KOMENTÁŘ: Protičeská rétorika šéfa českých komunistů v Rusku

KOMENTÁŘ: Protičeská rétorika šéfa českých komunistů v Rusku
Vojtěch Filip poskytl rozhovor ruskému armádnímu portálu Krasna zvezda / print screen Krasna zvezda (Zvětšit)

Ve zjitřené atmosféře léta roku 1968 zveřejnil deník ústředního výboru Komunistické strany Sovětského svazu Pravda dopis podepsaný 99 zaměstnanci národního podniku Praga, kteří v něm vyjadřují znepokojení nad osudem socialismu v Československu. Text byl zveřejněn v průběhu jednání mezi československým a sovětským vedením v Čierné nad Tisou, kde se Dubčekovo vedení snažilo Leonida Brežněva a další kremelské soudruhy přesvědčit, že u nás nejde o žádnou kontrarevoluci.

V dopise se kromě jiného uvádí: „Drazí soudruzi, naše přátelství, naše spojenectví je spojeno společně prolitou krví u Sokolova, na Dukle a dalších bojištích. Naši nepřátelé se nemění, jsou to totiž imperialisté a jejich rozvědky, jenže jsou nyní zkušenější, a tím i nebezpečnější. Víme, co mají za cíl a kdo jim k němu pomáhá. Máme oči upřeny na vás.“ Komunisté pracující v pražské automobilce Praga ho prý psali svému vedení strany. Sovětští představitelé si dopis vyložili jako výzvu československých pracujících k vojenskému zásahu. Není ale vůbec vyloučeno, že text byl původně připraven v Moskvě a pak předán pražským soudruhům z automobilky Praga k dalšímu „zpracování a použití“. Údajně se do sovětského tisku neměl vůbec dostat. Každopádně signatáři dopisu byli zejména funkcionáři podnikových a stranických organizací, velitelé Lidových milicí a jejich rodinní příslušníci.

Co následovalo tři týdny po zveřejnění zmíněného textu téměř stovky Pragováků, všichni dobře víme. Masivní invaze půlmilionové armády s více než 6000 tanky do Československa a násilné odvlečení legálních československých představitelů do Moskvy. Sovětský svaz společně se symbolickými jednotkami čtyř svých satelitů z Varšavské smlouvy tak razantně demonstroval svou sílu a odhodlanost rozdrtit jakoukoliv neposlušnost. Tradiční dobré česko-ruské vztahy utrpěly nenapravitelnou porážku. Je však třeba připomenout, že pozdější představitelé Sovětského svazu a Ruska se o nápravu pokusili. Michail Gorbačov a později především ruský prezident Boris Jelcin nevyprovokovanou agresi z roku 1968 vůči malému spojenci v 90. letech minulého století jednoznačně odsoudili. V roce 2006 se od srpnové intervence distancoval i prezident Vladimir Putin. „Musím vám říci naprosto otevřeně, že samozřejmě neneseme žádnou právní odpovědnost, ale mravní odpovědnost tady je,“ prohlásil Putin na tiskové konferenci.

S bezprecedentním násilím vůči naší zemi v roce 1968 projevila nesouhlas také řada známých i neznámých občanů tehdejšího SSSR. Patřil k nim akademik Andrej Sacharov, spisovatel Alexandr Solženicyn, herec a písničkář Vladimír Vysockij, Pavel Litvinov, Larisa Bogorazovová a další stateční kritici sovětského režimu. Mne osobně potěšilo počátkem 70. let náhodné setkání s mladým sovětským poručíkem v Bruntále, kde jsem tehdy pracoval. Do té doby pro mne zcela neznámý důstojník v uniformě ke mně tehdy nečekaně v restauraci přistoupil a ztišeným hlasem mne ujistil, že ne všichni Rusové jsou komunističtí fanatici. Dodal, že to, co nám v srpnu 1968 provedl Sovětský svaz, nadlouho poškodilo tradiční rusko-české vztahy. Pak mne poprosil, zda bych mohl za všechny slušné Rusy přijmout omluvu za srpnový vpád.

Dnešní Krasnaja zvezda a tehdejší Pravda             

Od dopisu 99 Pragováků uplynulo již více než půlstoletí. Přesto jsme nyní svědky jakési reinkarnace politiky vměšování do vnitřních záležitostí suverénní České republiky. Jako záminka k tomu posloužilo nedávné odstranění sochy maršála Ivana Koněva z náměstí Interbrigády v Praze 6. Do tvrdé kritiky rozhodnutí komunálních politiků v Praze 6 se zapojil nikdo méně významný než ruský ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov. V jednom rozhovoru pro ruská média označil české vysvětlení, že o odstranění Koněvovy sochy na místní úrovni rozhodl jakýsi starosta, za „dětinské“. Lavrov zapomněl dodat, že v Rusku o všem rozhoduje nejvyšší vedení země. S typickou imperiální nadutostí prohlásil, že čeští diplomaté budou muset velice vážně vysvětlit, jak chystají celou situaci napravit.

Do vzrušené debaty o současné úrovni česko-ruských vztahů se nyní na stránkách ruského armádního deníku Krasnaja zvezda zapojil i místopředseda Poslanecké sněmovny a předseda KSČM Vojtěch Filip. Pro jmenovaný deník prohlásil, že v české společnosti sílí „fašistické tendence“ a někteří lidé záměrně „podporují neonacismus a oslavují banderovce a vlasovce“. Odpovědnost za to podle něj nese šéf diplomacie Tomáš Petříček z ČSSD, který by měl okamžitě rezignovat nebo být odvolán z funkce. Filip jako vysoký ústavní činitel nejenže neodsoudil vměšování Lavrova do našich vnitřních záležitostí, ale zachoval se podobně jako kdysi skupina Pragováků – postavil se proti vlastnímu národu.

V nedělním pořadu Otázky Václava Moravce na útoky Vojtěcha Filipa adresované ministru zahraničí Tomáši Petříčkovi v ruském deníku Krasnaja zvezda přítomní politici, včetně předsedy ČSSD Jana Hamáčka, reagovali nesouhlasně. Zaznělo také, že slova Vojtěcha Filipa jsou určena především členům a příznivcům z řad komunistické strany. To je velmi pravděpodobné, ale dodejme, že jeho výroky ve vojenském médiu země, která je nástupnickým státem agresora, jenž nás v roce 1968 brutálně napadl, jsou rovněž adresovány politickým blouznivcům a přepisovatelům nedávné historie. Předseda ODS Petr Fiala ve stejném pořadu konstatoval, že z východu nikdy nic dobrého nepřišlo a dodal: „Nikdy jsme nevolili komunisty do čela Sněmovny. Slova Filipa jsou pro mě naprosto nepřijatelná, nemá co dělat ve vedení Sněmovny,“ zdůraznil předseda největší opoziční strany.  

Šéf českých komunistů Vojtěch Filip se před časem nechal slyšet, že z pohledu mezinárodního práva v srpnu 1968 „skutečně o žádnou okupaci nešlo“. Českoslovenští představitelé podle jeho slov podepsali totiž s vedením Sovětského svazu dohodu o „dočasném“ pobytu vojsk SSSR na území tehdejšího Československa. Tyto a další „perly“ Vojtěcha Filipa, tentokrát v ruských armádních novinách Krasnaja zvezda, skutečně svědčí o tom, že soudruzi mezi sebou vzájemně soutěží o přízeň toho nejtvrdšího jádra příznivců komunistické strany. Má to ale jeden háček – ani sebeostřejší a výrazně protičeská rétorika nemusí KSČM, která se v současné době potácí na hraně volitelnosti, zachránit před definitivním pádem do mimoparlamentní nicotnosti. Tam ostatně už dávno patří. 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Strategie Kremlu: Balancovat na hraně třetí světové války

Podle článku Rusko osamoceno: Proč nikdy neopustilo hru na “třetí světovou”, ruského autora Vadima ...

