KOMENTÁŘ: Militarizace Si Ťin-pchingovy Číny

KOMENTÁŘ: Militarizace Si Ťin-pchingovy Číny
Čínská letadlová loď typu 001A v roce 2017 / GG001213, Wikimedia Commons (Zvětšit)

„Buďme připraveni k bitvě.“ Tak shrnuly hongkongské noviny The South China Morning Post, které stále více kopírují linii Komunistické strany Číny, a sumarizovaly tak první letošní rozkaz Si Ťin-pchinga pro Lidovou osvobozeneckou armádu (PLA). Si Ťin-pching v projevu vysílaném po celé zemi velí: „Připravte se na mohutný vojenský zápas z nových pozic.“ Článek vyšel původně na webu Gatestone Institute v dubnu 2019.

V poslední době tento drzý čínský vůdce často vyhrožoval jak svým sousedům, tak i Spojeným státům. „Si Ťin-pching si nepohrává s myšlenkou na válku,“ napsal tento měsíc Victor Mair z Pensylvánské univerzity v newsletteru Jimma Fanella Red Star Rising: „On by si možná tu válku i troufl začít. Jeho způsob myšlení je nebezpečný.“

Opravdu nebezpečný. Od Washingtonu po Nové Dillí, přemýšlejí politici o tom, zda to bude Čína, kdo začne další historický konflikt. Peking samozřejmě chce vyhrát bez boje, nicméně Si Ťin-pchingovy činy by mohly vést k vypuknutí bojů. Zvláště znepokojující je rostoucí vliv generálů v politických kruzích v Pekingu.

Čínská lidová osvobozenecká armáda PLA (Chinese People's Liberation Army) se rychle vyzbrojuje a tento vývoj je znepokojující. Peking vždycky tvrdil, že jeho armáda je budována pouze pro obranné účely, ale dnes území pod čínskou kontrolou žádná země neohrožuje. A tak budování armády vypadá spíše jako příprava na agresi. Většina zbraní, které Lidová osvobozenecká armáda nakupuje – letadlové lodě, obojživelné obrněné vozy a neviditelné bombardéry s technologií stealth – je určena k demonstraci síly, ne k obraně.

Čínští vedoucí představitelé – a to nejen Si Ťin-pching – jsou přesvědčeni, že jejich sféra vlivu by měla být mnohem větší než je dnes. Na základě jejich rétoriky se obáváme, že použijí svoje krásné nové zbraně k okupaci území, k vytlačení ostatních z mezinárodních vod a ze vzdušného prostoru.

Číňané – a to nejen jejich vedoucí představitelé – představují ten nejhorší případ iredentismu, když je jejich cílem anexe území, která jim ve skutečnosti nikdy nepatřila. Oni si ale nepředstavují vojenské dobytí těchto rozsáhlých ztracených území. Jsou přesvědčeni, že mohou tato území zabrat bez použití síly jen zastrašováním a vymáháním.

Rychlé znovuvyzbrojení má také jiné cíle. Arthur Waldron z Pensylvánské university sdělil institutu Gatestone:

Myslím, že cílem Číny je zvýšit v očích světa svou odstrašující sílu, a proto by budování čínské armády mělo být chápáno jako snaha Číny stát se dost silnou zemí na to, aby si bez následků mohla dělat, co chce, a mohla se vysmívat mezinárodnímu společenství.

Navzdory rétorice, si Číňané velmi dobře uvědomují, že válka by s sebou přinesla nepředstavitelná rizika. Po staletí nebylo vedení války jejich silnou stránkou, porážka střídala porážku, a jedna nepřátelská invaze následovala druhou.

Ani vojenské úspěchy během existence Čínské lidové republiky nestojí za pozornost. Ano, po sérii potyček s různými vietnamskými vládami zabrali Číňané v Jihočínském moři Paracelovy ostrovy a sérii Spratlyho ostrůvků, ale tyto zisky byly v porovnání se ztrátami velmi malé.

V nerozhodné válce v Koreji v padesátých letech padlo přibližně 600 000 čínských vojáků – včetně Mao Ce-tungova syna Mao Anyinga. Jeho nástupce Teng Siao-pching podnikl v roce 1979 invazi do Vietnamu aby Vietnamu udělil lekci a místo toho od svého malého komunistického souseda utrpěl ponižující porážku.

Navzdory své nevýrazné vojenské historii způsobuje současná Čína velké obavy. Si Ťin-pching je již generálům a admirálům notně zavázán – jsou totiž základem jeho politické podpory v Komunistické straně. A jak se stávají Číňané méně poslušnými, stávají se generálové a admirálové ještě mocnějšími.

Jak řekl tento měsíc Gatestonu Willy Lam z Čínské university v Hongkongu: Vedoucí představitelé jsou paranoidní a obávají se masivních sociálních nepokojů, a tak dávají armádě a policii mimořádné pravomoci a umožňují zvýšenou represi, s cílem zvýšit vnitřní bezpečnost... Si Ťin-pching chápe velmi dobře, že stranu drží u moci armáda a policie.

Si Ťin-pching se pokusil dostat armádu pod kontrolu jak tažením proti korupci – ve skutečnosti sérií politických čistek – tak, jak řekla Gatestonu June Teufel Dreyer z Miamské univerzity, všeobecnou militarizací společnosti.

Toto tažení nebylo zatím příliš úspěšné. To je podle slov Arthura Waldrona důvod toho, proč se Si Ťin-pching snaží vybudovat si image vojenského vládce. Je si vědom moci Čínské lidové osvobozenecké armády a toho, že je schopná podpořit či sesadit civilní vůdce. Současné čínské zaměřování se na armádu má bezpochyby kořeny ve vnitrostátní politice a nesouvisí se změnami v bezpečnostní situaci. Arthur Waldron řekl, že aby jej podpořili, musí Si Ťin-pching generálům a admirálům ve všem vyhovět.

