa jako drtivě poražený. Spojenci (hlavně Británie) jsou naštvaní a veteráni a pozůstalí jsou frustrovaní a mají pocit, že jejich oběti byly k ničemu. Opět skvělá práce Bidena a demokratů.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      10:13 10.09.2021

      @Jirosi, @Torong
      Myslím že do věci příliš promítáte své sympatie/antipatie k Trumpovi a Bidenovi.

      Divil bych se, kdyby Biden nějak mluvil vojákům do stahování. Problém byl zřejmě ...
      Zobrazit celý příspěvek

      @Jirosi, @Torong
      Myslím že do věci příliš promítáte své sympatie/antipatie k Trumpovi a Bidenovi.

      Divil bych se, kdyby Biden nějak mluvil vojákům do stahování. Problém byl zřejmě v tom, že nikdo nepředpokládal, že by Taliban ovládl Afghanistán během pár dní.
      Tudíž myslím, že za Trumpa by odchod probíhal stejně jako za Bidena. To samé pokud by Biden byl prezidentem už minulé 4 roky a měl čas na "přípravu".

      Tím nesnímám z Bidena zodpovědnost. Je prezident, má zodpovědnost za armádu.
      U Trumpa bych viděl zodpovědnost v tom, že udělal separátní dohodu s Talibanem bez Afghánské vlády. Ale nevidím do toho, neznám důvody.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      12:52 10.09.2021

      Torong: "které mělo probíhat plánovaně po dobu několika mésíců provést během týdne bez plánu a bez konzultace se spojenci."

      Plán byl 25. května, smlouva na pobyt končila 31.8.(tzn ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Torong: "které mělo probíhat plánovaně po dobu několika mésíců provést během týdne bez plánu a bez konzultace se spojenci."

      Plán byl 25. května, smlouva na pobyt končila 31.8.(tzn o 13týdnu). To vám přijde jako nekonzultovaní se spojenci?
      Fakticky USA čekali do posledního dne. Ostatní to jen nebrali na vědomí. Nebo vám přijde, že by se tu probíralo jak se naši vojáci začínají stahovat...


      Jan Padesátýpátý: Trump sice měl koule říct, že letos odejdou. Ale říct, jak to bude vypadat pak už ne.
      Co mohl Biden dělat, kromě vyhlášení nové operace pro kterou by neměl podporu doma, a v Afgh omezený pobyt (ten by asi šel prodloužit).
      Jediná chyba co se dá mu přiznat, je konec bombardování. Ale i k tomu jsou potřeba vojáci co ty letouny budou navádět.
      Skrýt celý příspěvek

    • cejkis
     09:11 09.09.2021

     NATO Američané zneužívají pro mezinárodní rozměr akce. Pokud někdy něco v Afghánistánu dojednávalo NATO, tak to byl americký představitel.

     A korupci původní vlády Američané ...
     Zobrazit celý příspěvek

     NATO Američané zneužívají pro mezinárodní rozměr akce. Pokud někdy něco v Afghánistánu dojednávalo NATO, tak to byl americký představitel.

     A korupci původní vlády Američané úspěšně vyřešili. Dosadili novou. Jmenuje se Tálibán.
     Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      10:18 09.09.2021

      Ta akce měla mezinárodní rozměr přirozeně. Útoky z 11. září se mohly opakovat v dalších západních zemích, zájem ostatních zemí NATO jít do Afghanistánu tedy nebyl jenom o ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ta akce měla mezinárodní rozměr přirozeně. Útoky z 11. září se mohly opakovat v dalších západních zemích, zájem ostatních zemí NATO jít do Afghanistánu tedy nebyl jenom o solidaritě s USA.

      USA dosadily Taliban do Afghanistánu? To je jako říct že USA dosadily komunisty do Jižního Vietnamu nebo že po 2. sv. válce dosadily Stalina do půlky Evropy. USA prostě nechtěly se Stalinem bojovat.
      Skrýt celý příspěvek

     • cejkis
      16:33 09.09.2021

      Jak jinak nazvat akci, kdy dodáváte do poslední chvíle zbraně do Afghánistánu ačkoliv víte, že je dostane Tálibán. A to vše poté, co s nimi 5 let vedete jednání, kde Tálibán zaručí ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jak jinak nazvat akci, kdy dodáváte do poslední chvíle zbraně do Afghánistánu ačkoliv víte, že je dostane Tálibán. A to vše poté, co s nimi 5 let vedete jednání, kde Tálibán zaručí bezpečný odchod ze země a ještě Vám lidi na seznamu vozí k bráně na letiště.
      Ano, celé je to postavené tak, aby to vypadalo, že Američané odcházejí a nechtějí bojovat. Ve skutečnosti se předem dohodli na předání vládě Talibanu.

      Jediný problém byli nahodilí bojovníci Talibanu. Jsou to defakto lidové milice. Ostatně v okolí kábulského letiště byli velmi rychle vyměněni za řiditelnou badri313, což není nic jiného než Američany vycvičené SF původní afghánské armády.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      17:24 09.09.2021

      USA do poslední chvíle dodávaly zbraně? Kdy byly naposledy předány zbraně afghánské vládě?
      A mimochodem, teď před odchodem Američani na letišti v Kábulu zničili i ty afghánské ...
      Zobrazit celý příspěvek

      USA do poslední chvíle dodávaly zbraně? Kdy byly naposledy předány zbraně afghánské vládě?
      A mimochodem, teď před odchodem Američani na letišti v Kábulu zničili i ty afghánské zbraně, Talibán z toho byl poněkud rozčarován.

      Američani se opravdu nedohodli na předání vlády, dohodli se, že odejdou. Byla tam ještě třetí síla, afghánský stát. To, že tato síla neměla zájem držet moc, je její problém.
      Ano, Trump pozici afghánské vlády oslabil tím, že jednal s Talibanem samostatně. Důvody proč se tak stalo ale neznáme, možná byla chyba u Afghánců. V každém případě jim zůstala 300 tisícová armáda. Sice na papíře, ale že byla jenom na papíře byla jejich chyba. A i v reálu byla afghánská armáda 100 tisícová a mohli ji použít.

      Badri313 je vycvičená Američany? To ano. Těžko to ale USA vyčítat:
      Asi nebudeme vyčítat ˇˇCeskoslovensku že ˇˇCeskoslovenskem vycvičení vojáci za druhé sv. války bojovali na straně nacistů.
      Skrýt celý příspěvek

     • cejkis
      23:14 09.09.2021

      V červenci 2021
      https://mobile.twitter.com/Nat...

      Vždyť vy si to píšete sám se sebou. Byla zde původní Američany podporovaná zkorumpovaná vláda a ...
      Zobrazit celý příspěvek

      V červenci 2021
      https://mobile.twitter.com/Nat...

      Vždyť vy si to píšete sám se sebou. Byla zde původní Američany podporovaná zkorumpovaná vláda a Američané se dohodli jen s Tálibánem. A když vám to přestane dávat smysl, napíšete “důvod neznáme”. Důvod nejen, že známe. Viděli jsme to v přímém přenosu. Předání vlády proběhlo rychlostí pohybu lidových milicí na mopedu kolem afghánských hor.

      A jen tak mimochodem. Určitě jste slyšel o letních ofenzívách Talibanu. A proto Američané naplánovali ukončení své působnosti na jaro…..
      Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      10:37 10.09.2021

      @cejkis

      To tak snadno věříte každému "zdroji" na Twitteru? ITCT je islámská organizace co ani nemá stránku na wikipedii. A jejich vlastní stránky jsou nepřístupné protože nemá ...
      Zobrazit celý příspěvek

      @cejkis

      To tak snadno věříte každému "zdroji" na Twitteru? ITCT je islámská organizace co ani nemá stránku na wikipedii. A jejich vlastní stránky jsou nepřístupné protože nemá ošetřený https protokol.
      Kromě toho ve tweetu nejsou vůbec žádné detaily.

      "Předání vlády proběhlo rychlostí pohybu lidových milicí na mopedu kolem afghánských hor."
      Trump se dohodl s Talibanem, že afghánská vláda se nebude bránit?
      Skrýt celý příspěvek

    • TF_HU
     12:41 16.09.2021

     Vy jste, pane padesátýpátý, asi nikdy nic neřídil, že? Jak byste chtěl jednat s jednotlivými kmeny? Co kmen to nápad, co nápad to jednání na úrovni aliance...cílem je centrální ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Vy jste, pane padesátýpátý, asi nikdy nic neřídil, že? Jak byste chtěl jednat s jednotlivými kmeny? Co kmen to nápad, co nápad to jednání na úrovni aliance...cílem je centrální řízení země, ne rozpad na frakce, které budou nestabilní a rizikové. Ovšem to už není otázka vojenské strategie...to je politická či ekonomická strategie, které měla násldovat tu vojenskou. Asi tušíte, že NATO se zabývalo pouze těmi vojenskými aspekty, že jo...
     Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      14:44 16.09.2021

      Pane TF_HU, vy zřejmě netušíte, že NATO je vojenská a politická organizace, a má vojenské a politické orgány. (A nemluvil jsem jenom o NATO, napsal jsem "velení NATO i ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Pane TF_HU, vy zřejmě netušíte, že NATO je vojenská a politická organizace, a má vojenské a politické orgány. (A nemluvil jsem jenom o NATO, napsal jsem "velení NATO i politici".)

      Samozřejmě, že centrální řízení státu je prioritou. Jenomže Afghanistán není Česko. Centrální stabilní řízení v Afghanistánu nikdy nevzniklo (což se ukázalo teď v létě), ta země byla, je a ještě moc dlouho bude rozdělená na etnika a kmeny.

      Když si NATO po pár letech uvědomilo, že centrální řízení nefunguje, a peníze, které centrální afghánské vedení má posílat kmenům, se dlouhodobě ztrácejí, čekal bych, že bude snaha zkusit jiný přístup.
      Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      20:21 16.09.2021

      Jan Padesátýpátý:
      Nebyla vždy rozdělena. Až do komunistického převratu zemi vládl Král...

      Jan Padesátýpátý:
      Nebyla vždy rozdělena. Až do komunistického převratu zemi vládl Král...

     • Jan Padesátýpátý
      00:01 17.09.2021

      Torong: otázka je, nakolik měl král pod kontrolou život v kmenech ...

      Torong: otázka je, nakolik měl král pod kontrolou život v kmenech ...

  • TF_HU
   12:38 16.09.2021

   Domnívám se, pane padesátýpátý, že o tom netušíte zhola nic. Jak víte, že nebyl zájem zastavit korupci? Dokážete to nějak prokázat? Opakem je to, že chodily jednotlivé analýzy a na ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Domnívám se, pane padesátýpátý, že o tom netušíte zhola nic. Jak víte, že nebyl zájem zastavit korupci? Dokážete to nějak prokázat? Opakem je to, že chodily jednotlivé analýzy a na základě několika z nich byly činěny určité kroky. Třeba přesuutí leteckého výcviku pilotů do Evropy místo tam...jak chcete řešit korupci, když takovou věc nejsme schopni vymítit ani na úrovni veřejné správy doma?

   Víte, že nato už cca 10 let odchází, že? Nebo vůbec nemáte tucha?
   Skrýt celý příspěvek

   • Jan Padesátýpátý
    14:52 16.09.2021

    Přesně o tom jsem psal v posledním odstavci 19:51 07.09.2021, že korupci nejsme schopni vymýtit ani doma.
    To, že Česko ani EU nejsou schopni řešit korupci znamená, že neexistuje ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Přesně o tom jsem psal v posledním odstavci 19:51 07.09.2021, že korupci nejsme schopni vymýtit ani doma.
    To, že Česko ani EU nejsou schopni řešit korupci znamená, že neexistuje dostatečně silný zájem tu korupci řešit. Není divu, když korupce v Česku bují i v nejvyšších politických a úřednických sférách.
    Skrýt celý příspěvek

 • Krabat
  16:08 06.09.2021

  Zajímavé video od Kubáska, kde shrnuje hlavní chyby NATO v Afghánistánu.
  https://www.youtube.com/watch?...

  Zajímavé video od Kubáska, kde shrnuje hlavní chyby NATO v Afghánistánu.
  https://www.youtube.com/watch?...

  • Klimesov
   19:06 06.09.2021

   Zajímavé video?
   Vždyť ten člověk jenom nadává na NATO, USA, Bidena, Islám, BIS, Piráty. Používá k tomu kusové, zkratovité a jednoduché informace, vytržené z kontextu. A ne jen to. ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Zajímavé video?
   Vždyť ten člověk jenom nadává na NATO, USA, Bidena, Islám, BIS, Piráty. Používá k tomu kusové, zkratovité a jednoduché informace, vytržené z kontextu. A ne jen to. Obrovskou korupci Afghánské vlády svádí na západ. opravdu hodně objektivní člověk :D :D :D
   Misi ISAF nazývá vývozem demokracie? I když ve skutečnosti šlo o pomoc při stabilizaci.
   Ale nechybí tam samozřejmě věštění a 100% jistota, že kdyby se to udělalo jinak, tak jak si myslím já, určitě by to dopadlo líp :D :D
   Skrýt celý příspěvek

   • Krabat
    07:59 07.09.2021

    Žádné nadávání ve videu určitě není, je jak jsem napsal je tam shrnutí chyb a žádné informace vytržené z kontextu také nenajdete. Líbit se vám to nemusí, ale život není o tom, ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Žádné nadávání ve videu určitě není, je jak jsem napsal je tam shrnutí chyb a žádné informace vytržené z kontextu také nenajdete. Líbit se vám to nemusí, ale život není o tom, mazat med kolem pusy.
    Skrýt celý příspěvek

    • Klimesov
     08:51 07.09.2021

     :D :D :D :D
     Tak mi ten výčet chyb popište prosím :-)

     :D :D :D :D
     Tak mi ten výčet chyb popište prosím :-)

     • Krabat
      15:26 07.09.2021

      Proč? Video jste viděl, tak nevidim důvod všechny body vypisovat jak malýmu harantu.

      Proč? Video jste viděl, tak nevidim důvod všechny body vypisovat jak malýmu harantu.

     • Torong
      16:39 07.09.2021

      No a protože tam evidentně nejsou, tak po tobě chce, aby jste je vypsal. A ty jsi teď právě potvrdil, že má pravdu.

      No a protože tam evidentně nejsou, tak po tobě chce, aby jste je vypsal. A ty jsi teď právě potvrdil, že má pravdu.

     • Jan Padesátýpátý
      19:34 07.09.2021

      Já bych v tomhle souhlasil s Krabatem. To video je sice zabalené do propagandistického hávu (ve smyslu NATO a Západ jsou děsní), ale většina těch chyb je zřejmě reálná, a byla ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Já bych v tomhle souhlasil s Krabatem. To video je sice zabalené do propagandistického hávu (ve smyslu NATO a Západ jsou děsní), ale většina těch chyb je zřejmě reálná, a byla zmiňována už dřív seriozními novináři.
      Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  10:19 06.09.2021

  Produkce FVE v nemecku za posledni rok ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Produkce FVE v nemecku za posledni rok
  https://energy-charts.info/cha...

  Opet je tu par blaznu, co si mysli, ze tohle muze nahradit tepelne/jaderne elektrarny.

  I uprostred leta, muze diky pocasi vyroba klesnout o vic jak polovinu - napr minuly tyden.
  Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   14:41 06.09.2021

   Shania: Ale to tu nikdo nenapsal. Jinak, dík za další graf jak to hezky vyrábí skoro celý rok.

   Reakce byla pouze na to co tu uvedl: "Torong10:32 05.09.2021"

   To, že zatím mají OZE ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Shania: Ale to tu nikdo nenapsal. Jinak, dík za další graf jak to hezky vyrábí skoro celý rok.

   Reakce byla pouze na to co tu uvedl: "Torong10:32 05.09.2021"

   To, že zatím mají OZE limity (nemožnost dostatečné akumulace) nikdo nepopírá. Ale to neznamená, že svoje místo v energetickém mixu mít nemají.
   Skrýt celý příspěvek

   • Shania
    15:38 06.09.2021

    jo skoro cely rok = 5 mesicu na 5% vykonu...

    Misto v energetickem mixu by meli v takove podobe, aby to nezpusobovalo problemy.

    Pokud by to melo byt nat tvuj zpusob, ze co ...
    Zobrazit celý příspěvek

    jo skoro cely rok = 5 mesicu na 5% vykonu...

    Misto v energetickem mixu by meli v takove podobe, aby to nezpusobovalo problemy.

    Pokud by to melo byt nat tvuj zpusob, ze co nejvic FVE a zbytek se pokryje plynem, kdyz nesviti, tak by taky melo byt tohle vycisleno v cene provozu vsech tech zarizeni pro udrzeni 245/7/365 dodavek energie.

    Osobne bych byl jeste rad, za nizkou cenu energii, ale to si muzeme se sousedy jako je nemecko jen nechat zdat.

    Pro predstavu na co se tu taky muzeme tesit:
    https://twitter.com/LukasKovan...
    Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     17:49 06.09.2021

     Už jsem několikrát tady psal, že jsem pro minimálně 4 nové jaderné bloky (2xDU, 2x Te). Návazně na to, potom řešit výměnu dosluhujících současných bloků v TE.
     Zbytek pak pravdu ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Už jsem několikrát tady psal, že jsem pro minimálně 4 nové jaderné bloky (2xDU, 2x Te). Návazně na to, potom řešit výměnu dosluhujících současných bloků v TE.
     Zbytek pak pravdu může být kombinace OZE, FV, plynu (teplárny?), atd.

     Ono to ani jinak nejde, když v CR dojde uhlí bez ohledu na názor lidí co u něho chtějí zůstat.
     Skrýt celý příspěvek

  • Torong
   14:59 06.09.2021

   OZE své místo mají. Tam kde není možné získat elektřinu jinak nebo jako doplněk. Ne jako hlavní zdroj.
   A akumulace bude problém pořád. Pokud se nenajde nějaký revoluční princip ...
   Zobrazit celý příspěvek

   OZE své místo mají. Tam kde není možné získat elektřinu jinak nebo jako doplněk. Ne jako hlavní zdroj.
   A akumulace bude problém pořád. Pokud se nenajde nějaký revoluční princip ukládání elektřiny. To je sice možné, ale ne v dohledné době.
   Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    17:54 06.09.2021

    První přečerpávací elektrárna byla na území CR postavena v roce 1930. Dlouhé Stráně letos oslaví 25.let provozu.

    První přečerpávací elektrárna byla na území CR postavena v roce 1930. Dlouhé Stráně letos oslaví 25.let provozu.

    • Shania
     21:42 06.09.2021

     Tak pokud naznacujes, ze se rozjede vystavba gravitacnich baterii pro FVE, tak to se nikde nedeje. Takze to opravdu neni reseni pro OZE a nebude to ani vodik.

     Tak pokud naznacujes, ze se rozjede vystavba gravitacnich baterii pro FVE, tak to se nikde nedeje. Takze to opravdu neni reseni pro OZE a nebude to ani vodik.

    • Torong
     05:38 07.09.2021

     Aha... Takže na všech kopcích uděláme přečerpávačky. To bude krásné. Nádherná Česká krajina - tam kde nebude přečerpávačka, budou FVE. No super.

     Aha... Takže na všech kopcích uděláme přečerpávačky. To bude krásné. Nádherná Česká krajina - tam kde nebude přečerpávačka, budou FVE. No super.

     • Jirosi
      15:13 08.09.2021

      Už kdesi dole v textu jsem vám psal, že jen pokrytí už dnes zastavěných ploch FV by generovalo 5x víc elektřiny než je roční spotřeba CR (stačila by vám cca 20% efektivita ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Už kdesi dole v textu jsem vám psal, že jen pokrytí už dnes zastavěných ploch FV by generovalo 5x víc elektřiny než je roční spotřeba CR (stačila by vám cca 20% efektivita uložiště).
      ¨V Jeseníkách jsem poměrně často, a názor na zničenou krajinu tam nikdo nemá. Za zničenou krajinu se považují třeba oblastí uhelných pánví v Severních Č., Ostravsko, atd. (Standartní energetika)
      Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   19:16 06.09.2021

   Naopak je bohužel hodně bláznů, kteří zřejmě věří na nevyčerpatelnost uhlí a na laciný, čistý a bezpečný zdroj z jádra. I pokud by FVE v kritický čas dodávala 5% instalovaného ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Naopak je bohužel hodně bláznů, kteří zřejmě věří na nevyčerpatelnost uhlí a na laciný, čistý a bezpečný zdroj z jádra. I pokud by FVE v kritický čas dodávala 5% instalovaného výkonu, stále je to skvělá zpráva, klidně mohou být na každé druhé střeše solární panely. Spalovat dnes uhlí je zvěrstvo. Stavět nové JE je neúměrné riziko a při započítání likvidace dosloužilé JE a stavby a střežení úložiště odpadu po tisícovky let to není levný zdroj energie.
   Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    19:29 06.09.2021

    Většinu jaderného odpadu tvoří zdravotnictví. To co dnes nazýváme vyhořelé palivo, je ve skutečnosti dosti energeticky dále využitelná surovina pro trošku jinak postavené jaderné ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Většinu jaderného odpadu tvoří zdravotnictví. To co dnes nazýváme vyhořelé palivo, je ve skutečnosti dosti energeticky dále využitelná surovina pro trošku jinak postavené jaderné elektrárny.

