KOMENTÁŘ: 22 let do rozpadu Ruské federace?

Jak dlouho se může Rusko ještě spoléhat na ropu? ilustrační foto / Public domain

Rusko již druhý rok v řadě trápí nízké ceny ropy, které mezi lety 2014 a 2015 spadly z více než sto dolarů za barel na dnešních 53 dolarů. Tento dvojnásobný propad cen ruské hospodářství tvrdě zasáhl, ale i přes to produkce stále stoupá. Jak dlouho je však takový stav udržitelný?

Je těžké určit přesný moment v historii, kdy se ropa změnila z obyčejné černé tekutiny na černé zlato, které pohánělo, a stále pohání, ekonomiky i válečné mašinérie. Jedním ze zlomových momentů je rozhodnutí tehdejšího prvního lorda britské admirality, Winstona Churchilla, o přechodu z uhlí na ropu jako paliva pro britské válečné lodě. Toto rozhodnutí nejenže odstartovalo aktivní britský zájem o Blízký a Střední východ, ale také ostatním mocnostem ukázalo výhody ropy nad uhlím. Století ropy tak mohlo začít.

Pokud pomineme politické pozadí, Sovětský svaz měl v tomto novém světě velmi příznivou startovní pozici díky rozsáhlým ropným zásobám na svém území, které také bohatě využíval. Ruská federace jako nástupnický stát SSSR v trendu závislosti na ropě pokračuje.

Ruská závislost

Ruská ekonomika je na vývozu ropy a zemního plynu silně závislá a jejich prodej představuje dvě třetiny objemu ruského exportu. Propad cen ropy a západní sankce na ruské ekonomice zanechávají hluboké stopy, ale místnímu petro-průmyslu se nadále daří udržovat produkci nad 10 miliony barelů za den (rekordem je 11,2 milionů barelů denně za prosinec 2016).

Rusko má sice osmé největší zásoby ropy na světě (odhadem 80 miliard barelů ropy, k porovnání, Saudská Arábie 296,5 miliard barelů), ale vysoká produkce vzbuzuje otázku, jak dlouho bude trvat, než ropa dojde?

Zpráva OPEC z roku 2010 odhaduje životnost ruských zásob ropy při současném tempu těžby na 22 let. Tento údaj se může zdát nízký, ale podobně to vidí i ruský ministr přírodních zdrojů Sergej Donskoj, který životnost zásob odhaduje na 28 let. Doba se však může výrazně zvýšit s objevením dalších nalezišť nebo s lepšími těžebními technologiemi, které umožní přístup k nyní hůře dosažitelným zdrojům.

Jednou z ruských možností je nepochybně Arktida, jejíž část si Rusko nárokuje, a kde se odhadem nachází 22 % neobjevených světových zásob ropy . Tenčící se zásoby ropy a ruská závislost na ropě jsou pravděpodobně hlavním důvodem vojenské angažovanosti v Arktidě. Rusko nemá jinou možnost - získat arktickou ropu a plyn je pro Rusko doslova otázkou bytí a nebytí.  

Ukradená ropa

Je však ruská ropa skutečně ruská? Filozof Maksim Goryunov z Lomonosovovy univerzity takové tvrzení rozporuje. Ruská ropa totiž pochází primárně z teritorií, které historicky náleží národům Chantů, Mansijců či Tatarů.

Ti se však výměnou za těžbu na svém tradičním území nedočkali žádných kompenzací jako obyvatelé států v Perském zálivu, ale místo toho se stali svědky nevratných škod na životním prostředí a ekonomické diskriminace.

Guryonov tvrdí, že ropa pocházející z těchto teritorií je stejně ruská, jako byl slavný anglický čaj z Indie, Číny a Cejlonu.  

Není překvapením, že se Chantové a Mansijci proti takovým podmínkám bouří. V minulosti byli ochotni chopit se i zbraní. Výsledkem bylo v roce 1933 Kazymské povstání (vedené Chanty) namířené proti sovětské nadvládě. Povstání bylo přirozeně rozdrceno a na členy národa Chantů se snesla tvrdá odveta.