To, že je tento proces pouze interní, neznamená, že je méně nebezpečný. Si Ťin-pching podpořil příliš velký vojenský rozpočet a dovolil vysokým důstojníkům, aby předimenzovali vnější politické provokace. Jasným příkladem armádního vlivu je například ustavení identifikační zóny protivzdušné obrany ve Východočínském moři, což je drzý pokus o kontrolu vzdušného prostoru. Dalšími destabilizujícími událostmi bylo uchvácení Scarborough Shoal na začátku roku 2012 a anexe a militarizace řetězce Spratlyho ostrovů v Jihočínském moři

Důsledkem vlivu armády v čínském hlavním městě je to, že řinčení zbraněmi nikdy z módy nevyjde. Armádní důstojníci v prosinci dvakrát veřejně vyhrožovali nevyprovokovanými útoky na americké námořnictvo. Spojené státy se ze všeho nejvíc bojí smrti, vyhrožoval kontradmirál Luo Yuan.

"Máme nyní řízené střely Dong Feng-21D (DF-21) a Dong Feng-26 (DF-26). Jsou to zabijáci letadlových lodí. Zaútočíme a potopíme jednu z jejich letadlových lodí. Ať mají 5000 mrtvých. A když potopíme dvě, tak budou mít 10 000 mrtvých. A pak uvidíme, jestli se nás USA budou bát nebo ne."

Kvůli paralele mezi dnešním čínským militarismem a japonským v třicátých letech 20. století by se mělo obávat celé mezinárodní společenství, nejen USA.

V třicátých letech japonští důstojníci, řekla Gatestonu June Teufel Dreyer, podnikli drastické činy, aby přinutili vládu k přípravám na válku. Proti politikům, kteří takovým krokům oponovali, neváhali zorganizovat i atentáty.

Tehdy byla japonská armáda, stejně jako je dnes armáda čínská, povzbuzená svými úspěchy a ultranacionalismem. Stejně jako tenkrát nemají ani dnes civilisté největší asijskou armádu příliš pod kontrolou. Stejně jako tenkrát je dnes největší asijská armáda válkychtivá a plná agrese.

Kromě toho v třicátých letech 20. století média propagovala myšlenku, že je Japonsko obklopeno nepřátelskými mocnostmi, které chtějí zabránit jeho vzestupu a expanzi. Eri Hotta v knize Japonsko 1941: Cesta k hanbě (Japan 1941: Countdown to Infamy) napsala, že Japonci sami sebe přesvědčili, že jsou spíše obětí okolností než agresoři.To je přesně to, co dnes dělají Číňané.

Když se zeptáme, ‚Chtěli válku?‘, odpověď je ano. A když se zeptáme ‚Chtěli se vyhnout válce?‘, odpověď je zatím také ano,“ poznamenal Maruyama Masao, nejvýznamnější japonský poválečný politolog, kterého ve své knize cituje Eri Hotta: Ačkoliv chtěli válku, zkoušeli se jí vyhnout, ačkoliv se jí chtěli vyhnout, tak si nakonec úmyslně vybrali cestu vedoucí k válce.

Zdá se, že čínští generálové v Pekingu mají v úmyslu zopakovat jednu z největších chyb minulého století. Jejich chování je bohužel tragické.

Gordon G. Chang je autor knihy Přicházející kolaps Číny a vedoucí spolupracovník Gatestone Institute.

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Čtyři letadlové lodě pro čínské námořnictvo

Čína chystá stavbu čtyř letadlových lodí. Informaci potvrdil deníku South China Morning šéf čínské ...

Čínská invaze na Sibiř?

V posledních letech se hodně mluví o rostoucím vlivu Číny na ruském Dálném východě, především v ...

Strategický profil čínského vývozu zbraní

Globální geopolitické úsilí Číny, podpořené rostoucím ekonomickým vlivem, udává směr a povahu ...

Vostok 2018: Začátek rusko-čínské vojenské aliance?

Vasilij Kašin, politolog z ruské Akademie věd specializující se na mezinárodní vztahy, ve svém ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • Englbert
  21:56 18.05.2019

  Rusko na paktovani s Cinou v budoucnu doplati. Sibir s obrovskym nerostnym bohatstvim a prostorem, je to co cinane z dlouhodobeho hlediska chteji nejvice. Ted za to jeste plati, ale az platit uz nebudou chtit a budou vojensky silnejsi nez rusko, tak sibir proste obsadi a vezmou si co chteji zadarmo.

 • Jofo
  16:54 16.05.2019

  Myslim ze to je len otazka casu ked si to cina rozda s USA. Typnem to tak do 15 rokov max 20r

 • palo satko
  14:52 16.05.2019

  Ked som si prečital ten članok, uvedomil som si že nielen Rusi trpia fobiou, že maju nepriatela. Rusi sa boja, že Američania napadnu Rusko. Ale Američania sa boja, že ich niekto napadne v Iraku, Saudskej Arabii, na Okinawe, ich lode v Perskom zalive, v Činskom mori, .... plus že niekto napadne ich kamošov a vazalov. Vyzera to tak, že byt svetovym policajtom v sebe obnaša nielen kopec nakladov, ale aj kopec strachu.

  • syncro
   16:50 16.05.2019

   Proboha co ty huliš, rusové mají vazaly jako Bělorusko, Kazachstán apd...dříve měli celý útočný Varšavský pakt za vazaly ! Naštěstí moje republika i tvoje je z vazalství jíž vyvázaná !!!! Kolaboranti bohužel musí postupně vymřít-jináč se jich nezbavíme !!!!!

   • palo satko
    18:24 16.05.2019

    Ale ved si konečne prečitaj ten članok. Krajina, ktora ma 4x viac obyvatelov než USA je "agresor" lebo si stavia druhu lietadlovu lod? Tomu može uverit len magor. Že činski generali cvičia armadu na vojnu je agresia? Česki učia vojakov piect koblihy?

 • Superme
  13:02 16.05.2019

  Čína. To je takový novodobý SSSR se všema vymoženostma - koncentráky, mučení, agresivita, atd. Naštěstí věřím, že dopadne úplně stejně - rozpadem.

  Nejlepší technologické firmy jsou i dnes na Západě a pokud si to sami nezkazíme, budou tam ještě hodně dlouho. Vždyť i Tchajwan má v žebříč top 100 mnohem více firem, než Čína :)

  • GlobeElement
   13:21 16.05.2019

   Čína se nerozpadne. Asijská mentalita je hodně jiná, než evropská.