Geopolitická tragédie Evropy

Ve Varšavě 18. července letošního roku proběhla velmi zajímavá diskuse o geopolitických problémech ...

Geopolitická realita: Krásný svět vytvořený USA končí

V dnešním článku opět přinášíme pohled na polské pojetí geopolitiky. Jacziek Bartosiak v nedávném ...

Rusko se obává anglosaské kolonizace Měsíce a Marsu

Z Ruska čím dál častěji a intezivněji přichází kritika americké společnosti SpaceX. Čelní ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • J.Vraja
  14:52 21.12.2020

  Někdy se mi  zdá že je je zbytečný se to snažit podporovatelům komunistů a soudruha Filipa něco vysvětlit vysvětlit.Oni všichni komunisti v čele s V.Filipem a spol májí v hlavě ...Zobrazit celý příspěvek

  Někdy se mi  zdá že je je zbytečný se to snažit podporovatelům komunistů a soudruha Filipa něco vysvětlit vysvětlit.Oni všichni komunisti v čele s V.Filipem a spol májí v hlavě svou pravdu z Aeronetu. I kdyby nás Rusko znovu okupovalo, srovnalo se zemí půl republiky, vyhladilo půl obyvatel včetně jejich rodin, tak kdyby na Sputniku napsali, že to byla bratrská pomoc, tak to pro ně tak bude "až do konce jejich dnů..." Ti lidi jsou prostě nemocní. Nikdy se nevyrovnali se svobodou a s tím že je V.Havel dodnes představitelem demokracie a já si ho budem do konce života vážit.Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  00:43 21.05.2020

  Tady je to samý podporovatel pražské Antify. Pro tyhle pyjáty bych měl otázku. Proč přejmenovali náměstí, kde sídlí ruská ambasáda ?

  Těším se na vaše pohádky.

  Tady je to samý podporovatel pražské Antify. Pro tyhle pyjáty bych měl otázku. Proč přejmenovali náměstí, kde sídlí ruská ambasáda ?

  Těším se na vaše pohádky.

  • skelet
   08:18 21.05.2020

   ona radnice nemůže přejmenovávat ulice a náměstí dle svého uvážení?

   ona radnice nemůže přejmenovávat ulice a náměstí dle svého uvážení?

   • danny
    09:46 21.05.2020

    skelet: radnice může ledasco. Může se třeba rozhodnout, že nechá rozkopat všechny ulice, kde bydlí opoziční zastupitelé a neúměrně protahuje rekonstrukci. Může schválit vyhlášky, ...Zobrazit celý příspěvek

    skelet: radnice může ledasco. Může se třeba rozhodnout, že nechá rozkopat všechny ulice, kde bydlí opoziční zastupitelé a neúměrně protahuje rekonstrukci. Může schválit vyhlášky, které umožňují venčení psů pouze ve vyhrazeném prostoru. Může zakázat všechny zahrádky před restauracemi. A taky může libovolně přejmenovávat veřejné prostory za účelem někoho urazit, naštvat nebo mu zkomplikovat život. Ze stejného důvodu také někomu může udělit nebo odebrat čestné občanství.
    Ale bylo by žádoucí, aby tam právě bylo to uvážení...Skrýt celý příspěvek

    • skelet
     11:55 21.05.2020

     radnice to uvážila, přejmenovala.

     radnice to uvážila, přejmenovala.

     • cejkis
      14:11 21.05.2020

      Však on to po pyjátech zase někdo vrátí k normálním vztahům.

      Však on to po pyjátech zase někdo vrátí k normálním vztahům.

     • logik
      14:43 21.05.2020

      A co je špatné po tom pojmenovat náměstí po oběti politické vraždy, navíc nositeli několika Ruských vyznamenání?

      A co je špatné po tom pojmenovat náměstí po oběti politické vraždy, navíc nositeli několika Ruských vyznamenání?

     • skelet
      14:58 21.05.2020

      cejkis: a proč by nemohla být pojmenována po ruském vícepremiérovi, který byl Ruskem několikrát vyznamenán a navíc zavražděn? A proč se ruská vláda tímto cítí uražena?

      cejkis: a proč by nemohla být pojmenována po ruském vícepremiérovi, který byl Ruskem několikrát vyznamenán a navíc zavražděn? A proč se ruská vláda tímto cítí uražena?

     • cejkis
      00:11 22.05.2020

      A proč nepřejmenovat okolí US ambasády na Vietnamskou, u německé ambasády pro změnu Lidické náměstí, saudskou ambasádu bychom mohli umístit na Dzugashviliho, španělskou ambasádu na ...Zobrazit celý příspěvek

      A proč nepřejmenovat okolí US ambasády na Vietnamskou, u německé ambasády pro změnu Lidické náměstí, saudskou ambasádu bychom mohli umístit na Dzugashviliho, španělskou ambasádu na Kataláncké náměstí.

      Mne se to vaše ospravedlnění fakt líbí. Je to jako odstranit Koněva protože neměl roušku. A vůbec to nejsou provokace ve snaze vyprovokovat reakci Ruska a nahonit politické body u mladých voličů. Probůh vůbec to není provokace. Hřib se normálně probudil a řekl si, že přejmenuje nějaké náměstí. Úplně náhodou tam sídlí ruská ambasáda :-))) Je vidět, že jste ještě děti. Ostatně voliči pirátů jsou případy vhodné ke studiu.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      09:29 22.05.2020

      cejkis ty prostě jednoznačně naznačuješ, že v Rusku je diktatura a vlastně naznačuješ, že ho ruská armáda nechala odkrouhnout. Jiný důvod pro podráždění ruské strany není. ...Zobrazit celý příspěvek

      cejkis ty prostě jednoznačně naznačuješ, že v Rusku je diktatura a vlastně naznačuješ, že ho ruská armáda nechala odkrouhnout. Jiný důvod pro podráždění ruské strany není.
      Srovnávat vietnamskou válku s bývalým vícepremiérem, kandidátem na prezidenta RF, několikrát vyznamenané osoby a opozičního politika je blbost.Skrýt celý příspěvek

     • logik
      10:17 22.05.2020

      cejkis: Ono částečně máš pravdu. Jak píše skelet: ona to provokace je, ale pouze za předpokladu, že je v Rusku je diktatura, která nepovažuje vraždu opozičního politika za něco ...Zobrazit celý příspěvek

      cejkis:
      Ono částečně máš pravdu. Jak píše skelet: ona to provokace je, ale pouze za předpokladu, že je v Rusku je diktatura, která nepovažuje vraždu opozičního politika za něco naprosto nehorázného. V takovém případě - ale POUZE V TAKOVÉM PŘIPADĚ - ji připomenutí jeho památky vadí - a tedy jde o provokaci.

      Všimni si, že Ruská ambasáda oficiálně proti provokaci neprotestovala, a např. důvod pro změnu své korespondenční adresy udává úplně jiný. Řeči o protestech nechává pouze na lidech jako ty na sociálních sítích, a na různých proruských kanálech (v obou významech :-)).
      Právě proto, že RF ví, že oficiálně protestovat nemůže - protože tím, že by to prohlásila za provokaci, by se odkopala....