    I kdyby jsme dnes začali přecházet potrvá to roky. Má smysl pokračovat v jaderné energetice pro základní zatížení.
    Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     20:13 06.09.2021

     na využití odpadu zatím naše technologie nedorostly, tak je potřeba počítat s horší variantou, tedy skladováním. To bude stát velké peníze.

     na využití odpadu zatím naše technologie nedorostly, tak je potřeba počítat s horší variantou, tedy skladováním. To bude stát velké peníze.

     • Jirosi
      20:56 06.09.2021

      Možná by bylo lepší si něco zjistit o reaktorech na vyhořelé palivo, než střílet od boku.
      V podstatě to je stejné JE jako máme dnes, jen aktivní zóna je trošku jiná. Tím vyhořelé ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Možná by bylo lepší si něco zjistit o reaktorech na vyhořelé palivo, než střílet od boku.
      V podstatě to je stejné JE jako máme dnes, jen aktivní zóna je trošku jiná. Tím vyhořelé palivo redukujete na cca 2% současného stavu.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      11:15 07.09.2021

      Jirosi: to zní jako bychom žádné úložiště nepotřebovali. Ale nerad bych zdůrazňoval nevýhodu jen v nutnosti ukládat odpad po tisíce let, pro mě je JE zkrátka značný hazard v hustě ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi: to zní jako bychom žádné úložiště nepotřebovali. Ale nerad bych zdůrazňoval nevýhodu jen v nutnosti ukládat odpad po tisíce let, pro mě je JE zkrátka značný hazard v hustě obydlené oblasti jako je ČR. Nevěřím "expertům", pokud jim nedocvakne riziko tsunami na pobřeží, nevěřím "expertům", pokud po Fukušimě narychlo v Dukovanech přidělávali ventilátory, kdyby tornádo zbořilo chladící věže. Kolik dalších dosud neznámých rizik vyplyne napovrch, ale teprve až po další havárii ?
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      12:11 07.09.2021

      To tak nezní, to je realita. Proto se v podstatě žádné trvalé uložiště ani nestaví vzhledem k objemu radioaktivního materiálu potřebného tam uložit.

      Spíše bych nevěřil těm co vám ...
      Zobrazit celý příspěvek

      To tak nezní, to je realita. Proto se v podstatě žádné trvalé uložiště ani nestaví vzhledem k objemu radioaktivního materiálu potřebného tam uložit.

      Spíše bych nevěřil těm co vám tohle nevykládaly. Kolem té JE byli hráze proti Tsunami o poměrně vysoké výšce vzhledem k riziku. I přesto, že ta Tsunami zasáhla několik JE problémy byli v jediné. I ty byli o pár řádu menší, než co udělala samotná ta Tsunami.

      To, že se posiluje bezpečnost je snad dobře?
      Tornádo nemá tendenci bořit vysoké(velké) stavby. To, že to nedělá není náhoda, ale fyzikální jev jeho fungování. Ale bát se můžete čehokoliv.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      14:46 08.09.2021

      Jirosi: Fukušima byla tak bezvýznamná havárie, že v Japonsku odstavili z provozu všechny reaktory a dodnes obnovili provoz v menšině z nich. Stejně tak se rozhodlo Německo. Ale je ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi: Fukušima byla tak bezvýznamná havárie, že v Japonsku odstavili z provozu všechny reaktory a dodnes obnovili provoz v menšině z nich. Stejně tak se rozhodlo Německo. Ale je úplně klidně možné, že Japonští a Němečtí experti jsou úplně hloupí, protože Češi vědí o bezpečnosti JE všechno.
      Skrýt celý příspěvek

     • Shania
      17:53 08.09.2021

      zakaz JE nema s experty nic spolecneho, to jde za aktivismem a presvedceni dostatecneho poctu lidi, ze je to nebezpecne...

      Schvalne kolik havarie ve fukusimne zabila lidi... ...
      Zobrazit celý příspěvek

      zakaz JE nema s experty nic spolecneho, to jde za aktivismem a presvedceni dostatecneho poctu lidi, ze je to nebezpecne...

      Schvalne kolik havarie ve fukusimne zabila lidi...

      Otazka pak je, jestli mame alternativu, zejmena ve svete ovladanem jedinci, kteri veri v net zero...
      Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      17:53 08.09.2021

      (Bez)významnost není jenom o tom, jaké následky to vyvolá a kolik JE bude zavřeno. Je to také o (pře)citlivosti společnosti.

      Nebo snad Fukušima byla mnohem závažnější než ...
      Zobrazit celý příspěvek

      (Bez)významnost není jenom o tom, jaké následky to vyvolá a kolik JE bude zavřeno. Je to také o (pře)citlivosti společnosti.

      Nebo snad Fukušima byla mnohem závažnější než Černobyl?
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      21:16 08.09.2021

      Jura99: Plete si názory expertů, ti rozbíhají stále další, a další reaktory v Japonsku. Máte pravdu jen v tom, že byli odstaveny, prověřovány, opravovány, aby mohli být uvedeny ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jura99: Plete si názory expertů, ti rozbíhají stále další, a další reaktory v Japonsku. Máte pravdu jen v tom, že byli odstaveny, prověřovány, opravovány, aby mohli být uvedeny znovu do provozu. Někde se to nevyplatilo, tak tam byl provoz ukončen.
      V Německu se rozhodly ukončit provoz i tam, kde mělo smysl dál pokračovat.

      To co tu hlásáte je totiž názor lidu (politiků), nikoliv expertů na dané odvětví.
      Skrýt celý příspěvek

   • Shania
    21:39 06.09.2021

    musi rozlisit FVE pro okamzitou spotrebu (setritka) > tedy na strech domacnosti a firem, kde je to obzvlast super, protoze maji na trozdil od baraku nejvetsi odber pres ...
    Zobrazit celý příspěvek

    musi rozlisit FVE pro okamzitou spotrebu (setritka) > tedy na strech domacnosti a firem, kde je to obzvlast super, protoze maji na trozdil od baraku nejvetsi odber pres den.
    globalni benefit je snizeny odber. Kdyz ti FVE nevyrabi, odebiraji ze site.

    a pak solarni farmy... kde je vysoky podil problem... a to ohrozuje 24/7/365 energii pro ty setritka nahore a zvysuji cenu energie.

    solarni farmy ti nedokazou nahradit spolehlive zdroje energie, tedy nenahradi ti uhli a to je ten problem... jedina alternativa je tu pak plyn... a to zeleni taky nemaji radi, musime ho dovazet ... vysoka cena plynu atd...
    Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     12:20 07.09.2021

     Až na tom, že mezi těmi FV není skoro žádný rozdíl.
     Podstatné je, zda máš okamžitou spotřebu pro tu elektřinu z FV (nepotřebuješ uložiště). Nebo nemáš.
     Zálohu musíš mít za oba ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Až na tom, že mezi těmi FV není skoro žádný rozdíl.
     Podstatné je, zda máš okamžitou spotřebu pro tu elektřinu z FV (nepotřebuješ uložiště). Nebo nemáš.
     Zálohu musíš mít za oba druhy, když poklesne výkon. Ale stejně, tak ji musíš mít za klasickou elektrárnu (jen ji méně využíváš).

     On je prostě rozdíl, když to uhlí, plyn, atd., pálíš když není zbytí (20-30% roku), nebo ho pálíš protože nemáš alternativu 100% času. Tu alternativu tu dnes máme.
     Pokud chceš diskutovat o zbytečně stojících zdrojích. Tak si uvědom, že jen rozdíl den /noc je cca 20%. Další takový rozdíl máš zima/léto. To znamená, že nám tu v létě stojí
     ve standartní energetice přes 40% zdrojů zbytečně.
     Když zvýšíš počet FV na 10% bude to 40+10% zdrojů.
     Skrýt celý příspěvek

     • Shania
      13:26 07.09.2021

      1. 10% FVE je v pohode... FVE jsou taky dalko lepsi pro sit nez wind. Problem by byl jit cestou jako Nemci a mit velke procento FVE/wind.
      Co je treba si taky uvedomit ze ve spicce ...
      Zobrazit celý příspěvek

      1. 10% FVE je v pohode... FVE jsou taky dalko lepsi pro sit nez wind. Problem by byl jit cestou jako Nemci a mit velke procento FVE/wind.
      Co je treba si taky uvedomit ze ve spicce nemecke FVE sejmou nasi produkci z FVE.

      2. je dost podstatny rozdil mezi FVE na strechach a solarnimi parky pro prenosovou soustavu rozhodne to neni to stejne.
      Ne nadarmo se FVE delaji v pomeru tak, aby se to hned spotrebovalo.

      To co ty popisujes je sice hezky teoreticky, ve svete ale dochazi k tomu, ze OZE sezerou zdroje a pak tim trpi system jako celek, nejsou penize na udrzbu a podobne napr..

      Kdyby se k tomu pristupovalo racionalne, tak by to snad dopadlo dobre. Problem je, ze vnejsi, tak vnitrni aktivismus a ideologie se to bude snazit nasmerovat k vetsimu podilu oze... jedine stesti je, ze si tenle experiment vyzerou jini a snad se to projevi vcas na to, aby se to tu totalne nepodelalo...

      Doku
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      13:36 07.09.2021

      Shania: Ale tím prvním postem si právě předvedl ten aktivismus co kritizuješ.

      OZE nežerou zdroje, jen si firmy napřed nechají dát dotaci, než začnou investovat.
      Je logické, že ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Shania: Ale tím prvním postem si právě předvedl ten aktivismus co kritizuješ.

      OZE nežerou zdroje, jen si firmy napřed nechají dát dotaci, než začnou investovat.
      Je logické, že firmy investují do OZE co jsou v podstatě peníze zadarmo. Stačí platit údržbu, a ostatní vstupy jsou "0".
      Jinak, klasický dvojtý pohlede. V jednom si stěžuješ, že to má malou výrobu v zimě. Když se zvýší kapacita, aby to i v zimě vyrábělo, má to zase velké přebytky levné energie v létě. Co je sakra špatného na tom mít po část roku levnou energii?
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      13:38 07.09.2021

      Transfer jako každá elektrárna je pouze k nejbližšímu odběrateli. Nikam dál to přenosovou síť nezatěžuje.

      Transfer jako každá elektrárna je pouze k nejbližšímu odběrateli. Nikam dál to přenosovou síť nezatěžuje.

     • Shania
      16:34 07.09.2021

      tak snad naposledy, nemotej dohromady solarni panely pro domacnosti firmy, kde me opravdu dotace ani jestli si to nekdo poridi netrapi...

      a solarni farmy.

      --
      levna elektrina z ...
      Zobrazit celý příspěvek

      tak snad naposledy, nemotej dohromady solarni panely pro domacnosti firmy, kde me opravdu dotace ani jestli si to nekdo poridi netrapi...

      a solarni farmy.

      --
      levna elektrina z oze > to je zpusobeno nadvyrobou energie ve spickach, kdy ceny jsou i zaporne. tedy provozovatel farmy by nemel dostat zaplaceno kdyz farma vyrabi a nemel by dostat zaplaceno kdyz nevyrabi, ne? to se samozdrejme nedeje...

      Kdyz je nadprodukce, tak se plati tem ostatnim zdrojum, aby nevyrabeli, to plati i pro vetrne elektrarny, tak normalni elktrarny...

      Celou tu infrastrukturu a kapacitu navic platime i kdyz nevyrabi, pokud mas predstavu, ze normani zdroje pres den vytlacis a oni to udelaji zadarmo, stejne tak teplarny a podobne, vsechno tohle zaplati koncak... pokud nebudou mit profit, zkrachuji, nebudes mit cim vyrabet > blackout/ nebo smart grid = blackout pro vyvolene.

      To je prave ten dusledek oze a duvod, proc se to nikde proud nezlevnil, ale
      zdrazil.

      ok, jasne, muzes pak rikat, ze po tom co se zdrazi elektrina ze site, tak se pak vyplati FVE na strese vice lidem... takze maji tu levnou elektrinu, ale to je tak vse.

      ---
      jak velkou kapacitu FVE si predstavujes na to, aby to k necemu bylo v zime? svetlo je jen par hodin a je velmi nizko. caste mlhy co to jeste snizi a muze byt snih.

      --
      treba jednou budeme mit baterie, ktere FVE problemy catecne odstrani a nebo bude rovnou neco jineho, zatim se dle meho nazoru jen vyhazuji penize a resi spatne problemy.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      19:50 07.09.2021

      To není o motání. To je o tom, že je to samé.
      Spotřebitel si tu elektřinu spotřebuje sám. Zatím co FV na "louce" mu tu elektřinu pošle přes nejbližší rozvodnu. Místo, aby si ji ...
      Zobrazit celý příspěvek

      To není o motání. To je o tom, že je to samé.
      Spotřebitel si tu elektřinu spotřebuje sám. Zatím co FV na "louce" mu tu elektřinu pošle přes nejbližší rozvodnu. Místo, aby si ji posílal třeba z 2x vzdálenější klasické elektrárny.
      Ale z pohledu sítě je jedno zda si X koncáků neodebere elektřinu protože svítí. Nebo zda instalace na louce vykryje ten samí počet koncáků v okoli.
      Pokud svítit přestane, tak prostě tu spotřebu začnou tahat z elektrárny v obou případech.

      Sakra snad je ti jasné, že je rozdíl mezi náklady na "zálohu", a náklady elektrárny v provozu. Pokud jedeš na FV platíš jen tu zálohu.
      Jak jsem ti už psal, běžně přes léto tu máš skoro 50% odstavené kapacity. Čistě z důvodů poklesu produkce proti zimě. Tu taky platíš, ale vůbec ti to nevadí.
      Skrýt celý příspěvek

     • Shania
      20:44 07.09.2021

      :D nedelal jsi nahodou ten zeleny plan prahy, kde maji v planu brat jen tu zelenou energii...

      penize navic na uctu za eletriku neplatime proto, ze mas na strese FVE... takze ...
      Zobrazit celý příspěvek

      :D nedelal jsi nahodou ten zeleny plan prahy, kde maji v planu brat jen tu zelenou energii...

      penize navic na uctu za eletriku neplatime proto, ze mas na strese FVE... takze podstany rozdil v tom je.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      21:44 07.09.2021

      Neplatíš jen těm co si to postavili za svoje. Všem ostatním se na to přispívá.

      Ale úplně stejně platí lidé za tu uhelnou elektřinu zkracováním svých životů, nebo úmrtími při těžbě ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Neplatíš jen těm co si to postavili za svoje. Všem ostatním se na to přispívá.

      Ale úplně stejně platí lidé za tu uhelnou elektřinu zkracováním svých životů, nebo úmrtími při těžbě uhlí v dolech. Krom toho skrze zdravotnictví ještě platíš léčbu nemocí z uhelného průmyslu. Jediný rozdíl je, že to číslo nevidíš vyúčtované na faktuře. Stejně jako ho nevidíš u dotace na tu střešní FV, protože se to platí z emisní povolenky. ¨Ta se ti odráží v ceně elektřiny (všeho).

      Ale hezky se žije v jednoduchém světě.
      Skrýt celý příspěvek

     • Shania
      17:36 08.09.2021

      dotace pro domacnosti jsou nekde jinde, nez dotace pro farmy, jednorazova akce, neplati se tam pak nic extra provozovatelum... mozna jen budem platit za likvidaci panelu, az ty ...
      Zobrazit celý příspěvek

      dotace pro domacnosti jsou nekde jinde, nez dotace pro farmy, jednorazova akce, neplati se tam pak nic extra provozovatelum... mozna jen budem platit za likvidaci panelu, az ty subjekty co delaji montaz zkrachuji.

      problem s tvoji myslenou je ten, ze odstaveni uhli nedojde pridanim vice oze, ale pouze nahrazenim tehle kapacity pres plyn.

      Vzhledem k tomu, co se s plynem ted deje a je to taky "neciste palivo", tak ani nedojde k tomu, ze k odstaveni uhli dojde ekonomickou cestou... respektive likvidaci uhli pres povolenky... kdyz bude alterantiva stejne draha... a to mimochodem zpusobi problemy i spouste domacnosti... tam kde si nenechali alternativni zpusob spalovani na drevo, uhli a v horsim pripade jinej sajrajt...

      Ja jen rikam to, ze pokud se uhli bude spalovat, delejme to tim nejmene zavadnym zpusobem. ne ze se bude 10-20 let cekat, az provozovatel ukonci cinnost... sice chapu ten tvuj argumennt o setrenim uhli pres FVE, ale nevidim to jako dobry zpusob reseni problemu, nakonec to jen prodlouzi prechod na novou generaci elektraren, at uz to bude cokoliv...

      Nicmene to, ze my oba neco chceme je irelevantni, na tohle budou extremni tlaky a budou v tom litat miliardy, aby se prosadila ta spravna technologie... pak velmi rychle muzes z 10-20% podilu v oze koukat na daleko vetsi cisla a bude pozde s tim neco udelat... aktualni volba politicke strany ti v tomhle ohledu na dobry vyber stejne neda...
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      21:05 08.09.2021

      Shania: Krytí 50% nákladů je málo?
      Opět si se dopustil populistického faulu ohledně recyklace, když tam jsou jen základní suroviny co se běžně recyklují (měď, hliník, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Shania: Krytí 50% nákladů je málo?
      Opět si se dopustil populistického faulu ohledně recyklace, když tam jsou jen základní suroviny co se běžně recyklují (měď, hliník, křemík)


      Opravdu nedojde k nahrazení, jen prostě většinu roku nebude vyrábět.

      Každého volba. Mluví se o tom desetiletí, jednou se to stát muselo.

      Kdo nám bránil ty elektrárny modernizovat, dávno mohlo být hotovo. Opět lepší mít datum konce, než si tu vykládat dalších 20.let o tom jak by bylo super je modernizovat.

      Miliardy půjdou maximálně do rozvodné sítě, ale ta by se musela posílit tak jako tak. Stejně jako změnit skladbu zdrojů, když jsou zásoby vyčerpány (nedostupné).
      Skrýt celý příspěvek

     • Shania
      00:00 09.09.2021

      v cene panelu je poplatetek za recyklaci, firma co to prodava ma povinost vyrobek pak recyklovat, co se ovsem stane, pokud ta firma nebude existovat?

      --

      no tak furt nevim, jaky ...
      Zobrazit celý příspěvek

      v cene panelu je poplatetek za recyklaci, firma co to prodava ma povinost vyrobek pak recyklovat, co se ovsem stane, pokud ta firma nebude existovat?

      --

      no tak furt nevim, jaky mix navrhujes:D z toho co pises to rozhodne na tech 10 ani 20% nevypada:D

      Nikdo netvrdi, ze nedelat nic je v poradku... realita je takova, ze uhli tu spalovat muzeme i vic jak 20 let.. obzvlast pokud o tom budou rozhodovat aktivisti... stejne jako nemci jen dokazali svoje emise a zavyslost na fosilnich palivech zvysit...
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      15:37 09.09.2021

      Shania: Ten poplatek je "daň" státu. Tu si firma nenechává.

      Němci hlavně nestáli z rukama v klíně, a postavily ty nové ekologičtější bloky Uhelných elektráren.

      Shania: Ten poplatek je "daň" státu. Tu si firma nenechává.

      Němci hlavně nestáli z rukama v klíně, a postavily ty nové ekologičtější bloky Uhelných elektráren.

 • Krabat
  17:05 05.09.2021

  Není pravda, že se v Afghánistánu snížila bezpečnost, naopak nyní v době stahování vojáků USA a dalších je situace v Afghánistánu paradoxně bezpečná jako nikoliv předtím, protože ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Není pravda, že se v Afghánistánu snížila bezpečnost, naopak nyní v době stahování vojáků USA a dalších je situace v Afghánistánu paradoxně bezpečná jako nikoliv předtím, protože jednoduše Taliban nebojuje s intervenčními vojsky. Jaká situace nastane v následujících dnech a měsících a letech lze jen hádat, ale s Talibanem jako rozhodující silou lze počítat.

  Co jsme v Afghánistánu dělali je věc jednoduchá, byli jsme tam jen v rámci loajality s USA, žádný český, natož dokonce národní zájem do Afghánistánu nedosahuje. Co ale ČR může udělat, je znovuotevřít svoji ambasádu v Kábulu. Určitý komunikační tok není na škodu a pomůže nám třeba k obchodním vztahům.