   • Slavoslav
    13:34 16.05.2019

    tazko povedat. Cina zdaleka nie je tak homogenna ako sa zda a su tam rozne separatisticke tendencie. Ze sa nerozpadla tak zato vdaci prave zriadeniu ktore taketo veci dokaze tvrdo potlacat a riedit povodne obyvatelstvo etnickými Cinanmi.

    • Pavel II
     14:48 16.05.2019

     V tomhle ovšem mají staletou (spíše tisíciletou) tradici.

     • Slavoslav
      15:02 16.05.2019

      ako kazdy autokraticky rezim ktory nehladi na nejake tie straty medzi vlastnym obyvatelstvom pri potlacani pripadnych prejavov nespokojnosti. Cina nie je výnimkou.

      Staci trochu uvolnit system, slabsi vodca + ekonomicka kriza a uz sa to bude rucat

     • Pavel II
      15:30 16.05.2019

      ,,Staci trochu uvolnit system, slabsi vodca + ekonomicka kriza a uz sa to bude rucat"

      No, ustáli i ty zmatky po pádu císařství, a ta si dělal v kařdé provincii kdejaký generál co chtěl, do toho komunisti, Japonci, a rozchodili to, oni jsou jak mravenečci...

 • Tonotime
  10:10 16.05.2019

  Nechápem dobre geostratégie USA.
  Prečo USA silnejšie nezapojili Rusko do západných štruktúr, ale dotlačili ho embargami do Čínskych zoskupení ?
  Rusko môže byť pre USA, EU vojenská hrozba. Nie však ekonomická. Rusko je aj vojenská, vesmírna veľmoc. Obrovské územie, plné nerastov a energii.
  Čína je pre USA vojenská, tak aj ekonomická hrozba. Obchodná vojna a vojna ciel medzi USA a Čínou v súčasnosti eskaluje.
  Ak nenastane vo vojne ciel podstatný prielom, predpokladám že to môže vyústiť do novej studenej vojny medzi USA a ich spojencami, kontra Čínsko-Ruskými zoskupeniami. Poprípade do 3 svetovej hospodárskej krízy.
  Indiu sa snaží západ zlanáriť na svoju stranu. Alebo udeliť Indii doložku najvyšších výhod, akú v minulej studenej vojny mala Čína. Snažia sa využiť pohraničné spory a napätie medzi Čínou a Indiou, Indiou a Pakistanom. Čina má už v Pakistane svoju námornú základňu a cez sporný Kašmír chce projektovať jeden zo svojich ekonomických projektov hodvábnej stezky. To znamená ale, priamu ochranu Pakistanu Čínou v prípade konfliktu Pakistanu s Indiou o sporný Kašmír. Snažia sa narušiť tak ekonomické zoskupenie BRICS, vojenské zbližovanie Indie z Rusko a Činskými zoskupeniami. Na Indiu západné média takmer neútočia. Dodávky citlivých vojenských systémov Západu do Indie sú okaté.
  Naopak, Rusko a Čina sa snažia zlanáriť do svojich zoskupení Turecko. Rusko tak chce narušiť Pilsudského sanitárny koridor. Obkľúčiť Rusko zo Západu nepriateľskými štátmi, dokončiť protiraketový štít, zo Západu. Napríklad mrazivé úvahy gestratéga Friedmana na linku:
  https://www.youtube.com/watch?...
  Trampovci majú, ale akosi tie geostratégie dobre pomiešané !? Colnou vojnou už zaútočili aj na EU. Hrozia dalšími clami. Napríklad link: https://ekonomika.sme.sk/c/221...
  Nepomáha ani zvýšený nákup vojenskej techniky Európskych spojencov v NATO, ako aj našimi štátmi v USA. USA už vidia EU, Nemecko ako svojích ekonomických rivalov!
  Začínam sa prikláňať k úvahám, že Trampovci a spol vo svojich geostratégiach priamo počítajú s prehlbovaním obchodných globálnych konfliktov a pripravujú sa aj na tretiu svetovú hospodársku krízu.
  Ešte by som pochopil obchodné útoky a cla na Čínu.
  Ale už vôbec nechápem ich prehlbujúce obchodné spory s EU, Kanadou a Mexikom, Nemeckom, Japonskom. Druhá svetová hospodárska kríza takmer naštartovala rozpad EU. Končí odchodom Anglicka z EU. Tie konflikty v Sýrii, Iraku, Libye, Jemene zahájili utečenecké vlny do EU. Utečenci a teroristi, asi ťažko doplávajú na svojich chatrných lodiach do USA. Ale do EU a Ruska to mali pomerne blízko. To asi veľmi dobre vedeli geostrategovia USA simulovať, spočítať aj na superpočítačoch. Ešte potrebovali narušiť vzťahy Ruska a EU pomocou rozvratu na Ukrajine. Donútiť EU, pomocou Ukrajinskej krízy k embargám na Rusko. Stratégiami rozdeľ a panuj!
  Trampovci v USA hrajú na nervy nielen Číne a Rusku, ale aj svojím susedom, spojencom. Buď im riadne ekonomickí ustúpia, alebo nech riskujú tretiu svetovú hospodársku krízu. V chaose, kríze sa lepšie zorientujú štáty, čo sofistikovane celosvetovo špehujú a majú mocnú armádu. A najväčší svetoví špehovaci sú predsa USA s Čínou. Majú si čo vyčítať. A nech sa aj EU rozpadne. Kopec Európskych štátikov bude a ešte viac závislých na USA.
  Preto sa čoraz viac prikláňam k projektom vytvorenia silnej spoločnej armády v EU.

  • Slavoslav
   10:43 16.05.2019
   • (1)
   Oblíbený příspěvek

   toto je strasny blabol

   Rusko a NATO spolu spolupracovali. Na nejaku hlboku integraciu to nebolo, ale vztahy boli fajn. USA vypratavali pozicie v Europe a sustredovali sa na Aziu prave z dovodu Ciny.

   Problem bol, ze Rusko toto vypratavanie pozicii v Europe zobrali tak, ze USA im davaju volnu ruku a nasledoval Krym kde zautocili na neutralny stat ktorého uzmnej celistvosti bolo garantami.

