KOMENTÁŘ: Tálibán zvítězil. A co teď?

KOMENTÁŘ: Tálibán zvítězil. A co teď?
Afghánci čekající na evakuaci letadlem Armády ČR / Foto: U.S. Department of Defense, Public Domain (Zvětšit)

Rychlost, s jakou Tálibán ovládl zbývající části Afghánistánu je překvapivá. Právě rychlý pád Kábulu a nástup Tálibánu k moci nutí státy Koalice a celkově Západu přehodnotit přístup k Afghánistánu a Tálibánu jako takovému. Jestliže vojenské řešení selhalo, je čas dát prostor diplomatickému a ekonomickému řešení. Jaké možnosti má Koalice, a zvláště Česká republika v případě pomoci Afghánistánu?

V zásadě lze budoucí přístup shrnout do třech hlavních možností:

První z nich je absolutní odříznutí Afghánistánu od zbytku světa. Znamená to kompletní přerušení diplomatických styků a vyloučení Afghánistánu ze všech mezinárodních organizací. Je to však krajní řešení, neboť by Koalice ztratila veškerý vliv na dění v zemi a přehled o situaci. Vzhledem k bezpečnostním rizikům jako jsou rozšíření terorismu a radikální ideologie do sousedních zemí, pašování drog nebo nelegální migrace, je tento přístup krajně nevhodný.

Druhou možností je podpora bojovníků proti Tálibánu. Ti se soustředí zejména v Pandžšírském údolí pod vedením Ahmada Masúda, syna legendárního vůdce mudžahedínů Ahmada Šáha Masúda. Tato možnost je však vysoce diskutabilní, jelikož při odsouhlasení podpory pro povstalce by se Koalice znovu zapojila do konfliktu, jež se snadno může přelít do další nekonečné občanské války. Veřejná podpora této možnosti je nepravděpodobná. Ve Spojených státech (ve vedoucím státu Koalice) v současné době sílí hlasy podporující stažení z Afghánistánu a kroky ke stažení zbývajících jednotek z Iráku, Sýrie nebo Somálska.

Třetí a asi nejpravděpodobnější možností je uznání podílu Tálibánu na vládě v Afghánistánu a znovuotevření ambasád v Kábulu. Navázání diplomatických styků umožní koaličním státům udržovat vliv v zemi a případně i navázat hospodářskou spolupráci. Co se týče udržování vlivu v zemi, ambasády umožní také vyslání deklarovaných i nedeklarovaných příslušníků zpravodajských služeb, kteří mohou sbírat informace a provádět operace v zájmu koaličních států. Zmíněná hospodářská spolupráce, ekonomický rozvoj a zvyšování životní úrovně v Afghánistánu může být po nepodařeném vojenském řešení tím správným receptem, jak pomoci obyčejným Afgháncům. Zároveň se jedná o čistě pragmatický krok, jelikož nelze předpokládat, že se Tálibán vzdá podílu na vládě a ustoupí.

V případě neochoty ostatních koaličních států ke znovuotevření ambasád v Kábulu může pomoci Česká republika. Ta prostřednictvím ambasády v Damašku pod vedením velvyslankyně Evy Filipi v Sýrii reprezentuje a pomáhá několika dalším západním zemím, včetně Spojených států. Podobným způsobem může ČR reprezentovat další státy i v Kábulu.

Argument o hospodářské pomoci a zvyšování životní úrovně afghánských obyvatel je založen na teorii o vzájemné ekonomické závislosti, která je součástí teorie o demokratickém míru. Zjednodušeně řečeno, vzájemně ekonomicky provázané státy na sebe z jednoho prostého důvodu neútočí – nevyplatí se jim to. Pro příklad lze uvést vztah Německa a České republiky. Oba státy jsou tak ekonomicky provázané, že konvenční válka je velmi nepravděpodobná a z ekonomického hlediska zcela nesmyslná.

Hospodářská spolupráce je tak oboustranně výhodná a zajišťuje mír mezi státy a národy. V případě Afghánistánu pod vládou hnutí Tálibán platí ještě jedno pravidlo. Tálibán se bude chtít stůj co stůj udržet u moci. Proto mu nezbude nic jiného než umožnit do určité míry ekonomickou spolupráci, hospodářskou pomoc a zvýšení životní úrovně afghánských obyvatel. To povede k čím dál větší „kontrole“ země ze zahraničí a možnosti korigování jejího směřování. Zvýšení životní úrovně skrz ekonomickou spolupráci může mít i druhotný efekt v liberalizaci země jako takové. Příklady, i když ve velmi malém měřítku, můžeme najít v některých státech Perského zálivu.

Pokud si však chtějí koaliční státy uchovat alespoň částečný vliv na dění v Afghánistánu, musí zrychlit tempo svého jednání. Na obzoru se totiž vynořuje velmi silný a nekompromisní soupeř – Čínská lidová republika. Právě Čína má v Afghánistánu své vlastní plány a chce využít dlouholeté politiky založené na nevměšování se do afghánských vnitřních záležitostí. Hlavními zájmovými oblastmi východního souseda Afghánistánu jsou těžba nerostných surovin (zejména rud mědi) a výstavba dopravní infrastruktury v rámci projektu Belt and Road Initiative.

V rámci ekonomické spolupráce může Česká republika po znovuotevření ambasády v afghánské metropoli navázat na úspěšné působení Provinčního rekonstrukčního týmu (PRT) z let 2008 až 2013. Tehdy PRT dokázal v provincii Lógar společně s místními autoritami dokončit velké množství projektů v oblastech jako jsou vodohospodářství, zemědělství, bezpečnost nebo vzdělávání. Pokračování spolupráce v těchto oblastech je v zájmu jak afghánské strany, tak českého průmyslu. Ve všech zmíněných oblastech může dojít nejen k dodávce technologií a přenosu know-how, ale i nákupu podílů ze strany koaličních států, což v konečném důsledku může vést ke zklidnění situace v zemi.

Podle výpočtu časopisu Forbes stála operace v Afghánistánu Spojené státy 300 milionů dolarů denně po dobu dvaceti let. Otázkou však na druhé straně zůstává, kolik by stál nákup koncesí na těžbu nebo podílů v afghánských těžebních společnostech. Koaliční státy tím mohou získat nejen důležité suroviny pro průmysl, ale znovu vliv v rámci afghánské vnitřní politiky. Zaměstnáním místních obyvatel docílí těžební společnosti snížení nezaměstnanosti a zároveň zvýšení životní úrovně. V Afghánistánu se nachází nerostné bohatství v hodnotě až tří trilionů dolarů, nicméně koaliční státy nesmí zahálet, jelikož zmíněná Čína se zaměřuje právě na tuto oblast.

Závěrem lze snad dodat jen následující. Vojenské řešení zřejmě nebylo nejvhodnější a přezdívka „hřbitov velmocí“ není náhodná. Pokud však nechceme zcela zahodit dvacetiletou snahu o budování „lepšího“ Afghánistánu, je načase opustit emoce a jednat pragmaticky. Vliv si koaliční státy v Afghánistánu udrží jen ekonomickou spoluprací a výraznými investicemi.

První kroky k alespoň minimální spolupráci s Tálibánem udělaly Spojené státy, jejichž ministerstvo zahraničních věcí nezařadilo hnutí Tálibán na seznam teroristických organizací a šéf CIA, William Burns, se v minulých dnech sešel s lídrem Tálibánu, Abdulem Ghani Baradarem.

Zdroje: E-IR, Forbes, FPIF, MO ČR, The Hill, War on the Rocks

Nahlásit chybu v článku


Související články

NÁZOR: Afghánská tragédie jako lekce ze strategické komunikace

Letní mediální bezčasí v neděli 5. srpna přerušila nečekaná a tragická zpráva. Při ranní patrole ...

Generál Milley: V Afghánistánu jsme skoro ničeho nedosáhli

Šéf amerického sboru náčelníků štábů generál Mark Milley ve středu, během virtuální konference ...

PREMIUM Afghánistán: Amerika odchází, Čína přichází

Po odchodu koaličních sil a velmi pravděpodobném ovládnutí Afghánistánu hnutím Tálibán bude v ...

PREMIUM Ruská reakce na situaci v Afghánistánu

Jedním ze států, jenž s napětím sledují zhoršující se situaci v Afghánistánu je Rusko. Jeho ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • cejkis
  23:12 31.08.2021

  Američané vrší chybu za chybou…tohle je přímo neuvěřitelné.

  https://nypost.com/2021/08/27/...

  Američané vrší chybu za chybou…tohle je přímo neuvěřitelné.

  https://nypost.com/2021/08/27/...

