KOMENTÁŘ: Jak rychle Rusko vyrobí tanky T-14 Armata?

T-14 Armata; větší foto /  Vitaly V. Kuzmin; CC BY-SA 4.0

Podle Dmitrije Rogozina, místopředsedy ruské vlády, se v záři rozhodne o objemu výroby tanků T-14 Armata. V ruských médiích se stále mluví o dodání všech 2300 tanků T-14 do roku 2020. Taková rychlost výroby je ale zcela nereálná. 

"Parametry objednávky budou upřesněny v rámci nového vyzbrojovacího programu,” uvedl před několika dny ruským novinářům Rogozin. “V záři bude (státní vyzbrojovací program - pozn. red.) přednesen v ucelené formě ruskému prezidentovi, včetně velikosti objednávky pro tento tank,” uvedl Rogozin a dodal, že vývoj tanku T-14 běží “podle plánu a bez komplikací.”

Podle informací ruských médií, které se odvolávají na prohlášení výrobce T-14, firmy Uralvagonzavod (UVZ), roční produkce T-14 při plné sériové výrobě dosáhne 120 kusů ročně. Stejný počet také potvrzuje zpráva britské rozvědky zveřejněná deníkem The Sunday Telegraph, která označuje T-14 Armatu za revoluční stroj.

V roce 2015 se počítalo se startem sériové výroby v roce 2016 a s plnou sériovou výrobou (tedy 120 tanků ročně) v roce 2018. Pokud se rozhodne o začátku sériové výroby T-14 v záři letošního roku, plného výrobního tempa UVZ dosáhne nejdříve v roce 2020 - pokud budou objednávky dostatečně vysoké a vše půjde bez komplikací.

Začátek výroby v roce 2018 je ale podmíněn zkrácením vojskových zkoušek. „Bude to příští rok, rok 2018, musíme ale zkrátit (termíny) zkoušek," uvedl v únoru Oleg Sijenko, generální ředitel UVZ.

Pokud firma nebude investovat do stavby další výrobní linky a nepřibere další zaměstnance, při tempu 120 kusů ročně potrvá výroba 2300 tanků T-14 téměř do roku 2040Mluvíme přitom o výrobě pouze tanků, nikoliv o dalších odvozených vozidlech využívající podvozek Armata - např. těžké bojové vozidlo pěchoty T-15.

T-14 Armata se v budoucnu stane jediným provozovaným typem v ruské armádě a nahradí tak všechny tanky řady T-72, T-80 a T-90.

Samozřejmě lze vybudovat výkonnější výrobní linku a zvýšit roční produkci. To ale znamená investice miliardy dolarů a nábor dalších stovek vyškolených odborníků. Navíc je zde problém - pokud se zvedne produkce tanků na několik stovek kusů ročně, co se stane s výrobní linkou a zaměstnanci po skončení dodávek ruské armádě?

Jedinou možností je T-14 nabízet zahraničním zájemcům, na což se ale jednoduše nedá spolehnout. Navíc se na trhu objevují konkurenti - Turecko svým arabským přátelům nabízí tank Altay, Indie snad již (skutečně) dokončí vývoj tanku Arjun a Čína se spoléhá na své vlastní tanky.

Ostatní země jsou schopny odebrat desítky, maximálně jednotky stovek tanků Armata. Navíc pro potenciální zákazníky je často postačující levnější, ale stále špičkový T-90.

Firma UVZ navíc musí řešit řadu problémů, například dluh ve výši 200 miliard rublů (72 miliard Kč). Největšími věřiteli UVZ jsou ruské banky Alfa-Bank, Sberbank, Gazprombank a Svyaz-Bank. V červenci 2016 dokonce Alfa-Bank podala na UVZ návrh na konkurz kvůli dluhu ve výši 9 miliard rublů.

V tomto světle tak znějí poněkud bizarně zprávy propagandistického webu Sputnik News, který v roce 2015 informoval o rychlosti výroby 500 tanků T-14 ročně. Tuto informaci přebrali i proruské české weby. V únoru letošního roku dokonce ruská tisková agentura RIA Novosti stále tvrdila, že do roku 2020 má být vyrobeno 2300 tanků Armata.

Podobné číslo je v dnešní ekonomické a průmyslové realitě Ruska čirý nesmysl. Mezi roky 1974 až 1990 UVZ vyrobil 20 544 tanků T-72, tj. průměrně 1284 tanků ročně, ale tehdy v sovětském zbrojním průmyslu pracovalo desetkrát více lidí než nyní. Náročnost výroby (složitý dodavatelský řetězec, drahé výrobní stroje, složité školení pracovníků, kontrola kvality, atd. atd.) elektronikou prošpikovaného T-14 je navíc oproti jednoduchému T-72 řádově vyšší.