   • GlobeElement
    13:03 16.05.2019
    Oblíbený příspěvek

    Asi tak. Na vzájemnou přátelskou spolupráci musí být dva. Dokud bude Rusko setrvávat v myšlení studené války a za hlavního nepřítele bude považovat západ, prostě s ním spolupracovat nelze.

  • Pavel II
   14:58 16.05.2019

   Citace: ,,Prečo USA silnejšie nezapojili Rusko do západných štruktúr, ale dotlačili ho embargami do Čínskych zoskupení ?"
   Odpověď: Sankce začaly až po rusácké (několikáté) agresi.

   Citace: ,,Rusko tak chce narušiť Pilsudského sanitárny koridor. Obkľúčiť Rusko zo Západu nepriateľskými štátmi, ..........
   Odpověď: Pilsudský řešil Rusko (sovětské) a následně SSSR v době, kdy jeho (sovětská) ústava i zakládající deklarace vyhlašovaly ovládnutí celého světa, a znak sovětského svazu zobrazoval CELÝ svět, bez hranic, jako jednu (sovětskou) oří zemi. Přesto s ním sousedily ZEJMÉNA, TAKŘKA VÝHRADNĚ neutrální země, dokud je SSSR neznásilnil a nesežral. Dál už ty vaše blebosti nehodlám řádek po řádku rozebírat...

 • Argonaut.CZ
  07:12 16.05.2019

  Situace je ještě pestřejší. Jednak na západě skončilo množství průmyslu, protože to v Číně vycházelo o pár dolarů levněji a globální kapitál chtěl zisky. Jenže, kde není výroba, není ani inovace. Takže dlouhodobé plánování Čínanům začíná přinášet výsledky a už to není tak, že se to na západě vymyslí, a na východě vyrobí a všichni jsou spokojení. V Číně už roste cena, ale na západě už není dost lidí, kteří by technologie zvládli. Ještě tak návrh SW, ale návrh a výrobz HW už ne.

  Čínané mají nerovnováhu mezi ženskou a mužskou populací. Kdo si to může dovolit, shání ženu všude po okolních státech. Nicméně i tak tam bude narůstat nespokojenost, kterou bude třeba upustit. Jenom díky zavislostem na soc. sítích se to zpomaluje. Konflikt ale může být způsobem, jak tu situaci z jejich pohledu normalizovat. I za cenu ztrát.

  Další věc je, že sankcemi proti Rusku budujeme nechtěné spojenectví Čína Rusko. Rusům nic jiného nezbývá a Čína získává přístup k technologiím, ke kterým by se jinak dostávala velmi těžko.

  Když to shrnu, 4 letý mandát na západě a vize 10-20 let na východě přinese v dlouhodobém pohledu výhodu Čínanům.

  • GlobeElement
   07:55 16.05.2019
   Oblíbený příspěvek

   Podnikatelé chtěli zisky, ale zákazníci chtěli levné zboží, házet to na podnikatele je hloupost.

   Důležitým předělem byl rok 2000 a získání doložky nejvyšších výhod Čínou - to podpořilo čínský vývoz na úkor amerických výrobců.

   Čína pomalu ale jistě usiluje o pozici globální supervelmoci. A nepochybně se jí stane. Tím důležitější je pro nás spojenectví s USA jako jediným reálným protipólem budoucí Čínské velmoci a tím spíš by Rusko mělo přestat hledat nepřítele na západě, odkud mu nic nehrozí a dívat se spíš na jihovýchod.

  • Jirosi
   12:54 16.05.2019

   A jaké ztráty v konfliktu predikujete, aby se to dorazilo v počtu obyvatel Číny?

 • SofF
  23:02 15.05.2019

  celé je to zajímavé, nicméně ta obrana se číňanům dá věřit, chtějí si ohlídat perské rafinerie na které už se zřejmě chystají americké bombardéry, je to nejbližší a nejlevnější zdroj. Teď je otázka jestli svůj první letadlový svaz vyšlou do oblasti jako obranný a tvrdě to USA zkomplikují nebo stáhnou ocas a budou doufat že to uhrají jinak. Jenže další levný zdroj ropy je až Venezuela a to zase prodraží dlouhá cesta tankerů. A poškodilo by to nejen ČLR ale i sekundárně SK která určitě také od peršanů odebírá, mají dlouhou historii spolupráce.
  Pokud by zůstali s rukama v klíně tak je to naopak vžene do náruče Ruska na kterém se snaží mít minimální závislost.
  A k těm historickým pararelám s Japonskem, souhlasí to minimálně v tom že tehdejší rozvíjející se japonský stát nutně potřeboval zabezpečené zdroje surovin, kvůli tomu se odvážili útoku na Státy ikdyž prognóza vůbec nebyla dobrá. ČLR má lepší pozici díky RF v zádech ale pak by jim to dost podvazovalo akceschopnost i image vyzyvatele stávající supervelmoci. Kdo nemá strategické zdroje pod kontrolou nemůže aspirovat na nejvyšší post na zeměkouli.

  • GlobeElement
   07:58 16.05.2019

   Ale kdepak. USA iránskou ropu neodebírají a obecně z perského zálivu nakupují jen minimum ropy, do 5%. Kupovaly z Venezuely, pro tu to byl hlavní zákazník, z Kanady, z Brazílie, ale dnes jsou soběstačné.

   Čína má investice v Africe, to pro ni bude hlavní zdroj surovin.

   • Slavoslav
    08:29 16.05.2019

    Cina berie z Iranu takmer 10% svojho dovozu ropy a dalsie staty blízkeho vychodu su pre nu tiez dolezite z tohto hladiska. A ano, masivne invsetuje v Afrike ohladom zdrojov

   • Pavel II
    15:03 16.05.2019

    USA Venezuelu odběrem její ropy vpodstatě dotovaly. Braly a berou (z podobných důvodů) ještě z Mexika. Ale největší zahraniční dodavatel ropy pro USA e Nigérie. Tedy o5 ze strany USA charita.

