KOMENTÁŘ: 22 let do rozpadu Ruské federace?

Jak dlouho se může Rusko ještě spoléhat na ropu? ilustrační foto / Public domain

Rusko již druhý rok v řadě trápí nízké ceny ropy, které mezi lety 2014 a 2015 spadly z více než sto dolarů za barel na dnešních 53 dolarů. Tento dvojnásobný propad cen ruské hospodářství tvrdě zasáhl, ale i přes to produkce stále stoupá. Jak dlouho je však takový stav udržitelný?

Je těžké určit přesný moment v historii, kdy se ropa změnila z obyčejné černé tekutiny na černé zlato, které pohánělo, a stále pohání, ekonomiky i válečné mašinérie. Jedním ze zlomových momentů je rozhodnutí tehdejšího prvního lorda britské admirality, Winstona Churchilla, o přechodu z uhlí na ropu jako paliva pro britské válečné lodě. Toto rozhodnutí nejenže odstartovalo aktivní britský zájem o Blízký a Střední východ, ale také ostatním mocnostem ukázalo výhody ropy nad uhlím. Století ropy tak mohlo začít.

Pokud pomineme politické pozadí, Sovětský svaz měl v tomto novém světě velmi příznivou startovní pozici díky rozsáhlým ropným zásobám na svém území, které také bohatě využíval. Ruská federace jako nástupnický stát SSSR v trendu závislosti na ropě pokračuje.

Ruská závislost

Ruská ekonomika je na vývozu ropy a zemního plynu silně závislá a jejich prodej představuje dvě třetiny objemu ruského exportu. Propad cen ropy a západní sankce na ruské ekonomice zanechávají hluboké stopy, ale místnímu petro-průmyslu se nadále daří udržovat produkci nad 10 miliony barelů za den (rekordem je 11,2 milionů barelů denně za prosinec 2016).

Rusko má sice osmé největší zásoby ropy na světě (odhadem 80 miliard barelů ropy, k porovnání, Saudská Arábie 296,5 miliard barelů), ale vysoká produkce vzbuzuje otázku, jak dlouho bude trvat, než ropa dojde?

Zpráva OPEC z roku 2010 odhaduje životnost ruských zásob ropy při současném tempu těžby na 22 let. Tento údaj se může zdát nízký, ale podobně to vidí i ruský ministr přírodních zdrojů Sergej Donskoj, který životnost zásob odhaduje na 28 let. Doba se však může výrazně zvýšit s objevením dalších nalezišť nebo s lepšími těžebními technologiemi, které umožní přístup k nyní hůře dosažitelným zdrojům.

Jednou z ruských možností je nepochybně Arktida, jejíž část si Rusko nárokuje, a kde se odhadem nachází 22 % neobjevených světových zásob ropy . Tenčící se zásoby ropy a ruská závislost na ropě jsou pravděpodobně hlavním důvodem vojenské angažovanosti v Arktidě. Rusko nemá jinou možnost - získat arktickou ropu a plyn je pro Rusko doslova otázkou bytí a nebytí.  

Ukradená ropa

Je však ruská ropa skutečně ruská? Filozof Maksim Goryunov z Lomonosovovy univerzity takové tvrzení rozporuje. Ruská ropa totiž pochází primárně z teritorií, které historicky náleží národům Chantů, Mansijců či Tatarů.

Ti se však výměnou za těžbu na svém tradičním území nedočkali žádných kompenzací jako obyvatelé států v Perském zálivu, ale místo toho se stali svědky nevratných škod na životním prostředí a ekonomické diskriminace.

Guryonov tvrdí, že ropa pocházející z těchto teritorií je stejně ruská, jako byl slavný anglický čaj z Indie, Číny a Cejlonu.  

Není překvapením, že se Chantové a Mansijci proti takovým podmínkám bouří. V minulosti byli ochotni chopit se i zbraní. Výsledkem bylo v roce 1933 Kazymské povstání (vedené Chanty) namířené proti sovětské nadvládě. Povstání bylo přirozeně rozdrceno a na členy národa Chantů se snesla tvrdá odveta.

Ruské ropné společnosti sice slíbily původní obyvatelstvo odškodnit, ale své sliby nenaplnily. Goryunov své argumenty uzavírá poukázáním na situaci, ve které jsou ruské imperiální zájmy vykoupeny koloniálním vykořisťováním domorodých národů.

Rozpad ruské federace jako nejkrajnější scénář

Cílem předchozích řádků není vykreslit Rusy jako nelítostné kolonizátory, jako spíše ilustrovat komplikované vztahy mezi jednotlivými národy a etniky v Ruské federaci.

V zemi žije přes 185 etnických skupin čítající tisíce až miliony příslušníků a mezi 96 územními celky se nachází 22 republik, které jsou založeny právě na etnickém základě (např. Čečna, Dagestán, Karélie, Kalmycko, Tatarstán).

Do druhé světové války nebyla povstání etnik ničím výjimečným a sovětská vláda na ně reagovala nemilosrdně. Mnoho etnik bylo vysídleno a posléze ztratilo svou národní identitu. Některé národy svou identitu zase pomalu získávají a na rozdíl od etnických Rusů mají na své straně přinejmenším demografickou statistiku porodnosti.

Jedním z lidí, kteří předpovídají rozpad Ruské federace je geopolitický odborník George Friedman. Ten ve své knize „Příštích sto let“ předpokládá kolaps Ruska během 20. let 21. století, po kterém bude následovat vyhlášení nezávislosti některých regionů a anexe cizími mocnostmi.

Kritická je především pozice Ruska na hranicích s Čínou, kde proti proti miliardě Číňanů stoji několik milion obyvatel Sibiře. A vojenské řešení není zdaleka jediné, které mohou Číňané použít při podmanění ruského Dálného východu.

I když své fantazii dává Friedman v knize místy volný průchod, není jediným, kdo kolaps Ruské federace považuje za reálnou možnost. Historik Mikhail Iampolski současné Rusko přirovnává k chanátu, ve kterém lokální vládci vládnou s požehnáním chána z Kremlu. Pouze mu místo hmotného tributu dodávají politické hlasy a on jim za to dopřává podíl z prodeje ropy a možnost nezávislé vlády v jejich vlastním malém království.

Takový vztah je přísně závislý na dvou faktorech: centrálním vladaři a přístupu k financím. Vzhledem k tomu, že přístup k finančním prostředkům se v Rusku odvíjí od schopnosti dobývat přírodní suroviny (a zejména ropu), nepříliš vzdálená budoucnost nevypadá dobře. 

Ale přesto je stav přírodních zdrojů stabilní veličinou v porovnání s pozicí Vladimíra Putina. Ten svou moc sice primárně udržuje penězi a přerozdělením moci na nižších úrovních, ale vzhledem k tradičně predátorskému charakteru ruské politiky jeho pozice není tak pevná, jak by se mohla zdát. I přes svou relativně absolutní moc musí uspokojovat různé mocenské frakce (ať už jde o ropné společností, armádu nebo zpravodajské služby) a držet jejich ambice na uzdě. 

Zdroje: Sputnik, Window on Eurasia,Foreign Affairs

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Ruská armáda v roce 2016: Bojová připravenost vzrostla

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu 22. prosince na setkání vedoucích představitelů ruského ...

Ruské letectvo začíná testovat “exportní” stíhačky MiG-35

Na konci ledna bude oficiálně představena finální (sériová) podoba nové ruské víceúčelové stíhačky ...

Ruský protivzdušný systém S-500 Prometheus v roce 2020

Podle Dmitrije Rogozina, ruského vicepremiéra zodpovědného za zbrojní průmysl, běží vývoj nového ...

Ruská šachová partie v Arktidě

Ruská federace patří v oblasti Arktidy mezi nejaktivnější aktéry a dlouhodobě se snaží posilovat své ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • Luky
  21:05 24.02.2017

  ledabyste chtěli z Rusů vytřískat licenci a jinak to nešlo....pak teda super

  jestli je to tak, tak to rychle smažte, ať na to Rus skočí

 • Luky
  21:00 24.02.2017

  Já to fakt nechápu:
  http://hlidacipes.org/jaderny-...

  2.11.2016
  Jaderný expert František Hezoučký: Dva jaderné bloky se dají postavit za 250 miliard

  České firmy jsou natolik schopné, že by stále ještě uměly postavit jadernou elektrárnu vlastními prostředky. „Stačí si koupit projekt jaderné části, zbytek si umíme vyprojektovat sami,“ říká v druhé části rozhovoru pro HlídacíPes.org jaderný expert František Hezoučký.

  První část rozhovoru: Nejsem jaderný fanatik. Kdyby se šlo bez jádra obejít, budu jen pro, říká exředitel Temelína

  Pro dostavbu jaderné elektrárny Dukovany bylo předběžně osloveno devět firem: z Ruska, Číny, Japonska, Jižní Koreje, USA a Francie. Máte svého favorita?

  Favorita mám. Když už se vydáte nějakým směrem, nemáte přeskakovat jednou sem a podruhé tam. Nejde jen o to postavit si elektrárnu, ale i o to, že to znovu pohne celým průmyslem. Znovu se naučíme organizovat velké stavby a dodávat pak velké investiční celky i do zahraničí. Pokud bychom stavěli blok či dva vlastními silami, vyroste na tom řada lidí, sehrají se celé kolektivy, naučí se řídit velké stavby, to jsme kdysi uměli a pak jsme z toho vycouvali, nebo spíše – byli jsme vycouváni.

  Vy tu firmu sice nechcete jmenovat, ale vychází z toho zjevně Rosatom. Neboli ruské technologie.

  Pro Senát a pro Svaz průmyslu a obchodu jsem porovnával jednotlivé nabídky nikoli z ekonomického pohledu, ale z hlediska inženýrského. A z toho mi petrohradský projekt skutečně vychází jako ten, který České republice vyhovuje nejlépe a nejvíce by zaměstnal český průmysl. Přinesl by velké know-how a otevřel i další trhy.
  Když jde politikům o “fíčka”

  Budete se jako expert v oboru nějak angažovat ve výběru potenciálního dodavatele? Byl jste již osloven?

  Oslovil mne státní tajemník pro jadernou energii Ján Štuller s tím, že by chtěl, abych byl v expertním týmu. Ten ale zatím nebyl svolán, takže uvidíme. Když to bude možné, samozřejmě rád pomůžu.

  Nemůže vás ale trochu diskvalifikovat právě to, že už máte hotový názor?

  Já mám hotový názor na spoustu věcí, ale je to na základě faktů. Na rozdíl od toho, jak leckdy probíhá politické rozhodování, kde je klíčové to, zda je součástí nabídky i nějaké osobní „fíčko“. Takové lidi nepřesvědčím. Mohu přesvědčovat po technické stránce, materiálové stránce, po stránce fyziky a chemie…

  Jsem přesvědčen, že naše cesta by měla pokračovat směrem, který známe. Pokud ale někdo nebude chtít být přesvědčen, protože hledá osobní přínosy, tak ho nepřesvědčím. Bavím se s politiky mladší i střední generace a pro řadu z nich je informace, že jsme si všechny jaderné bloky postavili sami, novinkou.

 • Larry
  17:28 20.02.2017

  Nejenom z časopisu.
  Ministerstvo průmyslu a obchodu loni skutečně oznámilo snahu o získání investice Tesly. Jeho představitelé ale zatím prý o ničem neví. „Máme tu informaci ze stejného zdroje jako vy, nyní ji analyzujeme,“ řekl E15 Roman Prorok, vedoucí tiskového oddělení ministerstva. "

  http://www.mobilmania.cz/blesk...

 • Superme
  14:18 20.02.2017

  Luky - Vyjímečně s tebou nemohu souhlasit. Ona Tesla nic neslibovala... prostě se objevila spekulace v jedno americkém vědeckém časopise, že by Tesla mohla svou další továrnu "Gigafactory II" (kterou chtějí postavit v Evropě) postavit u nás, "severně od Prahy", tedy nejspíš v průmyslové zóně Žatec, která je pro tuto stavbu u nás nejideálnějším místem. A proč? Protože máme největší zásoby lithia v Evropě, máme kvalitní automobilový průmysl a platy tu nejsou tak vysoké, jako třeba v Německu.

  http://www.auto.cz/tesla-posta...

  KOLT - " invaze Termiťanů" :D To mě pobavilo :) Ale věř, že ani já tomu nemohu stále uvěřit :D

 • Luky
  10:03 20.02.2017

  O tom případu vím pramálo, ale z toho co píše Larry to vypadá na další "podařený" kšeft s Amíkama. Jestli to bylo avizováno a vše padlo, bude to jen další případ jejich osvědčeného schematu "naslibujeme vám hory doly a pak vás oškubeme". Pravděpodobně nic z toho neměli v úmyslu dotáhnout, jen se dostat k surovinám. A Janeček jim jako jejich člověk půjde na ruku. To zas bude...no uvidíme. Hlavně rychle něco vytáhnout na Rusa.

 • KOLT
  09:14 20.02.2017

  Aha, argumenty došly, je třeba změnit téma. Tak jo...

 • Larry
  22:22 19.02.2017

  Falcon X ano po půlroce. Jak dopadl první pokus???A to mají konkurenci která jim šlape na paty - Boeing.
  samozřejmě to obnáší problémy, vstup do atmosféry znamená obrovský nárust teploty pláště rakety. A navíc ztrátu komunikace s řídícím centrem (kritická je ztráta telemetrických dat.) Zajímavé je, že s tímhle si ti Rusové poradili.
  To Rase:
  Musk je clovek, ktery svuj sen zhmotnuje svymi financemi, zkratka dela je to na co ma, co si umi predstavit, nebo na co sezene sponzory.
  --------
  Nemusíte být Musk. Takhle se chová každý normální člověk.
  ----------
  Některé vize Muska jsem četl. Například jak asfalt na dálnicích nebude, ale budou
  solární panely. Jaxi jsem se nedočetl co bude po 20ti letech....S těmi panely....
  ----------
  Ad elektromobily. V EU to smrdí zeleným dotačním programem pro elektromobily.
  Nicméně v okolí Měděnce se na vytěžených hromadách z dob středověku, kdy se těžilo stříbro "povaluje" podle odborných expertiz zhruba 7% světových zásob strrategické suroviny Lithia. To je dnes potřeba do každého článku (LiPol)
  Jeden by si řekl Diamo státní firma končí s těžbou uranu v ČR. Tohle by stačilo pro umoření st. dluhu ČR. Diamo bude mít co dělat. A ouha! Bez výběrového řízení přiklepnuto s.miliardáři Janečkovi. A v podstatě zadarmo! Potichu, bez povšimnutí médií.
  Současně se objevili v mainstreamu zprávy, že jakýsi pan Musk chce postavit obří firmní komplex kdesi u Prahy a vyrábět elektromobily.
  Zdůvodnění levnou pracovní sílou (kdo by mu ve světě dělal za 4USD/hod :-))) levné pozemky..... k tomu ten Janečkův kšeft a kousek do další firmy. Bateria Slaný. Tahle firma s historií, která umí udělat extra dobré baterie a články (jejich zákazníkem je Nokia) Zázrak HE3DA se zjevuje. Jako elektrotechnik jsem chtěl vidět přihlášku vynálezu a nic. Zajímali mne vybíjecí a nabíjecí charakteristiky.Nic není... nikdo nic neposkytne.
  samá pozitiva, žádná negativa a pan Musk to V ČR vzdal. Copak kde přestalo fungovat v tomhle slibném kšeftu??
  Vzápětí zprávy o dělení firmy Tesla Motors. Zaměření na FV.
  No uvidíme.....ještě není všem dnům konec.

