KOMENTÁŘ: Procházka i Hučín bojovali v jiné době za stejnou věc, ale...

KOMENTÁŘ: Procházka i Hučín bojovali v jiné době za stejnou věc, ale...
Generál Procházka v roce 2006 na setkání členů Vojenské sekce Konfederace politických vězňů (KPV) / Jana Deckerová, army.cz (Zvětšit)

Legenda československých či českých zpravodajských služeb generálporučík Radovan Procházka, který se narodil 11. května roku 1927 v rodině velitele Hradní stráže T. G. Masaryka, ruského legionáře podplukovníka Vladimíra Procházky, odešel z tohoto světa v červnu ve věku požehnaných 93 let. Pozůstalí po zesnulém pak odmítli převzít od premiéra Andreje Babiše Cenu Bezpečnostní rady státu.

Za války se Radovan Procházka zapojil do odboje. Po osvobození a otcově tragické smrti nastoupil z úcty k jeho památce ke studiu na vojenské akademii. V roce 1950 sloužil Procházka jako operační důstojník u hodonínské posádky.

Procházka tehdy navázal spolupráci s vojenskou skupinou, která předávala informace do svobodného světa. V roce 1951 byl ale zatčen, brutálně vyslýchán v takzvaném Domečku na Hradčanech a poté odsouzen k 15 letům vězení.

Na samotný nechvalně známý hradčanský „Domeček“ Radovan Procházka vzpomínal nerad: „Tohle nejradši vypouštím z hlavy, protože to člověka zbytečně vychovává k nenávisti. Nenechali vás spát, prakticky vám nedali najíst, byla tam příšerná zima, vyslýchali vás od rána do večera a přes noc a tak dál. Ani s výpověďmi člověk mnoho nenadělal: Všechno bylo více méně na stole. Člověk nakonec musel přiznat to, na co byly výpovědi napsány. Na co nebyly, to člověk pochopitelně zatloukl. Nakonec jsem z toho vyšel velmi kavalírsky. Měl jsem navržený trest smrti, ale nakonec mě odsoudili k patnácti rokům, což byla ta nejnižší hranice.“ 

Vyšetřovatelé toho podle Procházky celkově věděli poměrně málo: „Vlastně věděli jen to, že jsem veden jako člen organizace a že jsem dodával jakési zprávy, které nakonec ani nebyly vojenského charakteru,“ uvedl v březnu 2016 generál pro server Lidovky.cz

Radovan Procházka prošel jáchymovskými a rovněž příbramskými pracovními tábory, kde se roku 1954 připojil k tzv. nudlové aféře, která vypukla kvůli špatné stravě. Jako údajného organizátora vzpoury ho pak odsoudili na dalších 12 let. Od soudu Procházku eskortovali do Leopoldova a na svobodu se dostal teprve roku 1964. Podařilo se mu pak sehnat si „vysoce kvalifikovanou“ práci v divadelní jevištní technice.

V první polovině osmdesátých let pracoval táta jako kulisák v pražském Stavovském (tehdy Tylově) divadle a já měl coby školák občas možnost sedět na stoličce v zákulisí, nebo dokonce mezi oponami a sledovat fascinující svět dunících prken a jemného prachu plynoucího mezi herci v záři jevištních reflektorů. Táta strávil v divadle přes dvacet let“, vzpomínal před časem na portálu Seznam.cz na svého otce jeho syn Ondřej a dodal, že k divadlu se otec dostal od filmu. A k filmu se generál Procházka dostal krátce po návratu z Leopoldova na přímluvu Františka Vláčila.

Slavný český režisér byl Procházkův kamarád z dětství, oba byli syny důstojníků prvorepublikové československé armády.  V divadle se rovněž spřátelil s předními českými herci – mezi jinými s Borisem Rösnerem a Luďkem Munzarem.

Generál Procházka má ale i své kritiky

Přes pohnutou minulost, k níž patřilo jak dlouholeté věznění, tak nemožnost vykonávat odpovídající zaměstnání ve svém oboru, má generál Procházka, který byl po sametové revoluci rehabilitován, své kritiky. K nim patří zejména bývalý protikomunistický odbojář z doby tzv. normalizace a polistopadový důstojník BIS Vladimír Hučín, který kromě jiného kritizuje silně protiněmeckou orientaci generála Radovana Procházky z doby po listopadu 1989.  

Hučín obdržel v roce 2014 od tehdejšího ministra obrany Martina Stropnického osvědčení za odbojovou činnost proti komunismu. Třetí odboj, spolu s bojem za samostatné Československo a s protinacistickým odbojem, tvoří kontinuální řadu, na niž mohou být budoucí generace právem hrdé,“ uvedl v projevu ministr obrany Stropnický při předávání ocenění válečný veterán třetího odboje pro Hučína.

Podle Hučínova názoru se Procházka neangažoval správně, pokud jde o kauzu „Výbuch“ z 90. let minulého století. Byl to on [Procházka], který na sebe vzal odpovědnost a v řadách vedení Konfederace politických vězňů [KPV] přesvědčil, že já jsem bombové útoky spáchal a že to výrazně poškodí celou KPV. Vyšetřující tým Výbuch a vedoucí představitelé speciálního odboru Policie ČR, justice a další se obávali protestů, které by mohla KPV organizovat proti mému zatčení a obvinění. Procházka tyto aktivity paralyzoval,“ vysvětluje Hučín k problematice neobjasněných výbuchů v Přerově z konce 90. let minulého století.

Určité výhrady k činnosti generála Procházky má také předlistopadový protikomunistický aktivista a mluvčí Charty 77 Stanislav Devátý, a to v souvislosti s vyšetřováním spolupráce JZD Slušovice se Státní bezpečností. „Když jsme ve Federálu odhalili spolupráci Čubova družstva s StB, tak Procházka nechal zpracovat zprávu, ze které vyplývalo, že Slušovice žádnou spolupráci neměly. Tuto zprávu přitom zpracoval Procházkou reaktivovaný estébák,“ uvedl bývalý ředitel BIS Devátý. Připomněl zároveň, jak mu kamarád a tehdy ještě žijící agent-chodec Ota Rambousek popisoval, jak Procházka společně s Jiřím Růžkem „špiní“ v KPV Hučína. 

Tak jsem mu vše objasnil a dal mu spoustu důkazů o tom, že všechno byl proti Hučínovi komplot, což nakonec konstatoval i odvolací soud a Láďa byl zproštěn všech obvinění,“ zdůraznil Devátý.

Obnovení demokracie v naší zemi v roce 1989 znamenalo pro generála Procházku to, že se mohl navrátit ke své profesi a působit na nejvyšších postech ve zpravodajských službách. Po sametové revoluci pracoval ve vedení Bezpečnostní informační služby, byl ředitelem Úřadu pro zahraniční styky a informace a od roku 1993 šéfoval vojenské rozvědce. Za svou činnost obdržel Řád prezidenta USA „Legion of Merit“ a český prezident Václav Havel ho v roce 1997 vyznamenal Řádem Bílého lva.

V žádném případě nelze zpochybnit odbojářské zásluhy Radovana Procházky, který byl za svou aktivní činnost proti dvěma totalitním režimům tvrdě pronásledován, byl sadisticky mučen v pověstném Domečku, vězněn a nakonec musel řadu let vykonávat nekvalifikovanou práci. Nicméně každý z nás je člověk chybující, dopouští se omylů, přehmatů. To platí i o legendě naší zpravodajské služby, generálu Radovanu Procházkovi. V případě Vladimíra Hučína zřejmě podlehl určitým vlivům a tohoto významného představitele třetího odboje poškodil. 

Hučín je pro staré struktury, ale dokonce i pro několik představitelů předlistopadového disentu, zejména orientovaného levicovým směrem, kontroverzní postavou. Procházka se některými svými kroky zařadil k tomuto proudu a je to škoda, protože jak on, tak i Hučín bojovali odvážně kdysi proti společnému nepříteli. 

 

Nahlásit chybu v článku


Související články

KOMENTÁŘ: Protičeská rétorika šéfa českých komunistů v Rusku

Ve zjitřené atmosféře léta roku 1968 zveřejnil deník ústředního výboru Komunistické strany ...

Rusko: Není maršál jako maršál, není generál jako generál

Nažehlená uniforma, naleštěné kožené holínky a vojenská vyznamenání hrály v carském Rusku a v ...

Zneužívání armády proti odpůrcům komunistického režimu

Záhy po převzetí moci v únoru 1948 začali českoslovenští komunisté budovat represivní model ...

Největší vojenská operace od skončení války a kolaborant Milouš Jakeš

Koncem minulého měsíce, přesně 21. června, uplynulo 29 let od okamžiku, kdy poslední železniční ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Radovan
  11:13 04.08.2020

  Jen jedna poznámka k Vladimíru Hučínovi. Je to asi jediný představitel III. odboje v normalizaci, o kterém se dá říct, že používal ozbrojený odpor. Mimo ničení režimních vývěsek ...Zobrazit celý příspěvek

  Jen jedna poznámka k Vladimíru Hučínovi. Je to asi jediný představitel III. odboje v normalizaci, o kterém se dá říct, že používal ozbrojený odpor. Mimo ničení režimních vývěsek díky malým náložím, sabotoval v říjnu 1974 i sovětskou kolonu, při které dle svých slov v sebeobraně pravděpodobně zastřelil 2 sovětské vojáky.Skrýt celý příspěvek

  • Luky
   23:17 04.08.2020

   Před časem v jedné obci podobně odstřelili radar.

   Před časem v jedné obci podobně odstřelili radar.