    • Tesil
     00:23 17.05.2019

     Pavel II
     Opravdu čistá charita.Jako vtip dobrý.
     Až na to,že...
     výhradně za americké dolary se začala v roce 1973 vyvážet i ropa „Venezuelská“. Ty uvozovky proto, neboť těžební společnosti nebyly Venezuelské, ale americké a podle toho se i chovaly. Koncese měly dlouhodobé a podmínkou pro těžaře bylo odvádět venezuelské vládě určité dohodnuté procento (většinou 8 – 12%), z tržní ceny každého barelu.
     Prodávaly však ropu za směšně nízké ceny svým dceřiným společnostem v USA, které dodatečně cenu upravily na běžnou tržní hodnotu a pustily do světa. Největší extrém nastal v roce 1980, kdy ceny za barel na světových trzích byly na úrovni 120 dolarů, ale Venezuela prodávala barel za pouhých 37 dolarů.
     Tak náhlý pokles příjmů od ropných společností se projevil téměř okamžitě, neboť Venezuelská vláda se dostala do mínusu a byla nucena se u MMF zadlužovat.

     • GlobeElement
      08:43 17.05.2019

      Venezuelský ropný průmysl je státní od roku 1976. To, co udělal Chávez, nebylo zestátnění ropného průmyslu jako takového, ale jen těžebních společností v deltě řeky Orinoko, což je naprosto okrajová část ropných zdrojů, kterou otevřeli až v roce 1990, kdy cena ropy stoupla natolik, aby se to vyplatilo. A proto získaly licence zahraniční těžební firmy, jelikož i tak to byla riskantní a drahá záležitost (investovaly tam 17 miliard USD). Pro představu - celkový objem ropy těžené v deltě řeky Orinoko nepředstavuje ani 15% celkové venezuelské těžby.

      Takže pokud někdo ve Venezuele prodával ropu pod cenou, nota bene v roce 1980, musela to být jedině státní firma PDVSA. V té době nikdo jiný práva na těžbu ropy ve Venezuele neměl. A i později, od roku 1990 (do roku 2007) mohli zahraniční těžaři prodat max. 15% venezuelské ropy, to jim nezaplatilo ani původní investici.

      Tesilovy propagandistické řeči jsou čistá lež.

     • Tesil
      12:17 17.05.2019

      GlobeElement
      Je sice trochu OT,ale určitě zde najdeš závazky,které USA jako signatář porušují.
      Článek VI. závěrečného aktu Helsinské konference, který je pro všechny signatáře závazný. Nevměšování do vnitřních záležitostí.
      Zúčastněné státy se bez ohledu na své vzájemné vztahy zdrží jakéhokoli přímého i nepřímého, individuálního i kolektivního vměšování do vnitřních i zahraničních záležitostí, které spadají do vnitřní pravomoci jiného zúčastněného státu.
      V souladu s tím se zdrží jakékoli formy ozbrojené intervence i hrozby takovou intervencí proti jinému zúčastněnému státu.
      Stejně tak se za všech okolností zdrží jakéhokoli vojenského, politického, hospodářského a jiného nátlaku s cílem podřídit svému vlastnímu zájmu uplatňování práv jiným zúčastněným státem, která vyplývají z jeho svrchovanosti, aby si tím zajistily výhody jakéhokoli druhu.
      V souladu s tím se zdrží, kromě jiného, přímé i nepřímé podpory teroristické činnosti nebo podvratné či jiné činnosti zaměřené na násilné svržení režimu jiného zúčastněného státu.

     • GlobeElement
      12:29 17.05.2019

      Tesil - psal jsi o tom, jak zrádní američtí těžaři kradli venezuelskou ropu. Tak jak to bylo?

 • flanker.jirka
  21:24 15.05.2019

  Jelikož nikdo z nás již nemáme na výběr ve zboží, které chceme. Můžeme mnohdy volit pouze mezi čínským a nebo zbožím s čínskými komponenty. Tak se lehce může stát, že "kapitalisté" svou věčnou touhou po větším zisku, i za cenu stěhování výroby a technologií ke komunistům do Číny na to sami dojedou.
  Doposud se vždy, ten kdo měl nějvětší klacek v podobě armády, dříve nebo později snažil této situace využít a mnohdy i zneužít ve svůj vlastní ekonomický prospěch.
  ... na jednu stranu tak USA zavádí cla, což má vyrovnat obchodní bilanci, na druhou stranu škemrají u číny ať si od nich více z USA nakupují, naposledy tak komunisti kývli na dovoz soji z USA.
  Je evidentní, že se máme na co těšit a pokud někdo nezačne přemýšlet jinak než doposud, tak každým dalším nákupem nějakého shitu z čínského eshopu jim dáváme vodu na mlýn.

  • Slavoslav
   07:10 16.05.2019

   Cina uz prestava byt tak lukrativnym vyrobnym miestom a dost novej vyroby je umiestnovanej do iných statov + sa tam nieco aj stahuje.

   BTW ziadna druha strana so skemranim nie je. Boli zavedene cla a Cina stiahla chvost a aby splnila podmienky o vyrovavani obchodnej bilancie nakupuje z USA napr tu soju

  • Riiiederner
   22:12 16.05.2019

   S těmi výrobky z číny je to těžké na jejich shopech často seženeš i součástky/věci co by jsi v ostatních nejspíš nenašel ani za nějakou šílenou cenu na druhou stranu nikdo při smyslech si tam nekoupí elektroniku za x tisíc.

 • givicz
  18:39 15.05.2019

  Mašina se rozjíždí ... z té rychlosti jde strach.... :) :)

  15 Čínských torpédoborců na jedné fotografii.... Šanghaj....
  https://pbs.twimg.com/media/D1...

  a co je to vzadu za rozestavěnou loď ... má se jednat o moduly nové Čínské letadlové lodě....
  https://pbs.twimg.com/media/D1...

  Type 055
  https://4.bp.blogspot.com/-4wo...

  Type 052D
  https://3.bp.blogspot.com/-EZP...

  Zdroj...
  https://twitter.com/dafengcao/...
  http://charly015.blogspot.com/...