 • KOLT
  22:05 19.02.2017

  Komentovat USB v roce 89 nebo přirovnání hyperloopu k potrubní poště snad není potřeba. Asi hodně dobrej matroš podávaný v nezanedbatelných dávkách po nezanedbatelně dlouhou dobu...


  Mmchd, Superme a Todomatch na jedné straně barikády. A já myslel, že na to by byla potřeba minimálně invaze Termiťanů ;-)

 • KOLT
  22:01 19.02.2017

  Vizionářství Billa Gatese obhajovat nebudu, neb nejsem právník, který musí z podstaty věci obhajovat i věci, kterým sám nevěří ;-)

  Jobs byl vizionář, který dokázal složité věci uzpůsobit, aby je v pohodě zvládli používat i odbarvené blondýny (operační systém). Jindy prostě "jen" dokázal naprosto logické a přirozené věci uskutečnit, ačkoliv většina byla přesvědčená, že to se současným stavem technologie buď nejde, nebo by to bylo neúměrně drahé (ovládání dotykových zařízení). A nebál se klidně několikrát zavrhnout již dosti rozpracovaný výrobek, vlastně jeho kompletní koncepci, jen proto, že jej nepovažoval za "ten správný" (první iPhone).

  Musk je vizionář, který chce lidem přinést něco zcela nového, uskutečnit sny. Přitom je ale realista, který ví, že to stojí peníze (hodně peněz), žádný nepraktický snílek.

  Řešit, jestli je větší vizionář Steve Jobs nebo Elon Musk, je podle mě zbytečné. Každý se zaměřil na něco jiného. Také neřeším, jestli líp hraje Metallica nebo Pražská filharmonie... Čistě soukromý dojem je, že Musk to víc dělá pro lidi (nebo spíš lidstvo), Jobs byl v tomto ohledu větší sobec.

 • Rase
  21:23 19.02.2017

  Musk je clovek, ktery svuj sen zhmotnuje svymi financemi, zkratka dela je to na co ma, co si umi predstavit, nebo na co sezene sponzory. Rozhodne to neni jen idealista, ale vi co dela, jak to dela a kolik to stoji. On si ho ten Trump nevzal do tymu jen tak - a to musel prehlednout nemalo peknych slov. Preci jen Musk byl proti Trumpovi (!)

 • Todomatch
  20:43 19.02.2017

  Mimochodem, když probíráte Space X, tak dnes jim startoval Falcon 9 se zásobami pro posádku Mezinárodní vesmírné stanice. Modul Dragon úspěšně dosáhl správné pozice a ve středu zaparkuje u ISS. https://www.youtube.com/watch?...

 • Superme
  20:00 19.02.2017

  Larry - Ano, raketu dokázali vymyslet i jiní - ale ne takovou, jakou Space X. Nebo jsem snad přehlédl jinou raketu, která je znovupoužitelná? Vrátí se, zkontroluje se, naplní palivem a může letět znova? Opravdu si o těch společnostech a hlavně jejich projektech doporučuji něco přečíst, protože zrovna Space X je minimálně o krok před všemi konkurenty.

  http://www.teslafan.cz/clanky/...

  A že Space X není zrovna stará firma - tak o tom se hádat snad nebudeme, ne? Jen si vezměte, jak dlouho trvá jen vývoj tak složitého systému. Velice doporučuji hlavně tento článek:

  http://www.teslafan.cz/clanky/...

  Tesla je v automobilovém průmyslu naprostou špičkou co se technologií týče - a to ještě není známo, co bude obsahovat Tesla model 3. Spekuluje o opravdové revoluci!

  http://www.teslafan.cz/clanky/...

  A to prosím Tesla víceméně nedávno začala!

  Co se Hyperloopu týče, tak ano, on to není vyloženě jeho nápad, na druhou stranu založená firma Boring Company má také za úkol vymyslet stroj, který by umožnil rychlejší
  a levnější tunelování, což pokud se nepletu, jeho konkurence neplánuje. A jsme u toho, jak Musk vidí problém celý a nechce řešit jen půlku.

  Ale hádat se již nebudu. Pročti si ty jeho plány, jak probíhají atd... třeba pochopíš :)

 • Todomatch
  19:56 19.02.2017

  Larry, co říkala máma? Na net, až uklidíš Lego! Tak sypej!

  Pro ostatní - USB v roce 1989 Larry opravdu vidět nemohl. Tedy mohl, když mu ho ukazovali na ústředí spolu s kouzelným měšcem, létajícím kobercem a kouzelnou fazolí.

 • Larry
  16:51 19.02.2017

  hmm, jenže raketu zvládli už ESA,NASA, Roskosmos. Zařízení na odsolování mořské vody řešili státy s nedostatkem sladkovodních zdrojů už před 40ti lety (Kuvajt...)
  potrubní pošta nazývaná Hyperloop.
  Víte od kdy běhá potrubní pošta v Praze??? A od kdy v FN Kradec Králové??? Jenom tomu nikdo nikdy neříkal Hyperloop.Takže i nějaké to opisování se najde.....
  (viz z jiného soudku dějiny "selfie tyče") ve světě je spousta vynálezů. Stačí je "vyhrabat, oprášit" a s nějakou investicí dodat patřičné PR. :-)))
  Mimochodem ty FV panely co chce vyrábět. Tak jen díky dovozním clům. Protože jinak by americký trh zahltili výrobci z EU nebo Asie.
  P.S. neznám podnikatele který neinvestoval vlastní peníze do vlastních projektů.

  Jobs a technologicky jednodchá řešení. No pokud vám některé elektronické vymoženosti připadají jako jednoduché, jste pravděpodobně laik v oboru elektroniky.
  Víte v čem byla jeho originalita?? Našel jednoduchá řešení. (Ruský způsob)
  Někdy snad v r.89 jsem viděl první PC řady 286. Nemá smysl psát o výkonu. Pozoruhodná na něm byla jedna věc. USB konektor! Potom jsem ho dlouhá léta nikde neviděl. Byla hromada různých sériových nebo paralelních portů....
  Různých interfejsů a rozhraní ......
  A Jobs když hledal jednoduché řešení, aby dokázala "obyčejná buchta" připojit telefon k PC tak si vzpomněl a použil USB konektor. Na který by si jinak nikdo včetně mě už nevzpomněl.
  Historie se opakuje.

 • Rase
  13:56 19.02.2017

  Larry:
  Musk má sen, že chce umřít na Marsu, což zní vtipně, ale je to jediný člověk, který investoval do tohoto snu ohromné množství vlastních financí, rozjel program který funguje efektivněji než jiné vesmírné agentury, spolupracuje s NASA (jeho společnost vynáší pro NASA náklad do vesmíru za menší náklady) atd. Realizoval koncept návratového modulu bez padáku, znovupoužitelné rakety (dokáží přistát bez padáku) atd. do toho je autorem projektu Hyperloop, tedy potrubní dopravy, kterou přenechal volně k dopracování (což se úspěšně děje). Zaobírá se zařízeními pro odsolování mořské vody atd.
  Rozhodně se zaobírá projekty, za vlastní peníze, které mají a budou mít na budoucnost lidstva větší vliv než nějaký Iphone... a rozhodně po něm zůstane větší dílo než po tobě nebo po mě

 • nyibelunger
  12:35 19.02.2017

  Larry:
  "E.Musk měl zatím jen hromadu řečí a flame pro média. "
  SpaceX založena 2002 - od té doby úspěšně vyvinuli (a svépomocí postavili) kompletně novou raketu Falcon9 a vesmírnou loď Dragon (mimojiné).
  Tesla založena 2003 - když nepočítám Roadster, tak v extrémně kompetitivním prostředí vyvinuli a zvélké části i vyráběji vozy Model S/ModelX/Model3.

  Myslím si, že když někdo vstoupí do tak uzavřeného segmentu jako jsou auta/rakety a bez předchozích zkušeností za relativně krátkou dobu konkurenci dožene/předežene, tak je dost hloupé jej označovat za žvanila.

 • Blake
  10:39 19.02.2017

  Larry, porovnavat Jobsa, ktory zalozil svoj uspech na technologicky jednoduchych rieseniach a Muska, ktory vraza peniaze do omnoho zlozitejsich projektov, je dost scestne.

  A teda neviem, co je napriklad na pristati prveho stupna Falconu 9 hromada reci a flame pre media.

 • Larry
  23:26 18.02.2017

  To Supreme:
  "Larry - Víte, Musk má mnoho firem, přičemž každá se zabývá jinými technologiemi. Tesla jako taková se zabývá především elektromobily (v plánu je také např. nákladní vůz) a bateriemi, Space X se zabývá převážně vesmírnými technologiemi a kvůli fotovoltaice Musk koupil firmu SolarCity. Na konci roku 2016 založil firmu Boring Company, která má vyvinout rychlotunelovací stroj, který by umožnil rychlé a levné budování tunelů - což je další z jeho vizí a plánů - dostat dopravu ve městech z povrchu pod zem."
  ---------------------------
  Visionáři byli Steve Jobs a Bill Gates. Jenže tihle dokázali na rozdíl od E.Muska přeměnit své vize v realitu. Bez toho si dnes těžko představit náš život.
  E.Musk měl zatím jen hromadu řečí a flame pro média.
  I já mám své vize, otázka je, co po mne zůstane.Asi jako po panu Muskovi. A tak dopadne dalších 95% "vizionářů planety"

  P.S. protože se pohybuji v oboru, ta v energetické koncepci s uhlím se v energetice ČR počítá v mnohem menší míře než dnes i ve výhledu do r.2050

 • Blake
  20:49 18.02.2017

  zase niekto, kto si mysli, ze ma recept na pravdu...

 • Polemik
  20:23 18.02.2017

  Absolútne nezmyselný až smiešny článok zameraný proti RF.

  Zdá sa, že aj štvrťstoročie od rozpadu ZSSR "západní jestřábi" nepoľavujú a den-noc stále vymýšlajú scenáre ako rozložiť Rusko tak, aby v následnom chaose mohli ovládnuť tamojšie priemys.podniky a vyplieniť nerastné bohatstvo. Ja viem, radi by ste na čele RF zase ďalšieho vlastizradcu ako bol Gorbačov, alebo opilca ako bol Jeľcin a nevyhovuje vám terajší stav kedy opraty drží pevne v rukách Putin s rekordnou domácou popularitou, o ktorej hocikorý západný politik môže len tíííííško závistlivo snívať... :-)

  K článku len toľko - aj keby tých 22 rokov bola pravda, za 22 rokov nebude existovať Európa - teda určite nie v terajšej podobe vďaka jej terajšej naivnej migrantskej politike - čo je zase trójsky kôň a "darček" ktorý šikovne vymysleli a Európe "darovali" USA. Ale to snáď dnes už vie každý čo i len troška racionálne uvažujúci a vnímavý človek a nie je to žiadna novinka...

  Takže nie Rusko má problém, ale Európa. A o tom by sa mali písať články vážená redakcia AN !! Nie umelo vymýšľať nezmyselné zástupné témy na odpútanie pozornosti od skutočných problémov, ktoré v Európe máme a ktoré žiaľbohu neriešime ... :-/

 • Tesil
  17:11 18.02.2017

  Sovětský svaz se rozpadne až budeme mít v Kremlu svého člověka.Prohlásil kdysi H.Kissinger nebo Z.Brzezinski.Nejsem si jistý,podstatné je,že tímto člověkem se stal M.Gorbačov .Období perestrojky a glasnosti nastartovalo nejen rozpad SSSR, ale i celého východního bloku.Ceny ropy ani ničeho jiného neměly na tyto události vliv.Došlo tak k největším změnám v rozložení sil v Evropě od konce 2 sv.v.Něco podobného se těžko bude opakovat v dohledné době.

 • Olivav
  10:09 18.02.2017

  nějak se často přepisuji - omluva čtenářům :)

  ne FSB ani FRB ale FBR Fast Breed Reactor

  To je jak ten o zkratkách, které se tady ma AN hojně využívají, což mě fascinuje:

  Na OÚNZ na WC chytil borec TBC :)

 • Olivav
  22:13 17.02.2017

  liberal shark

  Kde jsem nazval Wágnera diletantem? Jen mi nesedělo vaše tvrzení proti jeho to za prvé, takže, kdo má pravdu? Je BN-800 krok k IV generaci a co je na tom blbě? Je BN-800 sodíkem chlazený reaktor a ne reaktorem VVER (chlazený vodou)? Já myslím, že není. Dokážete pochopit, že se tady nebavím o VVER ale o reaktoru který by dle toho co mi z toho vychází není VVER? Sodík není voda! Konstrukci VVER z Ruska a západu nebudu rozebírat nejsem expert, ale o tom se tu totiž nikdo nebavil.

  Ne naopak vy jste tady začal jak jsou Rusi blbí cituji - Ruské jaderné bloky řady VVER rozhodně netvoří žádnou technickou špičku. Tu tvoří bloky korejské (APR), japonské (ATMEA) a americké (AP1000). 16.2.2017 8:36
  - na to jste byl konfrontován s reaktory FRB konkrétně BN-800, což melou kázat, že Rusi taky umí a zkoušejí to jinudy než VVER. Na rozdíl od Vás tvrdím jakož i jiní v diskusi, že Rus umí JE a není radno o nich tvrdit opak. Takže si pročtěte laskavě diskusi znovu než začnete překrucovat to co někdo řekl.

  To není o rusofilii či fobii. Francie i Japonci měli reaktory FSB ale už je neprovozují, proč? Nezvládli to, není to správný směr, nebo co?

  Nakonec vy jste si tu vymezil patent na pravdu a ostatní mají mlčet. Což je v diskusi na netu docela odvážné.