 • PetrTechnik
  21:56 03.08.2020

  Do roku 1994 existoval tzv COCOM což byl výbor pro povolování vývozu zboží a technologií do států RVHP. Rozhodoval o všem dokonce i o tom kolik a které plodiny se smějí vyvézt. ...Zobrazit celý příspěvek

  Do roku 1994 existoval tzv COCOM což byl výbor pro povolování vývozu zboží a technologií do států RVHP. Rozhodoval o všem dokonce i o tom kolik a které plodiny se smějí vyvézt. Samozřejmě se to občas podařilo obejít a šlo stroje a technologie Známá je aféra s CNC frézami Toshiba do Ruska. Ty umožnily kvalitativní skok ve výrobě tichých jaderných ponorek.
  Pokud šlo o vývoz z republiky, tak veškeré kšefty dojednával PZO, po podepsání kontraktu už to bylo v režii fabriky ,ale PZO si z každého prodaného kusu vybíral desátek ve valutách. Slušovice a některá výrobní družstva (šperkaři ) mohli prodávat přímo kamkoliv, jen museli obchod nahlásit předem a nechat si schválit. U nákupů to bylo stejné jen směr zboží a peněz byl opačný.
  Zajímavé bylo ,že třeba Maďaři, Jugoslávci a Rumuni, chtěli i v rámci RVHP veškeré vývozy platit v dolarech. Z Ruska to byl tzv. konvertibilní rubl, nakoupit rubl za dolary a s nimi zaplatit zboží. Naštěstí se netýkalo ropy a plynu. Rusové nám zase třeba za Tatry konvertibilním rublem platili. Myslím že kurz byl 1:1 , na nákup jednoho konvertibilního rublu byl potřeba 1 dolar .
  Srovnávat dnešní a tehdejší podmínky je zcela mimo mísu. Zrovna tak vymýšlet coby kdyby. Slušovice doplatili na hurá systém destrukce družstevního podnikání, které bylo a je efektivní. Ničemu to neprospělo, hospodařit začal zlomeček restituentů, vznikly obrovské agrofirmy typu Agrofert. A to nemluvím o devastaci půdy, protože i ti komunističtí jezéďáci se chovali na polích lépe. Dnes je zemědělství fakticky chemický průmysl.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   22:57 03.08.2020

   Zemědělství za socíku byl mnohem horší chemický průmysl, například ve Slušovicích to platilo doslova. Pokud se družstva rozpadla tak proto že jaksi nebyla vůle ve společném ...Zobrazit celý příspěvek

   Zemědělství za socíku byl mnohem horší chemický průmysl, například ve Slušovicích to platilo doslova. Pokud se družstva rozpadla tak proto že jaksi nebyla vůle ve společném hospodaření tímto modelem pokračovat. Pokud hledáte příčiny současného stavu v zemědělství doporučuji se zaměřit na násilnou kolektivizaci v padesátých letech.
   Pokud se zeptáte menších zemědělců tak vám často řeknou že největší problém současného zemědělství je v tom že velké podniky jedou pořád stejně jako se to jejich šéfové naučili v osmdesátých letech akorát s novou technikou.Skrýt celý příspěvek

 • Trener
  11:08 02.08.2020

  Je to ten gen. Procházka, co chtěl pro obranu země využít naše předválečné pohraniční opevnění? Jestli si dobře pamatuju, tak v pořadu "Zjizvená tvář země" měl k tomu nějaké své ...Zobrazit celý příspěvek

  Je to ten gen. Procházka, co chtěl pro obranu země využít naše předválečné pohraniční opevnění? Jestli si dobře pamatuju, tak v pořadu "Zjizvená tvář země" měl k tomu nějaké své teze.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   11:42 02.08.2020

   Jelikož poslední rota osádek těžkého opevnění zanikla až v roce 1999, tak zjevně nebyl sám kdo to prosazoval.

   Jelikož poslední rota osádek těžkého opevnění zanikla až v roce 1999, tak zjevně nebyl sám kdo to prosazoval.

  • zdeno
   09:02 04.08.2020

   Ano, byl, ale jinak to byl velmi vzdělaný a noblesní pán s velmi střízlivým politickým myšlením - propagátor a zastánce NATO, zároveň upozorňoval, že pakt chrání jen proti vnějšímu ...Zobrazit celý příspěvek

   Ano, byl, ale jinak to byl velmi vzdělaný a noblesní pán s velmi střízlivým politickým myšlením - propagátor a zastánce NATO, zároveň upozorňoval, že pakt chrání jen proti vnějšímu ohrožení - své spory si členové musí řešit sami - tady asi pramení jeho projekt obrany hranic i když z vojenského hlediska to byla příprava na minulou válku.Skrýt celý příspěvek

 • Kostrín
  09:57 02.08.2020

  O Slušovických "temných žilkách" hovoril Havel v 1990 niekde na Letnej a určite sa to dá dohladať. Sledoval som to v TV. Nasledovali permanentné kontroly v Slušoviciach a banky ...Zobrazit celý příspěvek

  O Slušovických "temných žilkách" hovoril Havel v 1990 niekde na Letnej a určite sa to dá dohladať. Sledoval som to v TV.
  Nasledovali permanentné kontroly v Slušoviciach a banky keď videli aká je politická vôľa stopli Slušoviciam úvery + vnútorný rozvrat- S. Deváty a iný a Slušovice boli odídené.
  Tropické ovocie za socializmu malo jednú obrovskú výhodu
  oproti dnešnému v supermarketoch- dalo sa jesť. Pomaranče boli šťavnaté a sladké. Tie dnešné to je len akási dužina, bez šťavy a aj tá troška je kyslejšia ako volakedajší citrón.Skrýt celý příspěvek

  • palo satko
   10:10 02.08.2020

   Družstva na rozdiel od štatnych podnikov mali viac hospodarskej slobody. Podobne na tom boli aj družstva v službach (autoservisy), alebo "pridružena vyroba" pri organizaciach ako ...Zobrazit celý příspěvek

   Družstva na rozdiel od štatnych podnikov mali viac hospodarskej slobody. Podobne na tom boli aj družstva v službach (autoservisy), alebo "pridružena vyroba" pri organizaciach ako bol napr. Zvazarm. Slušovice boli očividne, ale existovalo vela prosperujucich družstiev, ktore použivali riešenia a techniku na svetovej urovni.
   Hoci družstevnictvo bol kapitalisticky vymysel, uspechy našich družstiev akosi nepasovali do noveho režimu plneho pravdy a lasky.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   10:12 02.08.2020

   No temné žilky tam každopádně byly. Slušovice nevznikly proto že Čuba byl génius. Kdyby génius byl bude dneska jením z miliardářů a ne zkrachovalým ex-senátorem za SPOZ. Který se ...Zobrazit celý příspěvek

   No temné žilky tam každopádně byly. Slušovice nevznikly proto že Čuba byl génius. Kdyby génius byl bude dneska jením z miliardářů a ne zkrachovalým ex-senátorem za SPOZ. Který se proslavil zejména tím že bral plat ale nedocházel do práce.Skrýt celý příspěvek

   • SofF
    15:14 02.08.2020

    spíš to měl být "vzorek" pro nový typ hospodaření když to staré šlo do kopru - proto vznikla jako chráněná enkláva, jakýsi jemný předstupeň toho co se pak aplikovalo v Číně. Jenže ...Zobrazit celý příspěvek

    spíš to měl být "vzorek" pro nový typ hospodaření když to staré šlo do kopru - proto vznikla jako chráněná enkláva, jakýsi jemný předstupeň toho co se pak aplikovalo v Číně.
    Jenže za nové gardy se všechno předešlé muselo označit za špatné a co špatné nebylo tomu k zániku "pomoci"....Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     15:20 02.08.2020

     Což jen potvrzuje moje slova že Čuba byl bez krytí různých potentátů v podstatě neschopný fungovat v běžném tržním prostředí.

     Což jen potvrzuje moje slova že Čuba byl bez krytí různých potentátů v podstatě neschopný fungovat v běžném tržním prostředí.

     • Larry
      18:29 02.08.2020

      Ing. Čuba rozhodně nebyl genius, ale ekonom, který dokázal přemýšlet. Republikou se táhla fáma že si vzal dceru Štrougala a podobné nesmysly. Komunisté samozřejmě Ing. Čubu ...Zobrazit celý příspěvek

      Ing. Čuba rozhodně nebyl genius, ale ekonom, který dokázal přemýšlet.
      Republikou se táhla fáma že si vzal dceru Štrougala a podobné nesmysly.
      Komunisté samozřejmě Ing. Čubu tepali, že jako předseda JZD má se zasazovat o živočišnou a rostlinnou výrobu a nevyrábět počítače. By´t 8mi bitové.
      Čuba podnikal a vcelku úspěšně i po r.89. Dá se ledacos zjistit, i to že byl zvolen
      za senátora znamená že ho lidi znali a věřili mu. Zajeďte se zeptat do Slušovic. Vy ani já nikdy důvěru voličů nedostaneme, smiřme se s tím.
      A že Čuba v JZD zaměstnal Devátého, byla jeho osobní statečnost. Devátý nikdy o Čubovi a spol špatně nemluvil.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      18:48 02.08.2020

      Jo určitě neměl za zády vlivné komunisty a to co se ve Slušovicích stalo byl ten opěvovaný "zázrak" vybojovaný jedním ekonomem proti všem. A teď bych prosil jinou pohádku. Jinak ...Zobrazit celý příspěvek

      Jo určitě neměl za zády vlivné komunisty a to co se ve Slušovicích stalo byl ten opěvovaný "zázrak" vybojovaný jedním ekonomem proti všem. A teď bych prosil jinou pohádku.
      Jinak jeho senátorování byla spíš ostuda, kdy ač zdravotně nemohl vykonávat mandát se ho odmítal vzdát (plat senátora bral samozřejmě po celu dobu).Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      19:46 02.08.2020

      Ach, jo Larry. To jsou zase pohádky. Kdyby byl Čuba tak geniální ekonom, jak tvrdíš, tak je teď na místě Babiše. Aspoň co se týká podílu v zemědělství v ČR. Informací a styků měl ...Zobrazit celý příspěvek

      Ach, jo Larry. To jsou zase pohádky. Kdyby byl Čuba tak geniální ekonom, jak tvrdíš, tak je teď na místě Babiše. Aspoň co se týká podílu v zemědělství v ČR. Informací a styků měl dost. Ve skutečnosti to byl jenom poskok, který testoval nové postupy v zemědělství, když už byli soudruzi zoufalí.Skrýt celý příspěvek

     • Larry
      20:21 02.08.2020

      Torongu, Čuba byl v nemilosti Havla, viz plky na Letné. Společnost ho odsuzovala. úspěch se v Čechách neodpouští a neodpouštěl. Tak se stáhl. Babiš byl zaměstnancem podniku ...Zobrazit celý příspěvek

      Torongu,
      Čuba byl v nemilosti Havla, viz plky na Letné. Společnost ho odsuzovala. úspěch se v Čechách neodpouští a neodpouštěl. Tak se stáhl. Babiš byl zaměstnancem podniku zahraničního obchodu, v zahraničí si budoval konexe, uměl a umí jazyky a také měl podporu rozvědky.
      Mít takové možnosti a konexe, nevyužít toho byla by to jeho chyba.
      Já jako 18ti letý jsem je neměl a 95% občanů této země taktéž. Že se úspěch neodpouští platí i v případě Babiše.Skrýt celý příspěvek

     • Larry
      20:25 02.08.2020

      Čuba a jeho lidé vycházeli z možností jak ekonomických tak právních té doby. Moc dobře si uvědomoval co to je ohrožování devizového hospodářství, nedovolené podnikání ...Zobrazit celý příspěvek

      Čuba a jeho lidé vycházeli z možností jak ekonomických tak právních té doby.
      Moc dobře si uvědomoval co to je ohrožování devizového hospodářství, nedovolené podnikání atd....
      https://www.fulsoft.cz/33/1-19... Skrýt celý příspěvek

     • padre
      20:37 02.08.2020

      Přiznejme si to ,že v tržním prostředí a bez krytí shořeli slušovičti kluci jako papír.