 • 3180
  10:06 30.08.2021

  Nechejme Afghánce si ve své zemi dělat co uznají za vhodné a přestaňme jim vnucovat naše představy o státním zřízení, finance, zbraně, politiku, atd.. Jde o naprosto jiný systém, ...Zobrazit celý příspěvek

  Nechejme Afghánce si ve své zemi dělat co uznají za vhodné a přestaňme jim vnucovat naše představy o státním zřízení, finance, zbraně, politiku, atd.. Jde o naprosto jiný systém, zvyklosti, kulturu, náboženský étos, mezilidské vztahy, apod.. Totéž platí pro další země. Nechť se zařídí po svém...Skrýt celý příspěvek

  • Jan Padesátýpátý
   23:00 30.08.2021

   U Afghanistánu to částečně platí, a to kvůli velkému vlivu islámu. Ale obecně to neplatí: naprosto jiný systém, zvyklosti a mezilidské vztahy jsme tu měli před rokem 1989, a kdyby ...Zobrazit celý příspěvek

   U Afghanistánu to částečně platí, a to kvůli velkému vlivu islámu.
   Ale obecně to neplatí: naprosto jiný systém, zvyklosti a mezilidské vztahy jsme tu měli před rokem 1989, a kdyby nás Západ ignoroval způsobem jaký navrhuješ, možná že by tu komunismus přetrval mnohem déle.Skrýt celý příspěvek

 • Krabat
  12:22 28.08.2021

  Nemá cenu si nic nalhávat, válka v Afghánistánu je bohužel prohraná. Zničení sítě původní Al-Kajdy je jen dílčí úspěch, její nástupce v podobě Islámského státu a jeho přítomnost v ...Zobrazit celý příspěvek

  Nemá cenu si nic nalhávat, válka v Afghánistánu je bohužel prohraná. Zničení sítě původní Al-Kajdy je jen dílčí úspěch, její nástupce v podobě Islámského státu a jeho přítomnost v Afghánistánu tento úspěch poněkud snižuje.
  Rekonstrukce Afghánistánu selhala úplně. Čas, finance, lidské životy jsou neúměrné k dílčím úspěchům a celkovému výsledku vůbec.

  Západní země a jejich armády nedokáží ovládnout území, které dokáží dobít. Je to dáno nepochopením místní mentality, kultury, sociálních vztahů, atd. Tento zásadní nedostatek se promítl nejen v Afghánistánu, ale také v Iráku, Libyi a stejný scénář se s velkou pravděpodobností odehraje v Mali.

  Jak postupovat dál, je z mého pohledu poměrně jasné. Neignorovat Taliban, budou staronovými vládci většiny Afghánistánu. Důležité je s ním navázat hospodářské vztahy. Jen tak můžeme mít nějaký vliv na dění v zemi. Pro Taliban jako pro každého bude důležitý obchod a obchodní vztahy jsou výhodnější, než války. A tak Taliban dokonce může bojovat proti Islámskému státu.
  Ale chce to úplně jiný přístup a je otázka, zda jsme toho schopni dosáhnout.
  Nevýhodou západní civilizace vůči Afghánistánu je to, že se ve funkcích často mění lidé a vazby mezi lidmi hrají v Afghánistánu hlavní roli.Skrýt celý příspěvek

  • Jan Padesátýpátý
   12:57 28.08.2021

   Nemuzes se na akci NATO v afganistanu divat ruskyma ocima. Nikdy nebylo cilem Zapadu Afghanistan ani Irak "ovladnout" a dosadit tam loutkovou vladu. Snahou bylo zavest tam ...Zobrazit celý příspěvek

   Nemuzes se na akci NATO v afganistanu divat ruskyma ocima. Nikdy nebylo cilem Zapadu Afghanistan ani Irak "ovladnout" a dosadit tam loutkovou vladu.

   Snahou bylo zavest tam civilizovany zpusob spravy zeme, neco co se co nejvic podoba zastupitelske demokracii. I proto ponechali u moci korupcnika Karzaiho, nebo Malikiho ktery odstrihl sunity od podilu na moci a privodil tak vznik IS. Oba dva byli pro zapad osinou v zadku.

   Ale jinak to zrejme neslo, verejne mineni by je rozneslo na kopytech pokud by v tech zemich postupovali nedemokraticky nebo kolonialisticky.

   To, ze zapad nechtel ty zeme ovladnout, ale zavest v nich civilizovane mechanismy statni spravy, doklada i zpusob pridelovani tezebnich licenci v Iraku, jak jsem uz popisoval niz. Ty licence se prideluji pomoci aukci. Z 20 licenci takto USA ziskaly 2. (Rusko taky 2 a Cina 3). A to v dobe, kdy USA Irak vojensky plne ovladly.Skrýt celý příspěvek

   • Krabat
    13:11 28.08.2021

    Omlouvám se, ale netuším na co reagujete. Hned první větou se snažíte potrollit a dehonestovat a ani asi nevíte o čem mluvíte. Jaký pak má smysl vlítnout do země, vojensky ji ...Zobrazit celý příspěvek

    Omlouvám se, ale netuším na co reagujete.
    Hned první větou se snažíte potrollit a dehonestovat a ani asi nevíte o čem mluvíte.

    Jaký pak má smysl vlítnout do země, vojensky ji de-facto okupovat, nebýt schopen vyřešit co bude poté a pak se po desetiletích stahovat s tím, že výsledkem jsou zmařené životy, utopené astronomické částky a výsledek v zemi je téměř nijaký.

    Podle mého soudu je cesta ta, navázat diplomatické styky a kde je to nutné mít stálého přidělence jako třeba v Afghánistánu.

    A netahejte do mého příspěvku Rusko prosím, o trolly nestojím.Skrýt celý příspěvek

    • Jan Padesátýpátý
     14:56 28.08.2021

     :) jaká dehonestace? "Ovladat" území prostě je ruský způsob. Západ nikdy neplánoval ani Irák ani Afghan dlouhodobě ovládat. Cíle byly dva: Vysvětlit teroristům a jejich ochráncům, ...Zobrazit celý příspěvek

     :) jaká dehonestace? "Ovladat" území prostě je ruský způsob. Západ nikdy neplánoval ani Irák ani Afghan dlouhodobě ovládat.

     Cíle byly dva:
     Vysvětlit teroristům a jejich ochráncům, že nebudou beztrestně západ ojizdet. Ten cíl se povedl.
     Druhý cíl, změnit afghan před tím než se západ stáhne, ten se nepovedl.Skrýt celý příspěvek

     • Krabat
      15:12 28.08.2021

      Chápu, prostě trolling, tak dobře, netušil jsem, že ovladač na TV je ruský vynález. :D Do teď jsem netušil, že válka v Afghánistánu byla vysvětlovací aby neojidzeli. Ani nevim co ...Zobrazit celý příspěvek

      Chápu, prostě trolling, tak dobře, netušil jsem, že ovladač na TV je ruský vynález. :D

      Do teď jsem netušil, že válka v Afghánistánu byla vysvětlovací aby neojidzeli. Ani nevim co to je, ale je to vlastně jedno.Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      15:20 28.08.2021

      "ojíždět" je český slangový výraz. Ve slovnících zřejmě moc není, mobil mi ho vůbec nenabídl k doplnění interpunkce.

      "ojíždět" je český slangový výraz. Ve slovnících zřejmě moc není, mobil mi ho vůbec nenabídl k doplnění interpunkce.

   • Tesil
    13:17 28.08.2021

    Američani dosadili loutkovou vládu stejně jako Sověti. Ti měli pro angažování v Afghánistánu více důvodů např. chtěli zabránit pronikání islamistů přes sousední republiky.A po ...Zobrazit celý příspěvek

    Američani dosadili loutkovou vládu stejně jako Sověti.
    Ti měli pro angažování v Afghánistánu více důvodů např. chtěli zabránit pronikání islamistů přes sousední republiky.A po revoluci v Íránu se obávali, že Spojené státy přesunou svůj zájem právě do Afghánistánu.Skrýt celý příspěvek

    • Jan Padesátýpátý
     15:05 28.08.2021

     Před invazi SSSR do Afghánistánu zadní islamisticti teroriste do Ruska nepronikali. Ty islamisty v Afghánistánu vyrobil právě SSSR. V 60. a 70. letech tam chodily holky v ...Zobrazit celý příspěvek

     Před invazi SSSR do Afghánistánu zadní islamisticti teroriste do Ruska nepronikali. Ty islamisty v Afghánistánu vyrobil právě SSSR.

     V 60. a 70. letech tam chodily holky v minisuknich.
     https://www.reflex.cz/clanek/f... Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      15:34 28.08.2021

      Takové fotografie ti namrská šikovný fotograf třeba i v KLDR.
      Fundamentální islamisti tu pochopitelně byli před sovětskou invazí.

      Takové fotografie ti namrská šikovný fotograf třeba i v KLDR.
      Fundamentální islamisti tu pochopitelně byli před sovětskou invazí.

     • Krabat
      15:34 28.08.2021

      Je to mnohem složitější. Mudžáhidové vyzbrojovaní USA po stažení SSSR a tím pádem vytvoření mocenského vakua měli sílu převzít v Afghánistánu moc a také to udělali. Hlavní chyba ...Zobrazit celý příspěvek

      Je to mnohem složitější. Mudžáhidové vyzbrojovaní USA po stažení SSSR a tím pádem vytvoření mocenského vakua měli sílu převzít v Afghánistánu moc a také to udělali.
      Hlavní chyba byla ta, že západ potažmo USA a USA byli v té době na vrcholu svých sil nechali Afghánistán napospas (mocenské vakum).
      Neříkám, že se měli masově angažovat v Afghánistánu, ale pohlídat si, co dělají ti, koho vyzbrojovali.Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      16:13 28.08.2021

      Tesile, byl bys tak laskav a doložil svoje tvrzení o islamistech co pronikali do SSSR před rokem 1979? Krabate, to je pořád ta tvoje představa že USA se má snažit dělat to co ...Zobrazit celý příspěvek

      Tesile, byl bys tak laskav a doložil svoje tvrzení o islamistech co pronikali do SSSR před rokem 1979?