 • Luky
  22:08 17.02.2017

  Ono se v tom odkazu nic světobornýho nepíše žraloku:
  "Americký Westinghouse vyhrál pouze v jednom ze čtyř kritérií, podle nichž ČEZ vybírá dodavatele plánovaných bloků jaderné elektrárny Temelín. Jenže technická kritéria a licencování mají při výběru dodavatele hlavní váhu.

  Česko-ruské konsorcium tvořené Škodou JS a podniky skupiny Rosatom získalo o něco více bodů za lepší cenu i provozní náklady. Drtivně vyhrálo v kapitole „podmínky výstavby“, za kterou však ČEZ uděloval nejmíň bodů."

  zajímavý je Beldův odkaz:
  On 28 January 2017, Japanese media reported that Toshiba will not take any new nuclear reactor orders, "a move that would effectively mark its withdrawal from the nuclear plant construction business". Toshiba, owner of Westinghouse—no other company built more nuclear plants in the world— "will focus on maintenance and decommissioning operations".
  The decision to withdraw from the business of constructing nuclear reactors is mainly due to liabilities arising from multi-billion dollar cost overruns on two U.S. reactor construction projects in Georgia and South Carolina

  No a teď mi řekni, co tam vlastně připravujete. Mě je samozřejmě možnost licence sympatická, protože jsem pro podporu vlastnictví know-how. Tohle ale zní staršidelně. Já si vzpomínám, jak mi šéf v Energoprojektu říkal, že ty znalosti jdou do hajzlu. Jak uměli dělat JE a vše se opouští a nakupuje zvenčí. Bylo by hezký získat tyhle schopnosti zpět s cizí technologií, dál to vyvíjet...no jasně, ale taky si vzpomínám na kámoše, co jezdil dozorovat elektrárny v Pakistánu - spoustu věcí musí doteď sanovat česká exportní banka, ztrátový záležitosti....

 • liberal shark
  21:31 17.02.2017

  Olivo, byl jste to vy kdo oznacil ruske projekty za sra?cky, Wagnera za diletanta, rusy 100 let za opicemi, projekt BN 800 z roku 1983 za generaci 4 a mne za rusofoba. Ja nic takoveho nenapsal. Ale rikam, ze ruske projekty VVEr 1200 nejsou lepsi nez projekty Westinghouse AP1000, KHNP APR a ATMEA. Zkuste to t3chnicky vyvratit ! A prectete si odkaz o tom, kdo vyhral 1 kolo vyberka na Temelin a proc.

 • Tesil
  20:44 17.02.2017

  Ono to nebude s tou ropou zas tak horké.Jde o patenty na těžbu v nepříznivých podmínkách.Ty mohou Rusové získat pro oblast Karského moře a pod.Věřím,že ropné společnosti systematicky skupují práva na alternativní pohony.Ať jde o konstrukce nebo použitá paliva.

 • Olivav
  20:33 17.02.2017

  pro liberal shark,

  pokud jsem si správně odvodil kdo jste, tak klobouk dolů, ale o to více nechápu, proč tak intenzivně nesouhlasíte s tím, že Rusko umí jaderné elektrárny a je na špičce v tomto odvětví. Pokud byste mi mohl věčně říci co jsem si dal špatně dohromady a nebo co jsem si tak blbě vyložil z článků pana Wágnera. Dle nic jsem pochopil, že BN-800 je ukázán jako FRB reaktor, což je krok směrem k IV generaci (nechejme III+ stranou to mi připomíná ta letabla 4+ 4++ 4++++++++ a pod.) V čem je tedy ten zásadní problém?

  V Evropě je to legislativa a různá eko sebranka. Beru i to, že ten ruský reaktor jede díky dodávce Sodíku ze západu (myslím Francie?) atd. Pak jsou tu ty olovem chlazené reaktory co mají mít na ponorkách, tak proč by neměli být v čele? Francie měla reaktor, ale už jej po odstávce nespustila, proč to je ta technologie jako slepá větev bez budoucnosti?

 • Olivav
  20:15 17.02.2017

  Prostě tvrdím, že se těžiště jaderné energetiky vychyluje směr Rusko, Čína a Indie a to není pro západ dobře. Jak jsem psal nejsem jaderný fyzik, ale nejsem zaslepený rusofobií jako liberal shark. Nejsem ani rusofil. Jen říkám něco je tu špatně.

 • Olivav
  20:10 17.02.2017

  Žraločku,

  Olkiluoto staví AREA najděte si, že to píší mnohem níže a v souvislosti s tím, že to nejsou s to dostavět a jde o blok 3 a myslím 4 a to vaše tcrzení - Na Olkiluoto neni provadeci projekt, bezpecnostni zprava ani povoleni ke stavbe. Probihaji zemni prace. - je v rozporu s fotkami a odkazem co jsem poslal. Takže mimoň tu jste maximálně vy.

  Tu elektrárnu v Hanhikivi jsem taky zdrojoval dříve je tam i to té v Olkiluoto

  Jinak nesmysly jsem zdrojoval od Wágnera, takže on je dle vás člověk píšící nesmysly, tak to je váš názor neberu Vám ho, ale asi by dle dalšího ze udrojů co uvádím nespolupracoval s jistou Drábovou na některých dokumentech ona by na tom asi s mimoněm nepracovala. Dohledejte si to dal jsem to tu. Ono u Rusů jde o - V ruském Bělojarsku byla 27. června 2014 poprvé spuštěna štěpná řetězová reakce u rychlého množivého reaktoru BN-800. Na západě je nemají a měli jen experimentální ne "komerční". To je ten rozdíl co Wagner popisuje.

  Jinak zde https://en.wikipedia.org/wiki/... a já píši o BN-800 milý pane ne BN-600 minimálně v posledních příspěvcích a zdrojuji Wágnera - de facto dělám ctrl+c a ctrl+v neb tomu nerozumím na rozdíl od něj o vás mám pochyby.

  Phoenix byl experimentální a Superfénix měl capacity factor 7%, takže k prdu 1996 ho rozjeli a pak odstavili k údržbě nakoec už jej znovu nesputili. Co to znamená - mají prd. Monju odstaven - k prdu jako Francouz, tak co? Možná tak dopadnou i v Rusku, protože i šéf Rosatomu prohlásil, že budou BN-800 vyhodnocovat a zjišťovat je-li komerčně využitelný. No ale na rozdíl od Frantíků a Japonců jim zatím jede.

  Na jaderných ponorkách mají reaktory, které lze taky vzít jako výchozí bod směrem ke generaci IV. Západ by měl prostě zabrat.

  Západu možná ujíždí vlak a vy tu mluvíte o tom, že Rus je sto let za opicema. Takové jako vy by možná šlo nazvat skrytým a nevědomým agentem Kremlu, protože když nám ujíždí vlak, tak může Rusko slavit.

 • liberal shark
  19:47 17.02.2017

  Oliva - najděte si laskavě, kdy vznikl BN-600, kdy se začal stavět BN-800 a něco o Phénixu, SuperPhénixu a Monju. To, že je někde spuštěn starý projekt FBR neznamená, že je to realizace generace IV. Rychlé reaktory byly už před 50 lety a skoro všude je zavřeli. Když už argumentujete články pana Wagnera, je dobré taky rozumět tomu, o čem píše.
  My se tu bavíme o klasické PWR, a tu rusové nabízí to, co jsem napsal, a co sám pan Wagner zařadil do generace III. kdyby jste totiž nebyl úplně mimo, tak by jste věděl, že žádná obecně uznávaná definice bloků generace III+ na světě neexistuje :-)). Vládní zmocněnec pan Štuller proto zadal její vymyšlení :-).

 • liberal shark
  19:36 17.02.2017

  Oliva - takova zaplava nesmyslu a nepoznate, ze Olkiluoto je francouzska EPR a Rosatom pripravuje Hanhikivi. A kdyz uz se ohanite panem Wagnerem, tak on sam oznacuje novy jihokorejsky a rusky blok jako generaci iiii. BN 800 i BN 600 jsou stare bloky, ktere byly na zapade opusteny a odstaveny.

 • Superme
  19:03 17.02.2017

  Larry - Víte, Musk má mnoho firem, přičemž každá se zabývá jinými technologiemi. Tesla jako taková se zabývá především elektromobily (v plánu je také např. nákladní vůz) a bateriemi, Space X se zabývá převážně vesmírnými technologiemi a kvůli fotovoltaice Musk koupil firmu SolarCity. Na konci roku 2016 založil firmu Boring Company, která má vyvinout rychlotunelovací stroj, který by umožnil rychlé a levné budování tunelů - což je další z jeho vizí a plánů - dostat dopravu ve městech z povrchu pod zem.

  Často žasnu jakým tempem a odhodláním si za tím cílem ten člověk jde. Svět přeci potřebuje inovace, nové technologie - proto nechápu, proč tomu někteří tak nepřejí. Ano, jsou zde velké problémy, ale to si všichni uvědomují. Pokud jste četl mé předešlé příspěvky, tak jsem na ty problémy také upozorňoval. Jenže od toho je výzkum - však se to dá jednoduše srovnat s různými vojenskými technologiemi - chce to prostě čas a podobné lidi (firmy) co nejvíce podpořit. Uhlí ani ropa budoucnost není - nebo by spíše neměli být. Jasný - vozy Tesla mají momentálně výfuk jinde... jenže o to vůbec nejde, zde jde o tu vizi budoucnosti. Není to plán , který se uskuteční za 10 let, ale za 30 a více let.

  Co se týče toho trolejového vedení v Německu nebo Švédsku tak souhlasím, že tohle je blbost, která alespoň z mého pohledu budoucnost nemá.

 • Olivav
  18:22 17.02.2017

  http://hp.ujf.cas.cz/~wagner/p... stačí kouknout dole na typy V a VI a vidíte, že Rus má dekády zkušeností. Pro mě je hezké číst o typu III kvůli české účasti. To by pro nás mělo být to hlavní.

 • Olivav
  18:01 17.02.2017

  Jinak označení III či III+ je asi zavádějící. Vtip je v tom, že Rusko, Indie a Čína na atomu pracují a Západ jede ala eko do kopru jak tu zaznělo. To je na tom smutné.

 • Olivav
  17:59 17.02.2017

  milý liberal sharku,

  nevím možná je pro Vás pan Wágner diletant, ale on tvrdí opak toho co vy:

  Na Olkiluoto neni provadeci projekt, bezpecnostni zprava ani povoleni ke stavbe. Probihaji zemni prace.
  - První se začal stavět v roce 2005 jako třetí blok elektrárny Olkiluoto ve Finsku. Byla to první zahájená stavba jaderného bloku tohoto typu. V říjnu 2013 dokončili instalaci poslední těžké komponenty, kterou je hlava reaktorové nádoby. V principu je tak možné přikročit k vytváření aktivní zóny a instalaci palivových článků. Předtím je však potřeba provést všechny potřebné kontroly a získat potřebná povolení. V únoru tohoto roku proběhla v rámci testů úspěšně tlaková zkouška kontejnmentu. Od začátku dubna začalo testování přístrojového a kontrolního vybavení elektrárny. Ta se tak posunula do fáze testování před spouštěním.
  Výstavba bloku je však ve značném skluzu. Z počátku šlo hlavně o problémy s kvalitní betonáží, pro kterou chyběli odborníci. V současné době jde hlavně o arbitrážní a právní spory mezi investorem a dodavatelem, kde se snaží shazovat odpovědnost jeden na druhého. A tak je termín zprovoznění v současné době úplně otevřený. .....
  zdroj: http://ojs.ujf.cas.cz/~wagner/...

  Jinak v tom http://ojs.ujf.cas.cz/~wagner/...
  se píše, že - Pro zajištění dlouhodobého udržitelného rozvoje jaderné energetiky je potřeb zásadního průlomu. A to v podobě využívaní rychlých množivých reaktorů. Ty by měly zajistit využití veškerého potenciálu, který je ukryt v přírodním uranu a případně i thoria. Zároveň by také mělo dojít k radikálnímu snížení objemu jaderného odpadu na jednotku produkované energie a jeho nebezpečnosti.
  - tyto reaktory jsou značeny III+ sice ne IV ale je to krok v před a článek tvrdí, že tempo a vývoj se přesunul ze západu směrem Rusko, Indie, Čína, což je v rozporu s tím co tvrdíte

  a tady je ten III+ který už jede a není to jen vaše představa, že jde o generace 3 s dodatecnymi bezpecnostnimi systemy pro DEC, zapadnim I&C a obcas i turbinou Alstom Arabelle. BN-800 je klasicky FBR, ktery se podarilo dostavet po mnoha letech. - jak sám píšete tak je to FRB tedy rychlý množivý reaktor což, je genarace III+ a na západě zatím žádný "komerční" nejede
  - ano trvalo jim to díky rozpadu SSSR jinak by jel asi mnohem dříve
  http://technet.idnes.cz/mnoziv...

  http://hp.ujf.cas.cz/~wagner/p... tady je horizont pro IV generaci a možná se někteří dožijeme

  Možná se pan Wágner mýlí, ale docela mu věřím.

 • liberal shark
  16:10 17.02.2017

  Mila Olivo, Rosatom zatim nepostavil jediny blok generace 3+ nebo 4. To co se stavi v RF, Belorusku, Cine a Indii je generace 3 s dodatecnymi bezpecnostnimi systemy pro DEC, zapadnim I&C a obcas i turbinou Alstom Arabelle. BN-800 je klasicky FBR, ktery se podarilo dostavet po mnoha letech. Na Temelin a Dukovany probehne vyberove rizeni, ale mozna ne podle ZZVZ. Na Olkiluoto neni provadeci projekt, bezpecnostni zprava ani povoleni ke stavbe. Probihaji zemni prace.

 • Beld
  16:07 17.02.2017

  https://www.worldnuclearreport...


  A pohadky je konec....

 • Olivav
  14:59 17.02.2017

  Nevím jak Temelín, ten bude spíše o strategickém partnerství a orientaci ČR. Sorry, ale pořád čekám od liberal sharka neco o těch reaktorech co rus provozuje a píše se, že je to pecka, ale dle něj ne. My ostatní máme mlčet, ale on, i když prostudoval veškeré dokumentace a ví jak to je nám pořád ne a ne sdělit, jestli je Rosatom pouhá firma na Potěmkinovy vesnice nebo umí i špičkové elektrárny?

  Tak co liberal sharku? Odpovíš nám co máme mlčet nebo ne?

  Jinak larry s tím HEDA a FV s tebou souhlasím. Co s panely atd.?

 • liberal shark
  13:13 17.02.2017

  Luky dej si do google frazi "temelin 66 80" a uvidis sam.

 • Luky
  12:52 17.02.2017

  Jasně.