  Líbí se mi věta: "Česká republika přistupuje k plynovodu Nord Stream 2 stejně – zajistí si bezpečné dodávky plynu a vzhledem k navýšení objemu přepravovaného plynu přes české území na projektu ještě vydělá."
  Toto jsem nedávno v diskuzi na AN přesně psal a výsledek byl takový, že dezinformátoři se tento fakt snažili jakkoliv znásilnit :)
  Skrýt celý příspěvek

  • ruleta
   17:50 05.09.2021

   Taliban nebojuje s "intervencnimi vojsky" defacto od roku 2014, kdy tiha vetsiny boju spada na afganske bezpecnostni sily (a ty maji statisicove ztraty) a vetsina "cizaku" je v ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Taliban nebojuje s "intervencnimi vojsky" defacto od roku 2014, kdy tiha vetsiny boju spada na afganske bezpecnostni sily (a ty maji statisicove ztraty) a vetsina "cizaku" je v podobe instrukoru a poradcu. "Intervencni vojska" podporuji lokalni vladni sily letecky (z logiky veci Taliban nema prostredky jako proti nim bojovat). Nevim sice odkdud pochazi bezpecnostni statistiky....pokud vubec existuji, mozna cerpate z clanku z minulych tydnu, ze v Afganistanu je bezpecne cestovat, ktery probehl nekterymi medii. Presne nevim s cim bychom s Afganistanem obchodovali - navic kdyz veskera zahranicni aktiva maji zmrazene vcetne rezerv....ale predstava, ze dostavame zaplaceno z vynosu opia je cool.
   Skrýt celý příspěvek

   • Krabat
    18:04 05.09.2021

    To je pěkná blbina :D

    To je pěkná blbina :D

    • ruleta
     19:12 05.09.2021

     jj, pouze trosku rozvinuta vase skvela myslenka o "ambasade" a "obchodnich vztazich". Jeste bych mozna pridal sci-fi o tezebnich koncesich a dodavkach tezarskych zarizeni. CR, ...
     Zobrazit celý příspěvek

     jj, pouze trosku rozvinuta vase skvela myslenka o "ambasade" a "obchodnich vztazich". Jeste bych mozna pridal sci-fi o tezebnich koncesich a dodavkach tezarskych zarizeni. CR, nejvetsi obchodni partneri: 1. Nemecko, 2.Slovensko, 3. Polsko, 4. Rakousko 5. Taliban.
     Skrýt celý příspěvek

  • perunBB
   19:19 05.09.2021

   Počkaj Torong ti to za chvíľku vysvetlí ako je správne sa nato pozerať:)

   Počkaj Torong ti to za chvíľku vysvetlí ako je správne sa nato pozerať:)

   • Krabat
    20:48 05.09.2021

    Tak mu to ulehčim. Pozor Pozor všimněte si soudruzi, jak Krabat píše proruské komentáře, honem ho vytrollte. Liberální bolševismus si rozvracet nenecháme :D

    Tak mu to ulehčim. Pozor Pozor všimněte si soudruzi, jak Krabat píše proruské komentáře, honem ho vytrollte. Liberální bolševismus si rozvracet nenecháme :D

    • Jan Padesátýpátý
     22:35 05.09.2021

     :) no tak dobře, Krabat tomu tady bude velet a bude určovat se kterými názory je povoleno vyjádřit nesouhlas?

     :) no tak dobře, Krabat tomu tady bude velet a bude určovat se kterými názory je povoleno vyjádřit nesouhlas?

     • Jan Padesátýpátý
      22:53 05.09.2021

      no to jsem rád že dostávám minusy

      no to jsem rád že dostávám minusy

  • Scotty
   20:40 05.09.2021

   Však oni se za chvíli začnou řezat zase mezi sebou.
   Náš národní zájem je být v Americe zapsaní jako aktivní spojenec. Pokud nebudeme chtít od Tálibánců kupovat produkci jejich ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Však oni se za chvíli začnou řezat zase mezi sebou.
   Náš národní zájem je být v Americe zapsaní jako aktivní spojenec. Pokud nebudeme chtít od Tálibánců kupovat produkci jejich opia, tak je otevírání ambasády naprostá zbytečnost. Západ tam přestane pumpovat prachy a Afghánistán bude ekonomicky v řiti.
   Skrýt celý příspěvek

   • Tesil
    21:31 05.09.2021

    Vždyť se mydlili celých 20 let.

    Vždyť se mydlili celých 20 let.

 • 3180
  11:43 05.09.2021

  Armáda, která přenechá svou výzbroj nepříteli, není armáda, ale spolek... Za takovou ostudu a nedbalost by měli stanout před vojenskou prokuraturou všichni velitelé, včetně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Armáda, která přenechá svou výzbroj nepříteli, není armáda, ale spolek... Za takovou ostudu a nedbalost by měli stanout před vojenskou prokuraturou všichni velitelé, včetně generálních štábů NATO...
  Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   11:46 05.09.2021

   Vojáci NATO žádnou techniku nepříteli nenechali.

   Vojáci NATO žádnou techniku nepříteli nenechali.

   • 3180
    11:58 05.09.2021

    To se velmi mýlíte... To totiž nebyl ústup, ale útěk... A nejen výzbroj, ale i výstroj...

    To se velmi mýlíte... To totiž nebyl ústup, ale útěk... A nejen výzbroj, ale i výstroj...

    • Scotty
     12:17 05.09.2021

     Myslím že se mýlíte vy. Technika se kterou se Tálibánci fotí patřila v drtivé většině ANA.

     Myslím že se mýlíte vy. Technika se kterou se Tálibánci fotí patřila v drtivé většině ANA.

     • 3180
      12:24 05.09.2021

      Nikdy nebyla podepsaná darovací ani jiná smlouva, vše bylo vedeno jako majetek jednotlivých členů NATO. ANA nic z toho nevlastnila...

      Nikdy nebyla podepsaná darovací ani jiná smlouva, vše bylo vedeno jako majetek jednotlivých členů NATO. ANA nic z toho nevlastnila...

     • ruleta
      12:36 05.09.2021

      Neni pravda. Staci k tomu 5 vterin.

      Na základě souhlasu vlády ČR byla darovací smlouva mezi Ministerstvem obrany ČR, Ministerstvem obrany Afghánistánu a Velitelstvím amerických ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Neni pravda. Staci k tomu 5 vterin.

      Na základě souhlasu vlády ČR byla darovací smlouva mezi Ministerstvem obrany ČR, Ministerstvem obrany Afghánistánu a Velitelstvím amerických sil v Afghánistánu (CSTC-A) podepsána 29. října 2007.

      https://www.army.cz/images/id_...

      anebo tady:

      https://www.army.cz/scripts/de...
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      13:39 05.09.2021

      Samozřejmě že vlastnila. Sice to z větší části platili Američani, ale byl to majetek afgánské armády.
      Co se nás týče zůstali na kábulském letišti pouze tři Toyoty.

      Samozřejmě že vlastnila. Sice to z větší části platili Američani, ale byl to majetek afgánské armády.
      Co se nás týče zůstali na kábulském letišti pouze tři Toyoty.

   • 3180
    12:20 05.09.2021

    A co to tedy byla výzbroj a výstroj? Kdo ji zaplatil a přivezl? Pokud myslíte, že patřila bývalé afghánské armádě, která byla NATO vyzbrojená, vystrojená a cvičena, tak nemáte ...
    Zobrazit celý příspěvek

    A co to tedy byla výzbroj a výstroj? Kdo ji zaplatil a přivezl? Pokud myslíte, že patřila bývalé afghánské armádě, která byla NATO vyzbrojená, vystrojená a cvičena, tak nemáte pravdu... Je to stále majetek dodavatele... Tedy byl...
    Skrýt celý příspěvek

    • Torong
     12:55 05.09.2021

     Byla to výzbroj Afghánské armády. Ta výzbroj a technika, kterou tam nechaly USA byla jak zjistili ke své nelibosti Talibanci znehodnocená... Zase ti to nevyšlo. Ale to nevadí, ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Byla to výzbroj Afghánské armády. Ta výzbroj a technika, kterou tam nechaly USA byla jak zjistili ke své nelibosti Talibanci znehodnocená... Zase ti to nevyšlo. Ale to nevadí, stejně si to vysvětlíš po svém.
     Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      13:48 05.09.2021

      Ve skutečnosti znehodnotili i tu, která patřila na letišti ANA.

      Ve skutečnosti znehodnotili i tu, která patřila na letišti ANA.

     • Krabat
      17:11 05.09.2021

      Tady není co řešit, to, že výzbroj a výstroj skončí v rukou Talibanu byla každému kdo znal situaci v Afghánistánu jasné. ANA byla včetně policie naprosto infiltrována Talibanem. ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Tady není co řešit, to, že výzbroj a výstroj skončí v rukou Talibanu byla každému kdo znal situaci v Afghánistánu jasné. ANA byla včetně policie naprosto infiltrována Talibanem. To, že se ANA zhroutí během chvíle bylo jasné, jen se polemizovalo kolik to bude týdnů či dokonce měsíců. Nakonec to byl mžik.
      Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     13:40 05.09.2021

     Nemáte pravdu.

     Nemáte pravdu.

 • ruleta
  12:31 04.09.2021

  Nas narodni zajem je z meho laickeho hlediska - propojeny, integrovany (zapadni) svet nebo cely svet sitem smluv, organizaci, partnerstvi, spoluprace v oblasti ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nas narodni zajem je z meho laickeho hlediska - propojeny, integrovany (zapadni) svet nebo cely svet sitem smluv, organizaci, partnerstvi, spoluprace v oblasti ekonomicko-bezpecnostne-ekologicko-socialni a to tak, aby se udalosti jako napriklad donbas, Krym neopakovaly pripadne pokud by vznikaly, tak jenom na periferiich sveta u kterych by dopady na CR a (zapadni) svet byly minimalni. Toto vsechno se absolutne nevylucuje s tim, ze by CR mela mit silnou, vsevojenskou armadu.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan1
  08:57 04.09.2021

  Priazeň Ruska ? ... to je vtip ?

  Nemecko nepotrebuje žiadnu "priazeň Ruska" .... na nákup plynu ale len a len doláre .... a ani to nemusí stačiť .... kontaminácia ropy jasne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Priazeň Ruska ? ... to je vtip ?

  Nemecko nepotrebuje žiadnu "priazeň Ruska" .... na nákup plynu ale len a len doláre .... a ani to nemusí stačiť .... kontaminácia ropy jasne ukázala, že dodávky nie sú bez možných problémov i bez politických zásahov ... a obmedzovanie, resp. nenavyšovavanie dodávok dne znamená, že Rusko nemá problém použiť plyn ako zbraň a vôbec sa tým netají.

  A ako sa správa v Nemecku to "dobré Rusko" .... vraždí svojich oponentov priamo v Nemecku ...

  A nedodávky zbraní na Ukajinu znamená, že keď Nemecko usúdi, že sa to oplatí ... tak hodí cez palubu i nás ... nerobme si ilúzie ....
  Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
   11:00 04.09.2021

   Taky bych řekl, Němci si jen zajistili stabilní přísun plynu pro "zelený úděl", o kterém si můžeme myslet co chceme, ale je to realita, kterou nezměníme. Když dojde na lámání ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Taky bych řekl, Němci si jen zajistili stabilní přísun plynu pro "zelený úděl", o kterém si můžeme myslet co chceme, ale je to realita, kterou nezměníme. Když dojde na lámání chleba, Němci plyn seženou i jinde, ale Rusové ho nemají kam prodat. A bez prodeje energetických a dalších surovin chcípnou hlady. Takže o žádnou přízeň nejde, je to jen kšeft.
   K tomu co se Němcům vyplatí, to je normální fungování politiky, prostě státy nemají přátele či nepřátele, státy mají zájmy. A jelikož jsou ekonomiky států V4 natolik provázány s těmi západními, hlavně s německou a německé firmy tu investovaly takové množství peněz a navíc ještě úspěšně, můžeme být v tomto ohledu relativně v klidu. Němcům by se ztráta V4 velmi nevyplatila. Hůře jsou na tom baltské země a Balkán, o Ukrajině nemluvě. Tam jsou obavy na místě.
   Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  08:14 04.09.2021

  Myslím, že pan Feryna interpretuje události naprosto chybně.

  Země NATO neměly žádný zájem v Afghánistánu v boji proti Talibanu. Operace NATO byla tradiční náhrada mezinárodní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myslím, že pan Feryna interpretuje události naprosto chybně.

  Země NATO neměly žádný zájem v Afghánistánu v boji proti Talibanu. Operace NATO byla tradiční náhrada mezinárodní nálepky v operacích Američanů. Ze strany ČR to byl výraz loajality, nic více. Boj proti tamní politické straně jejíž akce nikdy nepřekročily hranice byl prezentován, jako boj proti terorismu. Tato chybná interpretace vede k současnému rozčarování. Ztráty spojenců a náklady nemohou současní politici ve spojeneckých zemích obhájit před veřejností a pozůstalými. Způsob ukončení mise, kdy se spojenci spoléhali na rozhodování Američanů místo vlastního úsudku vše jen umocňuje. V době vyřazení dráhy v Kandaháru, 14 dnů před pádem Kábulu byl scénář dalšího vývoje jasný. Bylo evidentní, že Tálibán až na pár výjimek zabírá prostor rychlostí přesunu na mopedu a že odpor je minimální. Již v této době jsme s přáteli diskutovali nutnost začít evakuaci ambasád. Velvyslanec gen VV Baloun místo toho stále čekal na zprávy amerického bezpečnostního důstojníka, který ve finále měnil rozhodnutí z hodiny na hodinu.

  Stejně lze vnímat propad prodejů Škody Auto v Bělorusku v reakci na českou podporu disentu a náhradu opuštěného trhu Renaultem. Předkládám, že Macron poděkuje za příkladnou podporu humanity. Podobný projet byl kdysi na Kubě a dopadl úplně stejně. Tehdy ovšem ťukaly na dveře americké společnosti se slovy “Až budete vyhazovat Čechy, máme zájem”. A poděkování ze strany amerických představitelů přišlo také.

  Zásadní poučení z těchto misí je používat vlastní politická rozhodnutí a nehrát roli užitečných idiotů za každou cenu. Česká politická reprezentace si musí uvědomit, co vlastně na mezinárodní scéně chce hrát. Zatím hraje jen hru na podporu západních mocností, které toho rády využívají. Když se objevila kauza Vrbětice naše země žádala o diplomatickou podporu, byla reakce velmi vlažná. Druhý závěr je, že se ČR nemůže spoléhat v otázce teritoriální obrany na spojence. Všechny historické zkušenosti i současné poznatky svědčí o faktu, že v případě krize se bude opakovat reakce spojenců z roku 1938. Poučení tedy je, že tato země potřebuje vlastní odstrašující potenciál. Potřebujeme protiraketový systém v kombinaci s menším počtem raket s jadernými hlavicemi. Žádné jiné řešení nezajistí bezpečnost České republiky v době turbulentního vývoje na mezinárodní scéně. Tohle je ovšem politicky nekorektní závěr, který nechcete slyšet.
  Skrýt celý příspěvek

  • ruleta
   10:24 04.09.2021

   1)Samozrejme, ze zeme NATO mely a stale maji narodni zajmy v Afganistanu i kdyz na toto rezignovaly a to vcetne CR, ktera se v Afganistanu angazovala a mela mandat OSN (to jenvas, ...
   Zobrazit celý příspěvek

   1)Samozrejme, ze zeme NATO mely a stale maji narodni zajmy v Afganistanu i kdyz na toto rezignovaly a to vcetne CR, ktera se v Afganistanu angazovala a mela mandat OSN (to jenvas, pro komunisty a SPD fanousky) do konce roku 2014 a pote mela mise NATO podporu rady bezpecnosti. Zony nestabilit na svete bez pritomnosti zapadu nezmizi, jen vakuum vyplni nekdo jiny. Momentalne je na ceste pres 2 mio uprchliku, kteri jsou v Pakistanu, Iranu. Vlada Talibanu, Islamskeho statu...povede jenom k dalsim vlnam.

   2)Podpora v kauze Vrbetic - je blamaz, ale nase blamaz. Jak muzete chtit po spojenich podporu, kdyz ani vlada-prezident nemaji jasno a nemluvi stejnou reci. Ostatne vymena ministra zahranici v te dobe, role Hamacka, jeho vyjednavani-nevyjednavani u spojencu ... jsou jasne dohledatelne.

   3)Jaderne hlavice nic neresi. Jenom povedou k izolaci a v extremu k tomu, ze okolni zeme budou mit svoje jaderne zbrane a k ekonomicke katastrofe. Nehlede na to, ze poprete jeden z logickych piliru bezpecnostni stretegie CR a to je zapojeni v mezinarodnich organizacich a propojeni mezinarodnich smluv - v tomto pripade smlouva o nesireni jadernych zbrani.
   Skrýt celý příspěvek

   • cejkis
    10:44 04.09.2021

    7. října 2001 v reakci na neochotu vydat bin Ládina z Afghánistánu, zahájil prezident USA George W. Bush vojenskou operaci, kdy se spokojil pouze s první rezolucí RB OSN, tedy s ...
    Zobrazit celý příspěvek

    7. října 2001 v reakci na neochotu vydat bin Ládina z Afghánistánu, zahájil prezident USA George W. Bush vojenskou operaci, kdy se spokojil pouze s první rezolucí RB OSN, tedy s tím, že Talibán na území Afghánistánu byl označen za hrozbu pro mezinárodní mír a bezpečnost. G. Bush neměl trpělivost, aby počkal na druhou větu, kterou by mu RB OSN dala "zmocnění použít všech dostupných prostředků". Zkopírováno z wiki, zdroje máte tam.
    Teprve mise ISAF měla podporu OSN. ČR se účastnila i prvotní mise Trvalá svoboda, která neměla odpovídající mandát OSN. Američané si zvykli nahrazovat mandáty OSN pomocí spojenců z NATO.

    Vrbětice můžete interpretovat po svém, nechť se každý ztotožní s postojem spojenců.

    Máte pocit, že Francie nebo třeba Izrael jsou izolovány od mezinárodního společenství? Vlastnictví jaderných zbraní v dobách studené války způsobilo, že jste se vůbec narodil. Právě absolutní hrozba je důvod, proč je v Evropě již historicky dlouho bezpečno. Ovšem bipolární svět se změnil na multipolární a země střední Evropy se musí přizpůsobit.
    Skrýt celý příspěvek

    • ruleta
     11:55 04.09.2021

     1)Skoda, ze jste z wiki nezkopiroval hned nasledujici vetu "Nicméně invaze byla ospravedlněna tím, že charta OSN ve svém článku 51 uznává přirozené právo na individuální nebo ...
     Zobrazit celý příspěvek

     1)Skoda, ze jste z wiki nezkopiroval hned nasledujici vetu "Nicméně invaze byla ospravedlněna tím, že charta OSN ve svém článku 51 uznává přirozené právo na individuální nebo kolektivní sebeobranu, dokud Rada bezpečnosti neučiní opatření pro zachování mezinárodního míru a bezpečnosti. Tento článek také vyžaduje, aby učiněná opatření byla oznámena Radě bezpečnosti, což zástupci USA a Spojeného království učinili". Je ale pravda, ze dilci jednotky CR se ucastnily OEF.


     2)Ne, jenom mlzite. Tezko si predstavit podporu nekomu, ktery sam nema podporu klicovych hracu na domaci pude vyjednanou.

     3) Toto neni o pocitech, ale faktech. Jsme signatari smlouvy o nesireni jadernych zbrani. Abychom nemeli tajne programy (ergo sankce a ekonomicke dopady), tak bychom tuto smlouvu museli vypovedet. Dale bychom museli zavest raketove programy a minimalne zavody na zpracovani vyhoreleho paliva (extrekce plutonia) pripadne obohacovani uranu (laser, odstredivky, ..) a toto vsechno kupovat bud na cernem trhu anebo via sede prostredniky (viz treba sit Khana) Iran, KLDR, Rusko, Pakistan. Dale mit vojenske projekty na vyvoj a miniaturizaci jaderne naloze. Tohle drzet v kolonce tajne ve stredni evrope a soucasne financovat roky. Pomijim, ze vyvojem raket, ktere by mely mit v dosahu velka populacni centra moznych nepratel .. samozrejme ad absurdum (Berlin, Viden, Budapest, Varsava, Ruska Federace, Kyjev, Minsk, Pariz,...). Dale vase priklady jsou mimozni. Nejen v ramci historickeho zasazeni (jina doba, studena valka), ale take vyvoje (spojenci Izraele a podpora a tolerance). Myslim, ze jsem k tomuhle nonsensu uz napsal dost slov. Takze to je nejen nerealne, ale take rovnajici se stredoevropske sebevrazde - nejen ekonomicke.
     Skrýt celý příspěvek

     • ruleta
      12:14 04.09.2021

      Pomijim, ze vyvojem raket, ktere by mely mit v dosahu velka populacni centra moznych nepratel .. samozrejme ad absurdum (Berlin, Viden, Budapest, Varsava, Ruska Federace, Kyjev, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Pomijim, ze vyvojem raket, ktere by mely mit v dosahu velka populacni centra moznych nepratel .. samozrejme ad absurdum (Berlin, Viden, Budapest, Varsava, Ruska Federace, Kyjev, Minsk, Pariz,...) bychom museli financovat programy na vyvoj a upravu taktickych raket, kratkeho a stredniho doletu.
      Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      15:57 04.09.2021

      To je hezké co píšeš.
      Jenomže Afganistán nenapadl Spojené státy.
      V podstatě to byl trest za to, že Tálibán nedokázal zamezit působení al- Kajdy.
      Snad se ani neprokázalo,že útoky ...
      Zobrazit celý příspěvek

      To je hezké co píšeš.
      Jenomže Afganistán nenapadl Spojené státy.
      V podstatě to byl trest za to, že Tálibán nedokázal zamezit působení al- Kajdy.
      Snad se ani neprokázalo,že útoky organizoval Bin Ládin z území Afghánistánu.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      16:50 04.09.2021

      :) Al-Kaida měla v Afghanistánu sídlo a Taliban ji včetně Bin Ladina chránil, ale když Bin Ladin plánoval útoky proti USA, možná si odskočil na týden mimo Afganistán ...
      ... takže ...
      Zobrazit celý příspěvek

      :) Al-Kaida měla v Afghanistánu sídlo a Taliban ji včetně Bin Ladina chránil, ale když Bin Ladin plánoval útoky proti USA, možná si odskočil na týden mimo Afganistán ...
      ... takže Taliban je zcela z obliga!
      Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      20:07 04.09.2021

      Teroristické útoky provedli Pákistánci a Saúdové za peníze převážně Saúdů.V USA jsou dosud utajovány zprávy tajných služeb o propojení teroristů a saúdských prominentů.
      Závěrečný ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Teroristické útoky provedli Pákistánci a Saúdové za peníze převážně Saúdů.V USA jsou dosud utajovány zprávy tajných služeb o propojení teroristů a saúdských prominentů.
      Závěrečný výcvik proběhl ve Spojených státech.A jako autor nápadu s letadly se uvádí Chálid Šajch Muhammad.Rovněž Pákistánec.
      Nejde o to jestli je Tálibán bez viny,ale o to,že viníků je více.
      Skrýt celý příspěvek

     • ruleta
      21:25 04.09.2021

      Ze se s tim utajovanim vubec tak snazi, kdyz kdejaky tesil vi co v tech zpravach je.