      ===

      A ad rouška - ano, to si politik Prahy 6 dělal z RF trochu legraci, že se svoji vzteklou reakcí odkopala, že ač si hrají na demokracii, tak se snaží rehabilitovat bývalý zločinný stalinský a poststalinský totalitní režim, jehož vysokým prominentem Koněv byl, a pokračovat v jeho "tradicích".Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      00:34 23.05.2020

      @cejkis: pokud bychom pojmenovali to malé náměstí před americkou ambasádou na náměstí Martina Luthera Kinga (ano, to byl také zavražděný opoziční politik), potom jsem si jistý, že ...Zobrazit celý příspěvek

      @cejkis:
      pokud bychom pojmenovali to malé náměstí před americkou ambasádou na náměstí Martina Luthera Kinga (ano, to byl také zavražděný opoziční politik), potom jsem si jistý, že se slavnostního přejmenování rád zúčastní americký velvyslanec.
      A američtí diskuzní trollové tu zcela jistě nebudou prohlašovat, že tím aktem jsme chtěli USA jenom naštvat.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      08:52 23.05.2020

      To ti trochu nevyšlo Cejkisi...

      To ti trochu nevyšlo Cejkisi...

 • fotr
  20:07 20.05.2020

  Je tady spousta příspěvků, spousta názorů a podle mě je mnoho zbytečně rozvláčných. Ruská armáda má nepochybně velký podíl na porážce Německa a kdyby tehdy v Květnu 1945 prošli ...Zobrazit celý příspěvek

  Je tady spousta příspěvků, spousta názorů a podle mě je mnoho zbytečně rozvláčných.
  Ruská armáda má nepochybně velký podíl na porážce Německa a kdyby tehdy v Květnu 1945 prošli naší zemí a odešli domů, dodnes bychom je jistě oslavovali a vážili si jich. Tím co udělali po válce ale všechno znehodnotili, pošpinili a navíc naplivali na hroby všech svých vojáků, kteří v té válce bojovali a zahynuli.
  Svoje stížnosti si dnes můžou strčit někam a jejich nebetyčná drzost jen dokazuje že se ve svém ,,myšlení,, a přístupu k ostatním národům nijak nezměnili. Stále chtějí poroučet a dirigovat a nedokážou unést to že se už nikdo nenechá. Prostě to ,,se sovětským svazem na věčné časy,, už dnes nefunguje.Skrýt celý příspěvek

 • Danik
  18:49 20.05.2020

  No to zase bude... 1) NEzpochybňuji lví zásluhu tehdejšího SSSR na porážce nacistického Německa a jsem si vědom materiálních a lidských ztrát této země. Zároveň si, ale uvědomuji ...Zobrazit celý příspěvek

  No to zase bude...
  1) NEzpochybňuji lví zásluhu tehdejšího SSSR na porážce nacistického Německa a jsem si vědom materiálních a lidských ztrát této země. Zároveň si, ale uvědomuji předválečnou pozici SSSR a okolnosti doby, stejně jako rozsáhlost 2 sv. v. a tedy fakt, že SSSR nezvítězilo samo a válka mu byla značně ulehčena.
  2) Odsuzuji jak nacistický tak komunistický režim, což mi, ale nebrání respektovat muže (a ženy) kteří bojovaly a padly často s přesvědčením, že bojují za svojí zem (ne obecně za daný režim).
  3) Odstranění probírané sochy na Praze 6 je na zákonně zvolených zástupcích dané městské části a socha maršála Koněva NEní součástí zde probírané Rusko-České smlouvy.
  4) Ruští představitelé mají plné právo kritizovat a popravdě u Lavrova mě to nepřekvapuje, protože když si vygooglite některé jeho projevy a výstupy tak zjistíte, že je to nevychované vulgární ho**ado.
  5) To co by nás jako Čechy mělo primárně zajímat není ani tak Lavrov jako spíš Vojtěch a jeho chování.
  6) To co shazuje osvobození ČSR (ne však vojáky samotné, jako spíš danou zemi) jsou akce SSSR před a po osvobození.
  7) Samotní vojáci Rudé armády byli branci vytažení z vesnice, co prošli pro nás nepředstavitelnými zážitky (hodnocení předchozích období lidské historie dnešní optikou nebývá vždy objektivní) a po krutostech Němců na svém území si šli pro odplatu (nutno říct, že sami žili v kruté diktatuře). Vojáci se během tažení obecně nechovají zrovna korektně (o to více v případě braneckých armád) a je tedy na velení aby je drželo na uzdě. Zde dodám, že jsou dochovány zprávy o chování Rudé armády na našem území a ne všechny se nesou v pozitivním duchu. To co mě utkvělo v paměti byl výklad jedné kastelánky, když prohlásila, že zámek dlouho nebyl poničen tak jako když ho přijela osvobodit Rudá armáda. Tak či tak, pokud si selektivně vezmeme události roku 45, můžeme se na ně dívat veskrze pozitivně. To co to pak kazí jsou jak jsem psal na začátku události předtím a potom.Skrýt celý příspěvek

 • danny
  16:11 20.05.2020

  Jinak často tady zaznívají argumenty o ničení památníků legionářů v Rusku. Neměl by někdo bližší informace? Co jsem hledal, tak většina je dohledatelná i na google maps a celkově ...Zobrazit celý příspěvek

  Jinak často tady zaznívají argumenty o ničení památníků legionářů v Rusku. Neměl by někdo bližší informace? Co jsem hledal, tak většina je dohledatelná i na google maps a celkově všechna pietní místa vypadají docela ok.
  Jediné, co se všude opakuje, tak jsou průtahy místní samosprávy v Samaře.

  https://www.radio.cz/cz/rubrik...
  http://www.vhu.cz/pomniky-padl...
  https://www.lidovky.cz/domov/l...
  https://www.lidovky.cz/svet/ex...
  https://www.vets.cz/vpm/17845-... Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   17:42 20.05.2020

   https://www.lidovky.cz/domov/m... https://zpravy.aktualne.cz/zah... https://www.ceskenoviny.cz/zpr... https://ct24.ceskatelevize.cz/... https://zpravy.aktualne.cz/zah... Zobrazit celý příspěvek

   https://www.lidovky.cz/domov/m...
   https://zpravy.aktualne.cz/zah...
   https://www.ceskenoviny.cz/zpr...
   https://ct24.ceskatelevize.cz/...
   https://zpravy.aktualne.cz/zah... Skrýt celý příspěvek

   • danny
    20:35 20.05.2020

    Dík. Takže jestli tomu dobře rozumím, problémy jsou asi trojího druhu. Spolek, který má hroby a památníky udržovat, si občas něco uloupne nebo zaplatí za nekvalitně odvedenou ...Zobrazit celý příspěvek

    Dík. Takže jestli tomu dobře rozumím, problémy jsou asi trojího druhu. Spolek, který má hroby a památníky udržovat, si občas něco uloupne nebo zaplatí za nekvalitně odvedenou práci.
    Některé místní samosprávy kladou překážky obnově pomníků zaniklých za dob SSSR.
    A od nárůstu vzájemného napětí se aktivizovali debílci, kteří svou inteligenci a bídnou znalost historie potřebují demonstrovat pomocí spreje nebo kladiva.
    Smutné. Obávám se, že eskalace podpořená na naší straně buranským vyjadřováním Novotného a Koláře je přesně vodou na mlýn takových imbecilů a navíc smetla spoustu práce, kterou na změnách postojů odmakali lidé např. z obce legionářské a spol.Skrýt celý příspěvek

    • logik
     23:23 20.05.2020

     "Obávám se, že eskalace podpořená na naší straně buranským vyjadřováním Novotného" Prosím nelži. Zmíněné problémy se táhnou desítky let. Vyjádření Novotného na tom nezměnilo ani ...Zobrazit celý příspěvek

     "Obávám se, že eskalace podpořená na naší straně buranským vyjadřováním Novotného"
     Prosím nelži. Zmíněné problémy se táhnou desítky let. Vyjádření Novotného na tom nezměnilo ani zbla.