 • liberal shark
  12:33 17.02.2017

  Luky : jsi uplne mimo. Vyberko na Temelin vyhral Westinghouse. Proces probihal podle ZZVZ v nesmirne prisnem rezimu. Subjektivita hodnoceni je vyloucena, vsechny dokumenty archivovany pro pripadne soudni prezkoumani.

 • Luky
  12:06 17.02.2017

  shark napsal:
  Mimochodem, od nových projektů pro EDU II a ETE II chceme, aby uměly skutečně regulovat výkon alespoň v rozsahu 50 - 100 % nominálního výkonu.

  Jsi zaháčkován i ve výběrovém řízení? Když si vzpomenu na ty rusofobní příspěvky, tak mě až mrazí. Nečas viděl, že česko-ruská společnost vychází nejlíp, tak ho sundali krz milenku a kabelku. Bude to dál tak vyhrocený nebo se půjde po technické stránce?
  ---------------
  Hehe, já jsem před dvaceti lety šel na pár týdnů do Energoprojektu, abych měl různorodou povinnou praxi. Když jsem přišel, dělali tam v PDMS sklady radioaktivního odpadu a byli na to hrdí, že jim to eviduje každej šroubeček a moc rádi s tím otáčeli. Akorát to bylo zdlouhavý a hlavnímu borcovi se už vařila hlava. Řekli mi jako architektovi, že bych jim mohl pomoci vymodelovat koncepční podobu nového zařízení pro fluidní spalování uhelného prachu, co potřebovali připravit pro Němce. Zjistil jsem, že tam mají na jednom PC CADKON, který nepoužívají, natož 3D. Tak jsem jim tam udělal tohle:
  http://i844.photobucket.com/al... (ta textura je brutální, ale je to 20let:)
  Byla tam fajn atmosféra, chodili se na mě koukat, a já dostal asi 5200,- Kč a uznání.. že si mysleli, že studenti jsou k ničemu a nabídli mi zaměstnání. Němci prý byli nadšení, pak se to ještě určitě modifikovalo, ale stojí to někde u Sokolova. Jsem rád, jestli se to stále hodí na vyrovnávání sítě...
  Přijde mi zajímavý, kolik lidí tu dělá do energetiky. Určitě větší jistoty než volná noha....

 • Luky
  10:42 17.02.2017

  tohle je zajímavý, jaderní homeopati:
  http://vtm.e15.cz/lenr-je-stud...

 • Larry
  10:37 17.02.2017

  Supreme:
  A upřímně řečeno - mnohem více věřím takové kapacitě, jakou je bezesporu Elon Musk, než někomu anonymnímu na netu.
  Hold vývoj pokračuje, fotovoltaika se zdokonaluje. Jednu dobu byli i elektromobily pitomost :)
  ----------
  Aha! Elon Musk?? To je ten vlastník Tesla bez Motorsu. Ano společnost rozdělil protože se objevilo dost věřitelů kteří chtěli aby společnost splnila závazky a to s úrovni objemu výroby vozů ala škoda 40let zpět jde ztuha. A navíc se začala společnost orientovat na výrobu FV panelů. Prostě to je business. Asi takový jako v CZ před 10ti lety. Zkuste se ale podívat na výrobní cenu a cenu za likvidaci takových panelů.
  Vemte v úvahu že největším problémem jsou baterie a jejich kapacity. Objevila se baterie patentovaná HE3DA. Když jsem chtěl vidět charakteristiky nabíjení a vybíjení po nové, po 100, 500, 1000,1200,1500 cyklech nic jsem nedostal. (údajně firemní "tajemství") prostě to celé smrdí zelenou eurodotací.
  Takže zatímco můj vůz má svůj výfuk tak výrobek pana Muska má výfuk v Tušimicích nebo Prunéřově.
  Německá vláda nechala na jednom úseku dálnice postavit trolejové vedení jako pro trolejbusy či vlaky. Firma Siemens tam testuje kamiony se sběrači.
  Německá vláda tohle zaplatila proto, že si nechala poradit od odborníků a vypracovat studie o možnostech a vývoji elektromobilů. To nebyla žádná charita nebo úlet.
  Zkuste si porovnat účinnost spalovacího motoru a elektromotoru.
  Tudy cesta nevede.Možnost alternativnícjh pohonů je CNG, vodíkový článek....
  ----------
  AD Fotovoltaika: Protože ve Španělsku mám příbuznou, dlouhá léta. Pozvala mne. Byli jsme se podívat na návštěve jejich přátel kde rodina vlastní FVE. Tam je trh s elektřinou takový, že v noci svítili na solární panely halogeny - kilowattovými reflektory , aby vyráběli. Takový to je dotovaný "kšeft" .

 • liberal shark
  10:23 17.02.2017

  Klid Larry, ti lidé se v životě nenamáhali přečíst Atomový zákon a nikdy neslyšeli o jaderném účtu ani SÚRAO. Mimochodem, od nových projektů pro EDU II a ETE II chceme, aby uměly skutečně regulovat výkon alespoň v rozsahu 50 - 100 % nominálního výkonu.

 • Larry
  10:15 17.02.2017

  To dusan
  "Stále tu niekto "rieši" len vyhorené palivo .... ale celé staré elektrárne treba zlikvidovať ... a tie náklady prevyšujú cenu výstavby."

  Lžete!!! V jedné elektrárně roky pracuji. Vím o čem píšu. Jakákoliv elektrárna, provozuschopná, která splňuje bezpečnostní standarty je zlatý důl při současných cenách energií. např. Rakousko, vzhledem k tomu, že je energeticky zcela závislé na nákupu el. energie v zahraničí. A zatímco platí ekologické aktivisty v ČR aby postávali před branami jaderné elektrárny, tak si po demonstarci vesele doma vaří oběd na energii vyrobené zrovna v té jaderné elektrárně.
  Jaderná elektrárna sama o sobě špatně velice pomalu, reguluje distribuční síť. K tomu se využívá právě tepelných a vodních zdrojů. Takové regulují efektivně evropskou distribuční síť.
  ČEZ jehož majoritním vlastníkem je stát, sice vydělává, ale starosti a problémy s vyhořelým palivem (uskladnění) řeší stát. To jsou také peníze. Tepelná elektrárna zase musí nakoupit emisní povolenky. Prostě to není perpetuum mobile.

 • Jirosi
  07:15 17.02.2017

  Dusan: Ekonomická návratnost elektráren se počítá někam ke 20let životnosti, dnes jsou staré bloky co funguji 40 a více let. Takže ona ta návratnost je i dnes. Otázka je spíše politická zda ti během těch 60let provozu vláda tu elektrárnu nezavře.

 • dusan
  23:42 16.02.2017

  Jirosi

  To nie je otázka na mňa prečo investori sa do jadrovej energetiky (myslím v našich končinách) nehrnú bez záruk výkupných cien ... predpokladám, že to asi majú dobre zrátané ....

  Mimochodom dnešné ceny pochovávajú i plynové a uhoľné elektrárne .... sčasti to je politikou EÚ ... sčasti poklesom cien energií vplyvom ťažby bridlíc.

  Ja tiež pracujem v teplárni ... a tiež sme stratový ... ale zálohujeme pri "prúsere" rafinériu ... a to sa oplatí i napriek vyšším cenám. I tak však máme cca 100 MWe v rezerve ... vyrába sa len toľko, koľko je nutné aby rozpadová automatika udržala rafinérku v chode pri výpadku prúdu zo siete.

  Ak by sa zvýšili ceny elektriny ... čo je pre rentabilitu nových jadrových elektrární nevyhnutnosť, tak "zaberieme" my a ostatné podnikové teplárne a ceny znovu stlačíme.

  Nikedy možno počúvať "odborné" názory, že keď sa dokončia Mochovce, budeme "sebestačný" vo výrobe el.energie. To je blud, lebo dávno sebestačný sme. Akurát sa nevyrába, lebo sa kupuje lacnejšia energia z dovozu.

  Preto som k rentabilite jadrových elektrární u nás skeptický a je otázka či sa naše dostavované bloky niekedy finančne vrátia ... a to ešte vláda blúzni o novej elektrárni.

 • Superme
  22:48 16.02.2017

  liberal shark - No krásně si nám ukázal svou aroganci. Všichni ti lidé, co na podobných projektech pracují nebo lidé píšící odborné články jsou blbci, jen pan liberal shark je profík a všeználek. Jen ten má tu jedinou a správnou pravdu. Ach ano - to, že reaktor 4. generace již je v provozu (Beldovi díky) je nepodstatné, stejně jako to, že budou další v příštích několika letech. A byl jsi to ty, kdo nám zde psal, že reaktorů 4.generace se většina z nás nedožije - což jen dokázalo, že buď nejsi v obraze anebo to záměrně "tajíš", protože ty projekty jsou z velké většiny v tebou nenáviděném Rusku.

  http://www.osel.cz/8952-letosn...

  "Spuštěním prvního bloku III+ generace a úspěšným zprovozněním rychlého sodíkového reaktoru BN-800 potvrdilo Rusko, že je v čele technologického vývoje v oblasti jaderné energetiky."

  A upřímně řečeno - mnohem více věřím takové kapacitě, jakou je bezesporu Elon Musk, než někomu anonymnímu na netu.
  Hold vývoj pokračuje, fotovoltaika se zdokonaluje. Jednu dobu byli i elektromobily pitomost :)

 • Olivav
  22:11 16.02.2017

  liberal shark

  když jste jak říkáte expert na jaderné elektrárny a já netvrdím, že ne. Tak co to teda staví ti Rusi? Vy jste dostal do ruky i dokumentaci z jejich elektráren? Je to tedy 3+ generace nebo už 4. generace. Pan Wágner, který je podepsaný pod těmi články z odkazů říká, že elektrárny nestaví, ale jaderné fyzice rozumí. V čem jsou ti vámi zmíněné korejské (APR), japonské (ATMEA) a americké (AP1000) reaktory dál než (vypůjčím si od supermeho a belda) např. SVBR-100 nebo BREST-OD-300 a BN-800 ve Novovoroněži. Někdě níže jsem dal odkaz, že např. Finsko nechalo Rusy budovat reaktor a na rozdíl od jednoho co moc nejde (https://cs.wikipedia.org/wiki/... tam problém asi není.

  Jen mě zajímá jak to tedy je, když máme mlčet a do reaktorů se necpat, tak bych se rád něco dozvěděl. O reaktorech prosím, ale ekonomický rozbor RF prosím ne.

 • liberal shark
  21:21 16.02.2017

  Nove bloky nelze v EU stavet, protoze dotace pro OZE umele snizily cenu elektriny na 30 Euro / MWh. To se nevyplati zadna elektrarna. Je hezke brojit proti dotacim a cenovym garancim, a soucadne platit 43 miliard rocne na FVE a vetrniky jako poslusna ovecka.

 • liberal shark
  21:17 16.02.2017

  Panove, kdo z vas ma doktorat ved ze stavby jadernych reaktoru, 40 let praxe a prostudoval projektovou dokumentaci vsech soucasnych bloku, ten mi muze vykladat jak tomu nerozumim. Ostatni laskave budte zticha. Pilotum F-22 taky nevykladate, jak maji letat.

 • Jirosi
  21:17 16.02.2017

  Dusan: Je zvlášní že nové Jaderné zdroje se nevyplatí ale třeba Dukovany jsou zlatým dolem ČEZu. A přitom z každou výměnou technologii za efektivnější jsou stále větším.

 • dusan
  20:25 16.02.2017

  Beld

  Nie som proti jadru ... sám som ho na výške vyštudoval i keď som zostal pri "klasike".
  Ale som alergický na jadro za moje peniaze ... t.j. dotovanú výstavbu elektrární.
  Nech si postaví kto chce čo chce .... ak si to zaplatí (v rátane následnej likvidácie) a ak presvedčí verejnosť o bezpečnosti. Problém je, že väčšina jednaní o pripravovaných elektrárňach všade vo svete je momentálne o tom istom ... o garancii výkupných cien ...

 • dusan
  20:19 16.02.2017

  Beld

  Jadro je vždy o riziku ..... síce nízkom ... ale následky sú ťažké. Jednoducho pokým budú jadrovky, tak bude riziko katastrofy. Síce pravdepodobnosť je nízka.... ale v našom priestore by to bol priem Armagedon. Rusko či USA majú ešte vyhodu priestoru .... Fukušima výhodu "smetiaku" v podobe oceánu ... u nás by to bola iná "káva".
  Okrem toho dnes nie sú najväčším nepriateľom u nás "zelení" ...ale ekonómovia ... jadrová elektráreň je momentálne zúfalým ekonomickým nezmyslom, ktorý sa pri dnešných cená v živote nesplatí.
  Samozrejme ceny sa hýbu ... ale z vlastnej praxe môžem povedať, že momentálne napr. na Slovensku sú umelo utlmované komerčné zdroje aby bol priestor pre štát s jeho jadrom a uhlím. Majú sa dostavať Mochovce a pri tom v teplárňach na Slovensku je "umŕtvených" stovky MWe výkonu, lebo sa firmám neoplatí dodávať do siete. Keby stúpli ceny... stačí zapojiť tieto zdroje a žiadne Mochovce nepotrebujeme. Je to politická otázka.
  Ak sme už pri Rusku ... maďarská pripravovaná jadrová elektráreň je super kšeft .. pre Rusov. Majú garantované výkupné ceny elektriny. Inak toto chceli Rusi i u nás pri úplne novej elektrárni, ale Fico ich odmietol ... a to je iný kamarát s Ruskom ... takže je evidentné, že je to celé ekonomický nezmysel.
  Stále tu niekto "rieši" len vyhorené palivo .... ale celé staré elektrárne treba zlikvidovať ... a tie náklady prevyšujú cenu výstavby.

 • Beld
  16:36 16.02.2017

  Ze se nedozijete reaktoru IV generace je odvazne tvrzeni . Znamena to totiz , ze jste uz minimalne 5 mesicu po smrti , protoze BN-800 ve Novovoroněži přešel do komerčniho provozu jiz v rijnu 2016 . ( jediny IV generace na svete )

  Rusko take jako jedine na svete disponuje referencnim reaktorem III+ VVER-1200 . Cili komercne nabizenym a spustenym reaktorem III+ generace ( jediny na svete ) . Reaktory III+ od arevy a WS maji bohuzel stale problemy , AP1000 se ale snad stihne do konce roku 2017 .

  Ona je to krome zbrani a surovin vlastne jedina "moderni" vec , kterou muze dnesni rusko vyvazet :D

  Nejake solarni silnice\strechy nejsou reseni , neexistuje akumulace a bylo by to silene drahe . Nebyt cernobylu ( a zelenych ) tak uz jede cely zapadni svet davno z 90% na jadre .

  http://www.osel.cz/9174-jadern...