      Krabate, to je pořád ta tvoje představa že USA se má snažit dělat to co dělá Rusko a někoho ovládat. Rozdíl mezi nimi je v tom, že Rusko/SSSR se chovají jako dobyvatelé, ale USA nikoli.
      No a USA Taliban proti sovětům nevyzbrojovali, protože tenkrát vůbec neexistoval. Taliban vzniknul později a získal svou moc díky podpoře radikálních islamistů zvenciSkrýt celý příspěvek

     • Vrata
      16:42 28.08.2021

      Krabat: SSSR odesel z Afganistanu koncem roku 1989 a rozpadl se az o 2 roky pozdeji. V te dobe jiz v Afganistanu probihala obcanska valka (mmch 400 tisic mrtvých). I kdyby se USA ...Zobrazit celý příspěvek

      Krabat: SSSR odesel z Afganistanu koncem roku 1989 a rozpadl se az o 2 roky pozdeji. V te dobe jiz v Afganistanu probihala obcanska valka (mmch 400 tisic mrtvých). I kdyby se USA chteli do Afganu montovat, dali by si, predpokladam, pozor, aby SSSR nedrazdili vstupem do zeme, ktera se SSSR sousedila.Skrýt celý příspěvek

     • Krabat
      17:37 28.08.2021

      Jane Padesátýpátý, ano, pokud se provede intervence, tak dobité území se musí ovládnout. Nechat za sebou rozvrácenou zemi náhodě je krajně nezodpovědné a proto se tak neděje. ...Zobrazit celý příspěvek

      Jane Padesátýpátý, ano, pokud se provede intervence, tak dobité území se musí ovládnout. Nechat za sebou rozvrácenou zemi náhodě je krajně nezodpovědné a proto se tak neděje.
      Proto také se Američané snažili zřídit novou afghánskou vládu, kterou podporovali, jak finančně, tak materiálově i vojensky. To, že tato vláda nebyla schopna po dobu 20 let ovládnout Afghánistán a během noci Afghánistán ovládl Taliban je těžké selhání. Důvody jsem popsal výše.

      Ohledně toho, co západní společnost snese záleží, jak je společnost informovaná. Už nyní USA a jiní spolupracují s Talibanem, Saúdská Arábie se prakticky od Talibanu a IS moc neliší, Turecko na severu Sýrie okupuje kurdské území a provádí etnické čistky, Ukrajina odstřihla Krym od vody, válka v Jemenu je jedna velká humanitární katastrofa, atd., atd.
      Na světě je hodně křivd a bezpráví a západní společnost reaguje jen na to, co se jí přednese, co vyplní mediální prostor a popravdě nějaký vývoz demokracie je a vlastně byla jen PR bublina.Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      19:01 28.08.2021

      Dobyté území je ovládnuté vojensky. Není pravda, že je nutné ovládnout je i mocensky. Sám to vysvětluješ: západ Afghánistán podporoval finančně, materiálově i vojensky; k tomu ale ...Zobrazit celý příspěvek

      Dobyté území je ovládnuté vojensky. Není pravda, že je nutné ovládnout je i mocensky. Sám to vysvětluješ: západ Afghánistán podporoval finančně, materiálově i vojensky; k tomu ale nemusel zemi ovládat. A ani neovládal.

      Na to, že opakovaně popíráš svou proruskost, máš zajímavý seznam nespravedlností: ruské uchváceni Krymu tam není, ale to, že Ukrajina nedodává uchvatiteli vodu, to ti nespravedlivé připadá.Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      22:19 28.08.2021

      Ján Padesátýpátý Pokud by SSSR nebyl schopen zajistit prosovětskou vládu Afganistán by spolu s Chomejního Íránem a Ziovým Pákistánem vytvořil linii islámských republik na okraji ...Zobrazit celý příspěvek

      Ján Padesátýpátý
      Pokud by SSSR nebyl schopen zajistit prosovětskou vládu Afganistán by spolu s Chomejního Íránem a Ziovým Pákistánem vytvořil linii islámských republik na okraji sovětské centrální Asie.
      Z toho vyplývá obava před pronikáním islamistů do SSSR.Skrýt celý příspěvek

     • Krabat
      00:48 29.08.2021

      Jane Padesátýpátý, konečně jste pochopil, že nestačí území jen vojensky obsadit, ale ho i ovládnout. A to se právě v našem případě nepodařilo. To, že se to děje prostřednictvím ...Zobrazit celý příspěvek

      Jane Padesátýpátý, konečně jste pochopil, že nestačí území jen vojensky obsadit, ale ho i ovládnout. A to se právě v našem případě nepodařilo. To, že se to děje prostřednictvím spřizněné vlády je pro vás očividně novinka.

      Napsal jsem řadu konfliktů, nespravedlností, křivd, které v západní médiích téměř nejsou a když, tak jen okrajově. Vy si snad myslíte, že o dění na Ukrajině se západní média nezajímají???Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      11:42 29.08.2021

      @krabat Západ ale místní afghánskou vládu nikdy neovládnul (a zřejmě ani ovládnout nechtěl). Vztahy mezi karzaim a západem byly velmi ...Zobrazit celý příspěvek

      @krabat
      Západ ale místní afghánskou vládu nikdy neovládnul (a zřejmě ani ovládnout nechtěl). Vztahy mezi karzaim a západem byly velmi vyostřené.
      https://www.americansecuritypr...

      považujete za nespravedlnost, že oběť nedodává uchvatiteli (Rusku) vodu. Už nemám víc co bych k tomu dodal :)Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      11:48 29.08.2021

      @tesil Aha. Takže islamisté do SSSR před rokem 1979 nepronikali, ale Sověti se balí že by mohli. Takže SSSR ze země kde holky mohly chodit v minisuknich udělal zemi ovládanou ...Zobrazit celý příspěvek

      @tesil
      Aha. Takže islamisté do SSSR před rokem 1979 nepronikali, ale Sověti se balí že by mohli. Takže SSSR ze země kde holky mohly chodit v minisuknich udělal zemi ovládanou islamisty, a pak už pronikali. Dobrá práce.Skrýt celý příspěvek

     • Krabat
      15:57 29.08.2021

      Jane Padesátýpátý, každá vojenská intervence má za cíl dosadit vládu, která bude vyhovovat. Tyto věci jsou absolutně provázány. Vojenská intervence je pouze nástroj, nikoliv cíl. ...Zobrazit celý příspěvek

      Jane Padesátýpátý, každá vojenská intervence má za cíl dosadit vládu, která bude vyhovovat. Tyto věci jsou absolutně provázány. Vojenská intervence je pouze nástroj, nikoliv cíl.
      To, že dosazené a podporované vlády často selhávají, je už chybou a selháním, to není záměr. Proč by to potom dělali.

      Pokud Ukrajina odstřihne civilní obyvatelstvo, které navíc považuje za své občany od vody, tak se jedná o nepřátelský, téměř teroristický akt na vlastní civilní obyvatelstvo, protože to trpí primárně, nikoliv ruská (proruská) správa Krymu.Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      19:55 29.08.2021

      Jane
      Uvedl jsem jasné důvody sovětské intervence.Nevím čemu nerozumíš.
      Mohu přidat ochranu investic.

      Jane
      Uvedl jsem jasné důvody sovětské intervence.Nevím čemu nerozumíš.
      Mohu přidat ochranu investic.

     • Ján Paliga
      21:20 29.08.2021

      @ Krabat "Pokud Ukrajina odstřihne civilní obyvatelstvo, které navíc považuje za své občany od vody, tak se jedná o nepřátelský, téměř teroristický akt na vlastní civilní ...Zobrazit celý příspěvek

      @ Krabat

      "Pokud Ukrajina odstřihne civilní obyvatelstvo, které navíc považuje za své občany od vody, tak se jedná o nepřátelský, téměř teroristický akt na vlastní civilní obyvatelstvo, protože to trpí primárně, nikoliv ruská (proruská) správa Krymu."

      Ukáž mi nejaký prípad, kto príčetný by toto urobil pre územie okupované cudzou mocnosťou..... Chcem vidieť takého "inteligenta".... To by ani Rusko nespravilo....

      Nie je skôr povinnosťou okupanta postarať sa o okupované územia?Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      22:55 29.08.2021

      @krabat Karzai nevyhovoval, napsalo se o tom hodne. Poslal jsem k tomu i odkaz, a víc už udělat nemůžu. Za 2. sv. války byl na sovětských územích okupovaných Němci hlad. Posílal ...Zobrazit celý příspěvek

      @krabat

      Karzai nevyhovoval, napsalo se o tom hodne. Poslal jsem k tomu i odkaz, a víc už udělat nemůžu.

      Za 2. sv. války byl na sovětských územích okupovaných Němci hlad. Posílal tam Stalin jídlo? Neposílal. Byl to z jeho strany taky teroristický čin?Skrýt celý příspěvek

     • Krabat
      22:58 29.08.2021

      Udělal by to každý příčetný člověk! Představte si, kdyby část území Slovenska okupoval cizí stát a Bratislava by toto území odřízla od vody. To je útok na civilní cíle, nikoliv na ...Zobrazit celý příspěvek

      Udělal by to každý příčetný člověk!
      Představte si, kdyby část území Slovenska okupoval cizí stát a Bratislava by toto území odřízla od vody. To je útok na civilní cíle, nikoliv na armádu, když není válka.

      Ukrajina to udělal ze msty, jiný taktický ani psychologický důvod není. Takto se mstí obyvatelum Krymu za to, že se rozhodli být s Ruskem. Kdyby nechtěli nebyli by v Rusku.Skrýt celý příspěvek

     • Krabat
      23:02 29.08.2021

      Jane Padesátýpátý, ale o Krym se neveda žádná válka, odstavení vody nepoškozuje ruskou armádu, ale civilní obyvatelstvo.