      Ze se s tim utajovanim vubec tak snazi, kdyz kdejaky tesil vi co v tech zpravach je.

     • Tesil
      21:48 04.09.2021

      Utajovány jsou podrobnosti.
      To ovšem nějaká ruleta asi nechce pochopit.

      Utajovány jsou podrobnosti.
      To ovšem nějaká ruleta asi nechce pochopit.

     • padre
      11:07 05.09.2021

      Tesile když vše tak dobře víte ,tak byste mohl prozradit jestli je země opravdu kulatá nebo placatá..?

      Tesile když vše tak dobře víte ,tak byste mohl prozradit jestli je země opravdu kulatá nebo placatá..?

     • Tesil
      19:47 05.09.2021

      Ani kulatá ani placatá jedná se o elipsoid.
      Ještě nějaký dotaz?

      Ani kulatá ani placatá jedná se o elipsoid.
      Ještě nějaký dotaz?

     • Klimesov
      10:35 06.09.2021

      Pánové copak nevíte, že podle Tesila platí nejjednodušší rovnice, odkud člověk pochází ta země za to může?
      Hitler byl Rakušák, tak za 2.sv. může Rakousko, Brežněv byl nejspíše ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Pánové copak nevíte, že podle Tesila platí nejjednodušší rovnice, odkud člověk pochází ta země za to může?
      Hitler byl Rakušák, tak za 2.sv. může Rakousko, Brežněv byl nejspíše Ukrajinec, tak za rok 1968 a vpád do Československa můžou Ukrajinci atd. atd.
      Co na tom, že výcvikové prostory Al-Kaidy byly v Afghánistánu, to nehraje roli. Co na tom, že původní operace měla za úkol porazit v Afghánistánu A-Kaidu a pak nakonec byla vláda předána prozatímní Afghánské vládě, která potom požádala světové společenství o pomoc se stabilizací. Atd. atd.
      Tohle jsou bezpředmětné věci. Za všechno může Pákistán, Saudská Arábie, ale Tálibán je naprosto z obliga. I když vlastně nechal Al-Kaidu působit na svém území. :-)
      Protože tajné dokumenty, které jsou všem známé mluví jasně :D :D :D
      Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      11:16 06.09.2021

      Co na tom, že za vznikem al- Kajdy stojí GID,ISI a CIA.
      Mimochodem ty dvě rezoluce RB tuším vyzívaly k boji proti terorismu to ano,ale nejsem si jistý, že v nich byl konkrétně ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Co na tom, že za vznikem al- Kajdy stojí GID,ISI a CIA.
      Mimochodem ty dvě rezoluce RB tuším vyzívaly k boji proti terorismu to ano,ale nejsem si jistý, že v nich byl konkrétně jmenován Afganistán.
      Pochopitelně se mohu mýlit, což je lidské.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      12:01 06.09.2021

      Tesile, ještě že máš přístup do těch nejtajnějších složek USA, jinak bychom byli zcela odříznuti od pravdy.

      Tesile, ještě že máš přístup do těch nejtajnějších složek USA, jinak bychom byli zcela odříznuti od pravdy.

     • Klimesov
      12:06 06.09.2021

      Al-Kaida nejsou Mudžahedíni.
      USA podporovala Mudžahedíny. A byť část Al-Kaidy se rekrutovala z Mudžahedínů, tak za jejím vznikem stála invaze Sovětských vojsk v roce 1979. ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Al-Kaida nejsou Mudžahedíni.
      USA podporovala Mudžahedíny. A byť část Al-Kaidy se rekrutovala z Mudžahedínů, tak za jejím vznikem stála invaze Sovětských vojsk v roce 1979. :-)
      Afghánistán tam jmenován být nemusel, protože mise ISAF byla se souhlasem prozatímní Afghánské vlády až do nynějška.
      A na prvotní invazi v roce 2001 v rámci operace Trvalá svoboda, také spolupracovali místní kmeny a jejich představitelé, hlavně teda se Severní aliancí.
      Po celou dobu 20. let řešili mezinárodní síly problematiku s Afghánskými představiteli. To, že oni ale nebyly schopni si to s Tálibánem vyřešit nějak sami, a svou neschopnost házeli na koaliční síly, je už věc druhá.
      Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      14:22 06.09.2021

      ISAF prosinec 2001 po Bonnské dohodě.
      Napadení Afganistánu 7.10.2001 bez mandátu RB OSN.

      ISAF prosinec 2001 po Bonnské dohodě.
      Napadení Afganistánu 7.10.2001 bez mandátu RB OSN.

     • Klimesov
      15:04 06.09.2021

      Tesil
      Já nevím umíte číst?
      "Napadení Afganistánu 7.10.2001 bez mandátu RB OSN." Na tohle už vám odpověděli jiní :-) Navíc útok byl veden s vědomím a kooperací Severní aliance, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Tesil
      Já nevím umíte číst?
      "Napadení Afganistánu 7.10.2001 bez mandátu RB OSN." Na tohle už vám odpověděli jiní :-) Navíc útok byl veden s vědomím a kooperací Severní aliance, která s Tálibánem válčila od roku 1996.
      Celé to vaše napadení Afghánistánu nebylo reálně nic jiného než poskytnutí letecké podpory Severní alianci a operace speciálních sil.
      Byla to Severní aliance, která obsadila Afghánistán, za letecké podpory USA a jejich speciálních sil.
      Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      21:56 06.09.2021

      No vidíš,já myslel,že o takový věcech rozhoduje někdo jako legitimní vláda,parlament atd.
      Ne nějaká Severní aliance.
      Fakt mně nikdo nevysvětlil útoky bez mandátu,protože to se ...
      Zobrazit celý příspěvek

      No vidíš,já myslel,že o takový věcech rozhoduje někdo jako legitimní vláda,parlament atd.
      Ne nějaká Severní aliance.
      Fakt mně nikdo nevysvětlil útoky bez mandátu,protože to se okecat nedá.
      Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      08:03 07.09.2021

      Tesil.
      No ona ta Severní aliance byla v Afghánistánu stejně legitimní jako Tálibán :-)
      Jestli si myslíte, že Tálibán byl v Afghánistánu v roce 2001 nějaká legitimní uznávaná ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Tesil.
      No ona ta Severní aliance byla v Afghánistánu stejně legitimní jako Tálibán :-)
      Jestli si myslíte, že Tálibán byl v Afghánistánu v roce 2001 nějaká legitimní uznávaná vláda, tak jste na omylu. Tálibán sice ovládal cca 90% území Afghánistánu, ale to bylo asi tak vše. K moci se totiž dostal během občanské války mezi léty 1992 - 1996, a pak od roku 1996 proti němu opozice vedla neustálý odboj až do roku 2001. Za první legitimní vládu od roku 1992, lze považovat až tu prozatímní.
      Takže bohužel. Vyjednávání USA se Severní aliancí bylo v té době úplně to stejné jako vyjednávání s Tálibánem, které USA provádělo taky. Jen Tálibán to vyjednávání odmítl a postavil se do role opozice vůči USA.
      Takže je mi líto. Překročení mezinárodních pravidel v roce 2001 bylo ze strany USA naprosto minimální :-)
      Skrýt celý příspěvek

     • Pavel1
      17:40 07.09.2021

      Je nutno říci, že taliban byl a stále je organizace vybudovaná pákistánskou tajnou službou z paštunů žijích na afghánsko pákistánském pomezí a byl a je pákistánem podporovaný a ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Je nutno říci, že taliban byl a stále je organizace vybudovaná pákistánskou tajnou službou z paštunů žijích na afghánsko pákistánském pomezí a byl a je pákistánem podporovaný a vyzbrojovaný. Vzhledem k Afghánistánu se fakticky jedná o invazní síly.
      Skrýt celý příspěvek

  • infi
   09:28 06.09.2021

   Az na ty jaderne zbrane souhlasim. Problemem CR je jak pises prizdisracstvi, kdy vlastne nasi politici pokazde cekaji, co udelaji spojenci a pak to treba nejak drsne odsoudi. Nase ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Az na ty jaderne zbrane souhlasim. Problemem CR je jak pises prizdisracstvi, kdy vlastne nasi politici pokazde cekaji, co udelaji spojenci a pak to treba nejak drsne odsoudi. Nase zahranicni politika v podstate neexistuje, resp. jeji jasne dany smer. Dost casto je to az vtipne, i ted si zive vybavuji projev Zaoralka z r.2014, jak vyzyva Putina aby okamzite opustil Krym...jsme fakt komici :)) Nechapu, ze neuposlechl...

   Nemame zadne silne statniky. Navic je narod nazorove rozdeleny. Nasim premierem je slovak, ktery si z 10mil cechu dela dobry den.

   Kolektivni obrana...tak urcite. Pri prvnim vetsim pruseru mame nemce zpet v Sudetech a polaky v Tesine... :-)
   Skrýt celý příspěvek

   • Klimesov
    10:49 06.09.2021

    Vláda České Republiky plní pouze a jenom ty nejzbytnější a nejzákladnější povinnosti, které vyplývají z našeho členství v jednotlivých mezinárodních organizacích.
    Nic víc nic míň. ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Vláda České Republiky plní pouze a jenom ty nejzbytnější a nejzákladnější povinnosti, které vyplývají z našeho členství v jednotlivých mezinárodních organizacích.
    Nic víc nic míň. :-)
    Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  22:51 03.09.2021

  Na poslednom lietadle bol slovenský vojak: https://www.thedrive.com/the-w...

  Na poslednom lietadle bol slovenský vojak: https://www.thedrive.com/the-w...

  • PavolR
   23:07 03.09.2021

   Teda pardon, na jednom z posledných ... možno sprevádzal skupinu, čo sa nezmestila do Spartanu, čo odtiaľ toho dňa odletel. Špecialovia predtým dva dni zvážali vybrané osoby.

   Teda pardon, na jednom z posledných ... možno sprevádzal skupinu, čo sa nezmestila do Spartanu, čo odtiaľ toho dňa odletel. Špecialovia predtým dva dni zvážali vybrané osoby.

  • Harvest
   10:16 04.09.2021

   Ossr to na svojom oficiálnom Twitteri vyvrátili, ako fake news. Ale vyzerá to tak, že naši boli poslednými spojencami, ktorí opustili Afganistan pred USA.

   Ossr to na svojom oficiálnom Twitteri vyvrátili, ako fake news. Ale vyzerá to tak, že naši boli poslednými spojencami, ktorí opustili Afganistan pred USA.

 • perunBB
  22:36 03.09.2021

  Na jednej strane veľký apel brániť sa rozmachu Číny čomu viac menej rozumiem ale hlavne nerobiť z nej bubáka, na strane druhej kto bude hrať po dobrodružstve v Afganistane prvé ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Na jednej strane veľký apel brániť sa rozmachu Číny čomu viac menej rozumiem ale hlavne nerobiť z nej bubáka, na strane druhej kto bude hrať po dobrodružstve v Afganistane prvé husle v investovaní,stavaní infraštruktúry a ťažbe všetkého možného a v Afganistane je toho neúrekom?No samozrejme Čína a prečo sme to pripustili?Plyn je politicky priechodný ale jadro nie, no som zvedavý kto v Čechách niečo niekedy ešte vôbec postavý.
  Skrýt celý příspěvek

  • Torong
   06:51 04.09.2021

   Protože plynovod je jenom trubka. Plyn může být odkudkoli. Kdežto jaderná elektrárna znamená závislost na dodavateli technologie. A o stavbu JE se neboj. Možná to bude ještě dříve ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Protože plynovod je jenom trubka. Plyn může být odkudkoli. Kdežto jaderná elektrárna znamená závislost na dodavateli technologie. A o stavbu JE se neboj. Možná to bude ještě dříve než Rusové dokončí a zprovozní JE v Maďarsku a Finsku...
   Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    09:43 04.09.2021

    ČR má jiný problém, 30 let se tu spalo a nepřipravovala se žádná dokumentace a projekty původně plánované v 80. letech. Zřejmě si tu celou dobu někdo myslel, že uhlí máme na věčné ...
    Zobrazit celý příspěvek

    ČR má jiný problém, 30 let se tu spalo a nepřipravovala se žádná dokumentace a projekty původně plánované v 80. letech. Zřejmě si tu celou dobu někdo myslel, že uhlí máme na věčné časy, reálně naše tempo zrychlil až tlak na ekologii v EU. Jediné co si doposud ČR podržela je jistá míra soběstačnosti v postavených elektrárnách, palivo je nyní možné dodávat jak z ruska, tak USA. A stále existuje v ČR podnik, který umí technologie servisovat bez nutnosti požadovat od rosatomu cokoliv dodat.
    U dodavatelů si skoro nevyberete. Rusové a Čína jsou politicky nespolehliví, Areva se ve Finsku také předvedla na tolik, že finský provozovatel nakonec ustoupil od dostavby čtvrtého reaktoru elektrárny Olkiluoto, protože ten třetí Areva nespustila ani po 17 letech výstavby.
    Westinghouse je pro USA natolik strategický, že jej nechali krachnout a prodat do Kanady, v současné době nestaví nic.
    Zbývá Jižní Korea, která až narazí na českou a evorpskou byrokracii, tak hodně rychle upraví harmonogram a cenu.
    Celkově cenu ovlivní inflace ve stavebních materiálech a surovinách, protože se český stát nechává odrbávat na těžbě vlastních nerostných surovin potřebných pro výrobu betonu a oceli.
    Ušetřit by se dalo výstavbou elektrárny v místě, kde budou končit uhelné elektrárny a využít tak část jejich technologie pro další provoz - systém chlazení.
    Skrýt celý příspěvek

    • Torong
     10:22 04.09.2021

     Jak tě tak čtu, tak nejlíp se na to vys.at. Nedělat nic a nadávat.

     Jak tě tak čtu, tak nejlíp se na to vys.at. Nedělat nic a nadávat.

     • flanker.jirka
      13:11 04.09.2021

      Nikde nepíšu o tom, že by se JE v ČR neměly stavět! Ale je třeba ohlídat, aby z toho nebyl moc velký tunel. Zmínil jsem to v souvislosti s tím, jak jednostranně tu píšete o tom, že ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Nikde nepíšu o tom, že by se JE v ČR neměly stavět! Ale je třeba ohlídat, aby z toho nebyl moc velký tunel. Zmínil jsem to v souvislosti s tím, jak jednostranně tu píšete o tom, že se rusům nedaří plnit plány a poněkud zapomínáte, že u ostatních je to v některých projektech ještě horší. Ale ve Vámi zmíněných státech se staví a jsou rozhodně blíže spuštění než u nás, kde jsou s bídou vykoupené pozemky, neexistuje projekt, neexistuje logistika stavby bez které to také nezahájíte. Při dostavbě JE Dukovany budou, mimo jiné, nutné rekonstrukce příjezdových tras a mostů, železnice, zázemí pro stavebníky, není dopředu nasmlouvané nic, ani materiál, otevření nebo rozšíření lomů nutných pro těžbu kamene, vápence a písku, zajištěna kapacita armatur. A to se bavíme o jednom bloku o kterém víme, že jej chceme stavět na konkrétním místě a máme do určitého výkonu reaktoru i připravenou rezervu chladicí vody. Skutečný energetický problém pak je o tom, že musíte dostavět Temelín a nejlépe postavit další minimálně dva bloky i na třetí lokalitě (Blahutovice).
      Za mně tedy říkám, že u nás budeme rozhodně pozadu nežli jinde i když jim reaktor dodávají rusové.
      Pokud víme, že jádro nepostavíme "přes noc" tak už nyní je třeba překlenout dobu mezi uhlím a jádrem pomocí plynu.
      Z hlediska nízkoemisních zdrojů máme stále rezervy v tom, že ani ve vhodných lokalitách pro vítr se prakticky nic nerealizuje a je zde možná nárůst zvednout větrné farmy o 150% jejich dosavadního instalovaného výkonu. Podobně, se stále lavíruje nad tím, že se neinvestuje do realizace decentralizace distribuce vhodné pro malé solární elektrárny na střechách budov. S vodou bude potíž a budeme rádi, že bude co pít, jíst a čím chladit plyn a jádro.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      08:47 05.09.2021

      flanker.jirka:
      Dostavba Dukovan je plánována jako 1200MW čistě z toho důvodu, že se tam dají postavit 2. (2x1200). Další 2 volné máme přímo v areálu Temelína (původní plán ...
      Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka:
      Dostavba Dukovan je plánována jako 1200MW čistě z toho důvodu, že se tam dají postavit 2. (2x1200). Další 2 volné máme přímo v areálu Temelína (původní plán 4x1000).
      Tohle by znamenalo nárůst výkonu JZ (6400) oproti současnému stavu(4040). Ale v té době by už se opět mohli řešit náhrady původních Temelínských bloků.

      Popravdě tunel to bude. Podstatné je, aby se stavba dokončila. Jen odhadovaný výnos z dostavby jednoho bloku v Dukovanech je 650mld, pro představu jak je asi podstatné zda bude výstavba za 150-200mld.
      Přitom největší úspory by se dalo dosáhnout pokud by se ty bloky objednali/stavěli v sérii (DU-TE-DU-TE).
      Stavět jinde nemá z časových, ani technických důvodů význam. Po roce 2060 (teorietický konec původních TE) se můžeme bavit o tom čím nahradíme tyto bloky (bude dost vody, bude to mít ekonomický smysl, atd.).
      Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      09:57 05.09.2021

      Jirosi
      Výnosy se budou asi sporně obhajovat, to podstatné, stabilní zdroje vlastní elektřiny jsou k nezaplacení.
      Pokud jde o jiné lokality, tak nejsnadnější by byl Tetov, kde se ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi
      Výnosy se budou asi sporně obhajovat, to podstatné, stabilní zdroje vlastní elektřiny jsou k nezaplacení.
      Pokud jde o jiné lokality, tak nejsnadnější by byl Tetov, kde se plánovaly kdysi dva bloky, převzal by vodní zdroj po tepelných elektrárnách na Labi.
      Jen pro představu, v případě Dukovan začaly přípravné práce v roce 1974, v roce 1978 zahájena stavba a v roce 1987 spuštěn i poslední čtvrtý blok. (pokud do toho započítáte přehradu Dalešice, budovala se v letech 1970 až 1978.
      Bude to megatunel, jestliže si dříve pomohli dělníci trochou cementu a betonu na stavbu svých chalup a chat, tak nyní z odkloněných peněz vyrostou paláce v karibiku.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      10:35 05.09.2021

      Flanker.jirka: Smlouva z SSSR je z roku 1970, stejně jako budování Dalešické přehrady, bez které by Dukovany nefungovali.

      Nejsnadnější lokalita je ta, která má všechna povolení a ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Flanker.jirka: Smlouva z SSSR je z roku 1970, stejně jako budování Dalešické přehrady, bez které by Dukovany nefungovali.

      Nejsnadnější lokalita je ta, která má všechna povolení a podporu zdejších obyvatel. To jsou jen lokality Dukovany/Temelín. Všude jinde si přečtěte tak 5-10.let. Z toho co bylo před 40.lety bych fakt nevycházel.

      Ten výnos byl jen přímý z prodeje elektřiny. Pak tu máte nepřímý, ze stabilních levných dodávek pro průmysl.
      I kdyby z toho vyrostly celé ostrovy v Karibiku je to jedno, ty peníze se odlijí i z výstavby jiných zdrojů. Představa, že nebude stavět nic je mimo.
      Skrýt celý příspěvek

    • Vrata
     10:38 04.09.2021

     "Celkově cenu ovlivní inflace ve stavebních materiálech a surovinách, protože se český stát nechává odrbávat na těžbě vlastních nerostných surovin potřebných pro výrobu betonu a ...
     Zobrazit celý příspěvek

     "Celkově cenu ovlivní inflace ve stavebních materiálech a surovinách, protože se český stát nechává odrbávat na těžbě vlastních nerostných surovin potřebných pro výrobu betonu a oceli."
     - u nas v Cesku se nekde tezi zelezo na ocel?? Vy si myslite, ze cesky majitel cementarny a lomu nebude stat odrbavat? To delaji jen ti zli cizaci, ze?