 • Superme
  14:42 16.02.2017

  liberal shark - 2) Slova jako"nikdy" nebo "to nejde" vyloženě nesnáším. Jak už jsem zde psal, tak největším problémem je uchování energie v bateriích. Což je ovšem problém, který se s technologickým pokrokem dá zvládnout. Jenže někteří si neustále představují ten projekt tak, že se postaví solární nebo větrná farma, která pokud nebude mít podmínky pro tvorbu energie, tak budeme bez proudu. Ovšem stejně jako mnohé armádní systémy, tak i toto musí být zařazeno do projektu s více než jen samotnou solární farmou. Je potřeba pořešit minimálně i rozvodnou síť a právě úložiště energie.

  3) Naprostá hloupost. Však se dnes staví již reaktory 3+ generace. Například ruské projekty SVBR-100 nebo BREST-OD-300 už jsou reaktory 4. generace.. kterých se podle tebe nemáme dožít. To je dokazuje, že Rusové jsou naprostou špičkou v jadeném odvětví - možná i proto, že v USA nebo Evropě se jaderný průmysl ani zdaleka tolik nepodporuje.

  http://atominfo.cz/2015/10/ros...

  http://atominfo.cz/2016/08/rus...

 • danny
  14:07 16.02.2017

  logik: investiční horizont 3 - 5 let, o kterém jsem psal, fakt nejsou spekulace. Jak si myslíš, že fungují penzijní fondy? Vytvoří si portfolio a podle předem stanovených pravidel (např. pro podíl fondů peněžního trhu a konzervativních dluhopisů vs. rizikovější aktiva) provádějí průběžné realokace portfolia. Sorry, ale mnohem rizikovějším chováním z pohledu investora, než investovat do konkrétní měny nebo titulu, jehož fundament znám, je nechat si vnutit strukturovaný instrument zbastlený z kdo ví jakého portfolia hedge funds, pokud možno ještě nějak zastropovaných.
  Ale k tomu ti raději něco povykládám u piva, tady je to hodně OT

 • danny
  13:59 16.02.2017

  Logik, Luky: Ach jo, chlapi. Já ty blbiny míchám dohromady schválně. Jen se snažím poukázat na to, že gigantický skok ve vývoji (jak těch hard, jako metalurgie, konstrukce, motorařina atd..), tak digitálních technologiích prostě nevedl k jednoduchému výsledku, tedy snížení spotřeby fosilních paliv. Vedl ke zvýšení bezpečí posádky, zvýšení pohodlí atd... a taky k dosažitelnosti vozidel pro širší vrstvy obyvatelstva. Prostě jednoduché rovnice obvykle nereflektují komplexitu světa kolem nás.

 • mirkulinek
  12:30 16.02.2017

  Právě tento článek a jemu podobné propagandistické kraviny vyplozené chorými mozky sou důvodem proč západní propagandě a jejím médiím nikdo nevěří.

 • logik
  12:20 16.02.2017

  danny: opět mícháš blbiny. MBčko jezdilo za podobnou (či spíše mírně vyšší spotřebu), ale s váhou i výkonem motoru polovičním oproti dnešní nižší střední.

  Pokud bys jezdil s MB 130 po dálnici, tak bys spotřebu neměl těch 7l, a to i přes poloviční váhu, absenci klimošky atd.... A naopak....

 • Luky
  12:14 16.02.2017

  no jo danny, ale to se bavíš o stejné technologii a auta jsou těžší pro svoji vyšší bezpečnost...spíš se vyvíjely podvozky a přenos sil, motory jsou tlumené zákony a předpisy...ale to všichni znají

  Není takový problém dát do stávajících aut elektromotory, když by byla dostupná energie. že se stejně budou vyrábět nová, protože se na odstavných plochách hromadí auta z nadvýroby, která se nikdy neprodají je na jinou debatu (o úchylném konzumu a drancování).
  Podle mě zatím nebyl důvod šlapat na pedál vývoje, protože by leckdo přišel o kšeft.

 • danny
  12:06 16.02.2017

  Jo, a o tom, jak budeme do práce létat a jak už za chvilku bude k dispozici Tokamak jsem četl již v archivních ABC a Téčku ze šedesátých let. Vývoj horečně běží, ale krásně to demonstruje automobilový průmysl. Už 20 let můžeme číst, jak spotřeba nové generace motorů díky revolučnímu vstřikování, turbu, proměnnému časování ventilů, EGR, a nevím čemu ještě klesla tu o 15, tu o 20% a díky vysokopevnostním prvkům snížit hmotnost proti minulé generaci. Výsledek? Se Škoda 1000 MB se dalo jezdit za 6 - 8 litrů stejně, jako s libovolným vozem nižší střední dnes. Bez klímy, navigace, masážních sedaček, metráků tlumících hmot, HUD atd... a překvapivě, to nové auto pořád váží o 50% víc.

 • logik
  12:01 16.02.2017

  danny: To o čem mluvíš je spekulace a nikoli spoření na důchod.
  Na spekulacích jde hodně vydělat - ale také hodně prodělat.

 • logik
  12:00 16.02.2017

  přesněji, než jedna desetina jednoho bloku temelína.

 • danny
  11:58 16.02.2017

  Spořit si na důchod v rublech pomocí investičních instrumentů s 3 - 5 letým investičním horizontem? Proč ne? Jen za poslední dva roky nebyl problém na ruských akciích, nebo dokonce obyčejném nákupu valut vydělat stejně slušně. Stejně jako se velmi vyplácí investovat do vybraných aktiv v oblasti ropného průmyslu. I přes pohyb ceny ropy o jednotky dolarů konkrétní tituly rostly o desítky procent...
  Jinak, článek je zajímavým mentálním cvičením, které pracuje v teoretické rovině z kontextu vytrženými daty. A bohužel, v případě uvažování o případném rozpadu regionální velmoci v důsledku vyčerpání zásob strategické suroviny na úroveň bodu zlomu je, s dovolením, nesmysl. Pokud by Rusko vypadlo jako podstatný hráč z řad dodavatelů, pokles nabídky zahýbe s cenami a zvýší strategickou sílu těch, kteří budou mít suroviny ještě dostatek. Takže se karty zamíchají, a následná hra už určitě nepoběží podle dnes známých pravidel.

 • logik
  11:57 16.02.2017

  Luky: kdyby to bylo tak jednoduché, jak píšeš, tak už tu tokomaky stojej. Zatím je to finančně evidentně nezajímavé.

  Na ten ITER ani nepřidělávaj okruh vyrábějící elektřinu. Což jednoznačně ukazuje, že potenciální výdělky z výroby elektřiny jsou v tomto projektu natolik zanedbatelné, že se to nevyplatí.... Celej projekt stojí desetkrát víc než temelín - a to tam schází veškeré technologie na výrobu elektřiny, které u Temelína dělají nemajou část nákladů. A to výslednej tepelnej výkon je jen o málo větší, než jedna desetina Temelína...

  ITER je rozhodně skok v tokomacích, ale cesta ke komerčně využitelnému reaktoru je daleká.

  PS: K tomu (což už nesouvisí s Ruskem) je třeba dodat, že vzhledem k tomu, že dnes skoro polovinu ceny za energie dělají rozvodné sítě. Takže ani pokud bychom uměli postavit "Tokomak zadarmo", tak stejně elektřina extra nezlevní.

 • Slavoslav
  11:42 16.02.2017

  Tie zavazky ktore rusko ma nie su len voci vonkajsim veritelom. Je to aj o financovani statnej spravy. Socialnom ci zdravotnom zabezpeceni atd kde napr zdravotnictvo je aj o dovoze strojov a liekov zo zahranicia. Ako vravim naposledy v 98 a tiez nemali velky statny dlh ak sa nemylim.

  A vyska dlhu tiez nieje rozhodujuca. Rozhodujuca je ochota veritelov ti pozicat zavysla na viere v tvoju schopnost splacat.

 • logik
  11:42 16.02.2017

  palo satko: Rusko má nízké zadlužení a mělo hromadu devizových rezerv. Pocaď máš pravdu.
  Ovšem schopnost Ruska mít vyrovnaný rozpočet v případě déletrvajícího výpadku příjmů z ropy při alespoň částečném zachování životní úrovně rusů je rozhodně menší než v případě ČR.

  Vidět to bylo právě v posledních letech, kdy pokles ceny ropy vedl k výraznému růstu deficitu ruského rozpočtu. Ten zamázli z rezerv (což mohou dělat možná ještě pár let, ale pak rezervy dojdou), ale i tak to vedlo k prudké inflaci a zhoršení životní úrovně Rusů. (Což dokumentuje i vzrůstající obliba nedemokratických vůdců, což bývá běžná odezva většinové společnosti na existenční nejistotu).

  A ohledně bankrotu - primární není výše dluhu na obyvatele, ale bonita dané země a její věrohodnost. Stačí ti mít jeden dolar dluh - a pokud ho nejsi schopen zaplatit a nikdo Ti nepůjčí, musíš zbankrotovat. A naopak - můžeš mít dluh vyšší než HDP, dokud Ti trh věří a půjčí Ti, seš v pohodě.

  Problém Ruska je, že díky předešlým bankrotům, díky jeho zahraniční politice i díky špatné kondici jeho ekonomiky mu nikdo půjčovat nechce, a když už chce, tak si to nechá zaplatit. A pokud Rusko přestane být schopno platit své dluhy ropou, tak zatím není reálné, že by mu trh věřil, že bude schopno generovat příjmy jinde.

 • Luky
  11:37 16.02.2017

  logik
  jo, ale jaderná fůze je extrémně výkonná a zajímavá tím, co do toho cpeš a co ti z toho leze... limitem ziskovosti byla velikost komory, to jde řešit, jen si vem rozdíl nákladu na výrobu prototypu F-35 a série :)

  https://cs.wikipedia.org/wiki/...

 • Luky
  11:30 16.02.2017

  Tak zrovna otázka spoření na důchod je extrémně těžká.
  Jsem sice OSVČ, ale sociální platím slušnou. Teoreticky by se mi mělo lecos nastřádat, ale každou chvíli se strašilo, že do důchodu až kolem sedumdesátky nebo rovnou do penálu. Občas se mluví, že strop 65. Pak by to smysl mělo, ale co když do té doby bude střední stav tak zchudlý, že zavedou minimální mzdu pro všechny (paušál důchodci a pracující) a z odvedeného se nic počítat nebude. Takže střádat bokem - dolar no nevím ehm, euro no taky nevím, koruna fajn, ale když něco klekne, nám se to nevyhne, rubl a juan mi přijdou stejně nejisté i takové nevlastenecké, takže stříbro a pozemky (zlato je spekulantův milášek)....no ale třeba přijdou změny, na pozemky se uvalí daň jako kráva nebo znárodní....mít po baráku stříbro je fajn, ale komu by se do toho chtělo (to mi připomíná lidi, co mají plný sklepy zapalovačů, chlastu a bůhví čeho pro případ kolapsu)...

  Tak si vyberte. Nejlepší je myslím žít přítomností, doufat v rozumný pokrok, vychovat co nejvíc dětí.
  Jinak všechno může být úplně jinak.

 • logik
  11:29 16.02.2017

  Luky: ziskové jaderné reakce máme u spousty pokročilejších technologií, než jsou dnešní komerční reaktory (např. tuším množivé reaktory schopné zpracovávat i jaderný odpad atd. atd.). Přesto nejsou komerčně užívané, protože je postavit je tak drahé, že se to nikomu nevyplatí.

  To, že u fúze jsme teprv ve fázi možná se nám povede z toho získat více energie, než do toho dáme, tak svědčí nikoli o tom, že jsme kousek od dokončení, ale naopak o tom, že ke komerčnímu využití je ještě hodně dlouhá cesta.

  Samozřejmě, pokud by byla energetická krize, pak se takové reaktory třeba stavět začnou - ale to by znamenalo výrazné zdražení energie a výrazný celosvětový pokles životní úrovně.... což by ve výsledku stejně pravděpodobně vedlo ke kolapsu civilizace nebo válce.
  A to teď mluvím o technologiích, které byly ve stejném rozpracování jako jaderná fúze řádově před desítkami let. Jaderná fúze je přitom řádově složitější problém a z dosavadního postupu ve vývoji této technologie se dá čekat, že i následný vývoj půjde pomaleji.

 • palo satko
  11:19 16.02.2017

  Bankrot Ruska?
  Tu sa použiva slovo bankrot dost prečudesne. Bankrot je neschopnost vyrovnat svoje zaväzky väčšinou finančne. Ma Rusko nejake vyznamne vonkajšie zadlženie? Existuju udaje tak ich pozrime. Rusko malo preratane na obyvatela 3,634 USD dlhu. Česko malo 8,260 USDdlh na obyvatela (oba udaje 2014, USA 55500 USD, Slovensko 10900 USD). T.j. Česko ma dvakrat väčši. Zbankrotuje Česko dvakrat rychlejšie a skor než Rusko?
  V pripade nejakej krizi može Rusko splatit svoj dlh?Môže znižit import a zvyšiť export? Ved to urobilo. Znižilo dlh zo 733 miliard v july 2014 na 519 miliar v january 2017. Rusko zaviedlo sankcie na dovoz a použilo rezervy. Može to urobit Česko? Nemože. Česko nemože zakazat ani dovoz pochybneho masla, nieto regulovat dovoz do Česka sankciami alebo licenciami.
  Takže opatrne s bankrotom. Rusko ma daleko viac možnosti riešit svoje finančne problemy než Česko, alebo Slovensko a nemusi to robiť tlačením penazi.

 • Jan Grohmann
  11:15 16.02.2017

  Wenet01 - nejde o to, kdy ropa dojde, ale o to, kdy bude těžba tak drahá, že se ji nevyplatí těžit - to je ropný zlom, nikoliv to, že ji vytěžíme do poslední kapky.

  Můžete mít zásob kolik chcete, ale pokud je budete těžit za cenu 100 dolarů za barel, tak končíte.

  Nějaká data - tady https://knoema.com/vyronoe/cos...

  Rusko nyní vytěží jeden barel za 20 dolarů. Zajímavý je údaj o nákladech těžby v Arktidě - 120 dolarů za jeden vytěžený barel. Těžko ale říct, jak reálná ty data jsou.

  Nicméně je jasné, že těžba na moři není snadná a levná, nota bene, pokud vím, Rusko nevlastní technologie pro těžbu ropy z mořského dna.

  Jinak řečeno, na důchod v rublech bych asi nespořil. Vlastně o tom vypoví hodně - kdo by střádal svou penzi v rublech?