Ruské ropné společnosti sice slíbily původní obyvatelstvo odškodnit, ale své sliby nenaplnily. Goryunov své argumenty uzavírá poukázáním na situaci, ve které jsou ruské imperiální zájmy vykoupeny koloniálním vykořisťováním domorodých národů.

Rozpad ruské federace jako nejkrajnější scénář

Cílem předchozích řádků není vykreslit Rusy jako nelítostné kolonizátory, jako spíše ilustrovat komplikované vztahy mezi jednotlivými národy a etniky v Ruské federaci.

V zemi žije přes 185 etnických skupin čítající tisíce až miliony příslušníků a mezi 96 územními celky se nachází 22 republik, které jsou založeny právě na etnickém základě (např. Čečna, Dagestán, Karélie, Kalmycko, Tatarstán).

Do druhé světové války nebyla povstání etnik ničím výjimečným a sovětská vláda na ně reagovala nemilosrdně. Mnoho etnik bylo vysídleno a posléze ztratilo svou národní identitu. Některé národy svou identitu zase pomalu získávají a na rozdíl od etnických Rusů mají na své straně přinejmenším demografickou statistiku porodnosti.

Jedním z lidí, kteří předpovídají rozpad Ruské federace je geopolitický odborník George Friedman. Ten ve své knize „Příštích sto let“ předpokládá kolaps Ruska během 20. let 21. století, po kterém bude následovat vyhlášení nezávislosti některých regionů a anexe cizími mocnostmi.

Kritická je především pozice Ruska na hranicích s Čínou, kde proti proti miliardě Číňanů stoji několik milion obyvatel Sibiře. A vojenské řešení není zdaleka jediné, které mohou Číňané použít při podmanění ruského Dálného východu.

I když své fantazii dává Friedman v knize místy volný průchod, není jediným, kdo kolaps Ruské federace považuje za reálnou možnost. Historik Mikhail Iampolski současné Rusko přirovnává k chanátu, ve kterém lokální vládci vládnou s požehnáním chána z Kremlu. Pouze mu místo hmotného tributu dodávají politické hlasy a on jim za to dopřává podíl z prodeje ropy a možnost nezávislé vlády v jejich vlastním malém království.

Takový vztah je přísně závislý na dvou faktorech: centrálním vladaři a přístupu k financím. Vzhledem k tomu, že přístup k finančním prostředkům se v Rusku odvíjí od schopnosti dobývat přírodní suroviny (a zejména ropu), nepříliš vzdálená budoucnost nevypadá dobře. 

Ale přesto je stav přírodních zdrojů stabilní veličinou v porovnání s pozicí Vladimíra Putina. Ten svou moc sice primárně udržuje penězi a přerozdělením moci na nižších úrovních, ale vzhledem k tradičně predátorskému charakteru ruské politiky jeho pozice není tak pevná, jak by se mohla zdát. I přes svou relativně absolutní moc musí uspokojovat různé mocenské frakce (ať už jde o ropné společností, armádu nebo zpravodajské služby) a držet jejich ambice na uzdě. 

Zdroje: Sputnik, Window on Eurasia,Foreign Affairs

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruská armáda v roce 2016: Bojová připravenost vzrostla

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu 22. prosince na setkání vedoucích představitelů ruského ...

Ruské letectvo začíná testovat “exportní” stíhačky MiG-35

Na konci ledna bude oficiálně představena finální (sériová) podoba nové ruské víceúčelové stíhačky ...

Ruský protivzdušný systém S-500 Prometheus v roce 2020

Podle Dmitrije Rogozina, ruského vicepremiéra zodpovědného za zbrojní průmysl, běží vývoj nového ...