      Přiznejme si to ,že v tržním prostředí a bez krytí shořeli slušovičti kluci jako papír.

     • Scotty
      20:43 02.08.2020

      Larry Havel tu nevytvořil samoděržaví, to co říkal na Letné Čubovy mohlo být jedno. Ekonomické otázky řešil Klaus a ten v raných devadesátkách rozhodně nikomu v cestě nestál. ...Zobrazit celý příspěvek

      Larry
      Havel tu nevytvořil samoděržaví, to co říkal na Letné Čubovy mohlo být jedno. Ekonomické otázky řešil Klaus a ten v raných devadesátkách rozhodně nikomu v cestě nestál. Slušovice zkrátka v tržním prostředí neobstáli. Tečka.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      21:45 02.08.2020

      Ale no tak Larry... Přestaň s těma pohádkama. Sám tomu nevěříš... Havel řekl... Ten řekl hromadu věcí, ale hlavy za ním nepadaly. Zato je tady hromada mýtů, za co všechno Havel ...Zobrazit celý příspěvek

      Ale no tak Larry... Přestaň s těma pohádkama. Sám tomu nevěříš...
      Havel řekl... Ten řekl hromadu věcí, ale hlavy za ním nepadaly. Zato je tady hromada mýtů, za co všechno Havel může.
      Všecko jenom výmluvy. Ve skutečnosti by bez požehnání ÚV něco takového dělat nemohl. Víš to stejně dobře jako já...Skrýt celý příspěvek

     • Larry
      06:27 03.08.2020

      Samozřejmě, že by kluci ze Slušovic dnes shořeli jako papír. Doba se změnila a společenské a ekonomické podmínky také. Slušovice v tehdejších podmínkách předváděli to, co dnes ...Zobrazit celý příspěvek

      Samozřejmě, že by kluci ze Slušovic dnes shořeli jako papír. Doba se změnila a společenské a ekonomické podmínky také. Slušovice v tehdejších podmínkách předváděli to, co dnes předvádí Penta nebo JaT a jiní.
      To, co předváděl Čuba a měl to předvádět do budoucna každý podnik komunisté nazývali "chozrasčot" z ruského "chozjastvennyj sčot" neboli samofinancování.
      Jenomže tehdy nebyly možné podvody s čísly viz dnes.
      Znám firmu podnikající v oboru energetiky se ziskem přes 1mld. Kč je podle účetní uzávěrky ztrátová (pro pochopení - fi. je v holdingu) tohle kdyby zahrál Čuba, šel by bručet.
      Ekonomický zázrak dnes vyrobí na objednávku každý excelový inženýr.Skrýt celý příspěvek

     • Larry
      07:05 03.08.2020

      To Scotty, za Havla a Klause to podnikání v 90tých bylo takové, že dnes člověk žasne. Ti co měli informace a konexe (bývalí komunisté, náměstci.....) věděli, šli do banky, kde na ...Zobrazit celý příspěvek

      To Scotty,
      za Havla a Klause to podnikání v 90tých bylo takové, že dnes člověk žasne.
      Ti co měli informace a konexe (bývalí komunisté, náměstci.....) věděli, šli do banky, kde na dobré slovo dostali úvěr na privatizaci-zakoupení firmy. Ručili ovšem tou Firmou kterou ještě neměli. To je podnikání jako noha.
      Zářný příklad. Kupoval jsem nějaký elektromateriál od jedné pobočky firmy ZPA.
      Tu firmu na stejný způsob koupili bývalí manažeři a vedoucí pracovníci.
      Aby rychleji splatili úvěr, odprodali třeba rekreační středisko, pěkné na hezkém místě. Spadlo jim do klína při "privatizaci" a zbavili se všeho.
      Když viděli, že nedokáží konkurovat firmám jako Siemens, ABB část firmy a prostor jim odprodali.
      Ex pobočka ZPA získala zakázku na výrobu elektroměrů pro ČEZ to je ekonomicky na pár let zachránilo. Potom pád a dnes pronajímají kancelářské prostory v administrativní budově na "rozumné adrese" Na tom přežívají.
      Občas se zastavím v železářství, které si založili rodiče bývalé spolužačky.
      Zkoušeli se mnou "obchod" kdy mne nabízeli spojovací materiál-šrouby s marží pro ně 1000% na šroubu z Číny. (šrouby tzv. pevnostní s označením Li nebyli schopni dodat - takové Čína nedělá)
      Vysvětlili jsme si to. Nejsou jediní kdo prodává spojovací materál v ČR. Už jenom to, že jsem věděl je zarazilo. Nějak u kafe došlo na podnikání.
      Vzali si úvěr na odkoupení provozovny, prý jim poradil známý z Prahy co dělal na jakémsi ministerstvu. Když jsem se ptal na zboží, že to byly další peníze, prý jim veškeré zboží v prodejně zůstalo gratis. Prý to byla běžná praxe. "To ti nikdo neřekl??" velmi se divili. Ve smlouvě o odkoupení s okresní privatizační komisí nic takového nebylo. Pro ně to byl hezký dárek zdarma, ale samozřejmě to někdo zaplatil.
      To jsou ty prodrbané miliardy v privatizacích , které jsme zaplatili ze svých kapes. Já, Torong, Pavel1, Scotty, SofF a všichni čtenáři AN.Skrýt celý příspěvek

     • Pavel1
      20:51 04.08.2020

      Nikoli "miliardy" ale "prodrbané" biliony, které platil i larry ze šroubárny, jsou důsledkem komunistického rozkradení soukromého vlastnictví, komunistického rozkradení úspor ...Zobrazit celý příspěvek

      Nikoli "miliardy" ale "prodrbané" biliony, které platil i larry ze šroubárny, jsou důsledkem komunistického rozkradení soukromého vlastnictví, komunistického rozkradení úspor veškerého obyvatelstva, opuštění perspektivních trhů a násilného přeorientování veškerého čs exportu na vždy nesolventní východ (o dotovaném vývozu uranu či zbraní nemluvě) a 40 let zastarávání a zaostávání dříve vyspělého průmyslu, a to do té míry, že v normálním prostředí nebyl schopen přežít.Skrýt celý příspěvek

    • Pavel1
     20:27 02.08.2020

     V číně se nic "pak" neaplikovalo. Čína masivně liberalizovala svou ekonomiku už v druhé polovině 70. let. (Občas se uvádí, že se nechala inspirovat Šikovými reformami, které byly ...Zobrazit celý příspěvek

     V číně se nic "pak" neaplikovalo. Čína masivně liberalizovala svou ekonomiku už v druhé polovině 70. let. (Občas se uvádí, že se nechala inspirovat Šikovými reformami, které byly tady zašlapány tanky varšavské smlouvy a normalizačními komouši.) V době, kdy Slušovice "slavily" úspěch v těžkoslovensku, v Číně už jako houby po dešti rostly západní fabriky.Skrýt celý příspěvek

   • krllo
    07:57 05.08.2020

    Největší genius je Rittig

    Největší genius je Rittig

  • Miroslav
   10:12 02.08.2020

   Odborne sa tomu hovorí Selektívna pamäť. Mozog prirodzene potláča zlé spomienky alebo ich upravuje tak, aby sme si čo najdlhšie udržali duševné zdravie. Naopak, spomienky pekné ...Zobrazit celý příspěvek

   Odborne sa tomu hovorí Selektívna pamäť. Mozog prirodzene potláča zlé spomienky alebo ich upravuje tak, aby sme si čo najdlhšie udržali duševné zdravie. Naopak, spomienky pekné mozog zvýrazňuje a prifarbuje. Preto sa niekomu môže zdať, že med bol sladší, tráva zelenšia, sneh belší a obloha modrejšiaSkrýt celý příspěvek

  • Pavel1
   10:37 02.08.2020

   Tak to jsou současné firmy chudáci, ti taky mají na krku "permanentné" kontroly. Nemluvě o tom co, že o zajišťovacích příkazech si mohl Devátý nechat jen zdát. Povíš nám co jsi ...Zobrazit celý příspěvek

   Tak to jsou současné firmy chudáci, ti taky mají na krku "permanentné" kontroly. Nemluvě o tom co, že o zajišťovacích příkazech si mohl Devátý nechat jen zdát. Povíš nám co jsi ještě sledoval v TV?Skrýt celý příspěvek

  • fotr
   14:43 02.08.2020

   Kostrín
   Hlavně ty kubánské, že? To byl pěkný hnus.
   Opravdu ,,rád,, poslouchám tyhle povídky jak všechno bylo tehdy lepší.

   Kostrín
   Hlavně ty kubánské, že? To byl pěkný hnus.
   Opravdu ,,rád,, poslouchám tyhle povídky jak všechno bylo tehdy lepší.

 • palo satko
  08:36 02.08.2020

  V zasade mam problem označit za hrdinu niekoho, kto porušil prisahu. Proste, nemusel zostat pod prisahou v armade. Mohol odist do civilu a venovat sa tomuto koničku.

  V zasade mam problem označit za hrdinu niekoho, kto porušil prisahu. Proste, nemusel zostat pod prisahou v armade. Mohol odist do civilu a venovat sa tomuto koničku.

  • Miroslav
   10:14 02.08.2020

   Kto má za koníčka rúbať urán v bani zadarmo dlhé roky?

   Kto má za koníčka rúbať urán v bani zadarmo dlhé roky?

  • Jan Padesátýpátý
   12:55 02.08.2020

   mluvíš o důstojnících wermachtu, kteří se pokusili zachránit svou vlast tím, že se pokusili o atentát na Hitlera?

   mluvíš o důstojnících wermachtu, kteří se pokusili zachránit svou vlast tím, že se pokusili o atentát na Hitlera?

   • palo satko
    13:53 02.08.2020

    Dostojnici nemeckej armady, cheli zabit Hitlera preto lebo zle viedol vojnu a nie preto aby Nemecko vojnu prehralo.

    Dostojnici nemeckej armady, cheli zabit Hitlera preto lebo zle viedol vojnu a nie preto aby Nemecko vojnu prehralo.