 • PavolR
  11:10 16.02.2017

  Olivav:
  Noo, hospodárska sila Ruska je pre podmienky globálneho súperenia zanedbateľná a právo veta v BR OSN má aj Čína. Nukleárny arzenál aj vojsko by Rusku tak, či tak ostali, rovnako tak plynové a ropné potrubia a s tým spojené páky smerom k Európe. Rovnako tak podplatení politici by naďalej dostávali svoje peniaze. A samozrejme územie a vplyv v niektorých štátoch, obzvlášť v pre Čínu zaujímavej Strednej Ázii.
  S Čínou je ochotný jednať absolútne každý, na dôvažok má Čína Rusko viazané v Shanghajskom spolku a BRICSe, z ktorých by bolo blázon vystúpiť. To by muselo byť Rusko fakt doslova a do písmena podmanené (a jeho prezidentkou povedzme Ivanka Trumpová :D ), aby v ňom bolo možné urobiť až taký obrat, lebo ktokoľvek by sa kedykoľvek a za akýchkoľvek okolností dostal k moci, pochádzal by z niektorej frakcie súčasných mocenských štruktúr.
  Dnešné Rusko mimo to tiež nemožno nazvať práve povoľným a ešte k tomu robí neraz z pohľadu Číny "problémy".

 • logik
  11:07 16.02.2017

  o situaci v rusku dosti vypovídá i toto:
  http://zpravy.idnes.cz/rusko-p...

  Vypovídá to IMHO především o zhoršení životní situace v Rusku.

 • Slavoslav
  10:59 16.02.2017

  Olivav

  Tak RF krachla naposledy pomerne nedavno v 98 mom. A pri terajsich cenach ropy k tomu smeruju zas. Tot nedavno tu bol link kde bolo hodnotenie stavu priemyslu a v podstate idu na dedicstve z minulosti ked bola ropa draha a miera opotrebenia zdrojov je cez 50% takmer vo vsetkych odvetviach kedze nemaju prachy na obnovu techniky a inovacie v priemysle.

 • Wenet01
  10:29 16.02.2017

  Grohman: Nová naleziště hledají všichni, pochybuji, že někdo ví (včetně Rusů) kdy dojde ropa Rusku...s hledáním nových příležitostí to nesouvisí o to se snaží všichni

 • Olivav
  10:01 16.02.2017

  PavolR,

  ano myslím bankrot. Navíc ten by teď už asi nerozdýchali bez zásadních otřesů.

  Čína by se slabým Ruskem nemohla čelit globální dominanci USA a je otázka jak by to v Rusku bylo po bankrotu. Kdo by tam byl a jestli by byl ochotný s Čínou jednat a dát ji co chce.

  Bankrot jim, ale nehrozí na to jsou zatím dost v pohodě.

 • PavolR
  09:26 16.02.2017

  Olivav:
  Čo si presne predstavujete pod pojmom "pád Ruska"? Lebo liberal shark hovoril o bankrote a ten sám o sebe pádom nazvať nemožno - aj po bankrote v 1998 funguje Rusko ďalej. Bankrot Ruska by znamenal hlavne obmedzenejší priestor pre samostatnú ruskú geopolitiku a zahraničné hospodárske projekty, čo by znamenalo viac možností pre Čínu, ale neohrozil by v zásade nič z toho, čo Čína od Ruska môže potrebovať. Čína nemá dôvod na odvracanie potenciálneho ruského bankrotu, bola by to pre ňu skôr príležitosť.

 • Olivav
  08:52 16.02.2017

  Pane Grohmane,

  Heda je spíše výrazná evoluce než úplně něco nového. Je to nejlepší produkt co se dá asi sehnat a je super, že to zvládli u nás. To by mělo těšit každého Čecha. Díky tomu nejsme pro svět jen nějaký banánistám. Mohu potvrdit i z vlastní zkušnosti. Čím více takových úspěchů tím lépe. Revolucí bych to ale asi nenazval.

  Navíc ta baterie řeší jen uložení vyrobené energie. Vše je ovšem ztrátový podnik. Pokud nelze energii rovnou využít, tak každý proces (mezikrok k využití) je ztrátový. Ideál je vyrobit s minimem dostat na místo určení a využit. Baterie neřeší ten způsob výroby energie z obnovitelných zdrojů - solární, vodní, větrné, spalování biomasy atd.

 • Luky
  08:50 16.02.2017

  liberal shark napsal:
  3) Jaderné fúze a reaktorů Generace IV se nikdo z nás nedožije

  Nevím kolik ti je, ale ziskový reaktor bude 2020...jasně bude se to zkoušet a ladit, rozšíření potrvá. Je to ale vždycky otázka priorit a financí. Pokud by nepřišla 1. světová, bude trvat nástup výkonných dvouplošníků až do třicátých let a kdoví, kdy by se masově zavedly proudové stroje nebýt války druhé....
  Pokud bude tlak zavést novou energii, může to jít rychle. Jak je vidět v Evropě je motivace veliká. Amíci ji nemají, rozpouštějí do obchodu s ropou svoji inflaci, Rusové si zase ropou vydělávají na živobytí. Já jen doufám, že to někdo nebude sabotovat.

 • Safi
  08:50 16.02.2017

  Dundee - ano palivo mooožná bude někdy přepracované/zpracovaná znovu, ale já tu mluvím i o likvidaci celé té elektrárny, kde jsou celé inženýrské celky zamořené a naprosto nevyužitelné - reaktor, parogenerátor...
  Vyhořelé palivo už se víceméně řeší, byť se ještě nerealizuje, ale odstavenou jaderku ještě nikde nikdy kompletně nesanovali. A i když ta aktivita je tam menší než u paliva, tak je to pořád v miléniích, než to bude "bezpečný" odpad....
  První firma která tohle zvládne bude velmi bohatá...

 • Olivav
  08:46 16.02.2017

  liberal shark,

  jsi k smíchu. Koukni na ty odkazy o Jádru a zjistíš kdo je špíčka to 1. a za 2. koukni jakými rezervami disponuje Rusko a koukni do Bloombergu, kde tvrdí, že Rus může mít ještě větší ekonomickou odolnost než si myslíš: Rezervy jim sice výrazně klesly, ale momentálně se zdají být stabilní a dokonce mírně porostly.

  Další věc je, že je Čína nenechá padnout, protže ti se bez sebe neobejdou. Samotní nemohou tvořit protiváhu USA. Takže se hoď do pohody a čekej na Godota. To, že dojdou prachy RF je jako čekání na Ropný zlom. Bylo to tu X-krát, ale zatím k tomu nedošlo jen se to pořád odkládalo.

 • Jan Grohmann
  08:44 16.02.2017

  Wenet01: ruská Angažovanost v Arktidě se mi zdá celkem jasný důkaz toho, že moc dobře vědí, kdy jim ropa dojde. Navíc tady máte vyjádření i ruského přírodních zdrojů pro Sputnik News.
  Další věcí jsou zásoby, jinou věcí je cena, za kterou je dokážete vytěžit. Pokud jsou ceny příliš nízko, tak těžba se nevyplatí. A dnes se těží právě tam, kde je těžba nejlevnější.
  Pokud namítnete, že jsou na Arktidě aby těžili víc, tak pak já říkám, že více ropy svět prostě nespotřebuje a navíc více ropy na trhu znamená jediné - nižší ceny.

  Co se týče obnovitelných zdrojů, tak revoluce je již tady - jmenuje se HE3DA - česká baterie.

 • Olivav
  08:40 16.02.2017

  Pravda pánové. Nová generace reaktorů řeší problém i se starým vyhořelým palivem.

  Dušan,

  doporučuji se kouknout na to jaké reaktory mají v provozu v Rusku a zjistíš, že právě tam jsou dosti popředu. A tu už je mají i v podobě ne jen experimentální. Čímž jen doplním Supermeho odkazy :)

  K tomu jádru byly pěkné články na iDnesu a Technetu:

  http://ekonomika.idnes.cz/fins...

  http://technet.idnes.cz/rosato...

  http://technet.idnes.cz/mnoziv...

  http://ojs.ujf.cas.cz/~wagner/...

  http://technet.idnes.cz/vedci-...

  http://hp.ujf.cas.cz/~wagner/p...

  Ono se na tom sakra pracuje a zajímavých populárně-vědeckých článků je dost.

 • liberal shark
  08:36 16.02.2017

  1) Otázka nezní kdy dojde Rusku ropa, ale kdy mu dojdou peníze. A to by mohlo být už letos na konci roku.
  2) Takzvané obnovitelné zdroje nemohou nikdy tvořit významnou část elektroenergetiky, jednoduše proto, že pracují jen tehdy, když je vhodné počasí. A to nemluvím o jejich ekologickém dopadu, materiálové a energetické náročnosti.
  3) Jaderné fúze a reaktorů Generace IV se nikdo z nás nedožije.
  4) Ruské jaderné bloky řady VVER rozhodně netvoří žádnou technickou špičku. Tu tvoří bloky korejské (APR), japonské (ATMEA) a americké (AP1000).

 • Superme
  06:07 16.02.2017

  dusan - "Nový potenciál přináší až reaktory IV. generace, které kromě vyšší bezpečnosti a ekonomičtějšímu provozu přináší především možnost uzavřít palivový cyklus, čímž výrazně přispějí k udržitelnému vývoji jaderné energetiky a minimalizují produkované množství radioaktivního odpadu. Nyní vznikají různé podpůrné programy, takzvané „startupy“, které mají pomoci při vývoji nových konceptů reaktorů, zaměřených především na vývoj malých jaderných elektráren."

  http://atominfo.cz/2016/12/jak...

  Existují i další nápady, inovace..třeba jak vyžít jaderné včetně zpětného použití nebo:

  http://vtm.zive.cz/bleskovky/t...

  Jinak ta tvá rusofobie je už vyloženě k smíchu.

 • Jirosi
  05:55 16.02.2017

  Wenet01: Až se objeví na sibiři žlutí mužičci jako se na krymu objevili ti zeleni tak se mistnich obyvatel nikdo moc ptát nebude.

  Kluci v Rusku jasně ukázaly jak se prosazuje velmocenská politika, ale jaksi zapomněly že už hraji druhé housle a stejným způsobem bude postupováno proti nim.

 • Wenet01
  00:26 16.02.2017

  Globus je poněkud lepší koule než křišťálová...jestli ropa dojde nebo nedojde nikdo neví a pravděpodobnost, že doje Rusku je asi stejná jako, že dojde světově. Nikdo to prostě neví. V rámci RF je rusů téměř 80%, méně než jiných etnik jich je pouze v maličkém Čečensku, Dagestánu a druhý nejpočetnější národ Tataři mají pět milionů s tím, že jich je v Tatarstánu sice nad padesát procent, ale Tatarstán plně obklíčen Ruskými oblastmi...národy Sibiře mají k osamostatnění našlápnuto asi stejně jako Dakotové v USA. Představa, že se trhnou Jakuti je tak docela zajímavá. RF je koloniální velmoc, ale nikoliv jako Francie nebo Británie jejichž čaje jsou zmíněny v článku, ale asi jako USA - brali to po zemi a Sibiř je v podstatě indiánské území, místních tam zbylo více než v Severní americe, ale to je asi celý rozdíl...Příštích sto let a podobné vize mi vždy připomenou konec dějin psaný před dvaceti lety...vizionáři nejsou schopni předpovědět ani výsledek voleb ve vlastní zemi natož vývoj ve světě v horizontu dvou dekád o deseti nemluvě

 • dusan
  23:23 15.02.2017

  Tá "jadrová" téma je dosť zaujímavá pri téme Ruska .... lebo táto "veľmoc" len donedávna so zahraničnou pomocou likvidovala jadrový odpad, chemické zbrane a pod. ....

  Nech je už vývoj v Rusku bude akýkoľvek, tak je dosť reálne, že ruský jadrový "bordel" sa bude týkať po čase i nás .... tak ako sa nás týkal Černobyľ.

  Dundee ... problém jadrového odpadu je veľkou výzvou pre všetky štáty ... a mnohé "simply" riešenia stroskotali - napr. nemecké soľné úložiská ....
  Jednoducho je to problém .... ani nie tak dnes ... ale pre budúcnosť. A ako som už spomenul, čakám, že ak náhodou poriešime ten náš jadrový "bordel" .. budeme platiť i likvidáciu toho ruského ... nie preto aby sme chránili ich ... ale sami seba.

 • Dundee
  21:59 15.02.2017

  Safi:

  co se týče likvidace jaderného odpadu, to bych jako velký problém neviděl. Začínají se objevovat způsoby opětovného využití vyhořelého paliva do některých reaktorů. Právě vývoj JE může být cesta k řešení problémů s vyhořelým palivem.

  krátce jsem zagooglil a našel jsem k tomu i článek:
  21stoleti.cz/2010/06/19/sance-pro-jaderny-odpad-bezpecna-recyklace-na-obzoru/

 • Safi
  21:21 15.02.2017

  Myslím, že v debatě zahrnující solární zdroje a jaderné, by se o neekologičnosti likvidace vysloužilých součástí skutečně nemělo mluvit :-D
  Likvidování starých jaderek a jejich paliva způsobí v tomhle století ještě hodně bolavých hlav :-D

 • Olivav
  20:06 15.02.2017

  Spíše než štěpení jak psal Luky tak v dlouhodobém horizontu snad fůze.

  Než bude fůze tak máme jen to štěpení ale i tam některé nové generace reaktorů opravdu ukazují, že tam je pořád potenciál a budoucnost.

 • Superme
  19:56 15.02.2017

  Olivav - Vše je o vývoji a technologiích, které se budou postupně zdokonalovat. Chce to čas.

  Luky - Upřímně nevím, jak konkrétně to mají pořešené. Momentálně se to testuje ve Francii a USA.

  http://www.solarninovinky.cz/?...

  Uvidíme, sám jsem zvědav, jak se to nakonec vyvine. Jinak samozřejmě - jádro má také budoucnost.. o tom není pochyb a já jsem jeho velkým podporovatelem.

 • Superme
  19:42 15.02.2017

  RiMr71 - Musk má celkově velké plány a osobně mu velice fandím - přesně tento typ lidí mnohdy chybí. On totiž co řekne, tak za tím si jde. Právě to ukládání energie je dnes zřejmě největším problémem - ovšem i na tom mnoho firem pracuje - včetně Muska, který dokonce prohlásil, že by "podnikání Tesly v oblasti ukládání energie mohlo být větší než to v automobilovém průmyslu."

  http://oenergetice.cz/elektrin...