     Rusové narozdíl od nás neplní uzavřenou smlouvu. A ty říkáš, že naše reakce má být ústupky ve věcech, které jsou nad rámec smlouvy - a udržování pomníku masového vraha?Skrýt celý příspěvek

     • danny
      10:03 21.05.2020

      logik: ano, problémy v Samaře se táhnou. Výstavba pomníku narazila na silný odpor místních obyvatel a laxnost a průtahy zastupitelstva. Nejsou to desítky let, ale deset let. Ale ...Zobrazit celý příspěvek

      logik: ano, problémy v Samaře se táhnou. Výstavba pomníku narazila na silný odpor místních obyvatel a laxnost a průtahy zastupitelstva. Nejsou to desítky let, ale deset let. Ale usilovná práce lidí, kteří o vybudování památníku usilují, postupně přinášela výsledky. Na řadě míst se odpor podařilo otupit a památníky obnovit nebo vybudovat.
      Novotného a Kolářovo vyjadřování a chování posílilo radikální odpůrce.

      Tvrdit, že smlouvu neplní, je přehnané. Kromě jednoho případu vandalismu a průtazích při čištění grafitti vypadají všechna ostatní pietní místa ok. A říkám, že zlepšení péče o ty ostatní a vybudování nových (chápeš, je trošku rozdíl mezi udržováním a nalezením prostoru, vykoupením pozemku, stavebním povolením atd... na nový), asi těžko likvidace Koněvova pomníku podpoří.
      Jestli je to nad rámec smlouvy nebo není, netuším. To je otázka pro experty na mezinárodní právo. Petříček tvrdil, že Koněv je na seznamu MO veden jako válečný pomník, ale že jeho demontáž z podstavce a zamezení přístupu umístěním do depozitáře není porušením smlouvy. To nedokážu posoudit.

      Těžko to posoudí bezmozci, kteří "běločechy" považují za masové vrahy a původce občanské války, kteří uloupili ruský zlatý poklad a pak ještě prodali a nechali zavraždit Kolčaka. A na ty tahle nesmyslná demonstrace komunální moci působí jako hadr na býka. Osobně považuji dráždění jakéhokoli tvora, zvláště je-li jediným smyslem sebepropagace, za nízké a hloupé.

      Koněv, masový vrah? Chlapče, ty ses zase rozvášnil:-D Ne, a fakt mě nemusíš začít zasypávat výčtem všech "defakto" Koněvových obětí a defakto zločinů, včetně všech mrtvých, za které může přítomnost bratrské pomoci, protože kdyby sem důchodce Koněv nepřijel, tak by žádná invaze nebyla atd... Těhle konstrukcí už jsem četl dost.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      14:52 21.05.2020

      "Jestli je to nad rámec smlouvy nebo není, netuším. To je otázka pro experty na mezinárodní právo"

      Máte tu 9. komentářů, přitom vůbec netušíte...

      "Jestli je to nad rámec smlouvy nebo není, netuším. To je otázka pro experty na mezinárodní právo"

      Máte tu 9. komentářů, přitom vůbec netušíte...

     • logik
      15:21 21.05.2020

      "problémy v Samaře se táhnou" Prosím, nelži. Nejde o jeden problém v Samaře, podobné problémy jsou po celém Rusku. "Ale usilovná práce lidí, kteří o vybudování památníku usilují, ...Zobrazit celý příspěvek

      "problémy v Samaře se táhnou"
      Prosím, nelži. Nejde o jeden problém v Samaře, podobné problémy jsou po celém Rusku.

      "Ale usilovná práce lidí, kteří o vybudování památníku usilují, "
      Umíš tu usilovnou práci nějak doložit?
      Vypadá ta usilovná práce např. takto:
      https://www.irozhlas.cz/veda-t...
      že se málem nenašlo jediné muzeum, které by povolilo výstavu o legionářích? A i to jedno muzeum dostalo od úřádů zákaz jakékoli propagace té výstavy.

      Tvoje tvrzení, že jde o lidi a úřady na tom "úsilovně pracují" je lež. Klacky tomu hází právě ruské úřady. To dokládá i nezájem Ruských úřadů:
      https://zpravy.aktualne.cz/zah...
      o tom na patřičné úrovni jednat. Množství peněz vynaložené Ruským MO na tuto věc je také směšné.
      https://zpravy.aktualne.cz/zah...

      Tak prosím nelži, že jde o lidi. Nejde. Ruská Federace prostě dlouhodobě neplní své závazky a žádné "úsilovná práce" se nekoná.

      ===

      "Koněv, masový vrah? Chlapče, ty ses zase rozvášnil:-D "
      Ano, Koněv je masový vrah. A to hned několikanásobný.

      Zaprve obecně, Koněv byl natolik vysoký prominent Stalinského režimu, že je zpoluzodpovědný za jeho zločiny. (viz např. rozsudky Norimberského procesu). Kromě této nepřímé viny ale během svého života se nemálokrát přímo aktivně podílel na zločinech proti lidskosti a hromadném vraždění.

      Jednak se jako politický komisař podílel na zvěrstvech, která se v Rusku děla ve dvacátých letech (kde např. se dělali i praktiky "za každého vzbouřeného ve vesnici zastřelíme 15 lidí apod.).

      Chování Koněva jako velitele během druhé světové bylo také zločinné: některé jeho rozkazy v podstatě byly masové vraždy (v podstatě i Dukelská operace). Důkazem jsou např. obrovské ztráty Koněvových jednotek a to i na Ruské poměry (např. při Viselsko-Oderské operaci měl čtyřnásobné ztráty oproti Žukovovi). To už nejde vysvětlit jen Koněvovou "nechopností".

      Vzhledem k tomu, že v tu dobu defakto Koněv se Žukovem soutěžili o Stalinovu přízeň v disciplíně "dál dojede", tak jde čistě o "obětování lidských životů" pro osobní prospěch, z vojenského hlediska byly Koněvovy rozkazy často nesmyslné - proto ani nemá smysl Koněvova socha jako "velitele protinacistické armády". Koněv totiž nese nemalou část viny za to, kolik Sovětů během druhé světové umřelo.

      No a konečně při potlačování maďarského povstání se děly i takové věci, jako např. střílení do demonstrantů, což je jednoznačně válečný zločin. Koněv, jako vrchní velitel okupačních sil, je za to zodpovědný. Přinejmenším tím, že prokazatelně tomu ani nebránil, ani věc nevyšetřoval, se stal prokazatelně spoluviníkem.Skrýt celý příspěvek

     • danny
      00:05 22.05.2020

      logiku, mluvil jsem o našich lidech, ti že se snaží vykomunikovat to s ruskými úřady, které jsou proti. Ale ty zase hledáš konflikt tam, kde není.

      logiku, mluvil jsem o našich lidech, ti že se snaží vykomunikovat to s ruskými úřady, které jsou proti. Ale ty zase hledáš konflikt tam, kde není.