      Jedná se o mstu na civilistech

      Jane Padesátýpátý, ale o Krym se neveda žádná válka, odstavení vody nepoškozuje ruskou armádu, ale civilní obyvatelstvo.

      Jedná se o mstu na civilistech

     • Ján Paliga
      23:29 29.08.2021

      @ Krabat

      Ešte raz - ukáž mi príklad, kto niečo podobné spravil svojmu nepriateľovi ......

      Nepriateľovi, ktorý obsadil územie poškodeného štátu....

      @ Krabat

      Ešte raz - ukáž mi príklad, kto niečo podobné spravil svojmu nepriateľovi ......

      Nepriateľovi, ktorý obsadil územie poškodeného štátu....

     • Krabat
      00:43 30.08.2021

      Třeba údolí Barada v Sýrii bylo dlouho pod kontrolou povstalců a zásobovalo ze 70% Damašek.
      To ale byla v Sýrii válka, na Krymu není…

      Třeba údolí Barada v Sýrii bylo dlouho pod kontrolou povstalců a zásobovalo ze 70% Damašek.
      To ale byla v Sýrii válka, na Krymu není…

     • Jan Padesátýpátý
      13:58 30.08.2021

      V Sýrii šlo o obchodní vztahy, které byly zřejmě pro všechny strany výhodné. IS taky dodával ropu na všechny strany včetně Asadovi. A údolí Barada asi taky nebylo soběstačné a ...Zobrazit celý příspěvek

      V Sýrii šlo o obchodní vztahy, které byly zřejmě pro všechny strany výhodné. IS taky dodával ropu na všechny strany včetně Asadovi. A údolí Barada asi taky nebylo soběstačné a potřebovalo něco na oplátku od Asada.

      To, jestli se při násilném obsazení území střílelo nebo se oběť sama stáhla protože neměla šanci na obranu je irelevantní. Je zodpovědnosti dobyvatele zajistit obyvatelům Krymu co je třeba. To, že to bude dražší než si Rusko představovalo, je jeho problém. A nic Rusku nebrání aby to území Ukrajině případně vrátilo.

      Na příklad s okupací části Slovenska jsem už odpovedel na příkladu o Stalinovi. Nedodávat cokoli na okupované uzemi fakt není "útok proti civilnímu obyvatelstvu".Skrýt celý příspěvek

     • Ján Paliga
      22:20 30.08.2021

      @ Krabat

      Potom "Království za koně..." by sa mohlo nahradiť .... "Krym za vodu..." win-win....

      @ Krabat

      Potom "Království za koně..." by sa mohlo nahradiť .... "Krym za vodu..." win-win....

    • Pavel1
     18:12 30.08.2021

     Tak, tak "loutková vláda", totéž tvrdí soudruh Jan Zeman z Haló novin, soudruhu.

     Tak, tak "loutková vláda", totéž tvrdí soudruh Jan Zeman z Haló novin, soudruhu.

   • TF_HU
    09:08 03.09.2021

    Jane, obdivuji vaši snahu, ale tady je to marný, hospodským rádcům to nevysvětlíte. Tady se o situaci v Afghánistánu mluví jako o prohrané válce a přitom to žádná válka nebyla. ...Zobrazit celý příspěvek

    Jane, obdivuji vaši snahu, ale tady je to marný, hospodským rádcům to nevysvětlíte. Tady se o situaci v Afghánistánu mluví jako o prohrané válce a přitom to žádná válka nebyla. Situace v Afghánistánu neměla jen vojenská řešení. Vojensky se TB nemohl s Aliancí měřit...

    ..tady tihle experti vůbec netuší co znamená okupace, co znamená ovládat a podobné termíny.

    Vtipná je Krabat, který vůbec nedokáže pobrat význam toho co se mu snažíte říci a tak to označuje trolling :-)Skrýt celý příspěvek

  • ABC123
   17:55 30.08.2021

   Tak ono tie zapadne krajiny dokážu “priviesť porazených k rozumu”. Viď Nemecko, Taliansko, Japonsko... Len to chcelo viac času. A myslím že po generačnej výmene, keď by začala nová ...Zobrazit celý příspěvek

   Tak ono tie zapadne krajiny dokážu “priviesť porazených k rozumu”. Viď Nemecko, Taliansko, Japonsko... Len to chcelo viac času. A myslím že po generačnej výmene, keď by začala nová generácia “preberať vládu” by sa to prejavilo. Aj keď uznávam, civilizačne boli krajiny osi po wwII oveľa vyspelejšie ...Skrýt celý příspěvek

 • danny
  13:47 27.08.2021

  Apache: ti "neschopní zbabělci" tam při plnění "našich", tedy aliančních strategických cílů obětovali 80 tis. členů ozbrojených složek, kdy západním vojákům sloužili jako ...Zobrazit celý příspěvek

  Apache: ti "neschopní zbabělci" tam při plnění "našich", tedy aliančních strategických cílů obětovali 80 tis. členů ozbrojených složek, kdy západním vojákům sloužili jako kanónenfutter, zatímco ti se povětšinou pohybovali v bezpečném perimetru základen. Ti neschopní zbabělci taky přišli o těžko spočítatelný počet příbuzných, jak z řad státních zaměstnanců, policistů nebo jen náhodných civilistů, ale čísla přímých obětí se pohybují někde kolem tří set tisíc. Přijde ti to málo ve válce, kdy ani její hlavní hybatel pořádně neví, čeho vlastně chce dosáhnout?

  Jestli jako to vybavení vším potřebným považuješ zbraňové systémy, které bez technické, logistické a zpravodajské podpory mají cenu pouze pro překupníky, kteří to prodají Rusům nebo Číňanům, jednotky, které byly vycvičeny k plné závislosti na plnění operačních rozkazů, zpravodajskou, dělostřeleckou a leteckou podporu aliančních sil, tak já mám třeba o budování sil schopných samostatného působení trošku jiné představy. Abych byl konkrétní, afghánské síly např. nebyly vybaveny prakticky žádnými minomety, minimem dělostřeleckých prostředků. V tamních podmínkách by se třeba báječně hodily myslím v Srbsku a Bulharsku vyráběné D-30. Jednoduché, spolehlivé, blbuvzdorné, když jsme u vybavení. Budování a výcvik v logistice. Armáda plně závislá na tom, co američani vyloží na paletě z letadla, na pozici buď umře hlady, nebo se vzdá, když jí dojde munice. Na to bylo času dost. Ale nikdo tam armádu schopnou samostatného působení nebudoval. Jen vazalské jednotky spotřebovávající materiál, jehož dotování si vojensko-průmyslový komplex vyjednal.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   19:08 27.08.2021

   Oni rozhodně nebyli cvičeni jako kanónenfutter. Prostě není naše chyba že nebyli sdhopní fungovat samostatně. Snaha byla vycvičit i jejich velitele, techniky, logistiky, ...Zobrazit celý příspěvek

   Oni rozhodně nebyli cvičeni jako kanónenfutter. Prostě není naše chyba že nebyli sdhopní fungovat samostatně. Snaha byla vycvičit i jejich velitele, techniky, logistiky, zpravodajce a další odbornosti, tak aby mohli fungovat bez přímé podpory západu. Opravdu není naše chyba že se to nebyli schopní za 20 let naučit.
   Možná neměli být organizováni podle vzoru západních armád, ale i afgánské vedení to tak chtělo.
   Mimochodem starých sovětských D-30 a minometů měli víc než dost.Skrýt celý příspěvek

   • ruleta
    20:01 27.08.2021

    Od cca 2013-14 operovali samostatne a prebirali doktrinu USA, problem -> volej leteckou podporu atp. to je v prvni rade problem ucitele a ne zaka, ktery je v 99% negramota a jeho ...Zobrazit celý příspěvek

    Od cca 2013-14 operovali samostatne a prebirali doktrinu USA, problem -> volej leteckou podporu atp. to je v prvni rade problem ucitele a ne zaka, ktery je v 99% negramota a jeho top nadrizeni jsou zkorumpovani lumpove. Je velmi snadne rict - "muzou si za to sami", je to kec.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     22:48 27.08.2021

     Ono to s tím samostatným operováním nikdy nebylo tak slavné. No sami si ta to můžou. I negramota se s trochou snahy za 20 let někam posune. také je samozřejmě otázka jak moc to v ...Zobrazit celý příspěvek

     Ono to s tím samostatným operováním nikdy nebylo tak slavné. No sami si ta to můžou. I negramota se s trochou snahy za 20 let někam posune. také je samozřejmě otázka jak moc to v poslední době sabotovalo samotné afgánské vedení a co za to od koho dostali.Skrýt celý příspěvek

 • apache
  19:22 26.08.2021

  Nastala naprosto typická situace v oblasti souboje vůlí mezi západní civilizací a islámským světem. Místo toho, aby Západ přinesl západní způsob života do Afghánistánu, tak ...Zobrazit celý příspěvek

  Nastala naprosto typická situace v oblasti souboje vůlí mezi západní civilizací a islámským světem. Místo toho, aby Západ přinesl západní způsob života do Afghánistánu, tak Afghánci přinášejí svůj afghánský způsob života na Západ.