  • strikehawk
   21:25 15.05.2019

   Jedna čínská loděnice strčí do kapsy přežívajících 12 v USA protože víc jich tam proste není a s tímhle průmyslovým gigantem chce USA závodit ve stavbě lodi ? Se zemi která vyrábí 50% světové výroby oceli? Svět 2018 1 600 000 000 t oceli z toho Čína 800 000 000 tun oceli, a USA 70 000 000 tun oceli..........ani ne 10%cinske vyroby

   • achi67
    13:17 16.05.2019
    Oblíbený příspěvek

    Pamatuju si dobu, kdy jsme se chlubili, kolik oceli dokážeme vyrobit, jak jsme Západ předehnali... A pak jsme si utřeli zadek novinama, protože nebyl hajzlpapír...

  • RiMr71
   15:33 16.05.2019

   "Mašina se rozjíždí ... z té rychlosti jde strach..."

   ...tak mít na moři jen jednoho čadícího Kuzněcova a podobné vykopávky a pár ponorek co za něco stojí, taky bych měl strach...

 • Miroslav
  18:17 15.05.2019

  Čína vycítila svoju historickú šancu. Takmer 1400 miliónov ľudí pokope dokáže aj napriek nie úplne vykonnej ekonomike kumulovať obrovské množstvo voľných prostriedkov ktoré dokáže investovať ako do ekonomiky, megalomanských projektov, tak aj do armády. Práve silná armáda je jedným z hlavných znakov superveľmoci. Obrovskému molochu ktorý má takmer neobmedzené ľudské zdroje, obrovské finančné zdroje, silnú armádu a rastúcu chuť po ovplyvňovaní svetového diania chýba už len technologická vyspelosť. To je však len otázka času. Skôr alebo neskôr bude musieť prísť nevyhne k stretu dvoch civilizácií. Vzmáhajúcej sa čínskej a stagnujúcej americko-európskej. Táto apokalyptická bitka o trón svetového hegemóna na ďalšie desaťročia či dokonca storočia určí smerovanie sveta. Ostáva už len otázka na koho stranu sa pridá Rusko. To totiž predurčí jeho ďalší osud. Rusko si nemôže dovoliť aby sa Čína stala hegemónom bez konkurenta (v prípade výhry v konflikte s USA). Taktiež si nemôže dovoliť pridať sa na stranu Číny ktorá by taký konflikt prehrala a ocitnúť sa v poli porazených alebo naopak, pridať sa na stranu USA ktoré prehrajú. Rusko môže posilniť svoje postavenie len v prípade, že Činu porazia spoločne s USA, rovnako ako keď spolu porazili Nemecko.

  • GlobeElement
   08:01 16.05.2019

   Pro Čínu nejsou USA nepřítelem, jsou jen spojencem zemí, na které chce uplatňovat svůj vliv. Bát by se mělo spíš Rusko, Sibiř je pro Čínu nejlogičtějším prostorem, kam expandovat.

   • Miroslav
    09:05 16.05.2019

    Momentálne je to tak. Čína je žiakom ktorý je zatiaľ závislý na USA. Avšak príde čas keď sa bude Čína cítiť natoľko silná (ekonomicky aj vojensky) a zároveň príde do bodu keď ďalší rast bude limitovaný USA, že bude musieť túto prekážku odstrániť. Ako sa hovorí, že nemôžu byť dvaja kohúti na jednom smetisku.

    • GlobeElement
     13:05 16.05.2019

     Taky záleží na tom, jaké smetiště si čínský kohout vybere.

 • givicz
  18:17 15.05.2019

  Takže.... cituji z výše uvedeného článku :
  " Článek vyšel původně na webu Gatestone Institute v dubnu 2019 "

  Gatestone Institute
  https://en.wikipedia.org/wiki/...

  The Gatestone Institute (formerly Stonegate Institute and Hudson New York) is a right-wing anti-Muslim think tank with a focus on Islam and the Middle East. The organization has attracted attention for publishing false articles and being a source of viral falsehoods

  Gatestone was founded in 2012 by Nina Rosenwald, who serves as its president. Former U.S. Ambassador to the United Nations John R. Bolton, now national security advisor, was its chairman from 2013 to March 2018

 • semtam
  18:15 15.05.2019

  Jsem zmaten, včera ještě bylo to nejhorší zlo Rusko, dnes je to Čína a zítra to bude Vatikán?
  Autor (Gordon G. Chang) si navíc trochu protiřečí, když tvrdí, že Čína je podle něj nejhorší případ iredentismu.
  https://cs.wikipedia.org/wiki/...
  A hned poté to popírá tím, že chce území, která jí nikdy nepatřila.

  Dále je škoda, že autor vynechal konflikty na řece Ussuri o ostrov Damanskij mezi SSSR a Čínou v roce 1969. Jeho mozaika čínských vojenských neúspěchů by mohla být pestřejší.

  Ohledně Čínské vojenské síly je třeba zmínit, že Čína se v posledních letech (desetiletích) velmi učí a své ozbrojené síly určitě posunula na vyšší úroveň. Co jí ovšem chybí je reálné nasazení její armády. V tomto směru je Čína stále konzervativní. Měla možnost působit v Sýrii, ale tuto "šanci" nevyužila.
  Při srovnání s RF (s USA se nedá srovnávat, ti válčí permanentně) jí chybí tah na bránu a schopnost rychlého rozhodování.
  Čína klade důraz spíše na čas. Má nějaké cíle, ale na ty nespěchá. Dělá de-facto nenásilné kroky k tomu, aby jejich cílů bylo dosaženo a sama dobře ví, že vliv a moc se nejlépe získávají v podobě ekonomických vazeb a těmi prakticky již ovládla svět.

  Dost výstižné je tvrzení, aby USA mohli chránit svět před Čínou, musí si od Číny půjčit peníze.

  • Miroslav
   18:22 15.05.2019

   V čase keď sovieti vyklepali číňanov z čiary ešte Mao nepoznal splachovací záchod a Čína bola agrárnou spoločnosťou. Svet sa odvtedy dosť zmenil

   • semtam
    18:29 15.05.2019

    Miroslav

    Myslím, že tvá rychlost úsudku se nedá porovnávat z rychlostí vody splachovacího záchodu.
    Pokud jsi tento příměr nepochopil, tak to byla výzva, aby jsi lépe četl.

    • Pavel II
     15:08 16.05.2019

     Ale my přeci rozumíme vašemu neumělému šachu
     na redaktora...