     • logik
      09:58 22.05.2020

      "Ale ty zase hledáš konflikt tam, kde není." "...to s ruskými úřady, které jsou proti" ???? Předtím jsi tvrdil, cituji: "Tvrdit, že smlouvu neplní, je přehnanení" Tak jsem Ti ...Zobrazit celý příspěvek

      "Ale ty zase hledáš konflikt tam, kde není." "...to s ruskými úřady, které jsou proti"
      ???? Předtím jsi tvrdil, cituji:
      "Tvrdit, že smlouvu neplní, je přehnanení"

      Tak jsem Ti prostě doložil, že to není přehánění, že ruské úřady to prostě cíleně sabotují. Pokud z toho tvrzení ustupuješ a již se mnou souhlasíš: tedy už také tvrdíš, že Ruské úřady jsou proti plnění té smlouvy, ok, pak opravdu v tomto nejsme ve sporu.

      Ale předtím jsi tvrdil něco jiného, nebo jsi napsal něco jiného, než jsi chtěl. Předtím jsi RF hájil, že smlouvu plní a že jde o (z české strany zveličované) raritní problémy:
      " Kromě jednoho případu vandalismu..."
      což prostě nejsou, jde jednoznačně ze strany RF o systémový problém.

      Takže já žádné rozpory nehledal, předchozí Tvůj post byl v příkrém rozporu s mým názorem na věc. Pokud už teď tvrdíš něco jiného, nebo ses jen velmi špatně vyjádřil, ok, jsem rád, že jsme našli společnou řeč, ale prosím neházej na mne, že rozpory uměle vytvářím.Skrýt celý příspěvek

     • J.Vraja
      19:56 29.07.2020

      Dopo ručuji shlédnout ruský dokument-Neznámý maršál Žukov Viz: cshistory.joj.cz/archiv/2133-neznamy-marsal-zukov

      Dopo ručuji shlédnout ruský dokument-Neznámý maršál Žukov Viz: cshistory.joj.cz/archiv/2133-neznamy-marsal-zukov

    • J.Vraja
     19:52 29.07.2020

     Danny a co Vám říka toto: V Rusku chátrají některé hroby československých legionářů. V Samaře se jejich ostatky ocitly dokonce na skládce. ...Zobrazit celý příspěvek

     Danny a co Vám říka toto:
     V Rusku chátrají některé hroby československých legionářů. V Samaře se jejich ostatky ocitly dokonce na skládce.
     Viz:https://ct24.ceskatelevize.cz/...
     Tak se ptám,kdo je buran,te co říka pravdu a nebo ten,kdo odveze kosti padlých legionářů na smetiště!!!Skrýt celý příspěvek

 • Анатолий
  14:37 20.05.2020

  Tyto konflikty jsou příkladem toho, jak se RF snaží obklopit nepřáteli a dodat existenci Ruska nadpřirozený význam (Moskva-třetí Řím). Myslím tedy, že spíš než vměšování do ...Zobrazit celý příspěvek

  Tyto konflikty jsou příkladem toho, jak se RF snaží obklopit nepřáteli a dodat existenci Ruska nadpřirozený význam (Moskva-třetí Řím). Myslím tedy, že spíš než vměšování do politiky české republiky, je cílem ukázat obyvatelům své země další zradu.

  Podivné je to, že přes tezi o velmi negativním přístupu k Rusům v Evropě, propagandisté a politici se nebojí často navštěvovat Evropská města, kupovat domy a posílat své děti učit se tam.

  Tento režim je také vhodný pro vysvětlení občanům všech problémů RF (zaostalost, nízký životní úroveň).

  Zkrátka, jakkoliv se Amerika nesnaží postavit Rusko na kolena, Rusko se stejně válí na zemi v blátě.Skrýt celý příspěvek

 • Анатолий
  14:36 20.05.2020

  Tyto konflikty jsou příkladem toho, jak se RF snaží obklopit nepřáteli a dodat existenci Ruska nadpřirozený význam (Moskva-třetí Řím). Myslím tedy, že spíš než vměšování do ...Zobrazit celý příspěvek

  Tyto konflikty jsou příkladem toho, jak se RF snaží obklopit nepřáteli a dodat existenci Ruska nadpřirozený význam (Moskva-třetí Řím). Myslím tedy, že spíš než vměšování do politiky české republiky, je cílem ukázat obyvatelům své země další zradu.

  Podivné je to, že přes tezi o velmi negativním přístupu k Rusům v Evropě, propagandisté a politici se nebojí často navštěvovat Evropská města, kupovat domy a posílat své děti učit se tam.

  Tento režim je také vhodný pro vysvětlení občanům všech problémů RF (zaostalost, nízký životní úroveň).

  Zkrátka, jakkoliv se Amerika nesnaží postavit Rusko na kolena, Rusko se stejně válí na zemi v blátě.Skrýt celý příspěvek

  • danny
   15:21 20.05.2020

   Anatolij: s prvním odstavcem se dá celkem souhlasit. Rusko se snaží doma ukázat, že na jakékoli nedostatečně uctivé jednání bude reagovat ostře. Jednoznačná komunikace k vnitřnímu ...Zobrazit celý příspěvek

   Anatolij: s prvním odstavcem se dá celkem souhlasit. Rusko se snaží doma ukázat, že na jakékoli nedostatečně uctivé jednání bude reagovat ostře. Jednoznačná komunikace k vnitřnímu publiku, kromě diplomatické nóty k žádnému nátlaku na ČR nedošlo.

   Druhému odstavci nerozumím. Netuším, kde bereš informace o negativním vztahu Rusů k Evropě. Vyjma tvrzení Thinktanků se silnou euro-atlantickou orientací.

   Poslední je vysloveně nesmysl. Myslíš, že Amerika se snaží Rusko postavit na nohy sankcemi proti RF a komukoli, kdo s ním obchoduje? Kybernetickými útoky na energetickou infrastrukturu? Zamezováním přístupu k moderním technologiím? Restrikcemi v provozování platebního styku? Nebo myslíš divokou privatizaci v devadesátkách, na které se hlavně určité kruhy finančníků z USA pořádně napakovaly?
   A v poslední řadě, Ukrajinu se USA, EU, MMF a další snaží posledních šest let opravdu postavit na nohy. A nemám pocit, že by se její poloha dala nazvat vzpřímenou.Skrýt celý příspěvek

   • Danik
    18:00 20.05.2020

    Tak pokud koukám správně, je tam napsáno NEsnaží.

    Tak pokud koukám správně, je tam napsáno NEsnaží.

  • Jirosi
   15:48 20.05.2020

   "dodat existenci Ruska nadpřirozený význam (Moskva-třetí Řím)" I kdyby tahle teorie platily, tak svou šanci měli po WW2. Kam to dopracovali víme všichni. Teď má šanci opět někdo ...Zobrazit celý příspěvek

   "dodat existenci Ruska nadpřirozený význam (Moskva-třetí Řím)"

   I kdyby tahle teorie platily, tak svou šanci měli po WW2. Kam to dopracovali víme všichni. Teď má šanci opět někdo další.Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  08:16 20.05.2020

  Inac je zujimave, ze prve staty ktore obsadilo "Nacistko" Nemecko a Rakusko podakovali osloboditelom. Aj Spasiba na Branderburskej brane bolo. Rakusakom v telke Purin aj podakoval ...Zobrazit celý příspěvek

  Inac je zujimave, ze prve staty ktore obsadilo "Nacistko" Nemecko a Rakusko podakovali osloboditelom. Aj Spasiba na Branderburskej brane bolo. Rakusakom v telke Purin aj podakoval za starostlivost o hroby a pomniky. Takze tak to vyzera v svojstojnych europskych demokraciach, ziaden komunal.Skrýt celý příspěvek

  • major
   09:45 20.05.2020

   ČR sa o hroby a pomníky stará. Aj o tie sovietske - dokonca aj tých, čo nepadli v boji, ale napr. sa ...Zobrazit celý příspěvek

   ČR sa o hroby a pomníky stará. Aj o tie sovietske - dokonca aj tých, čo nepadli v boji, ale napr. sa uchľastali:
   https://zpravy.aktualne.cz/dom...