  Osobně nevidím prohru Západu v tom, že v Afghánistánu převzal vládu Taliban skoro bez boje. To je prohra samotných Afghánců, neschopných zbabělců, kteří ač dostali všechny potřebné prostředky, ani se je v 99% nepokusili využít. Selhali na celé čáře. Je to škoda, ale čert je vem. Prohru Západu vidím v tom, že si nechá opět importovat ohromné množství lidí s naprosto nekompatibilním myšlením. Upřímně, já bych nepustit do Evropy jediného Afghánce. Klidně bych použil armádu a pomohl je evakuovat, ale ne do Evropy. Jako by se svět skládal vždy z místa, kde to hoří a z Evropy. Neustále se nám někdo snaží vtlouct do hlavy, že zrovna MY máme povinnost se o každého postarat. Prostě ne, na této planetě jsou i jiná místa, jiné země, které jsou jim kulturně daleko bližší. Ať jdou žít tam, když sami u sebe doma dovolili Talibanu vládnout.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   20:18 26.08.2021

   Každá země si "své" Afghánce primárně vozí k sobě. Tedy naprostá většina skončí v USA/GB. Upřímě těm co spolupracovali s kolaličními vojáky to tak trochu dlužíme.

   Každá země si "své" Afghánce primárně vozí k sobě. Tedy naprostá většina skončí v USA/GB. Upřímě těm co spolupracovali s kolaličními vojáky to tak trochu dlužíme.

   • Tesil
    21:13 26.08.2021

    Upřímně by mne zajímalo jak v prostředí Afganistánu probíhali bezpečnostní prověrky těch spolupracovníků.

    Upřímně by mne zajímalo jak v prostředí Afganistánu probíhali bezpečnostní prověrky těch spolupracovníků.

    • Scotty
     21:28 26.08.2021

     Sledováním, prověřováním jejich rodiných vztahů nebo výběrem z určitého etnika. Třeba.

     Sledováním, prověřováním jejich rodiných vztahů nebo výběrem z určitého etnika. Třeba.

     • Tesil
      21:37 26.08.2021

      Na základě rodinných vztahů lze zjistit co?

      Na základě rodinných vztahů lze zjistit co?

     • Scotty
      22:34 26.08.2021

      Jestli nemají strýce který pravidelně odchází na delší procházky do hor.

      Jestli nemají strýce který pravidelně odchází na delší procházky do hor.

     • Tesil
      11:20 27.08.2021

      Takže turisti jsou nebezpeční.
      Hm,sofistikovaný přístup.

      Takže turisti jsou nebezpeční.
      Hm,sofistikovaný přístup.

   • cejkis
    23:38 26.08.2021

    Američané je vozí do Kataru, Ramsteinu a Roty.

    Američané je vozí do Kataru, Ramsteinu a Roty.

  • ruleta
   23:10 26.08.2021

   Afganske bezpecnostni sily mely za danou dobu cca 66 000 tisic padlych vojaku, policistu a statisice WIA.

   Afganske bezpecnostni sily mely za danou dobu cca 66 000 tisic padlych vojaku, policistu a statisice WIA.

 • Ferda
  18:02 26.08.2021

  Pokud je to fakt fronta na naše evakuační letadlo, pak mne zaráží, že nikde nevidím ty "tlumočníky". Jen jejich "tlumoky" ...

  Pokud je to fakt fronta na naše evakuační letadlo, pak mne zaráží, že nikde nevidím ty "tlumočníky". Jen jejich "tlumoky" ...

  • Scotty
   18:25 26.08.2021

   Cože to?

   Cože to?

 • danny
  13:55 26.08.2021

  Jestli výsledek války v Afghánistánu označíme za prohru, vítězství, nevítězství, neprohru nebo jakkkoli jinak, záleží nejvíc na příběhu příčin a motivace operace, kterému jsme se ...Zobrazit celý příspěvek

  Jestli výsledek války v Afghánistánu označíme za prohru, vítězství, nevítězství, neprohru nebo jakkkoli jinak, záleží nejvíc na příběhu příčin a motivace operace, kterému jsme se rozhodli uvěřit. Pokud příčiny zredukujeme na likvidaci Bin Ládina, zlepšení kvality života městského obyvatelstva, ženských práv atd..., tak samozřejmě dílčích úspěchů dosaženo bylo. Pokud se budeme bavit o budování státu, demokracie, institucí (včetně armády), tak už se o úspěchu bavit nemůžeme.
  Možná by stálo za to zasadit události i do širšího kontextu. Proč se vlastně mocnosti po staletí o tohle území perou? Proč se tam angažovala Britská říše? V seriozních západních médiích se běžně používá termín "New Great Game", která navazuje na Great Game. Aktéři se částečně změnili, bojiště a cíle jsou stále velmi podobné. Tento pohled na události z geopolitického pohledu vypadá zase trošku jinak. https://www.bbc.com/news/world...
  https://en.wikipedia.org/wiki/... Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   14:51 26.08.2021

   Keby šlo len o Láďu tak tam proste pošlú komando ktoré ho zlikviduje (čo sa nakoniec aj stalo). Útok na Afganistan mal jednak svetu ukázať, že USA sa nebudú báť použiť silu a tiež ...Zobrazit celý příspěvek

   Keby šlo len o Láďu tak tam proste pošlú komando ktoré ho zlikviduje (čo sa nakoniec aj stalo). Útok na Afganistan mal jednak svetu ukázať, že USA sa nebudú báť použiť silu a tiež si to vyžadovalo domáce publikum v USA aby sa vláda ukázala ako rozhodná a dominantná sila ktorá nebude čakať so založenými rukami. To sa aj stalo. Záležalo len na tom, kto bude. Afganistan bol vtedy horúcim kandidátom.Skrýt celý příspěvek

   • Upgrade
    17:28 26.08.2021

    S Afganistanom to je jasne, Al-Kajda im zabila 3000 ludi za doobedie a niekto si to musel takpovediac odsrat. Akurat mi do toho nepasuje ten Irak. Podla vtedajsich kuloarnych ...Zobrazit celý příspěvek

    S Afganistanom to je jasne, Al-Kajda im zabila 3000 ludi za doobedie a niekto si to musel takpovediac odsrat. Akurat mi do toho nepasuje ten Irak. Podla vtedajsich kuloarnych informacii sa administrativa aj s Pentagonom doslova snazili do toho zatiahnut Saddama za kazdu cenu. Otazka je preco.Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
     18:28 26.08.2021

     Irak bola chyba. Nie kvôli Husajnovi. Chyba bola v tom, že Husajna mali zrušiť už keď napadol Kuvajt. Vtedy bola taká atmosféra, že nikto nebol proti. Aj arabské krajiny šli do ...Zobrazit celý příspěvek

     Irak bola chyba. Nie kvôli Husajnovi. Chyba bola v tom, že Husajna mali zrušiť už keď napadol Kuvajt. Vtedy bola taká atmosféra, že nikto nebol proti. Aj arabské krajiny šli do koalície s Izraelom a USA, čo sa nikdy predtým a ani potom už nestalo. Lenže Bush starší to nejak nedokončil. Mám pocit, že tam niekde bude odpoveď prečo do toho šiel Bush mladší.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      04:46 27.08.2021

      Bush starší do toho jít nemohl, protože síly OSN zahrnovaly i Rusko a Sýrii a ty trvaly na mandátu jen na osvobození Kuvajtu.

      Bush starší do toho jít nemohl, protože síly OSN zahrnovaly i Rusko a Sýrii a ty trvaly na mandátu jen na osvobození Kuvajtu.

    • GlobeElement
     04:47 27.08.2021

     V Iráku byl zamrzlý konflikt a USA jej chtěly konečně ukončit.

     V Iráku byl zamrzlý konflikt a USA jej chtěly konečně ukončit.

 • Radovan
  13:35 26.08.2021

  Předně - současné vítězství Talibanu určitě není definitivní. Už nyní některé oblasti jako Panšír a okolí nemá pod kontrolou a s nastupujícími ekonomickými problémy a s reálnou ...Zobrazit celý příspěvek

  Předně - současné vítězství Talibanu určitě není definitivní. Už nyní některé oblasti jako Panšír a okolí nemá pod kontrolou a s nastupujícími ekonomickými problémy a s reálnou zkušeností nastoleného islámského středověku , bude odpor postupně sílit, tak jako vždycky v Afganistánu.
  Vojáci NATO tady obstáli na výbornou. Zničili Al-Kajdu a 20 let plnili to co se jim zadalo. Získali obrovské zkušenosti. Civilní ztráty za této 20 leté války se odhadují na 50 tisíc, myslím že jen velmi malou část mají na svědomí vojáci NATO. Pro srovnání civilní ztráty za 9 leté sovětské intervence se odhadují nejčastěji okolo 850 tisíc civilistů.
  To že to tam za dvacet let i přes masivní podporu nevzniknul funkční stát je neúspěch. Ale je to aspoň ponaučení do budoucna, které se bude velmi hodit, čím dřív jsme ho zažili, tím líp. A v samotném Afganistánu pak vyrostla generace v relativní svobodě. To že to docení až teď, včetně poznání že si ji musí vybojovat a obhájit sami, je jejich problém, kterým musí projít aby se posunuli dál.Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  13:23 26.08.2021

  Afganistan ovlada ISI, ktera vzdy kontrolovala Taliban a Katar, ktery tam lije penize... Role Pakistanu byla celou dobu zamerne prehlizena a Katar je taky off limits... jinak to ...Zobrazit celý příspěvek

  Afganistan ovlada ISI, ktera vzdy kontrolovala Taliban a Katar, ktery tam lije penize...

