KOMENTÁŘ: Syn generála Radovana Procházky argumentuje nesrozumitelně

KOMENTÁŘ: Syn generála Radovana Procházky argumentuje nesrozumitelně
Generál Procházka v roce 2006 na setkání členů Vojenské sekce Konfederace politických vězňů (KPV) / Jana Deckerová, army.cz (Zvětšit)

Můj nedávný komentář v Armádních novinách s názvem Procházka a Hučín bojovali v jiné době za stejnou věc, vyvolal zdlouhavou a dosti podrážděnou úvahu Ondřeje Procházky, který považoval, jak píše, za potřebné reagovat. V této své reakci v AN zpochybňuje některé části mého textu, který se týká protikomunistického odbojáře Vladimíra Hučína.

Procházka například zpochybňuje skutečnost, že aktivní oponent komunistického režimu a bývalý mluvčí Charty 77 Stanislav Devátý byl dříve přítelem či kamarádem agenta chodce Oty Rambouska. Píše mimo jiné: „Jsem trochu překvapen tím, že Stanislav Devátý hovoří o Otakaru Rambouskovi jako o svém kamarádovi, protože podobným způsobem zpravidla nenazýváme lidi o více než o generaci starší.“  Musím se přiznat, že jsem příliš nepochopil, proč autor vůbec považuje za nutné do svého komentáře zařadit vyloženě osobní interpretaci pojmu kamarádství. Zřejmě se domnívá, že kamarádi si musí být vždy generačně blízcí. Ačkoliv jsem sám vystudovaným psychologem, nehodlám se pouštět do odborných definic, ale uvedu příklad ze své vlastní zkušenosti.  

I já jsem se řadu let kamarádil s člověkem, který byl ode mne o 28 let starší, tedy šlo o téměř shodný věkový rozdíl jako v případě Devátého a Oty Rambouska. Tímto mým o dost starším kamarádem byl Imrich Flassik, bývalý první polistopadový federální ministr pro ochranu hospodářské soutěže. Troufám si tvrdit, že jsme byli kamarádi. S tímto excelentním bratislavským právníkem a ekonomem jsem se v době, kdy ještě žil, stýkal nepravidelně, opakovaně jsem se účastnil oslav jeho narozenin v Bratislavě, Imrich zase přijel do Brna na můj pořad na Malé scéně Mahenova divadla. 

S Imrem, jak mu říkal také jeho dlouholetý kamarád, významný slovenský politik Jozef Mikloško, jsme sdíleli názory, během našich občasných setkání jsme vedli debaty o domácí i zahraniční politice. Samozřejmě jsme řešili rovněž i problematiku hospodářské soutěže, protože jsem v té době působil na antimonopolním úřadu ve funkci ředitele odboru. Na podstatně staršího kamaráda Imricha Flassika, který již není mezi námi, vzpomínám mimo jiné ve své poslední knize s názvem Státním úředníkem aneb Ohlédnutí za hospodářskou soutěží. Naše vzájemné přátelské spříznění dále udržuji prostřednictvím jeho dcery Gerty Flassikové. 

Ondřej Procházka ve zmíněném předlouhém komentáři zpochybňuje rovněž autenticitu výroků Stanislava Devátého, když píše, že „Kristián Chalupa cituje údajné vyjádření Stanislava Devátého“, podle něhož mu – jak z kontextu vyplývá, někdy v době Hučínova zatčení v roce 2001, „kamarád a tehdy ještě žijící agent chodec Ota Rambousek popisoval, jak Procházka společně s tehdejším ředitelem BIS Jiřím Růžkem špiní v Konfederaci politických vězňů Vladimíra Hučína“. Proč „údajné vyjádření“? Chce snad tímto způsobem Procházka mladší podsouvat čtenářům AN myšlenku, že si autor článku vymýšlí? Jako novinář si za svými slovy musím stát. Pokud cituji Devátého, advokáta s výborným renomé, nemohu si dovolit napsat něco, co neřekl.

Sám Vladimír Hučín mi před nedávnem doslova sdělil, že generál Procházka účelově šířil lživé informace o jeho účasti na doposud neobjasněných bombových útocích. „Cílem bylo utlumit aktivity v řadách Konfederace politických vězňů na moji podporu. Procházka se ve své pozici zabydlel, zvykl si na rauty, různé stafážní akce za účasti nejvyšších státních představitelů a byl to takový sběratel medailí, který chtěl ve své pozici vydržet co nejdéle. Nevadilo mu, že je smrad, hlavně, že je teplo,“ uvedl Hučín. 