     Stavba elektrarny na miste uhelne elektrarny - no je videt, ze o tom nemate naprosto zadnou znalost. Na jadernou elektrarnu se vybira specielni misto se zajistenou geologickou stavbou nehrozici pohyby zeme. Ta kriteria jsou tak prisna, ze takovych mist je v Cechach dost malo. Takze se pouziji osvedcena mista v Dukovanech a v Temeline.
     Navic, na chlazeni nove jaderky potrebujete dost vody. Ne kazda uhelka ma tak velky zdroj, aby to jaderku utahlo. A ne kazde dostatecne geologicky stabilni misto ma pobliz dostatecny zdroj vody.
     Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      13:20 04.09.2021

      Vrata
      Cementárny a ocelárny jsou z větší části v zahraničním vlastnictví.
      Geologické vlastnosti podloží pro takové stavby jsou mi známy, proto třetí místo vybrali v 80. letech v ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Vrata
      Cementárny a ocelárny jsou z větší části v zahraničním vlastnictví.
      Geologické vlastnosti podloží pro takové stavby jsou mi známy, proto třetí místo vybrali v 80. letech v Blahutovicích. Ale pokud bychom probírali parametry kde stavět a kde nestavět, tak tu budeme do zítřka. ...jedno z důležitých hledisek je i dostupnost vydatného zdroje vody pro chlazení.
      Skrýt celý příspěvek

     • Vrata
      19:16 04.09.2021

      flanker: skvele. Takze kdyby ocelarny a cementarny vlastnili Cesi, tak by neodrbavali. Jenom cizaci odrbavaji.
      Kdyz je vam znamo, ze podminky pro vystavbu JE jsou nesnadno ...
      Zobrazit celý příspěvek

      flanker: skvele. Takze kdyby ocelarny a cementarny vlastnili Cesi, tak by neodrbavali. Jenom cizaci odrbavaji.
      Kdyz je vam znamo, ze podminky pro vystavbu JE jsou nesnadno splnitelne, tak proc navrhujete stavbu v miste uhelek, kde podlozi nejspise nevyhovuje? Nebo jinak: jedina zname lokality pro JE u nas jsou ty Blahutovice, ktere zminujete no a potom mista, kde uz ty 2 JE stoji. Nic jineho. No a i o problemu s vodou jsem vam uz vyse psal, ze.
      Skrýt celý příspěvek

     • padre
      21:01 04.09.2021

      Kromě Blahutovic bylo pro stavbu jaderné elektrárny v 80 letech vybráno i místo mezi Chlumcem n Cidl. a Novým Bydžovem ve Východních Čechách.Celou JE tehdy měla uchladit řeka ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Kromě Blahutovic bylo pro stavbu jaderné elektrárny v 80 letech vybráno i místo mezi Chlumcem n Cidl. a Novým Bydžovem ve Východních Čechách.Celou JE tehdy měla uchladit řeka Cidlina.Pro stavebníky a pozdější zaměstnance bylo projektováno sídliště v západní části Hradce Kralove.Mělo dojít ke zbourání hradeckych čtvrtí Kukleny,Pražské předměstí a Farařství.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      08:54 05.09.2021

      Místa uhelných elektráren bych nechal pro přestavbu na plyn, vodík (uložišťová), nebo masivní solární parky. To je lepší, a hlavně rychlejší využití daných areálů.

      (Pro představu, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Místa uhelných elektráren bych nechal pro přestavbu na plyn, vodík (uložišťová), nebo masivní solární parky. To je lepší, a hlavně rychlejší využití daných areálů.

      (Pro představu, v areálu JE se dá postavit FV elektrárna z větším výkonem než mají ty jaderné bloky. Nedělá se to z důvodu koncentrace zdrojů. Stejně se dá právě postupovat v oblastech uhelných elektrárnách)

      Ono dnes mají ty elektrárny napojeno, ale po 15-20.letech to bude zralé na výměnu, až by jste tam ten JZ dostavěl.
      Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      09:58 05.09.2021

      Padre
      Ano, u Chlumce šlo o lokalitu Tetov pro dva bloky JE.

      Padre
      Ano, u Chlumce šlo o lokalitu Tetov pro dva bloky JE.

     • flanker.jirka
      10:12 05.09.2021

      Jirosi
      "Pro představu, v areálu JE se dá postavit FV elektrárna z větším výkonem než mají ty jaderné bloky."
      V tomhle jste hodně ujel od reality. Pro představu největší FVE Ralsko ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi
      "Pro představu, v areálu JE se dá postavit FV elektrárna z větším výkonem než mají ty jaderné bloky."
      V tomhle jste hodně ujel od reality. Pro představu největší FVE Ralsko má rozlohu neceých 30 hektarů a instalovaný výkon 55 MW, to je cca 1,83 MW/ha
      Oproti tomu JE Dukovany má na cca 200 hektarech 2040 MW, což je cca 10,2 MW/ha (při výstavbě výkonnějších reaktorů pak poměr získané energie na plochu ještě vzroste.
      Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      10:19 05.09.2021

      Vrata
      Vlastnictví takových zdrojů by musel mít pod palcem český stát. Vždy používám v tomto ohledu příklad Budvaru, když může stát vlastnit pivovar, tak proč by neměl mít pod svým ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Vrata
      Vlastnictví takových zdrojů by musel mít pod palcem český stát. Vždy používám v tomto ohledu příklad Budvaru, když může stát vlastnit pivovar, tak proč by neměl mít pod svým přímým vlastnictvím mnohem významné věci. Přece jen je problém v tom, že když si nechá stát vyplundrovat vlastní zásoby vápence, železné rudy, kamene, písku a dalších podobných zdrojů do zahraničí, tak už to nikdy mít k dispozici nebude. A v oblasti velkých zakázek reálný konkurenční trh, bez nepsaných dohod o tom kdo kde co vyhraje za státní zakázku, neexistuje.
      Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      10:36 05.09.2021

      Jirosi, to jako myslíš vážně, nebo nás zkoušíš, jestli dáváme pozor? OZE jsou naprosto nejhorší co se týká energetické hustoty, tedy ve vyrobeném výkonu na jednotku zastavěné ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi, to jako myslíš vážně, nebo nás zkoušíš, jestli dáváme pozor? OZE jsou naprosto nejhorší co se týká energetické hustoty, tedy ve vyrobeném výkonu na jednotku zastavěné plochy. To ale vy aktivisté nechcete slyšet.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      11:41 05.09.2021

      flanker.jirka: Bývá férové započítat plochu všech technologii potřebných k provozu.
      Nové reaktory musí vyrůst vedle stávající fungující elektrárny. To znamená novou plochu, ale ...
      Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka: Bývá férové započítat plochu všech technologii potřebných k provozu.
      Nové reaktory musí vyrůst vedle stávající fungující elektrárny. To znamená novou plochu, ale jejich výkonu se dočkáte až po odstavení současných bloků.

      CR má exportní ekonomiku, a drtivá většina věcí je z nenahraditelných surovin.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      12:14 05.09.2021

      Torong: Naučené ze školení to máte hezky.
      Pokud počítáte jen čistou technologii, pak máte pravdu. Ale pokud počítáte plochu celého reálného provozu, pak už to tak hezky prostě ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Torong: Naučené ze školení to máte hezky.
      Pokud počítáte jen čistou technologii, pak máte pravdu. Ale pokud počítáte plochu celého reálného provozu, pak už to tak hezky prostě nevychází.
      I uhelné elektrárny vám bez dolu na to uhlí, žádnou elektřinu nedodají.
      Stále se bavím jen o instalovaném výkonu.
      Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      13:02 05.09.2021

      Ne Jirosi. Počítá se to kompletně, celá technologie. Ale máš pravdu, že třeba byty a domy zaměstnanců se nezapočítávají. A uhelný důl se taky nezapočítává, protože uhlí se jaksi ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ne Jirosi. Počítá se to kompletně, celá technologie. Ale máš pravdu, že třeba byty a domy zaměstnanců se nezapočítávají. A uhelný důl se taky nezapočítává, protože uhlí se jaksi netěží pouze pro elektrárny, ale i pro teplárny, chemičky, ocelárny atd. Jsem zvědavý jak se budou tvářit aktivisti, až jim dojde, že ropa a uhlí se spaluje jen z menší části a že omezení těžby bude mít velký vliv na cenu prakticky všeho co mají doma.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      13:26 05.09.2021

      Torong: To snad není problém rozpočítat kolik % uhlí jde kam. Nebo to je snad matematika nad vaše síly?
      Nikdo tu nepočítá domy, ale bez toho dolu prostě žádnou energii uhelná ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Torong: To snad není problém rozpočítat kolik % uhlí jde kam. Nebo to je snad matematika nad vaše síly?
      Nikdo tu nepočítá domy, ale bez toho dolu prostě žádnou energii uhelná elektrárna nedodá. Stejně jako JE bez chlazení.
      Tohle FV nepotřebuje, ale zase musíme započítat akumulaci.
      Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      06:47 06.09.2021

      A ono se snad chlazení nezapočítává? Nebo jako chceš započítávat i řeku? Aby to bylo úplně jasné Jirosi, do plochy ve výpočtu energetické hustoty se započítává ta plocha, která je ...
      Zobrazit celý příspěvek

      A ono se snad chlazení nezapočítává? Nebo jako chceš započítávat i řeku? Aby to bylo úplně jasné Jirosi, do plochy ve výpočtu energetické hustoty se započítává ta plocha, která je plochou elektrárny zabraná tak, že ji nelze na nic jiného využít. V podstatě jde o oplocený areál elektrárny. A OZE vychází opravdu tristně. No a uhelný důl se do plochy nepočítá, protože ten důl tady prostě bude ikdyž se uhlí nebude spalovat.
      Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      06:47 06.09.2021

      A ono se snad chlazení nezapočítává? Nebo jako chceš započítávat i řeku? Aby to bylo úplně jasné Jirosi, do plochy ve výpočtu energetické hustoty se započítává ta plocha, která je ...
      Zobrazit celý příspěvek

      A ono se snad chlazení nezapočítává? Nebo jako chceš započítávat i řeku? Aby to bylo úplně jasné Jirosi, do plochy ve výpočtu energetické hustoty se započítává ta plocha, která je plochou elektrárny zabraná tak, že ji nelze na nic jiného využít. V podstatě jde o oplocený areál elektrárny. A OZE vychází opravdu tristně. No a uhelný důl se do plochy nepočítá, protože ten důl tady prostě bude ikdyž se uhlí nebude spalovat.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      15:23 06.09.2021

      Torong: Jasně, když by na ploše toho dolu, vodní nádrže stála FV. Bylo by to zničení krajiny.
      Zatím co, když je tam těžba uhlí pro uhelnou elektrárnu vedle, tak to z jejím provozem ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Torong: Jasně, když by na ploše toho dolu, vodní nádrže stála FV. Bylo by to zničení krajiny.
      Zatím co, když je tam těžba uhlí pro uhelnou elektrárnu vedle, tak to z jejím provozem nesouvisí :))
      Stejně jako přehrada co se postaví jako zásoba chladící vody pro JE, není součástí provozu JE. :))
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      20:08 07.09.2021

      U nás se také místo údržby nechávají věci rozpadat. Pak se slavně oznámí "investice" na opravu. Přitom ta údržba by za celou dobu byla třeba jen 10% nákladů té investice.
      Prostě ...
      Zobrazit celý příspěvek

      U nás se také místo údržby nechávají věci rozpadat. Pak se slavně oznámí "investice" na opravu. Přitom ta údržba by za celou dobu byla třeba jen 10% nákladů té investice.
      Prostě jsou věci co smysl nedávají.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      06:57 17.09.2021

      Torong: Pisu zkráceně z mobilu.
      Dame si pár dát, místo "si mysli".
      Průměrná cena elektřiny byla v roce 2021 5,8Kc (o rád nižší je 0,6Kc).
      Cena 0,6Kc byla naposledy v roce 1990. ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Torong: Pisu zkráceně z mobilu.
      Dame si pár dát, místo "si mysli".
      Průměrná cena elektřiny byla v roce 2021 5,8Kc (o rád nižší je 0,6Kc).
      Cena 0,6Kc byla naposledy v roce 1990.
      Solární tunel je let 2008-2013. V roce 2008 byla průměrná cena elektřiny 5Kc. Pokud by ji zvysili od té doby instalované OZE o řád, byla by 50Kc.
      V podstatě se dá říct, že cena elektřiny stagnovala.
      Ale pokud máte pro vase tvrzení jiná data, tak je dodejte!
      Celkem si myslím, že nemáte co dodat jako kolega, kromě nezlomneho názoru.
      Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     14:12 04.09.2021

     predevsim to chce dohnat Nemce v produkci elektriny z obnovitelnych zdroju (oni pres 50%, my asi 15%). Jaderky jsou znacne riziko, nemame tak velkou zemi, abychom nejaky kraj po ...
     Zobrazit celý příspěvek

     predevsim to chce dohnat Nemce v produkci elektriny z obnovitelnych zdroju (oni pres 50%, my asi 15%). Jaderky jsou znacne riziko, nemame tak velkou zemi, abychom nejaky kraj po havarii mohli nechat tisic let neobydleny.
     Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      18:54 04.09.2021

      Výborný nápad. Řepka už není in, tak na polích zasejeme soláry. A bude jich potřeba fakt hodně, protože u nás je jejich efektivita hodné nízká. Totéž vítr. No a oak ještě vyřešit ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Výborný nápad. Řepka už není in, tak na polích zasejeme soláry. A bude jich potřeba fakt hodně, protože u nás je jejich efektivita hodné nízká. Totéž vítr. No a oak ještě vyřešit tu drobnost jak to vyregulovat.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      19:24 04.09.2021

      Torong: ono to vzdycky trva pochopit, co je novy trend. Ale neboj, za 10let ti solar na kazde strese prijde prirozeny :-)

      Torong: ono to vzdycky trva pochopit, co je novy trend. Ale neboj, za 10let ti solar na kazde strese prijde prirozeny :-)

     • Vrata
      19:48 04.09.2021

      Zkusil jste si nekdy najit, kolik Nemecko vyrabi z vetrniku a kolik ze solaru? Tusim, ze vetrniky prevazuji. A ty vetrniky stoji v naproste vetsine na morskem selfu. Ve vnitrozemi ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Zkusil jste si nekdy najit, kolik Nemecko vyrabi z vetrniku a kolik ze solaru? Tusim, ze vetrniky prevazuji. A ty vetrniky stoji v naproste vetsine na morskem selfu. Ve vnitrozemi je nikdo nechce.
      Kapacita krajiny na vetrniky u nas se odhadovala na cca 5% nasi spotreby elektriny. I kdyby to bylo 10%, je to naprosto nedostacujici.
      Solary - no, ty pracuji naplno v lete kolem poledne pri jasne obloze. V noci nefunguji, musite mit zalozni elektrarny na vsechny noci v roce. A nefunguji po celou zimu. Na kazdy solar tedy potrebujete zalozni elektrarnu. A protoze uhli je fuj, musi to byt zemni plyn z Ruska. Ten je sice take fuj z hlediska celkove produkce CO2 (i s uvazenim tezby a dopravy) ale ideologicky je to spravne.
      Cele by to bylo strasne drahe na provoz (plynove el.) i na investice (solary).

      A nebezpeci z JE: Cernobyl byla bezpecnostne zcela nevyhovujici elektrarna (treba reaktor byl s moderatorem z uhliku, tedy v podstate koks, ktery tam predpokladam, chytil) a havarie byla zpusobena zakazanym postupem pri odstavovani bloku, kdy se reaktor dostal do nestabilniho rezimu a prudce stoupl jeho vykon.
      Ve Fukusime, jak vite, tsunami odstavilo chlazeni reaktoru, ktere se prehraly rozpadem radioaktivnich prvku v jiz odstavenych reaktorech.
      U nas tsunami jaksi nehrozi a nove reaktory se delaji tak, aby se daly po odstaveni snadno chladit. Treba tusim u Westinghausu je nadrz vody na vrsku "haly" s reaktorem a ta voda ma stacit na nekolik dni chlazeni odstaveneho reaktoru. Vodu do teto nadrze lze pochopitelne doplnovat zvenci. Staci hasicka auta.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      20:00 04.09.2021

      vrata: v noci potrebujete kolik elektriny ? :-). Fukusima je bohuzel dobry priklad, jak nekdo nepocital, ze dojde k extremu. Ceske JE jsou napr. staveny na tornado F4, protoze ...
      Zobrazit celý příspěvek

      vrata: v noci potrebujete kolik elektriny ? :-). Fukusima je bohuzel dobry priklad, jak nekdo nepocital, ze dojde k extremu. Ceske JE jsou napr. staveny na tornado F4, protoze zadne takove v Cesku nezname. Ale svete div se, letos si jedno F4 do Ceska cestu naslo. Co kdyz si priste udela cestu F5 nad Dukovany ? Budeme se priblble divit, jako kdyz povoden zaplavila metro, ktere bylo staveno jako plynotesne ?
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      09:09 05.09.2021

      Vrata: 1) záložní elektrárnu máte v každém systému (nic nefunguje na 100%).
      2) Už dnes tu máme hromadu tepláren co produkují převážně v zimě (teplo) bez využití na výrobu ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Vrata: 1) záložní elektrárnu máte v každém systému (nic nefunguje na 100%).
      2) Už dnes tu máme hromadu tepláren co produkují převážně v zimě (teplo) bez využití na výrobu elektřiny. Nikomu to nevadí, že půl roku jedou na 50%, zbytek skoro na nic.
      3) I klasická sít má obrovský rozdíl mezi dnem a nocí. To nepřinesly do distribuce OZE, ale uživatelé. Ti totiž realizují většinu spotřeby přes den, zrovna v době kdy ty FV dodávají. Ale i tak to bude do budoucna nutné kombinovat se uložišti. Už dnes při slunečných dnech ukládají přečerpávací elektrárny elektřinu ve dne.

      JE: Ve Fukušime došlo k odstavení elektrárny z důvodu zemětřesení. Tsunami odstavila záložní zdroje.
      Nové ¨JE se staví se z podstatně většími bezpečnostními nároky než před 50.lety. To je hlavním viníkem růstu ceny.
      Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      10:32 05.09.2021

      Ano, trendy jsou super. Takové cool...
      Víš Juro, ono soláry nejsou k hovnu jenom v noci, ale i po většinu podzimu a zimy. A kupodivu to je období, kdy je elktřiny potřeba nejvíc. ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ano, trendy jsou super. Takové cool...
      Víš Juro, ono soláry nejsou k hovnu jenom v noci, ale i po většinu podzimu a zimy. A kupodivu to je období, kdy je elktřiny potřeba nejvíc. Naši potřebu z větrníků a solárů nepokryjeme ani kdyby se vykácely lesy a místo nich postavily větrníky a veškerá pole byla pokryta soláry. OZE mají totiž naprosto mizernou energetickou hustotu. No a rušení JE, protože riziko... Tak pak je už jenom jedna možnost. Zvykat si, že elektřina bude na příděl jako někde v Libanonu. Ale bude to trendy a cool.
      Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      10:34 05.09.2021

      Jura99, Torong, Vrata, Jirosi
      Stále musíme nahlížet i na druhou stranu mince, úspory ve spotřebě energií. Když nepotřebuji další zdroj energie stavět a spotřebovat ji, tak ušetřím ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jura99, Torong, Vrata, Jirosi
      Stále musíme nahlížet i na druhou stranu mince, úspory ve spotřebě energií. Když nepotřebuji další zdroj energie stavět a spotřebovat ji, tak ušetřím jak životní prostředí, tak náklady. A uspořit se dá prakticky všude kolem nás, stačí se podívat na domácnost, vytápění staveb, dopravu, pokračovat tím kolik energie je potřeba na produkci všeho spotřebního shitu. Energetická bilance je pak jinde, když vám pořízená věc vydrží 15 let na místo 5, jenomže to by akcionáři brečeli, že se ekonomika nehýbe a místo přesypávání virtuálních peněz by musel pracovat.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      11:15 05.09.2021

      Torong: to jsou legendy, že v zimě soláry nevyrábějí energii. V chladu mají panely vyšší účinnost než v létě a vyrábějí průměrně 20%. Vtip je v tom, že solár může být doslova na ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Torong: to jsou legendy, že v zimě soláry nevyrábějí energii. V chladu mají panely vyšší účinnost než v létě a vyrábějí průměrně 20%. Vtip je v tom, že solár může být doslova na každé střeše. Pak je celkem jedno, jestli jede na 20, 30 nebo 60%, produkuje čistou energii a nedostatek účinnosti se dá kompenzovat kvantitou panelů.
      Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      13:04 05.09.2021

      To nejsou legendy, ale realita. Nejde o chlad, ale o sluneční svit. A toho je jaksi od října do dubna podstatně míň než v létě a zároveň spotřeba elektřiny je větší.

      To nejsou legendy, ale realita. Nejde o chlad, ale o sluneční svit. A toho je jaksi od října do dubna podstatně míň než v létě a zároveň spotřeba elektřiny je větší.