  Role Pakistanu byla celou dobu zamerne prehlizena a Katar je taky off limits... jinak to ani dopadnout nemohlo.Skrýt celý příspěvek

 • JaHoDa
  12:36 26.08.2021

  Jakákoliv potenciální hospodářská provázanost se západem stejně skončí ve chvíli, kdy Taliban začne uplatňovat právo šaría. Sekání rukou, vraždění na ulici a podobně nebude dobře v ...Zobrazit celý příspěvek

  Jakákoliv potenciální hospodářská provázanost se západem stejně skončí ve chvíli, kdy Taliban začne uplatňovat právo šaría. Sekání rukou, vraždění na ulici a podobně nebude dobře v TV vypadat. Tohle ale Číně nevadí, ta nebude mít se vzájemným obchodem žádný mediální ani jiný problém.Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  07:01 26.08.2021

  Nenazval by som to porážkou USA. Američania prišli, zvrhli Taliban, dosadili si vlastnú vládu, 20 rokov držali Taliban mimo a keď odišli, tak sa Taliban vráti podľa hesla, že keď ...Zobrazit celý příspěvek

  Nenazval by som to porážkou USA. Američania prišli, zvrhli Taliban, dosadili si vlastnú vládu, 20 rokov držali Taliban mimo a keď odišli, tak sa Taliban vráti podľa hesla, že keď kocúr nie je doma, myši majú hody. To, že USA nehodlajú ďalej platiť toto dobrodružstvo a tak Afganistan je opäť tam kde je, je vec ináSkrýt celý příspěvek

  • Tesil
   10:22 26.08.2021

   Američani hlavně s Tálibánem jednali již před 11/9. V Texasu se sešli s představiteli spol.UNOCAL. Jednalo se o trasy produktovodů přes Afganistán.To dokazuje, že USA měly své ...Zobrazit celý příspěvek

   Američani hlavně s Tálibánem jednali již před 11/9.
   V Texasu se sešli s představiteli spol.UNOCAL.
   Jednalo se o trasy produktovodů přes Afganistán.To dokazuje, že USA měly své plány v této zemi.
   Pak pochopitelně tu máme dodávky zbraní proti Sovětům.
   A teď budeme zběsilý úprk vydávat za úspěch.Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    10:28 26.08.2021

    UNOCAL byla soukromá firma a může jednat s kým považuje za nutné. Americká administrativa vládu Tálibánu nikdy neuznala. Zajímavé že za těch 20 tet nikdo žádný ropovod ani plynovod ...Zobrazit celý příspěvek

    UNOCAL byla soukromá firma a může jednat s kým považuje za nutné. Americká administrativa vládu Tálibánu nikdy neuznala.
    Zajímavé že za těch 20 tet nikdo žádný ropovod ani plynovod nepostavil....
    V době kdy Američani dodávali zbraně Tálibán ještě neexistoval.Skrýt celý příspěvek

    • Tesil
     17:18 26.08.2021

     I soukromá firma by si měla vybírat vhodné partnery. Nikde nepíšu,že zbraně byly dodávány Tálibánu. Že nepostavili neznamená, že nechtěli. A těžit se nemělo pochopitelně v ...Zobrazit celý příspěvek

     I soukromá firma by si měla vybírat vhodné partnery.
     Nikde nepíšu,že zbraně byly dodávány Tálibánu.
     Že nepostavili neznamená, že nechtěli.
     A těžit se nemělo pochopitelně v Afghánistánu tím měli trasy procházet.Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      20:13 26.08.2021

      Ukázka propojení soukromé společnosti a vysoké politiky. Prezident Bush jmenoval bývalého zástupce americké ropné společnosti Unocal, afghánského původu Z.Khalilzada zvláštním ...Zobrazit celý příspěvek

      Ukázka propojení soukromé společnosti a vysoké politiky.

      Prezident Bush jmenoval bývalého zástupce americké ropné společnosti Unocal, afghánského původu Z.Khalilzada zvláštním vyslancem pro Afghánistán. Nominace byla oznámena poté, co v Kábulu nastoupila prozatímní vláda Hamida Karzaje podporovaná USA.

      Nominace podtrhuje skutečné ekonomické a finanční zájmy, o které se jedná při vojenské intervenci USA ve Střední Asii. Khalilzad je důvěrně zapojen do dlouhodobého úsilí USA o získání přímého přístupu k ropným a plynovým zdrojům v této oblasti, z velké části nevytěžených, ale věří se, že je po Perském zálivu druhým největším na světě.Skrýt celý příspěvek

   • Poly
    14:48 26.08.2021

    Aha a kam by asi taky vedly? Plyn jede přes TAPI a ten USA nemůže nijak omezit. Ropovod tam tak nějak USA nepostavila a ani nezačala stavět. Navíc zásoby jak plynu tak i ropy jsou ...Zobrazit celý příspěvek

    Aha a kam by asi taky vedly? Plyn jede přes TAPI a ten USA nemůže nijak omezit. Ropovod tam tak nějak USA nepostavila a ani nezačala stavět. Navíc zásoby jak plynu tak i ropy jsou malé. Sověti dělali průzkum hned po obsazení a asi byli hodně zklamaní.Skrýt celý příspěvek

    • Tesil
     13:37 27.08.2021

     Aby mohli stavět potřebovali porazit Tálibán.
     Což se očividně nepodařilo.
     Plynovod postavený Spojenými státy by se stal jasným cílem.
     A jeho ochrana by byla prakticky nemožná.

     Aby mohli stavět potřebovali porazit Tálibán.
     Což se očividně nepodařilo.
     Plynovod postavený Spojenými státy by se stal jasným cílem.
     A jeho ochrana by byla prakticky nemožná.

     • Jan Padesátýpátý
      14:55 27.08.2021

      To jsou fantasmagorie. Taky jsem slyšel že USA šly do Iráku kvůli ropě.
      Irák Američani ovládli, a přesto mají v Iráku jenom 2 licence z 20.

      To jsou fantasmagorie. Taky jsem slyšel že USA šly do Iráku kvůli ropě.
      Irák Američani ovládli, a přesto mají v Iráku jenom 2 licence z 20.

     • Vrata
      16:32 27.08.2021

      A kolik tam toho plynu je? Co vim, tak treba nafty maji mene nez je u nas na Jizni Morave.

      A kolik tam toho plynu je? Co vim, tak treba nafty maji mene nez je u nas na Jizni Morave.

     • Miroslav
      17:47 27.08.2021

      Toľko peňazí čo stála tá vojna, za to si mohli američania kúpiť celé zásoby irackej ropy hneď a ešte by im ostalo na flotilu tankerov. Aj tam šli kvôli rope, boli to veľmi zle ...Zobrazit celý příspěvek

      Toľko peňazí čo stála tá vojna, za to si mohli američania kúpiť celé zásoby irackej ropy hneď a ešte by im ostalo na flotilu tankerov. Aj tam šli kvôli rope, boli to veľmi zle investované peniazeSkrýt celý příspěvek

     • Tesil
      21:37 27.08.2021

      Šmankote chlapi já netvrdím, že v Afghánistánu jsou velká naleziště. Já tvrdím, že přez něj měly vést trasy. Jistě chápete ten rozdíl. V době kdy se o tom uvažovalo nikdo nevěděl ...Zobrazit celý příspěvek

      Šmankote chlapi já netvrdím, že v Afghánistánu jsou velká naleziště.
      Já tvrdím, že přez něj měly vést trasy.
      Jistě chápete ten rozdíl.
      V době kdy se o tom uvažovalo nikdo nevěděl jak dlouho bude trvat konflikt a kolik bude stát.Skrýt celý příspěvek

     • Pavel1
      19:56 28.08.2021

      Chápeme, tesile, že si jako obvykle cucáš z prstu fantasmagorie.

      Chápeme, tesile, že si jako obvykle cucáš z prstu fantasmagorie.

 • cejkis
  21:42 25.08.2021

  Na počátku amerického angažmá Tálibán nemohl vydat UBL. Spojení ALKajdy a Talibanu vzniklo v době, kdy UBL pomohl Umarovi zabít vedení severní fronty pomocí sebevražedných ...Zobrazit celý příspěvek

  Na počátku amerického angažmá Tálibán nemohl vydat UBL. Spojení ALKajdy a Talibanu vzniklo v době, kdy UBL pomohl Umarovi zabít vedení severní fronty pomocí sebevražedných atentátníků maskovaných jako televizní štáb a ovládnout Afghanistán. A druhé utužení vazeb způsobil Bill Clinton poté, co nechal bombardovat cíle v AFG v reakci na útok ALKajdy na bitevní loď Cole. Místo vojenských cílů zemřelo mnoho obyčejných Afghánců. Výsledek byl v duchu společný nepřítel vyrábí přátele.

  GB mladší již neměl jinou možnost než zahrnout Tálibán na seznam cílů. Poté, co Američané defakto téˇměř zničili AlKajdu měla přijít změna zadání mise. A zde je osudová chyba. Změna nepřišla. Místo toho se rozjela mise na ničení Talibanu. Kdokoliv, kdo upozornil na fakt, že Tálibán je nutno chápat jako politickou stranu a na fakt, že Tálibán jsou Afghánci, byl považován za dezinformátora. Pokud připustíte, že jen 10% populace sympatizuje s touto stranou, tak AČR se zúčastnila mise jejímž cílem bylo pozabíjet miliony lidí. Ve skutečnosti vlastně celá mise neměla smysluplné politické zadání. Ze strany Američanů šlo o utrácení peněz. Ze strany Čechů o prokázání loajality Američanům.
  Za 20 let vyrostla v Afghánistánu, zejména ve městech generace lidí, která nechce žít podle práva šaría. Západní svět tam tyto lidi nechal žít v utrpení. Těch pár tisíc, kteří se odvážili projít uličkou Talibanu a Američané je odvezli zejména do Ramsteinu, Kataru a Španělska je možná jen kapka v moři. Nikdo neví, kolik lidí ve skutečnosti sympatizuje s Tálibánem.