 • Tesil
  17:35 01.08.2020

  Docela by mne zajÍmalo jak Agrokombinát Slušovice jako celek mohl spolupracovat s StB. Mimochodem každý podnik v ČSSR podle platného zákona směl podnikat v zahraničí. A tvořit si ...Zobrazit celý příspěvek

  Docela by mne zajÍmalo jak Agrokombinát Slušovice jako celek mohl spolupracovat s StB. Mimochodem každý podnik v ČSSR podle platného zákona směl podnikat v zahraničí. A tvořit si devizové zdroje.Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   17:56 01.08.2020

   Asi sa to veľmi nedarilo keď neboli valuty ani na tropické ovocie

   Asi sa to veľmi nedarilo keď neboli valuty ani na tropické ovocie

   • flanker.jirka
    18:43 01.08.2020

    valut bylo dost, ale k tomu i embarga ze strany západu, tak že z některých zemí sem zboží nemohlo putovat, částečně se to obcházelo přes překupníky, ale trh nasytit nedokázalo. A ...Zobrazit celý příspěvek

    valut bylo dost, ale k tomu i embarga ze strany západu, tak že z některých zemí sem zboží nemohlo putovat, částečně se to obcházelo přes překupníky, ale trh nasytit nedokázalo. A to se bavíme o tom, že zákazník byl ochoten zaplatit ceny za exotické ovoce v současných relacích, při 15x menších platech za komunismu.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     20:55 01.08.2020

     Ono to bude spíš tím že byl úmyslně držený nesmyslně vysoký kurz koruny a dovoz ze západu se prostě importérům nevyplatil. Navíc nebylo dost valut ani na nákup potřebných ...Zobrazit celý příspěvek

     Ono to bude spíš tím že byl úmyslně držený nesmyslně vysoký kurz koruny a dovoz ze západu se prostě importérům nevyplatil. Navíc nebylo dost valut ani na nákup potřebných technologií pro průmysl, to že by se dováželo běžné spotřební zboží bylo úplné sci-fi.Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
     21:54 01.08.2020

     Kde na svete je embargo na ovocie? Ešte aj embargo OSN na KĽDR za jadrový program zahrňuje raketové technológie, luxusný tovar (Kimovci vraj ľúbia francúzsky koňak) či tovar ...Zobrazit celý příspěvek

     Kde na svete je embargo na ovocie?

     Ešte aj embargo OSN na KĽDR za jadrový program zahrňuje raketové technológie, luxusný tovar (Kimovci vraj ľúbia francúzsky koňak) či tovar dvojakého určenia. Vývoz ovocia do KĽDR nikdy zakázaný nebol, a nebol zakázaný ani dovoz pomarančov do ČSSR.

     Štát valuty nemal, veď to otvorene povedali aj samotní komunisti. Preto sa aj vytvoril ten legendárny Tuzex, aby sa vybrali valuty od obyvateľstvaSkrýt celý příspěvek

    • Pavel1
     10:22 02.08.2020

     A proto, že "valut bylo dost", byly na příděl, že. Pro info, západní embargo východnímu bloku existovalo pouze na dovoz zbrojních technologií, nebo technologií využitelných pro ...Zobrazit celý příspěvek

     A proto, že "valut bylo dost", byly na příděl, že. Pro info, západní embargo východnímu bloku existovalo pouze na dovoz zbrojních technologií, nebo technologií využitelných pro vojenské účely, jako vyspělá výpočetní technika. Vyvážet mohli komouši cokoli. Co do exportu na Západ se v těžkoslovensku komouši realizovali například exportem uhlí do SRN, za účelem získání těch valut, kterých přece měli na rozhazování.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      10:47 02.08.2020

      Napríklad škodovky 105/120 sa vyvážali aj do Británie či Kanady. Ale obľúbené tam neboli preto, lebo to boli skvelé autá. Obľúbené boli preto, že boli lacné. Dokonca lacnejšie ako ...Zobrazit celý příspěvek

      Napríklad škodovky 105/120 sa vyvážali aj do Británie či Kanady. Ale obľúbené tam neboli preto, lebo to boli skvelé autá. Obľúbené boli preto, že boli lacné. Dokonca lacnejšie ako by mali byť. CS vláda ich tam totiž vyvážala za dumping aby získala aspoň nejaké valuty. Aj za cenu straty samozrejme.Skrýt celý příspěvek

     • Pavel1
      13:11 02.08.2020

      Ano, to je všeobecně známo, tedy mimo okruh ostalgiků a milovníků minulého režimu. A netýkalo se to jen škodovek, ale například i ledniček CALEX. To co šlo od nás na Západ z ...Zobrazit celý příspěvek

      Ano, to je všeobecně známo, tedy mimo okruh ostalgiků a milovníků minulého režimu. A netýkalo se to jen škodovek, ale například i ledniček CALEX. To co šlo od nás na Západ z dumpingové ceny, aby to vůbec někdo chtěl a komunistický režim tak získal aspoň nějaké devizy (vzhledem k nekonvertibilitě koruny jiná cesta nebyla), bylo pro občana východního bloku nedostatkové zboží, pro jehož získání bylo třeba "uplácet vedoucího elektry".Skrýt celý příspěvek

     • Larry
      18:38 02.08.2020

      Škoda 120 se nikdy nevyvážela, vyvážela se do Británie pod obchodním označením Škoda Estelle a s pravostranným řízením. Dokonce byla úprava na objednávku jako kabriolet. Tak jak ...Zobrazit celý příspěvek

      Škoda 120 se nikdy nevyvážela, vyvážela se do Británie pod obchodním označením Škoda Estelle a s pravostranným řízením. Dokonce byla úprava na objednávku jako kabriolet. Tak jak vyžadovaly britské předpisy.
      Ještě počátkem 90tých let jako čerstvý držitel ŘP jsem jednu zachovalou 120LS koupil a dost se na ní naučil
      Ledničky Calex, celkem fungovali, to věděl i Samsung a celou fabriku ve Zlatých Moravcích komplet koupil za pár drobných, pár let vyráběl a zlikvidoval.
      Aby jsem čobolům sáhl na jejich hrdost, problém promrzajícící skříně mrazniček 50l by normální firmu položil. Konstrukční závada.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      19:52 02.08.2020

      Larry, ano, když soudruzi potřebovali devizy, dokázali se i vybičovat ke kontrole kvality výroby. Je poměrně dobře známo, že to co šlo na západ mělo o řád lepší kvalitu než to co ...Zobrazit celý příspěvek

      Larry, ano, když soudruzi potřebovali devizy, dokázali se i vybičovat ke kontrole kvality výroby. Je poměrně dobře známo, že to co šlo na západ mělo o řád lepší kvalitu než to co se prodávalo plebsu tady. I přesto to bylo na západě na úrovni toho co dnes koupíte za dva dolary z Aliexpresu.Skrýt celý příspěvek

     • Pavel1
      19:57 02.08.2020

      Aha, takže v jedné větě jsi schopen tvrdit, že Škodovka do UK ten šunt za dumpingové ceny vyvážela i nevyvážela. Kdybys ještě potřeboval nějaké téma ve snaze mít poslední slovo, ...Zobrazit celý příspěvek

      Aha, takže v jedné větě jsi schopen tvrdit, že Škodovka do UK ten šunt za dumpingové ceny vyvážela i nevyvážela. Kdybys ještě potřeboval nějaké téma ve snaze mít poslední slovo, tak zkus ještě okomentovat to tropické ovoce. Například ceny banánů za bolševika by při současných platech stály 120 Kč.Skrýt celý příspěvek

     • padre
      20:43 02.08.2020

      Škody Estelle s pravostranným řízením museli v Anglii celé rozložit ,zkontrolovat a zase složit.O namontování třeba litych kol se tehdy v Mladé Boleslavi radši ani nepokoušeli.A to ...Zobrazit celý příspěvek

      Škody Estelle s pravostranným řízením museli v Anglii celé rozložit ,zkontrolovat a zase složit.O namontování třeba litych kol se tehdy v Mladé Boleslavi radši ani nepokoušeli.A to nemluvím o známé aféře Zapadlo.Skrýt celý příspěvek

     • Larry
      06:36 03.08.2020

      To padre, a ty jsi dělal mechanika v Anglii?? Škoda tam měla obchodní zastoupení, ale zastupovali ji anglické firmy. Svého času jsem na tohle téma sháněl informace. Na internetu ...Zobrazit celý příspěvek

      To padre,
      a ty jsi dělal mechanika v Anglii?? Škoda tam měla obchodní zastoupení, ale zastupovali ji anglické firmy. Svého času jsem na tohle téma sháněl informace.
      Na internetu toho mnoho není a tak jsem obtěžoval známé, kteří navštěvovali knihovny a prolézali časopisy.
      PS Pavel1.
      uhlí?? jo dnes se vytěží na Donbase a přes Bělorusko a Polsko doveze do ČR kde se prožene kotly uhelných elektráren. A ČR je největší exportér el energie v EU. Že by to Praze nebo Bruselu nějak vadilo se zrovna říci nedá.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      08:56 03.08.2020

      Ano, Larry vyvážíme elektřinu. To už je přidaná hodnota. Vyvážet čisté uhlí je na úrovni rozvojových zemí. Stejně tak se za komunistů vyvážela dřevní kulatina (kmeny) místo, aby se ...Zobrazit celý příspěvek

      Ano, Larry vyvážíme elektřinu. To už je přidaná hodnota. Vyvážet čisté uhlí je na úrovni rozvojových zemí. Stejně tak se za komunistů vyvážela dřevní kulatina (kmeny) místo, aby se vyrobil nábytek a vyvezl až ten.Skrýt celý příspěvek

   • Larry
    18:51 01.08.2020

    Jasně, dnes jsou plné regály tropického ovoce ale zase na to řada lidí nemá. Sám takové znám, počínaje matkami samoživitelkami ...... Čert vem ovoce, ale třeba jsme byli 3. zemí ...Zobrazit celý příspěvek

    Jasně, dnes jsou plné regály tropického ovoce ale zase na to řada lidí nemá. Sám takové znám, počínaje matkami samoživitelkami ...... Čert vem ovoce, ale třeba jsme byli 3. zemí světa která dokázala postavit vlastní laser.
    https://www.youtube.com/watch?...
    Mimochodem, když jsem nastoupil v r.89 k útvaru PVOS, kromě ruské měřící techniky jsme měli k dispozici osciloskopy Tektronix. Komunikační přijímače Rohde & Schwarz a řady dalších přístrojů.
    Když jsem se ptal, kde se to "vzalo" protože to bylo oficiálně embargované zboží, vše za valuty nakoupené a přes Izrael.
    Valuty a devizové zdroje byly a řady jiných věcí za valuty také. ( např. otec měl pravidelně prášky proti alegii a senné rýmě ze Švýcarska, které mu předepsal ošetřující lékař a to fakt nebyl papaláš s rudou knížkou)
    Nesmíš věřit všemu, co se dnes žvatlá v médiích a ve školách.Skrýt celý příspěvek

