KOMENTÁŘ: Polský minomet RAK vs. finský NEMO

Polský samohybný minomet RAK; větší foto / PW2; CC BY-SA 3.0.

V článku Kontejnerový minomet Nemo od finské Patrie bylo původně uvedeno: „Minomet Nemo je lehčí a levnější varianta systému Amos. Palebný mechanismus je stejný, ale díky použití jedné hlavně rychlost palby poklesla na 10 ran za minutu. Nemo využívá například polský kolový samohybný minomet Rak.“ Polský minomet RAK je však ve skutečnosti zcela svébytná zbraňová konstrukce a nemá s minometem NEMO konstrukčně vůbec nic společného.

Minomet NEMO je nabíjený poloautomaticky - mina je ze zásobníku obsluhou-nabíječem ručně vyjmuta a položena na žlab nabíjecího ústrojí, který minu zvedne za hlaveň v náměru (hlaveň v podélné ose vozidla), která se nachází tzv. nabíjecí poloze. Pak následovně zasouvač minu zasune do hlavně. Po nabití miny se závěr samočinně uzavře.

Pokud se střílí v odměru (hlaveň natočená mimo podélnou osu vozidla), po výstřelu se věž s hlavní zpětně natočí do nabíjecí polohy, aby se hlaveň nastavila do nabíjecí polohy, tj. podélné polohy nulového odměru. Pouze v této poloze lze nabít hlaveň. Po nabití se věž s hlavní natočí do nastaveného odměru.

Rychlost střelby 10 ran/min minometu NEMO se dosahuje jen tehdy, když odměr je nulový nebo blízký nule, v odměru pak klesá na 6 ran/min. Reklamní materiály ukazují střelbu vždy v nulovém odměru nebo jemu blízkém, aby nebylo vidět, že věž se musí při střelbě natáčet do nabíjecí polohy.

Náměr je úhel, odklon osy hlavně od vodorovné roviny. Je-li náměr vyšší než 0° ústí hlavně směřuje nahoru, při náměru nižším než 0° směřuje ústí hlavně dolů.
Odměr je úhel, který svírá osa hlavně dělostřelecké zbraně od definované osy. U zbraní mobilních se někdy vztahuje k podélné ose vozidla.

Minomet RAK je na rozdíl od minometu NEMO plně automaticky nabíjená zbraň a to v libovolném náměru i odměru. Hlaveň není třeba ustavovat do nabíjecí polohy.

Věž, závěr a lafetace hlavně (kolébka s brzdovratným ústrojím) je odvozena od samohybné houfnice 2S1 Gvozdika (polský výrobce HSW minometu RAK byl licenčním výrobcem této houfnice). Věž se natáčí s obsluhou i se zásobníkem munice, který je umístěn do zádi věže

Koncepce minometu RAK je velmi zdařilá a rozhodně převyšuje svým pojetím minomet NEMO. Věž minometu RAK lze lafetovat do libovolné samohybné platformy o potřebné nosnosti a rozměrech. (Na pozvání v loňském roce byl autorovi článku minomet RAK výrobcem HSW předveden přímo ve výrobním závodě ve Stalově Woli.)

Pár slov k možnosti vést přímou střelbu - možnost vést přímou střelbu, tj. nulovým náměrem, což umožňují oba minomety NEMO i RAK, lze vést pouze s použitím modifikovaných min.

Finský minomet NEMO

Modifikace spočívá v tom, že na stabilizátory se musí nasunout nábojnice (sabot), která nejenže těsní závěr hlavně, ale především je nutná k zafixování polohy miny v hlavni (u klasického dělostřeleckého střeliva je poloha střely fixována zaražením vodící obroučky střely do přechodového kužele vývrtu hlavně). To zvyšuje cenu minometné munice (u NEMO cca dvakrát) a především komplikuje muniční logistiku.

Co se týče střelby minou s koncovým navedením, musí zákazník zvážit výrazně zvýšené náklady. Cena standardní 120mm miny je kolem 20 tisíc Kč, u miny s koncovým navedením se musí počítat cenou řádově více než milion korun a k tomu se musí připočítat náklady na systém řízení palby v nákladu několika desítek milionů korun.

Takže náklady na jeden výstřel minou s koncovým navedením se vyšplhají na několik milionů korun.

Autor: Doc. Ing. Milan Vašíček, CSc, plukovník v záloze, který vyučoval na Vojenské akademii, resp. Univerzitě obrany v Brně.
 

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Indie kupuje americké houfnice M777A2

Indická armáda získá od americké pobočky BAE Systems 145 tažných houfnic M777A2 LW155 a další ...

2S4 Tulpan: Největší ruský minomet opět v akci

Před několika dny ruská armáda provedla cvičení v Přímořském kraji na ruském Dálném východě u hranic ...