   Konev nie je vojnový hrob ani medzištátne chránený pomník. Okrem neho nemáš jediný príklad.

   Prečo ale nespomenieš Rusko? Vzalo od ČR ťažké milióny na starosť o legionárske hroby a miesto nej sa už roky len trápne vyhovára na "komunál", či vandalizmus. Evidentne Rusko nie je "svojstoná európska demokracia".Skrýt celý příspěvek

   • palo satko
    10:54 20.05.2020

    Legionari boli osloboditelia? V Ceskoslovensku ano, ale v Rusku? To mas aky dejepis? Od Juraja Smatanu?

    Legionari boli osloboditelia? V Ceskoslovensku ano, ale v Rusku? To mas aky dejepis? Od Juraja Smatanu?

    • Jura99
     11:16 20.05.2020

     Hroby vojáků se udržují bez ohledu na osvoboditel/okupant, třeba na Slovensku máte pěkně upravené německé hřbitovy ve Važci nebo Zborově, možná i jinde. Zrovna ve Zborově leží ...Zobrazit celý příspěvek

     Hroby vojáků se udržují bez ohledu na osvoboditel/okupant, třeba na Slovensku máte pěkně upravené německé hřbitovy ve Važci nebo Zborově, možná i jinde. Zrovna ve Zborově leží padlí z Dukly, tedi ti němečtí padlí, kteří způsobili velké ztráty na životech RA i čs. sboru, přesto nikoho nenapadne jejich kosti vysypat na smetiště, jako to dělají v Rusku s kostmi legionářů. Jinak samozřejmě čs. legionáři přinesli do obsazených ruských měst právo a řád, že o to tamní mentalita možná nestála, tak jako afghánská mentalita nestojí o demokracii, je věc jiná.Skrýt celý příspěvek

     • palo satko
      12:28 20.05.2020

      Jura ved sme to uz riesili, nemecke hroby su preto take pekne, lebo sa o ne staraju Nemci. Aj Turci maju u nas pekny cintorin, lebo a on postarali Turci a Cervenoarmejci tiez maju ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura ved sme to uz riesili, nemecke hroby su preto take pekne, lebo sa o ne staraju Nemci. Aj Turci maju u nas pekny cintorin, lebo a on postarali Turci a Cervenoarmejci tiez maju vylepseny Slavin, lebo vylepsenie zaplatili Rusi.
      Legionari sa zap!ietli do obcianskej vojny uplne nahodou. Ak by nebol na Balkjane taky bordel, nemuseli cestovat okolo celeho sveta. Takto sa stali sucastou intervencie a kedze nas vyhraneny nazor na rok 1968, mal by si rovnaku demokraciu pouzit aj na Legionarov. Iste by ta nenapadlo starat sa hroby vojakov padlych pri invazii VZ v roku 1968.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      13:32 20.05.2020

      palo palo.. je fuk co byli Legionáři. Rusové se v tom ve s¨mlouvě zavázali. Jinak legionáři chtěli odjet z Ruska nejkratší cestou, a to přes Murmansk. Bolševickou vládou jim to ...Zobrazit celý příspěvek

      palo palo.. je fuk co byli Legionáři. Rusové se v tom ve s¨mlouvě zavázali.
      Jinak legionáři chtěli odjet z Ruska nejkratší cestou, a to přes Murmansk. Bolševickou vládou jim to bylo zakázáno. V Murmansku dokonce pozavírali srbské jednotky chystající se nalodit. Kdyby se Trockij do legionářů nesral, tak se do žádné občanské války nezapletli. Sral se, tak dostali po držce.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      14:16 20.05.2020

      palo: myslím že není problém v penězích, např. pomník pro Samaru je už roky vyrobený, ale leží ve skladišti. Přitom nejde o památník, ale o náhrobní kámen se jmény pochovaných. Že ...Zobrazit celý příspěvek

      palo: myslím že není problém v penězích, např. pomník pro Samaru je už roky vyrobený, ale leží ve skladišti. Přitom nejde o památník, ale o náhrobní kámen se jmény pochovaných. Že by v Rusku bylo možné postavit pomník třeba Gajdovi, to by bylo úplné sci-fi. Rusové naše vojenské hroby posledních 100let průběžně likvidují, sem tam dokonce rozkradou peníze na opravu. Dokud se situace nezlepší, vůbec by mi nevadilo recipročně přerušit péči o jejich hřbitovy na našem území. Jinak přijde na to, kdo byl v carském Rusku v právu, jestli bolševici nebo prozatimní vláda. Sibiř určitě pro bolševiky nadšená nebyla. Legie chtěly primárně do Francie na frontu, dokud byla válka a přes Balkán to ani náhodou nešlo. Odpor proti bolševikům byl celkem legitimní, pokud se stavěli do cesty, bolševiky nikdo nezvolil, byli to banditi, jako mnozí další v občanské válce.Skrýt celý příspěvek

    • skelet
     11:29 20.05.2020

     v rámci smlouvy se mají Rusové starat o naše vojenské hroby na jejich území. Co se ti na tom nelíbí?

     v rámci smlouvy se mají Rusové starat o naše vojenské hroby na jejich území. Co se ti na tom nelíbí?

    • major
     11:31 20.05.2020

     Uskakuješ protiotázkou a opäť si mimo: "Místní úřady jsou ale přesvědčeny, že českoslovenští legionáři, kteří ve městě pobývali přes rok, nemálo přispěli k hospodářskému a ...Zobrazit celý příspěvek

     Uskakuješ protiotázkou a opäť si mimo:

     "Místní úřady jsou ale přesvědčeny, že českoslovenští legionáři, kteří ve městě pobývali přes rok, nemálo přispěli k hospodářskému a kulturnímu rozvoji celého regionu. Etnograf Vladimir Bože například uvádí, že obyvatelé Čeljabinska přijali Čechoslováky jako osvoboditele od bolševiků a chovali se k nim s úctou. Ve 20. letech 20. století prý v Čeljabinsku vybudovali mrtvým Čechoslovákům pomník. Ten byl ale po konečném vítězství bolševiků společně s přilehlým vojenským hřbitovem srovnán se zemí."

     Pochváľ sa, kde tebe pokryvili históriu? Neboj sa hodiť mená tej "správnej" strany miesto náhodne vybraných mien zo zoznamu "nehodných" (Veškrnová, teraz Smatana). Si ten zoznam zostavil sám?