     • Jirosi
      13:20 05.09.2021

      Torong: Dáte si to i do kalkulačky, nebo budou jen ideologické fráze?
      Rozloha CR 78 870km2, spotřeba elektřiny 73,8TWh (2019)
      (7 887 000ha), když jen vezmu co vám kolega udal v ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Torong: Dáte si to i do kalkulačky, nebo budou jen ideologické fráze?
      Rozloha CR 78 870km2, spotřeba elektřiny 73,8TWh (2019)
      (7 887 000ha), když jen vezmu co vám kolega udal v textu 1,93MW/ha.
      Tzn. Pokud by bylo celé CR pokryto FV (nesmysl), byl by špičkový výkon
      15 221 910MW / 15 221 GW/ 15 TW
      To vyrobí ročně asi 14 900TWh / 73,8TWh = cca 200x víc než je potřeba.
      Zbytek diskuze můžete vést o tom z jakou účinností to uložíte.
      Skrýt celý příspěvek

     • Pavel1
      19:25 05.09.2021

      A proč to teda tak není (významná část střech pokrytých fotovoltaikou, které vyrobí víc elektřiny než jí potřebujeme), jirosi? Zvlášť když oze parodie na elektrárny (přičemž fve v ...
      Zobrazit celý příspěvek

      A proč to teda tak není (významná část střech pokrytých fotovoltaikou, které vyrobí víc elektřiny než jí potřebujeme), jirosi? Zvlášť když oze parodie na elektrárny (přičemž fve v tomto ohledu hrají prim) jsou v této zemi každoročně dotovány 40 000 000 000 (slovy čtyřiceti miliardami) korun.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      21:43 05.09.2021

      Pavel1: Na to se ptejte těch co mají názory jako ¨Torong.¨
      Ale časy se mění :)

      Ta dotace je tulen naší politické reprezentace. To, že zrovna tady je to tunelováno skrze OZE je ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Pavel1: Na to se ptejte těch co mají názory jako ¨Torong.¨
      Ale časy se mění :)

      Ta dotace je tulen naší politické reprezentace. To, že zrovna tady je to tunelováno skrze OZE je čistě shoda okolností.
      Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      07:00 06.09.2021

      Hezky jsi nám tady Jirosi vypsal instalovaný výkon. A teď tam dodej ten reálný. Ten je totiž během léta tak 80% a v zimě sotva 50%.

      Hezky jsi nám tady Jirosi vypsal instalovaný výkon. A teď tam dodej ten reálný. Ten je totiž během léta tak 80% a v zimě sotva 50%.

     • Jirosi
      14:29 06.09.2021

      Torong: Ten dodávaný je tam vyjádřený číslem:
      "To vyrobí ročně asi 14 900TWh / 73,8TWh = cca 200x víc než je potřeba."
      Uvádí se, že solárního panel o výkonu 1kW vyrobí na území CR ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Torong: Ten dodávaný je tam vyjádřený číslem:
      "To vyrobí ročně asi 14 900TWh / 73,8TWh = cca 200x víc než je potřeba."
      Uvádí se, že solárního panel o výkonu 1kW vyrobí na území CR cca 980kWh/rok.
      Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      14:55 06.09.2021

      Ano, to je hezké. Ale:
      1) to je průměrný roční výkon. Co budeš dělat v případě, že slunce nebude svítit třeba 3 týdny v kuse (v zimě běžná situace) nebo naopak kam odvedeš ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ano, to je hezké. Ale:
      1) to je průměrný roční výkon. Co budeš dělat v případě, že slunce nebude svítit třeba 3 týdny v kuse (v zimě běžná situace) nebo naopak kam odvedeš elektřinu v letních špičkách.
      2)Pro tolik plochy je daleko lepší využití, např. volná příroda nebo pole nebo cokoli jiného.
      3) co uděláš s oteplováním povrchu, když panel příjme více energie než běžná plocha a tedy se bude zemé více ohřívat.
      4) Kde vezmeš tolik mědi na kabeláž na propojení a regulaci
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      19:38 06.09.2021

      Torong: Psal jste, že to nestačí. Evidentně to stačí.
      1,2,3 :Protože, vám stačí jen cca 1/200 cca (0,5%plochy). Přitom v CR je zastavěno cca 10% území. Pokud by jste tohle využil ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Torong: Psal jste, že to nestačí. Evidentně to stačí.
      1,2,3 :Protože, vám stačí jen cca 1/200 cca (0,5%plochy). Přitom v CR je zastavěno cca 10% území. Pokud by jste tohle využil z 50% máte 10x víc elektřiny, než potřebujeme ročně. Způsob uložení z vyšší jak 10% efektivitou snad najdeme?
      Viz: https://www.czso.cz/documents/...

      3) Oteplování povrchu je jistě problém, ale rozdíl mezi oteplením daným instalací panelu a zastavěnou plochou je menší, než teplo vypuštěné elektrárnou na tu samou elektřinu.

      4)Měď se dá naštěstí recyklovat na rozdíl třeba od uhlí. Zbytek se bude muset vytěžit, dále ji lze nahradit stříbrem.
      Skrýt celý příspěvek

     • Pavel1
      20:19 06.09.2021

      ALe já jsem se ptal tebe, jirosi. Mimochodem, když je tzv. oze tak skvělá záležitost, tak názory několika internetových diskutérů snad žádný vliv mít nemohou na rozvoje té skvělé ...
      Zobrazit celý příspěvek

      ALe já jsem se ptal tebe, jirosi. Mimochodem, když je tzv. oze tak skvělá záležitost, tak názory několika internetových diskutérů snad žádný vliv mít nemohou na rozvoje té skvělé oze. Takže se ptám znovu, proč už není významná část střech pokrytých fotovoltaikou, které vyrobí víc elektřiny než jí spotřebujeme, jirosi?
      Ad "tunel naší politické reprezentace". Pro info, jirosi, zatímco v ČR nás oze tunel stojí 40 miliard korun, tak v Německu ten jejich stojí 20 miliard EUR ročně, tedy násobně více než nás, a to jen na přímých dotacích. Náklady, jako výstavba stovek kilometrů nových el. vedení ( provázená mnohaletými zpožděními), náhrady škody za nesmyslnými zákony vynucené předčasné odstavování jaderných a tepelných elektráren, problémy s akumulaci tam zahrnuty samozřejmě nejsou. Jinými slovy, to že ideologicky postižení němci to jako tunel nevidí, opravdu ale opravdu neznamená, že i v německu to tunel není. Připomínám, že podobně to mají ve Španělsku a v Bulharsku kde kvůli stejně koncipovaným dotacím jako u nás a v německu tak podražila elektřina, že kvůli tomu v roce 2013 padla vláda. V jižní Austráli, kde se spolehli čistě na tzv. oze a dovoz elektřiny z jiných částí australského svazu zas pravidelně padá síť, jen co trochu zafouká.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      21:08 06.09.2021

      Pavel1: Úplně stejně se můžete ptát proč většina domů nemá vytápění tepelným čerpadlem. Proč většina prodávaných aut už dávno není hybridních, atd.
      Prostě lidi rádi opakují ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Pavel1: Úplně stejně se můžete ptát proč většina domů nemá vytápění tepelným čerpadlem. Proč většina prodávaných aut už dávno není hybridních, atd.
      Prostě lidi rádi opakují jednoduchou pravdu, co je ale úplně blbě (dá se dokonce i snadno vyvrátit).

      To, že některé rozhodnutí jsou u politiků lepší, jiné horší je otázka jiná. Blbě se dá rozhodnou i o stavbě klasické elektrárny.
      To, že Němci nedojeli svoje JE do konce životnosti, také považuji za chybu. Ale jsou to jejich peníze, a jejich hlasy. Stejně jako se nám nelibí, když se k JETE vyjadřují Rakušáci, tak by jste se neměl vyjadřovat k tomu co si Německo udělá ze svými JZ.

      V Kalifornii jim také pravidelně vypadává sít, dokonce je zdrojem značného množství požárů. Přesto se ten problém táhne už 40.let a stále to nevyřešily.
      Prostě svět není dokonalý, ani ten náš v CR pokud jste žil/žijete v Severních Čechách, nebo na Ostravsku.

      Otázka není jaký svět tu byl, ale co uděláme, aby ten po nás byl lepší. Budeme opakovat nesmysli, nebo se pokusíme ho udělat lepší? (žádný pokrok není 100%)
      Skrýt celý příspěvek

     • Pavel1
      18:00 07.09.2021

      Samozřejmě, že můžu klást tyto otázky. Ale odpověď na tyto otázky je evidentní a stejná jako na otázku, kterou ti tady kladu už potřetí a ty stále na ni nejsi schopen odpovědět. ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Samozřejmě, že můžu klást tyto otázky. Ale odpověď na tyto otázky je evidentní a stejná jako na otázku, kterou ti tady kladu už potřetí a ty stále na ni nejsi schopen odpovědět. Tedy proč, když je oze tak skvělé, jak tvrdíš, není většina střech pokrytých panely a veškerou elektřinu nevyrábíme z tzv. oze? Tvoje tvrzení, že "někdo něco rád opakuje", odpovědí určitě není. I když ano, ta odpověď je jednoduchá a při tom pravdivá. Zní: tzv. oze JE DRAHÉ, NEEFEKTIVNˇI a BEZ DOTACÍ a dalších legislativních výhod absolutně NEKONKURENCESCHOPNÉ.
      Ano, svět není dokonalý, proto nevidím důvod ho ještě zhoršovat dotováním nekonkurenceschopné a nedotažené technologie jako je tzv. oze. A ano zcela souhlasím, politici jsou nekompetentní a rozhodují se ideologicky a podle toho kam fouká vítr, takže je evidentní, že bychom extrémně důležitou záležitost jakou energetika bezesporu je, neměli nechat na jejich nesmyslných regulacích ale na VOLNÉM TRHU. Jsem rád, že se mnou souhlasíš, jirosi, že i v případě německa je dotování tzv. oze tunel obřích rozměrů, i když se jedná o jejich peníze. Na druhou stranu v ČR se jedná o naše peníze, a proto bychom v tomto směru neměli německý tunel znovu opakovat. Tak, tak, v Kalifornii vypadávala síť ve 40. letech a od té doby co tam masivně dotují oze, do kvality dodávek alá 40. léta zase směřují, stejně jako na severu Německa nebo v jižní Austrálii.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      20:06 07.09.2021

      Pavel1: Lidé v CR neinvestují ani do jinde běžných finančních produktů, proč vás překvapuje, že neinvestují ani do věcí co by jim přímo přinesly zisk¨. Lidi tady mají většinu peněz ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Pavel1: Lidé v CR neinvestují ani do jinde běžných finančních produktů, proč vás překvapuje, že neinvestují ani do věcí co by jim přímo přinesly zisk¨. Lidi tady mají většinu peněz na běžném účtu kde jim to žere inflace. Tak to prostě je.

      Opakováním věcí jako drahé, neekonomické, neefetivní, bez dotací, atd. tomu fakt nepomáháte. Pouze se společně dál utvrzujete v tomhle nesmyslu.

      Úplně stejné to je z vlastnictvím firem v CR. Důvod proč tu značnou část firme vlastní cizí státní příslušníci je ten, že jsme jim to prodali. Prostě to nechceme vlastnit.
      Souhlasil jsem pouze z nesmyslem, nedožití ¨JE. To zda to je tunel, nebo jen jsou zase krok před námi bych si dovolil polemizovat. My toho hodně nakecáme, ale skutek utek.
      Kalifornie má problémy z rozvodnou sítí, ne z výrobou z OZE. Ty se táhnou daleko před nástup OZE. Prostě jim je to jedno (to, že to nechápu je jiná věc).

      Ono stejně se díky "dotacím" vyplatí jezdit na naftu a nikdo to nezpochybňuje (v osobáku). Nikde jsem neslyšel snahu srovnejte daně nafty a benzínu. O dalších palivech se ani nebudu bavit.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      21:36 07.09.2021

      Pavel1: "Zní: tzv. oze JE DRAHÉ, NEEFEKTIVNˇI a BEZ DOTACÍ a dalších legislativních výhod absolutně NEKONKURENCESCHOPNÉ."

      Sám si odpovězte co vás vede k tomu tohle opakovat. To je ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Pavel1: "Zní: tzv. oze JE DRAHÉ, NEEFEKTIVNˇI a BEZ DOTACÍ a dalších legislativních výhod absolutně NEKONKURENCESCHOPNÉ."

      Sám si odpovězte co vás vede k tomu tohle opakovat. To je totiž ta odpověď kterou hledáte. Dobře navržená FV se vrátí po 7.letech z dotací, bez ní je to 2x tolik. Ale životnost je přes 25.let. Tzn. Stále generuje přes 10.let zisku při výpočtu z dnešními cenami elektřiny.
      Zkuste se podívat kolik stále elektřina před 15-25.lety.
      Pokud si během těch 25.let pořídíte elektromobil návratnost se ještě zvýší.
      Skrýt celý příspěvek

     • Pavel1
      21:08 08.09.2021

      Co to blábolíš? Jak souvisí běžný účet s tím, že tzv. oze je nekonkurenceschopné a BEZ DOTACÍ a legislativních výhod bez šance na rozumnou návratnost? Já "nehledám žádnou odpověď", ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Co to blábolíš? Jak souvisí běžný účet s tím, že tzv. oze je nekonkurenceschopné a BEZ DOTACÍ a legislativních výhod bez šance na rozumnou návratnost? Já "nehledám žádnou odpověď", já se ptám tebe, zda jsi schopen si uvědomit realitu, že tedy, že fotovoltaika není a v dohledné době nebude na většině střech a nebude vyrábět až se budou hory zelenat. Evidentně nejsi
      Tvoje fantasmagorie o "7 letech či dvojnásobku" jsou samozřejmě pro smích. Opravdu ale opravdu nejde o tom, že stát někomu dá pár desítek tisíc z jakéhosi nesmyslného fondu za nevýkonné prdítko na střeše. (Kdyby šlo jen o to, nebyla by to ještě taková katastrofa). Jde o to, že obchodníci s elektřinou na energetické burze elektřinu z tzv. obnovitelných zdrojů mají právo prodávat přednostně, mají nižší síťové poplatky a hlavně mají dotaci na prodanou elektřinu, takže vydělají i kdyby prodali za 0. Na co myslíš, že jdou oze poplatky od všech spotřebitelů el. energie této země? Přesně na tohle. Bez těchto dotací, je elektřina z oze parodií na elektrárny zcela neprodejná, tj. nikdo ti ji nekoupí, nikdo za ni nezaplatí, fakticky ji často nikdo nebude chtít ani zadarmo. Takže bláboly o 7 leté návratnosti jsou fantasmagorie. Lidi si samozřejmě dobře uvědomují, že se jedná o drahou a náročnou investici, a to i na údržbu, jenž se může každým okamžikem zvrtnout a návratnost půjde do kytek, když stát tyto dotace skryté i zjevné zruší. A i kdyby si to lidi neuvědomovali a začali masově nakupovat fotovoltaiku (z číny), tak státu tak jako tak velmi rychle dojdou peníze na dotace a velmi rychle vše zruší. Je to jako s kotlíkovými dotacemi. Stačí pět minut od vyhlášení a je konec - prachy došly. Peněz prostě není nekonečné množství, zvlášť ne na nesmyslně přestřelené oze dotace. K dispozici je jich omezené množství a je nutno je odněkud (nebo spíš od někoho) brát. Nemluvě samozřejmě o technických problémech spojených s tzv. oze jako schopnost sítě a techniků připojovat malé a extrémně volatilní zdroje, nutnost tuto síť mohutně posilovat, nutnost záloh nestabilních zdrojů, akumulace (která pro takové objemy neexistuje), atp.
      A tady máš vyjímečně pravdu, když budeš pořád dookola točit stejné nesmysly, jaké jsi dosud předváděl, tak opravdu ničemu nepomůžeš. Leda se ti každý vysměje.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      20:15 09.09.2021

      Pavel1: Celkem nechápu jak se vůbec můžete z takovým názorem ptát proč to tak je. Lidé z názorem jako vy jsou toho důvod.

      Znovu FV je konkurence schopná, a návratnost má cca 7.let ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Pavel1: Celkem nechápu jak se vůbec můžete z takovým názorem ptát proč to tak je. Lidé z názorem jako vy jsou toho důvod.

      Znovu FV je konkurence schopná, a návratnost má cca 7.let z dotací 14.let bez. Zkuste si zjisti za jak dlouho se vám vrátí třeba JE.
      Jediné co si uvědomuji je, že vás realita nezajímá. Máte "svůj" názor.
      To, že nechápete spojitost běžného účtu a investic je opět váš problém.

      Ono kdyby vás to téma opravdu zajímalo. Tak by jste věděl, že i pro uhelno elektrárnu je lepší prodat elektřinu za 0, než ji neprodat.

      Vzhledem k tomu, že dotace jen zrychlují návratnost. Nevytvářejí ji, tak je to celkem jedno. Jenže, vy máte svůj svět.
      Skrýt celý příspěvek

     • Pavel1
      23:34 09.09.2021

      Celkem nechápu jak jsi s takovou ubohou znalostí ekonomiky a techniky byl sto dokončit jakékoli vzdělání, jirosi. Tvoje "názory" (rozuměj ideologie) se můžou stavět na hlavu ale s ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Celkem nechápu jak jsi s takovou ubohou znalostí ekonomiky a techniky byl sto dokončit jakékoli vzdělání, jirosi. Tvoje "názory" (rozuměj ideologie) se můžou stavět na hlavu ale s ekonomickou a technickou realitou neudělají nic. Znovu bez dotací za prodej elektřiny do sítě, a bez legislativních výhod typu právo přednostního výkupu žádné tzv. oze je nekonkurenceschopné a zcela nenávratné (rozuměj nikdo tu elektřinu nekoupí). Ano, realita tě nezjímá a ano, kdyby ses zajímal o energetiku, tak bys věděl, že když dodá kdokoli jiný než oze za 0, tak má ztrátu jako brno, protože vynaložil náklady a výnosy žádné. Když za 0 dodá tzv. oze tak je pořád v zisku, protože za tu elektřinu dostane dotaci. Evidentě vůbec netušíš, jaké dotace do tzv. oze plynou. Až budeš příště platit složenky, tak si na nich najdi položku poplatek za obnovitelné zdroje, třeba se příště tak neztrapníš.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      05:25 10.09.2021

      Pavel1: Největší ztrátu pro majitele generuje elektrárna co postavil a nevyrábí.
      Pokud nevíte ani to, o čem chcete diskutovat?
      Nerozumíte energetice, ekonomice, investicí, ani ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Pavel1: Největší ztrátu pro majitele generuje elektrárna co postavil a nevyrábí.
      Pokud nevíte ani to, o čem chcete diskutovat?
      Nerozumíte energetice, ekonomice, investicí, ani solárním elektrárnám.
      Ale to fakt není moje chyba, kdyby jste raději místo toho si zjistil zda se náhodou nepletete. Už by jste si mohlo vydělávat vlastní FV.

      FV nepotřebuje dotaci, ani prodej do sítě, ani legislativní ochranu.
      Fakticky jí stačí, když si tu elektřinu sám spotřebujete, a k tomu vám ji dovolí připojit na dráty ze sítě. Tohle jí zajistí za dnešních cen návratnost 14.let, z dotací 7.let / 25+ životnosti.
      To je při dnešní ceně návratnost celých 300%. Pokud ceny porostou jaký to bude mít vliv... zkuste si najít investici co vám přinese podobný zisk :))
      Společnost se bude dělit na ty co si zajistily dostatečný levný zdroj na další roky(desetiletí). A vás co budete nadávat na nízký důchod, a vysoké ceny.
      Nebude to ani poprvé ani naposledy.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      05:29 10.09.2021

      Pavel1: Pokud jediné vaše znalosti o FV vychází z tunelu z let 2008-2010, tak je mi vás líto. Tohle byl tunel, ale takové tunely se dají udělat z čehokoliv.
      Teď to padlo na FV, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Pavel1: Pokud jediné vaše znalosti o FV vychází z tunelu z let 2008-2010, tak je mi vás líto. Tohle byl tunel, ale takové tunely se dají udělat z čehokoliv.
      Teď to padlo na FV, jindy to padne na něco jiného.
      Skrýt celý příspěvek

     • Pavel1
      22:29 10.09.2021

      Ano, nerozumíš ničemu a ani nevíš co platíš na složence za elektřinu, tedy pokud náhodou nejsi oze tunelář, který šahá do kapes spotřebitelů el. energie. Takovou míru sebekrtitiky ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ano, nerozumíš ničemu a ani nevíš co platíš na složence za elektřinu, tedy pokud náhodou nejsi oze tunelář, který šahá do kapes spotřebitelů el. energie. Takovou míru sebekrtitiky bych od tebe jirosi nečekal. A ano, elektrárna která nevyrábí generuje ztrátu, což vzhledem k tomu, že oze parodie na elektrány u nás většinu doby nevyrábí (jak jsi správně poznamenal), tak většinu času generují ztrátu. Oze tunelář si ovšem i tak přijde na své, protože je masivně dotován z peněz spotřebitelů elektrické energie. Když oze "nepotřebují dotace", tak proč je mají, ekonomicý diletante? To, že ti fakta nejdou pod čumák, tak proč je mají? VIz: https://oenergetice.cz/energet... Umíš aspoň číst, když už nic jiného neumuíš? Pokud ano tak si počti, třeba se příště už tak neztrapníš. Tedy výkup z tzv. oze je samozřejmě masivně dotován, nemluvě samozřejmě o dotacích na pořízení zdroje, nemluvě o právu na přednostní výkup, nemluvě o nutnosti nákladně posilovat infrastrukturu a udržovat zálohy (což vše opět jde z peněz daňových poplatíků a spotřebitelů el. energie).
      Ne, já na žádný tunel z let 2008 až 2010 nenarážím. Já narážím na tunel, který začal v roce 2005 komsocanským protlačením zhovadilosti jménem zákon č. 180/2005 Sb. o podpoře tzv. oze a pokračuje dodnes podle jiného zákona (jenž se samozřejmě vztahuje i na nové instalace).
      Takže protože to může "padnout na něco jiného" máme v tomto megatunelu století za bilion pokračovat a který zcela stejně dopadá v Německu (jen si to tam nepřipouštějí) a dalších zemích (pro info kvůli oze tunelu padla v roce 2013 v Bulharsku vláda). Kolik jsi měl v žíle, jirosi, když jsi tuhle enormní pitomost vypustil?
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      20:31 11.09.2021

      Pavel1: Ve vašem odkaze se píše přesně to co jsem psal. Ale to by jste si ho musel přečíst.
      Dlouhé Stráně také většinu času nevyrábí. Oni dokonce spotřebovávají, přesto mají smysl. ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Pavel1: Ve vašem odkaze se píše přesně to co jsem psal. Ale to by jste si ho musel přečíst.
      Dlouhé Stráně také většinu času nevyrábí. Oni dokonce spotřebovávají, přesto mají smysl. Ale klidně si na tom hoňte ego.
      Dotace nejdou jen FV, ale do všech OZE. Nejvíce čerpají FV z období FV tunelu. Znovu upozorňuji, že o tom píše i váš odkaz.