Ruská šachová partie v Arktidě

Ruská federace patří v oblasti Arktidy mezi nejaktivnější aktéry a dlouhodobě se snaží posilovat své ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Luky
  21:05 24.02.2017

  ledabyste chtěli z Rusů vytřískat licenci a jinak to nešlo....pak teda super

  jestli je to tak, tak to rychle smažte, ať na to Rus skočí

  ledabyste chtěli z Rusů vytřískat licenci a jinak to nešlo....pak teda super

  jestli je to tak, tak to rychle smažte, ať na to Rus skočí

 • Luky
  21:00 24.02.2017

  Já to fakt nechápu: http://hlidacipes.org/jaderny-... 2.11.2016 Jaderný expert František Hezoučký: Dva jaderné bloky se ...Zobrazit celý příspěvek

  Já to fakt nechápu:
  http://hlidacipes.org/jaderny-...

  2.11.2016
  Jaderný expert František Hezoučký: Dva jaderné bloky se dají postavit za 250 miliard

  České firmy jsou natolik schopné, že by stále ještě uměly postavit jadernou elektrárnu vlastními prostředky. „Stačí si koupit projekt jaderné části, zbytek si umíme vyprojektovat sami,“ říká v druhé části rozhovoru pro HlídacíPes.org jaderný expert František Hezoučký.

  První část rozhovoru: Nejsem jaderný fanatik. Kdyby se šlo bez jádra obejít, budu jen pro, říká exředitel Temelína

  Pro dostavbu jaderné elektrárny Dukovany bylo předběžně osloveno devět firem: z Ruska, Číny, Japonska, Jižní Koreje, USA a Francie. Máte svého favorita?

  Favorita mám. Když už se vydáte nějakým směrem, nemáte přeskakovat jednou sem a podruhé tam. Nejde jen o to postavit si elektrárnu, ale i o to, že to znovu pohne celým průmyslem. Znovu se naučíme organizovat velké stavby a dodávat pak velké investiční celky i do zahraničí. Pokud bychom stavěli blok či dva vlastními silami, vyroste na tom řada lidí, sehrají se celé kolektivy, naučí se řídit velké stavby, to jsme kdysi uměli a pak jsme z toho vycouvali, nebo spíše – byli jsme vycouváni.

  Vy tu firmu sice nechcete jmenovat, ale vychází z toho zjevně Rosatom. Neboli ruské technologie.

  Pro Senát a pro Svaz průmyslu a obchodu jsem porovnával jednotlivé nabídky nikoli z ekonomického pohledu, ale z hlediska inženýrského. A z toho mi petrohradský projekt skutečně vychází jako ten, který České republice vyhovuje nejlépe a nejvíce by zaměstnal český průmysl. Přinesl by velké know-how a otevřel i další trhy.
  Když jde politikům o “fíčka”

  Budete se jako expert v oboru nějak angažovat ve výběru potenciálního dodavatele? Byl jste již osloven?

  Oslovil mne státní tajemník pro jadernou energii Ján Štuller s tím, že by chtěl, abych byl v expertním týmu. Ten ale zatím nebyl svolán, takže uvidíme. Když to bude možné, samozřejmě rád pomůžu.

  Nemůže vás ale trochu diskvalifikovat právě to, že už máte hotový názor?

  Já mám hotový názor na spoustu věcí, ale je to na základě faktů. Na rozdíl od toho, jak leckdy probíhá politické rozhodování, kde je klíčové to, zda je součástí nabídky i nějaké osobní „fíčko“. Takové lidi nepřesvědčím. Mohu přesvědčovat po technické stránce, materiálové stránce, po stránce fyziky a chemie…

  Jsem přesvědčen, že naše cesta by měla pokračovat směrem, který známe. Pokud ale někdo nebude chtít být přesvědčen, protože hledá osobní přínosy, tak ho nepřesvědčím. Bavím se s politiky mladší i střední generace a pro řadu z nich je informace, že jsme si všechny jaderné bloky postavili sami, novinkou.Skrýt celý příspěvek

 • Larry
  17:28 20.02.2017

  Nejenom z časopisu. Ministerstvo průmyslu a obchodu loni skutečně oznámilo snahu o získání investice Tesly. Jeho představitelé ale zatím prý o ničem neví. „Máme tu informaci ze ...Zobrazit celý příspěvek