     Čo tak odpovedať na pôvodnú otázku: Nejaké príklady zanedbaných sovietskych hrobov v ČR nemáš? A čo to Rusko? To medzištátnu dohodu plniť nemusí, aj keď za ňu dostáva zaplatené, pretože Legionári neboli v Červenej armáde? Máš údaje ako si oni plnia svoje povinnosti?Skrýt celý příspěvek

    • logik
     15:32 20.05.2020

     Ano, legionáři na nějakou dobu osvobodili poměrně velkou část Ruského území před zločineckým komunistickým režimem. Že neměli dostatek síly ten režim porazit nic nemění na tom, že ...Zobrazit celý příspěvek

     Ano, legionáři na nějakou dobu osvobodili poměrně velkou část Ruského území před zločineckým komunistickým režimem.
     Že neměli dostatek síly ten režim porazit nic nemění na tom, že byli "na správné straně".Skrýt celý příspěvek

     • danny
      16:14 20.05.2020

      Logik: On podle výzkumů má Kolčak taky na svědomí přes sto tisíc zavražděných civilistů. Tak bych s tou "správnou stranou" byl opatrný. Byla to krvavá občanská válka. A oni prostě ...Zobrazit celý příspěvek

      Logik: On podle výzkumů má Kolčak taky na svědomí přes sto tisíc zavražděných civilistů. Tak bych s tou "správnou stranou" byl opatrný. Byla to krvavá občanská válka. A oni prostě stáli na té straně, která prohrála. A jak je známo, historii malují na růžovo vítězové.Skrýt celý příspěvek

     • logik
      23:26 20.05.2020

      "Byla to krvavá občanská válka. " Ano, byla to krvavá občanská válka. A žádný z jejich protagonistů rozhodně nebyl Mirek Dušín. To nic nemění na tom, že jeden z nich byl lepší a ...Zobrazit celý příspěvek

      "Byla to krvavá občanská válka. "
      Ano, byla to krvavá občanská válka. A žádný z jejich protagonistů rozhodně nebyl Mirek Dušín. To nic nemění na tom, že jeden z nich byl lepší a druhej horší. A že Kolčak, přestože se někdy choval jako zvíře, tak nepropagoval zločineckou ideologii.

      Zkus si přečíst např. "Študenti, láska, Čeka a smrť". Dobové zápisky člověka, který v té době žil. A pak teprv něco říkej....Skrýt celý příspěvek

 • Pepe81
  23:26 19.05.2020

  Prominte, jestli je to az prilis, ale radsi budu topit drevem a hovnama, nebo se prykryvat 3 perinama, nez platit mafianum za plyn pres Nordstream, Druzbu, agresorum, co obsazuji ...Zobrazit celý příspěvek

  Prominte, jestli je to az prilis, ale radsi budu topit drevem a hovnama, nebo se prykryvat 3 perinama, nez platit mafianum za plyn pres Nordstream, Druzbu, agresorum, co obsazuji staty a sestreluji letadla. EU by se mela take vzpamatovat a nenechat se drzet za koule. Jak s rouskama... Dneska jsem si koupil za 120. Nicmene to neni tema. Tema je: Se satanem Filip kamaradiSkrýt celý příspěvek

  • technik
   06:27 20.05.2020

   Tak přestaň plácat nesmysly, vypust si z auta benzin protože bude rafinován ze 70% právě z družby, zales do lesa a buď v pohodě, nebudeš muset ani vyhodit 120 korun za roušku.

   Tak přestaň plácat nesmysly, vypust si z auta benzin protože bude rafinován ze 70% právě z družby, zales do lesa a buď v pohodě, nebudeš muset ani vyhodit 120 korun za roušku.

   • Pepe81
    23:50 22.05.2020

    Bud v klidu. Budoucnost je urcite v ruskych brezach a ty jsi pak v blahobytu a muzes tady psat hrdinske ruske eseje. Nebo to bude jinak a budu te mozna krmit. Me to nevadi. Nejsem ...Zobrazit celý příspěvek

    Bud v klidu. Budoucnost je urcite v ruskych brezach a ty jsi pak v blahobytu a muzes tady psat hrdinske ruske eseje. Nebo to bude jinak a budu te mozna krmit. Me to nevadi. Nejsem zruda.Skrýt celý příspěvek

 • Pepe81
  23:26 19.05.2020

  Prominte, jestli je to az prilis, ale radsi budu topit drevem a hovnama, nebo se prykryvat 3 perinama, nez platit mafianum za plyn pres Nordstream, Druzbu, agresorum, co obsazuji ...Zobrazit celý příspěvek

  Prominte, jestli je to az prilis, ale radsi budu topit drevem a hovnama, nebo se prykryvat 3 perinama, nez platit mafianum za plyn pres Nordstream, Druzbu, agresorum, co obsazuji staty a sestreluji letadla. EU by se mela take vzpamatovat a nenechat se drzet za koule. Jak s rouskama... Dneska jsem si koupil za 120. Nicmene to neni tema. Tema je: Se satanem Filip kamaradiSkrýt celý příspěvek

 • Pepe81
  23:26 19.05.2020

  Prominte, jestli je to az prilis, ale radsi budu topit drevem a hovnama, nebo se prykryvat 3 perinama, nez platit mafianum za plyn pres Nordstream, Druzbu, agresorum, co obsazuji ...Zobrazit celý příspěvek

  Prominte, jestli je to az prilis, ale radsi budu topit drevem a hovnama, nebo se prykryvat 3 perinama, nez platit mafianum za plyn pres Nordstream, Druzbu, agresorum, co obsazuji staty a sestreluji letadla. EU by se mela take vzpamatovat a nenechat se drzet za koule. Jak s rouskama... Dneska jsem si koupil za 120. Nicmene to neni tema. Tema je: Se satanem Filip kamaradiSkrýt celý příspěvek

 • Pepe81
  23:26 19.05.2020

  Prominte, jestli je to az prilis, ale radsi budu topit drevem a hovnama, nebo se prykryvat 3 perinama, nez platit mafianum za plyn pres Nordstream, Druzbu, agresorum, co obsazuji ...Zobrazit celý příspěvek

  Prominte, jestli je to az prilis, ale radsi budu topit drevem a hovnama, nebo se prykryvat 3 perinama, nez platit mafianum za plyn pres Nordstream, Druzbu, agresorum, co obsazuji staty a sestreluji letadla. EU by se mela take vzpamatovat a nenechat se drzet za koule. Jak s rouskama... Dneska jsem si koupil za 120. Nicmene to neni tema. Tema je: Se satanem Filip kamaradiSkrýt celý příspěvek

 • Pepe81
  23:25 19.05.2020

  Prominte, jestli je to az prilis, ale radsi budu topit drevem a hovnama, nebo se prykryvat 3 perinama, nez platit mafianum za plyn pres Nordstream, Druzbu, agresorum, co obsazuji ...Zobrazit celý příspěvek

  Prominte, jestli je to az prilis, ale radsi budu topit drevem a hovnama, nebo se prykryvat 3 perinama, nez platit mafianum za plyn pres Nordstream, Druzbu, agresorum, co obsazuji staty a sestreluji letadla. EU by se mela take vzpamatovat a nenechat se drzet za koule. Jak s rouskama... Dneska jsem si koupil za 120. Nicmene to neni tema. Tema je: Se satanem Filip kamaradiSkrýt celý příspěvek

 • Pepe81
  23:12 19.05.2020

  Proc nema na kravate kosak a kladivo. U me -
  Jako cervena +. Ale mohl na braty v Rusku udelat lepsi dojem.

  Proc nema na kravate kosak a kladivo. U me -
  Jako cervena +. Ale mohl na braty v Rusku udelat lepsi dojem.

 • premek
  22:09 19.05.2020

  Ruská dezinformační propaganda - 10 %; dezinformační propaganda USA - 90 %. To pro začátek. Dále: počet ruský základen ve světě - 10 %; Počet základen USA/NATO ve světě - 90 %. ...Zobrazit celý příspěvek

  Ruská dezinformační propaganda - 10 %; dezinformační propaganda USA - 90 %. To pro začátek. Dále: počet ruský základen ve světě - 10 %; Počet základen USA/NATO ve světě - 90 %. Tolik na úvod.

  USA od konce 2. sv. války válčí v zahraničí, vlastní obrana území USA je slabá. Rusko v zahraničí až na malé kontingenty v Sýrii a afghánský konflikt neválčí, vlastní obrana území je silná. Takže - kdo je agresorem?