    • padre
     19:55 01.08.2020

     No já tedy nevím ,ale to v tom případě asi existovala do roku 1989 dvě Československa.Protože já co si pamatuji ,tak do roku 89 byl valut naprostý nedostatek a československý stát ...Zobrazit celý příspěvek

     No já tedy nevím ,ale to v tom případě asi existovala do roku 1989 dvě Československa.Protože já co si pamatuji ,tak do roku 89 byl valut naprostý nedostatek a československý stát byl ochoten pro jejich získání prodat prakticky cokoliv ,včetně střeliva mudžahedinum do Afghánistánu.Agrokombinat Slušovice byl podnikem se zvláštním statusem a v jeho činnosti hrála důležitou roli čs.zahraniční rozvědka.Pohádky o drahých zahraničních švycarskych lécích pro řadového čsl. občana si nechte na schůze stařeckou demencí postižených bývalých členů Svazu přátel SSSR.Československo sice jak tvrdíte mělo laser ,ale vývoj obyčejného kazetoveho radiomagnetofonu Sokol trval 5 let! ..na konci 80 let!!Za tu dobu jen Panasonic dal na trh 90 různých modelů!!Skrýt celý příspěvek

    • Englbert
     19:57 01.08.2020

     Cert vem lejzr. Ja radsi ovoce.

     Cert vem lejzr. Ja radsi ovoce.

    • fotr
     21:09 01.08.2020

     Larry
     Nejvíce embargovaného zboží k nám šlo ze Švédska, málo se to ví. Izrael byla asi druhá v pořadí.

     Larry
     Nejvíce embargovaného zboží k nám šlo ze Švédska, málo se to ví. Izrael byla asi druhá v pořadí.

    • fotr
     21:26 01.08.2020

     Larry Ještě dodám něco k těm lékům, v ČSSR byla v jedné Pražské nemocnici specializovaná lékárna a ta zajišťovala zahraniční léky pro nomenklaturu, vrcholové sportovce ...Zobrazit celý příspěvek

     Larry
     Ještě dodám něco k těm lékům, v ČSSR byla v jedné Pražské nemocnici specializovaná lékárna a ta zajišťovala zahraniční léky pro nomenklaturu, vrcholové sportovce (reprezentanty) a pod. Přebytečné léky nebo ty kterým procházela expirace se pak od nich dostávaly do běžné sítě našeho zdravotnictví. Určitý, menší počet léků se ale za valuty nakupoval přímo pro ,,obyčejné,, lidi a nakonec byl i třetí zdroj, bártr od spřátelených zemí nebo organizací.Skrýt celý příspěvek

     • padre
      22:07 01.08.2020

      Ještě hluboko do osmdesátých let když vám bylo víc než 35 a nebyl jste vysoký funkcionář KSČ ,tak jste neměli nárok na umělou ledvinu a prostě jste měli smůlu.Tolik k bájným ...Zobrazit celý příspěvek

      Ještě hluboko do osmdesátých let když vám bylo víc než 35 a nebyl jste vysoký funkcionář KSČ ,tak jste neměli nárok na umělou ledvinu a prostě jste měli smůlu.Tolik k bájným výhodám socialistického zdravotnictví které bylo tzv. zadarmo.Skrýt celý příspěvek

     • satai
      08:23 02.08.2020

      Ono se stačí podívat na očekávanou dobu dožití, jak v devadesatkách poskočila...

      Ono se stačí podívat na očekávanou dobu dožití, jak v devadesatkách poskočila...

     • Larry
      18:42 02.08.2020

      To fotr: jistě známý SANPOS pro nomenklatury KSČ. Dnes to je "nemocnice Na Bulovce" protože to lidi kritizovali, nový establishment z toho udělal veřejný špitál. Dnešní politické ...Zobrazit celý příspěvek

      To fotr:
      jistě známý SANPOS pro nomenklatury KSČ. Dnes to je "nemocnice Na Bulovce"
      protože to lidi kritizovali, nový establishment z toho udělal veřejný špitál.
      Dnešní politické špičky se léčí v ÚVN Praha, případně v zahraničních sanatoriích. Na to plebejci nevidí a tak nekritizují.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      21:49 02.08.2020

      Víš Larry, plebejci nekritizují, protože nemají co. Takovou zdravotní péči za tak málo peněz jinde neseženou. O tom se jim za toho úžasného komunismu ani nesnilo.

      Víš Larry, plebejci nekritizují, protože nemají co. Takovou zdravotní péči za tak málo peněz jinde neseženou. O tom se jim za toho úžasného komunismu ani nesnilo.

     • Larry
      07:19 03.08.2020

      To torong: jasně je to zdarma. Přítelkyně je zdravotní sestra Mgr s praxí a když jsem měl problém, skončil jsem na její dobře míněnou radu v privátním zařízení, které si na ...Zobrazit celý příspěvek

      To torong:
      jasně je to zdarma. Přítelkyně je zdravotní sestra Mgr s praxí a když jsem měl problém, skončil jsem na její dobře míněnou radu v privátním zařízení, které si na pojišťovnu nehraje.
      Soused chodil na dialýzu, měl jednu ledvinu. Tak ve fakultní nemocnici mu ji "omylem" vzali. Tím mu pomohli na onen svět.
      Můj kamarád, který je dobře 15let po smrti - poválečný vícenásobný juniorský mistr republiky v leteckém modelářství a bývalý výsadkář (ZVS - 163 seskoků!!!)
      měl jisté zdravotní problémy. Všimné profesorovi, který si udělal jméno na Havlovi bylo 30k od důchodce !!! Moje zuby -můstek 18k + korunka 9000,- přítelkyně komplet vylepšení úsměvu 70 000+. To opravdu do nákladů nedám.
      Nevím, co je zdarma nebo levné ??? Na náklady zdravotní pojišťovny??
      Levné je tedy živočišné uhlí nebo klistýr od Dr. Grunsteina na cestu.
      Jinak si to neumím vysvětlit.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      08:23 03.08.2020

      Ale no tak Larry. Zase pohádky ovčí babičky. Zkuste si zajít do kteréhokoli jiného státu a zjišťovat dostupnost zdravotnictví. Takže ano, zdravotnictví je u nás prakticky zdarma a ...Zobrazit celý příspěvek

      Ale no tak Larry. Zase pohádky ovčí babičky. Zkuste si zajít do kteréhokoli jiného státu a zjišťovat dostupnost zdravotnictví. Takže ano, zdravotnictví je u nás prakticky zdarma a zároveň na vysoké úrovni je fakt. To, že je možné si připlatit za lepší péči je v pořádku a je to na jinou a delší debatu. No a že se něco nepovedlo? Ano stane se doktoři nejsou bohové a taky kromě Strossmajerů jsou mezi nimi i Cvachové. To je realita dnes a byla i za komunistů. Akorát dnes u] se prakticky nestává, že by doktor mohl člověka zachránit, ale nemá k tomu vybavení nebo léky.Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      08:56 03.08.2020

      @Larry Systém všimného vybraným specialistům (operatérům) mi dneska taky vadí. Je to důsledek rovnostářského systému, který neumožňuje připlatit si lepší péči. Ale proti tomu, jak ...Zobrazit celý příspěvek

      @Larry

      Systém všimného vybraným specialistům (operatérům) mi dneska taky vadí. Je to důsledek rovnostářského systému, který neumožňuje připlatit si lepší péči.
      Ale proti tomu, jak to fungovalo za socíku, je situace mnohem lepší. Tenkrát se uplácelo za to, aby se člověk na operaci vůbec dostal, dneska se "připlácí" pokud člověk chce operatéra který má jméno.

      Korunky z materiálu, který se používal za socíku, jsou dneska taky zadarmo. Připlácí se za lepší materiál.Skrýt celý příspěvek

     • padre
      13:12 03.08.2020

      Larry překvapuje mne ,že tady v té nešťastné České republice ještě žiješ a že už jsi se dávno nepřestěhoval do blahobytu v Rusku nebo v KLDR? Tam by ti jistě zdravotnictví ,úroveň ...Zobrazit celý příspěvek

      Larry překvapuje mne ,že tady v té nešťastné České republice ještě žiješ a že už jsi se dávno nepřestěhoval do blahobytu v Rusku nebo v KLDR? Tam by ti jistě zdravotnictví ,úroveň elektroniky,firemni kultura a nabídka v obchodech vyhovovaly víc.Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
     22:02 01.08.2020

     Tak to som žil asi v nejakom inom svete. Hneď po revolúcii vycestoval môj otec do Nemecka (západného) a keď sa po dvoch mesiacoch vrátil, rozprával nám také veci čo videl, ktorých ...Zobrazit celý příspěvek

     Tak to som žil asi v nejakom inom svete. Hneď po revolúcii vycestoval môj otec do Nemecka (západného) a keď sa po dvoch mesiacoch vrátil, rozprával nám také veci čo videl, ktorých sme ani veriť nechceli.

     Napríklad sme neverili, že Nemec, keď sa mu pokazí televízor, kúpi si nový, neopravuje sa. Alebo si kúpi nový len tak. Doniesol domov rovno dve. V Nemecku odpad ktorý niekto vyhodil pred dom, naši ľudia ešte roky zbierali a nosili domov ako perfektné veci.