Číslo “500” je zcela nesmyslné i z dalšího důvodu. Při takovém tempu linka vyrobí požadovaný počet tanků pro ruskou armádu během cca 4 let a následně bude třeba hledat odbyt v zahraničí. Na světě není ale zákazník schopny odebírat 500 tanků T-14 ročně.

Je také nutné si uvědomit extrémní finanční náročnost celé operace - ač je Rusko největší zemí na světě, její výkon HDP dosahuje úrovně Španělska. Ekonomické zákony nelze obejít, ani v Rusku.

Podobné zprávy o rychlosti výroby jsou proto pouze součástí ruské propagandy určené pro publikum cílových zemí, které je šířeno proruskými médií. Taková propaganda je ale dvousečná.

Cílové publikum, které z nejrůznějších důvodů nezná základní fakta o výrobě složitých zbraňových systémů, mohou informace o “superschopnostech” T-14 a o rychlé výrobě ohromit. Nicméně zmatečná prohlášení ruských vrcholných představitelů o výrobě 2300 tanků Armata do roku 2020 vnímá negativně i vojenská veřejnost v Rusku.

T-14 Armata je bezpochyby revoluční tank, který může překonat jakéhokoliv protivníka. Avšak bojová hodnota tanku není dána jeho rychlostí, dostřelem a pancířem, ale především schopností dané země tanky rychle vyrábět (i pro případ nahrazení bojových ztrát), provozovat, vycvičit na ně posádky, zajistit dodávky náhradních dílů a udržovat jejich bojeschopnost za všech myslitelných podmínek.

První detailní fotky interiéru T-14 Armata (zdroj)


Pracovní prostor řidiče / btv.info


Pohled na sedadlo řidiče a střelce / btv.info

Pracoviště velitele / btv.info

Ovládací panel střelce / btv.info 

Zdroj: SputnikRIA Novostimilitaryparitet.com

Nahlásit chybu v článku


Související články

Výrobce tanku T-14 Armata se utápí v problémech

Ruská firma Uralvagonzavod (UVZ) je jedním z největších vědeckých a průmyslových komplexů v Rusku. ...

Modernizace ruských tanků T-14 Armata

Do konce roku 2019 ruská armáda získá 70 sériových tanků T-14 Armata, které se připojí ke zhruba 30 ...

NÁZOR: Tank T-14 Armata jako nástroj propagandy

Nový ruský tank T-14 Armata není zajímavý jen svými technickými parametry ale především tím, jak je ...

Systém řízení palby T-14 Armata pro tanky T-72 a T-90

Ruské ministerstvo obrany plánuje část svých tanků T-72 a T-90 vybavit pokročilými prostředky řízení ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • student
  22:10 08.05.2017

  Zdravim, tusI nekdo co jsou ty cerne kruhove objekty vedle ridice dole na stene? Vypada to snad jako uchyceni / loziska kol? Ale nemela posadka sedet v nejake kapsli ?

  Zdravim, tusI nekdo co jsou ty cerne kruhove objekty vedle ridice dole na stene? Vypada to snad jako uchyceni / loziska kol? Ale nemela posadka sedet v nejake kapsli ?

 • rasto12
  02:07 05.05.2017

  Ide len vozidlo v štádiu skúšok , respekt. predvádzania

  Ide len vozidlo v štádiu skúšok , respekt. predvádzania

 • Rase
  15:15 03.05.2017

  Arassuil: tak IS ukořistili i jeden turecký Leopard 2A4 v pojízdném stavu, později ho smázlo turecké letectvo. Ostatní Leopardy byly v nepoužitelném stavu už po zásahuPTŘS nebo ...Zobrazit celý příspěvek

  Arassuil:
  tak IS ukořistili i jeden turecký Leopard 2A4 v pojízdném stavu, později ho smázlo turecké letectvo. Ostatní Leopardy byly v nepoužitelném stavu už po zásahuPTŘS nebo jiném. U Abramsů a jiných tanků to bude podobné. Pokud je někdo ukořistí, nejspíš to vyřeší letectvo (ne jiný MBT), zvlášť v těchto konfliktech nízké intenzity.Skrýt celý příspěvek

 • Tecka
  15:07 03.05.2017

  Nie wiem czy to bylo,jesli nie to warto przeczytać : http://andrei-bt.livejournal.c...