Nemám důvod se domnívat, že Vladimír Hučín nemá o své vlastní osobě důvěryhodné informace, je mu jistě známo, kdo a jak se snažil jej poškodit. Pracoval v 90. letech v BIS, kde dosáhl hodnosti kapitána, a jistě měl přístup k řadě citlivých materiálů. Těžko se tudíž dá zpochybnit skutečnost, že záležitosti, týkající se generála Procházky jsou prokazatelné. Jak se Hučín doslova vyjádřil: „Generál Procházka se uměl předvádět a dokonale využívat situace. Když se dostal do úzkých, tak se zahalil do mlhy utajovaných skutečností a dokonce prohlašoval, že každý normální člověk když slyší jeho jméno, tak smekne. Nakonec některé jeho podvodné akce byly zveřejněny, ale to už byl následně z vedoucích pozic v tichosti odstraněn.“ Tyto skutečnosti se jistě dají ověřit a Vladimír Hučín si za svými tvrzeními stojí. Procházkovi a Růžkovi by měli podle Hučínova názoru představitelé komunistické strany poděkovat za to, že veškeré operativní akce prokazující trestnou činnost funkcionářů KSČM po listopadu 1989 byly zastaveny.

Ke slovům Ondřeje Procházky k „údajným“ vyjádřením Stanislava Devátého pro pořádek ještě dodávám, že se s Devátým znám osobně ještě z doby před listopadem 1989. A mimo jiné i z tohoto důvodu bych si nedovolil vymýšlet či překrucovat jeho výroky týkající se závažných událostí z období komunistické totality. Naopak, ve svém komentáři jsem použil ze Standových slov ta nejmírnější. Původně jsem také vůbec neměl zájem vstupovat do sporu mezi Ondřejem Procházkou a mým kamarádem Vladimírem Hučínem. Vzhledem k dost nesrozumitelné a mnohomluvné reakci syna generála Radovana Procházky Ondřeje jsem ale musel některé věci upřesnit na základě informací, které nemám z doslechu, ale od přímých aktérů.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Zneužívání armády proti odpůrcům komunistického režimu

Záhy po převzetí moci v únoru 1948 začali českoslovenští komunisté budovat represivní model ...

Největší vojenská operace od skončení války a kolaborant Milouš Jakeš

Koncem minulého měsíce, přesně 21. června, uplynulo 29 let od okamžiku, kdy poslední železniční ...

KOMENTÁŘ: Procházka i Hučín bojovali v jiné době za stejnou věc, ale...

Legenda československých či českých zpravodajských služeb generálporučík Radovan Procházka, který se ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Christian
  17:07 17.09.2020

  Vážený pane Procházko, mohu Vás ujistit, že mne nic nepopudilo a ani nerozhořčilo, pouze jsem chtěl ve své reakci některé věci upřesnit z mého pohledu. Je zbytečné opakovat, že ...Zobrazit celý příspěvek

  Vážený pane Procházko,
  mohu Vás ujistit, že mne nic nepopudilo a ani nerozhořčilo, pouze jsem chtěl ve své reakci některé věci upřesnit z mého pohledu. Je zbytečné opakovat, že si moc vážím všech, kteří v různé době bojovali proti totalitnímu zlu. Ostatně i v mé rodině takoví byli. O problematiku nacismu a komunismu se zajímám od svých deseti let. Jako novinář jsem rovněž navštívil krizové oblasti našeho světa. Děkuji Vám za kultivovaný příspěvek a pokud budete mít zájem a čas, rád se s Vámi setkám. Na rozdíl od nenávistných anonymů máme oba velkou výhodu - nemusíme se před nikým skrývat.
  Srdečně zdraví
  Kristián ChalupaSkrýt celý příspěvek

 • dexnom
  16:36 17.09.2020

  Trapné a ubohé, hodné tak blogu puberťačky. Autor o sobě ve svém článku tvrdí, že je novinář. Jsem přesvědčen, že tohle je dokonalý příklad co novinařina není protože je to jen ...Zobrazit celý příspěvek

  Trapné a ubohé, hodné tak blogu puberťačky. Autor o sobě ve svém článku tvrdí, že je novinář. Jsem přesvědčen, že tohle je dokonalý příklad co novinařina není protože je to jen ubohý osobní invektiv ještě navíc vůči člověku co je mrtvý.