     Potom si kladiem otázku, či sne sa naozaj mali tak dobreSkrýt celý příspěvek

     • Larry
      19:03 02.08.2020

      No nevím na Oravě kde jste páchali barevné TV byli docela šikovní lidé. Jenom Němci a spol s jejich výrobou tu vaši Teslu Orava a OTF tak nějak pěkně zlikvidovali. Třeba tento ...Zobrazit celý příspěvek

      No nevím na Oravě kde jste páchali barevné TV byli docela šikovní lidé.
      Jenom Němci a spol s jejich výrobou tu vaši Teslu Orava a OTF tak nějak pěkně zlikvidovali.
      Třeba tento výrobek byl světová špička a pokud se k tomu připojila anténa, nikoliv kus drátu nebo jakási zprzněná STA a nedej bože jste měl přehled a možnosti měřit v elektronice měl jste skutečně TUNER.
      http://peca.g6.cz/710.html...
      zesilovač teké dobrý, ani bedny nebyly špatné. Mizerný byl jenom kazetový magnetofon. ( vše jsem prodal, nechal si jenom tuner a postavil zesilovač Zetawatt dle AR s obvody A2030V. (kopie Siemens TDA 2030, vyrábějí se dodnes)
      Viděl jste někdy kazetový magnetofon CONDOR?? Spolupráce Unitra-Tesla za to, by se nemusel stydět ani Grundig svého času. Videa, co jste vyráběli v Tesle Blava ve spolupráci s Philipsem, jedno takové jsem opravoval před 10ti lety, majitele jsem nedokázal odmítnout a vyhodit. První oprava po 20ti letech. A to majitel, bývalý havíř v penzi pokud si dobře pamatuji nijak nešetřil. Nedávno mě psal, že už to vyhodí, ale potřebuje zazálohovat záznamy z VHS kazet. Tak jsem dostal další "úkol" :-)))Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      21:56 02.08.2020

      Larry... Svěrová špička? A pak ses vzbudil s rukou v nočníku, že? Ještě v roce 2003 jsem provozoval televizi Tesla color oravan 4333A. Super barvy a spolehlivost... Víš proč byla ...Zobrazit celý příspěvek

      Larry... Svěrová špička? A pak ses vzbudil s rukou v nočníku, že?
      Ještě v roce 2003 jsem provozoval televizi Tesla color oravan 4333A. Super barvy a spolehlivost... Víš proč byla tak dobrá? Když jsi ji otevřel, tak jsi zjistil, že České byly akorát tak ty plasty kolem. Obrazovka Toshiba, složitější elektronika dovoz ze západu. A tak to bylo se vším...Skrýt celý příspěvek

     • padre
      22:07 02.08.2020

      Tak Condora jsem si bohužel koupil v roce 1989 a větší šunt jsem v životě nezažil,za 2 měsíce se ten krám odporoučel.Hned jsem si pak koupil Panasonic a mám ho dodnes.

      Tak Condora jsem si bohužel koupil v roce 1989 a větší šunt jsem v životě nezažil,za 2 měsíce se ten krám odporoučel.Hned jsem si pak koupil Panasonic a mám ho dodnes.

     • Larry
      07:26 03.08.2020

      Jestli to nebylo tím, že něco za něco. Kamarád má dodnes schovanou disketovou mechaniku 5,25" ta má dobře 30let. Právě od Toshiby. A uvnitř jsou překvapivě obvody z Tesly. Tesla ...Zobrazit celý příspěvek

      Jestli to nebylo tím, že něco za něco. Kamarád má dodnes schovanou disketovou mechaniku 5,25" ta má dobře 30let. Právě od Toshiby. A uvnitř jsou překvapivě obvody z Tesly.
      Tesla Vrchlabí vyráběla kalkulačky tak, že dovezli Toshiba kalkulačky, kterým sundali zadní kryty a nahradili jejich výrobou. Důvod byl jednoduchý. Nahradili tak původní knoflíkové baterie 2x1,5V tužkovými AA. Těch bylo dostatek. Ještě ji mám v šupleti a funguje.Skrýt celý příspěvek

     • Larry
      07:34 03.08.2020

      Condorů je dost, dají se koupit občas na burzách nebo aukru, kdysi byl i na ebay. Jeden takový mě přinesl jeden audiofil kterého znám na opravu. Zkřížená, zničená mechanika. ...Zobrazit celý příspěvek

      Condorů je dost, dají se koupit občas na burzách nebo aukru, kdysi byl i na ebay.
      Jeden takový mě přinesl jeden audiofil kterého znám na opravu. Zkřížená, zničená mechanika. Zvlášť pokud to měla v rukou mládež, zničené. Tyhle stroje vyžadovali občas vyčistit hlavy, seřídit stopu a přítlak. Podle používání vyměnit řemínky.
      To uměl málokdo a tak "opravovali" mechaniku.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      09:21 03.08.2020

      Ano Larry, Condor... A co dál? V podstatě nic. A proč? Protože soudruzi. Podobné experty jako ten Ruský poslanec nebo sovět nebo co to bylo zač, ktrrý prohlásil, že polovodiče se v ...Zobrazit celý příspěvek

      Ano Larry, Condor... A co dál? V podstatě nic. A proč? Protože soudruzi. Podobné experty jako ten Ruský poslanec nebo sovět nebo co to bylo zač, ktrrý prohlásil, že polovodiče se v Rusku vyrábět nebudou, že se počká, až západ vymyslí celovodiče, jsme tady měli ve velkém množství.
      Takže výsledkem byl minimální výzkum a vývoj.
      Když odbočím od elektroniky, nedávno jsem viděl na ytb dokument z vývoje kamionu Scania, který přišel na trh v roce 1990. Vývojové centrum Scanie bylo stejně velké jako celá továrna Tatra v kopřivnici i s muzeem. Veškerá výkresová dokumentace byla tvořena v CAD programech...Skrýt celý příspěvek

     • padre
      09:28 03.08.2020

      Podívej se ten Condor prostě stal za pendrek a to ze byl vyvíjen ve spolupráci s Unitrou(to byli myslím Maďaři,kteří sekali licence)jen dokládá to zoufalství.Jeste si pamatuji ,že ...Zobrazit celý příspěvek

      Podívej se ten Condor prostě stal za pendrek a to ze byl vyvíjen ve spolupráci s Unitrou(to byli myslím Maďaři,kteří sekali licence)jen dokládá to zoufalství.Jeste si pamatuji ,že tehdy v prodejně Tesly nabízeli Orel,což byl Condor ,ale místo světlého bakelitu byl tmavý.Condory jim přišly tři a Orel jeden(měsíční zásobení)Jinak v tom FIREMNIM obchodě Tesla v pozdním létě 1989 měli ještě dvě televize ( 2ks,ne dva typy)z Tesly Orava a to bylo vše.Ale zato tam měli spoustu plakátu s Leninem a Gottwaldem a úspěších nevímkolikátý pětiletky.Skrýt celý příspěvek

    • Jan Padesátýpátý
     17:27 02.08.2020

     Larry napsal: "Jasně, dnes jsou plné regály tropického ovoce ale zase na to řada lidí nemá." To je vtip? Kilo pomerančů/mandarinek/banánů stálo ke dvaceti korunám. Přepočteno na ...Zobrazit celý příspěvek

     Larry napsal: "Jasně, dnes jsou plné regály tropického ovoce ale zase na to řada lidí nemá."

     To je vtip? Kilo pomerančů/mandarinek/banánů stálo ke dvaceti korunám.
     Přepočteno na dnešní platy je to 200 Kč za kiloSkrýt celý příspěvek

     • Larry
      18:43 02.08.2020

      Vy jste na to také neměl??

      Vy jste na to také neměl??

     • Torong
      22:00 02.08.2020

      Larry, tehdy na to nemělo spousta lidí. Jenže protože to stejně bylo jen na vánoce, tak to bylo jedno. Dnešní důchodci by se sakra divili, kdyby měli vyžít z průměrného ...Zobrazit celý příspěvek

      Larry, tehdy na to nemělo spousta lidí. Jenže protože to stejně bylo jen na vánoce, tak to bylo jedno. Dnešní důchodci by se sakra divili, kdyby měli vyžít z průměrného komunistického důchodu (mimo hornické a několik dalších vyvolených). Matky samoživitelky na tom taky byly "skvěle" nemluvě o podmínkách mateřské obecně.Skrýt celý příspěvek

     • Larry
      07:40 03.08.2020

      To nelze posuzovat. Tehdy před 30+ let byli jiné ceny a jiné důchody a jiné příjmy. Když šel táta do důchodu tak se počítali na OSSZ různé koeficienty, valorizace inflace. To je na ...Zobrazit celý příspěvek

      To nelze posuzovat. Tehdy před 30+ let byli jiné ceny a jiné důchody a jiné příjmy.
      Když šel táta do důchodu tak se počítali na OSSZ různé koeficienty, valorizace inflace. To je na účetní která je znalá. Jestliže dělal za 4000,- v r.87, tak o 20let později už to bylo 4x tolik.Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      08:39 03.08.2020

      @Larry Samozřejmě, že to posuzovat lze. Je snadné převést tehdejší ceny na dnešní platy. Z potravin vyjde podobně tenkrát dotované mlíko a chleba, ale ostatní potraviny byly před ...Zobrazit celý příspěvek

      @Larry

      Samozřejmě, že to posuzovat lze. Je snadné převést tehdejší ceny na dnešní platy.
      Z potravin vyjde podobně tenkrát dotované mlíko a chleba, ale ostatní potraviny byly před rokem 1989 násobně dražší než dneska.Skrýt celý příspěvek

   • Tesil
    22:40 01.08.2020

    Miroslav
    Ve Slušovicích se to očividně dařilo,jen místo tropického ovoce nakupovali na západě kvalitní osivo.Později komponenty k počítačům.

    Miroslav
    Ve Slušovicích se to očividně dařilo,jen místo tropického ovoce nakupovali na západě kvalitní osivo.Později komponenty k počítačům.

    • padre
     23:12 01.08.2020

     Technologii pro Slušovice kradla na západě čsl.komunistická rozvědka a když se provařili,tak komponenty k počítačům tahali přes třetí země.

     Technologii pro Slušovice kradla na západě čsl.komunistická rozvědka a když se provařili,tak komponenty k počítačům tahali přes třetí země.

     • Larry
      19:21 02.08.2020

      Což jest nesmysl, víte co to je obvod MHB8080??? https://www.cnews.cz/historie-... když nevíte, přečtěte si článek viz ...Zobrazit celý příspěvek

      Což jest nesmysl,
      víte co to je obvod MHB8080???
      https://www.cnews.cz/historie-...
      když nevíte, přečtěte si článek viz link. Tyhle procesory s označením 8080 od různých výrobců včetně Tesla byly základem všech 8mi bitových PC. Byly v ZX Spectrum, Sinclairech, PMD, slušovických IQ atd.....
      další příklad:
      MHB8106 je známý ICL7106 je 3,5 místný AD převodník pro displeje a je použitý v kde-jakém multimetru nebo LCD teploměru.
      https://www.alldatasheet.com/v...

      Všechny jsou v podstatě stejné, pouze existuje označení ICL7106R a to R znamená reverzní pinout.
      Kdo nebyl hloupý, koupil si tenhle modul ADM2000
      https://aukro.cz/tesla-modul-a...
      Stačilo si spočítat předřadníky a bočníky a měl pěkný multimetr.