  Nejenom z časopisu.
  Ministerstvo průmyslu a obchodu loni skutečně oznámilo snahu o získání investice Tesly. Jeho představitelé ale zatím prý o ničem neví. „Máme tu informaci ze stejného zdroje jako vy, nyní ji analyzujeme,“ řekl E15 Roman Prorok, vedoucí tiskového oddělení ministerstva. "

  http://www.mobilmania.cz/blesk... Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  14:18 20.02.2017

  Luky - Vyjímečně s tebou nemohu souhlasit. Ona Tesla nic neslibovala... prostě se objevila spekulace v jedno americkém vědeckém časopise, že by Tesla mohla svou další továrnu ...Zobrazit celý příspěvek

  Luky - Vyjímečně s tebou nemohu souhlasit. Ona Tesla nic neslibovala... prostě se objevila spekulace v jedno americkém vědeckém časopise, že by Tesla mohla svou další továrnu "Gigafactory II" (kterou chtějí postavit v Evropě) postavit u nás, "severně od Prahy", tedy nejspíš v průmyslové zóně Žatec, která je pro tuto stavbu u nás nejideálnějším místem. A proč? Protože máme největší zásoby lithia v Evropě, máme kvalitní automobilový průmysl a platy tu nejsou tak vysoké, jako třeba v Německu.

  http://www.auto.cz/tesla-posta...

  KOLT - " invaze Termiťanů" :D To mě pobavilo :) Ale věř, že ani já tomu nemohu stále uvěřit :DSkrýt celý příspěvek

 • Luky
  10:03 20.02.2017

  O tom případu vím pramálo, ale z toho co píše Larry to vypadá na další "podařený" kšeft s Amíkama. Jestli to bylo avizováno a vše padlo, bude to jen další případ jejich osvědčeného ...Zobrazit celý příspěvek

  O tom případu vím pramálo, ale z toho co píše Larry to vypadá na další "podařený" kšeft s Amíkama. Jestli to bylo avizováno a vše padlo, bude to jen další případ jejich osvědčeného schematu "naslibujeme vám hory doly a pak vás oškubeme". Pravděpodobně nic z toho neměli v úmyslu dotáhnout, jen se dostat k surovinám. A Janeček jim jako jejich člověk půjde na ruku. To zas bude...no uvidíme. Hlavně rychle něco vytáhnout na Rusa.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  09:14 20.02.2017

  Aha, argumenty došly, je třeba změnit téma. Tak jo...

  Aha, argumenty došly, je třeba změnit téma. Tak jo...

 • Larry
  22:22 19.02.2017

  Falcon X ano po půlroce. Jak dopadl první pokus???A to mají konkurenci která jim šlape na paty - Boeing. samozřejmě to obnáší problémy, vstup do atmosféry znamená obrovský nárust ...Zobrazit celý příspěvek