  Je to samozřejmě hudba budoucnosti, ale určitě bych slunce nezatracoval - naopak. Spolu s jádrem by to podle mého názoru měli být 2 největší zdroje energie..

 • Luky
  18:30 15.02.2017

  ..sem to psal a ještě tu Olivavův post nebyl

 • Luky
  18:29 15.02.2017

  Superme
  Určitá diverzifikace zdrojů bude prospěšná vždycky. Slunce vůbec nezavrhuju, ale mám obavu, zda je v té celoplošné vizi, kterou jsi prezentoval (pokrýt silnice), počítáno také s energetickými vstupy na výrobu panelů.
  Současné panely mají také omezenou životnost a není jisté, jak je po životnosti likvidovat. Určitě se jejich recyklovatelnost bude vyvíjet a zlepšovat, myslím, že budoucnost tam je. Už dnes mají ostrovní elektrárny v odlehlých místech (Austrálie a pod.) nezpochybnitelné výhody. Bohužel u nás tomu legislativa nefandí a je takřka nemožné energii neprodávat ČEZu a následně zpátky nevykupovat.
  Každopádně já vidím řešení těch opravdu velkých nároků v jaderné fůzi.

 • Blake
  18:22 15.02.2017

  Olivav, jedna firma sa tvari, ze to uz dokaze recyklovat na cca 90%, pricom drviva vacsina zo surovin, ktore vzidu z tej recyklacie sa da znova pouzit na vyrobu fotovoltaickych clankov. Akurat si nespomeniem na meno. Ako velmi ekologicky je samotny proces recyklacie je samozrejme otazne.

 • Olivav
  18:11 15.02.2017

  No a kdo bude likvidovat ty panely nebo už jsou ty fotovoltaické věcičky ekologické? Nebo se jen spotřebují suroviny a pak tu bude kupa panelů tašek apod, které nepůjde recyklovat?

 • RiMr71
  17:35 15.02.2017

  Je fakt, že Elon Musk nedávno představil střešní solární krytinu vlastní výroby.
  Jen kdyby se ta šťáva dala bezdrátově přenášet (bez šance v blízké budoucnosti), nebo ukládat (tam by snad něco vzniknout mohlo).

 • Superme
  16:50 15.02.2017

  niko - Nikdo neporovnává JE se solárními cestami. Ovšem pravda je to taková, že pokud by v USA pokryli dálnice solárními panely, tak by i při současných technologiích vyrobili 2x více energie než současně vyprodukují, viz. článek co jsem dal níže. Takže potenciál to má neuvěřitelný. A to se bavíme jen o dálnicích - nepočítají se tam ostatní komunikace, nebo různé budovy, parkoviště a jiné prostory, kam se to dá dát.

  Blake - Jasný, je to vše ve fázi testování. Ovšem nápad je to jednoduše dokonalý :) Teď ho již jen zrealizovat. Ono i dnes, pokud máš dobré slunečné podmínky se dá postavit solární elektrárna o výkonu jaderné :)

  http://www.hybrid.cz/v-usa-pos...

 • stirling
  16:47 15.02.2017

  Beld: myslím, že si vyzobáváš jen to co se ti hodí do tvého názoru. Nevidím vůbec nic špatného pokud typ bloku bude podle ruského vzoru, pokud to bude pro ČR nejvýhodnější varianta tak proč ne? Jinak na jedné straně je sice německo, které se rozhodlo s jádrem skoncovat, ale jinak tu máme francii a snad i GB kde se nové JE staví nebo jsou plánované a zrovna francie je na jádru snad závislá nejvíce na světě....

 • stirling
  16:34 15.02.2017

  Beld: proč bláboly? Je jasné, že to není přesné na jednotlivé roky.
  Z krátkodobého hlediska je samozřejmě pro cenu výhodné říct, že mám ropy málo, ale naopak tím vlastně urychlují vývoj ostatních technologií, takže se ve finále může stát, že díky tomu urychlím příchod doby kdy zájem o ropu bude klesat i když já jí budu mít ještě dost na 10 let.

 • Beld
  16:32 15.02.2017

  Navic je dost smutne , ze se "zapadni" zeme odklaneji od inovaci v oblasti vetsich bloku JE a Rusko a cina ziskavaji stale vetsi naskok . Bohuzel nasledkem toho bude na 98% dalsi blok v CR VVER-1200 od rosatomu . Z evropy se stane "zeleny" skanzen a dovolenkove misto pro zbytek sveta . Prumysl a politicky vliv se presune do asie .

  Tedy z vychodni evropy , v zapadni bude chalifat .

 • Beld
  16:17 15.02.2017

  To jsou zase blaboly . NIKDO vam nerekne pravdive informace o zasobach ropy jakekoliv zeme OPECu . Ani samy ty zeme to o druhe nevedi a rusaci to taji asi nejvice . A pokud to zjisti treba US tajne sluzby , tak to take nikomu nereknou . Vsechny polemiky o ropnem zlomu jsou tudiz vycucane z prstu .

 • Blake
  15:35 15.02.2017

  niko, to fakt neporovnavam.

 • niko
  15:12 15.02.2017

  Blake to fakt porovnavas nejaky prototyp solarnej cesty z vedeckeho magazinu s jadrovymi elektrarnami ? :) Sranda. :)

  Dostat Americanov do ruskeho ropneho priemyslu by bola samozrejme strategicky zaujimava vec pre USA. No ako v reale vidime, USA si nedokazu ani len udrzat vlastnych spojencov v Perskom zalive, ktori disponuju s nepredstavitelne väcsim potencialom. Predstava, ze by teraz nacali rusky ropny priemysel mi pride nerealna.

 • Olivav
  14:57 15.02.2017

  PavilR,

  pravdu díš, protože už Tillerson se s Exxonmobil pokoušel mapovat naleziště a byl Putinem chválen. Myslím, že pro Rusy je to takový trojský kůň. Jak se dostat k surovinám :)

 • Blake
  14:53 15.02.2017

  Superme, suhlasim s tym, ze energia zo Slnka buducnost ma, akurat pri tych cestach je treba mysliet aj na to, kde ich staviame. Taka Nevada, Arizona, Texas, Nove Mexiko, to perfektne miesta, kde by sa ta investicia zrejme vratila, ale solarne cesty v strednej Europe by sa zrejme neuzivili. V nasich klimatickych podmienkach to vyzera najsvetlejsie pre jadro.

  Nedavno v Normandii pri nejake dedine otvorili kilometer solarnej cesty za 5 milionov eur. Bude zaujimave sledovat, ci pojde cena technologie dole (a efektivita hore) dost rychlo na to, aby sa prekryla s ropnou krizou. Zatial su vsetky tieto projekty vo forme prototypov.

  "In 2014, a solar-powered cycle path opened in Krommenie in the Netherlands and, despite teething problems, has generated 3,000kWh of energy – enough to power an average family home for a year. The cost of building the cycle path, however, could have paid for 520,000kWh."

  Ale myslim si, ze domove solarne panely by bolo vhodne a mozne rozsirovat uz teraz. Tam sa da slnecna energia zuzitkovtat okrem fotovoltaiky aj priamo na teplo.

 • PavolR
  14:33 15.02.2017

  Radovan:
  Nukleárne zbrane by mohli byť paradoxne príčinou rozpadu (a nie len odtrhnutia nejakých okrajových území typu Čečensko), ak by sa súperenie medzi záujmovými skupinami vymklo kontrole (lebo Putin, ktorý ho teraz manažuje, má svoje biologické limity). Pre vlastníctvo nukleárnych zbraní by sa nemohol opakovať scenár z čias občianskej vojny, keď jedna zo strán (boľševici) nakoniec zvalcovala všetky ostatné ...

  Osobne myslím, že o 22 rokov už otázka zdrojov surovín nebude tak úplne problémom Rusov (či už pôjde o RF alebo nejaký nástupnícky štát). Celé to Trumpovo priatelenie sa Ruskom je podľa mňa iba o tom, aby USA neunikla možnosť byť pri prerozdeľovaní koristi, tak ako im unikla pri rozpade ZSSR. Môžu zneužiť terajšiu situáciu okolo sankcií aby sa taktikou "medu a biča" niektorá ich firma dostala do ruského ropného priemyslu, kde by v čase krízy mohla získať dominantné postavenie a ďalej je to už brnkačka.

 • logik
  14:19 15.02.2017

  pepos:

  1) Obyvatelé Ruska jsou národ? Myslíš tu směs laponců na severu, tatarů a dalších muslimů (viz čečna apod) na jihu, slovanů vprostřed, jakutů a dalších eskymáků na sibiři atd....
  Jestli si myslíš, že Rusko je nějak národnostně homogení, tak seš vedle jak ta jedle. Naopak proti americe má tu nevýhodu, že se tak TVÁŘÍ, což zadělávalo a nadále bude zadělávat na problémy, protože to vede k potlačování národních identit jednotlivých národů a z toho vyplývajících konfliktů a odstředivých tendencí.

  2) Apropó, proč sem zas mícháš Ameriku, to už vypadá na nějakej komplex (je jedno, že mě chcíp čuník, hlavně že těm vedle dva....).

 • Radovan
  13:55 15.02.2017
  Oblíbený příspěvek

  Nemyslím si, že by se Rusko mělo v budoucnu uplně rozpadnout, vždyť jak by mohlo samostatně obstát třeba takové Jakutsko s hustotou osídlení 0,3 obyv/km2. A žádný cizí stát nebude riskovat anexí nějakého Ruského území jadernou válku.
  Jiná věc je osamostatnění etnicky silných a od vlastního Ruska hodně odlišných republik jako Čečensko, Dagestán, Tatarstán.
  Takové Čečensko za posledních 15 let zažívá demografický boom a příliv ruských peněz. Skoro by šlo konstatovat, že Kadyrov od Rusů vybírá výpalné za zničenou zem z 90. let a pomalu Čečensko připravuje na nový střet a pokus o samostatnost, který přijde při dalším ruském kolapsu.
  Ruská říše jménem SSSR prohrála studenou válku a ztratila své podrobené gubernie. Po 25 letech samotné Rusko nemá žádné opravdové přátele a spojence, jeho sousedé se ho bojí a samo je stejně závislé na nerostných surovinách jako dříve. To nelze vysvětlit tím, že mu údajně USA a Západ pořád háže klacky pod nohy a škodí, to je neschopností Ruska a jeho systému vlády a správy. Už nemá ani sílu si podmanit Ukrajinu, taková je realita.
  Rusko čeká strašně těžké období. Ropa pravděpodobně hodně dlouho nevystoupá k cenám před rokem 2014, rezervní fondy z tučných let budou brzo vyčerpány. V zemi řádí epidemie HIV, zdravotní péče je na tragické úrovni, udržet současnou situaci, kdy se rodí stejně lidí jako jich umře bude čím dál těžší.
  Vůbec Putinovi nezávidím, není v situaci jako západní prezidenti, kteří předají vládu a užívají důchodu. Změna režimu, které v budoucnu není vůbec nepravděpodobná ho ohrožuje na životě.

 • Pepos
  13:42 15.02.2017
  • (13)

  Za cca 20 rokov bude v USA viac tzv. hispanského obyvateľstva viac ako zvyšných černochov,aziatov a belochov dokopy.
  Už teraz v USA nevedia vyrobiť poriadne auto tak ako to bude vyzerať potom ?
  Rusko sa pravidelne zmenšuje a zväčšuje.
  Pôvodne : Ruská ropa totiž pochází primárně z teritorií, které historicky náleží národům Chantů, Mansijců či Tatarů.
  USA ukradlo celú krajinu tzv. Indiánom a ešte ich systematicky vyhladili.(teraz podpísal Trump dekrét umožňujúci stavbu ropovodu cez územie Siuxov aj proti ich vôli)
  Pád USA je historická nutnosť - je to v dejinách ľudskej rasy už ako zákon :
  1.vznik
  2.rast
  3.úpadok(súčasný stav)
  4.pád
  Záver: Rusi sú aspoň národ Amíci iba ľud.(národy zanikajú pomalšie ako tzv. ľud).

 • Superme
  13:37 15.02.2017

  RiMr71 - Slunce zcela jistě budoucnost je. Tento názor jsem také dříve nesdílel, myslel jsem si, že to blbost apod.
  Ovšem zkus si představit, že každý dům bude mít své solární střechy. Nemyslím tím klasické solární panely jako je tomu dnes, ale střechu z tašek, které budou vyrábět elektrickou energii - každý dům by tedy mohl být víceméně soběstačný (viz. projekt SolarCity s Panasonicem)
  http://www.teslafan.cz/clanky/...

  Představ si, že budoucí silnice budou tvořeny solárními panely, které by vyráběli nejenom elektřinu, ale také třeba rozehřívali sníh.

  "Podle propočtů by pokrytí všech hlavních DÁLNIČNÍCH tahů v USA poskytlo dvojnásobek energie, než kolik se jí dnes vyrábí."

  http://autosalon.iprima.cz/sol...

  Těch nápadů je samozřejmě více, jen sem tím chtěl ukázat, že tohle by mohlo znamenat naprostou energetickou revoluci. Samozřejmě v případě, že by se podařilo vyřešit i jiné problémy, jako je například přenosová soustava nebo dostatečné a kvalitní úložiště pro energii.
  Na druhou stranu i já jsem velkým zastáncem jádra.

 • Slavoslav
  12:57 15.02.2017

  Ono skor by ma zaujímalo ake sa rusko vyrovna s vymieranim etnických rusov a ubúdajú slusnym tempom

 • stirling
  12:50 15.02.2017

  RiMr71: docela vtipně trefně napsané jen nesouhlas s tím sluncem jak jdou technologie dopředu za pár let to opravdu bude jeden ze zdrojů (jen nesmí zase nastat to šílenství s dotacema, ale musí si prostě na sebe vydělat na trhu a to se podle mě stane).
  Luky: bohužel jsi to ty kdo se snaží zase do diskuze vnést prvek zlé/hodné rusko/usa. Občas je to sranda ale diskutovat o tom pod každým druhým článkem je pro většinu lidí otravné.

  Pokud bych byl rus tak také těžím jak můžu, když toho zatím mám dost, ale rozhodně bych moc chtěl, aby se ty peníze vraceli primárně do výzkumu/školství, zdravotnictví atd. prostě do věcí které nejlépe připraví rusko na tu dobu za 30 let.

 • RiMr71
  12:34 15.02.2017

  Osobně jsem zastánce názoru, že ropa ani uhlí nikdy nedojde. Jen bude jejich těžba dražší a dražší, konečné produkty z nich taky a postupně a teprve pak, začně nějaká smysluplná náhrada. A řepka ani vítr nebo SLunce to nebude. Bude to jádro, ze kterého budou elektřinu vyrábět "špinavé" státy (doufám, že k nim budeme patřit) a za balík ji budou prodávat "čistým" státům které budou své rudozelené obyvatelstvo konejšit tím, jak ekologická elektřina z ranní rosy se v jejich zemi používá.