  Jsem názoru, že správné řešení mělo být Afghánistán rozdělit na severní s hl městem Kábul s jižní s hl městem Kandahár. Jih nechat ve správě Talibanu a severní Afghánistán chránit.

  Američanům ovšem o Afghánistán nikdy nešlo. Současný stav není o prohře, je to cílená akce. Američané se dohodli s vedením Talibanu, vytvořili toto vedení. Místo placení jedné politické strany v Afghánistánu platí jinou. Ponechání zbraní, dodávky vrtulníků před měsícem to vše není chyba, je to záměr. Američané zde dle mého soudu sledují dva cíle. Jeden vyvázat sílu z Afghánistánu a druhý vyrobit problém v prostoru ruských zájmů. Mediální zkratkou lze použít spojení “podpálit Kavkaz”. Dovoz islámských žoldnéřů ze Sýrie a Libye je jen otázkou času.Skrýt celý příspěvek

  • Upgrade
   23:17 25.08.2021

   A tak nejaky zmysel to mozno malo. Snad presla kazdeho chut, hostovat u seba islamske teroristicke organizacie a planovat utoky v USA a Europe. Uvidime casom.

   A tak nejaky zmysel to mozno malo. Snad presla kazdeho chut, hostovat u seba islamske teroristicke organizacie a planovat utoky v USA a Europe. Uvidime casom.

  • Scotty
   23:47 25.08.2021

   A vazba Tálibánu na Čínu a Rusko ke jen náhodná? Že by Američani na stažení jakkoli vydělali je prostě nesmysl. Tedy vydělají tím že přeruší tak peněz do Afganistanu a ukončí ...Zobrazit celý příspěvek

   A vazba Tálibánu na Čínu a Rusko ke jen náhodná? Že by Američani na stažení jakkoli vydělali je prostě nesmysl. Tedy vydělají tím že přeruší tak peněz do Afganistanu a ukončí "nekonečnou" válku.
   Zbraně zůstali afgánské armádě (nic jiného tam Američani nenechali) a krom ručních zbraní (a kdo ví jestli) to bude Talibanu stejně k ničemu.Skrýt celý příspěvek

   • cejkis
    01:09 26.08.2021

    Rusko a Čína se samozřejmě obává “podpálení Kavkazu” Všechny strany vědí o co se hraje. Rozdělujte vedení Talibanu a pastevce z kdejakého údolí, kteří se teď prohlásili za ...Zobrazit celý příspěvek

    Rusko a Čína se samozřejmě obává “podpálení Kavkazu” Všechny strany vědí o co se hraje. Rozdělujte vedení Talibanu a pastevce z kdejakého údolí, kteří se teď prohlásili za “Tálibán”. Jejich organizace připomíná stádo ovcí a hlídacího psa. Největší problém není vedení Talibanu. Problém je, zda jsou schopni řídit “Tálibán”. V okolí kábulského letiště už choutky “Talibanu” na terorizovaní obyvatel došly tak daleko, že zde vedení Talibanu raději rozmístilo Badri 313.

    Obával jsem se, že se “Tálibán” utrhne a střetne se s 82. na letišti. Na jedné straně 5tis vojáků, na straně druhé “Tálibán”, uprostřed tisíce civilistů a nad hlavou několik AC130 a bombardéry s GBU. Hrozil strašný masakr na ploše 3x3km. Tohle je snad zažehnáno. Zbytek je dle scénáře.

    Tálibán získal stovky obrněných vozidel, desítky vrtulníků MD500, BH, Mi171, dále bezpilotní skylarky, letadla l39, bitevní SuperTuscano a nespočet ručních zbraní a prostředků nočního vidění.

    Afghánská armáda již neexistuje. Vlastně ani nikdy neexistovala, byla jen na papíru.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     08:22 26.08.2021

     /Rusko a Čína se samozřejmě obává “podpálení Kavkazu” Všechny strany vědí o co se hraje./ Hraje se o to kdo kdo bude mít v Afganistanu vliv. Tálibánci jezdili do Moskvy pravidelně ...Zobrazit celý příspěvek

     /Rusko a Čína se samozřejmě obává “podpálení Kavkazu” Všechny strany vědí o co se hraje./
     Hraje se o to kdo kdo bude mít v Afganistanu vliv. Tálibánci jezdili do Moskvy pravidelně (objevili se správy že platili Tálibáncům za každého zabitého západního vojáka) a Čína chce začít těžit suroviny (jelikož jsou ochotní kvůli tomu uplatit prakticky kohokoli budou asi úspěšní).

     /V okolí kábulského letiště už choutky “Talibanu” na terorizovaní obyvatel došly tak daleko, že zde vedení Talibanu raději rozmístilo Badri 313./
     Jediný důvod pro tam jsou je aby ukázali před kamerami že jsou taky velký kluci co dokážou nosit vesty a přilby.

     /Obával jsem se, že se “Tálibán” utrhne a střetne se s 82. na letišti. Na jedné straně 5tis vojáků, na straně druhé “Tálibán”, uprostřed tisíce civilistů a nad hlavou několik AC130 a bombardéry s GBU. Hrozil strašný masakr na ploše 3x3km. Tohle je snad zažehnáno. Zbytek je dle scénáře./
     Možná jsou Tálibánci fundamentální blázni, ale určitě nejsou hlupáci. Právě prakticky boje obsadili celou zemi a pochybuji že by se jim chtělo zpátky do hor.

     /Tálibán získal stovky obrněných vozidel, desítky vrtulníků MD500, BH, Mi171, dále bezpilotní skylarky, letadla l39, bitevní SuperTuscano a nespočet ručních zbraní a prostředků nočního vidění./
     A všechno jim to bude k ničemu. Brzy dojdou náhradní díly a třeba u letecké techniky nemají ani nikoho kdo je vůbec schopen provádět opravy. Takže si udělají pár fotek a tím to hasne.Skrýt celý příspěvek

    • Rase
     09:21 26.08.2021

     Trochu motáte dohromady Afghánistán a Irák - viz ony L-39 atd.

     Trochu motáte dohromady Afghánistán a Irák - viz ony L-39 atd.

     • cejkis
      12:24 26.08.2021

      L39 jsou rovněž v Afghánistánu. Otázkou je, v jakém jsou stavu.

      L39 jsou rovněž v Afghánistánu. Otázkou je, v jakém jsou stavu.

     • Rase
      14:55 26.08.2021

      cejkis:
      Máte pravdu. Nevěděl jsem o tom a tak se omlouvám.

      cejkis:
      Máte pravdu. Nevěděl jsem o tom a tak se omlouvám.

  • Storm
   06:46 26.08.2021

   Ty Cejkis... Co ty si tak představuješ pod pojmem bitevní loď? Je to jen proto, že se neorientuješ v názvosloví? Nebo nevíš co přeaně napsat do internetového překladače? Co? A ...Zobrazit celý příspěvek

   Ty Cejkis...
   Co ty si tak představuješ pod pojmem bitevní loď? Je to jen proto, že se neorientuješ v názvosloví? Nebo nevíš co přeaně napsat do internetového překladače? Co?

   A nebo to teda když teď TORPÉDOBORCI ( což je mimochodem o minimálně dvě třídy menší loď než bitevní loď ) USS Cole DDG-67 Arleigh Burke class budem říkat bitevní loď, budem říkat pickupu s kulometem tank, minometu houfnice a stíhačce hvězdná loď?Skrýt celý příspěvek

   • Badysak
    13:51 26.08.2021

    Bitevní loď tomu říkali ve TV zprávách, dneska dělá novináře kde kdo.

    Bitevní loď tomu říkali ve TV zprávách, dneska dělá novináře kde kdo.

    • Storm
     23:47 26.08.2021

     V TV jsem viděl i krtečka a nevěřím že krtci nosí modré kalhoty s velkýma kapsama... ;)

     V TV jsem viděl i krtečka a nevěřím že krtci nosí modré kalhoty s velkýma kapsama... ;)

   • cejkis
    20:33 26.08.2021

    OK, torpédoborec a pointa příspěvku ?

    OK, torpédoborec a pointa příspěvku ?

    • Storm
     23:46 26.08.2021

     Pointa? Třeba že se neopírám o něco čemu nerozumím... Víme? Pak totiž ze mě nebudu mít ostatní diskutující bžundu... Jak známo a poku je mi známo, tak bitevní lodě žádné vyspělé ...Zobrazit celý příspěvek

     Pointa?
     Třeba že se neopírám o něco čemu nerozumím... Víme? Pak totiž ze mě nebudu mít ostatní diskutující bžundu...
     Jak známo a poku je mi známo, tak bitevní lodě žádné vyspělé námořnictvo neprovozuje už několik hoooodně desítek let... Krátká reaktivacé na zasypaní pouště různou municí se nepočítá...Skrýt celý příspěvek

     • cejkis
      22:52 29.08.2021

      Tak jste si alespoň něco našel na mém textu, kde jste si mohl vybouřit svůj mindrák. Gratuluji.

      Tak jste si alespoň něco našel na mém textu, kde jste si mohl vybouřit svůj mindrák. Gratuluji.