   • Pavel II
    15:07 16.05.2019

    No, už tehdy měla Čajna jádro. Pravda, díky rusákům...

  • Slavoslav
   07:13 16.05.2019

   ono Cina na pilu ani tlacit nemoze. Ak by kvôli jej krokom na nu niekto z vyznamnych hracov (co si budeme hovorit USA) uvalil sankcie mali by take ekonomicke problemy, ze by rychlo museli stiahnut chvost. Staci sa pozriet aky vplyv maju, nie ze sankcie, ale blbe clo na dovoz do USA

 • dusan
  17:03 15.05.2019
  • (5)
  Oblíbený příspěvek

  Dnes je v Číne totálna diktatúra a čínsky vodca si v postate môže robiť čo chce a čo uzná za vhodné.

  Čiže nie je žiada politická kontrola a žiadna "brzda". A je jasné, že jeho reči nie sú platonické, ale je pripravený svoju armáda i použiť ...

  V poslednom roku však Čína dostala poriadnu "nakladačku" čo sa týka ekonomickej sily. Trump Čínu prefackal a ak boli v minulosti dlhodobé úvahy ako veľmi dokáže Čína ohroziť USA ako ekonomickú veľmoc - napr. výpredajom dolára, tak dnes je už jasné, že Čína je proti USA stále len malým žiačikom a keď "profesor" z Bieleho domu zavelí, tak musí Čína do "pozoru" bez ohľadom na to aké úškľabky pri tom robí ...

  Vojensky je stále Čína ďaleko za USA a ešte to tak dlho zostane. Čína má samozrejme na mnohých susedov - taký Tchaj wan čínskych vodcov určite láka. Blbé pre nich je to, že im garantuje pomoc USA ... a momentálne Trump uvolniľ napr. dodávky "nových" strojov F-16V (modernizované staré stroje F-16) na Tchaj wan a výrazne tak posilniť vojenskú silu teoreticky najbližšieho "kandidáta" na konflikt.

  Čína to má blbé v tom, že jej ekonomika ja stále ako celok zaostalá a jej export je prevažne málo sofistikovaný a zväčša ľahko nahraditeľný (Huawei či iné vyspelé firmy na tom z pohľadu celkových čísel nemenia nič) a preto stačí USA urobiť to čo robí dnes - zaviesť clá ....a Čínu to ťažko poškodí a pritom nemá ako odpovedať, lebo značná časť americkej produkcie je nenahraditeľná a zavedením ciel na mnohé produkty Čína by poškodila v prvom rade samú seba. Z tohto pohľadu je na tom Čína ešte horšie ako Rusko, lebo plyn a ropa sú síce len suroviny, ale dôležité pre vyspelé ekonomiky ....

  • strikehawk
   21:12 15.05.2019

   No vidím Dušane ze finanční gramotnost je u tebe zcela neznámým pojmem. Když Trump mluví pro svoje rednecky ze stredozapadu o stovkách miliard USD vybraných na clech uvalené na zboží z Činy kdo si myslíš ze je ve skutečnosti zaplatí?
   Ano americký konzument ty truhlíku, protože kdyby bylo možno zboží lehce nahradit americký konzument by ho koupil ale na clech by se nic nevybralo.
   Na americké straně se za to mluví o agrární produkci která by měla snížit schodek ve vzájemně výměně......ano bavíme se o sóji a podobných produktech ne o tvých sofistikovaných strojích......

   Jedna osobní otázka - jsi ještě na střední nebo už na VŠ. Jenom kvůli úrovni školství v SR.......

   • GlobeElement
    08:07 16.05.2019
    Oblíbený příspěvek

    Hlavně že ty jsi gramotný, až z toho jde strach.
    Smyslem cel není vybrat peníze, smyslem cel je podpořit domácí výrobce. Trump tlačí na to, aby američtí investoři vyráběli v USA a to se mu pomalu daří. To je pro Čínu problém, je nějaké poplatky.

   • dusan
    15:40 18.05.2019

    A kde tvrdím, že považujeme politiku Trumpa za dobrú ?

    Samozrejme, že na to doplatia aj Američania, ale zas treba trochu ekonomického vzdelania aby bolo jasné, že čím sofistifikovanejší tovar, tým horšia substitúcia a väčší postih krajiny, ktorá cla zavádza. Problém pre Čínu je to, že vyváža veľkú časť ľahko nahraditeľných tovarov, kde dovozcovia len zmenia dodávateľa a Amíkov sa tô vôbec nedotkne ... Čínu však veľmi.

    A nik netvrdí, že Amíci vyvážajú len sofistikovaný tovar, ale jeho podiel je neporovnateľne vyšší (vo finačnom objeme samozrejme) ... napr. autá. Koľko je tu čínskych a koľko amerických ? Koľko nad nami lieta lietadiel čínskych a koľko amerických ? Samozrejme i na stole mám veľa produktov z číny ... perá, kalkulačku, možno lampu, PC, ceruzky .... ale to vyrobí hocikto ...

    Čo sa týka hodnotenia trumpovej obchodnej vojny. To "pozitívum" vidím, len v tom, že sme okamžite videli, že Čína je oproti USA stále ekonomicky biedne a už sa nediskutuje, že "keď Čína začne výpredaj dolára, tak USA pôjde ku dnu" ....

    Ja plne chápem negatíva obchodnej vojny a že na to v konečnom dôsledku doplatia všetci, ale politicky to je úplne iné a množstvo ľudí - trumpových voličov - to poteší a to je pre neho rozhodujúce ....

 • Lukash
  16:38 15.05.2019
  • (5)
  Oblíbený příspěvek

  Páči sa mi ako sa tu fanúšikovia Ruska vytešujú nad silnejúcou čínou, dúfam že ich to prejde ked si čínania od rusov začnú brať územia čo im historicky patria... a kedže aj krym udajne patri historicky rusku tak podla tejto logiky budú v absolútnom práve :) Sám som zvedavý ako sa rusi k tomu postavia či im kus neobývaného východu bude stáť za jadrový koflikt alebo nie, osobne si myslím že stiahne chvost...

  • Host
   16:42 15.05.2019
   • (14)

   Odborne sa vasemu problemu vravi: obsesivna porucha osobnosti.