  Nie wiem czy to bylo,jesli nie to warto przeczytać : http://andrei-bt.livejournal.c...

 • Arassuil
  21:53 02.05.2017

  jobr23: Stačí si do internetu zadat Abrams tank captured a vyjede ti toho spousta. Co vím, tak ukořistěných jich byla spousta, ale žádný v nějaké rozumné bojové kondici. Navíc je ...Zobrazit celý příspěvek

  jobr23: Stačí si do internetu zadat Abrams tank captured a vyjede ti toho spousta. Co vím, tak ukořistěných jich byla spousta, ale žádný v nějaké rozumné bojové kondici. Navíc je to očividně tak komplexní mašina, že se žádný runíkáři nejspíš ani nepokoušeli je zprovoznit.... Ale na druhou stranu zase je neukořistili ve stavu spáleného škvarku.

  Tyhle ty řečičky o tom, jak je Abrams tak super tajný, že v závěsu za ním jede druhý Abrams, aby ho mohl v případě nouze okamžitě zničit (protože jedině Abrams dokáže zničit druhý Abrams - hyperbola, prosím nebijte mě), jsou dobré leda tak pro amerického diváka a jestli někdy byly pravda, tak naposledy za studené války. V současné době, kdy Američani prodají Abrams komukoliv, kdo je ochoten ho zaplatit (včetně Saudské Arábie), je to už jen dobrý vtip...Skrýt celý příspěvek

 • jobr23
  18:47 02.05.2017

  Marthy:- máš nákou zprávu, nebo důkaz o tom, že by tank Abrams dostal do cizích rukou? Já jenom vím, že v jednom dokumentu říkali, že se nesmí Abrams dostat do rukou nepřítele. ...Zobrazit celý příspěvek

  Marthy:- máš nákou zprávu, nebo důkaz o tom, že by tank Abrams dostal do cizích rukou? Já jenom vím, že v jednom dokumentu říkali, že se nesmí Abrams dostat do rukou nepřítele. Prostě i poškozené se musí za každou cenu odtáhnout z bojiště. Nebo musí podlehnout totální destrukci.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  07:36 02.05.2017

  Marthy: Áno, to teoreticky možné je, ale mal som za to, že hovoríme priamo o Rusoch, ktorí si zrovna v Sýrii dajú pozor, aby neprišli do stretu ani s Turkami, ani s Izraelcami, ...Zobrazit celý příspěvek

  Marthy:
  Áno, to teoreticky možné je, ale mal som za to, že hovoríme priamo o Rusoch, ktorí si zrovna v Sýrii dajú pozor, aby neprišli do stretu ani s Turkami, ani s Izraelcami, nie o akejkoľvek armáde vyzbrojenej ruskými tankmi.
  Priamo Rusi by v Sýrii mohli najpravdepodobnejšie naraziť na nejaký osamotený Abrams, ukoristený ISIS počas ťaženia na Mosul (netuším, koľko ich ešte môže byť funkčných), ale aj to je iba veľmi hypotetická možnosť, lebo na tomto bojisku sa tanky používajú prevažne ako obrnené mobilné palebné postavenie a militanti, či teroristi idú po tankoch svojich protivníkov prakticky výlučne s PTRS.Skrýt celý příspěvek

 • Gloton
  01:36 02.05.2017

  Fluidum
  Budu hodný, abych nebyl vyobcován.
  PS:daleko nejhorší trest by byl, muset povinně znovu přečíst všechny příspěvky logika, dusana a některých dalších zde na AN :))

  Fluidum
  Budu hodný, abych nebyl vyobcován.
  PS:daleko nejhorší trest by byl, muset povinně znovu přečíst všechny příspěvky logika, dusana a některých dalších zde na AN :))

 • Marthy
  19:27 01.05.2017

  PavolR- No jak se to vezme,třeba v Sýrii mají vládní jednotky tanky T-90,nepříliš daleko od nich operují Turci kteří disponují mj. tanky Leopard 2,a v současné Sýrii je možné ...Zobrazit celý příspěvek

  PavolR-
  No jak se to vezme,třeba v Sýrii mají vládní jednotky tanky T-90,nepříliš daleko od nich operují Turci kteří disponují mj. tanky Leopard 2,a v současné Sýrii je možné skoro vše,i to že se vládní jednotky střetnou s Tureckou armádou.Teoreticky se taky Syrské T-90 můžou střetnout s Izraelskými tanky,i když je to málo pravděpodobné,vyloučit se to nedá.Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  19:22 01.05.2017

  http://defence-blog.com/army/r... Ruská armáda sa načaká .... v podstate sa odsúva všetko .... ...Zobrazit celý příspěvek

  http://defence-blog.com/army/r...