      K linku ohledně historie čs. mikropočítačů, se podívejte na MHB8080. má na sobě zkřížené meče. to znamená výroba - série pro armádu. To si hlídali vojáci a jejich zaměstnanci ve firmách a dělají to tak dodnes. Vojenské přejímky.
      Např. hradla TTL měla místo běžného označení 7404 meče a označení 5404. To samé, jenom určeno pro širší rozsah pracovních teplot a vojenská přejímka (meče)Skrýt celý příspěvek

     • Pavel1
      20:06 02.08.2020

      Jinými slovy, ten článek na který odkazuješ, ses ani nenamáhal přečíst. O nelegálním kopírování a vydávání za vlastní, se tam jasně píše.

      Jinými slovy, ten článek na který odkazuješ, ses ani nenamáhal přečíst. O nelegálním kopírování a vydávání za vlastní, se tam jasně píše.

     • Jan Padesátýpátý
      20:11 02.08.2020

      @Larry píšeš. že je nesmysl, že se technologie pro Slušovice kradla a dokládáš to článkem, který tu krádež detailně dokládá?? "Naše Tesla začala základní kámen téměř všech ...Zobrazit celý příspěvek

      @Larry

      píšeš. že je nesmysl, že se technologie pro Slušovice kradla
      a dokládáš to článkem, který tu krádež detailně dokládá??

      "Naše Tesla začala základní kámen téměř všech domácích mikropočítačů – MHB8080, tedy kopii slavného Intelu i8080 – produkovat až ve chvíli, kdy se celý vyspělý svět už dávno přeorientoval na výrobu modernějších mikroprocesorů. Tato kopie přitom vznikla dost originálním, ovšem pro tuto dobu naprosto typickým způsobem – po odbroušení keramické destičky byl procesor mikrometr po mikrometru pod mikroskopem okopírován."Skrýt celý příspěvek

     • Luky
      21:51 02.08.2020

      Jó to byly časy, když jsem v místním programátorském kroužku v domě "dětí, pionýrů a mládeže" nutil Karla dělat v_pravovbok pomocí 3 x vlevo_v_bok.... On totiž napravo neuměl ...Zobrazit celý příspěvek

      Jó to byly časy, když jsem v místním programátorském kroužku v domě "dětí, pionýrů a mládeže" nutil Karla dělat v_pravovbok pomocí 3 x vlevo_v_bok....
      On totiž napravo neuměl koukat.Skrýt celý příspěvek

     • Larry
      07:45 03.08.2020

      Dělali to všichni. jeden kopíroval od druhého a dělají to tak výrobci dodnes. Jenom co je výrobců třeba časovače 555. A něco i rádi prodali na černo, aby si některý lidi pomohli. ...Zobrazit celý příspěvek

      Dělali to všichni. jeden kopíroval od druhého a dělají to tak výrobci dodnes.
      Jenom co je výrobců třeba časovače 555.
      A něco i rádi prodali na černo, aby si některý lidi pomohli. Ex přítelkyně léta pracovala pro fi. Siemens. Její šéfy v ČR sebrala kriminálka. Byli vyšetřováni že před tehdy 25 lety prodali agentům STASI horkou novinku - strukturu 286 procesoru který používaly už 32bitů PC.
      Nikdo by na ně nepřišel nebýt zkoumání v archivech, za 25let už ty peníze stačili i utratit.Skrýt celý příspěvek

     • Pavel1
      22:25 03.08.2020

      Aha, nejdřív soudruzi vyvíjeli, larry a když sis sám sobě dokázal opak, tak je soudružská zlodějina v pořádku. Kde už jsem to slyšel. Aha, už vím. Přece "všeci kradnů".

      Aha, nejdřív soudruzi vyvíjeli, larry a když sis sám sobě dokázal opak, tak je soudružská zlodějina v pořádku. Kde už jsem to slyšel. Aha, už vím. Přece "všeci kradnů".

    • Miroslav
     23:18 01.08.2020

     Potom neviem prečo skrachoval ten socialistický zázrak zo Slušovíc.

     Potom neviem prečo skrachoval ten socialistický zázrak zo Slušovíc.

     • Tesil
      23:48 01.08.2020

      Miroslav Nezkrachoval.Byl zlikvidován. Není bez zajímavosti, že v lásce ho neměl ani Václav Havel. „Krajně temné slušovické žilky nenápadně prorůstají našim potravinářstvím,“ ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav
      Nezkrachoval.Byl zlikvidován.
      Není bez zajímavosti, že v lásce ho neměl ani Václav Havel. „Krajně temné slušovické žilky nenápadně prorůstají našim potravinářstvím,“ hlásal z tribuny nadšenému porevolučnímu davu.
      To jsou slova odborníka na zemědělskou výrobu.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      08:24 02.08.2020

      Ne Tesile normálně zkrachoval. Protože Slušovice byli uměle vypěstované na socialistickém systému a v kapitalistickém tržním prostředí nedokázali přežít. To s tím Havlem je stejná ...Zobrazit celý příspěvek

      Ne Tesile normálně zkrachoval. Protože Slušovice byli uměle vypěstované na socialistickém systému a v kapitalistickém tržním prostředí nedokázali přežít. To s tím Havlem je stejná legenda a výmluva jako že nechal zlikvidovat zbrojní průmysl.Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      12:52 02.08.2020

      Slušovice měly za socialismu protekční postavení.
      Po roce 1989 v normálním konkurenčním prostředí se už nechytaly.

      Slušovice měly za socialismu protekční postavení.
      Po roce 1989 v normálním konkurenčním prostředí se už nechytaly.

     • Larry
      19:30 02.08.2020

      Korunu všemu nasadil bývalý socialista Lux Josef. Po jeho jmenování ministrem zemědělství, na nátlak obchodních řetezců zrušil potravinářské normy. Ti to pochopili tak, že si ...Zobrazit celý příspěvek

      Korunu všemu nasadil bývalý socialista Lux Josef. Po jeho jmenování ministrem zemědělství, na nátlak obchodních řetezců zrušil potravinářské normy. Ti to pochopili tak, že si začali dělat co chtěli a dodnes jsou důsledky patrné.
      Uzeniny které se nedají žrát. 2 týdny zpět byl v místním Lidlu retro- týden.
      Uzeniny a salámy a jídlo podle receptur z r. 1977 . Sousedka tam pracuje a prý bylo vyprodáno během chvíle.
      Že Unie nařizuje kolik masa má být v párcích je jen dobře. Na druhou stranu jejich restrikce a nařizování že pomazánkové máslo nemůže být pomazánkové, ale jen Choceńské a Rum nemůže být tuzemák, ale jen Božkovský, tak si EU vyrábí jen nepřátele.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      22:07 02.08.2020

      Ale no tak Larry, to už je jenom zoufalství... To jako tvrdíš, že když je retro týden tak najednou všichni vyrábějí podle těch super ú] asných norem? A proč jako? Ono je to trochu ...Zobrazit celý příspěvek

      Ale no tak Larry, to už je jenom zoufalství... To jako tvrdíš, že když je retro týden tak najednou všichni vyrábějí podle těch super ú] asných norem? A proč jako? Ono je to trochu o něčem jiném. Drtivá většina lidí s názorem jako ty, hledá jídlo v obchodech podle vzorce "pokud možno zadarmo a obrovské množství abych si narval pupek a zbylo na pivo a cíga".Skrýt celý příspěvek

    • satai
     08:04 02.08.2020

     Takže osivo jsme taky neměli kvalitní?

     Takže osivo jsme taky neměli kvalitní?

  • padre
   23:22 01.08.2020

   tesil....(každý podnik v ČSSR podle platného zákona směl podnikat z zahraničí......).příteli v kterém roce jste sem spadl z Marsu? Z tohoto koncentráku jménem ČSSR jste nemohl ...Zobrazit celý příspěvek

   tesil....(každý podnik v ČSSR podle platného zákona směl podnikat z zahraničí......).příteli v kterém roce jste sem spadl z Marsu? Z tohoto koncentráku jménem ČSSR jste nemohl třeba do Polska ,neřkuli Jugoslávie a to nemluvím o Západě vystrčit ani nos a vy plácáte něco o podnikání v zahraničí...na to byl paragraf o porušování devizoveho zákona a nedovoleném podnikání..všechny devizy které jste převážel přes hranice jste musel zapsat do devizoveho prohlášení. Vy byste v reálném socialismu byl na svobodě tak maximálně pět minut...Skrýt celý příspěvek

   • Tesil
    23:33 01.08.2020

    padre
    Děláš chytrýho a víš kulový.

    padre
    Děláš chytrýho a víš kulový.

    • padre
     00:59 02.08.2020

     :-) nic ve zlém ,ale tvé představy o životě v reálném socialismu jsou dost mimo mísu.

     :-) nic ve zlém ,ale tvé představy o životě v reálném socialismu jsou dost mimo mísu.

     • Larry
      19:46 02.08.2020

      To je zajímavé. Rodiče (matka) se od mládí stýkala se svým spolužákem a jeho sestrou, on se vystěhoval legálně do SRN po r.68 a stýkají se často a dodnes. Nikdy po nás nikdo nic ...Zobrazit celý příspěvek

      To je zajímavé. Rodiče (matka) se od mládí stýkala se svým spolužákem a jeho sestrou, on se vystěhoval legálně do SRN po r.68 a stýkají se často a dodnes. Nikdy po nás nikdo nic nechtěl ani se na nic neptal. Když zveřejnili seznamy ofiko abscr.cz nikdo z rodiny tam není, ale našel jsem tam lidi o kterých bych to nečekal ani náhodou. A to jsou někteří dnes sakra demokraté. A jedem dokonce úžasný komunistobijec.
      Mimochodem ten komunistobijec je VŚ z Prahy ing. Jako absolvent VKVŠ jednomu bývalému emigrantovi v SRN přislíbil zaslání technických manuálů a příruček k radiostanicím používaným u PVOS koncem 70tých let. Naprosté diletantství a amatérismus.
      Dopis, kde tak přislíbil zachytila VKR. Trochu si ho proklepli. Už jenom ve spise na něho vedeným uvádějí že to je blb neschopný praktického života.
      Následně ho zmačkli, podepsal spolupráci - vázací akt. A ke všemu se vypravili do SRN, kde dotyčného bývalého emigranta také naverbovali do svých služeb.
      Hranice, nehranice, jazyková bariéra a peníze žádný problém. Jsme zde pro Vás a Vaše bezpečí. Vaše VKR-StB.Skrýt celý příspěvek

     • padre
      21:57 02.08.2020

      Larry prosim ,co to tady plácáš? Co to je za pohádkové příběhy z muzea SNB?