  Falcon X ano po půlroce. Jak dopadl první pokus???A to mají konkurenci která jim šlape na paty - Boeing.
  samozřejmě to obnáší problémy, vstup do atmosféry znamená obrovský nárust teploty pláště rakety. A navíc ztrátu komunikace s řídícím centrem (kritická je ztráta telemetrických dat.) Zajímavé je, že s tímhle si ti Rusové poradili.
  To Rase:
  Musk je clovek, ktery svuj sen zhmotnuje svymi financemi, zkratka dela je to na co ma, co si umi predstavit, nebo na co sezene sponzory.
  --------
  Nemusíte být Musk. Takhle se chová každý normální člověk.
  ----------
  Některé vize Muska jsem četl. Například jak asfalt na dálnicích nebude, ale budou
  solární panely. Jaxi jsem se nedočetl co bude po 20ti letech....S těmi panely....
  ----------
  Ad elektromobily. V EU to smrdí zeleným dotačním programem pro elektromobily.
  Nicméně v okolí Měděnce se na vytěžených hromadách z dob středověku, kdy se těžilo stříbro "povaluje" podle odborných expertiz zhruba 7% světových zásob strrategické suroviny Lithia. To je dnes potřeba do každého článku (LiPol)
  Jeden by si řekl Diamo státní firma končí s těžbou uranu v ČR. Tohle by stačilo pro umoření st. dluhu ČR. Diamo bude mít co dělat. A ouha! Bez výběrového řízení přiklepnuto s.miliardáři Janečkovi. A v podstatě zadarmo! Potichu, bez povšimnutí médií.
  Současně se objevili v mainstreamu zprávy, že jakýsi pan Musk chce postavit obří firmní komplex kdesi u Prahy a vyrábět elektromobily.
  Zdůvodnění levnou pracovní sílou (kdo by mu ve světě dělal za 4USD/hod :-))) levné pozemky..... k tomu ten Janečkův kšeft a kousek do další firmy. Bateria Slaný. Tahle firma s historií, která umí udělat extra dobré baterie a články (jejich zákazníkem je Nokia) Zázrak HE3DA se zjevuje. Jako elektrotechnik jsem chtěl vidět přihlášku vynálezu a nic. Zajímali mne vybíjecí a nabíjecí charakteristiky.Nic není... nikdo nic neposkytne.
  samá pozitiva, žádná negativa a pan Musk to V ČR vzdal. Copak kde přestalo fungovat v tomhle slibném kšeftu??
  Vzápětí zprávy o dělení firmy Tesla Motors. Zaměření na FV.
  No uvidíme.....ještě není všem dnům konec.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  22:05 19.02.2017

  Komentovat USB v roce 89 nebo přirovnání hyperloopu k potrubní poště snad není potřeba. Asi hodně dobrej matroš podávaný v nezanedbatelných dávkách po nezanedbatelně dlouhou ...Zobrazit celý příspěvek

  Komentovat USB v roce 89 nebo přirovnání hyperloopu k potrubní poště snad není potřeba. Asi hodně dobrej matroš podávaný v nezanedbatelných dávkách po nezanedbatelně dlouhou dobu...


  Mmchd, Superme a Todomatch na jedné straně barikády. A já myslel, že na to by byla potřeba minimálně invaze Termiťanů ;-)Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  22:01 19.02.2017

  Vizionářství Billa Gatese obhajovat nebudu, neb nejsem právník, který musí z podstaty věci obhajovat i věci, kterým sám nevěří ;-) Jobs byl vizionář, který dokázal složité věci ...Zobrazit celý příspěvek

  Vizionářství Billa Gatese obhajovat nebudu, neb nejsem právník, který musí z podstaty věci obhajovat i věci, kterým sám nevěří ;-)

  Jobs byl vizionář, který dokázal složité věci uzpůsobit, aby je v pohodě zvládli používat i odbarvené blondýny (operační systém). Jindy prostě "jen" dokázal naprosto logické a přirozené věci uskutečnit, ačkoliv většina byla přesvědčená, že to se současným stavem technologie buď nejde, nebo by to bylo neúměrně drahé (ovládání dotykových zařízení). A nebál se klidně několikrát zavrhnout již dosti rozpracovaný výrobek, vlastně jeho kompletní koncepci, jen proto, že jej nepovažoval za "ten správný" (první iPhone).

  Musk je vizionář, který chce lidem přinést něco zcela nového, uskutečnit sny. Přitom je ale realista, který ví, že to stojí peníze (hodně peněz), žádný nepraktický snílek.

  Řešit, jestli je větší vizionář Steve Jobs nebo Elon Musk, je podle mě zbytečné. Každý se zaměřil na něco jiného. Také neřeším, jestli líp hraje Metallica nebo Pražská filharmonie... Čistě soukromý dojem je, že Musk to víc dělá pro lidi (nebo spíš lidstvo), Jobs byl v tomto ohledu větší sobec.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  21:23 19.02.2017

  Musk je clovek, ktery svuj sen zhmotnuje svymi financemi, zkratka dela je to na co ma, co si umi predstavit, nebo na co sezene sponzory. Rozhodne to neni jen idealista, ale vi co ...Zobrazit celý příspěvek