      Ty dotace nejsou kumulativní jak si myslíte. Jsou dotace na pořízení, ale ty nemají bonus za výkup. ¨Nebo byli dotace na výkup, ale ty si zase pořizovali za své (tunelové elektrárny).
      Přenosovou sít posilujeme, protože je to potřeba. Ale proč to nesvádět na OZE, když se to hodí. Ve skutečnosti, OZE zdroje mají ke koncovým zákazníkum blíže (méně zatěžují sí´t). Přednostní výkup mají, protože stát chce, aby je lidé provozovali.

      Opět nesouhlasí vaše data z odkazem co jste poslal, ale vůbec se tomu nedivím.

      Zatím v tom "Tunelu" máme 340mld, bilion to bude někdy k roku 2030. Opět to je informace z vašeho zdroje, a není to podpora jen pro FV.

      Mě by spíše zajímalo, proč si někdo vloží do příspěvku odkaz pro osvětlení. Když pak uvádí údaje co s tím odkazem nesouhlasí (vypadá to dost hloupě).
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      21:15 11.09.2021

      Pavel1: Solární tunel není jediný.
      Ročně stát nevybere od řidičů cca 14,5mld. Kč na naftě. Má nižší daň než benzín.
      Za dobu biliónové sekery v OZE, stojí státní pokladnu levnější ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Pavel1: Solární tunel není jediný.
      Ročně stát nevybere od řidičů cca 14,5mld. Kč na naftě. Má nižší daň než benzín.
      Za dobu biliónové sekery v OZE, stojí státní pokladnu levnější nafta cca 350mld.

      Pokud by se to počítalo přes energii obsaženou v palivu, je to dokonce 22ml Kč. Respektive 528mld. Kč.
      Proč, nejste naštvaný na řidiče co jezdí na levnější naftu. Tam přece také utíkají miliardy. (Tím ten tunel neobhajuji, pouze ukazuji realitu státního hospodaření)
      Skrýt celý příspěvek

     • Pavel1
      21:41 11.09.2021

      ANo, jirosi, musel by sis především přečíst to co je v odkazovaném článku.
      Je tam třeba toto: Výše podpory vzrostla ze zhruba miliardy korun v roce 2006 na více než 40 miliard ...
      Zobrazit celý příspěvek

      ANo, jirosi, musel by sis především přečíst to co je v odkazovaném článku.
      Je tam třeba toto: Výše podpory vzrostla ze zhruba miliardy korun v roce 2006 na více než 40 miliard korun v posledních pěti letech. Loni činila 46,1 miliardy korun. Stát přispěl dotací ve výši 26,185 miliardy korun, stejné peníze dá také letos. Dotace na takzvanou zelenou energii tvoří převážnou část výdajů z rozpočtové kapitoly ministerstva průmyslu a obchodu. Návrh státního rozpočtu pro příští rok s plánovaným navýšením výdajů počítá, stejná dotace je plánována také pro roky 2021 a 2022." Přičemž jak uvádím výše, tato dotace nemá nic společného s tím, o čem celou dobu nesmyslně točíš výše, tedy s jednorázovou dotací na pořízení investice, které jsou placeny z různých rádoby ekologických/modernizačních fondů.
      A také tvůj nesmyslný výklad článku ukazuje, jak málo víš o celé problematice. Kdybys věděl alespoň něco, tak by ti došlo, že to o čem se v článku píše je ZÁKONEM stanovená návratnost 15 let, tedy 15 let S DOTACÍ, formou zákonem stanovené výkupní ceny. Stanovovat pevnou výkupní cenu (a také POVINNOST výkupu elektřiny, kterou by jinak samozřejmě nikdo nechtěl), je samo o totální zhovadilost - nemluvě samozřejmě o zhovadilosti se zákonem stanovené návratunoti u SOUKROMÉ investice). Každému kdo ví aspoň coby se za nehet vešlo o celé problematice je jasné, že bez té dotace bylo a je nějakých 15 let totální fantasmagorie - taková investice by byla zcela nenávratná. Bez povinnosti vykupovat elektřinu z tzv. oze by ji samozřejmě ani nikdo nekoupil. Na 7 let návratnost spadla, když se dotace (tj. zákonem stanovené výkupní ceny ) a cena investice navzájem utrhly ze řetězu, a to díky nesmyslnému zákonu. Já "nic nemyslím", to ty opět žvaníš z cesty a dokazuješ jak málo víš. Zaměňuješ tzv. zelený bonus (což je jiná forma dotace místo pevně stanovené výkupní ceny) s dotací na pořízení investice, realiozované prostřednictvím fondu. Tohle se samozřejmě kumuluje. Oze tunelář může mít dotací na výkupní cenu nebo zelený bonus a k tomu NAV´IC dotaci na pořízení investice.
      Kvituji, že ses přestal ztrapňovat svým nesmyslným tvrzením, že neexistuje přednostní výkup s oze parodií. Od někoho jako ty kdo je sto několik nocí grafomansky vypisovat nesmysly o oze a považuje se za znalce, je to projev idiocie. A to , že "to chce stát" má snad být argument? To, že to chce stát z toho nic nemění na tom, že je to totální zhovadilost a bez státních dotací zcela nenávratný tunel na peníze. A opět ti nedochází, že z toho 1 000 000 000 000 (slovy jednoho biliony) korun nelze nikam couvnout, ty peníze MUSÍ být a budou vyplaceny, protože takto to ten idiotský stát napsal (díky bursíkovi a paroubkovi) do zákona. Přičemž tato praxe pokračuje dál - i když byly oze zcela po právu zdiskreditovány stále dochází k připojování nových zdrojů, kde se výkupní cena dotuje. Nikoho, krom pár fanatiků tvého ražení, samozřejmě nezajímá nějaká jimi vyrobená elektřina, vždy jde o tu dotaci na vyrobenou elektřinu, přičemž bez ní se jedná o zcela NEVRATNOU investici. Ještě jsi nepochopil, že je dotování oze jako celku je úchylný nesmysl. FV nesmysly z toho nelze vyčleňovat.
      Skrýt celý příspěvek

     • Pavel1
      21:45 11.09.2021

      Že ty budeš nějaký příbuzný agenta bureš, jirosi. Když VŠECI KRADNŮ, tak to znamená, že oze tuneláři můžou taky. Ale oceňuji, jirosi, že jsi tím, že jsi přirovnal oze dotace k ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Že ty budeš nějaký příbuzný agenta bureš, jirosi. Když VŠECI KRADNŮ, tak to znamená, že oze tuneláři můžou taky. Ale oceňuji, jirosi, že jsi tím, že jsi přirovnal oze dotace k jiným tunelům, uznal že se jedná o megatunel a megazlodějinu.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      08:42 12.09.2021

      Tady máš reálnou elektrárnu https://www.youtube.com/watch?...
      Ale jasně HOAX.

      Od roku 2013/37mld, rok 2018/46mld. Je tam k tomu i tabulka.
      Takže, žádných 40mld. v roce ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Tady máš reálnou elektrárnu https://www.youtube.com/watch?...
      Ale jasně HOAX.

      Od roku 2013/37mld, rok 2018/46mld. Je tam k tomu i tabulka.
      Takže, žádných 40mld. v roce 2006.
      Státní příspěvek je jen zdrojem peněz pro tu dotaci.
      2018 stát dal cca 26mld. +účty za elektřinu 20mld. = výsledná podpora byla 46mld. Z toho 37mld. (+inflace?) šlo za elektrárnami z období solárního tunelu.
      9mld. šlo na všechny ostatní OZE + nové FV.

      15.let, potom nemají další nárok na podporu. Pokud je nárok maximálně 15.let, ale elektrárna bude fungovat přes 25.let. Tzn. návratnost minimálně 40% vložených prostředků (1,6% nad inflaci). Krom toho pokud stát vyplácí dotace 15.let, a první elektrárny jsou dle vás z roku 2006(+15) je 2021. Tyhle elektrárny, tedy nebudou čerpat další zdroje do roku 2030. Konec nejvýhodnějšího připojování byl rok 2010(31.12.). Tzn. 12/2025 je konec podpory. Ale proč to neprotáhnout do roku 2030 :)

      Dotacím nerozumíte, ale to je váš problém.

      Stát neřeší jen cenu elektřiny, ale řeší i třeba zdravotnictví, sanace průmyslových areálů (dolů), dopady přírodních katastrof, neúrodu, atd. To vše jsou miliardové položky jdoucí za "levnou" elektřinou. Ty, ale na faktuře za elektřinu nevidíte.

      Ne, pouze jsem vám na jediné položce ukázal, že stát nemá problém vykázat půl bilionu pro určitou skupin na úkor jiných. Pokud dostatečně natáhnete čas, tak se vždy dostanete k zajímavým číslům.
      Skrýt celý příspěvek

     • Pavel1
      21:29 13.09.2021

      Co má ta "reálná elektrárna", jirosi, společného s faktem o kterém je tady celou dobu řeč, že je REÁLNĚ dotovaná, přičemž bez dotací by byla NEreálná? Ano, dotacím a ekonomice ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Co má ta "reálná elektrárna", jirosi, společného s faktem o kterém je tady celou dobu řeč, že je REÁLNĚ dotovaná, přičemž bez dotací by byla NEreálná? Ano, dotacím a ekonomice nerozumíš, to už jsi tady několikrát dokazoval a nemusíš to stále opakovat. Už to všichni dávno vědí. Žádné "z dob solárního tunelu". Oze tunel, tady BYL, stále JE a bohužel BUDE. Každopádně oceňuji, že se už dál neztrapňuješ zaměňováním zeleného bonusu s přímou investiční dotací. Každému, kdo jen trochu rozumí problematice musely tvoje bláboly připadat jako škrábání vidličkou o školní tabuli. Nemluvě o tvých fantasmagorických hausnumerech s procenty. Opět se dá ocenit, žes uznal, že něco takového existuje. Ovšem to, že ti docvaklo, že oze parodie na elekrárnu musel někdo x let garantovat pevnou výkupní cenu (tedy ji DOTOVAT) a přes to jsi tuto zhovadilost sto stále obhajovat, je projev demence. Každý příčetný jedinec se především zeptá, proč dotovat něco, co bylo před masívním zavedením oze dotací sto fungovat zcela samostatně bez dotací a být dokonce vysoce ziskové? Idioti tvého ražení se ptají leda na to, jak si výše ukázal, proč do toho nenalít víc peněz.
      Co má neúroda společného s "levnou elektřinou"? Víš co, raději neodpovídej. Jen bys zase žvanil z cesty. Mně úplně stačí to, že jsi byl sto vypustit z klávesnice tu zelenou zhovadilost "o levné elektřině". Jinými slovy jsi další zelený vylízanec, který chce zruinovat ekonomiku umělým zdražováním pomocí nesmyslných regulací. Pro info, stát neřeší zdravotnictví. Stát řeší zdravotní pojištění a pak řeší svoje (tedy státní, krajské, městské) příspěvkové organizace a nikoli soukromé podniky (ty i ve zdravotnictví podnikají na vlastní riziko a za účelem zisku) a JEN a POUZE v oblasti oze parodií si stát stanovil zhovadilou povinnost starat se o ziskovost soukromých společností, kterou nesmyslným zákonem ZARUČIL. Uveď kde jinde je něco takového stanoveno? Jsi toho schopen? Pokud ne, tak jsou ty tvoje příklady leda příkladem tvého totálního nepochopení celého problému způsobeného oze dotacemi.
      Stát samozřejmě problém MÁ, když někde zbůhdarma vylije do kanálu x miliard. Protože těch x miliard by se dalo využít podstatně efektivněji někde jinde, nemluvě o tom, že jsou to třeba peníze na dluh. To, že se tak stane někde, není omluvou a už vůbec ne důvodem k tomu aby se tak stalo i jinde. Prostě to a jednoduše tady obhauješ burešovské "všeci kradnů, tak ja možem tiež". Jsi burešova podržtaška, jirosi.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      20:07 14.09.2021

      Pavel1: Po tom co jste napsal, bych fakt nemluvil o trapnosti, nebo neznalosti.
      Tohle nemá cenu ani komentovat, žijete trošku mimo realitu. Vaše spíše "neznalosti" jsou přímo ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Pavel1: Po tom co jste napsal, bych fakt nemluvil o trapnosti, nebo neznalosti.
      Tohle nemá cenu ani komentovat, žijete trošku mimo realitu. Vaše spíše "neznalosti" jsou přímo kolosální.

      Pokud se investice z "dotací max. 50%" vrátí do 5.let, má životnost 25+.let, tak to asi nebude neživotaschopná investice. Ale opět to vyžaduje základy ekonomie (vy nemáte ani ty). To, že jsou Češi Pepici a neumí počítat (investovat) tu krásně dokazujete každým takovým textem.

      Pokud to nevíte, tak existuje úhradová vyhláška co společnostem podnikajícím ve zdravotnictví určuje kolik si mohou přirazit k ceně. Ale je super se bavit o něčem čemu rozumíte asi jako těm OZE. Tam si pro změnu stále pletete dotaci na stavbu, a zaručenou výkupní cenu (zisk). Tady máte link, kde si můžete přečíst výší dotace pro FVE připojené po roce 31.12.2013.
      https://www.tzb-info.cz/ceny-p...

      Tomu se říká investice.. Tohle byla investice z dotací, a garantovaným ziskem. Pak jsou tu investice klasické, kde si firma přirazí kolik chce (př. dálnice).
      Stejně jako mohl jinde využít ty peníze z "nafty" co nechal řidičům v peněženkách.
      Ekonomice nerozumíte, když jsem uvedl příklad, že existují i jiné penězovody, tak se tváříte, že ne (asi máte naftové vozidlo v garáži). To se totiž také zaplatí, až to ujetí desítek tisíc km (pro většinu uživatelů jsou to roky), než začne být ziskové. Bez ní by se nezaplatily nikdy. Proto jsem to zvolil jako ukázku, protože to na rozdíl od FVE odpovídá vašim ekonomickým představám.
      Skrýt celý příspěvek

     • Pavel1
      22:00 15.09.2021

      Však já nemluvím o trapnosti a neznalosti, jirosi. Já mluvím o tobě jak jsi trapný a neznalý, a to nejen v energetice. Komentovat to samozřejmě nemusíš, zas by ses jen ztrapnil ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Však já nemluvím o trapnosti a neznalosti, jirosi. Já mluvím o tobě jak jsi trapný a neznalý, a to nejen v energetice. Komentovat to samozřejmě nemusíš, zas by ses jen ztrapnil svou "kolosální neznalostí a životem mimo realitu".
      Dovol, abych ti zrekapituloval, jak se v průběhu této "diskuze", vyvíjel tvůj názor. Nejdřív jsi tvrdil, že fv parodie na elektrárny nejsou dotovány a investice do nich je návratná bez dotací. Když ti bylo mnou vysvětleno, co je to garantovaná výkupní cena, prokázal jsi svou absolutní tupost, když jsi zaměňoval zelený bonus a dotaci na investici. Nejsradovnější je ovšem na tobě to, jak potichu jsi přestal blábolit o neexistenci dotací a místo toho jsi zaujal burešovi pozici "všeci kradnů", nebo-li je přece normální lít peníze do kanálu, když se dotují i další nesmysly. Za tvou současnou ubohou snahu hodit svou neznalot dotace do tzv. oze formou garantovaných cen a zelené bonusu na lepšího než jsi ty sám, tě můžu akorát politovat... chudáčku.
      Úhradová vyhláška, chudáčku, stanoví kolik má pojišťovna platit poskytovateli zdravotnické péče. Úhradová vyhláška, jirosi, nikde nestanoví ZÁRUKU ZISKU NAROZDÍL od dotování oze parodií, kterým to umožnil zákon č. 180/2005 Sb. o podpoře oze parodií. Zdravotnická zařízení prostě můžou zkrachovat, když jim bude šéfovat zelený debil. Oze parodie na elektrárny nezkrachují ani z tebou, protože na to MAJÍ ZÁKONNOU záruku.
      A dává ti někdo prachy na to abys jezdil "naftovým vozidlem" ty experte pro srandu, který neví co je to "podnikat na vlastní riziko a za účelem zisku"? Jestli jo, tak mi napiš kdo a kde se to dá zařídit, jinak žvaníš z cesty analfabetický jirosi. Prozatím je jedinou podobnou (tedy kde STÁT GARANTUJE ZÁKONEM ZISK) zhovadilostí dotování oze parodií na elektrárny. Jsi schopen doložit jiný příklad? Nejsi.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      16:52 16.09.2021

      Můj názor je konstantní. To, že nerozumíte slovům, ekonomice, atd. tu stále dokazujete znovu, a znovu.
      - FV se dnes vyplatí. Nebavíme se elektrárnách s garantovaným ziskem (bez ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Můj názor je konstantní. To, že nerozumíte slovům, ekonomice, atd. tu stále dokazujete znovu, a znovu.
      - FV se dnes vyplatí. Nebavíme se elektrárnách s garantovaným ziskem (bez dotace na stavbu). Ty jsou z většiny za solárním tunelem (v té době, ale byli úplně jiné náklady na pořízení). Pro ostatní tohle neplatí. Roční zhodnocení investice je asi 6% (z dotací), 3% bez po cca 25+.let (Klidně i déle). Při fixní ceně za elektřinu po celou dobu. Fakticky to bude víc.
      Stejně jako u čehokoliv si lze pořídit (předimenzovat) FVE, a ta se pak nezaplatí nikdy.
      - Garantovaná výkupní cena (po 15.let). Viz dokument ERU, naposledy v roce 2013 (zelený bonus). Je rok 2021. Dotace na investici (stavbu) jsou, ale jen zrychlují návratnost. Elektrárny mohou fungovat i bez nich. (Jsou tam, protože takový jako vy neumí počítat).
      Pokud by vás to zajímalo, tak dnes mají výkupní cenu nové zdroje asi 1Kč.
      - Úhradová vyhláška stanový cenu kolik maximálně pojišťovna proplatí. Na to navazuje maximální přirážka v %. Tedy, na základě těchto přirážek funguje Nemocnice. Pokud není zisková, tak to zatáhne stát, kraj z pohledu občana to je doplacení z jeho daní.
      Což, je skoro to samé co FVE. Tam sice máte zaručený „zisk“, ale jen z nákladů na koupi. FVE může zkrachovat stejně jako ta Nemocnice.
      -Fakticky je vám dává stát při tankování, když vám odpouští asi 6-9Kč na litru. Nebo vy je necháváte pumpaři…
      Příklady jsem vám dal. Ale vy prostě nerozumíte výpočtům ziskovosti investic, ekonomice.
      Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      20:45 16.09.2021

      Jirosi, Jirosi... Krásně by ses vyjímal mezi svazáky v padesátých letech. Akorát místo komunismu vzýváš ekologismus.
      OZE se opravdu vyplatí. Nachystej si peněženku Jirosi, jedem z ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi, Jirosi... Krásně by ses vyjímal mezi svazáky v padesátých letech. Akorát místo komunismu vzýváš ekologismus.
      OZE se opravdu vyplatí. Nachystej si peněženku Jirosi, jedem z kopce:
      https://cnn.iprima.cz/elektrin...
      https://www.kurzy.cz/zpravy/60...
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      22:11 16.09.2021

      Torong: Pokud je návratnost FVE 5.let při současné ceně elektřiny.
      Jaká bude při uvažování zvýšení ceny na základě nárůstu z vašich odkazů?