  Ruská armáda sa načaká .... v podstate sa odsúva všetko .... mimo modernizácií zabehnutých typov ....Skrýt celý příspěvek

 • Fluidum
  16:47 01.05.2017

  Gloton:
  Nebudě vulgární nebo pocítíte konsekvence - sám se vyřadíte ze společnosti.
  Přeji pěkný den

  Gloton:
  Nebudě vulgární nebo pocítíte konsekvence - sám se vyřadíte ze společnosti.
  Přeji pěkný den

 • PavolR
  16:36 01.05.2017

  Marthy: Zástupné konflikty sa spravidla neodohrávajú v krajinách, ktoré si môžu dovoliť prevádzkovať moderné západné tanky, takže popri sovietskej technike môžu naraziť maximálne ...Zobrazit celý příspěvek

  Marthy:
  Zástupné konflikty sa spravidla neodohrávajú v krajinách, ktoré si môžu dovoliť prevádzkovať moderné západné tanky, takže popri sovietskej technike môžu naraziť maximálne tak na M-60. Ale vzhľadom na expedičné schopnosti Ruska, skôr iba tá sovietska technika.Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  13:39 01.05.2017

  Tady na té stránce (odkaz viz níže) je tabulka porovnávající čelní pancéř věží moderních tanků a průbojnost podkaliberních střel.Podle ní ruské T-72/80 i T-90 výrazně v ochraně (a ...Zobrazit celý příspěvek

  Tady na té stránce (odkaz viz níže) je tabulka porovnávající čelní pancéř věží moderních tanků a průbojnost podkaliberních střel.Podle ní ruské T-72/80 i T-90 výrazně v ochraně (a průbojnosti munice) zaostávají za tanky Abrams,Leo2 a Leclerc.Pokud to tak je tak by se Rusům velice hodila ta nová Armata,ve větších počtech.I když k přímé konfrontaci NATO vs.Ruska pravděpodobně nikdy nedojde,tak alespoň do zástupných konfliktů by se Rusku lepší tanky hodily.
  I když na druhé straně mám velké pochybnosti k přesnosti oné tabulky...
  Odkaz:http://aktualnikonflikty.cz/vi... Skrýt celý příspěvek

 • rasto12
  01:42 29.04.2017

  To čo je prezentované je predsériový stroj, prípadne len skúšobná vzorka . Nie je to sériový voz , lebo ešte sále sa jeho časti skúšajú a upravujú. To čo bude vo finále po roku ...Zobrazit celý příspěvek

  To čo je prezentované je predsériový stroj, prípadne len skúšobná vzorka . Nie je to sériový voz , lebo ešte sále sa jeho časti skúšajú a upravujú. To čo bude vo finále po roku 2020 nikto z nás nepozná. Osobne si myslím , že finálna verzia bude iná.Skrýt celý příspěvek

 • Gloton
  13:10 28.04.2017

  KOLT, logik Já nevím, tak jste tataři? Vždyť ty schránky, co mají "ostré hrany" jsou za sedačkama osádky, tak proč by se o ně měli mlátit v terénu. A k tomu ovládání kanonu a ...Zobrazit celý příspěvek

  KOLT, logik
  Já nevím, tak jste tataři?
  Vždyť ty schránky, co mají "ostré hrany" jsou za sedačkama osádky, tak proč by se o ně měli mlátit v terénu.
  A k tomu ovládání kanonu a věže, zdvojení ovládání atd. Tak dívali jste se na nějaká ta videa? Evidentně ne, jen stále melete nesmysly.
  Tady se podívejte https://www.youtube.com/watch?...
  Logik snad bude spokojen s multifunkčním ovladačem kanonu a věže a i KOLTa snad uspokojí, že stejný ovladač má k dispozici střelec i velitel.
  Už si vytáhněte hlavy z prdelí, a než něco budete psát, najděte si informace k tématu.
  To je dnes snad nějaký fenomém, že ten, kdo o tom kterém tematu prakticky nic neví, má potřebu neustále veřejně ventilovat své nepodložené zcestné myšlenky a názory tvl.Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  11:23 28.04.2017

  Kolt-ochrana posádky je u tohoto tanku vyřešena velice dobře.Takže pokud dojde k vyřazení člena osádky z boje tak to znamená že tank musel dostat opravdu řádný zásah/zásahy,takže ...Zobrazit celý příspěvek