  Musk je clovek, ktery svuj sen zhmotnuje svymi financemi, zkratka dela je to na co ma, co si umi predstavit, nebo na co sezene sponzory. Rozhodne to neni jen idealista, ale vi co dela, jak to dela a kolik to stoji. On si ho ten Trump nevzal do tymu jen tak - a to musel prehlednout nemalo peknych slov. Preci jen Musk byl proti Trumpovi (!)Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  20:43 19.02.2017

  Mimochodem, když probíráte Space X, tak dnes jim startoval Falcon 9 se zásobami pro posádku Mezinárodní vesmírné stanice. Modul Dragon úspěšně dosáhl správné pozice a ve středu ...Zobrazit celý příspěvek

  Mimochodem, když probíráte Space X, tak dnes jim startoval Falcon 9 se zásobami pro posádku Mezinárodní vesmírné stanice. Modul Dragon úspěšně dosáhl správné pozice a ve středu zaparkuje u ISS. https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  20:00 19.02.2017

  Larry - Ano, raketu dokázali vymyslet i jiní - ale ne takovou, jakou Space X. Nebo jsem snad přehlédl jinou raketu, která je znovupoužitelná? Vrátí se, zkontroluje se, naplní ...Zobrazit celý příspěvek

  Larry - Ano, raketu dokázali vymyslet i jiní - ale ne takovou, jakou Space X. Nebo jsem snad přehlédl jinou raketu, která je znovupoužitelná? Vrátí se, zkontroluje se, naplní palivem a může letět znova? Opravdu si o těch společnostech a hlavně jejich projektech doporučuji něco přečíst, protože zrovna Space X je minimálně o krok před všemi konkurenty.

  http://www.teslafan.cz/clanky/...

  A že Space X není zrovna stará firma - tak o tom se hádat snad nebudeme, ne? Jen si vezměte, jak dlouho trvá jen vývoj tak složitého systému. Velice doporučuji hlavně tento článek:

  http://www.teslafan.cz/clanky/...

  Tesla je v automobilovém průmyslu naprostou špičkou co se technologií týče - a to ještě není známo, co bude obsahovat Tesla model 3. Spekuluje o opravdové revoluci!

  http://www.teslafan.cz/clanky/...

  A to prosím Tesla víceméně nedávno začala!

  Co se Hyperloopu týče, tak ano, on to není vyloženě jeho nápad, na druhou stranu založená firma Boring Company má také za úkol vymyslet stroj, který by umožnil rychlejší
  a levnější tunelování, což pokud se nepletu, jeho konkurence neplánuje. A jsme u toho, jak Musk vidí problém celý a nechce řešit jen půlku.

  Ale hádat se již nebudu. Pročti si ty jeho plány, jak probíhají atd... třeba pochopíš :)Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  19:56 19.02.2017

  Larry, co říkala máma? Na net, až uklidíš Lego! Tak sypej! Pro ostatní - USB v roce 1989 Larry opravdu vidět nemohl. Tedy mohl, když mu ho ukazovali na ústředí spolu s kouzelným ...Zobrazit celý příspěvek

  Larry, co říkala máma? Na net, až uklidíš Lego! Tak sypej!

  Pro ostatní - USB v roce 1989 Larry opravdu vidět nemohl. Tedy mohl, když mu ho ukazovali na ústředí spolu s kouzelným měšcem, létajícím kobercem a kouzelnou fazolí.Skrýt celý příspěvek