  Chalupo seš ubožák.Skrýt celý příspěvek

 • ondrej.prochazka
  14:44 17.09.2020

  Dobrý den, pane Chalupo, Mrzí mne, že jsem vás tolik popudil svou odpovědí na váš komentář, jejímž jediným účelem bylo nekonfliktním způsobem zaplnit informační mezeru, kterou ...Zobrazit celý příspěvek

  Dobrý den, pane Chalupo,

  Mrzí mne, že jsem vás tolik popudil svou odpovědí na váš komentář, jejímž jediným účelem bylo nekonfliktním způsobem zaplnit informační mezeru, kterou po sobě váš původní text zanechal.

  Zdá se že, příčinou vašeho rozhořčení byla tři slova mého textu, kterým jste věnoval celou svou obsáhlou repliku. Jednak slovo "údajně" , kterou jsem uvodil citaci vztahující se k výroku Stanislava Devátého, jednak slova "trochu překvapen", kterým jsem zhodnotil Devátého hodnocení jeho vztahu k Otovi Rambouskovi (a současně o pár vět později připustil, že může být pravdivé). Nic z toho není v mém textu podstatné, takže slovo "údajně" rád vezmu zpět a pasáž o Devátého vztahu k Rambouskovi si můžete odmyslet, pokud je pro vás překážkou srozumitelnosti textu.

  K nenávistným projevům osobní animozity, které ve své replice tentokrát už zcela nekriticky od svého - jak píšete - kamaráda Hučína přebíráte, se vyjadřovat nebudu, protože to už je opravdu pod mou úroveň.

  K jedné věci se nicméně znovu vyjádřit musím, totiž k vašemu tvrzení, že se "těžko dá zpochybnit skutečnost, že záležitosti, týkající se generála Procházky (míněno Hučínova tvrzení o tom, že se můj otec v roce 2001 z pozice starobního důchodce podílel na jeho propuštění z BIS a na jeho zatčení) jsou prokazatelné". Tedy, tyto záležitosti je nutné nejen zpochybnit, ale dokonce je označit za to, čím reálně jsou: totiž za vylhanou konspirační teorii, pro niž její původce za 14 let, co ji šíří, nepředložil žádné důkazy. Bohudík ji také celkem nikdo nebere vážně a pokud ji někdo vážně bere, pak se ukazuje, že je to slepě věřící kamarád Vladimíra Hučína - jsem rád, že i tuto pointu vaše replika potvrzuje.

  Pokud jste ve svém textu, jak píšete, z Devátého slov přebíral jen ta nejmírnější, mohu k tomu říci jen to, že mě to mrzí. Stanislava Devátého jsem sice osobně nepoznal, ale v roce 1989 jsem si ho vážil a také jsem v mezích svých velmi skromných možností v rámci tehdejší SVS vystupoval na jeho podporu. Možná, že se někdy dozvím, na jaké kuří oko můj otec Devátému později šlápnul a proč se přes to váš kamarád Standa ani o desítky let později nedokáže přenést. Může to být zajímavé.

  Pro jistotu ještě podotknu, že žádný "spor" s Vladimírem Hučínem nevedu. Kdybych měl vést spor s každým konspiračním teoretikem, kterého v životě potkám, moc by mě život netěšil.

  Zdravím vás pěkně.Skrýt celý příspěvek

 • Christian
  09:59 17.09.2020

  Dobrý den! S nikým si určitě nevyřizuji účty a hluboce si vážím všech, kteří riskovali a aktivně bojovali proti totalitním režimům. Dobře vím, o čem mluvím. Samozřejmě plně ...Zobrazit celý příspěvek

  Dobrý den!
  S nikým si určitě nevyřizuji účty a hluboce si vážím všech, kteří riskovali a aktivně bojovali proti totalitním režimům. Dobře vím, o čem mluvím. Samozřejmě plně rozumím tomu, že se Ondřej Procházka, o kterém jsem dříve nikdy neslyšel, zastává svého otce. Na jeho reakci mi vadilo hlavně to, že zpochybňuje autenticitu vyjádření Stanislava Devátého, se kterým se na rozdíl od syna generála Procházky znám dlouhé roky.

  Kristián ChalupaSkrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  18:51 16.09.2020

  Původní článek i oba následné komentáře jsem četl až teď. A původní texty mi přijde prostě divný. Vlastně ne divný, spíš hulvátský a sprostý. Pokud má jít o vzpomínku na čerstvě ...Zobrazit celý příspěvek

  Původní článek i oba následné komentáře jsem četl až teď. A původní texty mi přijde prostě divný. Vlastně ne divný, spíš hulvátský a sprostý. Pokud má jít o vzpomínku na čerstvě zesnulého, tak nechápu, proč je jméno Hučín už v názvu článku. A zatímco činnosti generála v protinacistickém odboji je věnována jedna JEDINÁ věta, nějaké žabomyší válce a osobnímu sporu v 90. letech pak asi 7 odstavců. Na mě to působí, že úmrtí generála využil pan Chalupa k obhajobě a propagaci pana Hučína. Naprosto chápu, že proti takto pojatému nekrologu měl příbuzný zesnulého potřebu se ohradit.