  K roku 1968: Filip mlží, protože šlo o nátlakovou přítomnost především sovětské armády, ale s minimem vlivu na národní politiku ČSSR. Pravá okupace znamená více než dvacetiletou přítomnost cizích vojsk na území jiného státu s permanentním zasahováním do národní politiky. Co dělají vojska USA v Evropě 75 let, to vědí pouze jejich politrukové, normálnímu člověku to smysl nedává (kdo zná globální politiku, ten ví).

  Uvědomme si, že na většině území Ruska (RF) jsou téměř neznatelné pozůstatky jednotného pevnostního systému (čtyřhvězdicové půdorysy odpovídající jednotnému plánování), zatímco na západ od RF jsou často dobře udržované, ale stavebně zcela nejednotné pevnosti téhož tereziánského období. Kdopak asi v této době podle jednotného plánu vytvořil impozantní svou rozlohou pevnostní systém, který je zřetelně obrácen proti hrozbě ze západu a jihozápadu? Googleearth ukáže, o čem tu hovořím, jinak googlit "Zkáza Velké Tartárie". Někdo se nám tu snaží podsunout zfalšovanou historii, že by z per vítězů?

  RF si přirozeně brání své přírodní zdroje, které si vyspělé západní země doma do značné míry již vyčerpaly. Západ válčí s cílem ovládnout cizí zdroje, nejen přírodní. Rusko se až na bezvýznamné výjimky pouze brání na svém území (postup rudé armády do Berlína byl pojistkou likvidace nacismu a fašismu v Německu).

  Člověk nemusí být rusofil, aby si povšiml, že něco je divně, tak nějak trvale protirusky. Proč vlastně? Jsou snad Rusové zaostalí primitivové? Proti tomu svědčí ovládnutí špičkových technologií v minulosti i dnes. Komu jsou nebezpeční? Svobodě a demokracii? Ale to jsou jen prázdné pojmy, nejsou-li naplněny skutečným prostředím. Jenže, co je svoboda? Je to volnost rozhodnutí jednotlivce, třeba vrhnout se autem vysokou rychlostí do zatáčky a zabít sebe a další lidi, podvádět, krást, zabíjet... Svoboda bez osobní odpovědnosti je jen psychopatický sen. Demokracie je vláda lidu, jak ale může vládnout lid, když má místo vlastního úsudku stádo mediálních poradců a sliby "naprosto důvěryhodných politiků"?

  Každý má šanci si z vlastnoručně poskládané mozaiky dát dohromady celý obraz. Papouškování čehosi, co entropii zvyšuje a informací být nemůže, je pak důkazem hlouposti nebo prodejnosti.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   22:40 19.05.2020

   Výborně soudruhu. Právě jsi se svým příspěvkem kvalifikoval jako předseda spolku Česko-Ruského přátelství zde na AN.
   Gratuluji a s přáním světu mír, Scotty.

   Výborně soudruhu. Právě jsi se svým příspěvkem kvalifikoval jako předseda spolku Česko-Ruského přátelství zde na AN.
   Gratuluji a s přáním světu mír, Scotty.

  • Pepe81
   22:57 19.05.2020

   Promiň, ale ty tvoje zvasty jsem nedocetl bo jsou o nicem nebo tlachani. Cetl jsi clanek? "Zaznělo také, že slova Vojtěcha Filipa jsou určena především členům a příznivcům z řad ...Zobrazit celý příspěvek

   Promiň, ale ty tvoje zvasty jsem nedocetl bo jsou o nicem nebo tlachani. Cetl jsi clanek? "Zaznělo také, že slova Vojtěcha Filipa jsou určena především členům a příznivcům z řad komunistické strany" !!!???
   Filipa jsem povazoval dle predchozich vyjadreni za rozumneho levicaka, ne rudeho kolaboranta za jakeho ho povazovat budu i s tou jeho partaji. Je videt, ze dostal instrukce v tezke dobe.... Komunisti nam znicili 50 roku prosperity viz zapad a vychod nemecka. A po jejich znovuzrozeni touzi jenom lempli, co pracovali/nepracovali, vypracovali jse jako kadri udavacstvim a poslusnosti atd. Nechci tady Putinovske mafianske kralovstvi a jsem rad, ze tady muzu psat bez toho, abych vypadl z okna. Mozna...
   Jdi prosim sirit osviceni za Ural. Rusi chteji Stalina, Rusi voli Putina, nechci s nima nic mit, dokud premysleji takhle. Delej osvetu na vychode, ne tady, kde si muzu precist zpravy a nekontroluje me byvala KGB (mozna, ale mam na salamu) - tedy nez Filipova prisluhovacska kolaborantska partaj nas neproda...Skrýt celý příspěvek

  • logik
   23:06 19.05.2020

   Tvrzení o propagandě jsi ničím nepodložil. Tedy jde o pomluvu, které se slušný člověk nedopouští. A k základnám: to, že mnoho vlád vítá přítomnost USA u sebe doma je pravda. To ...Zobrazit celý příspěvek

   Tvrzení o propagandě jsi ničím nepodložil. Tedy jde o pomluvu, které se slušný člověk nedopouští.

   A k základnám: to, že mnoho vlád vítá přítomnost USA u sebe doma je pravda. To ovšem jen dokládá důvěru, kterou na mezinárodní scéně USA požívají. Daleko zajímavější je však porovnat počet základen na území, kde vláda uznávaná OSN s tím nesouhlasí.
   Tady se dá jmenovat základna USA v Sýrii, kde mají vojáky v Kurdistánu. Defakto stejná situace je ale v Lybii, kde zas ruští vojáci podporují vzbouřeného Haftára. Obojí je v složité situaci občanské války, kde je "legitimní" vláda víceméně diktátorská.

   Rusko ovšem má své vojenské základny na územích, kde má suverenitu demokratický stát, jehož část Rusko dle mezinárodního práva prostě okupuje. Ať již jde o Krym, ať jde o vojáky v Donbasu, ať jde o Podněstří, Osetii nebo Abcházii.

   Takže pokud chceš poměřovat USA a Rusko podle vojenských základen, tak ano, USA jich má více legálních, ale na ty nelegální, tedy na krádeže cízího, vyhrává Rusko na celé čáře.

   "K roku 1968: Filip mlží, protože šlo o nátlakovou přítomnost především sovětské armády, ale s minimem vlivu na národní politiku ČSSR. "
   Nelži. Protože intervence měla za následek podstatnou změnu domácího politického kursu v ČR - k moci se dostali úplně jiní lidé, než vrcholní politici tzn. Pražského jara, s podstatně jiným politickým kursem: a tyto lidi se dostali a udrželi u moci pouze kvůli Sovětské okupační armádě.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   00:23 20.05.2020

   Kdy naposledy válčilo USA se svými sousedy?
   Kdy naposledy válčilo Rusko se svými sousedy?

   Kdy naposledy válčilo USA se svými sousedy?
   Kdy naposledy válčilo Rusko se svými sousedy?

   • CerVus
    17:03 20.05.2020

    To je blbě položená otázka. Měla by být: Kdy naposledy (jestli vůbec někdy) Rusko neválčilo se svými sousedy?

    To je blbě položená otázka. Měla by být: Kdy naposledy (jestli vůbec někdy) Rusko neválčilo se svými sousedy?

  • Riiiederner
   15:40 20.05.2020

   Tyhle žvásty si nech na FB kde to někoho zajímá ,takhle jsem nedočetl ani první odstavec.

   Tyhle žvásty si nech na FB kde to někoho zajímá ,takhle jsem nedočetl ani první odstavec.

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 3