  • Radovan
   12:52 26.08.2021

   "AČR se zúčastnila mise jejímž cílem bylo pozabíjet miliony lidí" - i ty jeden dezinformační vtipálku. Proč se teda na dvacetileté misi podařilo "pozabíjet jen " 50 tisíc ...Zobrazit celý příspěvek

   "AČR se zúčastnila mise jejímž cílem bylo pozabíjet miliony lidí" - i ty jeden dezinformační vtipálku.
   Proč se teda na dvacetileté misi podařilo "pozabíjet jen " 50 tisíc civilistů? I kdyby se Taliban a vládní síly (spolu s NATO) o tyto ztráty podělili rovnoměrně což tak nebylo, tak to vychází zhruba na 1250 nevinných obětí ročně od prozápadní strany. Tohle že má být cílené zabíjení milionů lidí?
   V téhle historicky kruté a rozdělené zemi je počet obětí západní intervence ve skutečnosti velice nízký a je v tom vidět profesionalita západních armád a snaha civilní oběti omezit na minimum.Skrýt celý příspěvek

   • cejkis
    20:38 26.08.2021

    Nepochopil jste příspěvek. Zadání byl boj proti Talibanu. Ovšem Taliban není teroristická organizace. Je to forma politické strany. Jen místo diskusních pořadů používají zbraně. ...Zobrazit celý příspěvek

    Nepochopil jste příspěvek.
    Zadání byl boj proti Talibanu. Ovšem Taliban není teroristická organizace. Je to forma politické strany. Jen místo diskusních pořadů používají zbraně. Pro Afghánce normální forma politiky. A pokud připustíte, že s Tálibánem sympatizuje jen 10%, musel by jste pro splnění mise zabíjet miliony.Skrýt celý příspěvek

    • Jan Padesátýpátý
     20:58 26.08.2021

     To je nesmyslná úvaha. Spojenci taky nepozabíjeli všechny sympatizanty s nacisty.

     To je nesmyslná úvaha. Spojenci taky nepozabíjeli všechny sympatizanty s nacisty.

     • cejkis
      22:54 29.08.2021

      Zásadní rozdíl je v tom, že Tálibán jsou lidové milice, nikoliv Wermacht.

      Zásadní rozdíl je v tom, že Tálibán jsou lidové milice, nikoliv Wermacht.

    • Scotty
     21:36 26.08.2021

     Taliban rozhodně není v žádném ohledu politická strana. Je to organizace fundamentalistických warlordů lačnících po neomezené moci. Navíc těch teroristických útoků se také neštítí. Zobrazit celý příspěvek

     Taliban rozhodně není v žádném ohledu politická strana. Je to organizace fundamentalistických warlordů lačnících po neomezené moci. Navíc těch teroristických útoků se také neštítí.Skrýt celý příspěvek

     • cejkis
      22:55 29.08.2021

      Koukáte na to pohledem Čecha. Musíte na to koukat pohledem Afghánce. Pro něho je to politická strana.

      Koukáte na to pohledem Čecha. Musíte na to koukat pohledem Afghánce. Pro něho je to politická strana.

    • Vrata
     16:50 27.08.2021

     Tak mne se Taliban jevi spis jako parta fanatickych sadistickych psychopatu. Ano jsou rizeni svymi muslimskymi knezimi. Politikou byla podle vas i genocida zidu nacisty a jejich ...Zobrazit celý příspěvek

     Tak mne se Taliban jevi spis jako parta fanatickych sadistickych psychopatu. Ano jsou rizeni svymi muslimskymi knezimi. Politikou byla podle vas i genocida zidu nacisty a jejich pokus o svetovladu - take misto diskusnich poradu pouzivali zbrane.

     Kdyz bojovali mudzahedini proti CCCP, tak to byli podle bolsevicke propagandy teroristi. Jakmile se ta jejich nejhorsi odnoz Taliban postavila USA, je to najednou narodne osvobozenecke hnuti - opet podle te same bolsevicke logiky.Skrýt celý příspěvek

  • Masterton
   15:42 26.08.2021

   Ačkoliv ctím "Neffovu břitvu" (nehledej konspiraci tam, kde lze věci vysvětlit obyčejnou lidskou hloupostí), přiznám se, že se moje myšlenky ubírají podobným směrem jako vaše.

   Ačkoliv ctím "Neffovu břitvu" (nehledej konspiraci tam, kde lze věci vysvětlit obyčejnou lidskou hloupostí), přiznám se, že se moje myšlenky ubírají podobným směrem jako vaše.

 • Dzin
  20:10 25.08.2021

  Jen takovou drobnou připomínku. "Hřbitov impérií" (graveyard of empires) se sice někdy užívá pro označení Afghánistánu, ale náhodné na ní není jen to, že ji nejvíce používají ti, ...Zobrazit celý příspěvek

  Jen takovou drobnou připomínku. "Hřbitov impérií" (graveyard of empires) se sice někdy užívá pro označení Afghánistánu, ale náhodné na ní není jen to, že ji nejvíce používají ti, kteří nějakému impériu (či velmoci) nefandí.
  S historií Afghánistánu toto označení nemá mnoho společného.Skrýt celý příspěvek

  • Aja1984
   11:17 26.08.2021

   "že ji nejvíce používají ti, kteří nějakému impériu (či velmoci) nefandí." 1. Na to jste přišel jak? 2. Snad každý nefandí všem impériím, sám dokážu vyjmenovat tucet, kterým ...Zobrazit celý příspěvek

   "že ji nejvíce používají ti, kteří nějakému impériu (či velmoci) nefandí." 1. Na to jste přišel jak? 2. Snad každý nefandí všem impériím, sám dokážu vyjmenovat tucet, kterým nefandím. 3. Není možné, že lidi toto označení používají aby ochránili své oblíbené impérium před zbytečnou "zkázou"?Skrýt celý příspěvek

   • Sidon
    07:38 27.08.2021

    Prosim ten tucet imperii. Cekam.

    Prosim ten tucet imperii. Cekam.

    • Aja1984
     09:02 27.08.2021

     Abych vás nenechal dlouho čekat: Lidová Čína, Sovětský svaz, Třetí říše, Španělská monarchie, Persie, Osmannská říše, Saudská Arabie, Fátimovský chalífát, Umajjovský chalifát, ...Zobrazit celý příspěvek

     Abych vás nenechal dlouho čekat: Lidová Čína, Sovětský svaz, Třetí říše, Španělská monarchie, Persie, Osmannská říše, Saudská Arabie, Fátimovský chalífát, Umajjovský chalifát, Mongolská říše, Svatá říše římská a hlavně: https://en.wikipedia.org/wiki/... Skrýt celý příspěvek

 • ruleta
  16:37 25.08.2021

  Je to prohra jako hrom. Treba to neni ciste vojenska prohra (stejne valka je vzdy v sirsim slova smyslu jenom prostredek za cilem - ktery stejne nebyl v Afganistanu naplnen), ale ...Zobrazit celý příspěvek

  Je to prohra jako hrom. Treba to neni ciste vojenska prohra (stejne valka je vzdy v sirsim slova smyslu jenom prostredek za cilem - ktery stejne nebyl v Afganistanu naplnen), ale prohra PR a obecne zapadniho nazirani na svet to je na 100%. Proste nemalujme si neco co neni. Drtiva vetsina sveta to povazuje za prohru. Ted jde spise o to udrzet tuto prohru v hranicich Afganistanu. Neco jako Hamas na palestinskych uzemich. Tj. sice to jsou vysinuti hosi, ale nemaji globalni ambice a nemaji ambice krmit Al kaidu, islamsky stat a podobne uskupeni. Tento model je treba prosadit na Taliban. Ve smyslu - budeme se s vami bavit, vlastne vas neoficialne uzname, tady jsou nase mantinely, prekrocite je zautocime (valka oficialne nebude, ale vojaci USA budou nad Afganistanem a v Afganistanu furt). Bude to asi tezke, protoze i to malo z eknomiky pujde do pryc a Pakistan bude mit snahu si z Afganistanu udelat cviciste na Indii a pokud ekonomika pujde pryc, tak bude velmi snadne krmit drogovy business a teroristicky business...Skrýt celý příspěvek

  • Poly
   19:30 25.08.2021

   Ale houbelec. Žádná prohra to není. Celá akce "Afghánistán" byla skvělou příležitostí pro USA nebo spíše pro armády Západu, jak si najít solidní flek s geopolitickým vlivem. Jenže ...Zobrazit celý příspěvek

   Ale houbelec. Žádná prohra to není. Celá akce "Afghánistán" byla skvělou příležitostí pro USA nebo spíše pro armády Západu, jak si najít solidní flek s geopolitickým vlivem. Jenže karty se obrátili. SSSR zaniklo, později Ruskou hrozbu zastínila Čína a najednou se stal Afghánistán závažím na noze. Jen to polykalo prachy a zisk nula nula nic. Že to sjednotit nejde ať cvičí a vyzbrojují armádu sebelíp, to věděli dlouhé roky. Jediné, co nikdo netušil, byl a je fakt, že Tálibán obsadí a území tak rychle. Americká rozvědka údajně očekávala minimálně měsíce.

   Pákistán neudělá nic. Ten bude držet hubu a krok a dělat to, co mu řekne Čína. Jinak s tou přerostenou mašinou na výrobu heroinu zacvičí raz dva. A s tím, že Čína si nechá producírovat Tálibán přímo v Číně je asi jasné, co se bude dít. Budou to kámoši jak hrom jak Jerry a Tom.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2