  Kdy jindy, než při poslední vzpomínce je vhodné přenést se přes osobní spory a soustředit se na to podstatné a dobré, co člověk v životě dokázal. Pokud to autor nechápe, radši by nekrology už psát neměl.Skrýt celý příspěvek

 • 3180
  16:52 16.09.2020

  Pana Stanislava Devátého znám osobně... Jsem ze Zlína, dřívějšího Gottwaldova... Jsem ročník 1973... On je odsouzený násilník (na vlastní manželce a dětech), alkoholik, který ...Zobrazit celý příspěvek

  Pana Stanislava Devátého znám osobně... Jsem ze Zlína, dřívějšího Gottwaldova... Jsem ročník 1973... On je odsouzený násilník (na vlastní manželce a dětech), alkoholik, který chodil do baru Vega ve Zlíně, všichni ví tady... Jak se mohl takový gauner stát politikem a navíc neuvěřitelně ředitelem BIS? Doplňte si...Skrýt celý příspěvek

  • Alien
   21:59 16.09.2020

   Opakujete starou vyvrácenou pomluvu. Komunisté ji rozšířili ještě před listopadem 1989, takže nebyla možnost se nějak bránit. Již v roce 1990 se ale sami komunisté Devátému ...Zobrazit celý příspěvek

   Opakujete starou vyvrácenou pomluvu. Komunisté ji rozšířili ještě před listopadem 1989, takže nebyla možnost se nějak bránit. Již v roce 1990 se ale sami komunisté Devátému zavázali, že tuto lež v dostupných médiích do tří týdnů odvolají a Devátému přislíbili i písemnou omluvu. Vy jste na té schůzi nebyl?Skrýt celý příspěvek

  • satai
   09:21 17.09.2020

   "Jsem ze Zlína, dřívějšího Gottwaldova, dřívějšího Zlína."

   Opraveno, nemas zac ;-)

   "Jsem ze Zlína, dřívějšího Gottwaldova, dřívějšího Zlína."

   Opraveno, nemas zac ;-)

  • J.Vraja
   12:56 17.09.2020

   Diskutující 3180:Jsem ročník 1953.Takže v roce 1989 Vám bylo 16.let.Víte velice mě vytáčí,různé šíření lží o "velkopanském životě"Chartistů.Toto může šířit,jen člověk,který v této ...Zobrazit celý příspěvek

   Diskutující 3180:Jsem ročník 1953.Takže v roce 1989 Vám bylo 16.let.Víte velice mě vytáčí,různé šíření lží o "velkopanském životě"Chartistů.Toto může šířit,jen člověk,který v této době nežil (nebo byl velice mladý jako Vy a dnes jste jisto jistě činný v KSČM),nebo pominu-li,že závidět někomu nějaké peníze,je samo o sobě odporné.Když disidenství bylo tak výnosné,proč potom,nebylo disidentů 10 milionu,ale pouze necelé 2.tisíce.
   Závěrem jen tolik,napište mi,které noviny před rokem 1989 o chování pana Hlučína psaly.Jinak si budu myslet,že lžete.
   Zprávy agentury JPP-Jedna paní povídal,mě nezajímají.Skrýt celý příspěvek

   • Tesil
    21:46 17.09.2020

    No,tak byli zde prominentní disidenti Havlové,Bendové,Rumlové a spol. A potom Franta Vomáčka z Vidlákova.Ten na tom byl o poznání hůře. O některých by se dalo říci,že fungovali ...Zobrazit celý příspěvek

    No,tak byli zde prominentní disidenti Havlové,Bendové,Rumlové a spol.
    A potom Franta Vomáčka z Vidlákova.Ten na tom byl o poznání hůře.
    O některých by se dalo říci,že fungovali jako řízená opozice.
    Pochopitelně je zcela vyloučeno aby nějak spolupracovali s StB.Skrýt celý příspěvek

    • J.Vraja
     11:21 18.09.2020

     Nechte na pokoji Havly,Rumly,Bendy a spol. Víc jak 10 milionů dospělých lidí v Československu mělo možnost, stoupnout si na podium a ukázat odvahu. Většina zůstala pro jistotu v ...Zobrazit celý příspěvek