 • Larry
  16:51 19.02.2017

  hmm, jenže raketu zvládli už ESA,NASA, Roskosmos. Zařízení na odsolování mořské vody řešili státy s nedostatkem sladkovodních zdrojů už před 40ti lety (Kuvajt...) potrubní pošta ...Zobrazit celý příspěvek

  hmm, jenže raketu zvládli už ESA,NASA, Roskosmos. Zařízení na odsolování mořské vody řešili státy s nedostatkem sladkovodních zdrojů už před 40ti lety (Kuvajt...)
  potrubní pošta nazývaná Hyperloop.
  Víte od kdy běhá potrubní pošta v Praze??? A od kdy v FN Kradec Králové??? Jenom tomu nikdo nikdy neříkal Hyperloop.Takže i nějaké to opisování se najde.....
  (viz z jiného soudku dějiny "selfie tyče") ve světě je spousta vynálezů. Stačí je "vyhrabat, oprášit" a s nějakou investicí dodat patřičné PR. :-)))
  Mimochodem ty FV panely co chce vyrábět. Tak jen díky dovozním clům. Protože jinak by americký trh zahltili výrobci z EU nebo Asie.
  P.S. neznám podnikatele který neinvestoval vlastní peníze do vlastních projektů.

  Jobs a technologicky jednodchá řešení. No pokud vám některé elektronické vymoženosti připadají jako jednoduché, jste pravděpodobně laik v oboru elektroniky.
  Víte v čem byla jeho originalita?? Našel jednoduchá řešení. (Ruský způsob)
  Někdy snad v r.89 jsem viděl první PC řady 286. Nemá smysl psát o výkonu. Pozoruhodná na něm byla jedna věc. USB konektor! Potom jsem ho dlouhá léta nikde neviděl. Byla hromada různých sériových nebo paralelních portů....
  Různých interfejsů a rozhraní ......
  A Jobs když hledal jednoduché řešení, aby dokázala "obyčejná buchta" připojit telefon k PC tak si vzpomněl a použil USB konektor. Na který by si jinak nikdo včetně mě už nevzpomněl.
  Historie se opakuje.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  13:56 19.02.2017

  Larry: Musk má sen, že chce umřít na Marsu, což zní vtipně, ale je to jediný člověk, který investoval do tohoto snu ohromné množství vlastních financí, rozjel program který ...Zobrazit celý příspěvek

  Larry:
  Musk má sen, že chce umřít na Marsu, což zní vtipně, ale je to jediný člověk, který investoval do tohoto snu ohromné množství vlastních financí, rozjel program který funguje efektivněji než jiné vesmírné agentury, spolupracuje s NASA (jeho společnost vynáší pro NASA náklad do vesmíru za menší náklady) atd. Realizoval koncept návratového modulu bez padáku, znovupoužitelné rakety (dokáží přistát bez padáku) atd. do toho je autorem projektu Hyperloop, tedy potrubní dopravy, kterou přenechal volně k dopracování (což se úspěšně děje). Zaobírá se zařízeními pro odsolování mořské vody atd.
  Rozhodně se zaobírá projekty, za vlastní peníze, které mají a budou mít na budoucnost lidstva větší vliv než nějaký Iphone... a rozhodně po něm zůstane větší dílo než po tobě nebo po měSkrýt celý příspěvek

 • nyibelunger
  12:35 19.02.2017

  Larry: "E.Musk měl zatím jen hromadu řečí a flame pro média. " SpaceX založena 2002 - od té doby úspěšně vyvinuli (a svépomocí postavili) kompletně novou raketu Falcon9 a ...Zobrazit celý příspěvek

  Larry:
  "E.Musk měl zatím jen hromadu řečí a flame pro média. "
  SpaceX založena 2002 - od té doby úspěšně vyvinuli (a svépomocí postavili) kompletně novou raketu Falcon9 a vesmírnou loď Dragon (mimojiné).
  Tesla založena 2003 - když nepočítám Roadster, tak v extrémně kompetitivním prostředí vyvinuli a zvélké části i vyráběji vozy Model S/ModelX/Model3.

  Myslím si, že když někdo vstoupí do tak uzavřeného segmentu jako jsou auta/rakety a bez předchozích zkušeností za relativně krátkou dobu konkurenci dožene/předežene, tak je dost hloupé jej označovat za žvanila.Skrýt celý příspěvek

 • Blake
  10:39 19.02.2017

  Larry, porovnavat Jobsa, ktory zalozil svoj uspech na technologicky jednoduchych rieseniach a Muska, ktory vraza peniaze do omnoho zlozitejsich projektov, je dost scestne. A ...Zobrazit celý příspěvek

  Larry, porovnavat Jobsa, ktory zalozil svoj uspech na technologicky jednoduchych rieseniach a Muska, ktory vraza peniaze do omnoho zlozitejsich projektov, je dost scestne.