 • Luky
  12:23 15.02.2017

  ... tak jsem si to chtěl sám zadat, abych viděl přední odkazy...ale dal to do blbýho chlívku.

  Každopádně i na český wiki je o tom hezký příspěvek.
  V závěrečné pasáži je věta: Bude-li projekt DEMO úspěšný, měly by se začít první termojaderné elektrárny stavět okolo roku 2050, tedy právě v době, kdy bude již docházet ropa. (asi se nemyslí jen Ruská)
  Mimochodem ITER by měl zahájit provoz v roce 2020 (o dost bližší horizont než věštba co bude za čtvrt století a ještě bez dat).

 • Luky
  12:14 15.02.2017

  Tokamak

 • Luky
  12:09 15.02.2017

  Nešpore ty si takový Pepin.
  O co z Ruska se ten článek opírá?
  Máte někdo přístup k jejim surovinovým mapám? Jsi jejich ministr financí? Co nám k tomu řekneš novýho?

  O docházejících fosilních palivech, které možná vůbec nejsou fosilní se píše periodicky, když je třeba zvednout ceny. Kdyby nebylo třeba tlumit Rusa, tak se zvedat budou stejně jako v minulosti. S nalezištěma to má pramálo společného.
  O krachujícím Rusku se taky píše periodicky. S krachem to má taky pramálo společného.
  Zadej si heslo "Tokamak" a uvidíš, jak zlej Rusák tuhle technologii v minulosti "sabotoval"....nebo ne?

 • niko
  12:08 15.02.2017
  Oblíbený příspěvek

  palo satko: Ten link co si poslal nie je pre EU ale pre europske krajiny vseobecne, resp. pre krajiny mimo byvaly Soviecky zväz. Je do nich zahrnute napriklad aj Turecko. Takze asi tak. Cize argument bezpredmetny.
  Inak neviem, preco ta pokles spotreby plynu v EU tak prekvapil. Je to stara informacia, ktoru vie asi kazdy, kto sa o problematiku trochu zaujima. Nic nove som nevymyslel. Aby som bol korektny v roku 2016 sa spotreba mierne zvysila, no nic to nemeni na celkovom klesajucom trende spotreby plynu.

 • niko
  11:51 15.02.2017
  Oblíbený příspěvek

  Karlos73: Ktora paroplynova elektraren na Slovensku este funguje ? Pokial viem, vsetky su zavrete, resp. zakonzervovane. Cize ziadna. Ako zalozne zdroje funguju vodne elektrarne (cize tiez prirodne) a uhlie. Inak zalozne zdroje nepotrebujes len pre OZE, ale aj pre ostatne powerpacky. Ved nam do tyzdna dva krat vypadne atomka zo siete a chyta to vazska kaskada. Pracujem v energetike uz dost dlho a nemam rad taketo selektovanie zdrojov. Akonahle hociaky zdroj vypadne, ide zaloha. To je jedno, ci OZE, voda alebo atom. Co sa tyka ruskeho plynu, mam skor pocit, ze v EU vladne velmi silna snaha o diverzifikaciu, ktora je urcite uspesna. Prichadzaju novy hraci a tahaju plyn z kade tade. A to nevravim o predaji norskeho plynu u nasich susedov, z dovodu ze ludia chceju politicky korektne energeticke zdroje. A podobne extremy. O pilotnych projektoch ako napr. Windgas u OMV a v Nemecku atd. Z Ruska zase prichadzaju vseliaki obchodnici, ktori nukaju plyn z Boh vie kade a za podivne dobre ceny. Ale to uz je skor o ruskom podnikatelskom prostredi, ako o plyne samom. V zasade ale zvysovanie spotreby plynu z dovodu rozsirovania OZE je nezmysel. A aj ten clanok, ktory si zavesil. Autor by minimalne mal vediet, ze veternik znamena v slovencine zakusok a nie veterna elektraren.

 • jenikdavid
  11:43 15.02.2017

  v Arktidě samozřejmě...

 • jenikdavid
  11:42 15.02.2017

  Na jednu stranu to nebude tak horké jak se zdá. V posledních desítkách let se stále někde píše jak těm a těm státům brzy dojde ropa, ale to číslo víceméně zůstává stále konstatní - tj. pořád za 20 let. Vždy se potom objeví nová a nová naleziště případně se "ze dne na den" objeví nová technologie...Navíc kdyby se k tomu v případě Ruska opravdu přibližovalo, tak mu zas tak moc nikdo bránit nebude, aby si v Antarktidě něco vyvrtal...státy si to rozdělí tak aby všichni byli nakonec spokojení, ale hlavně aby se Rus nerozpadl...

  Na druhou stranu, u Rusů nevidím nějaké snahy se od té závislosti odpoutat. Možná se jen blbě dívám. Ale když vidím třeba SAE, jak mohutně investují do služeb a tomu odpovídající infrastruktury, tak si říkám jestli Rus nedělá něco špatně.

 • Pepin Nešpor
  11:38 15.02.2017

  Jan Grohmann - konecne nekdo rozumny!! Proc ti urcita individua (blbci) pisou mimo tema! Toje bohuzel skoro u vseho. Lidi vyprdnete se na zbytecne prevraceni at na USA ci EU tady je tema Ruska Federace ci jeji ekonomika!!!

 • Luky
  11:31 15.02.2017

  Nezlobte se admine, ale tento článek o Rusku se netají tím, že se opírá o vize z USA a dokonce je to tučně zvýrazněno:

  "Jedním z lidí, kteří předpovídají rozpad Ruské federace je geopolitický odborník George Friedman. Ten ve své knize „Příštích sto let“ předpokládá kolaps Ruska během 20. let 21. století, po kterém bude následovat vyhlášení nezávislosti některých regionů a anexe cizími mocnostmi."

  Tento "odborník" pouze do světa vypouští anglosaské vize budoucnosti (jak si to přejí). Máme tu tedy jednu linii, kterou můžeme vidět v masmédiích - tj. "USA se snaží s Ruskem dohodnout, ale oni nechtějí... vychází se vstříct, ale Rus zná jen sílu... na ruskou agresi je potřeba reagovat posílením, ke kterému nás nutí...atd. a pak prosvítání reálných vizí (Pilsudského koridor). Ten kdo vypouští opravdové snahy na světlo je právě Friedman (je ale zastřen "vstřícnou" každodenností), proto nelze USA z diskuze vynechat.

  Německo se přeci s Rusy dohodnout chce a proto je pro USA úhelným kamenem. Francouzi a Evropa včetně "levicových" Italů to samé. Takže to nejde odsud, proto zmiňuji USA.

 • Jan Grohmann
  11:19 15.02.2017

  Pánové, je snad jasné, že si tady nikdo nepřeje rozpad Ruska, jen čistý blázen. Takže prosím tady nechte své vášně o tom jako "USA bijou černochy" doma. Děkuji.

  Téma je: "Rusku pravděpodobně dojde ropa za dvě dekády, jak dál?

 • stirling
  10:55 15.02.2017

  Karlos73: souhlas, že tlačit plyn pro výrobu elektřiny moc smysl v současné době nedává a tak doufám, že i přes velké náklady dostavba Temelína proběhne, solar ani vítr zatím cesta pro ČR není.

 • palo satko
  10:53 15.02.2017

  niko,
  Spotreba plynu sa znižila o 30%? Tak prečo v roku 2015 Gasprom predal najviac plynu odkedy ho exportuje do Europy. http://www.gazpromexport.ru/en... Nie Rusko, ale niekto druhy došiel o prijmi z plynu.
  A na tie uspory je taka pekna srandička. Vravi Putin na zasadnuti G8: "Plyn nechcete, jadro nechcete, čim chcete kuriť? Drevom? Aj toho je na Sibiri dost."
  Energeticka naročnost sa neznižuje, len sa meni štruktura zdrojov. Že nie prave k lepšiemu je vidiet na vyhlasenych smogovych opatreniach v Europe počas tejto zimy.
  A rozhodcovia? Chodim na hokej od detstva a ani jediny rozhodca ešte nepiskal dobre. :) Iste sa upisknu, ale niekedy je to aj pomsta za to čo sa deje. Treba priznat je Brust je vyborny brankar ale blázon provokater. Polovicu hadok s rozhodcami vyraba on a druhu Řiha.

 • Olivav
  10:52 15.02.2017

  No k ropě kdysi vyšly zajímavé články na Britských listech:

  http://blisty.cz/art/37505.htm...
  http://blisty.cz/art/37533.htm...
  http://blisty.cz/art/30184.htm...

  Ono to tak horké nebude :) A pbnovitelné zdroje. No Super, ale zatím spíše okrajová záležitost, protože ropu a plyn nenhradí. Navíc používat k jejich produkci ornou půdu (obilí a řepka) znamená snížení produkce potravin a vetší pravděpodobnost nedostatku těchti potravin tam kde nejvíce chybí.

  Nakonec ekologická stopa alternativních zdrojů není nic extra. Navíc elektromobil sice jede na elektřinu, ale tu musí od někud brát ne. No a fyzikálně nejde za spotřeby 1kW dodat 2kW systémy jsou ztrátové :) Takže bacha na ekoplky.

 • Karlos73
  10:49 15.02.2017

  Niko, súhlas. Ale Rusom sa podaril husársky kúsok,keď veľkú časť EU (hlavne Nemecko - za vlády Gerharda Schrödera - Nord Stream) pripútali k ruskému plynu, cez ekológiu... Odstavením uholných a jadrových elektrární, mohutným budovaním veterných elektrárni sa prudko zvýšila spotreba ruského plynu - nutné budovanie veľkého množstva menších plynových elektrární, pre vykrytie špičiek a výpadkov ak fúka málo, alebo veľmi...
  http://spravy.pravda.sk/ekonom... - je to spracovaný článok z Wall Street Journal ....
  Ten tlak na neefektívnu veternú a solárnu energetiku je v EU stále silný...tento typ energetiky ide ale ruka v ruke s gigantami ako Gasprom...závislosť na plyne je tu zjavná...aj keď drobní odberatelia zateplujú, používaju efektívnejšie kotly...prachy sa vyberú cez spotrebu elektriny, ktorá je vyrábana cez solár, vietor spolu s plynom!

 • niko
  10:49 15.02.2017

  Ruska utecenecka kriza. Hmm, vzhladom na to, ze 40 mil Rusov zije mimo hranice Ruska, to nie je nic, co by tu uz raz nebolo.

 • stirling
  10:48 15.02.2017
  • (5)
  Oblíbený příspěvek

  Myslím, že KHL je spíše ukázka toho jak peníze co získají prodejem nerostů rozhazují, protože prostě musí mít tu svoji "NHL" Lva v Praze také financovali rusáci. Myslím, že investice těchto peněz do školství a infrastruktury by byla lepší a potřebná volba. Ostatní v článku podle mě dává smysl, ale to zde nemá cenu rozebírat jinak si vyslechnu jak čína je bratr a jak v usa vraždili indiány (i když to na situaci ruska samozřejmě nemá vliv).

 • Luky
  10:47 15.02.2017

  Bych rád taky článek o tradičním predátorském charakteru USA politiky za posledních 200 let. Pak o tom, jaké mocenské frakce musí uspokojit emerický president a za jak dlouho jim předpovídá nějaký ruský vědec (napojený na putinův establišment) rozpad. Je třeba zprovoznit Tokamaky a pak budou všichni vyvážející netáhla závidět státům, kde se muselo tradičně hákovat (my, Izrael a pod.) Ale mezitím asi stejně přijde nějaká sociální revoluce (třeba nenásilná), protože pár lidí nemůže vlastnit bohatství světa a v rámci volnočasových aktivit štvát lidi proti sobě. K tomu používají právě taková vytlemená individua jako je Frídman.
   
  Můžete nám Luky vysvětlit, proč sem taháte USA? Někdy nám připadá, že kromě "téma USA" Rusko nemá žádný vlastní smysl existence. Zkuste prosím, pokud diskutujeme o Rusku, mluvit jen o Rusku a nepomáhat si USA. Děkuji. Admin.

 • Grull
  10:46 15.02.2017

  Jenom blázen by si přál rozpad Ruska.
  Jen by to posílilo Čínu, která by zabrala co by šlo. Nejspíš by se zastavila až u oceánu na severu, u Beringovo průlivu na východě a na východních svazích Uralu.
  A tu uprchlickou vlnu si ani neumíte představit.

 • lorgarius
  10:16 15.02.2017

  ehm no je kludne mozne za sa RF rozpadne ale ma to asi taku istu pravdepodobnost ako ze sa rozpadne EU, USA, atd.

 • niko
  09:59 15.02.2017
  Oblíbený příspěvek

  Pre Rusko su najväcsie riziko okrem vycerpatelnosti ropnych zasob aj faktory ako napr. elektromobilita, obnovitelne zdroje, uspora energii atd. atd.. Aj ked su len vedlajsi energeticky hraci, napr. spotreba plynu v Europe sa za posledne roky znizila o 30 %. V prevaznej miere, kvoli politike uspor, zateplovania, modernizacie kotlov. atd. Samostatnost EU pri energetickych zdrojoch tak skoro nehrozi, no znizovanie energetickej zavyslosti ide ruku v ruke so znizovanim politickej zavyslosti od tychto ropnych vydieracov.

  Palo tiez chodim na KHL a tiez vidim ako nam ruski rozhodcovia rozhoduju zapasy. Skoda reci ...

 • PavolR
  09:43 15.02.2017

  ... no, ZSSR sa rozpadlo v čase, keď malo ropu ešte na ďalších 50-60 rokov ... aj RF zničia skôr chyby zabudované do momentálne fungujúceho systému, než konečné vyčerpanie zdrojov alebo vzbury malopočetných etník.

 • palo satko
  09:37 15.02.2017

  Chodim na hokej. Na KHL. Hraju tam ruske tymi, plus chorvatsky, finsky, slovensky, činsky. Tie ruske su aj z oblasti kde sa taži ropa alebo plyn, alebo su sponzorovane firmami z tohoto priemyslu. Slovan Bratislava ma noveho sponzora Wingas, ktorý poplatil jeho dlhy. Je to nemecky dodavatel plynu ktory ma 20% podiel na nemeckom na trhu. Patri Gaspromu. Tak asi nejako vidia Rusi svoju plynovu a ropnu buducnosť.
  Su dva typy člankov o Rusku. Tie čo píšu o Rusku a tie čo bluznia o Rusku. Kam patri tento je asi zjavne.