Kontrakt století: Polsko nakupuje houfnice Krab za miliardy

Polská vláda včera se zástupci polské firmy Huta Stalowa Wola (HSW) podepsala obří kontrakt na ...

Ukrajinské dělostřelectvo pod ruským kyberútokem

Ukrajinští operátoři houfnic D-30 od roku 2013 používají nezávisle vyvinutou mobilní aplikaci ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • pjek
  17:29 10.01.2017

  Hmm, pěkně nepřesná střeba nebo pesná a předražená střelba. Kdo zvolí druhou variantu, brzy přivede rozpočet na buben. Zajímavé je, že ruské naváděné technologie rozpočet nehuntují. Čímpak to asi bude?

 • Ogryzek
  17:26 08.01.2017
 • Lukas
  15:25 07.01.2017

  https://www.youtube.com/watch?...
  Kilka detali - od 13:30

 • Lukas
  14:27 07.01.2017

  Heh - wspominałem o tym.
  RAK to taki AMOS tylko z 1 lufą. W pełni autonomiczna wieża z autoladerem pracującym w dowolnej pozycji lufy.

  1 lufa - gdyż nie wymaga to modyfikacji podwozia AMV/Rosomak. Oryginalny fiński AMOS jest osadzony na specjalnym wzmocnionym podwoziu - oznaczonym XC-361

  Natomiast co do amunicji to teoretycznie można strzelać wszystkim - nawet GLATGM - o ile kaliber 120mm i odpowiednia długość.

  W Raku póki co używa się lekko zmodyfikowanej normalnej amunicji do holowanych moździerzy 120mm. (Pracujemy nad specjalistyczną w tym kierowaną)

 • ruleta
  12:42 07.01.2017

  Tak ja tady to vseobecne nadseni nesdilim - autor konstatuje, ze "koncepce minometu RAK je velmi zdařilá a rozhodně převyšuje svým pojetím minomet NEMO" a v clanku je defacto zminena, ze se Nemo musi vratit do nabijeci polohy. Cekal bych porovnani a neco o vaze, variabilite, rychlosti strelby, rychlosti pripravenosti, opusteni prostoru, systemu rizeni, moznostech simultaniho zasahu cile, obsluze...

  A ten konec mi taky nedava smysl:

  "Cena standardní 120mm miny je kolem 20 tisíc Kč, u miny s koncovým navedením se musí počítat cenou řádově více než milion korun a k tomu se musí připočítat náklady na systém řízení palby v nákladu několika desítek milionů korun.Takže náklady na jeden výstřel minou s koncovým navedením se vyšplhají na několik milionů korun."

  Abych to upresnil, tak nejak nechapu pocty a duvod k nim. To si dneska nekdo objedna hloupy minomet? ad absurdum prvni vystrel z kanonu letadla 5te generace vlastne stoji 100 mio dolaru. Mina s navadenim s cenou pres 1 mio je znacne nadsazena. Kolik potrebuji nanavadene abych dosahl zasahu, tak jako u navadene?...

 • flanker.jirka
  18:50 06.01.2017

  Jeden z mála článků, který má opravdu kvalitu!
  Mám dotaz na autora, uvítal bych nějaké porovnání cen munice, podle ráží, druhů, ...

 • jadernazima
  17:25 06.01.2017

  Mohl bych se zepatat na to, kolik minometů ráže 120 a 81 mm by naše armáda potřebovalal a kolik munice do nich by bylo potřeba pro vedení lehce až středně intenzivní války?

  Jinak tady uvádí cenu naváděného 120 mm granátu (resp. naváděcího kitu) jako 10 000 $
  https://en.wikipedia.org/wiki/...

 • petres
  16:56 06.01.2017

  Musím se připojit, výborný článek, který objasňuje některé detaily minometů NEMO a RAK. Do teď jsem si myslel, že NEMO je mírně odlehčená varianta AMOS o jedné hlavni, ale ten rozdíl v nabíjecím ústrojí je asi větší. Liší se dostřel obou minometů zmíněných v článku?

 • Rase
  16:22 06.01.2017

  A já si doposud myslel, že NEMO je nejlepší minomet na trhu - díky za rozvrácení. Ještě by mě zajimalo porovnání minometu RAK s minometem AMOS, který se hodně objevuje na různých vozidlech. Zajimavý minomet je i Mjölner, který chtějí švédi osadit na CV90. Do roku 2019 chtějí provozovat celkem 40 vozidel:
  https://twitter.com/GripenNews...

 • RiMr71
  16:04 06.01.2017

  Výborně pane Vašíček! Tohle Vám jde :)
  Opravdu super!