      Larry prosim ,co to tady plácáš? Co to je za pohádkové příběhy z muzea SNB?

     • Torong
      22:09 02.08.2020

      Víš co je zajímavé Larry? KAŽDÝ člověk s tvými názory má minimálně jednu takovou historku v rukávu. KAŽDÝ. No není to zvláštní?

      Víš co je zajímavé Larry? KAŽDÝ člověk s tvými názory má minimálně jednu takovou historku v rukávu. KAŽDÝ. No není to zvláštní?

  • palo satko
   08:32 02.08.2020

   V zasade to čo ste napisal o "volnom" pristupe k devizam platilo až v medziobdobi 1989-1991. Za socika sa devizy podnikom pridelovali na zaklade požiadavky a rozhodnutia. Volalo sa ...Zobrazit celý příspěvek

   V zasade to čo ste napisal o "volnom" pristupe k devizam platilo až v medziobdobi 1989-1991. Za socika sa devizy podnikom pridelovali na zaklade požiadavky a rozhodnutia. Volalo sa devizovy limit. Pracoval som v CSAD a devizy boli treba na palivo, diety, opravy v zahraniči a nakup vozidiel a sučiastok. Zatial čo prve menovane bolo n našej režii, nakup vozidiel (Volvo, Renaut) púrebiehal cez PZO Motokov. Tie "režijne devizy" boli priamo prepojene s tržbami a nebol s nimi až taky problem. Samozrejme čo sa neminulo muselo ist do štatnej kasy. Ale devizy na nakup vozidiel sa tvrdo pridelovali. Ta "tvrdost" mala nasledujuci pribeh. Môj slovensky zamestnavatel poslal ekonomickeho namestnika na centralny planovaci urad do Prahy, vybaveneho prislušnými "pozornostami" pre Pražaki, ten prislušnych vyflaškoval a vratil sa s prislubom. Niekedy bol prislub aj splneny a niekedy len čiastočne, lebo čast deviz vyfukol jeho juhomoravsky kolega, ktory k vinu doniesol aj slivovicu.
   Bol to des. Mal som na starosti technicky rozvoj a niektore stroje a zariadenia boli z dovozu. Namiesto normalneho nakupu a zavedenie do servisov a dielni to bola loteria.Skrýt celý příspěvek

  • Pavel1
   10:11 02.08.2020

   A protože, "každý podnik v ČSSR směl podnikat v zahraničí", existovaly stbáky prolezlé podniky zahraničního obchodu, přes které šel veškerý zahraniční obchod (tedy krom toho ...Zobrazit celý příspěvek

   A protože, "každý podnik v ČSSR směl podnikat v zahraničí", existovaly stbáky prolezlé podniky zahraničního obchodu, přes které šel veškerý zahraniční obchod (tedy krom toho slušovického).Skrýt celý příspěvek

   • Larry
    19:59 02.08.2020

    Běžná praxe diplomatické krytí pro agenty. Dělají to tak všichni a všude viz ...Zobrazit celý příspěvek

    Běžná praxe diplomatické krytí pro agenty. Dělají to tak všichni a všude viz
    https://www.irozhlas.cz/zpravy...
    Tohle je taky výživný
    https://www.idnes.cz/zpravy/do... Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     20:55 02.08.2020

     Ne, to co u nás existovalo jako podnik zahraničního obchodu opravdu v svobodném světě neexistuje.

     Ne, to co u nás existovalo jako podnik zahraničního obchodu opravdu v svobodném světě neexistuje.

    • padre
     21:51 02.08.2020

     Taková státem organizovaná a těžce zkorumpovaná lumpárna jako byly tzv.. Podniky zahraničního obchodu (PZO) je možná jen v komunistických zemích.V komunistickém Československu byly ...Zobrazit celý příspěvek

     Taková státem organizovaná a těžce zkorumpovaná lumpárna jako byly tzv.. Podniky zahraničního obchodu (PZO) je možná jen v komunistických zemích.V komunistickém Československu byly nejvíce profízlovanymi organizacemi Čs. námořní plavba a Československé aerolinie.Jejich zahraniční zástupci byli agenti komunistické rozvědky téměř ze 100%.Skrýt celý příspěvek

    • Torong
     22:11 02.08.2020

     Zak teď si už z nás děláš vyloženě prdel...

     Zak teď si už z nás děláš vyloženě prdel...

    • Pavel1
     22:21 02.08.2020

     Takže, Larry, souhlasíš, že Tesilovo tvrzení, že všechny podniky v komoušském Československu mohly volně obchodovat se zahraničím, je totální blábol, nebo nesouhlasíš? PRotože o ...Zobrazit celý příspěvek

     Takže, Larry, souhlasíš, že Tesilovo tvrzení, že všechny podniky v komoušském Československu mohly volně obchodovat se zahraničím, je totální blábol, nebo nesouhlasíš? PRotože o tom je tady řeč.Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  13:15 01.08.2020

  Zvláštní tvorba jakési biografie na základě úmrtí. Spíše to evokuje nekromancii.

  Zvláštní tvorba jakési biografie na základě úmrtí. Spíše to evokuje nekromancii.

  • Scotty
   17:17 01.08.2020

   Je to připomenutí zajímavé , ale v některých ohledech kontroverzní osobnosti. Což lidé o tajných služeb většinou bývají. Za mě proč ne.

   Je to připomenutí zajímavé , ale v některých ohledech kontroverzní osobnosti. Což lidé o tajných služeb většinou bývají. Za mě proč ne.

   • Larry
    18:55 01.08.2020

    Tuším v Areportu byl článek, kde o dotyčném psali a pochlubil se jak ho po r.89 "vytáhl" bývalý spolužák gen. Pezl. Znám reaktivované důstojníky, osmašedesátníky, kteří Pezlovi ...Zobrazit celý příspěvek

    Tuším v Areportu byl článek, kde o dotyčném psali a pochlubil se jak ho po r.89 "vytáhl" bývalý spolužák gen. Pezl.
    Znám reaktivované důstojníky, osmašedesátníky, kteří Pezlovi nemohli přijít na jméno a pojmenování "komouš" bylo to nejslušnější.
    Ta kontroverze tam byla a je ....Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     21:03 01.08.2020

     Nevím jestli by komouše mučili v domečku.
     Pezla neznám, ale určitě byl menší komouš než ti co v té době aktivně sloužili na generálním štábu.

     Nevím jestli by komouše mučili v domečku.
     Pezla neznám, ale určitě byl menší komouš než ti co v té době aktivně sloužili na generálním štábu.

    • Larry
     20:05 02.08.2020

     Ne, mučení byla 50tá léta. Tohle byli všichni komunisté v jednom šiku. Jenom 68 bylo rozdělení KSČ na dvě křídla a tuhý vnitrostranický boj. Jedni komouši vyhodili druhé. po r.89 ...Zobrazit celý příspěvek

     Ne, mučení byla 50tá léta. Tohle byli všichni komunisté v jednom šiku. Jenom 68 bylo rozdělení KSČ na dvě křídla a tuhý vnitrostranický boj. Jedni komouši vyhodili druhé.
     po r.89 zase využili vyhození příležitosti a likvidovali své inkvizitory ze 70 let.
     Ti vyhození po 68 ze sebe dělají chudáky a ublížené, odbojáře. Všichni to byla bolševická pakáž, prospěcháři. Viz Pithart, Uhde, Pezl a tisíce dalších, včetně "vojenské obrody"Skrýt celý příspěvek

     • Larry
      20:14 02.08.2020

      Nenajdeš tam rozdíl. Pouze byla sorta lidí-členů, kteří uvěřili jakýmsi ideálům, které byly nerealizovatelné. viz Jakeš. Osobně znám jednoho bývalého ministra školství ČSSR a vím ...Zobrazit celý příspěvek

      Nenajdeš tam rozdíl. Pouze byla sorta lidí-členů, kteří uvěřili jakýmsi ideálům, které byly nerealizovatelné. viz Jakeš.
      Osobně znám jednoho bývalého ministra školství ČSSR a vím že to je matematik excelentní, bývalý pracovník AV. Ještě v 85ti letech se nezastaví a pracuje jako výborný programátor. To, že byl členem KSČ mě nevadí, dal bych za toho člověka ruku do ohně. Na rozdíl od výše jmenovaných před kterými bych si ani neodplivnul. To není o politice, to je o charakteru.
      Stejně tak si vážím člověka, který skončil u lopaty ačkoliv měl 2 technické průmyslovky (elektro-strojní). Jenom proto že v r.81 přišel na schůzi organizace KSČ ve firmě a řekl že souhlasí s cíli KSČ, ale nesouhlasí se způsobem práce s lidmi. Byl vyhozen. Je to charakter dodnes.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      21:08 02.08.2020

      Procházku tam mučili, tedy určitě s komunisty v jednom šiku nešel. Po roce 68 šli od válu všichni kteří dostatečně nejásali nad vstupem vojsk. Většina z nich svůj vztah ke ...Zobrazit celý příspěvek

      Procházku tam mučili, tedy určitě s komunisty v jednom šiku nešel. Po roce 68 šli od válu všichni kteří dostatečně nejásali nad vstupem vojsk. Většina z nich svůj vztah ke komunismu pod tímto zážitkem dost přehodnotili. Kdyby byli opravdu prospěcháři tak budou objímat sovětské vojáky, navazovat družby a podepisovat souhlasy. Jako třeba Jakeš.Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  12:19 01.08.2020

  Často pri práci počúvam ,,Pátečníkov" alebo Badatelé Jaroslava Mareša. V jednom diele Jaroslav Mareš čítal zápisnicu kde na ktorej konci bolo uvedené: ,,Navrhuji vyslechnout a ...Zobrazit celý příspěvek

  Často pri práci počúvam ,,Pátečníkov" alebo Badatelé Jaroslava Mareša.

  V jednom diele Jaroslav Mareš čítal zápisnicu kde na ktorej konci bolo uvedené: ,,Navrhuji vyslechnout a umístiť do pracovního tábora"

  Takto komunisti rozhodovali o vašich životoch. Od stola, cez pocity a skrz papier. Obludnosť režimu nikdy nezmení ani to, že človek dostal po čakaní dvoj alebo trojizbový byt ktorý mu aj tak nikdy nepatril.

  Odporúčam každému pozrieť dokument (snáď je ešte dostupný na YouTube) Karel Vaš ktorý za stalinských čistiek posielal na smrť množstvo ľudí a nakoniec sám skončil v base. Zomrel v roku 2012 a s čistým svedomím v dokumente aj vystupuje.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...