      Elektřinu nezdražují OZE, ale emisní ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Torong: Pokud je návratnost FVE 5.let při současné ceně elektřiny.
      Jaká bude při uvažování zvýšení ceny na základě nárůstu z vašich odkazů?

      Elektřinu nezdražují OZE, ale emisní povolenky. OZE je nepotřebují, takže ty zdroje co zdražují produkci jsou ty co produkují škodliviny.
      Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      06:14 17.09.2021

      Přečti si to znovu a dej si nějaký filtr zelené. Emisní povolenky tvoří pouze část zdražení. Další částí je to co čekal každý kdo má trošku pojem o geopolitice - Rusko omezuje ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Přečti si to znovu a dej si nějaký filtr zelené. Emisní povolenky tvoří pouze část zdražení. Další částí je to co čekal každý kdo má trošku pojem o geopolitice - Rusko omezuje dodávky plynu do Evropy, čímž zvyšuje jeho cenu. No a další část zvýšení a ne malou způsobily skutečně přímo OZE - nějak se nepovedlo poručit větru a dešti a holt nefouká tak jak by v tuto roční dobu mělo.
      "Pokud je návratnost FVE 5.let při současné ceně elektřiny.
      Jaká bude při uvažování zvýšení ceny na základě nárůstu z vašich odkazů?"
      Děkuji, že jsi potvrdil to co se ti tady snažíme celou dobu vysvětlit. Současná cena elektřiny je řádově vyšší než před zavedením OZE a je způsobena její povinnou podporou dotacemi. Dále se opět bude cena zvyšovat z důvodu zelené politiky. Pokud by platilo to co tvrdíš ty a OZE se vyplatily i bez dotací, pak by tyto měly být zrušeny a ceny elektřiny by klesly. Jenže to se neděje.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      07:00 17.09.2021

      Torong: Pisu zkráceně z mobilu.
      Dame si pár dát, místo "si mysli".
      Průměrná cena elektřiny byla v roce 2021 5,8Kc (o rád nižší je 0,6Kc).
      Cena 0,6Kc byla naposledy v roce ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Torong: Pisu zkráceně z mobilu.
      Dame si pár dát, místo "si mysli".
      Průměrná cena elektřiny byla v roce 2021 5,8Kc (o rád nižší je 0,6Kc).
      Cena 0,6Kc byla naposledy v roce 1990.
      Solární tunel je let 2008-2013. V roce 2008 byla průměrná cena elektřiny 5Kc. Pokud by ji zvysili od té doby instalované OZE o řád, byla by 50Kc.
      V podstatě se dá říct, že cena elektřiny stagnovala.
      Ale pokud máte pro vase tvrzení jiná data, tak je dodejte!
      Celkem si myslím, že nemáte co dodat jako kolega, kromě nezlomneho názoru.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      07:06 17.09.2021

      Pokud chcete tvrdit, ze nebylo dost času na zekologizovani elektráren. Tak trh emisních povolenek funguje v EU od roku 2005. V Číně od roku 2021.

      Pokud chcete tvrdit, ze nebylo dost času na zekologizovani elektráren. Tak trh emisních povolenek funguje v EU od roku 2005. V Číně od roku 2021.

     • Jirosi
      18:47 17.09.2021

      Krom toho, pokud by jste se o to zajímali. Tak ke konci roku 2013 došlo k propadu cen elektřiny. ČEZ díky tomu odstavil zrovna dostavenou Paroplynku v Počeradech.

      Krom toho, pokud by jste se o to zajímali. Tak ke konci roku 2013 došlo k propadu cen elektřiny. ČEZ díky tomu odstavil zrovna dostavenou Paroplynku v Počeradech.

     • Pavel1
      22:02 17.09.2021

      No TVÝM slovům o ekonomice a TVým výpočtů, jirosi, opravdu ale opravdu nerozumí ani nositel Nobelovy ceny, a to z jednoduchého důvodu. Jsou to hausnumera a žvaníš z cesty. Tvoje ...
      Zobrazit celý příspěvek

      No TVÝM slovům o ekonomice a TVým výpočtů, jirosi, opravdu ale opravdu nerozumí ani nositel Nobelovy ceny, a to z jednoduchého důvodu. Jsou to hausnumera a žvaníš z cesty. Tvoje dojmy o tom jak se oze parodie na elektrárny vyplatí jsou pro smích. Ale ano, my se bavíme se o elektrárnách s garantovanými výkupní cenami. A to proč? Protože žádné jiné v ČR neexistují. Všechny oze i nově otvírané JSOU DOTOVÁNY buď garantovanou výkupní cenou, nebo zeleným bonusem a k tomu navíc mohou být dotovány i investiční náklady na jejich pořízení, ostatně jak už jsme si mnohokrát vysvětlili a ty přes to před touto HOLOU DOTAČNÍ oze skutečností stále strkáš svou palici do zeleného kompostu. A ptám se tě jirosi, PROČ jsou dotovány, když se vyplatí? Odpověď je jasná jak facka všem krom tebe (zřejmě tě praštili příliš silně). Protože je to lež a nesmysl. BEZ dotací se oze parodie na elektrárny nevyplatí a je irelevantní, zda se jedná o fve, vte nebo jiný tunel. Garantovanou výkupní cenu teď doplňují aukce. Viz https://www.ceskenoviny.cz/zpr... . Což ovšem není nic jiného než zase DOTACE, lépe zakamuflovaná a možná lépe organizovaná ale pořád DOTACE. Přečti si alespoň ten článek Jirosi, proboha, ať pořád nenvypisuješ dokola jako tupý kolovrátek stejné nesmyly bez hlavy a paty a hausnumera beze smyslu, kterými už ani nevíš co jsi chtěl říct. Na otázku, kde jinde kromě OZE parodií stát garantuje zisk, jsi odpověďet schopen nebyl, místo toho jsi zase žvanil nesmysly o úhradové vyhlášce. Když už nejsi sto zodpovědět, kde jinde krom oze parodií stát soukromému podnikateli GARANTUJE zisk, jsi schopen alespoˇn vysvětlit proč se zavádí NOVÁ FORMA DOTACE? Že by kvůli tomu, že bez dotací jsou oze parodie na elektrárny naprosto nenávratný podnik. Zkus se nad tím zamyslet, jirosi.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      07:35 18.09.2021

      Jsou to reálné zisky z FVE, pokud bude cena elektřiny stále stejná po nejbližších 25.let. To, že bude růst je dost pravděpodobnější (platy, ceny, prostě inflace).
      -Elektárny z ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jsou to reálné zisky z FVE, pokud bude cena elektřiny stále stejná po nejbližších 25.let. To, že bude růst je dost pravděpodobnější (platy, ceny, prostě inflace).
      -Elektárny z garantovanými výstupy se stavěli jen v letech 2008-2013. Už se s tím smiřte. Dokonce jste opět poslal odkaz, kterému evidentně nerozumíte. FVE dostali možnost se účastnit aukcí na nové OZE zdroje. Tzn. Od roku 2013-2021 ji neměli. Tedy, to co tu stále omíláte (dotace na dodanou kWh) pro nově připojené zdroje FV nebyla.
      -Ano, je dotace na pořízení. Ta, ale zrychluje návratnost podle výše, jakou dosáhnete, maximum je 50%. Ale můžete dostati 30%. Přesto to zkracuje dobu návratnosti z 10.let (bez dotací) z 50% dotací je to cca 5.let. Fakticky pokud vzroste cena elektřiny o Torongem inzerovaných 20%, tak bude návratnost třeba jen 7-8.let. To je normální ekonomika (což nechápete).
      -Aukce znamená, že máte zaručenou podporu. Ale získanou podporu získá projekt z nejmenší žádanou podporou na svůj provoz. Po roce 2013 se FV elektřina vykupovala za cca 1kč /kWh, pokud ji chcete koupit zpět, platíte cca 4,5Kč (když nesvítí). Pokud by elektrárna získali bonus aukci, může dostat třeba 1+1Kč. Takže ji bude prodávat za 2Kč, ale ze sítě ji vykupovat zpět za 4,5 (při 20% zdražení za 5,4).

      Možná, kdyby jste tu přestal vypisovat pohádky ovčí babičky. Tak byste mohl poslat „data“, k tomu co tvrdíte. Ale ono je těžký najít k data k něčemu co není.
      Znovu vám napíšu, že stát ganratuje „zisk“ (výše přirážky (zisku) k ceně dle úhradové vyhlášky) ve zdravotnictví. To, že tomu nerozumíte. Neznamená, že je to nesmysl.

      Už jsem vám to psal, protože Češi neinvestují. Ale vy v tom nevidíte souvislost. Dalším důvodem je růst cen emisních povolenek. Snaha státu o zlepšení živ.prostředí, atd.
      Většině z toho opět nerozumíte, a nevidíte tam tu provázanost mezi systémy.
      Nenávratný podnik = podnik co má součet větší součet nákladů+prvotní investice, než zisk co vygeneruje. Pokud se náklady na FVE (bez dotace) zaplatí za 10.let, ale životnost je 25+.let.
      Tzn. Pokud je počáteční investice 500tis Kč. Tak celkově ta elektrárna vydělá při dnešní ceně elektřiny cca 1 250tis Kč. Zisk je 750tis Kč (10%/rok). Pokud by byl průměrný růst ceny elektřiny 1%/rok, tak zisk vzroste o 162tis Kč. Na 912tis Kč (11,3%/rok). V bance vám nabízí závratný úrok 0,1-0,3%, na spořícím účtu.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      08:43 18.09.2021

      *oprava: Ten roční výnos je bez odečtení vstupních investic. Po jejich odečtení je to 6%, respektive 7,3%.

      *oprava: Ten roční výnos je bez odečtení vstupních investic. Po jejich odečtení je to 6%, respektive 7,3%.

     • Pavel1
      11:53 19.09.2021

      Ano, jirosi, nerozumíš vlastním odkazům, nerozumíš ekonomice, atd. To jsi už tady zopakoval několikrát. Tady máš pravdu ale jen tady. Oze parodie na elektrárny s grantovanou ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ano, jirosi, nerozumíš vlastním odkazům, nerozumíš ekonomice, atd. To jsi už tady zopakoval několikrát. Tady máš pravdu ale jen tady. Oze parodie na elektrárny s grantovanou výkupní cenou se stavěly od roku 2006 a staví se dodnes, přičemž bez této dotace je oze parodie na elektrárnu nenávratná investice. Aukce je jen další forma dotace, bez které je tzv. oze ztrátová záležitost. O čemž svědčí to, jak stále dopadají aukce v Německu, tedy stále s vysokou dotací. Pokud by tzv. oze byla tak výnosná záležitost nebyly by dotovány vůbec.
      Tvoje opakovaná fantasmagorie, že "stát garantuje zisk" ve zdravotnictví je pro srandu. Plnění za pojistné výkony od pojišťoven byť určené vyhláškou vůbec nemusí pokrýt náklady zdravotnického zařízení. Naopak u oze je to zákonem stanoveno tak, že tzv. oze musí být zisková. Nemluvě samozřejmě o tom, že srovnávat elektroenergetiku, která fungovala zcela na komerční bázi (a tedy NEMUSELA být dotována) dokud ji nezdevastovala oze regulace a dotace se zravotnictvím, když ústava zaručuje právo na bezplatnou zdravotní péči ale o ústavním právu a na bezplatnou elektřinu se prozatím nesnilo ani největším magorům, může jen idiot tvého ražení.
      Náklady na oze parodii na elektrárnu se samozřejmě nezaplatí, pokud nebudou mít zákonem zaručené výhody jako garantovanou výkupní cenu a právo na přednostní výkup před jinými zdroji.
      Ano, o tom proč lidi neinvestují do oze parodií jsme se už bavili a už ti bylo mnou dokázáno proč tomu tak, je. Protože ti ideologie zatemnila mozek, tak ti to zopakuji. Lidi do oze parodií neinvestují proto, že se jedná o sektor zceal závislý na státních dotacích, tedy na libovůli politiků a náladách voličů. Jinými slovy dotace mohou ze dne na den skončit. A vzhledem k tomu, že dotace přece jen klesly většina lidí při smyslech nemá zájem investovat do takto rizikové záležitosti jít. Raději investují do záležistostí bezpečnějších a výnosnějších.
      To, že ty nechápeš psaný text, ovčí babičko je jen a pouze tvůj problém. Jinými slovy, data která uvádím jsou zřejmá, zatímco klasické zdroje jako jaderné a tepelné elektrárny nebyly a nejsou dotovány garantovanými výkupními, zelenými bonusy a dotacemi na investice tak tzv. oze jsou. Jedině to je rozhodující a DEFINITIVN´Í ukazatel toho co je či není ztrátové.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      22:10 19.09.2021

      Pave1: "Oze parodie na elektrárny s grantovanou výkupní cenou se stavěly od roku 2006 a staví se dodnes, přičemž bez této dotace je oze parodie na elektrárnu nenávratná investice. ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Pave1: "Oze parodie na elektrárny s grantovanou výkupní cenou se stavěly od roku 2006 a staví se dodnes, přičemž bez této dotace je oze parodie na elektrárnu nenávratná investice. "

      "Další novela zákona o podpoře obnovitelných zdrojů ze září 2013 úplně zastavila podporu pro FVE"
      https://oenergetice.cz/obnovit...
      Takže, lžete vy nebo ERU.

      -Stejně tak nemusí garantované „ceny“ znamenat jistý zisk pro provozovatele FVE. Ty pouze říkají, za jakou cenu prodá, ale o tom kolik stojí provoz, nemluví (to je stejné jako u toho zdravotnictví).
      -Fakt chcete tvrdit, že stát nemusel investovat do energetiky (kdo asi zaplatil za jaderné elektrárny, atd.)?
      -Vy snad máte povinnost platit elektřinu, tak co tu zase srovnáváte?
      -FVE vydělá během svojí životnosti(25.let) při fixní ceně elektřiny, cca 4,5x(4,5+0,5„dotace“=5x) investiční náklady (nepotřebuje ani tu podporu výkupu. Ono taky kdo by chtěl prodávat za cenu 0,5-1Kč/kWh). To k tomu vašemu nezaplatí se. Ale matika už není dnes základní znalost.
      -Dotaci můžete dostat na pořízení (max50%). Jaký vliv má, že ji další rok zruší. Když vaše elektrárna ji bude mít proplacenou?
      -Znovu: Lidé v CR mají většinu peněz na standartním účtu = neinvestují. Přitom tu návratnost FVE mají v podstatě zaručenou. Asi jako tvrdit, že hrozí vyvlastnění bytu, tak nebudeme kupovat byty na hypotéku.
      Zatím jste dodal jen data, co podporují moje tvrzení. K vašim „tvrzením“ jste nedodal nic. Doporučuji vám si napřed nastudovat, a pochopit informace k dané problematice. Dost si to ulehčíte, třeba i vyděláte peníze díky vlastní FVE.

      Opakování nesmyslů vás nikam neposune.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      22:18 19.09.2021

      Pavel1: Nepotřebuji mít pravdu, ale zaráží mě. Když lidé stále opakují nesmysli jako vy, které se dají vyvrátit první odkazem na Googlu. Viz:
      Váš nesmysl, o garantované výkupní ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Pavel1: Nepotřebuji mít pravdu, ale zaráží mě. Když lidé stále opakují nesmysli jako vy, které se dají vyvrátit první odkazem na Googlu. Viz:
      Váš nesmysl, o garantované výkupní ceně pro FVE po roce 2013. O nenávratnosti investice, atd.
      Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      08:31 20.09.2021

      Všichni ekonomové bijou na poplach, akorát podle Jirosiho je všechno skvělé, a růžové. Teda vlastně hráškově ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Všichni ekonomové bijou na poplach, akorát podle Jirosiho je všechno skvělé, a růžové. Teda vlastně hráškově zelené...
      https://www.seznamzpravy.cz/cl...
      https://zpravy.magazinplus.cz/...
      Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      15:17 20.09.2021

      Torong: Opět jen přeposlání odkazů u kterých doufáte, že je čtenář nerozklikne?
      Ani v jednom se nepíše ani slovo o návratnosti FVE. Takže, s čím z toho co jsem psal, vlastně ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Torong: Opět jen přeposlání odkazů u kterých doufáte, že je čtenář nerozklikne?
      Ani v jednom se nepíše ani slovo o návratnosti FVE. Takže, s čím z toho co jsem psal, vlastně nesouhlasíte?
      Jediné co z toho vyplívá, je očekávaní růstu cen elektřiny = rychlejší návratnost FVE.
      To, že elektřina dodaná do sítě z FVE se nemusí vyrobit ve fosilních elektrárnách, tím snižuje spotřebu plynu, uhlí, atd. je také fakt. 1+X>1; X=(0,+∞)
      Krom toho, UK přece vystoupila z EU a může si dělat, co chce. To, že nasadila ještě ostřejší kurz směr redukce CO2 je prostě nemilá skutečnost, stejně jako třeba Norsko (opět není v EU).

      Jsem zastáncem, stavby nových JE v CR. Ale tady je diskuze o návratnosti FVE.
      Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   07:40 04.09.2021

   Ja by som v Afganistane neinvestoval ani do vodovodnej trubky, nie to ešte do plynovodu. Čína tam snáď bude chcieť rozšíriť svoj vplyv, ale viacmenej z takej samopaše a nie kvôli ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Ja by som v Afganistane neinvestoval ani do vodovodnej trubky, nie to ešte do plynovodu. Čína tam snáď bude chcieť rozšíriť svoj vplyv, ale viacmenej z takej samopaše a nie kvôli reálnemu hospodárskemu výsledku.
   Skrýt celý příspěvek

 • Filip Fifo
  22:31 03.09.2021

  Poslední věta článku - Pokud se EU podaří v souboji s Čínou zvítězit, mohou ji ostatní státy vnímat jako významného hráče na světové geopolitické šachovnici.

  .......kdo ví co ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Poslední věta článku - Pokud se EU podaří v souboji s Čínou zvítězit, mohou ji ostatní státy vnímat jako významného hráče na světové geopolitické šachovnici.

  .......kdo ví co přinese budoucnost - ale tohle je asi jediná věc u které si s jistotou můžeme říct že nenastane přátelé
  Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  21:30 03.09.2021

  Až Čína jedného dňa príde na myšlienku, že už nepotrebuje západ na svoj ďalší rozvoj a začne si robiť čo chce, v tej chvíli budú všetky ostatné problémy ako NS2 ekologickosť ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Až Čína jedného dňa príde na myšlienku, že už nepotrebuje západ na svoj ďalší rozvoj a začne si robiť čo chce, v tej chvíli budú všetky ostatné problémy ako NS2 ekologickosť jadrovej energetiky alebo Krym nepodstatné. Teraz to ešte tak nevnímame pretože si Čína plní funkciu lacného dodávateľa autorádií a šmejdového tovaru. Potom však uvidíme druhú tvár Číny. Tvár expanzívneho, arogantného a sebavedomého obra.
  Skrýt celý příspěvek

  • dusan1
   09:03 04.09.2021

   Obávam sa, že Čína ide z kopca ....

   Doteraz bola Čína taká tvrdá politická diktatúra, ktorá čiastočne liberalizovala ekonomické prostredie a nadväzovala spoluprácu so zahraničnými ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Obávam sa, že Čína ide z kopca ....

   Doteraz bola Čína taká tvrdá politická diktatúra, ktorá čiastočne liberalizovala ekonomické prostredie a nadväzovala spoluprácu so zahraničnými firmami. To sa jej oplatilo a ekonomicky podrástla. Ale netreba podliahať klamu ... Čína je stále pomerne zaostalá krajina, kde sa rast dosahuje hlavne kvantitou ....kvalita . t.j. produktivita na človeka je v Číne dosť malá.

   Ale to všetko skončilo .... nový prezident zo seba urobil i formálne diktátora a hlavne začal presadzovať tvrdú kontrolu súkormného sektora cez štát ... čiže jeho. Nemusím hovoriť, že takto riadený firmy asi svetovými lídrami dlho nebudú ....

   Skrátka "génius" na čele diktatúry spoľahlivo ekonomicky zruinuje každú krajinu ak začne politicky riadiť súkromný sektor...
   Skrýt celý příspěvek

   • Torong
    10:29 04.09.2021

    Tak jednoduché to nebude. Čína naupuje vě světě co jen může. Většina států to brala jako normální investice. Jenže Čína teď , když se státy pokouší zbavit závislosti na Číně začíná ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Tak jednoduché to nebude. Čína naupuje vě světě co jen může. Většina států to brala jako normální investice. Jenže Čína teď , když se státy pokouší zbavit závislosti na Číně začíná "neposlušným" státům ukazovat co se stane, když nebudou poslouchat. Např. Švédsko, kde Čína pohrozila uzavřením firem, nebo v Austrálii, kde student univerzity zjistil, co se stane, když bude kritizovat Čínu.
    Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     13:22 04.09.2021

     Tak to dopadá, když nenasytnost akcionářů firem v západní civilizaci přebije národní hrdost a touha po ještě větším zisku, i za cenu prodeje firmy komunistům.

     Tak to dopadá, když nenasytnost akcionářů firem v západní civilizaci přebije národní hrdost a touha po ještě větším zisku, i za cenu prodeje firmy komunistům.