  A teda neviem, co je napriklad na pristati prveho stupna Falconu 9 hromada reci a flame pre media.Skrýt celý příspěvek

 • Larry
  23:26 18.02.2017

  To Supreme: "Larry - Víte, Musk má mnoho firem, přičemž každá se zabývá jinými technologiemi. Tesla jako taková se zabývá především elektromobily (v plánu je také např. nákladní ...Zobrazit celý příspěvek

  To Supreme:
  "Larry - Víte, Musk má mnoho firem, přičemž každá se zabývá jinými technologiemi. Tesla jako taková se zabývá především elektromobily (v plánu je také např. nákladní vůz) a bateriemi, Space X se zabývá převážně vesmírnými technologiemi a kvůli fotovoltaice Musk koupil firmu SolarCity. Na konci roku 2016 založil firmu Boring Company, která má vyvinout rychlotunelovací stroj, který by umožnil rychlé a levné budování tunelů - což je další z jeho vizí a plánů - dostat dopravu ve městech z povrchu pod zem."
  ---------------------------
  Visionáři byli Steve Jobs a Bill Gates. Jenže tihle dokázali na rozdíl od E.Muska přeměnit své vize v realitu. Bez toho si dnes těžko představit náš život.
  E.Musk měl zatím jen hromadu řečí a flame pro média.
  I já mám své vize, otázka je, co po mne zůstane.Asi jako po panu Muskovi. A tak dopadne dalších 95% "vizionářů planety"

  P.S. protože se pohybuji v oboru, ta v energetické koncepci s uhlím se v energetice ČR počítá v mnohem menší míře než dnes i ve výhledu do r.2050Skrýt celý příspěvek

 • Blake
  20:49 18.02.2017

  zase niekto, kto si mysli, ze ma recept na pravdu...

  zase niekto, kto si mysli, ze ma recept na pravdu...

 • Polemik
  20:23 18.02.2017

  Absolútne nezmyselný až smiešny článok zameraný proti RF. Zdá sa, že aj štvrťstoročie od rozpadu ZSSR "západní jestřábi" nepoľavujú a den-noc stále vymýšlajú scenáre ako ...Zobrazit celý příspěvek

  Absolútne nezmyselný až smiešny článok zameraný proti RF.

  Zdá sa, že aj štvrťstoročie od rozpadu ZSSR "západní jestřábi" nepoľavujú a den-noc stále vymýšlajú scenáre ako rozložiť Rusko tak, aby v následnom chaose mohli ovládnuť tamojšie priemys.podniky a vyplieniť nerastné bohatstvo. Ja viem, radi by ste na čele RF zase ďalšieho vlastizradcu ako bol Gorbačov, alebo opilca ako bol Jeľcin a nevyhovuje vám terajší stav kedy opraty drží pevne v rukách Putin s rekordnou domácou popularitou, o ktorej hocikorý západný politik môže len tíííííško závistlivo snívať... :-)

  K článku len toľko - aj keby tých 22 rokov bola pravda, za 22 rokov nebude existovať Európa - teda určite nie v terajšej podobe vďaka jej terajšej naivnej migrantskej politike - čo je zase trójsky kôň a "darček" ktorý šikovne vymysleli a Európe "darovali" USA. Ale to snáď dnes už vie každý čo i len troška racionálne uvažujúci a vnímavý človek a nie je to žiadna novinka...

  Takže nie Rusko má problém, ale Európa. A o tom by sa mali písať články vážená redakcia AN !! Nie umelo vymýšľať nezmyselné zástupné témy na odpútanie pozornosti od skutočných problémov, ktoré v Európe máme a ktoré žiaľbohu neriešime ... :-/Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 7