  Kolt-ochrana posádky je u tohoto tanku vyřešena velice dobře.Takže pokud dojde k vyřazení člena osádky z boje tak to znamená že tank musel dostat opravdu řádný zásah/zásahy,takže je stejně s největší pravděpodobnosti vyřazen.Takže k čemu mít v tanku zdvojené řízení...
  Asi moc hrajete WOT :D (ale lékárničku i hasičák tam přece mají) :)Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  08:51 28.04.2017

  Není to pro děti, je to do boje. A když to s váma bude mlátit, jak pojedete v terénu a budou do vás střílet, tak ostré hrany oceníte ještě víc, než ty děti v EU.... než si z někoho ...Zobrazit celý příspěvek

  Není to pro děti, je to do boje. A když to s váma bude mlátit, jak pojedete v terénu a budou do vás střílet, tak ostré hrany oceníte ještě víc, než ty děti v EU.... než si z někoho dělám srandu, není od věci se zamyslet.

  Z logikových poznámek mi přijde důležitá jedna věc – pokud řidič/střelec/velitel bude vyřazen z boje, jak je řešeno ovládání jejich systémů? U klasického tanku to pochopitelně moc nejde. Ale u "prošpikovaného" elektronikou bych čekal, že minimálně pracoviště střelce a velitele se od sebe budou lišit zcela minimálně, jestli vůbec. Mám trochu podezření, že "...dostali jsme tědle X systémů od různejch výrobců a nějak je tam musíme nacpat..." nemusí být daleko od pravdy. Což se samozřejmě může do sériové výroby ještě dvakrát změnit.Skrýt celý příspěvek

 • Gloton
  01:27 28.04.2017

  logik Jo....dají si tam HUD displeje a budou přes ně čumět do pancíře :))) Logiku ty jsi fakt trouba. No a ty "ostré" hrany tam mohou mít, protože Armata není určena jako zboží ...Zobrazit celý příspěvek

  logik
  Jo....dají si tam HUD displeje a budou přes ně čumět do pancíře :))) Logiku ty jsi fakt trouba.
  No a ty "ostré" hrany tam mohou mít, protože Armata není určena jako zboží pro děti na trhu EU.
  Podívej se prosímtě na nějaká videa, jak je v T-14 řešeno ovládání kanonu a věže.
  PS:a nezapomínat na to, že jsou to stále jen ověřovací a testovací kusy, takže sériová realita může být samozřejmě jiná.Skrýt celý příspěvek

 • logik
  19:38 27.04.2017

  semtam: jo to pracoviště střelce vypadá +- rozuměji. Ale i u něho by mohl mít monitory větší. Co ale nechápu je to pracoviště řidiče. Proč tam má jeden malej monitor? Proč tam ...Zobrazit celý příspěvek

  semtam: jo to pracoviště střelce vypadá +- rozuměji. Ale i u něho by mohl mít monitory větší.

  Co ale nechápu je to pracoviště řidiče. Proč tam má jeden malej monitor? Proč tam nemá situaci kolem tanku, proč tam nemá vedle na monitoru "zpětné zrcátko", atd....? Navíc bych čekal i dublování ovládacích prvků (v případě zásahu HEAT střelou to může jeden z členů posádky odnést a ostatní ho budou muset nahradit atd...).

  atd...

  Další co nechápu jsou ostré hrany, jako např. na této fotce
  https://s00.yaplakal.com/pics/... Skrýt celý příspěvek

 • logik
  19:22 27.04.2017

  gloton? Kde píšu o dotykových displejích? Píšu o VELKÝCH displejích, abych mohli koukat na detaily a přitom neztrácet periferní vidění. Ideálně kdyby tam měli něco na způsob HUDU ...Zobrazit celý příspěvek

  gloton?
  Kde píšu o dotykových displejích? Píšu o VELKÝCH displejích, abych mohli koukat na detaily a přitom neztrácet periferní vidění. Ideálně kdyby tam měli něco na způsob HUDU v F35.

  A co se týče funkčního interiéru, tak se mi prostě nezdá, že interiér, kde je jeden ovládací pult nakloněnej 45° nahoru, za ním jinej nakloněnej 45° dolu, že to je uspořádání, které zajišťuje ideální a intuitivní přístupnost všech systémů.
  Daleko víc mi to připomíná uspořádání - dostali jsme tědle X systémů od různejch výrobců a nějak je tam musíme nacpat.

  Ovládání moderního tanku bych si představoval podobně jako kokpit stíhačky: velké displeje (teda ty větší než ve stíhačce, kde je třeba okno, joystick na rychlou volbu cíle, kolem další ergonomicky rozmístěné ovládací prvky....Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 5