     Nechte na pokoji Havly,Rumly,Bendy a spol. Víc jak 10 milionů dospělých lidí v Československu mělo možnost, stoupnout si na podium a ukázat odvahu. Většina zůstala pro jistotu v davu , kdyby se to náhodou nepovedlo. Ti lidé, kteří na ta pódia v roce 89 šli, nevěděli, co se stane, jestli nějakému komoušovi nerupne v makovici a nenechá je pověsit...Já stál v davu, chtěl jsem demokracii, kterou mám, chtěl jsem svobodu, kterou jsem dostal....Já budu všem, kteří si stoupli "na bednu" do smrti vděčný za jejich odvahu, kterou jsem já neměl. V roce 1989,mě bylo 36.let a nijak si nepamatuji,že by tehdejší Rudé právo,nebo Československá televize vysilala v letech 1977-89 nějáký dokument,kde by ukazovala,že "Českoslovenští renegátii"jak nazývali chartisti,by jezdili v mercedesech,nebo si žili nějak nad poměry,tyto věci začali vyhození soudruzi s STB,šířit až po roce 1989.Tak se Vás ptám-to jste nevěděli před rokem 1989??????Skrýt celý příspěvek

 • danny
  16:28 16.09.2020

  Pane Chalupo, četl jsem jak Váš původní článek, tak reakci Ondřeje Procházky. Nemám nejmenší důvod stavět se v tomto poněkud osobním sporu na něčí stranu, ale reakce na Váš text mi ...Zobrazit celý příspěvek

  Pane Chalupo, četl jsem jak Váš původní článek, tak reakci Ondřeje Procházky. Nemám nejmenší důvod stavět se v tomto poněkud osobním sporu na něčí stranu, ale reakce na Váš text mi nepřipadala jako zdlouhavá a dosti podrážděná úvaha. Ale jako vyjádření syna, který přináší svůj pohled a své osobní vzpomínky. A celkem přirozeně brání památku svého otce.
  Poněkud podrážděný a útočný tón ale spatřuji v textu výše. Je to věc pohledu, ale na můj vkus možná až zbytečně osobní pro prezentaci ve veřejném prostoru. Ale říkám, je to můj osobní pohled.Skrýt celý příspěvek

 • JerzyŔ
  14:23 16.09.2020

  Je tento článek správně na tomto webu? Aby bylo jasno, v tomto sporu jsem spíše na straně autora a spol než Prochazkovců, i když ne bez výhrad, nejsem účastníkem a nemám ani s ...Zobrazit celý příspěvek

  Je tento článek správně na tomto webu? Aby bylo jasno, v tomto sporu jsem spíše na straně autora a spol než Prochazkovců, i když ne bez výhrad, nejsem účastníkem a nemám ani s jednou stranou nic do činění. Ale na tomto webu bych čekal spíše informace kupříkladu o historii a současnosti argentinského tankového vojska, o organizaci dělostřelecké podpory armády Thajské , o problémech zavádění nových korvet do námořnictva Vietnamu , no a tak ....Skrýt celý příspěvek

  • otecko
   15:33 16.09.2020

   Myslím že není, ale co jsem vydedukoval pan Chalupa má dva kámoše- Hučína a Devátého a přes AN si vyřizuje účty s již mrtvým generálem Procházkou, který se logicky bránit těmto ...Zobrazit celý příspěvek

   Myslím že není, ale co jsem vydedukoval pan Chalupa má dva kámoše- Hučína a Devátého a přes AN si vyřizuje účty s již mrtvým generálem Procházkou, který se logicky bránit těmto nařčením nemůže. Takže mi to přijde dost nechutné!Skrýt celý příspěvek

   • JerzyŔ
    16:29 16.09.2020

    Ano, souhlasím, a na straně autora a spol proti Procházkum jsem jen s velmi malým náskokem a ruku ani prst do ohně za to nedám, a možná jsem úplně vedle. ja jen ze na tento web ...Zobrazit celý příspěvek

    Ano, souhlasím, a na straně autora a spol proti Procházkum jsem jen s velmi malým náskokem a ruku ani prst do ohně za to nedám, a možná jsem úplně vedle. ja jen ze na tento web to nepatří. Spíš na nejake idnesrevue a pod. Já vím, že stranám tohoto konfliktu a jejím příznivcům toto moje hodnoceni může se jevit zhlehcujici až urážlivé, ale zajímaly by je kupříkladu problémy moji manželky v souvislosti s nezákonným vyhozením z prace, resp. to, že třeba bylo v pořádku a ja nebo manželka si to vymyslíme? To je věc pro weby zabývající se pracovnepravnimi vztahy a ne pro armadni noviny.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...