   • Pavel II
    17:20 15.05.2019

    Nebojte, to pude referendem, čínských voličů je už na ,,Vostóke"
    dost.

    • semtam
     17:54 15.05.2019

     Pavel II

     Neboj, jednou zase bude Rusko rudý. To, že zradilo jakožto reformátor komunismu musí být potrestáno řádně po bolševicku. My a EU jsme ideologii nezradili a stále rozvíjíme třídní rovnost.

     • Pavel II
      15:14 16.05.2019

      Nebude. Spíš vůbec nebude. Nebo malinkatý. Takový původní, od Moskvy po Smolensk ma západ, dolů kousek pod Tulu a na východ je ohraničí nějaká ta Chanto-Mansijská republika...

    • Poly
     07:53 16.05.2019

     To funguje na státy, který maj tu smůlu, že jejich armáda je prostě zásadně slabší a nemají atomovou bombu.

     • Slavoslav
      08:30 16.05.2019

      dalsi geroj co by hadzal atomovky na svoje vlastne mesta?

   • Roland
    09:12 16.05.2019

    spíš je zajímavý, jakému území čína vraví: severní oblast zdrojů

 • astor
  16:31 15.05.2019
  • (16)

  Pěkně to navazuje na předchozí článek o amerických provokacích u Spratleyových ostrovů. To je drzost, to vyhrožování násilím USA! Války a agrese mohou přece zahajovat jen Američani, kteří dávno rezignovali na běžnou diplomacii a všechno raději řeší invazemi a bombama, když selžou předchozí prvky asymetrické války, propagandistická kanonáda a embarga... Komické je taky, jak je Si-Tiň-phing je pod tlakem svých generálů a admirálů. Takový Trump se od svého zvolení snaží prosazovat svoji vlastní vizi zahraniční politiky, která rozhodně nejde pod fousy jeho generálům, a tak je nucen tu a tam jejich volání po krvi vyhovět. Pravda je to, že Američani mají respekt jen ze síly, a nebo z ještě větší síly. Jinak žádná dohoda s nimi není možná.

  • RiMr71
   15:27 16.05.2019

   ...fascinující alternativní realita... trošku mě mrazí z toho, že nositelé takovéhoto hnisu v hlavě mají volební právo, ale vlastně, volby tomu odpovídají..
   Na druhou stranu mě uklidňuje, že když se podobné internetové identity moho předvést v reálu, třeba při slavném průjezdu amerického konvoje, tak skutek utek... kdes byl, soudruhu, když ti mrzký imperialista napadl tvou rodnou zemi pod záminkou bratrské pomoci?! :D

 • strikehawk
  16:20 15.05.2019
  • (12)

  Pan Chang by měl spíš napsat něco jako Přícházející kolaps USA, protože současnou největší hrozbou míru jsou samotné USA. Země s gigantickým vojenským rozpočtem, vnucující svoji vůli silou všem, kteří se kříží s jejich zájmy. Porušující mezinárodní právo a napadající cízí země bez souhlasu RB a OSN.
  Jako upadající velmoc to jsou USA, kteří budou mít pokušení vyvolat vojenský konflikt za účelem upevnění svojí moci a poražení globálního soupeře dokud jsou ekonomicko - vojenské faktory alespoň částečně dosud na jejich straně.....

  • Lukash
   16:33 15.05.2019
   • (5)
   Oblíbený příspěvek

   Upadajúca veľmoc je niekto iný nie USA, len to ešte stále nepochopili...stále sa vyhrážajú projektami a nákresmi zbraní :)

   • Host
    16:36 15.05.2019
    • (13)

    Nojo tak ste si kopol.. a nieco k veci? Kolko krajin za poslednych 50 rokov vojensky napadla Cina a kolko USA?

    • Lukash
     16:40 15.05.2019
     • (4)
     Oblíbený příspěvek

     čína zatial samozrejme nikoho hoci pokusy boli ako v korei, vietname, mandžusku... doštudujte... len na to vojensky nemala, teraz silnie tak uvidíme...

     • Host
      16:54 15.05.2019
      • (10)

      Takze nikoho...

     • Pavel II
      17:13 15.05.2019
      Oblíbený příspěvek

      Vietnam..., a dostali po čumáku... .

    • Lukash
     16:42 15.05.2019
     • (2)
     Oblíbený příspěvek

     https://en.wikipedia.org/wiki/... máte tu aj posledných 50 rokov

    • GlobeElement
     08:10 16.05.2019

     Říká se tomu z nouze ctnost.

  • GlobeElement
   08:10 16.05.2019

   Skomírající a zahnívající kapitalismus stojí na pokraji propasti a brzy skočí v propadlišti dějin, až na stožárech zavlají naše vítězné rudé vlajky, já vím.

 • Host
  16:16 15.05.2019
  • (14)

  Ntvl.... kdo dnes ohrozuje USA je teda jeho rekordny armadny rozpocet pripravou na agresiu...
  Naopak po skusenostiach zo zapadom (opiova vojna) je chovanie Ciny viac nez racionalne.

  • Poly
   08:09 16.05.2019
   Oblíbený příspěvek

   Rozdíl je v tom, že Čína tím ohrožuje americké spojence. To nejsou nějaké ručníky s Allahém za zády. A USA vždycky měla alespoň nějakou záminku, která dávala smysl. Rozdává demokracie nefunguje a USA jsou už nějaký ten pátek z rozdávání demokracie vyléčeny. Přijímat komunistickou "demokracii" chce leda tak Ondráček. Tchaj-wan, Japonsko, JK a spol svou demokracii mají rádi. Agresivní militantní chování je v případě Číny zásadní. Dokud měli za prdelí komouše na severu, tak válčili o 100 šest. Teď nemají, tak si musí tu armádu první sami vybudovat. Pak to začne na novo. Atomovku na rozdíl od těch smolařů bohužel mají.

  • GlobeElement
   08:13 16.05.2019

   Tak pokud Čína dnes reaguje na válku, která se odehrála v 19. století, má docela dlouhé vedení.

   To, že západ byl naopak spojencem Číny v boji proti Japonsku, to nevíte?

   Ale jinak ano, Čína se chová racionálně, jen se obávám, že nám z toho veselo nebude.